Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1 11 011 1874. N? 1490. BUITENLAND. Mag 15 Mart. Buitenlandse!) Overzicht. erlnl, ncona. Auathe- nalieden i. 1872. ergedu- ser sterk was die ti^delen, weiger- gfechool erkzaam itólzamo IÉRIN- U den dd, liet flemen, aan den g en aan 'Weenen, Q-Mond’ j sèheur- 18 zieken sedwezm ‘ofp’schb ihjjubaar b ik een missie en lam voor Nationale Militie. 1 /s 3 s 3»^ 5^° 5 u- J - DUITSCHLAND. De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. KEN NÏSGEVI N G. I jus- v -ï*. 0 te klasse, winkelier lui bij F. eyi> C’ L. F. C. Ie U credit au Wiud- b’ü T. J. Wolff. GOUDSCHE COURANT. ADVERTENTIËN wordffi geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van i DINSDAG, DONDERDAG en ZATER- 8 DAG. De prijs per drie maanden is 1,75 franco per post 2. ’|o 3* In de Fransche nationale vergadering ia de be lasting op het vervoer per sneltrein aangenomen, hoe wel met geringe meerderheid. Maar er moest geld komen. De nationale vergadering hield zich Woensdag en Donderdag voornamelijk bezig met het bekende amen dement van Poujcr-Quertier betreffende de controle op de suikerraffinaderijen, dat in ’teiud werd aan genomen. De m*ni«ter van buitenl. zaken Decazea deelde mede, dat hij reeds stappen had gedaan bij de betrokken mogendheden om tot een herziening van de bestaande tractate» te gemken. De Academie heeft besloten dat Emile Olli vier moet worden beschouwd als gerecipieerd en hij derhalve voortaan voor de vergaderingen zal worden opge roepen. De ex-keizeriri Eugénie en haar zoon hebben den heer Ollivier Hun dank betuigd voor zijne aan de nagedachtenis van Napoleon lil gebrachte hulde. Omtrent de viering van den 16n Maart wordt mede gedeeld dat de keizerlijke prins verklaren zal aan geen «taatgreep onder eenigeu vorm te denken, maar zijne herstelling op den troon zijns vaders alleen te verwachten van de vrye wils-uiting der natie. In de nat. vergadering heeft de minister van title, op eene interpellatie van den heer de Belcastel, het indienen van een wetsontwerp op de drukpers na het reces aangekondigd. Twee andere interpella tion zijn in aantocht, eene van de monarchale afge vaardigden uit Bretagne tot het af keuren der han delingen van Gambetta tydens den oorlog met Duitschland, ten opzichte der uit die provincie af komstige vrijwilligers-korpsen, en de andere van den heer Ledru-Bollin, over den dwang, welke bij gele genheid zijner verkiezing door de autoriteiten in het departement Vaaclase op de bevolking is uitgeoefend. Waarschijnlijk zal hij van die gelegenheid gebruik maken om do geruststellende verklaringen af te leg gen, welke hij vóór zijne verkiezing toegezegd heeft. De Duitsche bondsraad beeft zich met een wets ontwerp vereenigd, waarbij bepaald is dat bet ryks- bankpapier met ingang van den In Jan. 1876 al het papieren geld der verschillende bondsstaten ver hangen ral. Het totanl van het uit te geven papier zal 120 millioen mark of ongeveer 7 2 millioen gulden bedragen, welke som onder de verschillende staten, De Weser-Zeit. deelt eenige niet onbelangrijke bijzonderheden mede betreffende den heer Eberhard, bissohop van Trier, Vrijdag jl. gegijzeld ten gevolge van zijn weigering, om de geldboeten, hem door den rechter opgetegd, te betaleu. De heer Mathias Eber hard is te Trier geboren en aldaar met zyn broeder voor den gefstelyken stand opgeleid. Nadat hij de naarmate hunner bevolkisg, verdeeld zal worden. Ten gevolge van dien maatregel zal bet bedrag van het in omloop zijnde papieren geld in Duitschland met 27 millioen thaler verminderen. Na de legerwet is het wetsontwerp tot aanvulling van de Gewerbe-órdnung wel het belangrijkste deel van de werkzaamheden van den Duitschen rijksdag. Het plan der regeering om de «cheidsgerichten té laten vervallen en in plaats daarvan bijzondere recht banken op te richten in verband met de gewone rechtbanken heeft sterken tegenstand ontmoet in de commissie, maar de meerderheid bleek toch behou dens enkele wijzigingen van deze inrichting niet af- keerig te zijn. Bijna algemeen werd echter verwor pen bet voorstel der regeering om het verbreken van verbintenissen door arbeiders of patroons strafbaar te stellen met boete of gevangenisstraf; ook bij de tweede lezing van het gewijzigd ontwerp verklaar den al de leden der oom missie op vier na zich tegen deze bepaling. Ook in den rijksdag heeft het ont werp der regeering geen uitzicht van te worden aangenomen en het is evenzeer twijfelachtig, of de bondsregeering er wel toe komen zal om het gewij zigd ontwerp aan te nemen en niet liever de zaken zal laten zooals zij zijn. Wordt ook de behandeling van de legerwet uitgesteld en dit wordt meer en meer waarschyolyk, omdat er nog geen gegrond uitzicht bestaat, dat de regeering en de commissie het eens zullen worden dan zal deze zitting niet veel resultaat opleveren. Het is de Eugclsche liberale partij gelakt om Gladstone als hoofd en leider te behouden; het ver langen van den ex-premier .was om zich gedurende eenigen tijd geheel aan de