BINNENLAND. Belangrijk voor velen! POLITIE. «H, iHc, naar men vermoedt, alle desbetreffende voor stellen van Jeu minister Falk in twee ontwerpen zal samenv itten. Verledeu week was te Berlijn het gerucht ver spreid dat de aartsbisschop Ledocbowski reeds gear resteerd en de politie-president *00 Madsi om die reden naar Frauklurt aan den Oder vertrokken was. Uil de dagva&rdiug, om deu I4n voor het hof van appèl te Posen te verschijnen, leidde men echter de onwaarheid van dit gerucht af. Het totaal zijner boeten, waarvoor hij voor een deel gerechtelijk ge ëxecuteerd werd, bedraagt reeds 27,000 thaler. In Oostenrijk duurt de opgewondenheid over de kerkelijk-staatkundige wetsvoorstellen voort. Nog vóór de bijeenkomst van den rijksraad zal, in een ouder voorzitterschap des keizers te houden ministerraad, over deze voorstellen eene laatste beraadslaging wor den gehouclen. Ooi de gemeenteraad van Weenen heeft besloten een verzoek tot het huis der afgevaar digden te .richten, wegens invoering van het verplicht burgerlijk huwelijk, een maatregel welke voornamelijk ia uitgelokt door den toestand, waarin de oud-katho lieken te W eenen ongeveer een duizendtal huisge zinnen zich bevinden. Door ond-katholieken zijo omstreeks 194 huwelijken gesloten, welke de wet niet geldig verklaart, en meer dan 300 kinderen lijn naar de oud-katholieke voorschriften gedoopt en hebben dus geen deel aan de burgerlijke rechten. Het schijut, dat deze stem uit den gemeenteraad niet zonder invloed is geblevenalthans in de regeerings- kringen is het gerucht in omloop, dat binnenkort door het parlement het initiatief in deze zaak zal genomen worden. De vrienden van het ministerie bestrijden echter de bewering, dat in een recht- streeksch optreden van het huis der afgevaardigden in deze aangelegenheid een votum van wantrouwen in het kabinet zou liggen. Het nieuwe bestuur treedt in Spanje op als repu- blikeinsch en conservatief, als eene nationale en niet als eene partij-regeering. De minister van binnenl. zaken Garcia Rui* doet in ziji.e circulaire aan de provinciale gouverneurs, wauvuii de hoofdinhoud reeds door een telegram bekend is, een beroep op «aiie liberale partgen onder de vaan der Spaansche en waarlijk couaeTvatieve republiek." Door «liberale partijen" sluit hij Carlisteu en intransigentes, door «republiek" de Altunsisten buiten. «Mijn optreden in het ministerie eu de antecedenten van mijn gai.scbe lef en," zegt Garcia Ruiz, «zijn een zekere waarborg dat niemand ünzer de republiek zal aauraudeu." Wat hem, den ouden eenheids-republikein, persoon iijk bei reft is die waarborg zeker meer dan vol doende, zal dit echter ook voor zijne auibtgenootcn iet geval zijn De telegrafische berichten doen ons zien, dat de incuwe regeermg strenge maatregelen neemt om de orde te herstellenprovinciale en geraeentendeo, vereenigingen worden zonder bedenken opgeheven, maatregelen wellicht door de noodzakelijkheid ver- ejscht. De opstand te Barcelona is gedempt en de orde -overal hersteldde roode internationale zai worden opgeheven. Over het leger van generaal Moriones verkeert men nog in bet onzekere. Volgens een telegram uit Madrid heeft Curthagena zich overgegeven. N& hetgeen wij reeds haddeu ver nomen omtrent de verovering van het kasteel Ata- laya, was die uits ag te voorzien. Daarbij komt, dat <le opsiandelingen geen hoop meer hadden sedert de omwenteling te Madrid. Alleen het u t'icht, dat Pi y Margall nog eens het hecht