Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I1 ■v; ’I h l? 1874. BINNENLAND. I fi BUITENLAND. Buitenlandse!) Overzicht i I Zondag 1 Maart. F R A N K R U K. ENGELAND., GOUDSCHE COURAHT I i 2658 <3 Mr. M. Bichon ran IJsselmonde 1645 Mr. H. C. Verniers van der Loeff 1013 n n Geldige stemmen 2658 Volstrekte meerderheid 1330 stemmen. n Zoodat verkozen is mr, M. Bichon van IJsselmonde. kerk en de spanning in vele gemeenten alleen worden uitgelokt door den Roomschen stoel en door de vol* strekte onderworpenheid van het bisschoppelijk gewe ten aan Rome’s heerschappij. De Prov. Corr. meldt dat de keizer zijne vroegere leefwijze weder geheel heeft kunnen hervatten en als van ouds aan het gezellig leven ten hove deelneemt. De Engelsche regeering beeft een telegram van ge neraal Wolseley ontvangen, gedagteekend 5 Febr. mel dende dat hij den 4n Febr., na vier dagen vechtens, te Coomassie was aangekomenzijn verlies aan doo- den en gekwetsten bedroeg 800 man. De koning had de stad verlaten, doch zou den 5n Wolseley bezoeken, voor het teekenen van het vredesverdrag. De gezondheidstoestand der troepen was voldoende. Politiek nieuws ran eenig belang is schaanch. De heer Thiers heelt aan Lepetit, den republikein- when Candidas! in la Vienne, een brief gezonden, waarvan per telegram melding wordt gemaakt. De grijze staatsman verzekert daarin op nieuw, dat het noodzakelyk is de conservatieve republiek te grond vesten en spreekt een zeer juiste opinie uit over de verkiezing van repnblikeinsche afgevaardigden. Men moet zijn keus vestigen op mannen, die de conser vatieve republiek willen, zoodat de nat. vergadering door zulke stemmingen verlicht en niet verKhrikt worde. Dit ziet ongetwijfeld op de candidatuur van Ledru-Rollin en geeft tevens een antwoord op het geen in de République Franqaiu, het orgaan van Gambetta, verzekerd werd, dat nl. de ond-president die candidatuur zou goedkeuren. Bij gebrek aan betere onderwerpen is deze brief zeer aau de orde in de Fransche bladen. Intasschen kon het niet wel anders of Thiers moest, evenals alle ware vrienden der republiek, de candidatuur van Ledro-Rollin evenzeer afkeuren als vroeger die ran welke de aanleiding geweest is tot Gouda, 28 Februari. De uitslag der herstemming voor een lid van de tweede kamer in het district Gouda was als volgt; Uitgebracht. 2666 stemmen. Van onwaarde, 8 n Den 21 n Februari is hpt lang verwachte boek Quatrevingt-treize, een roman in drie deelen, te Parys bij Michel Lévy verschenen. De grondige bekendheid van Victor Hugo met zyn publiek en met de midde len om daarop in zyn voordeel invloed uit te oefe nen, heeft zich ook bij deze gelegenheid niet verloochend Reeds dagen te voren werd in alle dagbladen het eerste hoofdstuk van den roman medegedeeld. Kort daarop volgde eene opgaaf van de titels der andere hoofdstukken, in wier keuze, gelyk men weet, gewoon- lijk mede de vindingrijkheid en het schilderachtige van Hugo’s talent zich openbaart. Toen kwamen al lerlei minder of meer uitvoerige mededeelingen over de belangrijkste tooneelen van het boek en eerst daarna, nu de nieuwsgierigheid in de hoogste mate geprikkeld ia, haaftrda venobyamg «^^4^ tag^jk met de aan kondiging van een twaalftal overzettingen in allerlei Uien, plaats. Het kan onze bedoeling niet zijn, thans reeds eene beoordeeling van bet boek te geven. eDe hooggestemde toon der Fransche dagbladen zou licht aanstekelijk worden en hoe groot onze bewondering ook zyn moge voor den romanschrijver, die de wereld met Les Misé- rables en Notre Dame de Paris verrijkt heeft, wij weten te zeer dat vooral in zijne laatste werken het kaf in groote mate met het voedzame koorn vermengd was, om niet tegen vooringenomenheid op onze hoede te zyn. Bepalen wij ons dan tot een overzicht van den inhoud. De handeling grijpt plaats, gelijk de titel aanduidt, in het geweldige