Nieuws- en Advertentieblad voor €ouda en Omstreken. 1874. N 1Ö03. SS. BINNENLAND. BUITENLAND. Woensdag 15 April. NfiEN, necrd.) ING Buitenlandse)! Overzicht. a. kins, z. GOUDSCHE COURANT 3 30i. {ENTEN. ie bof at Mainz, 1874. NK. »r, IKG. i met knecht, en tyd >rg dat genoeg en, al- proefd, ;esteld- i. Op by my jkwam irmede vierde lat hij ratten, liet te t hem le dat teeken LLEN van uogelyk DllUI- en toe ten dat roldoet, LZpAm h. poth.; m by hoven raven ENGELAND. Volgens een bericht in de New Zealand Herald heeft H. M. schooner Sandjlij, die gébruikt wordt tot onderdrukking van den Polynesi soften slavenhan del, op zijn laatsten kruistocht rondffln de Solomon- eilanden, sommige hoogst onpleizierigJindrukken ont vangen van «de gewoonten* der bewoners van dezen belangrijken kleinen Archipel. Op een der eilanden van deze groep vond men de kustbewoners in een zoo vriendschappelijke verhouding tot de stammen, die de heuvelen bewoonden, dat zij elkander niet kon den ontmoeten zonder dat muord en doodslag hiervan het gevolg waren. Kort vóór de aankomst van de Sandflij was een der heuvelbewoners die in stilte een bezotek bracht aan zijn dochter, welke vóór het uit breken van de veete met een kustbewoner getrouwd was, ontdekt en terstond met den tomahawk gedood. Daar de gewone manier van handelen 'tegenover een gedooden vijand, eene manier, waarvan men nimmer af wijkt, bestaat, dat men hem braadt en opeet, zoo maakt de schoonzoon van den verslageoe hiervoor de noodige toebereidselen, toen de bevelhebber van den kruiser, van dit voornemen onderricbt, eensklaps door middel van een tolk tusscben beide kwam en zijn voornemen te kennen gaf, om het dorp te verwoesten, zoo het lijk niet ter stond langs boord werd gebracht om bet daar te laten zinken. Dit bevel werd gehoorzaamd. Kort daarop kwam dezelfde bevelhebber bij een dorp, dat juist een bezoek bad ontvangen van een troep slavenjagers en koppensnellers van een machtiger volks stam. De gewoonte brengt by zulke gelegenheden mede dat de volwassen mannen gedood en opgegcter» en de overigen in slavernij worden gèvoenl. Een schot door den schooner gelóst, dwong de roo»ers overhaast de vlucht te nemen. Toen eed" deel der bemanning van bet schip geland was, vonden zij veertien kinderen, wier ouders waren gedood, en een aantal schedels, die schoongpbrand werden om als zegeteekeneu te wor den bewaard. Sommige vluchtelingen keerden toen we der en ontvingen geschenken, doch de schedels werden zekerheidshalve meegenomen en in zee geworpen. Over bet geheel maakt het verhaal van den kruistocht van de Sandjly, ons geneigd om te gelooven, dat de ongeluk kige bewoners van de Solomon-eilanden niet veel slech ter af zouden zijn, zoo deze eilandgroep door China geannnexeerd werd als eeu depot voor de emigranten, welke Californie weigert, of zeifs door Spanje als een vergoeding voor bet waarschijnlijk aanstaand verlies van Cuba. ---- SPANJE. De republikeinen en Carlisten bij Somorrostro heb ben rustig de stille week kunnen vieren, want men scheen stilzwijgend overeengekomen om behoudens nu en dan een enkel schot, den wapenstilstand te doen voortduren men liet elkander zoo m< t rust, dat de voorposten een praatje konden maken en elkander bijzonderheden ophelderden van de laa'ste gevechten. Zoo vertelden de Carlisten dat de gra naat, waardoor generaal Olio was gedood en Radica gekwetst, uit de battery bij Las Carreras was gewor pen en terechtkwam in een .huis, dat juist op dat oogenblik werd verlaten door Eiljo, Lizarrago, Men- diri en Don Carlos zelf; Ollo -^n Radica waren achtergebleven en werden het slachtoffer. De Carlisten hebben van den wapenstilstand een uitstekend gebruik gemaakt om hun stellingen nog meer te versterken, vooral voor het geval dat de stelling bij San Pedro de Abanto mocht worden overwonnen. Wanneer men hun verschansingen ziet, schrijft de correspondent van de Independence, dan komt men tot de overtuiging dat er een geheel leger moet wordeu overwonnen. In den vroegen morgen van den 4n is het vuur