BINNENLAND. Laatste Berichten. Kantongerecht te Gouda. ADVERTENTIËN. Burgerlijke Stand- yt der .Gemeenten gezeten gedurende de jaren 1872 en 73, en die jaren heeft hij geheel zijn plipht verge ten jegens de Straat van Malakka. Nooit deed hij er zyn mond over open. (Luide toejuichingen en gelach.) Wat is nu het geval? Wij hebben nooit een traktaat gehad, dat de vrijheid van de Straat van Ma'nkka waarborgde en wij hebbeu zulk eeu traktaat, ge ijk de lieer Disraeli* beweert, dus ook niet prjjs gegeven. Indfien er gevaar is, dat de vryefvaart door dt Straat verhinderd zal worden, dan zal iedereen toegeven, dat het grootste gevaar geloopen wordt waar de Straat het nqutost is. Na is de Stmt het nauwst by dat gedeelte van Sumatra, waar bet koninkrijk Siak is. Door een traktaat, in 1858 gemaakt, kregen de Nederlanders de supre matie in dat koninkrijk. Toen was het gevaar dus aanwezig. Wie was toen aan het bewind in Enge land? De heer Disraeli. (Luide toejuichingen). Het traktaat werd door dpn Nederlandschen minister, aan het Engelsche ministerie gezonden, en het miuisterie verklaarde het ontvangen te hebben en daukte voor dat traktaat (Luid gelach.) Np namén de Nederlanders in deze traktaten steeds de bepaling op, dat zij uitsluitend het recht zoudeu hebben op die havens handel te drijven. Dit achtte de Engelsche regeering aliernadeeligst voor onzen lundet, en er werd veel over geklaagd en gebromd. Wij maakten hierop een traktaat met Nederland, waarin wij ons recht om te kligen, dat wy sinds dertig jaren nooit door daden hadden kracht bijgezet, prijsgaven en waarbij Nederland zich verbond in al de landen, waarmede het in die streek traktaten sloot, aan Britsche onderdanen en handel dezelfde voorrechten te geven als aan Nederlandsche onder danen en handel. Welnu, dit was zeker geen slecht traktaat. Doch wie stelde dit tractaat («lat „eene daad van onge ëvenaarde onwetendheid" was) op? Reeds in 68 werd het opgesteld, toen de heer Disraeli eerste minister was Zoo weinig hebben de conservatieven tegen ons in te breiigen, dat zij naar Malakka moeten gaan, om ons te beschuldigen een traktaat te hebben ge sloten, dat zeker zeer goed en voordeelig ia., doch niet door ous maar door hen zeiven is voorgesteld. Langdurig gelach en ge juich. De roekelooze wijze waarop de heer Disraeli Nederland in den Engel- sohen verkiezingsstrijd getrokken heeft, bracht hem dus niet veel voordeel aan. Gouda, 3 Eebbuari. Heeft men in Rotterdam het verstrekken van ge zuiverd drinkwater gestaakt, nadat in een paar weken zich'geen geval van cholera te dier stede had voor gedaan, hier is men voorzichtiger geweest; het ver- strekken van gezuiverd, water is zölfs nog uitgebreid. Op verzoek van eenige bewoners aohter de visoh* markt zyn aldaar ook vaten geplaatst, en dat die ▼ercbekers er een dankbaar gebruik van méken blijkt daaruit, dat de 800 a 900 liters die aldaar dagelijks verkrijgbaar zijn, gewoonlijk 's morgens tegen 10 uur, dat is in één uur tijds, zijn weggehaald. Gezuiverd water is nu verkrijgbaar op vyf stations, namelijk: Op den RaAm: bier staan 6 vaten, dit getal is daar juist voldoende. Aehter de visoh markt, alwaar 4 vaten staan, zeker te weinig, als men let op hetgeen wij boven mede deelden. Op de Turfmarkt slaan 3 vaten, hier komt altijd te kort; indien hier 4 vaten Btonden kon daar twee maal meer wpter verstrekt worden. In den Vogelenzang heeft men aan de 4 vaten, die daar staan, jpist genoeg. Eindelijk op de Nieuwe Haven, alwaarévaten staan. Dit laatste station verkeert in een byzonderen toe stand. Twee vaten namelijk zijn oude cognac-vaten nu is het gebeurd dat het gezuiverde water een weinig naar cognac smaaktedit hee/t