Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1 i 1874. N? 1471. STT, 1AAN. in het zui- irp van Ze- BINNENLAND.. - BUITENLAND. I FM AR, Vrijdag 30 Januari. looping ng van den - te Zsren- >AG 2 FE- 4AANDAG oormiddags perceel van Gr I bij ■OLIE tvallen van leven en de iar zoo vol- verdorring) deze Haar- s te gobrui- 'ukken, zijn kken, want, verkleurden met eerbied soe eerbied- enscht men lom ond te bereikbaar tsals con- 'S fleschjes het bepaald Hetzelve is var aan het IEN Bultenlandscb Overzicht. <5 A lining Rak. I I IS,” recht' iUREAU i-- sstewagestr. x>rt. te Delft, Spots bij JND. igderkoop- 374. den Notaris sn. TIE. nn nw( tenoek. Redactie. 3 Rotterdam Gouda, 29 Januari. De verkiezing in het district Gouda voor het lid* maatschap der Tweede Kamer, ter voorziening in d^ GOUDSCHE COURANT. op haar beurt overwinnaar roert de kans, dat de anti- dat de overwonnene zal zijn; dan vern.ee clericale candidaat ditmaal zegevierend uit de stembus zal treden. In zijn adres aan de kiezers van Bucks gispt Dis raeli de handelwijze van den heer Gladstone, die het parlement heeft ontbonden, ten einde de ophelderin gen betreffende de expeditie tegen de Ashantijnen te verschuiven. De uitgaven voor dien veldtocht zijn door het parlement niet bekrachtigd. Het politieke programma van den heer Gladstone is onbepaald, behalve waar het geldt het overschot op de staats- begrooting. De conservatieven hebben altijd de af schaffing der inkomsten-belasting begunstigd, zoowel als de vermindering der plaatselijke belastingen, ter wijl de liberalen zich tegen dergelijke maatregelen hebben verzet. De heer Gladstone had meer geest kracht behooren te ontwikkelen inde buitenlandsche politiek en minder in de binnenlandsche wetgeving. De conservatieven zullen aarzelen om de uitbreiding van het algemeen stemrecht der graafschappen goed te keuren, omdat die maatregel ten gevolge zon hebben, dat de bevolking van alle vlekken van min der dan 4000 zielen van dat recht zou verstoken moeten worden. De kiezers zullen geroepen worden om twee vragen te beslissen ten eerste, of zij ver langen, dat de kerk van Engeland dezelfde behande ling onderga als die van Ierlanden ten tweede, of het godsdienstig onderwijs niet meer deel moet uit maken van het volksonderwijs. De verkigaiugeu zullen zooveel mogelijk bespoedigd worden, triads tone hoopt daardoor aan de tegen woordige leden den voorrang te verschaffen, xyne partij te versterken en de radicale fractie van Birming ham te verzwakken. Intusschen laken vele zyner aanhangers die overhaasting en achten een beroep op het volk ter wille eener fiscale quaestie nauwelijks gerechtvaardigd. De conservatieven zijn goed voor bereid. Zij stellen b. v. in Schotland, welks verte genwoordiging thans bijna uitsluitend liberaal is, 28 candidaten. De keus van 43 voorstanders van een eigen parlement voor Ierland (home rulers) wordt zeker geicht. De arbeiderspartij daarentegen is on voorbereid. Aan Gladstone’s herkiezing te Greenwich wordt niet getwijfeld. Het besluit tot ontbinding van het Engelsche par lement is Maandagavond gepubliceerd. Gladstone zal morgen of overmorgen eene redevoering houden voor zijn kiezers te Greenwich. De minister van binnen!, zaken Lowe heeft het voorbeeld van den premier ge volgd en een brief geschreven aan de Londensche universiteit, die hem heeft afgevaardigd naar bet parlementbij antwoordt op de aanvallen van Dis raeli en prijst Gladstone o. a. als denman, die het land door de crisis van een Europeeschen oorlog geleid heeft zonder de nationale waardigheid te kort te doen of een der beide oorlogvoerende partyen te kwetsen. Een belangrijke zege is door de Carlisten behaald. Portugalete, de versterkte havenmond van Bilbao, heeft rich den 22n dezer op genade en ongenade aan de Carlisten overgegeven. Wanneer niet spoedig ontzet opdaagt dan is de val ook van Bilbao'onver- mydelijk. Niet alleen moet de regeering alle krachten inspannen om te beletten dat dit liberale centrum in