LENSVELT C°, Koloniën. ADVERTENTIES. Wandgedierten en andere insecten OOST-IN Dl Vergadering van den Gemeenteraad. Burgerlijke Stand. ECHTYEEEENIGING De Notaris MOLENAAR te Waddinxveenbrengt bij deze aan zijne Betrekkingen en Vrienden zijnen -warmen dank voor de zeer vele blijken van achting en sympathie hem op den 14"1 dezer be toond, bij gelegenheid zijner 25-jarige Ambts-Ver vulling. afgekx>p«n. De openbar* vergadering werd daarop even geopend. Op verzoek van den minister van koloniën, die ligtelijk ongesteld was, ia bepaald dat de open bare discussie over Atchiu, voortzetting der interpel latie vau den heer Messcbert van Volleuhoveu, heden ten 11 ure gehouden zou worden. Het wets-ontwerp tot afschaffing van den xeep-ao- cijns, door intrekking der daarop bestaande fretten, bepaalt dat de aeoijns per hectoliter gedistilleerd van vijftig pCt. sterkte bij de wet van 9 April 1869 Staatsblad n°. 62) bepaald op drie en vijftig gulden, wordt verhoogd tot zeven en vijftig gulden. De mo tieven voor de afschaffing zijn.- de weoachelpheid om de zeep; die vooral hier te lanae tot de levens behoeften behoort, door verlaging van prijs meer onder het bereik van den minderen stand te brengen, en oib tevens de belemmeringeu op te heffen, welke de zeep-industrie ondervindt, doordien de belasting haar verhindert, rryelyk van de vorderingen der weten schap gebruik te maken en aldus de mededinging met andere landen vol te houden. Wijders de druk der formaliteiteu voor de fabrikanteu, bevordering van reinheid onder de bevolking; het neutraliseeren vau het gebruik van surrogaten tot ontduiking van den accijns. De verhooging van 4 per vat gedistil leerd is voldoende als equivalent voor de afschaffing van den xeep-accijns, welke 1,436.000 bedjaagt. Naar wij vim goederhand vernemen, hebben sedert dan aanvang van dit jaar herhaalde bijeenkomsten plaats gehad van een zeker aantal leden der Tweede Ka mer, behoorende tot de verschillende nuances der liberale partij, met het doel om eene betere aanslui ting tusschen de liberale leden onderling en een nauwer verband tusschen hen en het liberaalgezinde deel der natie te vestigen. Die poging moet uit nemende resultaten hebben opgeleverdZijn wij wel qjideriaht, dan is men het in die bijeenkomsten vol komen eeus geworden ten aanzien van de hoofdbe ginselen, volgens welke de hervormde maatregelen, die op zoo menig gebied zoo dringend wordeu ver- eischt, tot stand zouden kunnen gebracht worden. De bedoeling schijnt te ziju die hoofdbeginselen te formuleeren in een algemeen programma, dat openbaar zou wordeu gemaakt. Zoodanig programma zon dan leiddrfcad zijn voor de liberale partij, zoowel wanneer lij /«regeerende partij" als wanneer zij «oppositie" is, en tevens den grondslag kunnen vormen voor ecu vaster verband tusschen de libcraleu iu ons laud }Vy zullen wel niet behoeven te zeggen, dat wij de openbaarmaking van bedoeld programma met ver- laugeu tegemoet zien. (Z/M Naar wij vernemen zullen, bq gelegenheid der feesten te Amsterdam op 12 Mei a. s., door de directie van den Rhij «spoorweg verscheiden «xtr.»treinen worden georganiseerd. Zoo zullen extratreinen loopen naar den Haag en Rotterdam dus avouds na afloop van het prachtig vuurwprk, dat op den Amstel in de onmiddelijke na bijheid van het Rhijuspoorweg station zal wordeu af gestoken. Onze stadgenooten zullen dus ruimschoots in de ge legenheid Worden gestald alle festiviteiten te Amsterdam bij te wonen en toch noch des avonds te retourneeren. Z. M. de koning heeft goedgekeurd, dat door of ficieren