in handen kou krijgen, kon hun moed levendig houden. De voornaamste aanstokers van den opstand blij ken met de galeiboeven de haven te hebben verlaten, maar worden naar het sch^nt, ver»olgd door de Spnnusche vloot. De regeering krijgt nu een aan- oeulyk aantal troepen vrij, om het leger in het Noorden te versterken. Een later bericht meldt, dat de Num.mcia met 2500 vluchtelingen, grootendeels ontslagen galeiboe ven, aan boord, den Spaan«cben kruisers is ontsnapt en rijn viacht bij Oran (Algiers) aan land heeft ge zet. De Fransche autoriteiten zullen hen voorloopig ouder militair toezicht laten interneeren. Het is te hopen, dat er een middel zal gevonden worden om die avonturiers onschadelijk te maken. FRANKRIJK. la de Bonapartisi.sehe wereld is voor eenige dagen weer wat leven gekomen. Het herdeuken van Napole ons dood gaf tu diie kerken aanleiding tot een meer politieke dan rengieuse demoustratie, die evenwel daar buiten weinig of geen weerklank vond. De hertoginnen en gra»en*rouwen, van minder anti-deluviaanschen aard dan de stijve en preutsche gasten der voorstad St Germain, zochten haar rouwk.eederen van het vorige jaar, die zij zes weken droegen, Weer op; de han-schoeufabrikaijtcn zagen nogmaals al hun zwarte glacés verdwijnen en de ru.kerverkoopstets, die in haar jeugd op bals vaü lager ^gchaite de rol speelden, die de zwierige adellijke dames op de lfeizerlijke hofpartijen vervulden, verdienden op een morgen een tiendubbel handgeld, daar alwat violet heet in een oogwenk ha.»r korven ontruimde. De onschuldige kreten der vrome pelgrims stegen onverhinderd in het heiligdom op, want alwat een monarchale kleur heeft, is uiet waardig de anudacht van hel ordebevorderend Ministerie le prik kelen. Mocht ecuter door de kleinste kapel der hoofd stad een «Leve de Republiek!" klinken, zoo zou den de voorstanders der reactie daarin onmiddellijk een ernstige waarschuwing zien om met onverbid delijke vastheid op den ingeslagen weg voort tc wapdelen. De viering der Keizerlijke uitvaart is tevens voor de Bonapa.rtisten een gelegenheid geweest om na een kortstondige oneenigheid elkaar de hand der ver zoening te reiken. Tijdens de fnsie-beweging was de Gauloishef blad der ambtenaarswereld en «Ier snaak9che en weelderige nieuwe aristocratie, in open vijandschap met de Pays, het orgaan der officiereu en der strijdlustige, opgewonden imperialistische jeugd. De Gauloit wilde, aan het beginsel der partij getrouw, het Beroep op het Volk onverwijld toepassende Pays, bedachtzamer en minder haastig, wenschte eerst het land te hervormen eu te zuiveren, alvorens met hoop op goeden uHslug de groote proef te wagen. Van daar onlust en krakeel in het kleine, doch wei- uitgeruste leger; thans, nu de wolk overgedreveu is, riep de schim van den afgestorven heersrher tot verwijdering van alle misverstand op, en C'assagnac en Tarbé stonden op nieuw samen pal voor dezelfde zaak. Van de drie andere keizersgezitide bladen lellen de Conslitutionnelvan bet Bonapart isme, en de Mo* niteur Universelhet gewezen orakel eener onderge gane wereld, een belachelijk gering aantal lezers. De Qrdre vergast bij bun avondmaal een deel der Pa- rijsche handwerkslieden. SPANJE. Omtrent den coup d'i'ut van generaal Pavia komt in sommige Spaansehe bladen een verhaal voor, dat door den correspondent van de Times wordt ueer- legd. Men beweerde, dat de Eugelsche gezant in de tribune der diplomaten was, tydeus ilen coup d'état, en