m BINNENLAND. WORST VEltGIF. ADVERTENTIËN. Openbare Vrijwillige Verkooping Burgerlijke Stand. (in ééne Zitting.) tetken als eén stemvork geplaatst wanr twee wegeo seheiiien, geeft den raad «gaat in deze rich- ting. Op den anderen weg is niets te halen." Een merk ais een ruitenaas verklaart«goed ze geven, altjjd wal, al is het ook maar een bord koude aard appelen spreekt vooral weinig.* Een vierkant zegt «ellendig. Pas op den houd." Een cirkel met een dikke punt in het chidden is een bewijs van vrees en de landlooper maakt een omweg om het dus ge merkte huis of dorp te vermijden. Het wil zeggen: «gevaarlijk. Men kan wker zijn van een maand ge vangenisstraf als landlooper zonder bestaan." Een «*kei met een kruis er in geeft de aanduiding: «godsdienstige menschen, vroom, geven veel.* Deza huizen worden het meest bezocht, vooral zoo er Ka tholieken of high-church Episcopaten in wonen, wier roekeloos, ondoordacht aalmoezen geven ontzaglijk kwaad doet, en grootendeels de schuld draagt van bedelarij, laudlooperij en de misdaden die zij rtv wekken. De Foe's bekend gezegde«aalmoezen ge ven geeh weldadigheid" behoorde in de hüiëen van alle weekhartige «romen te worden gebeiteld door de Regeering. De laudiooptrs hadden gedurende langen tyd een zeer aardig middelde om, wanneer hun klecren ver nieuwing behoefden, het land daarvoor te doen be talen. Des nachts verscheurden zo al hun boven- eh onderkleed eren in het werkhuis, en daar de directeur of meester hen niet naakt op straat kon zetten, kre gen ze andere kleederen. Tegen deze mijn is een tegenmijn gelegd. De werkhuizen bezitten allen pak jes, gemaakt van kolenzakken of aan elkander genaaide kleine meelzakken,, voldoende om de naaktheid der landloopers te bedekken, doch niet zeer fraai en net jes. De ellendigste landlooper zeifs kan er niet tegen belachelijk te worden gemaakt, zy toonen zich ver- schrikkelijk toornig over deze behandeling, soms steken ze den brand in het eerste huis of den eersten hooiberg den beste, uit domme wraakneming en omdat ze ver kiezen naar de gevangenis te worden gezonden, boven voor spot door het land te loopen. Doch aan de kleerenvernieuwing kwam tevens een einde. Het is moeilyk te begrypen, welke bekoring het landloopersleven heeft. Harde kost, hard werk, harde bedden, algemeene minachting zi„n hun deel. Door eerlyk werk verdienden ze veel meer, doch de ban deloosheid en het min of meer avontuurlijke van hun leven schynt hen schadeloos te stellen voor alles. Gouda, 4 April. Donderdag heelt de hoogleeraar Groihe uit Delft met een aantal zjjner leerlingen een hezoek gebracht aan de Machinale Garenspiunerij alhier. Gedurende de laatete weken ontringen wij een me nigte liederen, zangen en platen rerraardigd bij ge legenheid ran het aanstaande Meifeest. Wij roeiden one niet geroepen daarran steeds mei- ding te msken en reel is er dezer degen ran de pers gekomen dat het papier niet waard is, waarop het is gedrukt. Wij geren daarom onzen lezers die zich een en ander willen aanschaffen den raad goed uit de oogeh te zien wat fcij koopen. Wenschen zij b. r. een portret ran Z. M. onzen koning welke wensch thans vrij natuurlijk ie dan kunnen wij heu reeommundeeren dat, 't welk uitgegeren is door den heer J. H. Vhn Peürsem te Urreoht en ver vaardigd door de hb. Tresling en O». I.ilogr. te Amsterdam. Z. M heeft over de teekening van dit portret zijn persoonlijk oordeel te kennen gegeven en volgens be voegde beoordeelaars mag dit portret in alle opzichten een goed portret gehoemd worden. In het belang Onzer letere meenet wij hierop te moeten wijten. Blijkens een Donderdagmorgen bij het Departement ren Koloniën ontrengen telegram van den Gouver neur-Generaal ran Netlerlandscli-Indie, hetwelk