zoodanig de tegenin- genomen heid der verbruikers tegen deze beide vaten opgewekt, dat ook nadat zij radicaal gezuiverd zyn uit deze beide vaten niet gedronken wordt. Dit betreurende, zouden wy wenschen dat het be stuur die twee vaten van daar wegnam, en ze den meer dankbareu verbruikers achter de vischmsrkt toe voegde. Bij beschikking van den minister van justitie is toegekend de rang van brigadier-majoor titulair aan deft rijksveldwachter 2e klasse met den rang van brigadier J. Bouwman, en de rang van brigadier- titulair aan den rijksveldwachter 3e klasse C. West- strate, beiden alhier. De commissie voor de feestviering alhier in Mei aanst. heeft van de ingezetenen dezer gemeente ont vangen aan bijdragen voor de feestviering/1610.67, en voor het geschenk aan den koning 935.48. Een correspondent van de Eierikz. Courant meldt «Van goed ingelichte zijde heb ik vernomen, dat dr. A. Kuyper bedanken zal voor het lidmaatschap der tweede kamer om redenen van hnishoudelijken aard. Van Reut. Off. ia het volgende telegram ontvangen Tfonug, 30 Januari. De voormalige eerste minister van Atchin constateert op positieve wijze dat het tractnat van 1857 tusschen Holland en Atchin ceo gefabriceerd stuk is. Zondag nacht is gearriveerd het volgend telegra fisch bericht: Blykens een zoo even by het departement van koloniën ontvangen telegram van den luitenant-ge neraal van Swieten, gedagtcekend 28 Jan. en te Pe- nang in den morgen .van heden aangeboden, hebben sedert den 24sten Jan. geene vijandelijkheden rneéV plaats gehad. Alles deeJ gelooven, dat na de vol komen overwinning die behaald is, de eirijd is ge ëindigd en de onderwerping der XXV en XXVI Moekim nabij kan geacht worden. Panglima Polnn (hoofd der XXII Moekim, die volgens vroegere be richten den oorlog leidde) en de Sultan (zoo laatst genoemde althans niet, gelyk gezegd werd, aan de cholera was overledeu) schenen den strijd te willen voortzetten, maar zullen dat niet kunnen, omdat zij van alle bondgenooten der noordelyke en westelijke stuten verlaten zijn. l)e cholera eischte op nieuw groote offers, vooral onder de lantstaangekomen troepen van Padang. In drie dagen tijds 83. //Zoo even" telegrafeert de opperbevelhebber ten ;slotte ,/Wordt bericht dat Pangliuia Polim ook door de cholera is aangetast." In de vergadering der pomologisohe vereeniging te Boskoop werd door den voorzitter medegedeeld, dat met den aanleg van eeue Proeftuin niet kun wor den voortgegaan, daar volgens ingewonnen rechts kundig advies de statuten der vereeniging het niet toelaten. Uit de rekening van den penuingmeesier bleek, dat de ontvangsten over 1873 hebbeu bedragen 785,6372 en de uitgaven 5137,83. In eene vry geanimeerde openbare vergadering van 't Nut te Bodegraven werd Zaterdog door den secretaris van 't departement een verslag geleverd over de spaar bank. 't Bleek hieruit, dat deze instelling zich in een toenemend vertrouwen der ingezetenen mag verheu gen het aantal deelkebbors toch was in het alge- loopen jaar met 27 vermeerderd en bedroeg 133, terwyl de ingebrachte geiden geklommen waren tot een bedrag van 4670.Ü4 tegen/ 2663.66 in 187-2. Terugbetaald werden 1905.16, eene som, die in 1872 ruim1800 booger liep. Met 1 Januari 11. z(jn de renten met 1 pOt. verhoogd eo gebracht op 4 pCt. De thans fuugeereqde hoofdcommissie voor het geschenk aan Z. M. heeft tot de militaire commis sion, die voor een afeondorlijk geschenk werkzaam waren, het verzoek gericht, zich bij het algegioen nationaal geschenk aan te sluiten. Met genoegen vernemen wy, zegt het tibldat dit verzoek door de officiereu van het leger gunstig wordt opgenomen. Tusschen het leger eu hel overige gedeelte der natie bestaat