en miudcre militairen van het leger worde deelgenomeu aan den schietwedstrijd, die van wege de seherpschutteis «Ncerlauds Burgerwacht# iu de vol gende maand te Amsterdam zal worden gehouden. Iu verband darmede is bepaald, dat de opgave van deelneming der daartoe aangewezen ouier-oflï- eieren en manschappen roet den meesten spoed aan het bestuur van voorzegde vereeniging moet worden opgezonden. Tot verdere regeling dezer aaogelageuheid is nog door den minister van ooilog gepaald, d;*i zij die aan den wedstrijd deelnemen, voor zoover zij niet reeds te Amsterdam in garnizoen zijn, huisvesting en voe ding in de kazernen kunnen bekomen. Dtu oilicieten, die aan de persoonlijke wedstrijden wenschen deel te nemen, kan acht dagen verlof wor deu verleend. Naar wij vernemen zegt het L. D. zal het Krouingsfeest te Leiden op 11 Mei gevierd worden. Onlangs werd aan den heer Maju van Amster dam, door het Belgisch Gouvernement octrooi verleend voor de wijze van verlichting door hem o. a. bij de inwijding der Brusselsche beurs met veel succes aan gebracht. Bij de viering van het Kroningsfeest te Amsterdam zal de toepassing dezer uitvinding denkelijk op groote schaal plaats hebben. Te Rotterdam wordt ze op kleipere schaal, en wel vóór het huis des Burge meesters aanbracht. De kristallen, als transparant ge bezigd, zullen daar een oppervlakte van 11 centia ren hebben. De/e verlichting heeft o. a. dit voordeel dat zij zooals te Brussel bleek storm en regen doorstaan kan. Zondag had te Hage in het lokaal Diligentia eene vergadering pkints van leden der Nederlandsche werklieden-vereenigingen, tot bespreking der noodza kelijkheid van wettelijke regeling van den arbeid van kinderen. De vergadering werd zeer druk bezocht; niet minder dan honderd verenigingen uit verschil lende gemeenten, waaronder ook Gouda, waren verte genwoordigd. Onder de genoodigden bevonden £ich verscheiden volksvertegenwoordigers. Na een uitvoerig debat werd, met algemeene stemmen, op zes na, goed gekeurd, de volgende resolutie: 1. Dienstarbeid van kinderen beneden 12 jaren is verboden. 2. Dienstar beid van kinderen boven 12 en beneden 15 jaren is op werkdageu geoorloofd, mits a. zij niet langer dan zes uren eiken dag en niet tusschen 8 ure des avonds en 6 ure des morgens arbeiden, b. hun gedurende drie uren eiken werkdag onderwijs worde gegeven. De voorzitter bedankte de verschillende sprekers voor de wijze waarop zy dezt belangrijke zaak hadden verdedigd; voorts de leien der tweede kamer, die door hunne tegenwoordigheid reeds bij voorbaat bunne belangstelling in deze sociale quaestie hadden aan den dag gelegd, terwijl bij hun nader met aandrang aan beval zich die Èaak wel te willen aantrekken. Ook beval bij den vertegenwoordigers de9 volk9 de mede werking aan tot verkrijging eener wet tot regeling der coöporatieve vereenigingen, in verband met de weigering onlangs van den tegenwoordige» minister van justitie om aan de thans pas opgerichte hier te lande rechtspersoonlijkheid toe te keuuea. De ver gadering werd hierna gesloteu. Dc leden van de tweede kamer, die deze vergade ring hadden bijgewoond, waren de heereo Brouwer, Idzerda, de Jong, Bergsma, van Houten, Moens, Hingsfc, vau den Bereh van Heemstede, Kujper, van Wassenaer vau Catwyck, de Bruyn Kops, Smidt, Rom- baeh, Zylker en Dam. De heer Messchert van Vollen- bo* en had bericht ingezonden tot zyn leedwezen ver hinderd te zijn de vergadering bij te wonen. Reeds werd melding gemnak dat vreemdelingen, die zich bier te lande bij het koloniaal werfdepot te Harderwijk