Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1874. N? 1494. BUITENLAND, Buitenlandse!» Overzicht. Woensdag 25 Maart. "ff land. rdt, traat. Ie aken treclit, landelaar .nsr, Zeilen- 'loopers, rollen- De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. t f IIEÜWE ecretaris. 3. •c GOUDSCHE COURANT. mam niet geplaatst* ACTIE. voorin, aan den 'LAATS IOVEN- n°*. 45 lerschei- uners en i ACH- n°. 175, goedbe- PERU. igen ten dabij jgen is uilsteeg, i. ^Nieuwe >EN van innis van 3n van jeland- nstaande ■sen ver- jilletten. oemd, De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is f 1.75 franco per post 2. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. PARÜ-* IE RET RIES en tte keuze TOPJES; vredigen. i 8; >eken, tleeden; n Ing; llesoor- 6Z0Ï1-, ten. reeds ten ïreerd te F R A N K R IJ K. Jules Simon hee't in lijn boek La réforme de Ten- seigneinent secondaire een geheel hoofdstuk gewijd aan de gymnastiek, onder de verschillende vormeu van eigenlijk gezegde gymnastische oefeningen, schermen, wandelingen, militaire manoeuvres. Naar aanleiding hiervan deelde de Tempi dc&r dagen eenige opmer- De Daily News heeft een belangrijken brief ont vangen van zijn correspondent in het hoofdkwartier van bet Noordelijk leger, onder Serrano. Volgens een der belegerden te Bilbao' die ontsnapt was, en door de ryen der belegeraars in het leger van Ser rano gekomen was, hield Bilbao zich goed. De 200 bommen per dag, die de Carlisten in de stad wer pen, schijnen weinig nadeel te doen. De voorraad levensmiddelen is voldoende voor nog twee maan den, en het kanon der troepen van Serrano, die po gingen tot ontzet der stad wagen, dat men hooren kan in de stad, geeft nieuwen moed aan de dappere verdedigers, die het motto Invicta, door hen geko zen,* waardig hopen te blijven. De senaat te Washington heeft de wet aangeno men, waarbij 28,000,000 dollars worden beschikbaar gesteld om het leger te reorganiseeren. Het effectief van het leger zal met 5000 man verminderd worden. kingen mede die wij willen mededeelen, daar zij ook voor andere landen dan Frankrijk nuttig kunnen zijn. De Temps zou boven de wandelingen in stad en het bezoeken van musea onder geleide van den onderwij zer waarop Jules Simon sterk aandringt voet reisjes van een halten dag in de vrije natuur ver kiezen, waardoor de hersenen ontspanning verkregen en de ‘spieréh geoefend worden. Maar bovenal, zegt genoemd orgaan, is een diep ingrijpende hervorming noodig van de spelen, waarmede de knapen hunne vrije uren doorbrengen. Niets is treuriger dan de groote schooljongens te Parijs en in» gansch Frankrijk deftig op de speelplaats te zien heen en weer stap pen of op een hoop in een hoek te zien staan. Zulk een handelwijs is onnatuurlijk, is zoowel uit het oog punt der zedelijkheid als dat der gezondheidsleer hoogelijk af te keuren. Slechts één middel is er om hierin verandering te brengen, door namelijk zooveel mogelijk die spelen te bevorderen, waarbij kracht en behendigheid te pas komen. Zelfs ten koste van eenige vermoeienis dient de onderwijzer zich daarmede te be moeien en allereerst te zorgen, dat de noodige plaats en middelen voor zulke spelen aanwezig zijn. Evenwel, vervolgt le Temps, alle ook nog zoo kunstige uitvin dingen der gymnastiek kunnen niet opwegen tegen de uit eigen beweging ondernomen spelen, waaraan tien of twintig jongelieden deelnemen, die tegelijk longen en armen en beenen oefenen. Met reglementen en pro gramma’s laat zich zoo iets niet tot stand brengen. Het komt er vóór alles op aan, dat de chef der in richting, tact, volharding en een goed humeur bezit en dat men luchtige speelplaatsen vinden kan. De onderwijzer, die de knapen der middelbare scholen en gymnasiën weet te overtuigen, dat zij zich dwaas aanstellen, wanneer zij het beneden zich achten ffals kleine kinderen" te spelen, kan niet genoeg worden geprezen. De schuld ligt evenwel niet uitsluitend by de jon geren, maar ook bij de ouderen van dagenbij bun domme sleur; hun te veeleischende examens,die, zoo zij aan de jeugdige knapen worden afgenomen, de hersenen verstompen bij de veel te talrijke werk uren bij de reglementen, die alles als een machine willen geregeld zien; bij de onvoldoende en gebrek kige inrichtingen, en ook bij het slechte voorbeeld, dat wij zelven geven, door uit onze eigen gewoonten alle lichaamsoefening te bannen. Wanneer volwassen mannen geen andere ontspanning kennen dan hun salon, hun sociëteit of hun koffiehuis, is het zeer na tuurlijk, dat jonge lieden in de vermoeiende spelen der schooljeugd of in lange voetreizen geen behagen zullen scheppen. De brief, door Maarschalk Mac Mahon aan den hertog de Broglie geschreven, luidt als volgt „Ik heb de rede gelezen, die gij Woensdag in de Nationale Vergadering gehouden hebt. z/Ze komt overeen met de woorden, die ik-zelf tot den president en de leden der Parijsche rechtbank van koophandel gericht heb. z,Uwe rede draagt mitsdien mijne volkomen goed keuring weg, en ik betuig er u mijn dauk voor, dat gij de rechten en plichten, die mij door het vertrou wen der Nationale Vergadering gedurende zeven jaren opgedragen en opgelegd zijn, zoo goed begrepen hebt." Deze brief wordt door het Journal OJJiciel openbaar gemaakt, en