bij ons gelukkig geen afscheiding ook «by het huideblyk aan den köniug behuureu beiden «amen te gaan. Het ceniraal-comité voor het kindtHKcheuk aan den Koning heeft aan de comité'» raedefltdeeld dat prof. T. A. Stracké een ontwerp voor het geschenk in klei heeft geboetseerd. De ontwerper heeft den Tyd, het deuk beeld vau het feest is in den grond een begrip van tijd, voorgesteld door een uurwerk, dat door vier zwevende geniën gedragen wordt. Qm niet in conventioneele vormen te .vallen, heeft hij de kast er van bolvormig gemaakt ;<le wijzerplaat .wordt op de voorzijde aangebracht, aan de achterzijde een inscriptie. Op beide hpllronden (cunnen dan noch bandelierep eu heraldische figuren aangebracht wor- worden, waardoor de strekking van hel geheel nader wordt toegelicht. Deze vorm wpnU .gekroond met de Muze der geschiedenis, die bet feit der 25-j.»rige regeering zal opteekenen. De Tijd zweeft boven een oranjeboom, aan welks voet kjndereu in verschillende standen geplaatst zyn. Aan de voorzyde eeu op tocht, waarvan het middelpunt gevormd wordt door een groep van vier jongens, die'een draagbaar tor- 8chen, waarop een meisje gezeten is, dat een model van het geschenk in de hand houdt Een der vier dragenden is alsL Javaan voorgesteld. De voor- en achterhoede vormen eenige jongens, die palmtakken, het symbool der vreedzame regeering en andere, die de teekenen der koninklijke waardigheid dragen. Aan den voet van den boom, aan de achterzijde, heeft de ontwerper een Europeeschen jongen geplaatst, die een portret van den koning toont aan een ne gerjongen, wien de boeyen van de handen gevallen zijn een herinnering aan de vrijmaking der ne gerslaven in Soriname. De zittende figuren aan de voorste hoeken van het voetstuk stellen stroomgoden voor, personification van Maas en V\aal, en brengen de menschlievendheid des konings in herinnering bij gelegenheid der overstrooming in den Bommelerwaard. Dit laatste feit wordt noch in het byzonder op het voorvlak van het vpetstuk aangewezen. De ontwer per wil den koning voorstellen, staande aan den oe ver en reddingbooten uitzendende naar hen, die in gevuar verkeeren. Op de drie overige zijden van het voetstuk, kunnen allegorische of historische reliefs aangebracht worden, waarvan het onderwerp bij nader ovérleg kan worden vastgesteld. g— Gisteren avond is de verbouwde schouwburg te Amsterdam, ouder directie van de beeren Albregt en van Ollefen, ingewijd. Het was eeno stampvolle ?h.al. De burgemeester, de vier wethouders, de se cretaris der gemeente en vele raadsleden, benevens een aanzienlijk publiek waren tegenwoordig. De voor stelling ving aan met eene historische schets van den Aiasterdamschen schouwburg door den beer Peij- jiers, met levende beeldgroepen en kqren. Verschil lende tafereelen werden opgevoerd, waaronder de brand in den schouwburg in 1772, )iet in J774 op gerichte en bijna 100 jaar beslaan hebbende provi- sioneele bonten gebouw, en ainrfelyk de pcaehtige, thans geopende schouwburg. Door het publiek werd eene warme ovatie gebracht aau de directie en de décorateurs J. Eduard de Vries $n Qeootveld. Ver volgens werd de ontwerper der plannen voor den herbouw, de commissaris Joh. Hilman, ten tooneele geroepen en luide toegejuicht. Na de pauze werd het tooneelspel Uitgaan opgevoerd. Het Hoofflbealiur van het fonds ter annmoediging en ondersteuning van den gewapendcu dienst in de Nederlanden heeft, .gelijk in de vorige jaren, eene cir culaire aan de district-commissieu gezonden, hou dende uiinoodiging om maatregeleu te nemen ter bevordering der collecte teo behoeve van gemeld fouds over 1874. Het herinnert daarby, dat, ingevolge Zr. Ms. be sluit van 16 November J820, u°. 