jaar 1793, toen de Fransche repu bliek druipend en bijna verzadigd van bloed, hare jeugdige, nog ongekende krachten verzamelde tot den afweer van het tegen haar verbonden Europa. De eerste hoofdstakken voeren ons in de Vendée, waar een edelman van een der oudste geslachten, de markies de Lantenac, uit naam der uitgeweken broeders des konings, bevel voert en den opstand tegen de repu bliek met onverbiddelijke gestrengheid leidt. In de beschrijving van een tooneel aan boord der korvet Claymore, waarmede Lantenac naar Frankrijk wordt overgevoerd, en waar, te midden van een geweldigen storm, een der kanonnen losraakt en in het door de stortzeeën overstelpte vaartuig met dood en verderf dreigt, herkent men de meesterhand van den schrijver. Het tweede deel handelt te Parijs. Een hoofdstuk over de toenmalige straten der hoofdstad herinnert aan de nauwkeurige beschrijving van het oude Parys in Notre Dame de Pariseen ander, een gesprek tus schen Robespierre, Danton en Marat, staat slechts in een verwijderd verband tot den eigenlijken roman. Daarna volgt eene beschrijving der nationale conventie en een hoofdstuk over de taktiek en de inrichting der koningsgezinde troepen in dc Vendée. Wie zich de uitweidingen over het riolenstelsel en over Waterloo in Les Misérables herinnert, zal zich van deze gedeel ten een denkbeeld kunnen vormen. Nieuwe personen treden opCimourdain, gewezen priester, type van den onverbiddelijken, voor geen of fers terugdeinzenden agent der republiekGauvain, eene ideale figuur, vol geestdrift voor de nieuwe orde van zaken, vol heldenmoed, wars van alles wat naar wreedheid of trouweloosheid, ook tegenover zijne vij anden, zweemt. Met Cimourdain is Gauvain verbonden door banden van vriendschap en dankbaarheid roet den markies de Lantenac door die des bloeds de aan voerder der koninklijke troepen is zyn oom. Barodet te Lyon, w den val van Thiers. De uiterste partij die der Fransche intransigen- ten poogt de liberalen te overvleugelen. Zij haalt daarom uit zyn vergetelheid den man, die, gelijk de DébaU opmerkt, het meest gedaan heeft, om Frank* rijk een weerzin te geven tegen de eerste republiek en zij kan geen ander gevolg hebben, dan de ver sterking der reactionaire en clericale party. Doch de on verzoen ly ken der linkerzyde zyn even dweep ziek als de ultramontanen der rechterzijde, en beiden zijn zij goed op gang het land den Spaanscben weg naar ondergang te toonen. Voor het eerst na gernimen tijd heeft de linker zijde weder een meerderheid gehad. Na verscheiden ▼ergeefsche stemmingen voor een qusstor der kamer is haar candidaat Toupet des Vignes met 316 tegen 304 stemmen verkozen. De Pruisische kamen zyn op reces gescheiden. Thans heeft de Duitsafre rijksdag het veld alleen en kan dus geregeld doorwerken. De commissiën hebben echter nog wat tijd noodig. De commissie voor de legerwet zet haar onderzoek geregeld voortzij is evenwel nog niet tot de hoofd- quaestie genaderd. Vermelding verdient de beslis sing, waarby de militairen worden verklaard te be- hooren tot de gemeente, waarin zy zyn gevestigd, en derhalve daar belastbaar. De Prov. Corr. bespreekt den inhoud der jongste circulaire van de Pruisische bisschoppen, en zegt o. a. Zij vergeten echter één puntde spanning tnsschen kerk en staat is niet ontstaan door de beersebzuebt van een enkelen bisschop, maar door die van de geheels Roomsche curie en de suprematie, welke de kerk van Rome zioh aanmatigt. De Duitsohe bis schoppen hebben vroeger zelf, met het oog op het Vaticaansche concilie, de gevaren aangetoond, welke van de zijde der Jezuïeten voor de kerk dreigden zij en andere bisschoppen hebben luide erkend, dat de wereldlijke staten zich nimmer naar de aanmati gingen van Rome kunnen voegen. Zij hebben den paus gesmeekt, van het concilie afstand te doen. Zij hebben voor een deel voorzichtelijk Rome