Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1874. N? 1500. BUITENLAND. BINNENLAND. Woensdag 8 April. Eei. nt. z igtbank te RARDUS langer en staat van bende op iris in ge il Achtba- Hegter in PIETER Bultenlanilscb Overzicht. inff UTIÉN, Mei a. s. of daar- orden be te komen den Op- CERDAG n 8 uur rlIARD- ling, De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. roor de worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS irmiddags abmonik” HUIS en nderljjken rjjk G. nr. Winkel, ie Kamers en vele r tot een ort. eden Heer jpgeroe- ement om 8 APRIL t Geregts- iotterdam, verifiëren. 1L, irator. ten Kan- DROOG- GOUDSCHE COURANT De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de 8tad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per driemaanden is 1.75 franco per post 2. uorgens'9 Ie Nieuw- IONTIJN EDDEN- IK,POR- ane partij BOVEN- IZEN en Jan Cot- wijk M. eek ieder v liggende nr. 162, 5 Centia- ferssteeg, beneden irden 15” Sen ERF ■ingstrant Huis de sn ’tgeen rt Ver- 9 F R A N K R IJ K. Verscheidene Fransche dagbladen geven bijzonder heden omtrent de ontsnapping %an Rochefort, Grous- set en óonsorten, altijd echter onder de noodige reserve. Volgens de Correspohdance républicaine zou de afgevaardigde Edmond Adam, de voogd der kinde ren van Rochefort, uit Australië een Enge.’sch telegram hebben ontvangen, gedateerd van den 28n Maart, 7 uur ’s morgens en vervat iu ongeveer de volgende bewoordingen: ^Verzoek aan heer Fedro Gill per telegraaf aan mij 1000, te Sidny, Henri hotel Courvoisier.* i noemde Pedro Gill is de vertegenwoordiger van Oriental Bank te Londen, die een hulpbank heeft te Sidney. De heer Adam, vreezende de dupe te zullen worden van een of andere schelmerij, besloot eerst de noodige inlichtingen in te winnen, die hem weldra aan bet Ministerie van Buitenlandsche Zaken gewerden, waar men eveneens bericht had ontvangen van de ontsnap ping van Rochefort. Dat deze een zoo grpote som van den Pruisischen landdag niet in behandeling worden gebracht. Het zal geheel en al worden om gewerkt en eerst in de herf&tzitüng van den landdag in beraadslaging komen. De regeering heeft dit be sluit genomen uithoofde van vele zijden, door de dagbladen en door afzonderlyke geschriften, zoo vele leemten in de bestaande 'wetgeving zijn aangeduid, dat zij tot de overtuiging is gekomen, dat het in gereedheid gebrachte ontwerp niet aan de vereischten zou kunnen voldoen. De Petersburgsche dagbladen deelen berichten mede betreffende een nieuwe poging der regeering tot uit breiding der handelsbetrekkingen met China. In bet aanstaande voorjaar zal eeu talrijke expeditie over land derwaarts vertrekken, onder de leiding van den heer Snosznoffski, kapitein bij de genie. De tocht zal over KiaChta naar Peking geschiedenvan daar zal men naar Hongkong reizen, den weg nemende langs de Jantsekang; vervolgens oostwaarts gaande, zal men Kashgar aandoen «a door westelijk Siberië den terugtocht aanvaarden. Men onderstelt, dat een handelsweg door Siberië veel beter en veiliger zal zijn dan de tegenwoordig gevolgde route. Ten einde zich zekerheid aangaande dit gewichtig punt te ver schaffen, wordt de bedoelde expeditie gedaan. Men schat den tijd voor de uit— en tehuisreis benoodigd op minstens anderhalf jaar. Uit St. Petersburg wordt aan de Augsburgtche AUgem. Zeitung gemeld, dat de regeering het voor nemen heeft opgevat, om nieuwe bepalingen in te voeren betreffende bet wettigen van kinderen buiten huwelijk geboren. Tot beden ondervonden de daarbij betrokken partijen groote bezwaren. Zoo dikwerf dit wordt beoogd, is men verplicht zich bij verzoekschrift te wendenctot den keizer, die derhalve in elk bij zonder geval te dien a.mzien een beslissing moet ne- men. Die formaliteit gaat met velenei bezwaren ge paard en daaraan wil de Regeering een einde maken. Zij heeft namelijk hrt plan opgevat, om de bepaling over te nemen uit andere Etiropeesche wetboeken, houdende dat door opvolgend huwelyk van vader en moeder van onwettige kinderen, deze gewettigd worden. De Fransche dagbladen maken een nota openbaar, dezer dagen door de Agence ILawu aan de verschil lende dagbladen verzonden, dat weder eeu bewijs is hoe het tegenwoordige ministerie al het mogeiijke doet om zijne impopulariteit te vergrooten. Die nota zegt, dot er in den laats ten tijd eene ware epidemie van valsche berichten is uiigebroken, en dat bet gouvernement het er voor houdt dat de zen in de wereld gezonden worden om de openbare meaning gedureude de parlementaire vacautie te ver ontrusten het gouvernement is dus besloten de ver spreiding van derge ijkt tijdingen niet de dulden. De Temps zegt hiervan of deze mededeeling al of niet een officieel karakter draagt, de Fransche jour- mtirten zullen wel doen op bun hoede te zijn, en hun pen tienmaal in de vingers' te draaim vóór ze zich b. v. aan de mededeeling tfagen, «dat de va- cantie vol agitatiq en onrust wezen zal, dat de meer derheid, die tot op het laatste der zitting aanwezig was, niet meer bestaat omdat ze ernstig verdeeld ge raakt is, en dat zij niets meer is dan een parlemen taire logen." Ten gevolge van het ontslag, aan den