81, de collecte niet in de kerken maar aan de huizen der ingezete nen behoort te geschieden, en het wenscbelyk schijnt, dot die ,in al de gepittntap, zonder onderscheid, zoo veel mogelijk op een en denzelfdeu dag plaats bebbe. Ingevolge Muecbryving vau ,deu -minister van bin- nenlandscjie zaken, zijn de gemeentebesturen verzocht door hunnen invloed bet welslagen deter oollecte op kraohtdadige wijze te willen bevorderen en de district- commission, zooveel noodig, de behulpzame band -te bieden. Uit Groningen wordt gemeld, dat bysonder de aandacht trekt de gevangenneming van den- aldaar wonenden commissionair 8. A., die verdacht wonlt herhaaldelijk brieven ie hebben geschreven aan den Jabrfkant W. A. Schollen, waarin hy dezen bedreigde met den dood van zyn eenigeh zoon, indien hij bom niet de som vpn zestig duizend guidcu deed toe- komep. Uit Dordrecht schtyft Bten dd. 30 Jan. aan het DagbladEen behoeftige vrouw uit Gouda, met baar tweejarig kindje, kwjm dezer dagen te voet vqn daar herwaarts, ten einde haar echtgenoot, die krankzinnig ia, in het gesticht alhier te gaan bezoeken. De be geerte om haar ippn te zien, waarvoor zy brood uit haar mond gespaard had, heeft de vrouw kracht ge geven om de qllende waarin zy verkeerde, door honger "uitgeput, te vergeten. j)|e ramp werd nog te druk kender, toqn haar echtgenoot, in zyn waanzinnigheid, haar volstrekt niet erkende, j Overstelpt van smart, nam zy met haar kindje de terugreis aan, toen zy in de 'nabybeid van Oud-Alblas krachteloos is neer gezegen, haar kindje krampachtig aan den boezem drukkende, den dood afwachtende. Op het klagepd geschrei vau het wicht, gelukte het eenige bewoners van dien onptrek, die reeds lang dat kermen gehoord hadden, de lijdende moeder op te sporep zqjider geneeskundig oordeel Iconden zy echter oietgetuigeu of de vrouw dood of levend was. Na haar liefderijk vau den weg te hebben opgenomen, is zy onimdde- in eeu naby gelegen woning zorgvol verpleegd. Hulde verdient (en deze gebracht Ie worden aan de ingezetenen van Oud-Alblas, inzouderl\eid aan (Je beeren A. de Haan, chirurgijn, en J. Vlot, arnp- voogd alda.ir. De heer de Haan beeft schier boven- ipepsqhelijke kracht aangewend osa de byoa stervete vrpuw tot b wusthcid terug te brengen, en de beer Vlot heeft alles gedaan om verder de smart der onge lukkige te lenigen. Hel hoofdbestuur der Nederlandsche Gerechts- Deurwaarders-Vereeniging, hoofdzetel Amersfoort, deqlt in het Palm van Justitie mede, dat op de iu dato 14 Dtcember A. P. gehouden algemeeue deurwaarders- vergadering is besloten, een adres aan Z. Exc. den minister van justitie in te dienen, ten einde daardoor te verkrijgen de zoo hoogst noodige herziening en verbetering van het tarief van justiekosten van het jfar 1811, en dat er verder een Nederl. Gerechts- Peurwaarders-Vereeniging is opgericht, ten doel heb bende, elkander, alsmede de weduwen en weeeen, met raad niet alleen, maar ook financieel bij te slaan en te heipep. Tot bereiking van het doel, heeft het hoofdbestuur voornoemd weder eeu algemeene vergadering uitge schreven, te houden te. Utrecht op Zondag den 15 Februari a. s., waarin de punten van behandelfug hoofdzakelijk zullen zijn: teekenen van bet in te dienen request, en vaststelling van het voor de vereeniging benoodigde reglement. Eenige leden van het personeel van den Rotter- damschen schouwburg "hebben bij circnlare bekend ge maakt dat zij hebben opgericht eene vereeniging, die zich ten doel stelt bet oprichten en in Aland houden van een Rotterdamsch tooneelgezelscjiap. dat voorloopig gedurende elk wiuterscizofn drie voorstellingen per wetk zal geven. De vereeniging zal den naam dragen van Rotter- damsche