Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1874. N? 1496. BUITENLAND. Zondag 29 Maart. ING ndbock Pillen, ngsfeest PATENTEN. Bultenlandscli Overzicht. :UK, renslust I GOUDSCHE COURANT ITGAVE [E- .polio" en i ad Astra.' LAPPING IR. IINK. Mstzegei») or geheel ;en. Iazenbeuo. an bekend. i gegoten is leg. Inf. om keerd. Voor- id beschouwd dat de mill- jen afleggen, reemd is het openbaar as- 9 te dragen, lilitiens niet reeds langer sn en die der de ware beteekenis zoo onzekerder te t vau ministerieele ide van pillen. de 50 jaren en, is groot. >r hoest, ge- echte spijs- eu mond bij d. Zij ver slagen, ver- unstig wer- toestand. 40 cent, te NEMAN sene r e 3LAMATIE, ;en of bui- T, N°. 37, het Heel- iz„ Hij is ren. Wie met goed in de Hol en deGe- 1 op veilige rzonden. IVATION lijk toezigt ld en voor dooi hem elaar H. A. e Molsteeg aanvraag ie Uitgave 35 Ct., de franco per KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Gouda, brengen ter kennis van alle Patent- pligtige ingezetenen, wier namen voorkomen op de auppletoire registers voor bet dienstjaar 1878/74, dat de PATENTBLADEN in gereedheid en op de Se cretarie dezer Gemeente verkrijgbaar zijn, wanneer zij zich daartoe persoonlek aanmelden, van den 80n Maart 1874 tot en met den lln April daaraanvol gende, des voormiddags van 10 tot des namiddags 1 ure (de Zondag uitgezonderd); zullende, overeen komstig Z. M. besluit van 17 October 1820, de bin nen dien tijd door de belanghebbenden niet afge haalde PATENTEN, door den Deurwaarder der Directe belastingen, aan hunne huizen, tegen betaling van tien centen worden uitgereiktterwijl de nalatigen vervallen in eene boete van vijftien gulden, bijaldien zij, aangevraagd wordende, hun PATENT of een af- sbhrift van hetzelve niet kunnen vertoon en. Gouda, den 27° Maart 1874. De Secretaris, De Burgemeester, Droogleever Fortuijn. van Bergen IJzendoorn. heeft aangetoond, en waarschuwend op de gevaren heeft gewezen, welke uit oneenigheid aangaande deze belangrijke aangelegenheid kunnen voortspruiten. Hoe zou vraagt bet blad een ernstig woord, door zulk een vorst gesproken, geen indruk maken en de hinderpalen wegruimen, welke tot dusver aan eene volledige beslechting dezer quaestie in den weg staan De meerderheid van den rijksdag is stellig bezield met den wensch om, in vereeniging met de regee- ring, mede te werken tot bereiking van dat doel, en zij is bovendien overtuigd, dat daarvan eene verdere degelijke uitbreiding der rijkspolitiek het gevolg zal zijn. Het is derhalve te hopen, dat alle oprecht liberaal-gezinden den wenk zullen volgen van den vorst, aan wien Pruisen en Duilschland zooveel ver schuldigd zijn. In eene militaire conferentie tusseben den keizer, graaf Moltke, von Kameke, Albedyll en Voigts-Rhetz, moet besloten zijn om wel den eisch van 401,000 man als effectief van het leger formeel te handhaven, maar tevens een minimumcijfer van 384,000 man toe te laten, iu dier voege, dat de gemiddelde bere kening voor eiken dag in het jaar zulk een effectief oplevere, zoodat nu eens meer dan minder manschap pen onder de wapenen staan dan dit gemiddelde cijfer bedraagt, al naar de behoeften van den dienst dergelijke bepaling zou echter voor een tijdvak van verscheidene jaren moeten vastgesteld worden, en der halve niet onderworpen zijn aan eéne wyriging door het parlement. Aangaande den gezondheidstoestand van den rijks- kanselier verneemt de Nordd. Allg. Zeit. het vol gende. De zieke heeft minder goed geslapen dan in dc voorafgaande dagen. De pijn i» gering, de krach ten nemen toe en de eetlust is verbeterd, doch de toestand van het aangetaste been zal het verlaten der legerstede nog niet spoedig gedoogen. Met betrekking tot bel uitzicht op genezing zegt het blad: De gevaarlijkste verschijnselen zijn wel gelukkig voorbij, maar sedert is eerst gebleken, hoe smartelijk het lijden is geweest. Op raad der ge- neesheeren zal de zieke naar eene badplaats vertrekken, zoodra zijn toestand dit veroorlooft, maar vóór de maand Juni bestaat daarop weinig kans. Hoe be droevend deze berichten ook mogen luiden zegt het blad voor allen