handen volle van de stryders voor het goddelijk recht van vroegere eeuwen, maar haar plicht, om een spoedig einde aan dezen noodlottigen opstand te ma ken, gebiedt het haar. Zijn de Carlisten in het bezit eener groote versterkte plaats, die daarby nog een der beste havens heeft, dan kunnen zij voort durend toevoer van wapenen en amunitie door de hulp en bemiddeling hunner nog vrij tulrijke, in Europa verspreide geestverwanten ontvangen. Hun. tegenstand zou er hardnekkiger door worden en dien tengevolge langer duren. Bilbao dat in den Eranschen oorlog van 1808 en 1809 en daarna in den zeven jarigen Carlistischen oorlog, vooral in 1839, zulk een belangrijke rol speelde, dreigt dus cp nieuy aan de herhaling derzelfde oorlogsratnpen blootgesteld en de twistappel der strydende partijen te zullen worden. -o-r--naar aar verandering die het Aan ultramon tanen en cón- BfOf te Na de parlementaire stormen, die bij de dieens- siën over de inaire-wet in de Fnuiscbe kamer op- staken en die gevolgd werden door de onrustba rende geruchten omtrent kibbelarijen van Frankrijk met Italië en Duitscbiand, is bet politieke leren te Versailles eene phase van ongekende rust ingelreden. De openbare debatten in de nat. vergadering loopen over zuivere quaestions d’affaires en tiju sedert Woens dag door geen enkel incident mar gestoord. Het eeuige van neer algemeen pblitiêk belang is de in diening door den minister Decazes nu een wetsont werp tot bekrachtiging eener onrbenkonst, tns.chen den Engelscben gezant lord Lyons en hem gesloten, tot aanvulling nn art. 3 nn hettractaat van handel en scheepvaart, in het afgeloopen jaar, 23 Juli 1873, tnsschen Engeland en Frankrijk gesloten. De voor naamste bepalingen loopen over de zoogenaamde compenutierechten, over deu vrydóm van rechten bij transito-verkeer, over fabrieksmerken en over de formaliteiten, die door handelsreizigers ia acht geno men moeten worden, om voor modellen en monsters van aan invoerrechten onderworpen zaken vrijdom te verkrijgen. Naar aanleiding der maire-wet heeft de minister ;,:i een droulaire gezonden aan de prefecten, die niet algemeen in den smaak valt. De heer Gambetta heeft te kennen gegeven, dat hij den minister van binnenl. zaken wenscht te in- terpelleeren over die circulaire. Do kamer heeft be sloten de discussie orer die interpellatie aan de orde te stellen na goedkeuring der nieuwe belastingen, die in het nog bestaande te kort moeten voorzien. Er zal dus vermoedelijk nog een geruimen tijd ver- loepen, alvorens de beraadslaging daarover plaats heeft. Van de beoogde interpellatie van leden der rech terzijde orer de schorsing van de Unieert schijnt definitief afgezien te zijn. In antwoord op de vraag, of het bericht der Lon- densche Daily Telegraph (aangaande eene nota der Duitsclie regeering over den toon dqr Belgische pers tegenover Dnitschland) juist was, heeft de Belgische minister ran buiteul. zaken aan de kamer van af gevaardigden verklaard, dat de Duitsclie regeering geen nota te dier zake aan België heeft gezonden. .Ik acht het» zoo vervolgde de minister .in hetbelang des lands, even als mijn voorganger een beroep Ie doen op de gematigdheid en onpartijdig heid der pers. Ik doe dit vrijwillig, alleen gehoor gevende aan myne gevoelens jegens bevriende mogend heden en aan het verlangen om hare hoogst vriend schappelijke betrekkingen met België te versterken.» De aartsbisschop van Poten heeft een laatste aan maning ontvangen om de 9500 thaler boete te be talen; daar het paleis van den heer Ledoohoweki zoo goed als ledig is, verwacht men dat hij eerst daags naar de gevangenis te Frankfort a/O zal worden gebracht. In den Beierschen landdag is een langdurige le vendige discussie gevoerd over het al of niet behouden van de Beiersclie gezantschappende begrootingscom- missie stelde voor de begrooting hiervoor met 11,000 gulden te verminderen. Het voorstel van Herz om al de Beiersche gezantschappen buitenslands op te heffen, werd verworpen. Ook