Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Onlstreken. i 1874. BUITENLAND. Vrijdag 24 April. Ui Bultcnlandsch Overzicht. De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. was om elkander meer worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. ADVE ETENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS -I'tl GOUDSCHE COURANT. strijden. Gaven deze mededeelingen eenige hoop dat in den treurigen tl-1'-’-- eenige verbetering zou worden ge iracbt, een telegram werd medegedeeld, haar lot. Uit Cal- üe uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is ƒ1.75 franco per post 2.— e branden waren hoeveelheden koren waren voor het om hulp te en met den verkoop daarvan in aan vang doen nemen, zoodat men verwachtte de ramp zoo veel mogelijk te kunnen be strijden. Gaven deze mededeelingen eenige hoop dat in den treurigen toestand der bevolking in Bengalen dat dienzelfden dag in de Times verwekte weder nieuwe vrees voor cutta was nl. een telegrafisch bericht van den 19n ontvangen, dat aldaar twee hevig uilgebroken waardoor aanzienlijke en rijst waren vernielddaardoo oogenblik alle pogingen der auto iteiten verkenen verlamd. De nood verm :erderde steeds. FRANKRIJK. De Compagnie .Transatlantique is buitengewoon on gelukkig met hare prachtige stoombooten, waarvan drie zoo snel achtereen vergaan zijn. De Ville du Havre" werd in den grond gezeild, de „Europe" leed schipbreuk op de kust, en thans is de „Ame- rique" in zee gezonken. Tengevolge van al deze onheilen heeft het Centrale Comité der Fransche assuradeurs besloten de assu rantiepremie voor stoomschepen te verhoogen. Het is tevens voornemens eene grondige hervorming van het systeem van zee-assnrantie in te voeren*. Geen der drie ongelukken van de Compagnie Trans- atlantique zijn alhier te wijten geweest aan bijzondere eigenschappen van stoomschepen, en het zal dus op nog wei andere gronden zijn, dat de Fransche assu radeurs tot de premieverhooging besloten hebben, leder, die bij ondervinding weet hoe coulant, hoe wars van kleingeestige chicanes, hoe nobel de Fransche assuradenr^ateeds schade uitbetalen, in deze hon derdvoud meerderen van de assuradeurs van menig ander land, zal de groote verliezen betreuren, door de Fransche assurantie-maatschappijen in den laatsten tijd geleden. Indien iemand op grond daarvan echter denkthet is dus maar beter ie chicaneeren, dan verliest men zijn klanten, loopt geen risico’s en lijdt dus geep schade, dan zou die iemand zich echter vergissen. De Fransche assurantiemaatschappijen kunnen verlies lij den, omdat hun loyale en royale wijze van handelen hun ontzaglijk veel winst bezorgt. Aangaande het vergaan van de „Amérique" wordt in l'Elecleur du Finistère, door een ooggetuige, het volgende medegédeeld Verleden Maandag was de „Amérique" op 25 mijlen afstaads van Brest. Het was verschrikkelijk stormweder. De kapitein was be vreesd voor de kust en had weer volle zee gekozen. Doch de ontzettende golven, welke het schip beukten, hadden een lek doen ontstaan in het schip. Des Dinsdag werden ook de passagiers gewaar, dat de voorsteven van het schip zich telkens dieper in de zee dompelde. Tegen drie uur des namiddags stroomde h t water de machinekamer binnen. De bedden wer den afgebroken, om met het hout het vuur aan te houden. daar de steenkool onder water stond. Van het schip werd scherp uitkijk gehouden, om te zien of er geen redding nabij was. Ten laatste werd men drie schepen gewaar, die niet veraf waren, doch die de ontzaglijke waterbergen tot nu toe aan het oog onttrokken hadden. Alarmsignalen werden ge- heschen en de drie schepen poogden laveereiide nader te komen, zooveel zeil voerende als ze maar eenigszins konden wagen bij den geweldigen orkaan. Kapitein In Frankrijk blyven zich de departementale raden voornamelijk bezighouden met politieke quaestiën, in plaats van in de eerste plaats te wakeu voor de gewentel ijke belangen, die aan hnune zorgen zijn toe vertrouwd. Heeft de regeering van die zijde telkens reden tot ergernis, ook de pers en bet publiek kunnen het baar niet naar den zin maken. De verschillende uiteenloopende opinion, die door de zoogenaamde ministerieele organen in den laatsten tijd in Fraukryk werden verkondigd, hebben aanlei ding gegeven tot de thans vrij algemeen heerschende overtuiging, dat in den boezem van het kabinet verschil van neeuing heerscht omtrent de te volgen politiek als de nat. vergadering weer zal bijeenkomen. Nogmaals schijnt de regeering het uoodig te hebben geacht om de verzekering tc geven, dat de ministers volkomen eensgezind zyn, althans door de Corresp. llavas is een oflicieuse nota openbaar gemaakt, waarin wordt gezegd, dat een deel der Panjsche pers steeds voortgaat in de taal van zekere bladen het gevoelen te zien hetzij van het gehcele ministerie, hetzij Van sommige van zijne leden. De regeering heeft echter geen officieus orgaan, en de dagbladen die haar politiek verdedigen doen dit geheel onafhankelijk. De regeering spteekt s.echts door haar daden en hare woorden. Deze nota heeft een groote sensatie in de pers veroorzaakt, eu hoewel meu erkent, dat zij tegenover de heftige polemiek van de bladen der verschillende fracliën zeer wen schel ijk was, gelooft men daarom toch volstrekt nog niet aan de homogeniteit van de leden van het kabinet, maar integendeel, dat zij nog veel meer verdeeld zijn dan vroeger. V\ are dit niet het geval, zou redeneert men, dan zou het kabinet de verantwoordelijkheid van de eene of andere door de bedoelde dagbladen verkondigde meening op zich nemen, in plaats van door zijue stilzwijgendheid hel publiek in onrekerheid te laten over hetgeen nu ei genlijk de opinie der regeering is. De Duitsche leger wet is I* in eindlez i.g aangenomen; de verschillende partiji herhaalden) 1- T“"~- Mqtteler, i.