laat het er op volgen ziehier de woorden, waarop de Piesident der Republiek in boven- staanden brief zinspeelt: De president der Fransche republiek heeft per brief, die in het Journal Ojficiel is opgenomen, zijne tevredenheid betuigd over de wijze waarop-de Broglie zijn zevenjarig bewind heeft verdedigd. De nat. vergadering heeft de nieuwe belastingen goedgekeurd. Het rapport is ingekomen over de versterkingen van Parijs. Verscheidene afgevaardig den verlangden om ’s lands belang, dat over dit rap port'in geheime zitting zou Avorden beraadslaagd. De h»er Decazes verklaarde dat er geen reden is om de discussie geheim le houden. Wij handelen zeide hij overeenkomstig ons recht om ons te ver dedigen; Frankryk toont iederen dag, dat het een vredelievende politiek volgt. Het rapport der commissie voor de kieswet, uit- ge brac lit door den heer Batbie, behelst de verklaring, dat de meerderheid der commissie de tirannie van het getal wil verzachten door eene vertegenwoordiging van de belangen. De commissie gelooft niet, dat haar werk de uitersten bevredigen zal, maar vij heeft willen verrichten een werk van rechtvaardigheid, ten bate .van de maatschappelijke orde. Een voorstel om van 28 Maart tot 4 Mei uiteen te gaan is urgent verklaard. Dan zullen de const i- tutioneele ontwerpen aan de orde komen. Voor het reces moet evenwel de quaestie van verlenging van het mandaat der gemeenteraden worden beslist. Zoo- als men weet, is de meerderheid der commissie te gen het ontwerp, maar de regeerihg zal het met haar getrouwen in de openbare zitting wel winnen. De hert» g van Padua is wegens deelneming aan de Ohislehurster bedevaart ah maire van Bourton d’Aulnay ontslagen, het eerste voorbeeld dat ook een lid van het conservatieve verbond door de re- geering wordt bestraft; men weet dat de hertog van Padua aan het hoofd stond van het Chislehurster feest en het adres aan (ten prins heeft voorgelezen. De straftijd van de Univers was Zaterdag om; het eerste nummer verscheen met een brief van den paus van 31 Jan. in antwoord op een brief van Veuillot. De H. Vader klaagt daar weder erg over de verbitterde vijanden der kerk, die Z/met snelle vaart voortbollen op den weg van ongerechtigheid en verderf." De brief eindigt met den zegen voor den hoofd redacteur Veuillot, den man die zich be rucht heeft gemaakt door zijn onovertrefbaar talent van scheiden. De commissie uit den Duitschen rijksdag voorde militaire wet heeft art. 1 in tweede lezing, met 22 tegen 6 stemmen en eveneens de vaststelling van de sterkte in vredestijd op 384,000 man verworpen. De minister van oorlog verklaarde, dat zonder de aan neming van dit cyfer de bondsregeering het wets ontwerp niet kon goedkeuren. De mogelijkheid bestaat nog altijd dat vóór de behandeling in den rijksdag een transactie wordt ge vonden, maar die waarschijnlijkheid is zeer gering; het besluit der commissie is genomen met overgroote meerderheid, en door de sterkte tc willen bepalen op 300,000 a 370,000 man heeft de nationaai-libe- rale partij den uitersten giaad van toegevendheid be reikt. De weigering der regeering is gemakkelijker dan het aangeven van den weg, die thans moet worden govolgd. -1 Een telegram uit Berlijn kan doen zien, hoe zwaar deze zaak bij den keizer weegt. Bij gelegenheid van zijn geboortedag heeft bij in antwoord op eene toe spraak zijner generaals gezinspeeld op de mogelijk heid, dat ter zake van het leger een gelijksoortige parlementaire strijd zou ontstaan, als het bekende „Verfassungsconflict* over de legerorganisatie in Prui-. sen. Men vertrouwt echter, dat de wijsheid en va derlandsliefde der nationaal-liberalen dit zal weten te verhoeden. De Engelsche minister voor Indië, lord Salisbury, beeft medegedeeld dat de regeering eene leening zal voorstellen van 10 millioèn, om aan den nood in Indië tegemoet te komen, waarvan 3 millioèn ter stond noodig zijn. In het huis der gemeenten heeft de lord-kanselier der schatkist medegedeeld, dat voor den veldtocht tegen de Ashautijnen een suppletoir crediet van 900,000 noodig zal zijn. Het crediet van 800,000 voor het loopende jaar is toegestaan. De rijksraad te Weenen beeft Vrydag hot tweede confessioneele ontwerp in laatste lezing met 192 te gen 38 stemmen aangenomen. De clericalen blijven on verzoen lijk. Daarna was de begrooting aan de orde. Het nieuwe Hongaarsche ministerie is tot stand gekomen. In de Maandag door het lagerhuis gehou den zitting heeft de minister-president het programma der regeering medegedeeld. De eerste taak van het kabinet zal zijn, om den flnancieelen toestand des lands te verbeteren door eene vereenvoudigde admi nistratie en door herstel van het evenwicht in de ontvangsten en uitgaven. De regeering zal alles ver mijden, w»t de eensgezindheid ouder de partijen zou kunnen verstoren ca noodigt de leden der kamer uit, haar in dit streven behulpzaam te zijn. De koning van Italië viert onder algemeene deel neming het 25-jarig jubileum van zijn troonsbestij ging- Het officieel orgaan der Spaansche regeering deelt het besluit mede, waarbij het verzoek om ontslag van generaal Moriones om redenen van gezondheid wordt aangenomen. De Daily News heeft

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 1