tot de militaire dienst in Oost-In die ver bonden, na ontvangst van hun handgeld, eensklaps waren verdwenenja, dat zelfs personen zich later onder reuen amlereu naam weder te Harderwijk voor de koloniale dienst aanmelden. Uit een dezer dagen opgemaaklen en openbaar geworden staat blijkt a o. hoeveel vau die buitenlanders, dite gedurende het af- geloopen jaar 1873 als soldaat bij het koloniaal werf depot waren aangenomen, zijn gedeserteerd, te weten: 37 Fiauschen, 15 Belgen, 2 Duitschers en 2 Zwitsers. In den nacht van Vrijdag op Znterdng zijn uit de politiekamer in de kazerne te Harderwijk uitge broken en ontvlucht zeven Fransche militairen, die Maandag naar Qost-Itidie moesten vertrekken. Na de reis te voet tot Zwolle te hebben afgelegd, zijn zij aldaar door de politie, met behulp van twee rijks veldwachters eu een veldwachter van Zwollerkerspel, allen gearre>teerd. Daar zij links en rechts over de landerijen en door slooten trachten te ontkomen, ging die arrestatie met moeilijkheden gepaard, zoo zelfs, dat de inspecteur van der Wal met de politie-agen- ten Laiet eu Doorn eu den veldwachter Stil drie hunner do.-r slooten en weteriugen hebben achtervolgd, tot iu een bosch yi de buurtschap Herfte, gemeente Zwollerkerspel, alwaar het huu mocht gelukken hen met behulp van qenige burgers op te vangen. Zondag morgeu werden zy onder goed militair geleide van hier naar Harderwijk vervoerd. Door de vergadering van de geneeskundige inspec teurs zijn ter bevordering van het recht verstand en der doeltreffende toepassing van het Kon. besluit ter uitoefening der ziektenwet, betreffende de ontsmetting eenige belangrijke opmerkingen omtrent dit onderwerp medegedeeld, hoofdzakelijk hierop nederkoinende Zoodra ons land door eene besmettelijke ziekte wordt bedreigd, worde gezorgd dat eene voldoende hoeveelheid van de verschilleude in het Koninklijk besluit aangewezen ouUmeltingsmiddeleu voorhanden zy, ten einde bij het eerste ontstaan van die ziekte al dadelijk behoorlijk gewapend te zijn, eu, is deze eenmaal uitgebroken, de ontsmettingsmiddelen voor een ieder gemakkelyk en spoedig, voor de behoefti- gen daarenboven kostelooê, verkrijgbaar te kunnen stellen. Het voorhanden heoben van die aangewezen ontsmettingsmiddelen is vooral noodig in kleinere gemeenten, waar niet al die midde'en altijd te ver- krijgen zijn. Voor de desinfectatie wordt bet ruw car- bolzuur aanbevolen, als zijnde seschikt te achten het vloeibare, vrij zuivere phenylzuur (Duiisch fabri- caat), dat bij alle groothandelaren in chemicaliën by eenige hoeveelheid te verkrijgen is tegen 1,80 a ƒ2 het ki'ogram kan worden ihaubevoleu voor ontsmetting van alle stoffen, die dobr berooking met zwavelig zuurgas, of door afwassching met ruw crirbolzuur zou den bederven. De oplossing van chloorijzer bezit groote waarde voor het zuiveren vau drinkwater. Dit ge schiedt op de volgende wijze: In een ton of een em mer met water doet men ongeveer zooveel druppels van de chloorijzer «plossiDg als er liters water zijn. (Een kleine emmer bevat omstreeks 10 liters een groote ongeveer 15). Dan roert men het water om en laat het 24 uren stil «taan. Het water is dan geklaard en men vindt op den bodem een dik bezinksel. Het heldere watér kan nu voorzichtig worden afgeschori- ken of afgekweld. Gebruikt men voor de klaring een ton, dan kan het worden afgetapt door een houten kiaan, ongeveer een decimeter (palm) boven den bo dem in het vat bevestigd. Vooral voor zuivering van water uit rivieren of vaarten is dit middel uitnemend geschikt. Ten opzichte