Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1874. e N? 1502. BINNENLAND. BUITENLAND. Zondag 12 April. {iiland. oop: >ers. Hei. Billtenlandsch Overzicht. *r JRATIES, 2 Mei a. b. i of daar- vorden be is te komen den Op- TERDAG ten 8 uur or HARD- 'i enslust ide Pillen, yan pillen. Ue 50 jaren en, is groot. >r hoest, ge achte spjjs- en mond bij id. Zjj ver- slagen, ver-- uhstig wer- toestand. 40 cent, to tilK, belangrijke Secretari». astreken ie RG, Lanii- ADEN van kennis van GOUDSCHE COURANT. Hazenberg. 'an bekend. het Water, r Courant. iper, ÜNDIGEN, L. tig gemaakt ]RS, HOOI- lES.KAAS- 1 zoo vroeg ie aflevering ’AARD, ter agsfeest van 2 Mei a. s., ich te ver- APRIL, des td van den Gouda, 11 April. Door den kerkeraad der Remonstrantsche gemeente alhier is besloten de feestelijke gebeurtenis van 12 Mei e. k. niet op den dag zetten wegens tien spoedig volgenden hemelvaartsdag maar den voorafgaande^ Zondag (10 Mei) kerkelijk te herdenken; en op 12 Mei alleen eene buitengewone bedeeling onder de ge- alimenteerden der gemeente te houden. Dinsdag jl. vierde «Zorg voor de Toekomst" (eene vereeniging van timmerlieden, met het doel elkander bij ziekte of anderszins te ondersteunen) haar eenjarig bestaan. Bijna alle leden gaven door hunne tegenwoordig heid belangstelling te kennen in de vereeniging. Nadat de president de vergadering geopend had, en de notulen waren voorgelezen, werd het verslag over het afgeloopen jaar uitgebracht, waaruit bleek dat de vereeniging begonnen was met 28 leden, en nu reeds 46 leden telde, terwijl 2 overleden waren 1 bedankt had en 2 de stad hadden verlaten. De ontvangst had bedragen: De uitkeering: koning over irie van het m het alge- i 8 tot 22 tot des na- 5 cents voor in; 165 van het blad n°. 90), ling binnen jeft gelegen, Vereen igde tonden op Donder- 1 overgaan ie rekening, oornoemd, F K A N K K IJ K. Een correspondent van de Tintel deelt uit Ran goon eenige bijzonderheden mede omtrent de moeie- lijkheden, waarin de Franschen in Wed-China ge wikkeld werden, en die tot de bezetting van het land schip Tonquin hebben geleid. In 1866 ondekte kapitein Lagree eene belangrijke rivier, die toegang verleende tot het zuidelijkst ge- deeite van China’s westelijke provinciën. Deze rivier, de Sonkoi genaamd, ontspringt in China, loopt door het landschap Tonpuin (noord-Anam) en stort zich in de golf van dien naam uit. De stad Hanoi is de hoofdplaats van dit district. Ook is er een belangrijke marktplaats, Mankow gehee- ten, ongeveer zes dagreizen stroomopwaarts, van waar een weg noordelijk naar Yuuanfoo loopt; zoodot men op deze wijs een district kan bereiken, dat inder daad voor den handel gewichtig mag worden genoemd. Na den dood van Lagree, uam luitenant Garnier de leiding der expeditie op zich. Hij zocht, door bc- middelijbg van den koning van Anam, voor Frank rijk een protectoraat over Tonquin te verkrijgen, en dus den handel op de Sonkoi-rivier te verlevendigen. Dit was van te "grooter belang, daar het gebleken was, ddt de groote rivier Cambodia, die van China naar de Fransche nederzetting Saigon, in Cochin- China, loopt, niet bevaarbaar was. '1 Vóór het Fransche gouvernement zien formeel met de zaak bemoeide, hadden Fransche kooplieden van Canton, na langs de rivier Sonkoi den Chiueeschen generaal, die te Yunanfoo het bevel voerde, van wa penen te hebben voorzien, zich te Hanoi, de hoofd- stad van Tonquin, gevestigd. Waarschijnlijk hebben de bewoners van dit land door middel van zijn ko ning van Anam Juertegen een vertoog ingedieud bij hel Frtnscbe besfilur te Saigon. Luitenant Garnier verliet 18 October des vorigen jaars laatstgêuoemde plaats met een adviesjacht, een kanonneerboot en do noodige troepen, ten einde aanstaande verwikkelingen met Tonquin te voorkomen. Volgens den Courrier de Saigon het officieele b ad van het Frtfnsche bestuur, geschiedde deze expeditie op verzoek van den koning van Anam. Den 5den November kwam Garnier te Hanoi aan. Hij werd vriendelijk ontvangen door de Anamatische autoriteiten, maar voud een heftig^ tegenstander in Sinds eenigen tijd liepen er allerlei gerqchten, dat er ernstig gedacht werd aan bet formeeren eener nieuwe