w, II TERIJ en VOOR- en behoeve itisch Oude i. w Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 4» I 1 BUITENLAND. BINNENLAND.' 1874. Kennisgeving. Biiitcnlandsch Overzicht. Woensdag 28 Januari. ping KENNISGEVING. URE AU MAR, IEX Jssel. TEN. IE. De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. i tl h I GOUDSCHE COURANT leuren. VI 0 centiaren O centiaren leze <in botterdam ld gesticht, ‘rendent. ■etarie. ARU 1874, Koffijhuia .EN A AR om ver- jen bij den GLEEVER den bereid, werd be ing te Wee- te Craz in erloting der dag van de plaats heb- om de toe- alsmede de n door hen tx>p hebben dier maand. tepolder, en i, 20 centia- I, te Gouda, 27 JajIcaki. een voorloopig bericht van den Ne- De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per driemaanden is 1.75 franco per post f 2. De BURGEMEESTER ran Gouda, gelet op het 2e lid van art. 21 der Wet van den 4n December 1872 (Staatsblad n°. 184) tot voorziening tegen be smettelijke ziekten. Maakt bij deze bekend dat in de week van Zon dag den 18o tot en met Zaturdag den 24n January 1874 het getal der aangegeren aangetasten door Aziatische Cholera bedraagt 2 en dat der aan die ziekte overledenen 8. Gouda, den 25" January 1874. De Burgemeester voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. a 20 Cts„ eg, wijk F, llejufvrouw abat. ADVE RTENTIËN worden geplaatst ran 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VUF CENTEN. De BURGEMEESTER van Gouda, gelet op art. 7 der wet van den 4n July 18S0 (Staatsblad n°. 37), regelende het KIESREGT, enz. noodigt de in gezetenen dezer Gemeente uit, om, zoo zij elders in de Directe Belastingen mogten zijn aangeslagen, daarvan, voor den 15n February aanetaande, te doen blijkenf door overlegging van het Aanslag-biljet of een uittreksel uit de Kohieren dier Belastingenzul lende tot de overneming dezer bewyzen, ter Plaatse lijke Secretarie worden gevaceerd, dagelyks, van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 ure, met uit zondering van den Zondag. Gouda, den 26" January 1874. De Burgemeester voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. FRANKRIJK. Een werer te Saint Etienne, in het departement Puy de Dome, die zich beroemde een uitmuntend schutter te zijn, wilde een proef van zijn vaardigheid geven, nam zyn geweer en ging mei zyn twaaljarig zoontje naar den tuin. Daar gekomen, beval hij dezen een appel op zyn hoofd te leggen en op een afstand van vyftien schreden te gaan staan. De knaap ge hoorzaamt, de vader geeft vuur en de appel valt. De buren, aan wie de wever dit bewijs van zyn schut- terstalent vertelde, schudden twijfelend het hoofd. Om hen te overtuigen, moest bij nog eens beginnen, ter wijl de toeschouwers daarom heen geschaard stonden. Ditmaal was het kind genoodzaakt, wegens de duis ternis, een lantaarn in de hand te houden het doel werd echter gelukkig bereikt. Vol bewondering gin gen de buren naar huis. Toen het gerucht van deze zaak zich echter verspreidde, is de moderne Willem Teil voor de politie geroepen. De zaak zal gerechte lijk worden vervolgd. Volgens 777. derlandscben- consul te Penang is de kraton van Atchin met een zeer gering verlies genomen. Deze blijde tjjding wordt ongetwijfeld door onze land-en stadgenooten met groot genoegen vernomen. De inname van den kraton moge, naar onzen innigen wensch, spoedig opgevolgd worden door een einde aan den oorlog met Atchin. Het bjjvoegsel met zeer gering verlies” zal zeker de blijdschap over de tjjding niet wei nig verhoogen. Evenals in andere gemeenten, als den Haag, Rotterdam, enz. hebben ook velen onzer stadgenooten uiterlijk blijk gegeven van hunne vaderlandsliefde en blijdschap over de ver kregen tijding door de Vaderlandsche driekleur uit hnnhe woningen te steken, terwijl hei mu ziekcorps derdd. schutterij alhier niet weinig heeft bijgedragen tot de algeineene feestvreugde door op de groote Markt heden middag vaderlandsche liederen ten gehoore te brengen. De tijding van het sluiten van den vrede moge spoedig volgen! Z. M. heeft benoemd bij het 7de reg. tot kap. den Isten luit. A. H. L. Bailings, van het 4de reg. Nu de bh. Albregt en v. Ollefen den Amsterdamsehen schouwburg hebben gepacht en het tooneelgezelschap onder directie van genoemde heeren zoowel te Am sterdam als te Rotterdam geregeld voorstellingen zullen geven, bestaat er wel eenig gevaar, naar ons idee, dat Gouda dat uitstekende gezelschap slechts zeer zelden meer zal zien optreden. De weinige tijd en gelegenheid die er oversehiet om'elders eene enkele voorstelling te ijjven zaf al licht Utrecht, Arnhem en den Haag ten goede ko men, plaatsen waar genoemd gezelschap zeer gevierd wordt en wier grootere uitgestrektheid meer kans geeft op een grootere opkomst. Verreweg de