die den rtjkskanselier vereeren en prijs stellen op eene gestadige en krachtige ont wikkeling des rijks, wij meenen ze niet te mogen achterhouden, ten einde men zich niet met de mo gelijkheid vleie, dat de rijkskanselier over eenige weken zich weder met staatsaangelegenheden kunne bemoeien. Bij de tweede lezing in den rijksdag van het voor stel Völk-Hinschius tot invoering van het burgerlijk huwelijk zijn de eerste 42 paragrafen aangenomen, met deze wijziging, dat de geestelijken van* de be trekking van ambtenaar van den burgerlijken stand worden buitengesloten en de gemeentelijke ambtenaren daarvoor worden aangewezen. De rijksdag zal waai schijn lijk Dinsdag aanst. uit ééngaan om Donderdag na Paschen weder te verga deren. In veertien dagen, uiterlijk drie weken zou dan het werk kunnen worden afgedaan. Er wordt stellig hevig gevochten, daar het voor de Carlisten een zware slag zou zijn, indien zij ge noodzaakt waren bet beleg voor Bilbao op te breken. Niet minder bedenkelijk zou hel zyn voor Serrano, indien hij, het hoofd der Speansche republiek, weder om, even als Moriones, voor de sterke stelling der Carlisten bij San Pedro de Abanto *t hoofd stootte. Uit Madrid wordt bericht, dat de republikeinsche troepen bij Somorrostro Dinsdagmorgen eindelijk tot den aanval op de Carlisten zijn overgegaanaanvan kelijk zijn zij geslaagd. De Zwitsersclie bondsraad heeft proclamaties doen verspreiden, waarin de aanneming van de herziene grondwet wordt danbevóleo //als een bron van rijken zegen voor het nageslacht." Terwijl de dagbladen der legitimists regeeringspartij wedijveren om van het Septennium hoe langer maken, komt gansch onverwacht ZWITSERLAND. Met het oog op de spoedig te verwachten volksstem ming in Zwitserland over de gewijzigde bondsconsti- tutie, is het niet onbelangrijk na te gaan over welke punten de strijd der partijen daar te lande voorna melijk! loopt. Het plan tot herziening der grondwet van 1848 dagteekeut van 1865. Het destijds ingediende ont werp kenmerkte zich echter door eene te groote zucht tot centralisatie, naar men weet een teer punt in alle federatieve republieken, en wekte vooral door- de strekking om het centraal gezag ten opzichte van bet krijgswezen-‘te versterken, den algemeenen weerzin op. De ervaringen tijdens den laatster. Fransch Duit- seben oorlog hebben echter aan den eenen kant de noodzakelijkheid van een krachtig centraal militair gezag meer op den voorgrond doen treden,, terwijl tegelijk door de ontwerpers van de thans in behan deling zijnde grondwet meer pogingen tot toenade ring in andere opzichten gedaan zijn. De nieuwe wet geeft van den regeeringsvonn der republiek dezelfde omschrijving, welke reeds in de grondwet van 1848 en in het ontwerp van 1865 voorkwam, namelijk t een bond van souvereine sta ten, welke als zoodanig alle rechten uitoefenen, die niet uitdrukkelijk door de grondwet aan het centraal gezag rijn overgedragen. Het bondslcger bestaat in Zwitserland uitsluitend uit militie, die echter beter gewapend en geoefend is dan ergens anders, en tot welke alle volwassen mannelijke ingezetenen behooren. De verdere volma king dier instelling, vooral noodzakelijk uit het oog punt van eenheid en samentrekking der verschillende deelen en uit dat der verbetering van het admini stratief beheer, is de grondslag .geweest, van welken alle staatslieden, die de verbetering der verdedigings middelen van Zwitserland op het oog hadden, zijn uitgegaan. Het ontwerp van 1872 bepaalde dat de leger-orgaui- satie geheel tot de bevoegdheid van het centraal ge zag behoorde, en de kosten van onderricht, wapening en uitrusting des legers derhalve door den bond ge dragen werden. Ook zouden de verschillende regi menten alfeen voor zoover uit troepen van een zelfde kanton \vorden samengesteld, als daartegen uit een militair oogpunt geen bezwaar bestond. Het was tegen deze laatste bepaling dat de krach tigste tegenstand zich richtte en zij werd dientenge volge in artikel 20 van het tegenwoordig ontwerp uit- zijde eene verklaring, die, naar het ons voorkomt, wel geschikt is om alle onduidelijkheid weg te