den zelfden dag te Buitenzorg was aangeboden, had de Luitenant-generaal ran Swieten aan dien landvoogd getelegraphecrd, dat de Batlja van Gighen (die, blij kens bet jong.te in de Staatt-courant van 28 Maart jl. medegedeelde telegram van genoemden opperbevel hebber, de Nederlandscbe sonrereinileit bed erkend) de voorwaarden aangenomen heeft, waarop hij in zijn gezag wordt gehandhaafd. Aan hem wordt esDO akte van erkeaning uitgereikt en de blokkade voor Gighen opgeheven. Pedir, Endjoeng, Merdoe, Samalanga, Pasangan, Pelok Satnoi en Kloempang Doewa hebben uitstel voor de Nederlaudsche sourereiniteits-erkenning ge vraagd. Van andere Staten was nog geen bericht ontvangen. De Minister van Oorlog beeft dezer dagen aan bet gemeentebestuur van Haarlem eene missive doen oekomen, waarin hij de medewerking van dat be stuur verzoekt voor het bekomen ven de noodige ge- bouweu, tot huisvesting der troepen van de op te richten Indische brigade, of het verkrijgen ven ge meentegrond tot opriohting ven kazernen. De heer li. van Zegwaard, lid der provinciale staten ven Zuidholland voor het district Zoeterniecr, wenscht by de aauManile algemeene verkiezing niet meer in aanmerkinglte komen. Op 12 Mei e. k. worden te Amsterdam verwacht alle ministers, het oorpe diplomatise, de leden van den raad van state, van de eerste en tweede kamer, de commissarissen des konmgs en de burgemeesters uit de voornaamste gemeenten van ons vaderland. Behalve Z. M. den koning, die, wanneer in het programma geeue wijziging komt, te paard zijn in tocht zal doen, zallen H. M. de koningin en alle prinseu ait het vorstelijk huis, benevens het militaire huis des konmgs, deel van den stoet uitmaken. De koningin zal in een galarijrijtuig plaats nemed. Het deolamatorinm, dat iu den schouwburg zal worden ten tooneele gebracht, is gedicht door den heer 11. Binger, muziek van Heinze. De vereenigde tooueelisten zullen een gelegenheidsstuk van W. J. Hofdijk opvoeren. Met het bouwen der eerepoorteu wordt een begin gemaakt. Die op het koningsplein zal geheel uit bloemen bestaan. De Willeiuapoort wordt in een tempel herschapen. (HU.) Uit 's Gravenhage worrit aan het Aieuws-en adver tentieblad van Bergen op Zoom geschreven, dat Z. M. de koning voornemens is de hem op 12 Mei aan geboden wordende gelden op een óf andere wjjte te bestemmen tot bevordering der kunst. Dit bericht wordt in algemeenen zin door Het Vaderland be vestigd. De visschersvloot te Katwijk, die na de laatste aankomst gehoopt had terstond weder uit te zeiieo, ten einde deze week aan oe veie vraag naar vieoh te kunnen voldoen, heeft daarvan wegens aanhoudenden storm moeten afzienMet kleine tusschenpoozen van eenige windstilte stormt het sedert Zondag dan ook onophoudelijk, terwijl de zee hoogst ontstuimig ia. 1 wee schuilen, van de wcinigfc aren kalmte gebruik makeode om zee te kiezen, xyn, stormweer en buien trotseerende, eergisteren nog behouden teruggekeerd, met eene kleine vanger, die, ondanks hooge prijzen, ge- reede koopera vond. Hetgeen van versohen visob gisteren werd aangevoerd kwam van Zaudveort en be droog weinig. De riascherslui, weerhouden in de uitoefening van hun beroep, nu er een goede penniug zon te verdienen zijn, hekben alzoo eene kwade week, terwjjl menigeen zich zonder visch moet vergenoegen. Dezer dagen had in rfe Oranje-kazerne te 'a Hage lea overstaan van eene commissie, bestaande nit de beereuvan Bel, luit.