van de batterijen bij Las Carreras, Janec en Monte Corte weder geopend a's voorspel San een algemeene hervatting der vijandelijkheden. Alles was voor den aanval gereed, die, naar men verwachtte, zeer hevig zou zijn, daar de vijanden slechts op 400 meter af stand van elkander waren. Gouda, 14 April. Gisterenavond trad dr. A. Kuyper in de zaal s «Nut en Vermaak" op en sprak over het Calvinisme als oorsprong en waarborg onzer constitutioncele vrij heden. Hij ving aan met zijn dank te betuigen voor het vertrouwen door de Goudsche kiezers in hem gesteld, dat onlangs bij de stembus gebleken iVas. Spr. wist wel dat een energieke minderheid hem met evenveel ijver had bestreden als hij aan de andere zijde met warmte was verdedigd, doch tot 1875 was er een wapenstilstand gesloten, waarin hij het niet ondienstig achtte eens hier op te treden. De spreuk boven het Goudsche stadhuis „Audi et alteram partem11 zou zeker zijne tegenstanders hem zonder aanstoot doen hooren. Hij begon met te betoogen hoe in vroegere tijden de almacht der Corporation en instellingen, en in onze dagen dc staatsalmacht, de vrijheid van het individu trachtte te belemmeren. Daarop trachtte hij aan te toonen uit de geschie denis van de meest vrijheidlievende volken der aarde, Amerika, Engeland, Zwitserland en Nederland, dat de Calvinistische geest de waarborg der vrijheid was, terwijl de Fransche revolutie als een gedrochtelijk uitwas moest beschouwd worden, gebaseerd op de valsche voorstellingen van Hugo de Groot, later op genomen en ontwikkeld door de Encyclopedisten, aangaande de volkssouvereiniteit. Ten slotte zette hy uiteen de politieke beginselen der anti-revolu- tionnaire partij, die zich het naast verwant gevoelde met de radicale party, als strevende met deze naar uitbreiding van vrijheid tegenover de almacht van Hporation, maar vooral, wat in onze dagen het West noodig was, tegenover de staatsalmacht. Schei- Bmu van kerk en staat: onttrekking van de school In Frankrijk is nog steeds weinig nieuws. Het aftreden van de Broglie is, zegt men, altijd nog de voorwaarde voor de vereenigmg van het rechter- en het linkermidden. Men deelt mede, dat de regeering besloten is de aanvallen van de legitimistische bladen op het Septennaat niet langer te dulden. De Union en de lAberté hebben een communiqué ontvangen, en een circulaire van den minister Depeyre betreffende de vervolging van dagbladen, die het Septennaat aan- vallen, is gevolgd. Uit Melbourne wordt bericht dat Rochefort met zijne gelukkige lotgenooten Zaterdag 11. zou scheep gaan naar Europa. De Kölnuche Zeitung behandelt nogmaals de hou ding van een groot gedeelte der leden van den rijks dag met betrekking tot de militaire voordracht. Na andermaal en op heldere wyze te hebben doen uit komen, dat de natie, dat Duitschlaud zich ten dui delijkste heeft verklaard ten aanzien *an deze zaak; dat het on voor waarde! ijk elke poging tot het doen oprijzen van eeu conflict heeft afgekeurd, wijst het blad op het voorbeeld van het naburige Fraukryk, hetwelk voor velen in Duitscbiand beschamend moet worden genoemd. Nog niet hersteld van de won den, welke het land in drn jougsten oorlog beeft bekomen, 'brengt de vertegenwoordiging des lauds met vreugde datgene ten offer, hetwelk de regeering noodig oordeelt voor de verdediging des lands. In Ilalip'geschiedt nog geheel iels anders, zegt het blad. Dqar wil het' parlement nog groot er sommen ter be schikking van bet gouvernement stellen dan bet vraagt, ten einde het land naar behooren in slaat van ter- dediging te stellen. «Duitschlaud, de Duitsche natie, .wil niet anders bandelen,* zoo eindigt het blad «de vertegenwoor digers der natie, de leden van den rijksdag, hebben, derhalve geen grond hoegenaamd, om zich in deze aangelegenheid tegen de regeering te verklaren. Wij meenen dan ook te hebben bespeurd, dat de stem der natie reeds is gehoord en d.t de invloed daar van zich doet gevoelen Het voorloopige hoofdcomité van de Saksische rijks«ereeniging te Leipzig gevestigd, heeft het plan