belangrijkste tijding is het onver wacht bericht,' dat de Engelsche premier Gladstone, met* toestemming, natuurlijk der koningin, bet tegen woordige parlement onmiddellijk zal ontbinden en dat tegen 5 Maart het nieuwe zal bijeenkomen. Niets had dit beslifit doen voorzien, maar wij ge- looven dat het verstandig is. De oude geestdrift ▼Oor Gladstone is bij dc libéralen geweken. By de meeste verkiezingen in den laatsten tijd waren de conservatieven door de apathie der liberalen over winnaars gebleven. Men kan nu zien of de natie inderdaad verlangt, dat de teugels van het bewind aan de tegenpartij worden overgegeven. Eervoller voor Gladstone zal bet ook zijn in een grooten slag te vallen, dan met speldepr ik ken afgemaakt te worden. Het programma, waarmede hij tot de kiezers komt heeft een geprononceerd radicale tint. Afschaffing der inkomstenbelasting zal algemeen in den smaak vallen. Het huwelijk van prins Alfred met de dochter van den keizer van Rusland is Vrijdag voltrokken. Inmiddels heeft de Fransche regeering officiëele bewijzen ontvangen, dat de verklaringen van den minister Decazes, in Italië den besten indruk hebben gemaakt Aldas beweren de heden ontvangen bladen en wij zien geen reden, om daaraan te twijfelen. Een ander gerucht zegt, dat de regeering aan de vergadering vacantie wil doen aemen. De voortdu rende interpellatiën beletten den geregelden gang van zaken, daar de ministers telkens in de vergadering moeten zijn en men zou dus de kamer wel eenigen tyd naar huis willen zenden. Inmiddels zou dan de commissie van dertigen hare werkzaamheden af doen en hare ontwerpen zouden bij de heropening der zitting worden ingediend. Er is reden om te onderstellen, dat handel en nijverheid, en trouwens de geheele natie, zulk eene verdaging der zittingen zeer zouden toejuieben. De ultramontaanscbe partij heeft voor de acht dis tricten in bet kiesdistrict Elzas zes geestelijken en twee uliramontannschgezinde taken cwdidaat gesteld, en heeft de kiezers in de andtre districten vermaand om hunne stem uit te brengen op die Cundidaten van de Fransche partij, welke hett ultramontaansche pro* gramma onderschrijven. De rechtbank te Berlijn heeft den redacteur der Germania, Majnnke, wegens beleediging van den keizer, den rykskanselier, bet ataatsministerie en de redactie van den Staats-A uzeiger als officieel orgaan, tot een gevangenisstraf van één jaar en 200 that boete veroordeeld. Het openbaar ministerie had drie jaar gevangenisstraf, 500 thal. boete en verlies van het mandaat voor den Duilschen rijksdag gebiecht. De Wurtembcrgsclieu landdag is tot 1 Febr. ver daagd; de onafgedaan gebleven wetsontwerpen zullen na Pascben worden behandeld. De Zwitserscbe bondsraad heeft, zonder aan het protest van den nuntius gevolg te geven, hem een voudig zyne passen toegezonden. Zelfs de liberale Zwitserscbe bladen zijn verrast over den gunstigen uitslag der jongste stemmingen het kanton Bern. Meer dan 70,000 burgers ver klaarden zich voor de regeering en niet veel meer dan 16,000 voor de clericalen. Men verw’acbtte, dat de nltramontanen in het district der J,ura eene meer derheid hebben zouden van minstens 15,000 stem men. Verder dan tot eene meerderheid van 200 konden zij echter bet niet brengen. Ten aanzien van den toestand in het noorden van Spanje schynt de regeering het noodig geoordeeld te hebben weder iets te moeten mededeelen dezen indruk althans maakt de aankondiging in de Gaceta, dat de Carlisten die Santander bedreigen terugge trokken ryn op bet vernemen van Let aanrukken der republikeiusche colonnes. Dat Santander bedreigd werd was tot dusver onbekend; bovendien is gene raal Moriones aldaar de tweede maal met zyn leger ontscheept en hebben de Carlisten alle beschikbare krachten noodig voor de insluiting van Bilbao. Over deze stad bewaart het officieele blad echter het stil zwegen. De Gaceta meldt/ dat generaal Sanchez Bregua, oud-minister van oorlog van het kabinet Castelar, tot kapitein-generaal van Galicië is benoemd. Hetzelfde blad bevat een decreet, waarbij wordt bepaald, dat de personen, die zich schuldig maken aan het beschadigen of vernielen van spoorwegen, voor den krijgsraad zullen terechtstaan. Een gunstig teeken des tijds is de vermaning van een der leiders der federalistisch republikeiusche partij, Roque Barcia, aan zyne geestverwanten om voor ’t oogenblik bet beginsel der federaliteit ter zijde instel len en de regeering te ondersteunen, die aan Spanje i vrede en rust geven en den Carlistischen opstand i overwinnen zal, omdat daardoor alleen het behoud der republiek verzekerd wordt en dit het eenige middel is om de troonsbeklimming van don Alfonso de Bourbon te beletten. t

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 1