generaal Pavia z»u he' ben gelukgewenacbt met den uitslag. Nu was Layard volstrekt niet in het gebouw, maar in zijn eigen huis. Alleen onze gezaot (baron van Ittcrsum) was in de diplomaten loge en hg deed natuurlijk niets wat grond geven kon tot boven bedoeld praatje. Generaal Pavia, een persoonlijk vriend van onzen gezant (volgens de Times) bood hem, bij het verlaten der zaal, een es corte aan, om hem naar huip te brengen, waarvoor dc heer van Ittersuin hem bedankte. Dit schijnt de grond te zijn van het verhaal omtrent de felicitatie van den Eugetseben gezant. Over het geheel geuomeu, zyn er omtrent den staatsgreep zoovele dwaze verhalen in omloop, dat de correspondent van dc Tunes het noodig vond, de zaak nog eens te verieilei), overeenkomstig hetgeen hij vernam van iemand, «die het tooneel van den aan vang af heeft bijgewoond als eenvoudig toeschouwer, die aangaande de Cortes meer weet, dau menig Spanjaard en als builenmod er de zaak kalm kon aanzien. Ik mag er bijvoegen dat zvue diplomatieke loopbaan hein de gewoonte heeft gegeveu van goed op te merken." VV ij vermoeden, dat 11 iemand anders dan onze gezant de zegsman van deu correspondent is, wat aan zijn verhaal eene bijzondere waarde geeft. Kortelyk kumt het hierop neder. Ten gevolge van de nederlaag van Castelar rau-st worden gepteind over een nieuwen eersten minister, die het Kabinet zou sa menstellen. Terwijl de vice-president Cer»era de stem briefjes nakeek, die aan seuor Palanca eene groote meerderheid beloofden, wasjle president Salmeron even 1 in het salon de conferencins Hij kwam van daar we der ra de zittingzaal en deelde aao de vergadering medé, door bemiddeling »nn twee adjudanten van generaal Pavia, de boo .'.schap te hebben gekregen, dat ue Cortes niet konden voortgaan met houne verga dering zonder de openbare rust iu gevaar te bren gen en werden aangeiuannJ, om binnen vijf minuten het gebouw te veria*en. Nu ontstond een tooneel, dat niet te begrijpen is, dan voor personen, die soins eene Fransche Kamerzit ting hebben bijgewoond. Alle afgevaardigden sprongen te geiijk op van bunue plaatsen en begonnen allen te gelijk tot de vergadering het woord te voeren. E*ndelyk getukte bet aan Castelar zich te doen boo- reu. Trouwens naar hem heeft eene vergadering der Cortes, boe cnstuuuig ook, altijd ooren. In antwoord op eene opmerking van Salmeron verklaarde hij ten krachtigste hoegenaamd niets van de zaak te hebben geweten, zich nog te beschouwen als hoofd van bet uitvoerend bewn.d en als zoodanig last te geven, om generaal Paria af te zetten. Een afgevaardigde (de markies van Florida, n.iar het schijut) stelde voor IN» ia vogelvrij te verkiaren. De minister an oorlog, Sanchez Bregua, had inmiddels een voorstel in dien geest opgeschreven en las dit voor. De afgevaardigden stonden toen nog allen overeind, maar op eens schijnt het bun te zijn ingevallen, dat xg niet heter konden doen dan Castelar en zijne ministers te verzoeken weder de oude plaatsen te hernemen. Onder algemeen ge juich, NB. ook van de zijde dergenen. die pas zulk eeu scherp votum van wantrouwen hadden gegeven, werden de ex-ministers weder i.anr de «blauwe" ban ken geleid en thans hield seuor Salmeron eene toe spraak, waarin hij verklaarde, dat het beste middel om uit de raoeieiijkheden te komen was, écn persoon te bekleeden met dictatoriale macht. Daartoe stelde hij voor Castelar. Dit voorstel werd met een parige stemmen goedgekeurd en thans volgde een