gemeente raad te Marseille verleend, heerscht te dier plaatse vry wat opgewondenheid. De zaak dreigt groote evenredigheden aan te nemen. De ontslagen leden van den gemeenteraad willen den prefect een proces wegens laster aandoen, om de redenen, die door bem bij het besluit hunner afzetting zyn aangevoerd. Hy heeft daarby namelijk te kennen gegeven, dat zy het broed der armen gestolen hadden. De Hamb. Börwn-JIalle deelt een bericht mede van haren Berlynschen correspondent', hetwelk in de hoofdzaak van dezen inhoud is. De Pruisische re geering is thans bijna gereed met het samenstellen der ontwerpen, welke moeten strekken tot aanvulling der kerkehjk-staatkundige wetten. Hiertoe behoort o. a. een voordracht tot regeling van het beheer der kerkelijke goederen in de bisdommen, welke by rech terlijk vonnis vacant zijn verklaard. De voorberei dende werkzaamheden, welke de samenstelling van bedoeld ontwerp vooraf hebben moeten gaan, zijn van zper omvangrijken aard geweest, uithoofde daarbij vele quaestien, het burgerlijk recht betreffende, in aanmerking komen. Daarenboven beeft men acht moeten slaan op provinciale en andere toestanden, en heeft men zich rekenschap moeten geven van velerlei byzonderheden, iu betrekking tot de geestelijke orden en hare leden, in Pruisen staande. Naar men ver zekert, heeft de regeering door dat onderzoek resul taten verkregen, waarover zy zelve in de eerste plaats verbaasd heeft gestaan. Onder de .leden van het clericale centrum, zoowel van den Pruisischen landdag als van den ryksdsg, heerscht vooral tegen de bedoelde voordracht een zeer bittere stemming. De hoofdoorzaak daarvan is deze: men wil zoo mogelijk voorkomen, dat de staat bet beheer verkrijge over de keikelyke goederen. De regeering echter, zegt het blad, heeft het stel- lige voornemen, om zich op het eenmaal ingenomen standpunt te handhaven. Wat betreft het zooveel Gouda» 7 April. De Minister van Oorlog beeft benoemd tot lid van de examen-commissie tot toelating als cadet aan de kon. militaire akademie o. a. dea heet Mr. J. Fortuijn Droogleever alhier. Door den Gemeenteraad van Boskoop is bet trac- tement van den tweeden hulponderwijzer aan de openbare school aldaar verhoogd van 450 tot 550. De te Boskoop gehouden collecte vobr het Ko- ningsgeschenk heeft opgebracht 141.45, en d- plamselijke feestviering ruim 357. Het bestuur der Christel, bij z. school heeft gewei gerd de kinderen dier school te doen deelnemen aan het feest, dat van gemeentewege aan alle schoolkinde ren zal gegeven worden, en heeft nu zelve gelden ingezameld voor eene afzonderlijke feestviering. De collecte voor het geschenk, Z. M. den Koning op 12 Mei aanst. aan te bieden, heeft te Alphen en Aarianderveen opgebracht 498.42. De inschrijving voor plaatselijke feestviering was niet tot een voldoend bedrag geklommen, zoodat nu alleen in het dorp Aarianderveen eenige festiviteiten zullen plaats hebben. Bij zijn ontscheping op het schiereiland Ducos had Rochefort een onderkomen gevonden in het verblijf van Grousset, dat een weinig ruimer was dan de andere hutten. Beiden waren dus in voortdurende verstandhouding met elkander. Daar Rocheford iu zijne laatste brieven meedeelt dat hij veel aan zwem men deed en ook zijn vriend in alle lichaamsoefe ningen zeer bedreven was, onderstelt men dat zij zwemmende een van de talrijke aldaar geankerde ne- gervaartnigen hebben bereikt. Jourde had de vergunning verkregen om te Noumea te gaan werken, en waarschijnlijk heeft dus hij zich in betrekking gesteld met den kapitein, die de vluch telingen naar Nieuw-Zuid-Wales overbracht. Volgens de Moniteur Universel zijn er iu Europa drie depêches aangekomen, die de ontsnapping ver- melden, een te Londen, een vanwege den Franscheu consub-generaal te Sidney aan zijn gouvernement, en de derde aan den heer Adam. In de laatste werd bericht dat de vlucht had plaats gehad met hulp van een Engelsch vaartuig. Ter verduidelijking van dit laatste wordt er bijgevoegd, dat reeds sedert geruimen tijd een schip onder Engelsche vlag in het gezicht van Noumea was gestationeerd, wachtende op ver gunning om eenige voor de verbanpenen bestemde artikelen te ontschepen, en dat dit vaartuig steeds betrekkingen bad onderhonden met den vasten wal. Op zekeren morgen vernam men dat vier veroordeel den, waaronder Rochefort, hadden weten te ontkomen. Wel eischten de Fransche autoriteiten hun uitleve ring van den kapitein van het zoogenaamde Engel- sebe vaartuig, doch deze weigerde dit niet alleen, maar bleef met de gedeporteerden aan boord zelfs nog veertien dagen in het gericht der kust liggen, waanfa hij koers zette naar Sidney. vervat in ongeveer de »olg< betaalbaar te stellen de som van Ge- i de besproken ontwerp van wet op de spoorwegen, en '^wel voornamelijk op het uitgeven van cuncessicn van De heer C. A. Renier, pred. te Bergschenhóek heeft voor het beroep naar Berg-Ambacbt bedankt. noodig had, zal waarschijnlijk het gevolg zyn van de omstandigheid dat hy al degenen motst beloonen, spoorwegen, dit zal in de weldra aanvangende zitting die -zijn ontsnapping begunstigden.

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 1