Koloniën- Laatste Berichten. Oefening kweekt Kennis. ADVERTEMTÏËN. ecne Burgerwoning met Tuintjef TJK KOOP: een Burgerhuis, TE ZEÏTJTTIEV: TE HUUR: DAGMEISJE] 284° Staatsloterij. Wekclijksclic Za mens prake n ECHTE EAU DES FEES O O S T-IN DIÉ. I N G Z O N D E N. Burgerlijke Stand. No. 7 61 der beroemde JL. beslaande uit de heeren: A. N. Molenaar, president, L» P. Hoogendijk, K- v,,n der Torren Kz., J. A. van <le Werve, O. Kouwenho*en en C. ran der Torren Kz., die de regelrtig van alles op zich hebben geno men. De vergadering besloot mede te werken voor het Nationaal geschenk en de schoolkinderen feest te iatei\ vieren. M tan dag avond is te Moordrecht eeue vergadering gehouden, die buitengewoon talrijk bezocht was en wa.uin uiet de grootste eenstemmigheid besloten is, dat voor het feest van 12 Mei a. st. ecne inzame ling gehouden za! worden aan de huizen van inge zetenen ais bijdrage tot het nationaal geschenk. Te gelijker tijd zal echter ook geld verzameld worden, om de gewichtige gebeurtenis ook te Moordrecht feeste- lyk te gedenken. Vóór dat tot de benoeming eener commissie werd overgegaan, weid de heer I. J. Snel, burgemeester a d ar, die de vergadering belegd baden leidde, tot eere-voorzitter der commissie benoemd. Tot leden der commissie werden daarop gekozen de bh: G. H. v. Hou wet in ge Gz. N. J. Nrau^ois, M. J. van Lakerveld, A. J. v. d. Drift, N. Kluit Hz., A. C. Snel en G. B. Lalleman, met recht om zich zooveel leden toe te voegen als tot eene goede uitvoering van het feest noodig geacht wordt. Men meldt uit Zevenbuizen van 13 Febr. aan de N. Rott. Ct.: Heden morgen tusschen 3 en 4 ure brak in de kom dezer gemeente een lievige brand uit in het woonhuis van den beer A de Broekert, geneesheer. Het gebouw is geheel uitgebranddaar er gelukkig weinig wind was en de spuiten spoedig dienst deden, zijn de belendende gebouwen bewaard geblevenwoning en inboedel zyn tegen brandschade verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Door Reuter'e Office wordt uit Penang het vol gende geseind, van 10 dezer: /,Uit eene onpartijdige bron wordt verzekerd, dat de Nederland scha troepen bij eene vervolging door de Atohineezen teruggeslagen zijn, en daarbij twee mitrailleuses en 18 mnn aan dooden verloren hebben." Blijkens een regeeringstelegram van den luitenant- generaal tan Swieten, Atobin 10 Febr., wa9 er sedert 7 dezer niets bijzonders voorgevallen en in den stand van zaken geen verandering gekomen. De blijken dat het volk den oorlog moede is en zich overwon nen acht, namen echter toe, ofschoon de hoofden zich van toeundering onthielden en het volk door geweld verhinderden zijne betere gezindheid te toonen. Dit werd althans door enkelen medegedeeld die uit de XXVI Moekim in het kamp der expeditionaire troepen wa ren gekomen. Vermits deze toestand voor het» volk niet lang houdbaar is, werd verwacht dat de tijd hierin verandering -zal brengen. De keus van een Sultan werd niet bevestigd ep nu een andere can>- didaat genoemd. De cholera wa9 nog sporadisch. Gisteren was het 25 jaar geleden dat de verga dering der staten-generaal voor het eerst, na de her ziening der grondwet, door Z. M. koning Willem II werd geopend. Sedert dien tijd zijn onafgebroken leden van'de tweede kamer geweest de heeren Wrs- terhoff, van Nispen «en Sevenaer, Storm en van Eek, terwyl de heeren Godefroy, Win'gens en Dulleitook gedurende dien tijd, maar met eene korte tusschen- poozing, zitting in de kamer hebben gehad. Aan verschillende dier heeren, die iu de residentie woon achtig zyn, werden ter herinnering aan dat zilveren feest door hunne vrienden gelukwenschen