nog dwazer tooneel. Door afgevaardigden van alle richtingen werd Castelar nu aangespoord, om onmiddellijk de ooodige maatregelen tc nemen. Zoodra Castelar zich kou doeu verstaan, hen ou» hij, dat het nu to laat Wdsdut de vergadering liever eeu oogenblik te vo ren niet het vertrouwen had moeten onthouden wat hem nu opeens werd geschonken en dat er in gansch Spanje geen onmachtiger persoon was dan hij op dit oogenblik. Dit alles had niet veel langer geduurd dan vyf minuten. Het geduld van Pavia raakte aao een eind. Opeens liep door de zaal het gerucht, dat in de por talen van het gebouw soldateu waren gedrongen. Salmeron maaude tot kalmte en verklaarde, dat de afgevaardigden verplicht waren, niet hunne plaatsen te verlaten en op hun post den dood in de oogen te zien. Deze verklaring vond slechts matigen bijval. Aan een van de deuren vertoonden thans zich enkele soldaten. Men poogde hun te beletten binnen te drin gen, maar er had niets plaats wat op eene worsteling geleek. De afgevaardigden bepaaideu zich tot harde woorden en de soldaten namen de zaak zeer kalm op en (maakten geen onnoodigen haast. Men drung zoo wat heen en weer, totdat de soldaten, die nog buiten waren, hun geduid kwijt raakteu eu een paar schoten ïn de lucht losten. De kogels rond men tater in het plafond vau het portaal, zoodat er niet is gemikt. Thans poogde ieder syu biezen te pakken eu z<lfs Snlm ron vergat zijn besluit, om te. sterven op zjjn post. Hij ging de archieven zoeken. Diaz Quintero verving hem op den presideotszctel, maar niemand luisterde naar hem. De sMdateu kwamen nu onge hinderd naar binnen en ralden de zoal, totdat een der leden verdere tegenstand nutteloos verklaadde en voorstelde, naar huis te gaan. Dit werd met alget meene stemmen aangenomen en bij het verlaten der zaal werden de afgevaardigden niet bemoeilijkt. «Het laatst gingen de vier personen, die in de diploma- tentribune het tooneel hadden gadegeslagen. Twee officieren vergezelden hen naar den uitgang, waar &y generaal Pavia vonden, die hun een escorte aanbood, wat zij onnoodig oordeelden. Het laatste, dat vau de cortes te zien was, waren eenige groepen afge vaardigden, die nog bezig waren met praten en get- ticuleeren, terwijl ry langzaam huiswaarts gingen." Gouda, 15 Janua&i. De wapenen, waarmede Dr. Kuyper's vrienden deu stryd voeren, beginnen er niet beter op te worden men zie slechts de door den secretaris van bet anti- schoolwetverbond onderteekende advertentie in dit Nr, De inbond is zoo onedel, dat we niet dan b% ernstig nadenken en onder stellig protest deze hun eigen zaak corapromitteerende regelen opnemen. Waar zulke wa penen worden noodig geacht, is men wel zijner zwak heid bewust l „De tcon der en en tcondernerhalen'' was het onder werp van de 3de lezing door den heer A. F. Mac- kenstein, laatstleden Maandag alhier gehouden. Spr. begou met er op te wijzen, boe men onder wonderen verstaat niet datgene wat wij niet kunnen doen, evenmin hetgeen de krachten der natuur te boven gaatmaar die dingen, door welke Gods wetten worden verbroken. De menschen gelooven in het algemeen aan geen wonderen, met de wonderverhalen aangaande Maho med, met de mirakelen van Rome wordt gespot. Alleen op godsdienstig gebied neemt men ze aan. Waarom? 1° omdat ze in den bijbel staan; maar dat is een cirkel bewijs: de wonderen bewijzen dé waarheid van den godsdienst in den bybel beschreven, en de bijbel de waarheid van de wonderen. 