de president-minister verdedigde het behoud der gezantschappen o. a. in het belang der 'reisenden. Het voorstel werd ten slotte aangenomen. Op de Dinsdag gehouden meeting in de St. Jamts’ Hall te Lorfdfti. zijn met acclamatie de bekende reso lution aangenomen, strekkende om de sympathie van Engeland uit te drukken met de Duitsche regeering in haren strijd tegen ’t ultramuntnnismc. Disraeli, het hoofd der Tories, heelt reeds geant woord op Gia.lstoue’s manifest aan zijn kiezers. Wy hebben niet gejuicht toen de liberale candidaat by de eerste stemming het grootste aantal stemmen verkreeg en evenmin geklaagd toen de lange reeks der nederlagen, sedert 1853 door de liberale party in dit district geleden, met ééne vermeerderd werd. De teleurstelling moge grooter zyn, omdat de verkiezingsyver zoo bijzonder groot is geweest; omdat decandidaat in alle deelen van’t district ondersteuning vond, we mogen evenwel niet vergeten dat deze groote y ver thans voor 't eerst werd betoond dat de ondersteuning thans voor 'teerst zoo algemeen was en dat de liberale candidaat nog nimmer zoo vele stemmen verwierf, als bij de jongste herstemming. We zouden daarin zelfs verblydende voorteekenen zien, indien niet het noodlottig sterven van den Heer de Brauwons binnen enkele weken weer in den verkiezings strijd bracht. Dan toch zouden we gelegenheid hebben onze krachten te verzamelen en te rege len, nu vreezen we dat moedeloosheid een bond genoot der tegenparty zal zijn. En wie is die tegenparty? Het Haageche Dagblad, en zelfs eenige libe rale bladen volgen 1 daarin, heeft reeds getracht de nederlaag der conservatieve party in eene overwinning te doen verkeeren, door te betoo- gen dat de stryd gold de vraag: radicaal of anti-radicaal, en door den schjjn aan te nemen alsof deze overwinning te danken was aan eene frontverandering der Standaard-partyeene front- servatieven mogelijk maakte met haar samen gaan. Wy gelooven dat dït betoog ongegrond is. Niet liberaal of anti-liberaal, maar clericaal of anti-clericaal was de vraag en die vraag is ten gunste van 't clericalisme beslist. Ten deele is die beslissing te danken aan de hulp van een klein deel der conservatieven, die zich wellicht buiten den stryd zou hebben ge houden indien niet de dood van den heer de Brauw ons wederom naar de stembus had ge roepen; maar dit deel der conservatieven is naar alle waarschijnlijkheid zelfs zóó groot niet f weent, dat het den doorslag kan hebben ge geven. Ook zonder die ter elfder ure toege snelde boudgenooten zou Dr. A. Kuyper de meerderheid hebben verkregen, door de trouwe opkomst zjjuer aanhangers en de krachtige hulp der ultramontanen. Deze partyen hebben de overwinning behaald. Dat dit zoo is, blijkt ook uit het feit dat een ander deel der conservatie ven den Heer van der Loeffheeftgesteund, ter- wyl wederom een ander gedeelte niet heeft ge stemd. Deze zouden allen gestemd hebben op Dr. Kuyper zoo de stryd inderdaad had ge- loopen over de vraagliberaal of anti-liberaal Dat zy zich onthielden of tegen Dr. Kuyper party kozen, bewijst juist dat 'thier gold: cle ricaal of anti-clericaal De tegenparty, de overwinnende party is dus geweest het clericalisme. Daartegen moet dus de stryd blyven gevoerd en we kunnen dien stryd met hoop op succes volhouden, zoo moedeloosheid zich maar van ons yiet meester maakt. Daarvoor bestaat dan ook geen reden. De aansluiting van een belangrijk deel der conservatieven aan onzen candidaat, bewijst dat ook in^ons district door velen het optreden der kerkelyke partijen op ’tgebied van den staat wordt afgekeurd. In die aansluiting hgt onze kracht. Wat toch is het verschil tus- schen liberaal en conservatief, vergeleken bij het groote onderscheid tusschen die twee en het clericalisme? Die aansluiting blijft alzoo den dringenden eisch van het oogenblik. Wordt dat ook bjj de aanstaande verkiezing erkend, wurdt daar naar gehandeld, dan vermeerdert de kans

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 1