aangeboden. De minister van financiën vestigt de aandacht der belanghebbenden op de geleeenheid tot verzending der corr< sponden tie naar Nederl. Indië, door middel van het stoomschip Koning der Nederlandenvnn de maatschappij «Nedeilnnd*, waarvan het vertrek uit het Nieuwediep op 21 Febr. aaust is bepaald. Pe daarmede te verzenden corn spondentie behoort uiterlijk in den namiddag van 20 Febr. aan het Nieuwediep aangekomen te zijn. Ingevolge de w<*t van 22 Juli 1873 zal cp 16 Februari in deze provincie een aanvang worden ge maakt met de herziening der belastbare opbrengst van de gebottwde"eigendoramen. Zijn wij wel ingelicht, dat zou het ontwerp eener uieuvwe militiewet, door den Minister Weit/.el, inoverleg met den Minister Geertsema, ontworpen, voltooid wezen en vatbaar zijn om bij de Tweede Kamer te worden ingediend. Plaatsvervanging en nummerverw'sseling zouden behouden blyven, doch de vereischte om als plaats vervanger te worden toegelaten zóó verscherpt, dat zy daardoor feitelijk zou worden bemoeielijkt. Verder zou het jaarlyksch militie-contingent van 11,000 op 14,000 mau worden gebracht. Daghl Naar aanleiding der bekende advertentie »anmr. F. C. baron van Nahnijs in de Ifaarlemsche Courant heeft Woensdag avond, ingevolge oproeping van de heeren A. F. Vos de Waal, J. C. F. van Heerdt en mr. P. J. G. van Diggelen, te Zwolle een openbare vergade ring plaats gehad, waarin met algeineene stemmen is besloten, nau baron Nabuys te kennen te-geven, dat de vergadering hare sympathie betuigt met zijn aan gegeven denkbeeld. Aan eeue Commissie is opgedragen met baron Na hu ijs in overleg te treden en in over weging te geven eene algemeeue vergadering te beleg gen, om uit hei gehcele land een hoofdbestuur te doen benoemen. Aangezien baron Nahuijs uit verschillende streken des lands groote blijken van sympathie heeft ontvangen en onze hooggeachte Koningin door hare bekende liefdadigheid aller achting wanrdig is, wordt er niet aan getwyfeld, of zijn denkbeeld zal met een gunstig resultaat worden bekroond. Het arrondissements-comitó te Haarlem heeft aan het centranl-comitó voor het kindergeschenk aan Z. M. den koning den wensch te kennen gegeven, dat elke school, welke voor 'het geschenk heeft bijgedragen, in het bezit worde gesteld van eene afbeelding van het cadeau met toelichting, in grootte en druk over eenkomende met de platen, welke bij de feestviering in 1803 door het Nederl. Onderwijzersgenootschap beschikbaar waren gesteld. Uit Alpheu wordt gemeld Algemeen begint men hier te gelooven, dat de spoorweg-concessie Sloet van de Beelede Bordes, die in de jongste maan den geen teekenen van leven meer gegeven heeft, den weg aller vroegere concessiën van gelijke strek king is opgegaan. Naar men verneemt, zal, nu het uitzicht op een grooten spoorweg weder verdwenen schijnt te zyn, het reeds vroeger aanhangig gemaakte, maar tijdelyk teruggedrongen buurtspoorweg-plan eer lang weder door de toenmalige commissie worden ter hand genomen. Als men io aanmerking neemt, dat Alphen in dat plan bestemd is om het centraal punt te worden, en de plaats zelve daardoor uit den aard der zaak veel meer zou zijn gebaat dan by een grooten spoorweg het geval zou zijn, dan laat het zich verwachten, dat de steun, door vele gemeenten en particulieren aan het ontwerp Sloet—de Bordes toegezegd, in verhoogde mate aan het buurtspoorweg plan zou ten deel vallen. LD.) Uit het Dinsdagavond verschenen verslag der com missie van rapporteurs voor het in Sept. 11. door den heer van Zaylen van Nyeveldt, ingediend voorstel om, behoudens het beginsel van sluiting tot het oude