Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1 1874. N? 1468. l BUITENLAND^ Bultenlaiiilsch Overzicht. Vrijdag 23 Januari. Kennisgeving. sefd 1 8 3 8 5 48 FRANKRIJK. De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. rijks wegens den dood op Q worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nummers VUF CENTEN. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS nen 3md GOUDSCHE COURANT. u p De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is f 1.75 franco per post f 2. De Fransche regeering is nart de ma i re-wet niet gelukkig. Eerst was zij genoodzaakt de quaestic tan vertrouwen te stellen. De meerderheid van 61 stem men, die zij toen had, is achtereenvolgens versmol ten tot 39, 20, 14 en 4 stemmen, zoodat er bij de laatste stemming over een amendement van den heer Feray eigenlijk geen meerderheid voor haar nas, want de 8 minisiers, 4 onder-secretarissen en verscheiden ambassadeurs hebben hun eigen zaak door hun stem verdedigd. Daarbij komt nog dat bij de gemelde stemming de minister van buitenlnndsche zaken zelf» de hertog Decazes, zich onthouden^heeft met 20 andere leden der rechterzijde, die geensJpanleiding wilden geven tot een ministerieelc crisis. Dientengevolge vinden de geruchten van verschil van zienswijze in den boezem van het kabinet nieuw vcedsel. (Een later bericht meldt, dat de geheele wet op de benoeming der maires met 367 tegen 824 stem men is aangenomen.) De noodzakelijkheid om den iiltramontaanschcn woordvoerder Veuillot van de Uniters voor 2 maan- De BURGEMEESTER der Gemeente Gouda brengt ter algemeene kenuis, dat het Kohier voor de Grond belasting op de Gebouwde en Ongebouwde Eigendom men dezer Gemeente over het jaar 1874, op den 20n Januarij 1874 door den Heer Provincialen Inspec teur der directe Belastingen enz. te Rotterdam exe cutoir verklaard, is gesteld in banden van den Heer Ontpanger der Directe Belastingen alhier, en dat ieder belastingschuldige verpligt is zijnen aanslag, op den bij de Wet bepadden voet te voldoen, alsmede dat ten deze geene bezwaarschriften zullen worden aan genomen, die niet binnen den tijd van drie maanden, na dato dezer, zullen zijn ingeleverd eu waarby moet worden overgelegd een dubbel van het aanslag biljet. De BURGEMEESTER voornoemd acht het niet on nood ig den grondbezitters te herinneren, dat, om in het genot te kunnen worden gesteld van de bij art. 26—31 der Wet van den 26n Mei 1870 {Staats blad N°. 82), bepaalde vrijstellingen wegens stichting, herbouwing, bij- of opbouwing of gedeeltelijke ver nieuwing, de belanghebbenden volgens art. 88 dier Wet, verpligt zijn bij het bestuur der Gemeente aan gifte te doen, binnen drie maanden na de geheele of .gedeeltelijke ingebruikstelling der perceelen, waar voor aan hen een schriftelyk oewys zal worden af gegeven en dat van alle voornoemde Gebouwen, met betrekking tot welke binnen gezegden termijn geene afgifte gedaan is, de aanspraak op vrijdom of vrydom vau verhooging vau Grondbelasting ten deele of voor het geheel vervallen zal. Wordende de belanghebbenden uitgenood igd de voorschreven bepaling op te volgen, ten einde schade te voorkomen. Gouda, den 22" Januari 1874. De Burgemeester, VAN BERGEN IJZENDOORN. zijn, maar zich ook schildig maakten aan misdrijven tegen het gemeene recht. Het is te betwijfelen dat Frankrijk die meening deelen zal. De eenige straf der soldaten, die tot de federalisten overliepen en vrijwillig gevangen gaven, zal bestaan in bunue in lijving in het leger van Cuba, overeenkomstig de beloften van generaal Lopez Dominguez, dat zy ter beschikking van den minister van oorlog zouden ge steld worden. Gisteren wachtte men te Weenen de indiening der wetten, die de verhouding van kerk en staat moe ten regelen. Ook rekent men op een ontwerp tot afschaffing van het dagbladzegel. Het te Brussel verschijnende blad le Nord maakt eenige zeer juiste opmerkingen over de waarschuwing der Norddeutsche AUgemeine Zeitung aan Frankrijk’» adres. Het erkent dat iedere staat waken moet tegen ultramontaanscbe overheersching en inmenging op bur gerlijk gebied. ffMaar er zijn verscheidene middelen om dit doel te bereiken*, schrijft het. «Welk is bet beste dat is de quaestie. Wanneer de Norddeuische in dit opzicht aan Frankrijk de les leest, is men on middellijk tot de onwederlegbare opmerking geneigd: een eerste vereischte om den voortdurenden invloed der kerk op burgerlek gebied te voorkomen is het burgerlijk leven onafhankelijk van de kerk te maken. Instellingen in dien geest nu bestaan in Frankrijk sedert een halve eeuw, terwijl zij in Duitschland nog niet bestaan Maar dit alles is niet voldoende, zal het Berlijnsche blad zeggen. Hei is mogelijk. Maar alvorens de andere lauden hard te t-llen, dat zij het voorbeeld van Duitschland in zijn strijd met bet ultramontanisme niet volgen, behoorde het Ber lijnsche blad aan te toonen dat het stelsel hetwelk het voorstaat