--kolonel, Jaconier de Lompret en Doorman, kapiteins en Engelbregt, luitenant bij het regiment grenadiers en jagers, het examen plaats voor ae loteliugeu van de nationale militie lichting 1874, die onder de gunstige voort aarden, door Z. Kxo. den minister van oorlog vastgettell, persoonlijk hunnen militiepiicbt wenschen te vervuilen en tot den grand ven sergeant opklimmen. Door p. ra. 20 jongelingen werd aan het examen voldaen. Onder de toegelatcnen bevonden zich, behalve uit 'a Hage, ook militairen nit andere plaatsen. De Haagsche politie heeft Woensdag eene belangrijke aanhouding wegens diefstal gedaan. Gedurende den laatstee tijd werd van eenen hooizolder aan het Gróe- newegje eene aanzienlijke boeveelheed hooi, daar ge borgen, vermist. De politie, hiervan omlerrioht, deed een onderzoek instellen, waaruit bleek dat de kneoht die gewoonlijk op den zolder kwam, grmvene zaak maakte met zijn bunrman, een schniten voerder, wiens stal zich onder de bergplaats bevond, waarin nu en dan door de zoldering, waarin men eene opening had gemaakt^ het hooi nederdaalde. De knecht was juist bezig zijne medeplichtige van hooi te voorzien, toen zy door de verschijning van de politio werden verrast. De wakkere agent die hem beet pakte, viel met den gearresteerde die tegenetead bood, al wors telende door het zoldergat, zonder evenwrl letsel te bekomen. De s Gravenhaiigsclie kermis begint dit jaar op Maandag 11 Mei en eindigt Dinsdag 19 Mei daar aanvolgende. Te Amsterdam heelt men thans in het paleis van volksvlijt een model tentoongesteld van een werktuig om onder water diep in het zand bedolven schepen te knnnen onderzoeken en alle zaken van waarde te kuunen. De uitvinder daarvan is de heer W. H. ter Meulen te Bodegraven. In groote glazen bakken (aquaria) kan men de werking van het toestel tot in de kleinste bijzonderheden nagaati.' liet beginsel weatvan de oitrinder ia aitgegaan om zyu doel te bereiken, is: dat zand door snelle waterstroomen medegevoerd wardt. Op hoogst vernuftige wijze wordt daarvan na gebruik gemaakt om door middel van eene uiterst krachtigste waterstraal als het ware een gat in het zand van den bodem der zee te blazen. Den heeft men door middel van gewone duikertoesteilen gelegenheid om de zoodoende gedeeltelijk blootgelegde wrakken te onderzoeken. Ook wil men beginnen mét op deze wijze het wrak van het Engelsohe oor. logsclnp the Lutine, dat met ougeveer 13 millt'oen aan de noodzijde van het eiland Terschelling gestrand is en thans dfep ouder het zand bedolven licht, op te zoeken. r Het Vid. verneemt nog de volgende bijzonderheden betreffende de Middelburgsohe worstgesehiedenis. De slachter zou, naar men beweert, wel inlichting kun nen geven, maar deze blijft gesloten, et pour eau te. Naak men wij, zon een gestorven en reedt gedeelte lijk tot Qntbinding overgegaan varken door dezen zij» gekocht! en lot worst zijn verwerkt: van «aar en van wien is nog onbekend. Een arme vrouw heeft het varkeu van een onbekenden boer buiten de stad in ontvangst genomen en naar een haak aan- ewezen huis in Middelbnrg gebracht, waar de slachter et hééft overgenomen en haar moeite met slechte tien centen heeft beloond. Verstoord over deze ge ringe betaling, vertelt deze, aan wien het maar hooren wil, dat het een gekuild en opgegraven varken ia geweest. De arrond.-rechtbsuik te Breda heeft uitspraak ge daan in de zaak van het claseikaal bestuur van den Ned. here, kerkerend in de olaseis Brede tegen den heer Kooken, predikant te Moerdyk. De gedaagde is by gemotiveerd vonnis niet ontvankelijk verklaard iu zijn verzoek en in de koeten daarop veroordeeld. De onderwijzers in het 13de district der provin cie Noord-Brabant hielden verleden Woensdag hun eerste maamlelijkscbe vergadering van dit jaar. Aan de orde wee ter bespreking gesteld de vraag„Is ver plicht onderwys of liever leerplicht in Nederland wen- sobelyk iDe discussie werd besloten met bet stellen eener motie, nagenoeg in deza woorden rervJt«De on- derwijze» in het 18de distriet van Noord Brabant