Regiem, van Orde der Tweede Kamer terug te keeren, blijkt dat de daarover in de afdeelingen gevoerde gedachtenwisseling de Commissie er toe heeft geleid een ander uitgangspunt aan te nemen. Zij wil nl. behouden het nieuwe Reglement, behalve eenige wijzigingen, die door de ondervinding noodzakelijk zijn gebleken. Onder deze veranderingen bekleedt dc voornaamste plaats een gemengd stelsel van voorbe reiding der behandeling van wetsontwerpen, zoodat voor begrootiugswetten en andere (naar bet oorde 1 der betrokken Commission) ongeveer het oude en an derdeels het nieuwe stelsel gevolgd zou worden. De heer van Zuylen van Nyeveldt neemt de grond gedachten vnn de Commissie over. Ook hy stelt thans voor het nieuwe Reglement definitief in te voeren, maar wil voor het zoooven genoemde hoofdpunt liet vroegere stelsel, dat tot April 1872 gewerkt heeft, inte graal behouden. Men schrijft aan de Leid. Ct. dd. 12 Febr.: Gisterenmorgen ten 8 ure toekende de thermome ter 15° eu heden morgen 16° Fahr, met zwakken wind uit het Z. O. Dat is strenge vorst voor den tijd van het jaar, die menigeen niet meer had ver wacht. De veldarbeid wa6 begonnen en er werd zelfs reeds gezaaid, terwijl de elders teruggekeerde ooie vaar, naar verlmald is, als eene zekere lentebode be schouwd wordende, nu hot vermoeden nog meer ver sterkte dat er aan "winter niet meer te denken viel. De met Februari herlevende scheepvaart had gisteren reeds veel met het ijs ie tobben, iedereen haastte zich om weg te komen, eu nu is zij overal gestremd. Met nog eenen nachtvorst wordt //het spiegelvlak der wateren" met schaatsen bereden, heigeen den ooievaar denkelijk wel zal doen opschrikken o.o huis waarts te keereu. Te Haarlem is Maandag 11. de 32e algeraeene ver gadering gehouden der Algemeeue Vereeniging voor Bloemb J'encultuur. Daarin zijn onderscheidene ver slagen uitgebracht en mededeeliugeu gedaan en is voorts o. a. besloten,^ dat de vereeniging bij den minister van justitie een zelfstandig adres /al indie nen tot wijziging der jachtwet, in dien zin, dat aan den eigenaar van den grond het onbeperkte recht wordt verleend om alles wat hem schaden kan van zijnen gron I te verwijderen, het te «nopen vernieti gen door ieder middel, dat hem da»rt<«e dienstig voorkomt, en dit recht te mogen overdragen aan den huurder en aan zijne onderhoorigen. Een Fransch blad deelt het volgende voorbeeld van bijno bovenmenschelijke goedheid mede: Een Poolsche princes had gedurende haar verblijf chirurgicale hnlp noodig. Zij werd behandeld door een der bekwaamste operateurs; maar het beste p8ard struikelt wel eens, hij had het ongeluk haar gevaarlijk te kwetseu. Het koudvuur kwam bij de veroorzaakte wonde, snel was de geheele arm aan getast, en het afzitten was onvermijdelijk. Ook die kunstbewerking liep ongelukkig af. De patient had de noodige kracht niet baar te wederstaan. Dc dood, was het gevolg. Twee dagen vóór haar overlijden had zij, volkomeu bewust van haren gevnnrlijken toestand, haar testa ment gemaakt. En wat las men er in? //Overtuigd dat het gebeurde den onge.ukkigen heelmeester, die de oorzaak van mijnen dood is, grootelijks zal be- nadeelen, vermaak ik bera eene lijfrente van twee honderd duca'en, en ik schenk hein van ganscher harte vergiffenis voor zijne onhaudigheid. Mijn vurige wensch is, dat hij door dit legaat schadeloos gesteld zal worden voor bet wantrouwen, dat mijn ongeluk hem veroorzaken kan." Tot zulke edele daden zijn alleen vrouwen in staat. Omtrent het gevecht by de benting aan de kwala Gigheo, waarvan reeds in de vorige mail melding is gemankt, wordt in een particulieren brief aan