Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. :bg. 1874. N° 1500. Hvs- in. Wie net goed u de Hol- BUITENLAND. KBT, BINNENLAND. Jl Woensdag 22 April. NG (GING llboek raken ÉES loiffeur et Gouda. .Buitenlandse)! Overzicht. LStra.” -HST, I GOUDSCHE COURANT doen tot TGAVE Reenen over LPP1N0 ie breekt, handelaar UKG. EN: of linnen verbruikt met alle op DON- deu avonds imoniï" op i. 11 of bui- N« 37, iet Heel- n deGe- >p veilige inden. NATION k toezigt en voor oor hem lar H. A. Holsteeg anvraag Uitgave Ct., de inco per nr, I, Secret. ;eën. en Water- pryzen by Fz., I. N». 157. ter 5 Ons. MST.” ir Vereeni- 1 aanbevo- atandigheden verkeeren. Zij wonen in de Lange Gros* nendaal wyk i. NA 62. De gebreken van den ouderdom, niet verzacht en gelenigd door wat de wereld aan gemak, ook voor ouden van dagen, oplevert, zijn ruimschoots hnn deel en de kennis hiervan zal zeker menigeen, die *t goed gaat in de wereld, bewegen de behoeftige bruid en bruidegom met 't een of ander te verrassen. stzcge.s) geheel 1. Bij doze Courant behoort een Bijvoegsel. La Preue deelt mede, dat een groot aantal vreemde bladen Duitsche en Engelschs inzonderheid, dagelijks zoo herige aanvallen behelzen tegen het bewind van Mac-Mahon, dat zoo zy in Fransche bladen voor kwamen, deze zonder twyfel gerechtelyk vervolgd zouden worden. La Preue ontleent aan le Ceaiiilu- tiounel bet bericht, dat de inroer dier bladen in Frankrijk voortaan aan een streng toezicht zal wor den onderworpen en dat al die dagbladen definitief zullen worden verboden, welke soortgelijke artikelen bevatten, als in do circulaire ran Depeyre gewraakt zyn. Er zou voorts besloten zyn, dat Fransche bladen, die deze artikelen overnemeu, daarvoor even aanspra- kelyk zullen wezen, alsof die uit de pen der eigen redactie waren gevloeid. Een correspondent der Ixdépeadaace deelt mede, dat mgr. Dupanloup, de bisachop ran Orleans, naar Rome is vertrokken, ten einde den indruk uit te wieeeben der beschuldigingen, door Veuiliot tegen hem ingébracht en door den Unieert nog dezer dagen herhaa d. De biaaehop zal, naar bet schynt, Rome niet verlaten vóór by den H. Vader beeft terngge- brachl van de ongunstige meening, die men omtrent hem heeft weten ingang te doen vinden. Ultnunontnanache dagbladschrijvers, die zich niet ontzien bisschoppen der kerk, die niet ultramontaansch zyn, aan te vallen, zijn gevaarlijk. vyandeu. De tweede lezing na het wetsontwerp op de mi litaire organisatie werd Vrydag iu den Duitscben ryksdag ten einde gebracht. De verschillende para graph cn werden met enkele kleine wyzigingen aan genomen in den zin zooals die door de commissie voor btt wetsontwerp waren voorgesteld, terwyl dit ten slotte in zyn geheel werd aangenomen. De half-officiëele Proo. Corr. geeft een uitvoerig anikrl over de afgeloopen legerwet-crisis, waarin geen nieuwe zaken worden medegedeeld; merkwaardig ie echter dat ia dit regeenngsblad zooveel gewicht wordt gehecht aan het instandhouden van de parlementaire meerderheidbet blijkt ook uit dit stuk dat de regeeriug bevreesd is geweest dat er een verschuiving der partyen naar links zou plaats grypen, wanneer zy de legerwet doordreef. De Engrlecbe kanselier van de schatkist, sir Staf ford Nurtheote, beeft een nieuw financieel voorstel ingediend strekkende om de nationale schuld met 7 millioen pond sterling te verminderen. Tot dat einde wil bij vaste jaarlyksclie aflossingen invoeren, die in 188& zullen zijn afgeloopen en tot dekking waarvan hij op het actief der begrooting eene post van 600,000 pond aterling wil brengen, die de regeering jaarlijks zal ontvangen aan teruggave van door bet ryk aan plaatselijke besturen voorgeschoten gelden. De nieuwe conservatieve regeering heeft inderdaad geen klagen over den toestand waarin zy de schatkist van baar liberale voorgangster heeft overgenomen, en in het parlementaire land by uitnemendheid wordt zoo iets gewaardeerd en worden niet de verdienste van de tegenpartij gering geschat of op allerlei