schouwburg-vereeniging, gevestigd zijn te Rotterdam, in werking Jcedeu op 1 September 1874 eu vooiluupig voor den tyd vau drie jaren gecon stitueerd worden. Het kapitaal bedraagt hoogstens eene som fpn f 10,900 (tftjn duizend gulden), verdeeld iu 400 ann- .deeleu van 25 (vyt en twinlig gulden). De stor ting heeft plaats in den loop der maand April 1874, in handen eener commissie. lader die voor em of meer aandeelen teekent is lid van de Rotterdamsohe schouwburg-vcreenigiog. Elk aandeel is op naam en geeft recht op het pit- brengeu van ééne stem in de vergadering van aan deelhouders. Aau elk aandeel is verbonden het recht, om per soonlijk tien voorstellingen gedurende elk der drie jareu by te wonen. Bij elk aandeel is gevoegd een .diploma op naam, dat toegang tot die voorstellingen •geeft in het parterre. Elk aandeel van 25,geeft jalzoo recht op het bijwonen van dertig voorsteHgn, boven en behalve de kansrekeuing van nitloting. Uit genoemde circulaire blijkt tevens, dat in bet begin Set vorige maand aan de bh. Albregt en van Ollefen, directeuren van den Rotterdamschen schouw- bgrg het volgend schryven ia gericht. Mijnheertn f In eene comparitie baden gehouden, hebben wy Bfgelegd de navolgende VERKLARING. z/De ondergeteekenden, leden van het Personnel van dtn RoUerdamschen Schouwburg, spreken bij dezen de wenscbelykheid uit pm niet te |komen tot een gezamenlijke bespeling van de Rotterdamscba en Amaterdamsche schouwburgen, onder dezelfde directie. zrZy verbinden zich tevens'om geen nadere voor- •telleu ter contractstuil ing met de directie Albregt k van Ollefen aan te nemen, voor en aleer zy met al de ondergeteekenden gezamenlijk gesproken en onder handeld hebben." Wy verwochteu hierop uw antwoord vóór af op IQ Januari a. s. Hetwelk doende: .(w. g.) A. J. Lb GRAS. J. M. HASPELS. J. SOETER. W. J. van ZUYLEN. 8 van BEEM. L. B. J. MOOR, (mede namens S. db VRIES) (1) GöTZ-SCHEPS. A. E. ÏUOH8. Daarop is geantwoord: Al ij ut lltxreu l Wij hsdduu de eer -te odtvangen bet schryveu van U eu eenige Andere leden van hft Tooncelgezeltebap onder onze directie, ons ouder dpgteekening vau den 6 dezer toegezonden. Wij zogen daar uit: 1°. Dat u het noodig hebt geoordeeld de wenaoke- lykheid uit te spreken, om niet te komen tot eene gezamenlyke bespeling van de Rotterdamsohe en Am- sterdainsohe Schouwburgen onder dezelfde directie. Daar U echter daarvoor volstrekt geen gronden l«nvoert, hebben wy u alleen dank te zeggen voor die mcdedeeling, met de opmerking echter dat dit punt niet ter uwer beslissing staat maar alleen aan de onze ais directeuren. 2°. Dat gij u onderling hebt verbonden om geen nadere voorstellen tot oontinctsluiting met ons aan te nemen, voor en aleer wy met u allen gezamqnlyk gesproken en onderhandeld zouden hebben. Daur er echter bij ons op dit oogenblik geeu voor nemen bestaat om reeds nu met iemaud uwer over eau nieuw contract, na expiratie van het thons nog (1) Mevr. do Vries, die op deze vergadering niet tegen woordig was, liet bij monde van den heer Moor berichten, dat rij in dezon de gevoelens der vergadering deelde. rati u loopende, U onderhandelen, kunnen wij dit plint voorloopig laton rusten. Wij hebben de eer te zijn, Directeuren van het Rotterd, Tooneeloteeleehap, J. H, ALBREGT. D. H. W. van OLLEFEN. Te Lyon beeft oen wedren plaats gehad tusschen een velocipedist en een paard. De afstand, die door- loopen moest wprden, bedroeg 356 kilometer en werd afgelegd in 60 uur en 40 minuten. Het paard was ge spannen voor een zeer licht voertuigje, waarin de eigenaar, de hertog de Ftltre, vergezeld door zijn be diende, gezeten was. Op den eersten dag werd door 't paard niet meer dan 80 kilometer