de Indur nader het volgende medegedeeld Donderdag 11 December. De pla9 tus*chen Kwala Tjankoel en de Kwala Gighen moest overgetrokken worden. Ten half 10 ure was de passage volbracht; wij waadden tot over den buik door het water en sloegen aan den anderen oever een bivouac op, be veiligd door een postenketen. Ten 3 unr 's middags werden wy plotseling door een hevig vuur op onze linkerflank uit geweren en lilias bestookt. Ilct dnurdo wel een uur. De kogels vlogen ons om de ooren wy haddrn geen minuut rust en eindelijk wist men van generaal van Swieten de toestemming te verkry- gen om de kampong te verbranden. Daartoe ruklA een compagnie mineurs op, onder bedekking van eene compagnie infanterie j in een half uur tijd stond alles in vollen gloed. Het was noodigwij kregen vuur en zagen den vijand uiet, zoodat voor hein die tegen het branden is, die maatregel geen reden moet zijn om den gerieragl te vcroordeelen, omdat die gegeven toestemming lijnrecht in strijd is met zijne vroegere orders. Hier moest het trouwens gebeurenbij zei ook: //Het moet nu geen regel worden* Nukregen wij geen vuur meer, maar moesten weör vroeg op de been, om verder vooruit te rukken. Vrijdag 12 December. De kwala Gighen zou dan overgetrokken worden door het 12e en 9e bataljon, inet de batterij artillerie 6 ponders licht en de cava lerie in een woordde 3e brigade. Men had ge dacht, naar opgave der gidsen, dat die rivier door waadbaar wasmaar de cavalerie, die het eerst overging verloor 2 paarden en l brigadier, die verdronken. Kr werden toen sloepen aangevoerd en ten 1 uur was de geheele brigade over, natuurlijk doornat, want om in do sloepen te komen, moesten wij een eind zee waarts in. Wij rukten voort en kwamen aan een versterkt gedeelte van het zeestrand, eene pmchtige sterke borstwering aan de zeezijde, reeds sedert eenige maanden aangelegdterwijl van den kant, waar zy opmarcheerden, een aarden walletje was opgeworpen, toen men zag dat wij van die zijde naderden. Ech ter was het werk verlaten en daar werd een goed bivouac opgeslagen. Dien avond zagen wij eensklaps uit een der ban tings aan de Atchin-ri»ier een witte vlag waaien. Generaal van Swieten, denkende dat dit een sein was, tot onderhandelen, zond een trompetter met een zynsr jongens, om te vragen wat dit te beteckeuen had, maar men kreeg geen gehoor en later vertelde de gids of spion dat dit juist eene uitdaging was. Zaterdag, 13 Deo. ging er dps ochtends vroeg eene verkenning uit tegen bedoel Ie benting, maar kwam t« rug, want de vijand had flink vuur gegeven, waarbij 3 civaleristen gekwetst werden l mandoer-koelie gedood werd. Hierby gebeurde iets merkwaardigs j die mandoer zat op een kistje litho-fracteur eu een 6 pondskogel trof hem in den buik. Had die kogel die fracteur getroffen, welk een ontploffing had het dan gegeven 1 De verkenning teruggekeerd zynde, kreeg men op eens links voorwnarts een goed vuur en zag men gedurig schuitjes mat personen naar de ben ding roeien, die links van ons bivouac lag en waar van wy door de kali gescheiden waren. Dc raunr vvas van klipsteen, 2 sabellengten dik en met ronde schietgaten de vorm is prachtig voor een inlandschen vijand. Het 9e batnljon was bestemd om de benting te bezetten. Het ging dan ook de kali over en aan gezien de voorhanden zijnde brug (wanrop ócn per soon moeielijk over kau komen) niet te gebruiken was en dit te lang zou ophouden, ging het voorwaarts door bet water, tot aan de borst door den modder, met de volgende order: Het 2de peloton 3de compagnie (commandant de ]ste luit. Happë) bezette de linker flaïik der benting, terwijl het linkerhalf 