wyzen ver kleind. Van daar eene samenwerking die gunstige gevolgen voor ‘s lands belangen beeft; zóó beeft thans de vorige Engclsche minister van financiën, lord Lows, onmiddellijk verschillende plannen van zyn opvolger goedgekeurd en terstond medegewerkt tot afschaffing van het inkomend recht op de suiker. In Zwitserland is eergisteren de volksstemming gehouden orer de nieuwe grondwet, die gunstig voor deze is afgeloopendaar ook de meerderheid der kan tonnale raden zich voor bet ontwerp beeft verklaard, is de aanneming verzekerd. De uitslag is vooral van gewicht omdat de ultramontauen en radicalen al hun krachten hebben in het veld gebracht om de nieuwe grondwet te doen vallen, de eersten omdat daarin de souvereiniteit van den staat ook ten opzichte van de kerk en de kerkelyke zaken wordt gehandhaafd, en de laststen omdat de nieuwe grondwet bun te centralistisch is. De Oostenrykache rykggaad heeft Vrydag het wets ontwerp op do erkencütf der godsdienstige genoot* schappen, naar het vooNfei der commissie, onveran derd in tweede lezing aanfrnomen. De derde lezing zou in de volgende zitting plaats hebben. De be raadslaging over het onlwerp-kloosterwet, bet derde der confessioneels ontwerpen, is op Donderdag bepaald. De berichten uit Spanje s^n zeer schaarschde ge ruchten omtrent oneenigbeid in den boezem van het mioiaterio zyn óf onjuut geweest, óf die oneenigbeid hoeft geen ernstig karakter gehadalthans oen tele gram uit Madrid ram Vrydag meldt dat het kabinet weder geheel eensgezind Volgens berichten uit Barcelona heeft Ie Laselva oeae schermutseling plaats gehad, die echter van geringe beteekenis schijnt te zijn. 1874. we C. t234, A Tot ons genoegen vernemen wij dat de wensch door ons in een vorig Nr. genit, dat onze stadge- nooten voor eene smaakvolle verlichting op het aan staande feest mochten zorgen zeer waarschijnlijk vervuld zal worden. De bewoners van de Markt en van de Gonwc al thans hebben reeds zeer goede plannen, waarover wij niet verder willen uitweiden, om er het aangename van eene verrassing njet aan te ontnemen. Alleen zij dit vermeld om de bewoners van andere grachten en straten op te wjjrken ook het hunne te doen tot eene doelmatige illuminatie op 12 Meiaanst. Een Vrijdag avond by het departement van ko loniën ontvangen telegram van luitenant-generaal van Swietcn, gedagieekend Atchin 14 dezer, behelst het volgende: Van de staten aan de Oostkust was nog geen enkel bericht ontvangen. Aan de Noordkust had, behalve Gighen, ook Endjoeng de Nederlandsche soevereiniteit erkend. Den 11 den dezer heeft de vijand een sedert lang aangekondigden aanval op onze legerplaats gedaan, waarvad hij zich veel succes en onze verdrijving had beloofd. Wanneer dit de maat moet rijn van 's vij and* agressieve kracht voor de toekomst, dan is zij zeer gering. Ofschoon door de vijandige hoofden alle krachten zijn ingespannen, was de opkomst niet sterker dan ongeveer twee honderd man. De aanval werd gemak kelijk afgeslagen, met een verlies bij den vijand van 25 dooden, terwijl aan onze rijde slechts 3 licht gekwetst werden. De onderwerping bleef nog ontbre ken, al schynt de massa van het volk het vechten moede. Het logies voor de achterblijvende macht is bijkans voltooid. De hoofdmacht zal einde van April of begin van Mei op Java zijn. De Staats-Ct. van Zaterdag behelst: 1°. Eene bij het Depart, van Koloniën per jongste mail van den Gouverneur-Generaal van Ned. Indie ontvangen nominal ieve opgave der voor Atchin gewonde officieren, die hersteld en die overleden zijn, gedag- teekend ^Hoofdkwartier, bivak Penajoeng/ 13 Fe bruari» 1874: 2°. een nominalieve staat van Europeesche officie ren, onderofficieren en soldaten, die gedurende de 2de expeditie tegen Atchin gesneuveld, gewond of over leden zijn, voor zooverre daaromtrent tot op 11 Maart 1874 by het Departement van Oorlog in Nederlandsch- Indie kennisgave is bekomen. Deze staat strekt ten vervolge op de den 8sten April jl. gepubli ceerde. Staten-generaal. Tweede