Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. WIJ. ringen aan wpectussen IC. BUITENLAND. N? 1495. Bultenlandseh Overzicht. Vrijdag 27 Maart. >000 >r ter in- De Inzending van advertentiën. kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. AND. V ?IE. i Rbdactie. .1. worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Jfommers VIJF CENTEN. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS Vagenstraat ttterdam. Uuel. ■reserveerd. itore van SD. latschappjj, irbij gegaan, dat onfeil- plaag, die n gebruikte neb in fla- lyke deelen Maar eehter :kelde men middel met too pijnlijke ize dagen is dat onfeil- mnatiek, of plaag kan f tandpijn, enz. Het t latische sr, e bovenge- koude zijn isterfelyken 1 behouden. 1de Ijjders, en Hoofd- genezende elden. De sgfenhoudea ,-jjgbaar aan LT Az., te heeft ge- i i uit P»u twee niet begrijpen, tijding in ouzo heid der brief- in hen spreekt genoemd. Nr. niets, dat de naam betreft ES Nr. ia 't ge- om opheldering. Jen inhoud van waarin bet is De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is ƒ1.75 franco per post 2. ITALIË. De 23n Maart 1849 scheen voor Italië meer nog een dag van treurigheid dan van vreugde. De schoons droomen van een vereenigd vaderland waren in rook vervlogen. Pius IX, na zich eerst aan het hoofd der nationale beweging gesteld te hebben, was, door de buitensporigheden der democratie verschrikt, naar Gaëta geweken en had zijne vroegere denkbeelden geheel op gegeven; Sardinië, dat met de wapenen voor de alge- meene zaak was opgetreden, lag na den slag van Novara bloedend aan Oostenryk’s voeten en aan K^rel Albert bleet geen andere keus over dan de kroon aan zijn oudsten zoon over te dragen. Victor Emmanuel II, den I4n Maart 1820 geboren, had bij zy'ne troonsbeklimming den 29-jarigen leeftijd bereikt. In vredestijd met hartstocht aan de jacht overgegeven, had hij op de slagvelden tegen Oosten rijk eene onstuimige dapperheid, aan den dag gelegd. De kroon aanvaardende, besloot hij door oprechte aan neming der beginselen van een constitutioneel souve- rein de weder-opriebting van zijn land te beproeven. Na een op bezwarende voorwaarden gesloten vrede met Oostenrijk, nam een liberaal en krachtig staats man, Massimo d’Azeglio, het beleid der regeering op zich. Hem volgde in 1852 Cavour op, die met korte tusschenpoozen, tot nan zijn-dood, in 186], het roer der zaken in handen bad en een beslissenden invloed op het lot van Italië uitoefende. Te midden der moei- lijkste omstandigheden liet Victor Emmanuel zijne trouw aan de eenmaal bezworen staatsregeling geen De Fransche pers heeft het nog druk over den brief van maarschalk Mnc-Mahon. Het oordeel is al naar de richting natuurlijk verschillend, doch de Tepublikeinsche bladen zyn, dunkt ons, het dichtst bij de waarheid, wanneer zij beweren, dat alles ten slotte even dubbelzinnig gebleven is. De nationale vergadering heeft besloten de zitting van den 28n Maart tot den 12“ Mei te schorsen, vooraf echter zal over het wetsontwerp tot verlen ging der gemeenteraden worden beslist In die vergadering bracht ook Mercère rapport uit over deze wet; hij zeide dat de vergadering niet de voor waarden van het mandaat dat de gemeente raden ontvingen, kan wijzigen, hij houdt het voor zeker, dat de tijd ontbreekt om een nieuwe gemeente wet lot stand te brengen voor den aanvang van het jaar 1875. Hij wees de politieke strekking van de wet aan; de regeering vreest de algemeene verkiezing na de wet op de maires De com ni«sie stelt een ontwerp voor, dat de