9de met een gedeelte van het rechterhalf den rivierkant en de overige zijden der benting zou bezetten. Het 9de kreeg toen uit de kampong aan de overzijde der kali een vuur, dat spoedig beantwoord werd; het rechterhalf 9de bn. bleef halt houden en de 3de compagnie keerde weder terug. VYy verlangen naar rust, maar ons werd ge last den volgenden morgen ten half 6 gereed te staan om op te rukken tegen de benting, waaruit dien dag twee cavaleristen en de mandoer gekwetst waren. Zonndag 14 December rukten de onzen ten half 6 uit, het linkerhalf 9e, en 12e en het 3e bn. Dc ma joor Romswinkel zou eeue omtrekking doen links en het 12e bataljon rechts, terwijl de overige troepen in frOnt zouden attaqueeren, te weten de 3e compagnie linkerhalf (Meia) en de 4e compagnie (Steenhuizen). De 3e compagnie werd en tirailleur opgelost, terwijl de 4e in reserve bleef. Wy kregen een vreeselijk vuur zoodat Meis, die nogal dikwerf in het vuur was ge weest, zeide het nooit |oo bijgewoond te hebben. Maar het signaal voorwaarts werd steeds geblazen en zoo ging bet vooruit, totdat een daverend hoerah van de 2e sectie van de 3de compagnie bewees dat wy meester waren van de benting. Dit was ten 10 upr. De 1ste luitenant Happó, sergeant Wickel eu 3 aan waren het eerst er in. Zoo ook was van den linkerkant van het 3e bataljon bet eerst er in de luitenant de Jong. Ons hoeraverstomde bij bet na gaan van het verlies aan onze zijde fi dooden en 44 gekwetsten bij die attaque, de knp:tein Voorman kreeg een kogel in de buik, Beekbuis kreeg een klewang slag over de rechterknie. De Alchineezen verloren bijna 100 man aan dooden de gek «-eisten hebben zij grootendeels medegenomen, doch die wij nog vonf.en, zijn naar de ambulance gebracht. Wy verzamelden ons inde bent>ng; roe.-tr daar vloog op eens een Atci-nees uit het struikge was, met de klawang ni de vuist, en wondde nog 3 koelies en 1 Europeescb fuselier; hij werd afge maakt. Hunne dooden zyn allen door ons be graven. De geuomen benting was sterk en mede uitstekend aangelegd. Wij duchten nu wat rustte hebben, maar werden op ons bivoaac bezig gehouden door den vijand. Er waren er drie)gevangenen genomen. Na goed ge voed te zijn, werden zij met hunne wapens weder op vrije voelen gesUld en hebben elk 2lf9 gekregen, met een soerat voor hun kamponghoofdeene proc'amatie, die niet kwaad zal werken. Men meldt uit Samarang van 24 December Politie en Justitie alhier hadden gisteren vereenigd bet genoegen, de waarschijnlijk eenige werkplaats ter vervaardiging van valach bankpapier te verstoren en de arbeiders te arreateeren. Te 9 uur van hier ver trokken, kwamen de officier van Justitie, de griffier, de adsistent resident voor de politie, benevens eenig minder politiepersoneel, ongeveer te 9!/t ure te Djoem- blang aan, waar zij met den wedono en diens personeel werden versterkt en aldus uaar Tjandie gingen, waar de woning van den heer A. het doel van honneu tocht bleek te zyn. Een daar gebonden huisonderzoek bracht aan het licht; 33 zakken van de bevolking gekochte koffie 50 ksttis onbereide opium 1 blik geprepareerde opium, 8 marmersteenen, voor de vervaardiging van valsohe bankbiljetten nuttig, een groote partij djaltihoutwer ken, die een sterke gelykenis hebben op gesto len hout. Al deze zaken werden in beslag genomen en naar het bureau van pojitie vervoerd, uitgezonderd de hout 3erken, die van te grooten omvang zijn. Vervolgens erden vijt werklieden en bedienden van den heer Abels gearresteerd en naar de gevangenis gebracht, Welk lot ook den huisheer heden middag trof. De eer der ontdekking komt voor eeo groot deel toe aan eeu