der wettelijke regelen voor het ontsmet- teu, verbranden, of op audere wijze vernietigen van besmette voorwerpen wordt nog het volgende opge merkt: Wanneer voorgeschreven wordt de voorwerpen met phenylzuuroplossing te besprenkelen, moet daar onder worden verstaan goed te bevochtigen. Met uit- zonderiug van veeren, wol of paardenhaar moet elk ander vulmiddel vau besmette bedden matrassen enz. worden verbrand. Van eeue vry kostbare stoomzui ve ring tot ontsmetting van sloffeu vau geringe waarde kau toch wel geene sprake zijn. Het is aan te raden, de stoffen, langs verschillende wegen ontlast door 4ij- ders aan Aziatische cholera of febris typhoidea te ver branden of te begraven Bij het begraven van de stoffen zij men er op indachtig, dat de stoffen vooraf moeten zijn ontsmet; dat men die stoffen niet begrave op een afstand van minder dan 12 meters van wo ningen, drinkwaterputten of regen bak keu; dat op de zelfde plek, plaats of teriein niet eeue al te groote hoeveelheid stoffen begraven worde. Men kicze daar toe verschillende plaatsen. Het verbranden veidient ouvoorwaardelyk de voorkeur en alleen dan zal men tie sloffen moeten begraven, wanneer tegen het verbran den onoverkomelijke zwarigheden bes unu. Oulsmettiug van lijkenhuizen behoort te geschieden telkens wan neer eeu lijk van iemand, die aan eene besmettelijke ziekte is overleden, daaruit is verwydr-rd. Mestvaalten en dergelijke groote verzamelingen vau vuil moeien niet wordeu weggeruimd; privaatkuilen, zinkputten, enz., moeten öiet buiten rioodzikelykheid geledigd worden gedurende het epidemisch voorkomen v.iii cholera of typhus, maar dit moet vóór het ontstaan «Ier epidemie geschieden. Omtrent de katailrophe der Ovcrijselsche bank, eu der Banque territoriale d'Kspagne, bericht liet Ilan- delublad o. a. het volgende //Clément Duveruois stond sedert eenige maanden in geregelde betrekking roet twee Hollandsche ban kier», de bh. Wolff en Frauckel. Door hen was hij iu kennis gekomen met den directeur tier Hol'aiulsclie Bank Overklifft, die onlangs gefailleerd is. Men be schuldigde bij die gelegenheid C.éineut Duveruo 8 dat hij rijkelijk bad bijgedragen tot deze linndeisrainp, en hij werd meer dan heftig door de Holl&udscUe bladen aangevallen. Daarom zag men in den Haag met afkeuring dat dfi hh. Wolff en Franckei voortgingen zaken met hein te doen. Dit werd nog erger toen beiden lid werden van den Raad van de «Banque territoriale d'Kspagne." Keer kort geleden kocht de heer Wolff 25UUÜ aandeden in c.eze Bank Nu is hij ook administrateur van de Orerijselsche Bank in Holland. Naar men zegt, hebbeu de direc teuren dc^er inrichting hem beschuldigd, dat hij deze ontzaglijke aankoopeu had gedaan, door middel vau gelden uit huu kas genomen, en hebbeu zij door tusscheukomst van den Consul der Nederlanden een aanklacht ingediend tegen hem en de leden van den lta.id vau Administratie der Banque territoriale d'Kspagne" als medeplichtigen. Van daar de arres tatie. Men heeft gevangen genomen: Clément Du- vernois, Franckei, VVoiff en Rozetti. Ecu broeder van dezen laa'ste eu Jauret een der administrateurs der Bauque territoriale d'Espngne zijn gevlucht. Omtrent de gevangenneming van Wolff deelt de Figaro nog mede d.it hij in het Grand Hotel een bericht ont ving, da.t men hem noodig had aan de «Banque ter ritoriale d'Kspagne", juist op dat oogetiblik zou hij over zaken eene conferentie houden met veischeidene zeer respectabele bankiers." Men verneemt, dat vele persouen die bij de Over- ijseische Bank gelden a deposito hadden, de treurige gevolgen dezer speculatie van den administrateur Wolff ondervinden. Door de Zwolsche rechtbank is de Overijsselscho bank in staat van faillissement verklaard. Dn jdrnhêasche courant geeft bet volgende uit treksel uit ecu brief van Atchin irid0. 