vernieuwing van de gemeente raden oepaalt vóór bet uitstel, dat door de wet van April 1871 werd vast gesteld. De ontslagen gemeenteraden zullen in functie blij ven tot aan de afkondiging van de nieuwe gemeente wet. Elk besluit tot opheffing van een gemeentebe stuur, zal gemoti*eerd moeten zijn. Gisteren zou de vergadering over het rapport beraadslagen. De Duitsche rijksdag heelt Maandag de tweede lezing van het druk person twerp ten einde gebracht; levendige discussie werd gevoerd over de uitzonde ringsbepaling ten opzichte van Elzas-Lotharingen Het voorstel om de wet te gelijk in de andere Duitsche landen en het rijkstand in te voeren, werd verwor pen met 174 legen 129 stemmen. Dit besluit moge practisch zijn, ren aangenomen indruk zal het in den Elzas weder niet maken. Na de. tweede lez ng der drukperswet heeft de rijksdag het voorstel der heeren Hinschius en Volk, tot invoering van het burgerlijk huwelijk in het ge heel® Duitsche rijk, bij eerste lezing aangenomen. De Montagirevue me’dt, dat de commissie, door het Oostenrijksche huis der heeren tot onderzoek der confes^ioneele wetsontwerpen benoemd, zich met dat gedeelte heeft vereenigd, hetwelkNnandelt over de rechten der katholieke kerk, in derkgeest zoonls dit door het huis der afgevaardigden yj goedgekeurd. Tot rapporteur is de heer Hasner benoemd. Waar schijnlijk zullen heden de beraadslagingen in het huis der heeren een aan vang nemen. Het huis der afgevaardigden bewilligde in de door de regeering bij de begroeting voorgedragen som voor de theologische faculteit te Insbrück; het stemde de door de commissie in deze zaak voorgestelde mindere sommen af en evenzeer een voorstel, dat geheeta opheffing van deze faculteit bedoelde. In het Hongaarsche lagerhuis ontwikkelde de mi nister van financiën Dinsdag zijn financieel programma dat met bijval begroet werd; hij verklaart dat ver mindering der uitgaven noodzakelijk is voor verbe tering van den toestand; verder verklaart hij, (tat hij met betrekking tot de andere helft van het rijk zoo veel mogelijk er naar streven zal een vergelijk te treffen, dat het staatsrecht tot basis zal hebben, en zegt dat bet onmogelijk is aan de bekende grond- ENGELAND. De hertog van Edinburgh heeft een niet onbe middelde vrouw gehuwd. Tusschen de koningin van Engeland en den keizer van Busland is een tractaat gesloten betreffende het huwelijk, dat thans in de Engelsche Staats-Courant is opgenomen, en uit de 21 artikelen van dit tractaat vernemen wij het vol gende. Na bepaald te hebben, dat de Hertogin niet verhinderd zal worden om den eeredienst te volgen van de orthodoxe Kerk (de Grieksche), niet gedwon gen zal worden vaker naar de Anglikaansche kerk te gaan dan zij wensebt, en dat de kinderen uit het huwelijk als prote.-tanlen zullen worden opgevoed, behandelt het tractaat den bruidsschat der Prinses. In art. V verleent de Keizer aan zijne dochter den gewonen bruidsschat van Russische prinsessen van den bloede, een millioen roebels 1,800,000). Het kapitaal moet ten allen tjjde in Rusland blijven, en de rente er van, a 5 pCt., zal om het haPjaar aan de Hertogin worden uitgekeerd, die er uitsluitend over beschikken mag en het kapitaal mag legaleeren aan wien ze wil. „Als een blijk vnn zyn bijzondere liefde, hetwelk hij echter niet als precedent voor de toekomst be schouwd wil hebben," verleent de Keizer aan zyne dochter buitendien een jaarlijksca inkomen van 75,000 loebels (ƒ135,000) waarover zij eveneens naar wille- keur beschikken mag. slagen voor het vergelijk te