afgelegd, op den tweeden echter 404 en op deu derden 172. De snelheid van den loop nam voortdurend toe, zoodat zij op 't einde as den tocht 20 kilometer per unr bedroeg. De overwiuning werd door het paard be haald, want de velocipedist, graaf de Néverié, kwam 2 minuten na zjjn medediager ep de bepaalde plaids Omstreeks bet midden dezer emand is te Baden- Baden eeue vergadering gehoudguf vau eigenaars van hotels in Duitscfaland en Zwitserland. De beraad slagingen Btrekten 1°. om niet langer te vergunnen, dat de hotelbedienden bij liet vertrek der reizigers drinkgelden iu ontvangst neman; 2°. om de kötel- f>rijzen in de maanden Hei, Juni eo October 20 pc. ager te stellen dan in Jnli, Augustus eu September, Mcr meende, dat de reislust van het publiek iu de eerstgenoemde drie maanden, die daartoe op zichaelf niet minder geschikt zijn dan de drie andere, daardoor zeer aangemoedigd sou wordenNatuurlijk zal thans de voornaamste vraag gijn, of ook de eigenaars van hotels die aiet te vergadering waren, zich met deze voorstellen zullen vereenigen. commissie benoemen en dat dusdoende binnen eenige dagen in de Nederlandsche Dag- en Weekbladen het nieuwtje de ronde doet„In de gemeente Gouda is eene commissie uit de burgerij ijverig werkzaam tot het inzamelen van bijdragen vooreen blijk vari liefde en gehechtheid aan H. M. onze geerbiedigde koningin, Gouda, 2 Febr. 1874. H. H. Straatsburg, 2 Febr. Bjj de verkiezing bier ter stede hebben 9027 van dé 12,000 kiezers ge stemd. Alles is rustig afgeioopen. Uitgebracht zyn 6906 stemmen op den burgemeester Lautb, 2926 op Sehneegaus, 168 op Bebel, enz. Rappoltsweiler, 2 Febr. Bij de verkiezing zoor den riksdag zijn alhier uitgebracht op dea abbé Simonis, uitramonlaau, 7662 stemmen; opOstermann, candtdaat der Eizaaacr partij, 2255; op Bebel, socia list, 1(7. diet aantal opmhniann kiezen bedroef 74 percent dér ingeschrevenen, Berlijn, 2 Febr. Blijkens officieel belicht zijn (pt leden van den rijksdag gekozen: te Gebiraiier, in den Boven-Eizas, de clerieale Candidast, abbé Gerber, met 9592 stemmen, tegen 1671 op Schlum-I berger, oaodidaat der Elzaaser partij. In het plat telands-district Straatsburg gekozen baron Scbauenbqtg, ultramontaan. In het derde district te Berljjn de beer Hen, der FortaobriUs-partij, met 6065 stemmen; tegen 1307 op den soaialistitoben candtdaat Haten- clerer. Kopenhagen, 2 Febr. By uitspraak van Eet Hooggerechtshof is bet besluit van den minister van justitie tot opheffing der internatiouale iu Beneatarken bekrachtigd. INQEZON DE N. In bet verslag der laatste gemeenteraadsvergade ring gezien hebbende dal de heer Brakel een adres bij den raad heeft ingediend met verzoek het ter rein aan de Tieodewegsbrug niet af te staan tot i)et bouwen eener U. C. kerk, omdat daar door zijri pau- den in waarde zouden verminderen, voor welke ver mindering adressant, by' bet afstaan van den grond, schadeloosstelling zonde vragen, moeten wij, onder geteekenden, daarover onze verwondering te kennen geven. Wy bewecen dat bet tegenovergestelde het geval is. In plaats van te verminderen in waarde, zul len die panden wanneer de kerk daar gebouwd wordt, juist zeer in waarde rijzen. - Dit is genoegzaam bewezen door de ondervinding op andere plaatsen, leder onbevooroordeelde zal hier in met ons instemmen. Volgaarne zouden wij na de bouw der kerk voor die panden een boog ere som aanbieden, dan nu vóór hel boawen, het geval ia. J. MULDER. P. A. BURGHOUT. G. van WINGERDEN. (Onderteekenaars van het adres, tot onder steuning van het verzoek tot afstand van-grond ter bouwiug van -een R. C. kerk.) Mijnheer de RedacteurI De commissaris des kouings in Qretysel heeft dezer dagen in de