5 Maart Het nieuws van hier is gedaan. Na don 15den februari houdt men zich alleen bezig met den kraton gereed te maken. Tegen het einde van April /egt men, vertrekken de generaals met do overtollige troepen. Als ik zeg overtollig, dan bedoel ik over tollig voorde bezetting an den kraton eu het strand- fortje; want om de macht van den vijand te breken, kunnen de troepen nog genoeg dienen. Het schijnt evenwel dot de generaal van Swieten niet van plan ji om meer te laten vechten. De bezetting, die achter ui blijven, moet 2500 man infanterie, eene batterij berg-artillerie en eene compagnie vesting-artillerie bedragen. Ik hoop tot de gelukkigen te behooren die naar Java terugkeeren; het verblijf hier in den regenmoesson zal niet vrolijk zyn. Altijd opgesloten in den kraton natuurlijk; want nu nog gaat er bijna geen dag voorbij, zonder dat de vijand onze posten beschiet. Het is zeker eene vreemde manier om eene expeditie te eindigenIn November zal het wel opnieuw beginnen; nu, voor het leger is het goed." BATAVIA, 14 Maart. Aan het mail-overzicht van den Java-Bode ont- leeneu wij het volgende: «Den 23n April zal een begin worden gemaakt met het embarqueeren der troepen die naar Java terug keeren. De staf van de 2e brigade blijft met het grootste gedeelte dier brigade te Atchiu achter. «Van onderhandelingen schijnt zelfs geen sprake meer. Br is niemand met wie onderhandelingen zon den kunnen wordeu aangeknoopt. Naar men van goed onderrichte zijde ons mededeelt, zouden de' hoofden het zijn, die het volk tot verderen tegenstand aan zetten. Wat nog gebeuren kan te Atchin, wanneer het gros der troepen naar Java is vertrokken, is moeilijk te voorzien; wellicht zal dan de vijand we der aanvallend optreden, doch dan door onze troepen iu den kraton ter dege worden ontvangen. «Mocht ooit Nederlandsch-Indië door een' Euro- pcescheu vijand wor ien aangevallen, dan zal die vijand zeker verpletterd wordeu, wanneer wy hier op Java dezelfde energie ontwikkelen als de Atchineezen in de verdediging van huu land tooueu, en dezelfde tak- tiek wordt gevolgd als die der Atchineezen. Geen «igculijke kustverdediging ('t geen het bemoeielijken van een landing niet uitsluit) maar verdediging en ciucentrecring binnen 's lauds, ver van 's vijand» operatie-basis. «Ann boord van de Soerabaija, hierboven reeds genoemd, zullen 110 bier aangeworven vrije koelies eu werklieden voor de geuie zich naar Atchin in schepen Zij zijn op voor hen zeer vourdeehge voor waarden a uigrnofnen, en het gouvernement tracht nog meerdere te werven. «De uituoodiging, door generaal van Swieten, ge richt aan handelaren («ooral inlandscbe) te Pennng om zich te Atchin te vestigen, was niet meer of min der dan ondoordacht, en een politieke misgreep. «Nog altijd immers zijnde ku9ien vau Atchin ge blokkeerd. Hoe kuunen dan handelaars te Penang zich naar Atchin begeven en daar handeldrijven «De blokkade diende dan toch wel eerst te zyn opgeheven. Dit nu zal spoedig plaats hebben, naar wy vernemen tegen het «inde «an deze maand. «De proclamation eu papieren ter souvernituitserkea- niug, door verschillende oorlogschepen op de Noord-, West- eu Oostkuit van Atchiu's gebied verspreid en aangeboden, hebben voorloopig tot geen noemens waardig reiulta.it geleid. Slee ts twee zeer kleine staatjes