leiding van de staatsza ken te onttrekken en een reis te maken na^r bet vastelandde moeilijkheid om ook ty «lelijk een ge- schikien opvolger te vinden, zonder de eenheid der party te verzwakken, is echter gebleken zoo groot te zyn, dat men Gladstone heeft weten te bewegen van zijn plan afstand te doen eu zich met de leiding zijner partij te blijven belasten; hij heeft zich echter voorbehouden om in bet begin of op het laatst der zitting van het parlement zich voor eenigen tijd te verwyderen, daar hij in het belang van zyn gezond heid eenige rust voor noodzakelyk houdt. Gedurende dien tijd zal hij worden vervangen door Forster. De rollen der oppositie zyn verder aldus verdeeld: Lowe, onderwye en binnenlandsche guaesties; Dodson en Cbildery, financiëele taken; Hartington (ook genoemd dezer dagen als hoofd der party, wanneer Gladstone aftrad), militaire zaken, Goschen marine-quaesties. Het parlement zal de volgende week Donderdag definitief geopend worden met een troonrede, uit te spreken door de koningin. In Zwitserland begint de openbare meening zich dagelyks meer bezig te houden met de meer of min dere waarschijnlijkheid der aanneming van de nieuwe grondwet, waarover 19 April zal worden gestemd. Men gelooft dat de aanneming zal geschieden met eea aanzienlijke meerderheid, zoowel door de ver schillende kantonshesturen als bij de volksstemming. Onder de oppositie zullen zich scharen de clericalen i en de uiterste federalisten, die vooral in de Frausche kantons zetelen. De ultramontaansobgezinde groote raad van het kanton Freyburg heelt met 55 tegen 5 stemmen besloten om een adres te richten tot het volk, waarin de verwerping van de nieuwe grondwet wordt aangeraden. FRANKRIJK. Bij de volstrekte windstilte, die thans weer in Frankrijk op politiek gebied heerscht, houden de dag bladen zich onledig met te spreken over de oogjes, die het rechtercentrum geeft aan de vlettende fractie der linkerzijde, welke Périer tot hoofd koos. Men wijst op toenadering; men spreekt van eischen (b. v. dat de Broglie, Depeyre en de Larcey hun zetels zouden moeten ruimen); men spreekt ook van de onmogelijkheid, dat er zoodoende eene duurzame verstandhouding geboren zou worden. Men spreekt ook van den heer de Lomcnie, die dezer dagen tot Bidder van het Legioen van Eer werd benoemd en wiens naam tien jaren lang op het Jaarboekje der ridderschap prijkte, niettegenstaande hij het roode liutje geweigerd had waarmede ieder Franschman (natuurlijk minus de Loménie) zoo gaarne zijn knoopsgat versierd ziet. De pas geopende schilderijtentoonstelling, die z:ch door zekere decensie moet onderscheiden, brengt eenige tongen in bewe ging. Maar waar vooral over gesproken wordt is bet bal, dat door de rechtbank van koophandel Maandagnacht gegeven werd. Gansche kolommen vult de Figaro met een verhaal wie er waren en wie er niet waren, hoe beminndyk de maarschalk en zijn vrouw geweest zijn, boe lang Canrobert met den hertog van Auroale en den prins van Joinville heeft staan praten, dat er 7000 bougies brandden en er bovendien voor 500 fr. aan gas werd verbruikt, dat er 1500 vergalde stoelen en 3000 plaatsen op de rood fluweeien banken werden gevonden, dat het feest ruim 125,000 fr. heeft gekost. Natuurlijk is hierbij niet gerekend wat elk der gasten ten koste heeft moeten leggeu en wat verbazende sommen be dragen zal. ’t Is om werk te geven en geld iu de wandeling te brengen, beweert men. Parys herleeft, roept de Figaro uit. Het monopolie van den goe den smaak behoort nog altoos ons toe. Doch minder optimistische naturen zeggenwat dit feest den han delstand en den werklieden opbrengt is alsof men met een waterdruppel een brandenden houtmijt wilde blusschen. Met zulke zachte middelen komt men de crisis niet te boven. De crisis is veroorzaakt door de reactie, die Parijs van zijn voorrechten a:s hoofdstad beroofd beeft. Men heeft niet bedacht, dat als men van een lichaam het hoofd afsnijdt, het geheele lichaam daarvan hinder heeft. Kwynt Parijs, dan kwijnt gansch Frankrijk. Dat ziet men nu in. Men begrijpt, dat men een dwaasheid begaan heeft, men vreest voor de gevolgen en nu organiseert men met kunst en vliegwerk eenige vertooningen om aan het lijk een schijn van leven te geven. Hoe on voldoende dit is blijkt steeds meer. Het eenige, waardoor Parijs weer zijn vroegeren rang kan her nemen, is, dat men het wederom tot de politieke hoofdstad van Fiankrijk maakt. Zoo wordt van republikeinschen kant over zulke weldadigheidsfeesten gedacht eu geschreven. BURGEMEESTER «WETHOUDERS van Gouda; Gekt op art. 150 der Wet op de Nationale Mi litie ran den 19den Augustus 1861, (StaatMadn°. 72); Noodigen de lotelingen, die verlangen hij de ZEE MILITIE te dienen, uit, om zich daartoe, voor den Isten April aanstaande, ter Plaatselijke Secretarie aan te melden. Gouda, den 13" Maart 1874. Burgemeester en Wethouders Toomoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Dbooui.eevrbFoiitown. van Beugen IJzindoobn.

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 1