Haarlemmer Courant een voorstel gedaan, waarop ik gaarne de aandacht der inwoners van Gouda wilde vestigen. Sta my daartoe s. v. pl. een plaatsje toe in uw blad. Bovengenoemd voorstel had de strekking om in Mei aanst. niet alleen den koning, maar ook de koningin een bewys te doen geven van hulde eu eerbied door het Nederlandsche volk. Dat voorstel zal, dunkt mij, algemeen sympathie vinden in het land. Ook Gouda zal eien gaarne Ht M. de koningin een blyk geven van liefde en gehechtheid als aan den koning. Wsartoe eehter behoeft onze gemeente af te wachten tooals te dikwert gebeurt wat andere gemeen ten doen? Laat onze kleine, goede gemeente beproe ven wat hare burgerij by elka&r wil brengen en mocht het al gebeuren, wat niet denkbaar is, dat de overige gemeenten in Nederland niet sympathiseerden met het idee, wat nood, zoo het geen nationaal cadeau kan werden, laat bet dan een Goudech geschenk zyn; maar laten wy, inwoners van Gouda, in ieder geval tooiien, dat we dankbaar waardeeren het bezit eener koningin, die in ieder opzicht de achting van haar volk waardig is. Met het ,opg op het feit dat, wanneer er uitge maakt is, dèf er een cadeau zal worden gegeven, er syffls'-nog geeti zekerheid u waaruit dat geschrift j zal bestaan, meen ik op cenigen spoed te niogyé aandringen. Dat diegene, die bet met schrijver dezéh eens zijn, zich vercenigen, eene oproeping doen, eene KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van Gouda, gelet op het le lid van art. 24 der Wet ran den 4n December 1872 (Staalthlad n®. 134) tot voorziening tegen be smettelijke ziekten. Maakt by deze bekend dat in de verloopen 24 uren 1 persoon is aangegeven als overleden aau Aziatische Cholera. Goudaden 3- Februari) 1874. De Burgemeester voornoemd, VAN BEUGEN IJZENDOORN. Op de terechtzitting van den 29n Januari 1874, zijn Re narolgende personen veroordeeld. H. d. H., tot eene geldboete van 3.of enb. 'gevangenisstraf van een dag wegens het te Gonda Sjojler ryden dan in een matigen draf. I v. d. N., tot eene geldboete van ƒ3.of sub. jjtfangeiiisstraf van een dag wegens bel te Gouda ais geleider van eeu met honden bespannen voertuig niet gaan naast de honden. J. J., tot eene geldboete van 2.of sub. ge vangenisstraf van een dag wegens Ret anders dan stapvoets rijden over een beweegbare brug te Gouda. L. G tot eene geldboete van 1.of sub. ge vangenisstraf van een dag wegens het te Gouda op den openbaren weg buiten een openbare n waterbak datgene verrichten waarvoor die inrichting bestemd is. H. v. B. en R. v. d. Pol, ieder tot eene geld boete ran 1.— of sab. gevangenisstraf ieder van een dag wegens het spelen met geld op den open baren weg te Gouda. En bovendien allen in de koeten, des noods in vorderbaar by lijfsdwang. Geboren30 Jan. Gerard Benjamin, ouders J. M. Noot hoven van Goor en 2. A. F. Roest van Limburg. SI. Coroelia, oudera G. Jansen en G. Weusveen. Aria, ouders A. Hreewcl en A. Boere. Maria Wilheltnina Gerarda, oudera G. vaa Erk en J. Hollander Johauua Pieteruella, naders P. van der Pool en J. van der Vnlk. Josua, ouders C. D. Bottcrop en A. Darler. 1 Febr. Maria Eleonova pre- drifca, onders P. Riethagen en S. F. van Etade. 3 Wil* helmina Hendriks, oudera B. J. L. ten Cate eu H. P. van Nifteiik. OvutLkORN: 81 Jan. M S. den Riet 4 j. J. M. Frata- tacolla, 2 m. tr H. Abbcma, 79 j. - 1 Febr. C. Smaliog huisvr. van H. Kroeders, 71 j- C. Hoogerwaard, 65 j. 2. C. J. van den Hoek, 10 j. 5 ra. Bevallen van een Zoon J. ANNE F. NOOTHOVEN van GOOB- Rokst van Limbürg. Gouda30 Januari 1874. Bevallen van een Meisje S. F. RIETHAGEN-van Emms. Gouda, 1 Februari 1874. Eenige kennisgeving.

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 2