aan de Westkust hebben onze souvereiuiteit erkend. Dc LocomotieJ zegt in zijn laatst mail-overzicht «De berichteu van Atchin trekken nog voortdurend de meeste aandacht een natuurlijk gevolg van de om- st.iudigheid, dat het meerenderl der Ëuropeesche fa milie'» een bloedverwant of goeden vriend daar hebbeu, wiens lut haar ter harte gaat. De worsteling niet de Atchiueezeu schijnt voorloopig geëindigd te zijn, en er schynen voorbereidingen te wordeu geiroffeu om op den veroverden grond een sterke bezetting achter te laten, na afloop van welke toebereidselen de niet voor de bezetting bestemde troepen mar hunne gar nizoenen zullen terugkeeren. Het schijut velen niets anders dan een uitvloeisel van generaal van Swieten's oude 8chw&rmerei% die verwachting dut het volk thans reeds den strijd moede, en geneigd zou zyn het hoofd in den schoot te leggen eu Neërlands souvereiniteit te erkennen. Misschien is het volk voor het oogen- blik afgestreden, misschien, met zekerheid toch is daarvan, blijkens de gedurige teleurstelling van's ge neraals hoop op toenadering, niets bekend, ma.tr zoo wy nu niet eerst Pedir tuchtigen, het gehccle noorden bezetten, en de West- en Oostkust effectief blijven blokkeeren, is het twijfelachtig, dat aan den oorlog in jaren een einde komt. De generaal van 8wieten heeft altijd de beste verwachtingen van de werking der toekomst gehad, die de volken tot er kenning zyner goede bedoelingen zou brengen; ge tuige de expeditie in 1854 naar de Battalauden en zijn besohavingspogingen van het eiland Nias, maar de uitslag heeft dikwijls zyn denkbeelden beschaamd. Nu is het wel te begrypeu dat onze regeenug zeer genegen is den strijd af te brekeu, eu daarom gaarne instemt met dc rooskleurige verwachtingen welke de generaal van de toekomst heeft, en tot terugtrekken, met achterlating eener vestiging, hare goedkeuring kan verleeuenmaar zeker is het, dat, zoo men zich daarmede vergenoegt, de vestiging voor ons gezag over de volken in het rijk van Atchin weiuig meer beteekenis zal hebben, dau Padang hal ia het begin dezer eeuw voor het geheele tegenwoordig gouverne ment Sumatra'8 Westkust, of onze vestiging te Balt in 1846 voor ons gezag over dat eiland, en dat voor de onderwerping van geheel Atchin nog even bloe dig en langdnrig zal moeten worden geoorloogd als als met de Padries en Balineezea gestreden is. Het moet intus8chen gezegd wordeo, dat Z. Exc. van Swieten zelf over het voornemenf om reeds terug te trekken, voor zoover het publiek weet, nog niets ge rapporteerd heeft. Alles berust op particuliere be richten, en generaal van Swieten moge vaak optimis tisch zyn, hij is ook voorzichtig." Saterdag 18 April. Tegenwoordig de heer vao Bergen IJzendoorn, voorzitter, en al de leden. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en gearresteerd. Ingekomen zyn: Zes missives van hh. Gedcput Staten dezer provincie: hou dende goedkeuring eener wijziging in de bcgrooting dienst 1873, kenn tot afstand van grond tan den beer Prince, kenn goedkeuring der gewijzigde begrooting der dd. schut terij 1874, kenn uiedeileel mg dat door bun collegia afwy- zeud is beschikt op de adressen tot vermindering der pi dir. belastiog van vau der Kind, van Schalen en van leeuwen, notif; tot goedkeuring van het kohier der pi. dir. belasting over 1874, notif. en bepaling dat de inzending van gemeente- rekeningen over 1873 moet plaata hebben voor 31 Angnstna 1874; Notif. eene missive van de commissie van administratie over de beleenbank, dat volgens den rooster in dit jaar de beurt van