-4 forlschritts] ar lij Schulze-Delitzsch sprak. Dinsdag heeft plaats gehad de eersie lezing /an de ^...1 l. A4 MA .1 .1 .1 - I I -l I- .4 M. M— het Maandag nog niet tens is kunnen worden, en gis- Calcutta verzonden de rijksdepots een Maandag in den rijksdag __.t! -— jeu haar bezwaren, Jörg voor de clericulen, 'oor de sociaal-democratenGneist verde digde bet itandpunt der regeering, 'terwijl voor de - -i—-_.n o-l-I— L J)e ming gesclliedde met 214 tegen 123 stemmen. Dinsdag heeft plaats gehad de eersie lezing /an de wet betreffende de geestelijken, waarover de commissie het Maandag nog niet tens is kunnen worden, en gis teren was aan de orde de drukperswet, waarover de be raadslaging in den bondsraad Maandag zou afloopen; bet moeilijksle punt is nog altyd het in beslag nemen van kranten, maar bij de verzoenende gezindheid die wederzijds bestaat, hoopt men het op dit.punt ook eens te worden; bet in beslag nemen zal zooveel mogelijk worden beperkt, b. v. tot gevallen waarin de openbare rust wordt bedreigd; geheel vrijgeven van de pers is iets, waarvan men zich in Pruisen geen denkbeeld kan vormen. Nadat Zweden en Noorwegen omstreeks 60 jaren zijn vereenigd, in dien zin dat beide onder dcnzelfden koning slaan, hebben beide staten gedurende de jongst verloopen jaren er naar gestreefd om elkander meer en meer te naderen. Zoo is voor eenigen tijd een poging gedaan, om op het gebied van handel en scheepvaart de belangen der beide staten te doen sa mensmelten. Ten deele heeft men het beoogde doel bereikt. De zaak is op zich zelf niet nieuw, zegt de Hamb Börsenhalle, want reeds in 1845 is eene commissie benoemd, om het gemelde plan te verwezenlijken. Om verschillende redenen zijn die pogingen telkens mislukt, nu eens ten gevolge-van verkeerde inzichten door Zweden verdedigd, dan weder door bezwaren, welke van den kant van Noorwegen in den weg wer den gelegd. No echier hebben de betere en juistere inzichten de overwinning behaald. Als regel zijn alle beperkingen op den in- en uitvoer tusschen de beide staten opgeheven; zij bestaan nog slechts ten opzichte van koffie, suiker, tabak, brandewijn, enz Het beginsel van handelsvrijheid wordt derhalve nog niet gehuldigd, maar men betreedt den weg, die derwaarts geleidt. Wijders is aan de Noorwegers de kustvaart in Zweden opengesteld, zoodat te dezen aanzien geheele gelijkheid is aangenomen. (Aan de Zweden was bet in vroegeren tijd reeds toegesiaau de kustvaart in Noorwegen uit te oefenen Wal de muntquaestie betreft, deze heeft men nog niet op wettelijken grondslag gesteld, maar ook in dit opzicht kamt men de gelijkstelling der beide volken meer en meer nabij. In beide staten hebben de eerste en tweedekamer, hoezeer na vrij wat strijd, zich met de eerstgemelde wijzigingen vereenigd In de eerste kamer in Zweden stemden slechts zes leden tegen die voorstellen en de tweede vereenigde zich daarmede met algemeene stemmen. i Spaansche correspondenties verzekeren dat het Ser rano ernst is met een aanval op de Curlistenhet plan zou zijn de Carlistm zoo te omsingelen, dat zij of geheel worden vernietigd, óf zich moeten overge ven. ’t Klinkt wel wat grootsch; men zegt trouwens dat de Carlistische generaals overwogen hebben of het met het oog op dit plan niet raadzaam de omstreken van Bilbao te verlaten. Blijkens nadere opgaven over de stemming in Zwitserland over de grondwet hebben */3 van het volk zich voor eu Vs z*ch teSen die wet verklaard; de goedkeuring geschiedde by de kantonnale vertegen woordiging met 14,/s tegen 7%. De Oosten rij ksche keizer heeft tot de commissies uit de delegation gezegd, dat de vrede zeer gewaar borgd is en het handhaven van den vrede voortaan ook behoort tot de taak van zyn regeering. Vrede lievender kan het niet. De uitgaven waren beperkt tot het noodzakelijkste. Zaterdag werd in het Engelsche lagerhuis de quaestie van den hongersnood in Bengalen behandeld, waaromtrent door de regeering verscheidene inlichtin gen werden verstrekt Zij verklaarde het lot 5 millioen pond sterling verhoogde krediet tot het verleunen van hulp voor volkomen voldoende te houden, terwijl zj de laatste berichten in de dagbladen omtrent den toestand in Indic zeer overdreven noemde. Zoo schre ven b. v. de correspondenten de gewone sterfgevallen eveneens aan den honger toe. Volgens een officieel bericht van den onderkoning in Indië zour voor zoo ver men er thans over kon oordeelen, het kesuliaat van den voorjaarsoogst veel beter wezen dan men aanvankelijk had kunnen verwachten. De regeering had reeds in het geheel 249,000 vaten rijst van

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 1