dwangarbeider, die der politie als spion diende en quasi als gedrct kettingganger met de werklieden en bedienden van den verdachte in kennis gemakte, vriendschap sloot en aldus toegang tot het terrein en de werkplaats kreeg. Na alles goed te heb ben opgenomen gaf hij van ryne bevinding kennis aan den adsistent-resident voor de politie. Gisteren, tydens de arrestatie, was deze spion achter het erf van den heer A. geposteerd. Nogmaals bankbiljetten Te Solo is ook een belang ryke vondst gednnn. Gisteren middng waren eenige koe'.Ps in do nnbyheid van het station be/.ig, gaten voor te planten boomen tc maken, toen zij op een pak papier stootten. Zij zelven zagen er niets opmer kelijks in, maar toen de mandoer kivam, toonde deze de zaak anders in te zien hij brocht het zware pak dat ongeveer, een voet in het vierkant groot was naar den stntiouschef Meijer en deze ontdekte niets dan bankbiljetten van 100 en 500 1 De res ibnt kreeg daarvan onmiddellijk bericht, en kwam met den adsistent-resident eeu plaatselijk onderzoek houden. Dat alle biljetten valsch waren, was reeds gebleken. Nog denzelfden dag werd een Europeaan in verhoor genomen. Het geheele bedrag liep over een milliuen! Londen, 13 Febr. Van 604 gekozen candidaten behouren er 326 tot de conservatieve, 278 tot de liberale partij. De conservatieven wiimeii 92, de liberalen 32 zetels. Lord Eufield heefi iu Middlesex de nederlaag geleden. Brussel, 13 Febr. De Ind'épendance deelt een telegram mede uit Santauder, van gisteren, meldende dat Moriones, met de regeeringsi roepen per spoor naar Santauder is gekomen en dal de voorhoede, ouder bevel van Priinos de Rivera, te Salto Caba lo staat. Men verwachtte dat het beleg v,m Bilbao door de cariiaten binnen weinige dag?n zou worden op- gebroken. Velen zal de genotrijke avond nog wel tersch in het geheugen liggen die hei gezelschap jonge jie- den ons heeft verseHaft dat dezen naam heeft aange nomen. Men zal zeker nog lang in de stad spreken, en over hun inderdaad goed spel, en over het edele doel wuarvoor dit jaar gespeeld is; en toch is hel weinigen Dekeud, wut dat geaootscliap eigenlijk iu- heeft. Het woord is een macht, heeft een beroemd staats man gezegd (Jat gezegde wordt door ie Ier voor vol komen waar erkend, en toch, beeft de wetgever ver geten te bevelen dat .men op 4e lagere en middelbare scholen moet leeren iu het openbaar te spreken. Voor zooverre my bekend is, wordt dit ook niet op iatijnsche schoten of. gymnasiëu geieerd. Hoe bet daarmede op de hooge scholen is gesteld, is mij onbekend, alleen weet uien dat niet aden, die ge studeerd hebben op talent als redeuaar mogen bogen. Ten einde iu de behoefte aan oefening iu wel sprekendheid te voor/ieu worden op de. meeste p.aat- sen geiiooischappeu opgericht eu zulk een is «Oefe ning kweekt kennis." Het bestaat thans uit 10 werkeude- 2 eere- en 7 contribueerende leden. Iedere 14 dageu wordt eene gewone vergadering ge houden daarin moet een der «erkende ledeu eeue lezing houden, over een door hem gekozen onderwerp. Na afloop daarvan wordt het jroorgedrmgeue besproken en aoms scoerp beoordeeld.' Na de lezing worden als bijdr ig. n, stukken van onze beste schrijvers ge declameerd eu vervolgeua, iu het byzouder over de wijze van voordracht, gecriliseerd. Later wordt een iyst van verschillende onderwer pen opgemaakt en het lid dat aaii de benrt is, kiest er een uit, waarover hij voor de vuist gedurende eeuige minuten moet spreken. Ook deze oefening wordt ge volgd door eene cntische beoordeeling. Bij bet einde van ieder weriyaar, kort voor het begin der groote vacautie, nadat ieder werkend lid