meerderheid voor de Fransche regeering, waar toe het linkercentrum zich met de rechterzijde zou aaneensluiten. De De'batt toonde zich genegen tot medewerking. De Preue (het orgaan van Decazes) vond de term «République septennale" uit. «Repu bliek" om het linkercentrum te vriend te houden* «zevenjarig" om de hoop in de harten der rechter zijde te verlevendigen. De Courtier de Bruxellei deelt thans uit de berichten van een Parijschen correspon dent mede, dat graaf Rampont met eenige andere leden der linkerzijde zich naar Mac-Mahou beeft be geven, dezen heeft aangetoond, dat de meerderheid afvallig werd van het miuisterie, en hem nestig stemmen heeft aangeboden, op voorwaarde dat ook zonder definitieve proclamatie der republiek door Mac-Mahon, de Broglie zou worden opgeofferd. Ram pont zou slechts een enkele portefeuille voor de zijnen hebben gevraagd, ten teyken, dat er wijziging in de regeeringspolitiek was gekomen, en den wensch te kennen gegeven, dat de Goulard als hoofd van het kabinet mocht optreden. Volgens deu Courtier dè Brvxellei zou Mac-Mahon geantwoord hebben, dat hij «op het oogenblik" nog niet van zins was zich van de Broglie te scheiden, doch dat hij misschien later van de aangeboden diensten gebruik zou ma ken, aan gezien hij zich tegenover geen enkele party verbonden had. Voor de juistheid dezer mededee- .lingen wordt door den Courtier de Bruxellei ingestaan. Het Deutsche W‘ochenblatt deelt de volgende bijzonder heden mede betreffende de richting, welke de Duitsche rijkscommissie zal inslaan, belast met het samenstel len van een nieuw burgerlyk wetboek. Tol grondslag van het ontwerp-wetboek zal geen der wetboeken, thans in Duitschland van kracht, worden gebezigd. Een bepaald voorstel van dien aard, strekkende om bet Saksische wetboek als puut van uitgang te nemen, •is ten stelligste van de hand gewezen. Naar men verzekert, zal de commissie het Romeinsche recht als grondslag van het nieuwe wetboek bezigeu. Ten aanzteu van de bepalingen op het sluiten, enz., vaq huwelijken, zal, zooveel dit mogelijk blijkt te zijn, worden gelet op hetgeen in Duitschland sedert lang geb uikelijk is. Wat betreft de beide ontwerp-wetboeken, ddt van strafvordering en van burgerlijke rechtsvordering voor het Duitsche ryk bestemd, deze zyu reeds zoover gevorderd, dat eenige weken geleden de rechtsge leerde commissie van den ryksdag reeds een aan vang heeft gemaakt met het onderzoeken van dat ontwerp. Op 20 dezer zal de rechtsgeleerde commissie van den rijksdag zich voor de eerste maal onledig hou den met het ontwerp op de rechterlijke organisatie, de samenstelling en de bevoegdheid der rechtban ken, enz, t De commissie van den Italiaanschen senaat, be last met bet onderzoek ran het ontwerp-strafwetboek, heeft met groote meerderheid van slemmen besloten, zich te vereenigeh met het voorstel van den afge vaardigde Mirabelli, en de doodstraf uit het ontwerp 4 te schrappen, doch haar in eene speciale wet voor- loopig te behouden, zoodat zij, ofschoon reeds sedert geruimen tijd in Toscane nfgpschaft, ook in die pro vincie eventueel zou kunneu toegepast worden. Op nieuw is iu Engeland een stryd ontslaan tus- schen de landbouwers en de boerenarbeiders. Twee jaren geleden vereenigden laatstgenoemde zich, onder leiding van zekeren Arch, te Leamengston, met het doel om loonsverhooging te verkrijgen. Op het Voor beeld ran andere werklieden slichtten zij eene Trade Union voor landbouwarbeiders, en in navolging daar van werden weldra in eenige middelpunten meerdere dergelijke vereenigingen in het leven geroepen. Ver scheidene plaatselijke werkstakingen waren het eerste resdltaat van deze beweging, een aantifl werklieden verhuisde naar de graafschappen in het Notrden, alwaar de loonen booger waren, of naar de Engelsche kolouiëu, vooral naar Canada. f De vermindering der werkkrachten en®ue vrees /2O9.7O - 1^4.67Vi Saldo.../ 75.02l/j Daarop werden de belangen der vereeniging bespro ken en Sevens door den president herinnert dat zij, die een jaar lid geweest waren, in het tweede jaar4,00 p. w. uitkeering zullen genieten. Hierop ging de ver gadering uiteen. De jaarlijksche tentoonstelling van bloemen, planten enz. van