doeltreffend is. Wellicht zal dit stelsel^ later blijken het juiste te zijn. De resultaten zijn tot den huldigen dag echter niet van dien aard, om de andere natiën in de verzoeking te brengen het Duit- sche systeem na te volgen. De uitslag der beide ver kiezingen, die met een tusschenruitnte van twee maan den, eerst voor de Pruisische kamer van afgevaardigden en nu voor den Duitschen rijksdag, plaats hadden, is juist niet zeer bemoedigend De kretenhelp, help, men vermoordt mij, wer den omstreeks drie uren ’s namidd. in een huis van de rue Scdaine te Parijs vernomen. Een grijsaard vertoonde zich in de hevigste overspanning en met gescheurde kleederen aan een venster en schreeuwde luidkeels, dat, indien men hem niet te hulp kwam, verscheiden personen hem zouden vermoorden. Agen ten van politie drongen het woonvertrek binnen, en een hunner kwam nog bijtijds om den grijsaard bij zijn kleederen te grijpen cn hem te verhinderen uit het venster te springen. Hij bood weerstand, mee- nende in de bewakers der rust zijn moordenaars te zien, en men zag hoegenaamd geen kans hem tot bedaren te brengen, toen een jong meisje dat voor bijging, ziende hetgeen er gaande was, zich aan de piano zette en een zachte en melancholieke melodie voordroeg. Zoodra de eerste noten waren aangesla- overspanning vau den grijsaard iii zijn, meisje openbaarde toen, dat deze grijsaard haar oarn. Maarschalk Serrano heeft echter, naar gemeld wordt, was, de beer X... van Frankrijk ge vraagd, omdat zij niet slechts politieke vluchtelingen nende uit de jareo 1870 den den mond te snoeren, brengt insgelijks nieuwe gevaren mede, die van de uiterste rechterzijde reeds dreigden. Deze heeren zullen natuurlijk over den genomen maatregel alles behalve gesticht zijn, of schoon zij zullen begrijpen, dat het gouvernement er noode en alleen onder pressie van Duitschland er toe is overgegaan. Het kabinet de Broglie slaapt dus niet op rozen. Moeilijkheden binnen en buiten ’s lands, veel vijan den eu weinig warme vrienden. Alleen geduld uit vrees voor erger. Toch zal de Broglie zich wel aan den ambtstitel vastklemmen, totdat de grond hem onder de voeten wegzinkt. Op verzoek van den minister Decazes is de inter pellatie Du Temple over de betrekkingen met Italië niet toegelaten. Bij die gelegenheid gaf de minister, onder betuiging dat Frankrijk den vrede noodig heeft; de meest geruststellende versieringen. Het blijkt uit de beraadslagingen der commissie voor het muntwezen dus wordt uit Parijs door Havas bericht dat de enkele gouden standaard slechts twee onvoorwaardelijke voorstanders telt, nl. de heeren Lady en Herzog, afgevaardigden vau Zwit serland. De Belgische en Italiaaneche gedelegeerden hebben nog geene definitieve beslissing genomen. Wat de afgevaardigden vau Frankryk, de heeren Magne, de Soubeyran en du Tilled betreft, deze zyn voor het behoud van deh dubbelen standaard gunstig gestemd. Voor zoover men dit op het oogen- blik reeds kan opmaken, schynl bet zoo goed als zeker, dat de conventie van 1865 niet maar een voudig zal worden opgebeven, doch dat zij door de vier staten, die haar onderteekenden, met eenige wij zingen vernieuwd zal worden. Te Berlyn is het Duitsche kronings- en ordefeest op den verjaardag van de stichting des Duitschen rijks wegens den dood van koningin Elizabeth stiller dan anders, maar toch met een stortvloed van de- coratiën. gevierd. Waarschijnlijk komt de rijksdag op 5 Febr. bijeen. De Pruisische wet op het burgerlijk huwelijk is in derde lezing aangenomen en treedt 1°. October in werking. Het wetsontwerp betreffende de waarneming van vacante bisschopszetels machtigt de regeering tot aan stelling van een tydelykeu commissaris, die met de administratie van het diocees belast wordt. In ge lijken zin zal in vacante pastoorsplaatsen voorzien worden. De Spaansche regeering ortvangt voortdurend uit de provinciën gunstige berichten, zoodat bare erken ning door de meerderheid der bevolking aan geen twijfel meer onderhevig is. De luitenant-generaal Lopez Dominguez, de over winnaar van Cartbngena, heeft een kleine bezetting in die stad achtergelaten en is daarna opgerukt naar Valencia tegen de Carlisten. In de provincie Burgos zyn volgens Madridsche berichten, benden, groot 3000 man, geslagen. Een telegram uit Oran meldt dat Zaterdagmorgen te 11 uren de Numancia aan den Spaanschen admi raal Chicarro teruggegeven is. Omtrent de .uitleve ring der Spaansche veroordeelden van het bagno te Cartbngena bestaat ook geen twijfel meer, lerwyl tot do invrijheidsstelling der andere passagiers en be manning van het insurgenten-schip besloten zou s i:7 ook de uitlevering der hoofden waren aangesla gen, verminderde de en viel hij uitgeput in een leuningstoel, liet jonge een taalmeester en die behoorlijk kon leven. Een ongeluk in zyu familie, dagteeke- en 1871, had zijn'verstand

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 1