zijn iu beginsel vóór bet invoereu van den leerplicht. Zij zijn. in gemoede overtuigd, dat leerplioht het eenige mrddet is, om het geregeld schoolgaan te bevorde ren, zonder hetwelk goed Ooderwija onmogelijk Is.' Algemeen vond de motie bijval: Op verzoek van den voorsteller werd bet oemen eener beslissing even wel uitgesteld tot de volgende vergadering, ten einde gelegenheid tot nadenken te gevea. Men schrijft uit Vlieeingen dd. 31 Maarti Heden waren de inwouert van Vliieingen getuige van éeu hard brekend tooneel Iu den vroegen morgen werd op den Elleboog, een bank io de uabyheid van Vlissingen, een brik ontdekt welke een noodsein waai ende had. Terstond gingen de sloepen der beide loodsdiousten derwaarts om hun diensten aan te bie den. Het bleek toen te zijn de Griekscbe brik /dra. kapt. Antonio Ciriago, geladen met graan, komende van Konslantinopel, welke met een Engelschen loods uau boord den gepasseerdeu nacht uit zee gekomen en hoogst waarschijnlijk door de onbekendheid van den Engelschman met onze zeegaten op den Elleboog verzeild -was. De Belgische loods P. Bastin werd dook den ka pitein aangenomen om hefcohip verder te loodsen. Het sokip zut in 8 voeten diepte, het was toen laag wa ter, zoodat het tot hoog water nog 12 roeten ryzen moest: het schip was nieuw en toen nog niet lek, en dit gevoegd by den tameiyk gunstigen staat van het weder, deed by den loods Bastin zoomin als by den Nederlandscheu loods ceuig vermoeden van ge vaar ontstaan, te minder nog omdat er op dat oogenblik twee sleepbooten in de nabyheia wa ren die daar zonden blyren om het schip af te •loepen. De loodesloepen verwijderden zich om eenige inko mende schepen van loodsen te voorzien en keerden daarna terug naar Vlizsingen. De koelte nam met het doortasten van dan vloed plotseling zoo hevig toe, dat het al spoedig voor de sleepbooteo evenals »oor drie inmiddels toegesnelde lood kotters (2 Nederlendiohe en 1 Belgische) onmogelijk werd het schip te gena ken, hoewel daartoe al het mogelijke gedaan werd. De zee bedekte al spoedig het goheele vaartuig en de opvarenden zag men ziah met de krachten der wanhoop aan tuig en rondhouten vastklemmen. Om streeks den middag werd het eeoigszins handzamer en een sleepboot vertrok nit de haven, een retlding- •loep van het Belgisohe loodswezen medevoerende. Op hetzelfde oogenblik viel het schip omver en ver dween in de dieptevan de opvareuden bereikte één doodelijk uitgeput de uitgezonden jol van den Ne derlandscheu loodskotter n°. 3, gevoerd door schipper C. B. Streefkerk, welke het gelnk had althans een der ongelukkigen behouden aan wal te brengen. De overige 14 mannen vonden ban dood in de golvai! De Arnk. Ct. ontleent het volgende aan. een porti- caliéren brief van een officier van het leger iu Atchin. «Kraton, 18 Februari 1874'. Wederom zyu wy den tón dezer mek den vijand in een hevig en langdurig gevecht ge- weert. Ten 5 ure des morgeus nikten wij met ces halve bataljons infanterie en een battery artillerie nit; ons bataljon (het rechter-half derde) formeerde de voorhoede, terwijl bet tweede en twaalfde bataljon-ia reserve bleven. Omstreeke ten 7 ure kwamen wij in eene groote rystviekte en rukten ivtj tegen eene versterkte kam pong op. Toen wy op ongeveer 800 passen genaderd waren, werd de luitenant Boanam de Rijckhoit doo delijk door een kanonskogel getroffen; Uy kunt be grijpen boe ik te moede was, toeu ik myn krijgsmak ker kennend zag neervallen, Wy standen bij dezelfde compagnie, hadden steeds te zemen in dezelfde hut gebivakeerd en, wat wij bedden, altyd broederlyk met elkander gedeeld. Nauwelijks had ik den tijd hem voor het laatst vaarwtl te zeggen, daar onze compagnie voorwaarts positie moest nemen. De artil lerie kwam