wege de Haagsche afdeel ing en omstreken der Hollaudsche maatschappij van landbouw, is eergis teren middag in het gebouw der Teekenacademie ge opend, en zal tot 12 April duren. Voor tuinsieraden, tuingereedschappen en tuinameu blement zijn o. a.gekroond de heeren K. C. Jonker alhier. In de zitting van Donderdag der Arrondissements- Rechtbank te Rotterdam stonden o. a. terecht B. 8., besch. van te Gouda op naam van zekere v. E. een halve kan genever gehaald te hebben en die teij zijnen voordeele te hebben aangewend. Bekl. was een zeer lastig persoon en had reeds 6 vonnis sen van feitelijke wedei^pannigheid en 2 van diefstal ten zijnen laste. De Óflic v. Justitie requireerde dat de bekl. zou worden schuldig verklaard aan bedrie glijke oplichting en véfoordeeld tot 1 maand gevan genisstraf eenzaam, voor eene emigratie op nog grooter schaal hadden eene verhooging der loonen ten gevolge op de plaatsen waar de vereenigingen waren gevestigd. Deze ver meerdering der kosten van bebouwing van het land drukte voornamelijk op de pachters, die hun land hadden gehuurd tegen een prijs berekend naar een lageren maatstaf van onkosten. Na den vervaltijd van de loopende huurcontracten werd het nadeel, door de hoogere loonen veroorzaakt, op de grondeigenaars overgebracht, want dezen konden, ten gevolge van den minderen zuiveren opbrengst van den grond, slechts tegen lagere prijzen verburen. Men kon daar uit toen reeds voorspellen, dat in hun gemeen belang landeigenaars eu pachters zich weldra zouden aanslui ten om de vereenigingen van landbouw-arbeiders met gezamenlijke krachten te bestryden, en dat is thans in het district New-market bel geval. De Spaansche republikeinen zijn nog niet tot den definitie ven aanval op San Pedro de Abanto overge gaan, en het ligt voor de hand dat daardoor eenige waarschijnlijkheid wordt bijgezet aan het gerucht van een aanstaande overeenkomst met de Carlisten, waarvan ook de correspondent van de Standard spreekt dit blad voegt er bij dal Serrano naar Madrid is teruggekeerd en het opperbevel is overgenomen door generaal Concha, die met versterkingen te Santander was aangekomen. Hoe dwaas nu/een overeenkomst met de Carlisten moge zyn, *ih Spanje zijn alle din gen mogelijk; wat ons voorloopig nog verhindert aan de verzoening geloof te slaan, is-dat de toebereidse len tot den nieuwen stryd mei te veel ernst werden voort gezet, volgens den correspondent van de Tempt, Primo de Rivera wqrdt beter. De geuote raad van het ZmiUMceehe kauton Bern beeft zich met 162 - tegen 12 stemmen voor de nieuwe grondwet verklaard; een proclamatie zal daarover worden gericht tot het volk. den veldoverste Ngnyentri-phuong, die zich aan bet hoofd der Tonquineesche troepen plaatste. Garnier ging tot den aanval over, bezette de citadel, nam den veldheer en vele mandarijnen gevangen en deed zijn best de raat te bewaren. Doordien hij het be stuur der vijf voornaamste dieticten van Tonquin op zich had genomen, zag Garaior zich genoodzaakt de macht zijner troepen le-ie^deelen. Dit verleidde de Tonquineezen, om déu December een nieuwen aanval op de citadel te wagen. Zij werden afgesla gen maar Garuier bij gelegenheid van een uit val met den adelborst Baluy gedood. Een Fransche kanon neerboot bracht 25 December versterking aanou- middellijk werd een grooter stoomschip om nieuwe versterking gezonden. Het verliet Hanoi 28 December en kwam vier dagen later te Saigon aan, van waar nieuwe troepen werden afgezonden tot hulp van het belegerde garnizoen vau Tonquius hoofdstad. De jongste ver’iezen, door de Franschen geleden, en de wijs waarop zij die trachten te herstellen, laten geen twijfel over of men beoogt inderdaad de land streek Tonquin bezet te houden. Juist die verliezen zullen tot het nemen van afdoende maatregelen nopen. Iu Garnier verliest Frankrijk een waardig en hoogst bekwaam officier. Het officieele rapport van zijn réis door China had de kennelijkste' strekking* om aan te toonen, welke toekomst voor Frankrijk in deze streken is weggelegd. Het gebeurde te Tonquin zal stellig den Franschen invloed in Indo-China aanmerkelijk zer- boogen.

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 1