2° omdat ze verricht zijn in den naam van God die almachtig is; maar ook de toovenaars van Egypt* cn andere deden ze en Gods almacht wordt begrensd door de natuur van zijn wezen, evenmin als God kan zondigen, kan Hy ook zijne wetten verbrekeo. Daarenboven ondermijnt het geloof aan wonderen het geloof aan Gods onveranderlijkheid, waren ze vroeger noodig, ze zijn het nóg. Na nog enkele argumenten voor de wonderen aan gevoerd, genoemd en weerlegd te hebben wees spr. er op hoe Jezus als Hij eene bovennatuurlijke macht 5ad bezeten al zeer liefdeloos was geweest, waar Hy slechts enkelen genas, slechts enkele dooden opwekte Lf in plaats van allen de gezondheid en het leven weer te geven, maar toonde hij tevens aan hoe de grootste wonderen door Hem verricht, in het 4de Evangelie worden gevonden. In ons hart vindeu de wondereu geen weèrklank, voor oqs verstand zijn piek» ^«wezen, met onze wereldbeschouwing zyn ze 111 lijnrechten strijdalleen zij kunnen ze aannemen, die zich telkens beroepen Op een daar staat geschreven 11 Nn werd de vraag gesteld of we bij het wegvallen van het wondergeloof iets verliezen, en het antwoord luidde neenNiet ons geloof, want als dat op teekenen rust, dan zijn we geen christenen, niet Gods almachtniet onze liefde voor Jezus, vau wiens werken, stryden en lyden we niets zouden begrijpen wanneer hij wonderen had kunnen doen, en ze toch zoo spaarzaam deed. Maar wé winnen veel. Het wondergeloof is troosteloosin deu ouden dag was er uitkomst maar nu niet meer; het wondergeloof maakt bygeloovig; want zijn copsequentie is, aan de wonderen van Ke velaar, aan betooveren en duivelbanning te gelooven j en bet doet deu eiscb alles aan te nemen. Als God' wil, kan op dat standpnnt 2 maal 2 s 5 worden, kan wit zwart wezen. Nadat spreker nu had aangetoond hoe, de liberalen die sommige wonderen verwerpen, eigentyk Gods al macht gaau bedillen, waar zij gaan bepalen wat God niet kan doen, en Jona en Biliains ezelin onmogelijk pocinen, terwyl zij andere wonderen als geschied be schouwen, gaf hg ten slotte een beknopt overzicht Vau de wonderverhalen. Sommige waren enkel maar ontstaan uit de zucht om een bepaalden persoon te verheerlijken (Elia bijv.) anderen waren natuurmythen, (Simson) maar de meesien waren gelijkenissen. De opwekking van Lazarus was eeu vervolg op de gelijkenis van den ryken man; de wonderbare spijziging was eene schil derij onder welke geschreven stondIk ben het brood des leveus enz. en het resultaat waartoe wij kwamen was: We gelooven niet aan wonderen, maar de w onderverhalen hebben we lief als schoone Poëzie! Na de pauze sprak de heer Mackeusteiu een kort woord over het partij kiezen. Hg toonde aan hoe een christendom boven geloofs verdeeldheid eene onmogelijkheid is voor onzen tijd. Hoe ieder die godsdienst bezit hem in een vorm moet bezitten, gelijk men den wjjn in verschillende vaten kan bergen, maar hem niet zonder eenig vat bewaren kan. Niet ia den slechten zin des woords mag men een partyman wezen; maar ieder moet ver sta an wat hij «la waarheid erkent en onder die banier zich scharen, die rolgcus hem ter orerwinning roert. In de i. vergadering der Debating club, op Woensdag 21 Januari te houden, zal dc heer K. Mara de Moolqutuitie behandelen en bet debet daarover inleiden. Dinsdag jl. gaf de heer L. Akkerhuijs JEz. te 8choouboveu met zijne zangschool een buitengewone lm in het looaal vau den heer van Zessen. Vele genoodigdeu, zoowel van biunen als buiten de