in batterij en beaehoot met snccós de- kampong, waarna wy met twee gesloten bataljons er tegen oprukten en baar stormenderhand innamen. Wy trokken er spoedig door eu kwamen wederom is eeue groote rijst'lakte, waar wy op ongeveer 800 pesieu voor ons eene aaneenschakeling van versterkin gen zagen. Ai spoedig werden wy van alle kanten door een hevig vuur begroet, dat wij met onze ach terladen en artillerie niet zninig beantwoordden. Hier léden wij zware verliezen. Een van de eerste was onze dappere bataljons-commandant, de overste Ëogel. Ik zeg bem op tyn paard Waggelen en zond een man naar bem toe, om bea te belpen. Na gedurende twve oren gevochten te hebben, was het vuur van den vyud nog niet tot zwygeu ge bracht. Te vergeefs was er eeue poging gedaan om de versterkingen om te trekken, zoodat er niets an dere overbleef, dan er met den storm pes tegen op te loopen. Te dien einde werden de stormkoloones ge formeerd. Ons bataljon en het twaalfde zouden tegen de rechter-, het zesde bataljon en de bariemna tegen da linker-veraterkingan stormen. Nauwelyks waa het commaudo gegeven, of onder een luid hoera namen wy den stormpas aan. Toen waa het maar, wie het haKlst loopen kon. Ouse compagnie (de vierde) was voorop eu wellicht wee ik het eerst in de beating geweest, had ik niet het ongeluk gehad over een dijkje, waarmede de ryetvelden van elkander geschei den zijn, te tuimelen, waardoor ik lang uit op den grond viel. Ik sprong echter dadelyk op en volgde de de bewegiug. Voor' de veisterkiog gekomen, werd een in de omheining gekapt, waar wy echter elechta j man voor man konden doorkomen. De luitenant Stoet had het gelnk er het eerst in te wezen. Ik volgde hem met een achttal manschappen, toen wy eensklaps zes Atchineezen al tandlkkende (dansende) met ont- Uoute klewangs op ons zagen afkomen. Drie werden er dadelijk neergeschoten. Een ven hen kwam recht op mij af ea reedt greep ik naar myn revolver, toen em myner me neehappen hem door het hoofd schoot. De twee overigen lagen ook spoedig voor den graad. Weldra waren de versterkingen van alle kanten ingenomen en eindigde het gevecht.* Gelijk reeds gemeld is, is de zaak van de predi- kants-tructementen der Herv. gemeente te Kampen eindelijk beslist. Men weet, dat in Juni 1869 de Bead besloten had, om deze ait de met de stads- kae versmolten fondeen van het voormalig geestelijk kantoor bekostigde tractemeoten in het vervolg niet meer te betalen. Dit bealuit gaf aanleiding tot het Opstellen van rapporten en tegeurapporten, tot het inwinnen tan rechtsgeleerde adviezen en tegenadvie- Zen, tot een soms scherpe correspondentie met den Bintstor van Snantiën. Het laatBte woord van den gemeenteraad waa geweest, dat hy bereid zou zyu om het oude tractement weder te betalen, mits de minister van flnantiën een aabtidie van 800 tot tractsmentsvcrbooging verleende. Dea miniaters ant- woofd wat, dat hy geen verzoek om verhoqginj in overweging kon nemen, zoolang niet de betaling van - bet oode tractement weder verzekerd was. Daarop beeft de Baad heden, met 9 tegen 6 stemmen, be sloten om weder ais vroeger de 1215 tractement te betalen, in bet vertrouwen, dat ook de minister niet ongenegen zon zijn thans de gevraagde verboo- ging te verleenen. Eerstdaags zal men nu overgaan tot bet vervullen der vacature, indertijd ontataan door het vertrek naar Greningen van den predikant Qerth ren Wijk. I :N G E Z O N D E ff. De berichten uit Middelburg over vergiftiging door leverworst, brachten mij in herimrerieg, dat ook vroe ger meerma'en vergiftiging door worst had plaats ge grepen, en deden mij naslaan, wat de geschiedenis daarvan opterkendel In de veronderstelling, dat juist nn, meerdere leze/s dezer courant in dit onderwerp