Kamer. Zittin gen van 18 en 20 April. In de tweede kamer heeft Zaterdag het comité- generaal tot ruim half vier geduurd. Daarna is eene korte openbare zitting gehouden tot vernieuwing der afdeelingen. Tot voorzitters zijn gekozen de bh. van der Does, Blussé, Blom, Gevers en van Lynden; tot ondervoorzitters de hh. Kappeyne, van Akerlaken, Kops, van Reenen en Schimmelpenninck. Tot leden der commissie voor het adres van hulde aan Z. M. des koning op 12 Mei zyn gekozen de hh. Luyben, Jonckbloet, Moens, van Reenen en van Lynden. Het comitc-generaal over Atchin wordt heden voortgezet. Iu de zitting van gisteren deelde de voorzitter mede, dat was ingekomen een wets-ontwerp tot wij ziging van hoofdstuk VI der staatsbegrooting, dat naar de afdeelingen werd verzonden. Na de mededee- ling van eemge noch ingekomen stukken, ging de vergadering andermaal over iu comité-generaal ter voortzetting van het debat over Atchin. Dat comité heeft tot ruim half 2 ure voortgeduurd en is alstoen Gouda, Jl Anil. Door de Provinciale Commissie voor hei leger onder wijs werden Zaterdag te 's-Hage geëxamineerd roor wiskunde 7 candidaten waaraan 3 werden toegelaten, o. a. de bh. J, v. Disaelkoen alhier en A. C. Ver. meuten uit Capelle a/d. IJ aal. Giateren werden roor de akte in de Hoogdnitache taal 7 candidaten geëxamineerd, waarvan 4 wer den afgeweten en 3 toegelaten. Onder deze laatsten behoort o. a. de hoer H. J. ran der Wolde uit Bodegraven. Zooals onze lexers uit het nadareralag ia dit Nr voorkomende kannen zien, ia door de commissie roor het in Mei aaast. te houden kinderfeest een reizoek tot den raad gericht oaa tent aubeidie roor dat feest. Met grooie meerderheid ia dat verzoek toegestaan. Wy verheugen ons daarin, daar bij eene feestviering als aanslaande ie, de jeugdigen oader ons niet ver gelen mogen worden. De afdeelingen .Gouda' ran de Hollandsche Maat schappij ran landbouw en van het Schoolverbond gingen, zooals wij vroeger reeds in ons blad, ver meldden, goed voor, om het plan van een kinderfeeat geldelijk te ondersteunen; bel ia niet meer dan na tuurlijk, dat ook van gemeentewege iets daarvoor gedaan wordt. De gelden door die afdeelingen geschonken ver meerderd met de/SOU.— door den raad toegestaan zyn echter met bet oog op het groot aantal kin deren, 23 a 2400, dat onthaald moet wordenniet vol doende. Er ia meer noodig. Hst ontbrekende zal naar wy vast vertrouwen spoedig worden aange vuld door de royaliteit eu welwillendheid der Gondsche ingezetenen. Wie toch zou niet gaarne onschuldige kindervreugde willen bevorderen? Wie toch zou het zich niet tot een genoegen rekenen, aan lieve klei nen waaronder velen zijn, wier leren van den aan- rang af met armoede en gebrek te worstelen bad een vroolykeu dag te bezorgen? Voorzeker men moet al vry gevoelloos zyn, geen sympathie te koesteren voor, geene bijdrage te willen leveren tot een kin derfeest. Daarom, geachte stadgenooten! wacht niet tot de commissie tot 1 komt; maar geef vrywillig, uit ei gen aandrift, zonder dat ieder uwer in 't bijzonder daarom gevraagd behoeft te worden. Wy zouden gelooren u te beleedigcn, wanneer wy nog verder wilden aandriugenwij willen alleen nog de namen ran beu noemen, die de commissie uit maken voor het kinderfeest; zy allen zullen gaarne uwe giften in ontvangst nemen. De commissie bestaat uit de hh.: M. H. Kluitman, J. M. Noothoven van Goor, W. N. Roldanus, N. van Bnnren, F. C. van Zeijlen, H. W. J. Huber, G. A. Bouter, G. C. v. d. Want, J. Gouda, H. W. Kramen, J. Jonker, M. van Dantzig, J. van Berkel, A. van Reedt Dort- laud en G. C. Fortuyn Droogleever. /Twee onzer stadgenooten J. Wnrtzen A. Groene- veld zullen eerstdaags den dag herdenken dat zij vóór zestig jaar door den huwelijksband vereenigd werden. Wy vermelden dit niet alleen als een zeldzame bijzon derheid maar tevens om ter kennis onzer stadgenoo ten te brengen dat de twee oudjes in behoeftige om- I I

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 1