stad, woonden haar bij, om getuigen te zijn vau de groote vorderingen der leerlingen. Was de ver wachting groot, zij werd verre overtroffen. De nota- mers van bet programma werden meesterlijk uitge voerd, waartoe de muziek van de piano, bespeeld door de dames Kooiman, niet weinig bijdroeg. Na afloop der les uam de heer van Nooten bet woord en dankte met warme woorden den verdien stelijken beer Akkerhuys voor het genot, dat hy op dien avond zoo velen had doen smaken, en wenschte hem de uoodige lust en kracht toe om oog langen tijd werkzaam te zyn aan hel bevorderen van bescha ving en veredeling onder de jeugdige burgers van Schoonhoven. Eere aan de veel belovende zangers en zangeres sen eere aan de dames Kooiman, die door hun uitstekend spel bet gezang zoo meesterlijk wisten tc leiden en vooral eere aan den lieer Akkerhuijs, aan wien de inwoners van Schoonhoven reeds zoo menig ge- notvollea avond te danken hebben en die nu weder op nieuw getoond heeft, dat hy voor zyn veel omvattende taak ten volle berekend is. Men leest in de Staats-Covrant Blijkens een gisteren in den laten avond by bet departement van koloniën ontvangen telegram van den luitenant-generaal van Swieteu, gedngteekend 9 dezer, gingen de expeditionaire troepen voort met zich in de moskee (Misaigit) te versterken en bat tery en aan te leggen. Vermits de naaste familiebetrekkingen gewaarschuwd zijn, kan thans wórden bekend gemankt, dat reeds blykens een regeeringstelegram uit Oost-Indic van 26/27 Dec., 'twelk wegens twyfel omtrent de iden titeit van den persoon heeft moeteu worden herhaald, in Atchin aan de cholera was overleden de gedeta cheerde kapitein H. T. Mulder, en, blijkens eeu la- 1 ter telegram, aan dezelfde ziekte, de officier van ge zondheid Ermerins. Staten-Generaal. Eemte Kamzu. Zittin gen ran 13 em 14 Januari. In de Dinsdag gebonden zitting zijn de alge meen. beschouwingen or or de itutibegrootiag af- geloopen,, nadat r er schillende leden en ministers het woord geroerd hadden. De hoofdstukken 2 en 3 zijn met ajgemeene stemmen aangenomen. In de zitting ran gisteren beeft de kamer zich onafge broken bezig gehouden met de behandeling ran Hordd- stnk IV (Departement «an Justitie), ran de Spoor- wegbegrooting roor 1874 eu ran de rier eerete afdeelingen ren het Hoofdatuk roor Binnenlandache Zeken. De ministers ren koluniën en ren financiën bren gen ter kennis reu het publiek, det, ten aanzien ran het brierenrerroer ran Nederl^-Isdie naar Nederland, bij wijze ran tydelijken en buitengewonen maatregel, is bepaald: js.li.ee i.Ljk .k J .4 - 1°. dat brieren an blief kaarten, afkomstig ran mi litairen beneden den rang ran otficicr, deel uitma kende ran de expeditie tegen Atcbin, en bestemd roor Nederland orer llataria, door middel ran Nederl. stoomschepen, tegen een port ran rijf cent zullen worden rerzouden; 2°. dat briefkaarten, afkomstig ran officieren tot de roormelde expeditie behooreode, mede genot zul len hebben rap dezelfde gunetige bepaling. Terent wordt opnieuw in herinnering gebracht, dat wegens de brieren roor militairen beneden den rang ran officier tot het Nederl.