nemen. Zondag jl. beeft de minister van openbaar onder wijs, de heer de Fourtou, bij gelegenheid eener prijs- uitdeeling van de polytechnische school te Parijs, eene redevoering gehouden, waarin o, a. het volgende voorkwam /yHet gouvernement van den Maarschalk, door den souvereinen wil der nationale vergadering tot stand gekomen, aan dien hoogen en zuiveren oorsprong een recht ontleenende, wat niet teruggenomen worden kan, hooge verplichtingen, een gezag wat niemand voortaan kan betwisten en dat daarentegen binnen weinig dagen in kracht zal winnen door eene loyaal beloofde organisatie; het gouvernement van den maarschalk zal, welke ook zijne raadgevers mogen zijn, gedurende zeven jaren, weest hiervan verzekerd! door zijn kracht en voorzichtigheid de geregelde ont wikkeling der publieke zaken beschermen." De Debate zegt van deze verklaringNimmer is er van het Septennium met zooveel energie en zooveel kracht eene definitie gegeven. De zaak is voortaan geëindigd, het ministerie heeft gesproken en er is geen plaats meer voor spitsvindigheden of illusiën. De koningsgezinde dagbladen hebben het recht niet meer om te zeggen dat de wet van 19 Nov. niet voor zeven jaar elke handeling verbiedt, die vóór het einde van dit tijdperk Frankrijk tot den monarcbaleu regeeringsvorm zou kunnen terugbrengenzij zullen niet meer mogen beweren, dat de Nationale Vergadering niet door die wet gebonden is. Niet minder is dé lof door Le Temps aan de klaring van de Fourtou toegebracht. Do verwachting, die wc in ons vorig nummer uit spraken omtrent de Fransche uat. vergadering, dat zy ul. het bejluit dar commissie voor de gemeente- raden niet w» bekrachtigen, heeft rich verwezenlijkt. Toe «allig krijgt nu en dau de linkerzijde de meer derheid in eene commissie, maar steeds blijft de rechterzijde zich zelf gelijk en stemt naar den zin der regeer! ng. Toevallig zeggen wij, want de commis sion worden benoemd door de afdeeliugendeze wor den bij loting samengesteld en nu is het zeer wel mogelijk, dat de minderheid derwijze in de afdeelingen is verspreid, dat zij de meerderheid vormt in de grootste helft der sectiën. Ook nu weder vielen, ondanks het rapport der Commissie, aan het regeeringsontwerp om do ge meenteraadsverkiezingen uit te stellen 334 tegen 45 stemmen ten deel, nadat de conclusion van den rap porteur der linkerzijde met 377 tegen 302 stemmen waren verworpen. De toeleg om door onthouding het besluit nietig te doen zijn mislukte, daar 45 leden van bet linker centrum hun tegen lieten hooren en daardoor het aantal stemmen boven de wettelijke helft steeg. Door de linkerzijde is een ontwerp ingediend, strekkende om, als tegen-voorstel op de nieuwe kies wet, op den 28n Juni nieuwe verkiezingen overeen komstig de tegenwoordig van kracht zijnde wet, te doen plaats hebben en den 15n Juni de vergadering te ontbinden. De kamer gaat beden uiteen en komt niet terug voor ]2 Mei. Wanneer de afgevaardigden gedurende de Paaschvacantie hun kiesdistricten gaan opzoeken, zullen ze bespeuren dat de regeering overal bij den dag minder populair wordt. De willekeurige wijze, waarop burgemeesters ontslagen en benoemd worden, zet vooral veel kwaad bloed. In een vrij groot aantal gemeenten is de gemeenteraad in opstand gekomen tegen de nieuwbenoemde burgemeesters, dien ze weigeren te groeten of te antwoorden, e» wegens deze zeker niet zeer loffelijke pandelingen is in die gemeenten de gemeenteraad afgezet en Vervangen door een regeeringsoommissie. De Belgische kamer heeft met algemeene stemmen de wet op de preventieve gevangenschap aangeno men, en vervolgens een debat begonnen over de be langrijke vraag of de haven van Antwerpen, als een groot nationaal belang vertegenwoordigende, weder aider bestuur van den staat moet gesteld worden in plaats van dat der stad. De Berlijnsche Prov. Corresponded zegt, naar aan leiding van dc aanspraak, door den keizer op zijn geboortefeest tot de generaals gehouden, dat de kei zer op krachtige en duidelijke wijze bet gewicht der parlemcntsverhaudelingen over de rijks—militaire wet

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 1