belang zulleD stellen, deel ik het een en ander over worstvergif en ver giftiging mede. Vooral in eenige streken van Zwaben komt zeer dikwijls vergiftiging door worst voor. Dr. Kerner te Weinsberg heeft 135 gevaljen van vergiftiging met gerookte vleeschspijzen waargenomen. De verschijnselen van vergiftiging werden eerst 24 uren na het gebruik merkbaar, en bestonden iu dui zeligheid, braking en verlamming van het zenuwstel sel, die weldra door den dood gevolgd werd. In de weinige gevallen, waar het leven gespaard bleef, ging dé harstelling zeer langzaam. Dr. Schumann deed dezelfde woarnemjngeo. Iemand had een gezond varken geslacht; nit de lever enz. werd op de gewone wijze worst gemaakt en gerookt. Acht dagen daarna noodigde hij eenige vrienden °m zijne^-gmrsten te komen proeven. Van de 12 gasten stierveè er 10 ten gevolge van dit gastraaal. Drie personen aten leverworst, bereid van een var ken, dat een week te voren geslaeht was. Allen stierven. Het onderzoek ven de lijken, a stnede van de over geblevene stukzen worst, gaf geen, licht over de oor- taak vaa den dood. Van eene in Kingsland gemaakte worst aten 66 personen64 werden 8l/, tot 36 uren na het ge bruik ziek, en wel zeer hevig. Een stierf zeven dagen na het eten dezer noodlottige apijs. Daar in de gevallen, die eeu gewenschten afloop hadden, diarrbae voorkwam, zoo kan dit als een gun stig verschynsel bij de veigiftiging beschouwd wor den, en geeft dit tevens eene aanwijziug voor de behandeling. Te Dresden werden in Juli 1865 drie vrouwen ziek, door bet eten van verscOs leverworst en ligt gerookte bloedworst. De versohijnseiey waren als bij gewone worstvergiftiging. Toeq de zieken naar hare woonplaats teruggekeerd waren, kregen vele personen, die met haar in aanraking kwamen, dezelfde ziekte verschijnselen. Omtrent den aard van het worstvergif verkeert men nog in het duister; volgens sommigen, en dit la misschien het waarschijnlykat. moet gedsódit wor den aan zwammen volgens anderen, aan de vorming van blauwzuur, vergiftige alcaloulep, euz. Ala bewezen kan men aannemen, dat de meeste gevallen van vergiftiging door worst voorkwamen in Maart en April, wanneer zij afwisselend aan bevrie zen en ontdooien was blootgesteld. De worsten vertoonen eigendommalyke plekkeo, en hebben een scherpen smaak, die niet aan de bijge mengde specerijen is toe te sohryveo. Leverworsten waren meer de oorzeek van vergifti ging den andere sooiten, hoewel deze niet uitgesloten zijn. De brandige producten, die bij het rooken ontwik keld worden, bevorderen de vorming der vergiftige beetsnddeelea. Wy eindigen met den wensch, dat one schrijven tot omzichtigheid in het gebraiken ven gerookte vleeschspijzen, inzonderheid ook van leverworst moge aansporen, en dat het de wetenschap geiukke haar voordeel te doen met de treurige en veelvuldige ge vallen van vergiftiging te Middelburg. Mijnheer de Redacteur I Beleefd verzoek ik U, zoo mogelijk, het volgende te plaatsen Met ontzaggelijk veel genoegen lazen we .het ant woord ven P. op onze opmerking we hebben er veel uit geleerd. We zien dat ons vertrouwen, althans gedeeltelijk, niet beschaamd is geworden. We zijp het volmaakt met P. eens, wanneer hy deze zanger-, violist-, cellist—, cornettist-, pianist-, organist-, Ulueionieteen goede mate van vlugheid toekent, door te zeggen «dat hij van alle markten thnis is'. Wij houden het er voor dat hy niet alleen «ca» alle marktenmaar desnoods ook ,op alle marktenthuis is. Wa wisten nog niet dat de heer W. de gave heeft om alles, wat op muzikaal gebied uitvoerbaar is, ait te voeren. Dat ZEd. zich door veel heen kan slaan gelooven we iceldat hij aanleg genoeg heeft om, by ernstige en degelyke studie, eenmaal een artist te worden, gelooven