tornen. Ten slotte maakt hij de hervormingsquaesties afhankelijk van het her stel van het evenwicht in de financiën, dat vooreerst al zijne werkzaamheid zal vorderen. Volgens de berichten van onderscheidene correspon denten is Serrano of liever was hij, want deze brieven zijn doorgaans acht dagen oud druk bezig zijn leger te reorganiseeren. Hij had otigeveer 24,000 man, waarbij nog eenige nieuwe troepen zouden ko men. De hoofdmacht was verdeeld in twee korpsen, waarvan het eerste onder generaal Lelona en het tweede onder Primo de Rivero. Ieder korps telt twee divisies, op hare beurt weder verdeeld in twee brigaden. Bovendien zijn er vliegende legers onder de brigade-generaals Blanco en Chinchilla en vermoe delijk ook wel een onder Lorna. Serrano zelf is opperbevelheober en zijn neef Lo pez Dominguez, bekend uit het beleg van Carthagena, is chef van den generalen staf. Lopez Dominguez is een zeer bekwaam generaal der artillerie. De Carltaten zijn onlang* begonnen Bilbao met brandkogels te beschieten; geheele straten staan in brand. Bij de Maandag op het Quirinaal gehouden recep tie ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum heeft de koning van Italië, op het adres van den senaat het volgende geantwoord: „Wij hebben hel nationale werk tot stand kunnen brengen, omdat wij de zucht voor onze eigene onafhankelykheid in overeenstem ming hebben gebracht met dén eerbied voor de onaf hankelijkheid van anderen; omdat wij onze aanspra ken op het recht om een onafhankelijken staat te zijn hebben weten te vereenigen met onzen eerbied voor den godsdienst. Op het adres van de kamer der afgevaardigden antwoordde de kouing, dat de eenheid van Italië thans een waarborg is voor den vrede in Europa, en Rome als hoofdstad van Italië het beginsel vertegen woordigt van beschaving en godsdienst. Als een buitengewonen bruidsschat geeft de Kei zer haar nogmaals een millioen roeb. (ƒ1,800,000), waarmede evenals met den gewonen bruidsschat gehandeld zal worden, terwijl bepaald wordt, dat de Prinses het bezit van en de beschikking over haar eigen kapitaal behoudt, dat 600,000 roebels 1,080,000) bedraagt. Het jaarlijksch inkomen van H. K. H. de herto gin van Edinburgh bedraagt dus 369,000. Het tractaat bepaalt verder, dat de Hertog en Her togin te zamen zullen wonen en dat de Hertogin juist zooveel en zoo weinig als zij wil, zal mogen bijdragen tot de kosten der huishouding, doch ieder zal slechts aansprakelijk zijn voor eigen schulden en verbintenissen. De Engelsche Staat neemt de ver plichting op zich om der Hertogin, zoo zij weduwe mocht worden, een jaargeld van 72,000 te ver kenen. Zoo ze kinderloos overlijdt, beeft baar man slechts recht op een som van 250,000 roebels (ƒ450,000) doch behalve een kapitaal van een millioen roebels, dat, zoo ze geen kinderen beefy, teruggaat naar Rus land, mag zij over het overige beschikken zooals zij wil. De hertog van Edinburgh ontvangt van den En- gelschen Staat een jaarlijksch inkomen van ƒ300,000. Van de Koningin, die zeer rijk is, ontvangt hij even eens een jaargeld en van zijn vader erfde hij eenig kapitaal, zuodat het jonge echtpaar gedurende het leven hunner 'ouders ongeveer een inkomen bezit van twee duizend gulden per dag De waarde der ontvangen huwelijksgeschenken wordt op iets meer dan 1,000,000 berekend, en alsof dat nog, niet genoeg is, beeft het gemeentebe stuur van Londen besloten der jonge Hertogin een gouden presenteerblad ter waarde van 60,000 aan te bieden. ->

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 1