aftreding is aau den heer W. Post Drost; kenn. iusgclijkt van hh. libryetneesteren, dat aan de beurt van aftreding is de beer Mr. J. Fortuyu Ürooglccverkenn. een voorstel van' B. en W. tot af- en overschrijving van f 25 voor vaar sn licht ia de scholen, dadelijk ia be handeling genomen en algemeen goedgekeurd. Het rapport der commissie van fabricage over het in bare handen gestelde adres van het R. K. Parochiaal kerk bestuur, tot afstand van grond voor de aangeboden somde commissie acht de vermindering van plantsoen niet wenschi- lijk, ook heeft het kerkbestuur daarvoor geen groud in ruil aangtwexeu, waarom de commissie zelf pogingen heeft aan gekend om tot zoodanig doel te geroken met den uitslag dat de aankoop van 4 hectaren Tand wordt geraamd op f 12,1)00; du aangelegd tot waudelplaats zou volgens opgaaf van een deskundige op ruim f 24.000 te »taau komeu, mu- keude te zauien f 36,000 Oe coinoiissie adviseeit dos in dien het kerkbestuur 32,000 wilde geven tot aaukoop en aanleg eener wandelplaats den gevraagdeu grond af te staan, en inocht later blijken dat deze som te hoog was gesteld het overschot te restliueeren; bovendien zoo dan bet kerkbestuur verplicht zijn den toegangsweg tot de karneuielksloot te inakeu en drie jareu te onderhouden, na verloop vau die 3 jaren komt het ouderhoud ten laste der gemeente; ter visie. Een adres van de hh. Kaptijn te Woerden en Niever- geld te Rotterdam, verzoekende voor 99 jaren concessie tot het aanleggen en verkrijgbaar stellen tan gizniverd Uscl- water, wordt gesteld iu handen vau de coiuin van fabricage. Een adrea van de hh. A. Jouker en Znverzoekende een stukje grond bij het overzetveer aan de vest iu koop, tot het bouwen van een kantoor, wordt gesteld in banden vau de commissie vau fabricage. Eeuigc adressen van verschillende personen, om benoemd te wordeu tot woagmeesttr, ter visie eu du benoeming aau de orde gesteld iu eéne volgende vergadering. De voorzitter deelt mede, dat de boekeu en kas van den gemeente-outvanger zijn nagezien en in orde bevouden. Aau de orde is eeu voorstel vau B. en W. tot het ver lichten van eeu gedeelte vau het Raadhuis euz. ter gt-ligeu- held vau het kroningsfeest vau Z M. den Kouiug, Willem den Derden; hieimede staat iu verband en wordt gelezi n eeue ingeko men missive vandcfeestcomm .bericht gevende dat bet kinderfeest van buu programma zonde moeten wegvallen indien de ge meente ougenegeu was eene subsidie te geveu van f 200. k ƒ800.— waarom B eu W. voorstelleu daarvoor f 200.— disponibel te stelleude heer Messeuiftker is, omdat het voor kinderen is, geneigd die subsidie toe tc staan; de heer Luy- teu vraagt hoeveel de voorgenomen illuminatie zal kosten, waarop dc voorzitter mededeelt dut dit hoogstens f 600.— zal beloopeu waarmede de heer Duyten genoegen neemt; de heer Kist wil de subsidie voor bet kiuderfeest niet toestaau, daar hij, als allyd, tegen uitgaven tot het tiercu van feesten is; de heer Messemuker wil ook de groote tent doen opslaan en verlichten, de hh. Prince en Virulij geven inlichting waarom de tent niet geïllumineerd behoeft te worden; de heer kraneuburg vindt het voorstel van B. en W. goed, indien de voorgestelde sommen met overschreden wordeu, de heer lioogcuboom verklaart zich voor het voorstel tot illuminatie maar tegen het kiuderfeestde heer van Str&aten is mede voor de verlichting van het stadhuis maar wil ook de tent verlichten; de heer Virnly is biertoe niet genegen omdat het effect van andere illuminatien daardoor zoude verminderd worden, dringt aau op goede muziek; de heer