opgevat om op 22 April e. k., by gelegenheid van de Paaschmis, een volksvergadering te houden. Het doel daarvan is, de vorming van afdeelingen dier ver- eeiiiging door het ganache land zooveel doenlijk te bevorderen. Men hoopt op die wijze niet slechts werk/nam te zijn tot stichting van dergelyke onder afdeel ingen in Saksen, maar ook in andere staten van Duitscbiand. Met het oog daarop heeft het hoofd comité de groote vergadering belegd op een tydstip dat de stad door een zeer groot aantal vreemdelingen, Duitschers uit andere staten van het gemeenschappelijk vaderland, wordt bezocht. Te Rome wordt tegenwoordig een werklieden-con- gres in de Mazzini-zaal gehouden. Onder de behan delde voorstellen wns er een, houdende dat de werk stakingen een recht der werklieden zyn, indien zij zich niet op andere wijze herstel hunner grieven kunnen verschaffen. Toen over dit voorstel zou ge stemd worden, verhief zich een der aanwezigen van zijne zitplaats, maakte zich als commissaris van po litie bekend en verklaarde dat hij tot de ontbinding der vergadering moest overgaan, indien dit voorstel aangenomen werd. De vergadering nam deze ver klaring in het verslag der zitting op en ging tot de behandeling van een ander voorstel over. In berichten uit Buenos-Ayres van 5 Maart wordt gemeld «De revolutie in Paraguay is geëindigd. Niet ver van Assumcion heeft een gevecht plaats gehad, waar in de troepen der regeering geslagen werden en 500 gevangenen verloren. Daarop kwam eene minnelijke schikking tot stand. De president Jovellanos blijft in functie en vormt zijn kabinet uil de leiders der het republikeinsche kamp waren gearriveerd eenige vrouwen van gekwetste officierenmevrouw Lorna, mevrouw Primo de Rivera, enz. Serrano wordt bestormd met aanvragen van offi cieren die willen overgeplaatst worden en tegen de Carlisten in het vuur gebracht. Een sterk legerkorps wordt gevormd te Miranda de Ebro; men zegt dat dit korps moet opereeren in den rug der Carlisten. Ook de correspondent van de Independence spreekt van de geruchten aangaande een overeenkomst tus- schen de Republikeinen en Carlisten, maar zonder er geloof aan te hechten. De zaak komt volgens dezen correspondent hierop neder, dat dp hertog Serrano eenige Carlistische hoofden heeft laten pol sen over van een overeenkomst; Don Carlos was niets gesticht over de welwillendheid, waarmee een aantal zijner officieren het denkbeeld van overeenkomst op namen. Dat er vooreerst iets van de verzoening zou komen, wordt door genoemden correspondent betwij feld. Om het verschijnsel te verklaren, moet men in bet oog houden, dat de meeste officieren bij de Carlisten reeds onder zeer verschillende regeeringen de wapenen hebben gedragen. Hoe weinig nauw zulke partijhoofden het dan ook dikwerf nemen, bleek de vorige week Vrijdag, toen het Carlistische hoofd Gosardo, met de insluiting van Bilbao belast, zijn toestemming gaf, dat een koppel vee de stad zou worden binnengesmokkeld. Wanneer men van deze zijde de zaak beschouwt, zou men de pogingen van Serrano om tot een overeenkomst te geraken met de Carlisten, in dien zin moeten opvatten dat bij het verraad wil te baat nemen om te slagen. Toch geloof ik, schrijft de correspondent van de Independence, dat bij San Pedro een hardnekkige tegeust^M zal worden geboden; bloedige dagen zul len voflgeita.L groote verliezen zullen worden geleden, voor M'-gelukt de stellingen der Carlisten te for- ceeren y,ittaar wanneer de aanval niet slaagt, reken dan op een tweede Amorovieta. Voor het oogenblik is het woord nog aan de kanonnen en de Rem- mingtons. oppositie. De spanning tusschen de Argentijnsche republiek en Chili blijft aanhouden." zoowel aan de een als aan de ander, maar teruggave aan de ouders; vermindering van krijgsuitgaven, daar de meest vrijheidslievende volken het minst oorlog- komen; het slechte weder deed het transport der kanonnen vertragen. Men wachtte o. a. behalve eenige Krupp-kauonnen ook eerige bergstukken. In

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 1