-lndiecbe leger behoorende, bij rerzeoiling uit Nederland met Nederl. stoomachc pen, een port ran slecbta rijf cent terschuldigd ia, mila zy hier te lande gefrankased, worden eu daarin geene brieren of stukken roor anderen zyn ingesloten. Mssndsg srond heeft in het rendnhuis der nots- rissen te 's Grsrenhage de rerkoop plsats gehad ran het huis aan de Koninginnegracht, bewoond door de familie ran wijlen mr. J. R. Thorbecke. Het is gekocht door den notarie Stoop roor 298(10, naar men rerneemt roor eene familie buiten 'a lands. De Feest-commisaie te Woerden heeft besloten, zich niet san te sluiten aan de Hoofd-commiesie rap Burgemeesters, dewijl zy zich niet kon rereenigen met den aard ran bet aangewezen geschenk en terens omdat zij eene rerdetling der werkzaamheden ver kieslijker achtte. Betredende den reeds in ons rorig Nr. vermelden brand, die te Amsterdam heeft plaats gehad, meldt het llandtliblaii Zondagnamiddag,barstte in twee pakhuuen ran mej, de wed. M. E. Content in de Jodenhoouttuinen, een rreeeelyke brand uit, die aan drie onzer medeburgers het leren heeft gekost. Omstreeks rier uur namelyk, toen men meende dat de vlammen nog slechts ran binnen woedden onder de lompon en turf en bont, die in de beide perceeleo waren opgeslagen, viel eens klaps een zware steenen bal, die den nok versierde, naer beneden en rerbryzelde het hoofd van den sec- tiebrandmeester L. van Asdonk. Onmiddellijk daarop stortte de gerei in, waardoor een noodhulp spuitgast, met name Marourgo, en een particulier, Hartman, die dc hulpvaardige hand leende, ouder het puiu werden bedolren. De laatstgenoemde, een braaf, ge huwd mnn, werd door spoedige hulp nog lerend te voorschijn gehaald, doch overleed op weg naar het gasthuis. De spuitgast, een ijverig werkman ran drie- en-twintigjaren leeftijd, was aanstqods een lijk. De heer Asdouk, die by zijne overheden zoowel als ou* dergeschikten in hooge achting stond aangeschreven laat een vrouw en gehuwde dochter na. Het gerucht wil ook, dat een bewoner ran Uilenburg eene geringe rerwondig heeft bekomen. De burgemeester, hoofd commissaris en een paar andere andere o'erhedeu, die ambtshalve tegenwoordig uaren, konden ter uaau- wemood by dit zoo plotseling onheil het lyf bergen. Zes koeien, die in een belendend schuurtje gestald waren, kanden nog by tijds gered worden. Ofschoon de stoomspuit Amstel* spoedig op het terrein aanwezig was om weldra door .het IJ' en eenige handspuiten ge volgd te worden, verkregen de vlammen een rerbazenden omvang. Dubbel ongelukkig daarenboren garen de beide stoomers niet zoo spoedig water als in den laat8ten tijd het geral was daar de personen, die te bedienden, in hunne werkzaamheden werden vertraagd door den toomeioozen vloed ran toeschouwers, hetgeen trouwens in het hartje ran een zoo dichtbe volkte buurt niet te verwonderen ie. Tot overmaat van ramp ook stegen er door het smeuleu der vod. den znlke verstikkende en verduisterende rookwolken op, dat de geheele omtrek als in een budoordring- bnren nevel gelmld scheen. Vreemd genoeg vertoon den zich, in den loop ranl den ochtend ran Maan dag, eensklaps de vlammen in het achtergedeelte van een nieutv, aan dezelfde eigenares toebehoorend pakhuis, dat, door de straat gescheiden, vlak tcgeno- 1 •T i - aar de inmiddels rechtineengezonken gebouwen ia gelegen. Dit pereeei komt uit aan de Uileobnrger- gracht, zoodat men het met schouwen moet naderen Zoowel da beide atoom- als een elftal gewone handspuiten zyn nog in werking. Dinsdag heeft de crimineeie Kamer .van bet Prof. Gerechtshof te Amsterdam Jan Vlijdenes, .landman uit Opperdoes, schuldig verklaard aan het bedriefce- lyk veranderen van een, op zijn aanslagbiljet voor da grondbelasting voorkomende, door den waarnemenden ontrapgef te Midwoud onderteekenden en daarop gg- steldeu