we ookmaar dat bij nu reeds in I staat zoude zyu om een degelyk stuk van een goed componist (we eischen geen eeus de zwaarste compo- j éitie) nit te voeren, zooal» het behoort, dharaan twijfe len we ten zeerste. We mogeu lijden dat de heer W. j spoedig iets trn baste geeft, op zulk een wijze, dat 1 naar waarheid gezegd kan worden z«o behoott het en niet anders. We hopen dat P. ons niet kwalijk zal nemen, dat zijn bloots verzekering in dezen ons niet genoeg is, - I j L. J PS3,fnt'ct' uitdrukking rond omzijn gedachten op t papier te bréngen dan «muzikaal a'vermogen», kuunen wy niet helpeu ons idé is eu blijft dat deze terra zeer Ongepast is. Voor het overige spijt het ons voor P., dat hij zoo sleoht op de hoogte is der openbare meeqing omtrent zyn inzendingen. Wij hebben herhaaldelijk bespeurd, dat velen 't in 't geheel niet met hem eens waren, We veroorlooren ons P. te doen opmerken, dat de min of meer officieele opneming zijner beschou wingen, ook zeer goed „bij gebrek aan iet» beter»" kan plaats hebben. We herinneren hem er aan, dat hier ter stede om- 'rf\ j,. verscheidene zaken een onbegrijpelijke onver schilligheid bestaat, dat by dus het niet opponeeren tegen zijne verslagen niet direkt kan aannemen, a's een bewijs van instemming. Het overige van 't antwoord van P. beschouwen we als bladvulling, en laten het dus voor hetgeen oet is. P. beeft met veel takt geschreven, voor zooverre het hem te doen was het groote publiek en de lachers op zijn band te kryges. Nauwkeuriger beschouwd blykt het echter, dat P. ten koste der hoofdzaak, tal van aardigheden debiteert, bijzaken betreffende. Na nog even te hebben aangestipt, het gansch niet in ons plan heeft gelegen, irts op de bekwaamheden die de heer W. bezitaf te dingen, drukken weden wensch nit, dat P. zich tóe gaat leggen op een flinke, degelijke kritiek, (wel te onderscheiden van 't geven van verslagen) overtuigd dit niet anders dan ten goede kan werken, voor Zangvtreeniging, orchest en direktenr. We stellen ons voor, van onzen kant, deze kwestie met P. bij dezen te eindigen, U bij voorhaaf ffanjtepde, mijnheer de Bedacteur, voof de opuame onzer regelen. GsBonza: 30 Maart. Hillegonda Johanna, ouders J, Vonk en H. J. Flink. 1 April. Johannes, ouders J Dortland en M. Boot. 2. Johannes Willem, ouders J. W. de firuijn en M H. Road. OvtKLfcDfcN; 2 April. J. Oosterbroek, 56 j. - 3. D. vaa Willigeo, 77 j. J. Sprayt, 38 j. - J. P. S. Dizcr, 2j. It. M. Morie, G w IK Ondertrouwd M JACèBUS JOHANNES BACKERS |P WILHELMINA ADI&ANA MARIA M va» HOUTEN. WjJ Gouda, 2 April 1874. Bevallen van een Zoon C. BELONJE—Begker. Lange Tiendeweg. Gouda, 3 April 1874. V D. SAMSOM en D. SAMSOM-Kruijt betuigen bnnnen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij de geboorte hanner Dochter. Gouda, 2 April 1874. Op WOENSDAG, 8 APRIL 1874, des voor- middags ten 10 nre, ten huize van (J. van DAM, Herbergier te Stolwijk, van ruim 1 Bunder, 13 vierkante Roeden WEI- en BOUWLAND in de gemeente Stolwijk, op de noordzjde van Be nedenkerk, en ruim 3 Bnnders, 31 vierkante Roeden HOOI- en BOUWLAND aldaar, op dö zuidzijde van het Beijerac/te; bij Biljetten breeder omschreven. Nadefe informatiën ten Kantore van den Notaris G. J. ëPRUIJT te Ouderkerk a/dIJssel. Wij liebbfu me éiSRitu overtuigende blijken ontvangen dat l>ot nKumtnifuws11 van P. door vtlcu ouzer lezers met ge noegen gelezen wordt en o. i. zou het moeilijk zijn ietoaud te vindon bet6r dan P. iu&tant tot het leveien vau derge lijke. cntische ver^ccu. Mag ineu al .Wis iu bet tea of ander punt „met P. van gevoelen verschillen, onze kolommen staau voor eeu fat- soeulijkc bestrijding steed» open. dë Redactie.

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 2