verlaten, om hun geweten niet met de verantwoordelijkheid voor de onzalige besluiten te bezwaren, en eenige hunner hebben ook later hunne afkeuring van de besluiten van het concilie niet verheeld, totdat de strenge tucht van Rome elke tegenspraak, elke be denking heeft doen verstommen. De bisschoppen mogen, naar hun katholiek geloofsbewustzijn, niet anders hebben kunnen doen dan zich ten slotte, trots alle twijfel en tegenspraak, aan de kerk te onderwerpen, maar zij kunnen niet verwachten, dat alles wat zij zelven, op grond van hun bisschoppe lijk geweten, tot 1871 vermanend en waarschuwend aan de kerk hebben voorspeld, thans geheel vergeten zal zijn. Door de getuigenis der bisschoppen, toen zij in hünne katholieke overtuiging nog vrij waren, staat vast, dat de tegenwoordige gevaren voor de Lantenac wordt geslagen en neemt de wyk in zij kris teel de la Tourgue, waar hij door de republikeinen onder Gauvain belegerd wor^t. Daar binnen bevinden zich ook drie kinderen, weezen, twee jongens en een meisje, welke door een republikeinsch bataljon opge nomen en.' in handen der koningsgezinden gevallen zijn. Wie Victor Hugo als kinderdichter en beschrijver van kindertooneeleu kent, begrijpt reeds welk een ge bruik hij gemaakt heeft van de zorgelooze onschuld der kleinen te midden van de gruwelen en het gewoel des oorlogs, die om hen heen razen. Zijn hoofdstuk le Massacre de Saint-Barthélémy is een meesterstuk, de aandoenlijkste idylle, die men zich denken kan. Een vertaler, die de schoonheid, ejr van voelt, moet er door tot wanhoop gebracht worden. De kinderen wor den gered door eene grootsche zelfopoffering van Lan tenac, die op het oogenblik dat bij zijne edele daad volbrengt door Cimourdain gevangengenomen wordt. Gauvain, minder onverbiddelijk van gemoed dan de ex priester, wil zyn bloedverwant, die aan zijn edel moedigheid zijn doodvonnis te danken heeft, redden. Het gevolg zijner poging is dat hij zelf, van konings gezindheid overtuigd, gevat en door zijn vriend Ci mourdain ter dood veroordeeld wordt. Het laatste hoofdstuk beschrijft de voltrekking van het vonnis. Op bet oogenblik dat de hakbijl der guillotine valt, hoort men een schot. Cimourdain heeft den dood van zyn slachtoffer niet willen overleven. //Hun beider zie len, zusters in het noodlot, vloden te zamen heen, terwyl de sombere schaduw der eene zich vereenigde met de lichte gedaante der andere/ Met deze woorden eindigt het boek. De uitkomsten der Engelsche volkstelling in het jaar 1871 zijn thans bekend gemaakt. Niet minder dan 230 millioen menschen leefden op dat tijdstip onder de souvereiniteit van koningin Victoria. Ruim 31 millioen daarvan woonden in Europa, vijf mil lioen in Amerika, ongeveer twee millioen in Afrika en de aangrenzende eilanden, even zoowel in Australië, terwyl eindelijk Azië op de staten voorkomt met het verbazend cijfer van 191 milloen zielen. Er werden in Engeland en Wales alleen 45,000 meer vrouwen dan mannen gevonden 155 personen van meer dan honderdjarigen ouderdom leefden in diezelfde landen en van deze behoorden 114 tot het vrouwelijk en 41 tot het mannelijk geslacht. De bevolking der groote steden was in belangrijke verhouding toegenomen. Men telde 938 steden, hetgeen'* in tien jaren tijds eene vermeerdering van 158 aanduidt. De meest beschaafde betrekkingen, als geneesheer, advocaat, let terkundige, kunstenaar enz., werden door bijna 700,000 personen uitgeoefend; er waren vijf millioen dienstboden, even zooveel handwerkslieden, ruim an derhalf millioen landbouwers, terwyl het hoogste bereikt wordt door hen, die zich onder verschill^ie^ vormen aan den handel wijden. Tot de niets voort brengende klassen, dat zijn volgens de onbeleefde g roepeering der statistiek, de dieven, vagebonden en renteniers, behooren 168,000 personen.

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 1