belastingstermyn en wel van het cijfer 18 in 30 en het woord .dertien in dertieg» alsmede aan het desbewnat gebruik makes van dat alzoo xerralschte authentiek en publiek geschrift. De êohuldigrerklaarde had dit^ ioegerouweu met een bankbiljet van 25, zyn knecht naar het kantoor doen brengen, tep roldae- mng.ran den.alottermijn, die biykens de aanteeke» gjngen.pp het register/17,36 .ec volgen» de rerfalachle quiiantie per re»to zou bednigen ƒ0.35. Uit verschil lende ten processe gebleken omstandigheden, alsmede nit een door twee deskundigeu over die rerralsching uitgebracht rapport,, besloot het Hof tot zyn schuldig verklaring en veroordeelde bet brm, conform bet rb- nisitoir van bet Opeubasr Ministerie, ter zake ran e twee hem te laste gelegde feiten, ouder aanne ming ran verzachtende omstandigheden, tot een cel lulaire gevangenisstraf van één jaar en tot betaling van twee geldboeten, ieder groot 50. In de laatste dagen wordt te Utrecbt veel water wild aangevoerd, voornamelijk eeudvogels, die tqgen hooge prijzen in den handel worden gebracht, zooala in geen jaren bet geval is geweest. De beste hazen gelden/2, id. eendvogels 1,40, patrijzen0,80il /0,»0, ganzen a 2,30. Verleden maand atond voor een der kamers raa.de correctioneels rechtbank te Parijs een jongea terecht, die opgepakt was ale vagebond, maar volgens de ui- gewonnen inlichtingen mevr ongelukkig ea arm dan slecht was. Toen het verhoor was afgeloopeoLkeerde zich de president tot den rechter aanzytse rechter- band en vroeg ten aanzien van de toepassing der straf.. (jevangenistraf, niet waar Wat geeft gy Twintig francs, anlwoorde de aangesproken rechter. En gij Ik ook, zeide de president. De jongen werd vrijgesproken en kreeg door tus- schenkomst ran den deurwaarder de veertig francs waarmede, hij een zaakje kon beginnen, dataUerroor- deeligst gaat. In alle brancbeu, in het bijzonder echter aet be trekking tot de algemeen reel gezochte origineeleloten, rechtvaardigt zich bet vertrouwen eroerzyds door de bekende soliditeit der firma, anderzijds door den hier uit van zelfs voortspruitenden enormen verkoop der noten. Het door zyne nauwkeurigheid bekende ban kiershuis Adoiph Haas in Hamburg: kan deswegen iedereen sterk aanbevolen worden, m doen wij op het heden in onze courant voprkwfcende advertentie der voormelde firma algemeen de aandacht veatigen.-»• Aan hel Bureau van Politie is in bewaring een, in deze gemeente gevonden, GOCJDEN CANTILLE KH0I*. MARKTBERICHTEN. a Gouda, 15 Jan. Bij kleinen omzet bleven de pryzen nagenoeg onveranderd. Tarwe puike Zeeuwsche 13.a 13.75. Min dere/12.25 a 12.75. Polder puike/lï.-^-h 13.25. Mindere 10.a '11.Rogge puike 9.75 a 10.50. Mindere 8.— a 9 25. Voer 1 7.a 7.75. Gerst puike 8.25 a 9. Mindere 7.8.Haver zware 4.a 4.75. Ligte 3,25' a 4.—. Hennepzaad 8.50. De veemarkt met weinig aanvoer, de handel vlug, vette varkens van 23 a 27 oents per half kilo, magere varkens met weinig aanvoer, de handel iets vlugger. - Kaas. Aangevoerd 25 partyenpryzen 30 a/ 33. Boter 1.80 A 1.45. Burgerlijke Stand. Geboren: 12 Jan. Wilbriro Johannes, oudera A. Zegveld en J. Hruyners. -y 13. Arnold us Gcrardus ouders A. G. Kroon en M. Poop mans. 15. Adrians, ouders J. van der Klia en M. van Puffeleu. OvtRLEDENi 12 Jan. J. G. Kraanenburg, 65 j. Gkbvwd: 14 Jan. M. J. van ZoHphen cn S. J. van Leent. B. Puuselie en J. K. Bik. E. Brandt en W. J. van der Valk.

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 2