minstens éëue leesbeurt heeft vervuld eu eens voor de vuist heeft gesproken, wordt een tooneelstukje gekozen, dat later ten voordeele van eeue of andere inrichting van weldadigheid of wel tot een liefdadig doel wordt gespeeld. Het lezen der rollen is vacantie- werk en mag in geen geval de studiën hinderen. Het nut van dit genootschap ia uiet verre te xócken: lw. Onderlinge oefening, 2°. nuttig gebruik ma ken van den vryen tijd en 3°. weldadigheid. Ik juich daarom de jonge lieden toe eu hoop dat hun genootschap moge blyven bloeienmaar meen hen er op te mogen wijzen, dat zy hen die gaarne leden van hun genootschap zouden willen ziju niet zoo spoedig mogen afwijzen, alleen voor heit behooreu zy bun deuren te sluiten, die door onwaardig gedrag hebben getoond daarbij uiet te behooreu. Een contribueerend lid. Gkhohrn: 10 Febr. Simon, ouders P. J. Boot en J. Sit- ton 12. Jacobus Johannes Philippe», ouders P. den Hertog en J. M T. KoUtnr. Cornells Hendnkus Loureulius, ouders L. bruikinan en H. Koolmees. Marinus, ouders M. van Tok en G. Jansen. Maris, ouders A. bloos en M. de Zeeow. Arie, ouders P. G. den Hroeder en M. Alpiienaar. 13. Christiauv Cornelia, ouders 11 de Zeeuw eu B. Sluijter. OvHUikDi'N 12 Febr. J. van Wijngaarden, 22 j. A. Brtcwel, 12 d. Heden overleed alhier na eeue korte on gesteldheid onze geliefde Broeder en Behuwd- broeder, de Heer JAN van WIJNGAARDEN, iu den ouderdom van bijna 23 jaren. GoudaUit aller naam, 12 Febr. 1874. D. G. van VREUMINGEN. Eenige kennisgeving. V Ue Heer en Mevrouw HIKT HAGEN van Emde betuigen hunnen harteljjkën dank voor de vele bewijzen van belangstelling bij de geboorte van hun kind ondervonden. Visites zullen ontvangen worden den 18 en 19 Februan 1874. Voor de vele bljjken van belangstelling bjj de geboorte van ons Dochtertje ondervonden, betuigen wjj onzen dank. F. C. van ZEIJBEN, C. W. van ZEIJLEN Gouda14 Febr. 1874. Schenk. "Vrijdag 20 februarij groot Miiitair AS8AÜT in de Sociëteit „Ons Genoegen," alleen Toegangkaarten geldig. Kinderen wor den niet toegelaten. Namens de Commissie, A. J. RUI80H, Serg.-Maj., Te HUUR gevraagd te Gouda met primo Mei bevattende vijf of zes Kamers, Keuken, Kelder, Zolder en verdere gemakken. Opgaven van prijs en stand onder letter A. aan de Boekhandelaars J. van BENTUM en ZOON te Gouda. een zwaar luidend SECRETAIRE - ORGEL, met Mahonijhouten Kast, te bevragen onder letter S. aan het Bureau dezer Courant. Men vraagt te HUUR of te KOOP aan de Kleiweg of Hoogstraat geschikt roor WINKELHUIS, met GROND of SCHUUR. Adres met franco brieven letter Gr. aan het Bureau dezer Courant. een geheel HUIS op de Hontnpmsgracht, be vattende vijf Kamers, Keuken, Zolder en ver dere gemakken. Huurprijs 209.— Informa tie bij den Heer J. B. van WIJK, Veerstal alhier. om met 1 Mei of eerder te aanvaarden, een net en gemakkelijk BOVENHUIS, op één der vro lijkste grachten van Gouda. Te bevragen onder letter C, bij den Uitgever dezer Courant. Er wordt gevraagd een DAGMEISJE van 14 a 16 jaar, geschikt om licht huiswerk te ver richten. Information aan het Advertentie-Bureau van G. B. van GOOR ZONEN, alhier. De TREKKING der EERSTE KLASSE be gint op MAANDAG 2 MAART 1874. Uitgave J. J. H. KEMMER, te Utrecht is heden voorhanden bij den Boekhandelaar Lange Tiendeweg te Gouda. a f 1.50 bij Ch'. van VIVE Jr., Coiffeur et Premier Posticheur, Turfmarkt Gouda. HAAR en BAARD VERWEN: in blond, brnin, zwart, zonder huid of linnen te vlekken, als men de flacon half verbruikt heeft en 't bevalt niet, alsdan geef ik met alle genoegen de betaalde 1.50 terug.

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 2