Samsom is te gen do plaatsing der groote teut, wil de kleine voor de waag zetten en die icrlichten; na nog eenige discnssien wordt het voorstel om het Raadhuis te verlichten in rondvraag gebracht en goedgekeurd met algemeene stemmende voor gestelde subsidie van f 200.voor het kinderfeest wordt aangenomen met 15 tegen 2 stemmen "die der hh. Kist en Hoogenboom. Over het nl of niet opslaan en illnmineeren der groote tent hebben eenige discussieu plaats, in stemming gebracht, wordt, overeenkomstig het verzoek der commissie tot het opslaan be sloten met algemeene stemmen, terwijl de verlichting daarvan werd verworpen met 14 tegen 3 stemmen die der hh. van Straaten, lioogenboom en Messemaker. Verzoek van den heer Weruink tot het derapen van eene sloot in de Boelekade, met het daartoe betrekkelijk rapport der commissie van fabricage, na eenige discussie ging de ver gadering over in eene met gesloten deuren; na heropening werd het verzoek toegestaan indien door de andere eigenaars daartegen geen bezwaar zon gemaakt wordt. ^Verzoek van A. Grendel en P. C. Doesburg om hnn in ge bruik te geven een gedeelte van de gerioleerdu zijl achter hunne woningen, uitkomende in het plantsoen langs de Kat- tcnsiogelgracht. Het rapport vau de commissie van fabricage strekt om dit verzoek niet toe te staan, in stemming gebracht werd het verzoek afgewezen met 16 tegen 1 stem, die van den hr. Kist. Voorstel van B. en W. tot het te gelde maken van de ten name der gemeente Gonda op do grootboeken der Nationale Schuld ingeschreven kapitalen, werd algemeen goedgekeurd. Tot leden der commissie voor het stedelijk Museum van Oudheden zijn benoemd de heeren J. N. Seheltema, W. J. For- tnijn Droogleevcr, J. J. Bertelman, D. J, van Vreamingen en Dr. C. A. Tebbenhoff. Hierna ging de vergadering over in eene met gesloten .deu ren-, na heropening werd door den Voorzitter machtiging ver zocht en verkregen om aan de genomen besluiten uitvoering te geven zonder resumptie, en vervolgens eindigde de vergadering. Gsborv-N; 17 April. Wilhelmus Arnoldus, ouderB G. Stra- ver en J. E. van Leeuwen. 18. Magdalena Coi nelia, onders J. Hoenson en K. S. van Ondbensde. 19. Gerritje, onders G. de Ruiter en C. de Graaf. Jacob, ouders G. Sluijter en D. van Ylaardingen. OvmLtDtM: 18 April. J. B. Hendriks, 6 m. 19. W. van Kluyve, 2 j. 0 m. 6 O-JARIGE VAN JOHANNES WURTZ EN AALTJE GROENEVELD. Gouda, 24 April 1874. Onze liere WILLEM ontsliep heden in den aanvalligen leeftijd van bijna drie jaren. A. W. van KLUIJVE G. H. van KLUIJVE— Gouda, 19 April 1374. Bkssei,aar. Heden werden wij op nieuw getroffen door het treurig nu zeker bericht dat het Lijk van onzen geliefden oudsten Zoon en broeder JAN V1S8ER, oud ruim 33 jaar, in leven gezag voerder van het stoomschip „Nina", bij Furriby, Westkust van Jutland is aangespoeld; allen die hem gekend hebben, zullen met ons besef fen wat wij in hem verliezen. D. VISSER. G. VISSER-Lakiby. Ook uit naam van Broeders en Zusters. Gouda, 20 April 1874.. Jonkerfransstraat N°. 91, te Rotterdam, zijn met hunne bedienden, evenals vorige jaren, dagelijks te ontbieden tot uitroeiing van in Huizen, Schepen, Mobilair enz. enz., zonder dat er iets beschadigd of ontruimd behoeft te worden, en zondereeuigenreuk hoegenaamd te verspreiden. NB. Bij verkiezing één jaar na de zuivering betaling èa een en ander te doen èn in duplo te teekenen. Zegt het voort! Tevens zijn de Fabrikaten apart verkrijgbaar a Viif Gulden per üesch', met accurate gebruiksaanwijzing.

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 2