Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1874. N? 1508. BUITENLAND. Zondag 26 April. !n, •Inl, na, intlie- ieden en. Buitenlandse!! Overzicht. 1st FKAN KRUK- DUITSCHLAND. ar te ut ea 1 V ite ge- 'schij- n a. 8. kocht. BERG kend* gbaar ig-en 72. geda- sterk is die leien, ïiger- chool zaani Izame RIN- i den liet mien. 1 den n aan renen, ïond- henr- ieken vezen •’sche tibaar een sie en i voor lasse. ikelier by F. &C®, F. C. trecht Wind- T. J. olff. GOUDSCHE COURANT jaren jroot. t, ge spe nd bg I ver- ver- wer- nd. it, te -i -- - OOSTENRIJK. De delegation van den Oostenrijkschen rijksdag en den Hongairschen landdag zijn te Pesth bijeengeko men ter behandeling van die zaken welke de gemeen schappelijke belangen van de Oostenrijk-Hongaarsche monarchie betreffen. Voor deze zitting zal met het oog op den ongunstigen toestand der Hongaarsche finan ciën de begrooting voor financiën de meeste belang stelling wekken en licht tot moeilijkheden aanleiding kunnen geven. Hongarije heeft dringend behoefte aan vermindering van belastingen en het schijnt, dat de Cisleitaansche afgevaardigden zooveel mogeiijk aan die behoefte willen tegemoetkomen, terwijl de beide pre sidenten der delegation, de beeren Rechbauer en Go- rove, bij het aanvaarden van hunne betrekking er op hebben aangedrongen, dat alle mogelijke zuinigheid zou worden betracht voor zooveel deze met de mili taire kracht van het rijk is overeen te brengen. Dit heeft den minister van oorlog dan ook reeds aanlei ding gegeven om op zyn budget bezuinigingen in te voeren, De keizer heeft de delegation ontvangen, en in antwoord op de redenen van de presidenten o a. ge zegd, dat de betrekkingen der monarchie met de buitenlandsche mogendheden nog niets van baar ge lukkig karakter hadden verloren, terwijl aan de oude, waarborgen voor het behoud van den vrede nog nieu we van groote waarde wareu tocgevoegd. De handha ving vau den vrede zal dan ook de voornaamste taak der regeering voor de toekomst zijn. Wat wil meu meer? successievelijk verklaren alle Europeesche re- geeringen dat zij zich ten doel stellen het behoud van den vrede te handhaven en organiseeren daartoe zelfs machtige legers; geen offers zijn baar daartoe te zwaarhet moet bijna ónmogelijk worden geacht dat een oorlog zou kunnen uitbreken, en toch is de vrees daarvoor nog bij velen zeer levendig. aanmerking neemt, dat dit geschiedt voor een recht bank, welker leden Duitschers zijn. Aan dezen Zon derlingen stand van zaken zal nu voorgoed een einde komen, want de maatregel zal onverwijld worden toegepast. Tot heden is niet bekend wanneer dergelijke ver ordening zal worden voorgeschreven bij de behande ling van processen bij de hoven. Vooral is het van belang, dat de afschriften van vonnissen, enz. in het Duitsch worden gesteld, want een groot gedeelte der bevolking van Lotharingen, zelfs van de stad Metz, verstaat uitsluitend de Duitsche taal. Men bedenke slechts, zegt de berichtgever, dat de Duitsche bevol king der boofdstad van Lotharingen, die meerendeels uitsluitend Duitsch spreekt, tusschen de 17 en 18 duizend is geklommen, (met inbegrip van de mili taire bezetting namelijk.) Uit dien hoofde dringt men te Metz er op aan, dat althans ten behoeve van het uitsluitend Duitsch sprekende gedeelte der bevolking eene bepaling worden ingevoerd van dezen aard: de huwelijksafkondigingen van personen die alleen de Duitsche taal verstaan zoomede alle stukken door het stedelijke bestuur hen gericht, behoor en in de Duitsche taal te zijn gesteld. Van bet dagelijksch bestuur of van den stedelijken rand zal een derge- lyke maatregel niet nitgaan; nog in de jongst ver- loopen dagen heeft men van dien kant maatregelen zien verordenen, welke een geheel tegenovergestelde strekking hebben. Van de hooge regeering moet het ook bier uitgaan. SPANJE. Zonderlinger land dan Spanje bestaat er zeker niet; de President der Republiek verlaat de hoofdstid om de muiters in het Noorden, de Carlisle n, terug to drijven, die ten gevolge van de ellendige wijze waar- 1 op men ben bestreed, een macht vormen, groot genoeg om erkend te worden als oorlogvoerende mogendheid Twee a drie dagen wordt er hardnekkig gevochten van weerszijden, en daarop ontstaat ecu taitunjke wa- pens til standde soldaten van ptndö legers komen elkander opzoeken, iaelun, pióki, a een oomeRiergeveehi ge afwijkt van de gezonde fiuanciede beginselen en de door het congres verstrekte waarborgen aanrandt. Hij dringt ten sterkste aan op: de spoedige hervatting der betaling in specie; de verzilvering van de biljet ten der Vereenigde Staten; de vermeerdering der staatsinkomsten ter dekking van de uitgaven voor het muntpapier; de ophooping van het surplus in goud ten einde de hervatting der betalingen in specie te vergemakkelijken; en de invoering van bet stelsel vau vrije banken. Het veto is, goed opgenomen het gevaar voor eene desorganisatie van de tegen woordige verdeeling der bankreserves is vermeden. Men gelooft, dat de kamer der afgevaardigden zich spoedig weder zal bezig houden met eene wet op de vryheid der banken, waarby dan'de door Grant be doelde wijzigingen zullen worden in acht genomen. Over bet tonnegeld op het Suez-kanaal bestaat sedert «enigen tijd quaestie tusschen den heerdeLes- seps en verschillende mogendheden. Deze laatste hebben eene internationale commissie benoemd, die eigenmachtig het bedrag heeft vastgesteld. Deze rege ling wordt door het bestuur der Suez-kanaalmaat- schappij niet erkend. Zij is begonnen met een protest en zal waarschijnlijk met een proces eindigen. De tAnMque"t waarvan wy in ons vorig nummer spraken is niet gezonken, maar door Fngelschen vlot gehouden en binnengebracht. De gezagvoerder van het stoomschip Spraydie de Anwrique te Plymouth binnenbracht, welke door zijn bemanning en passagiers wat verlaten, rapporteert dat hij den 14de in gezicht van laatstgenoemd vaar tuig kwam, maar weldra vernam dat de officieren der Amérique meenden, dat er niete meer aan te doen was. De kapitein vJh^xle Spray wilde de zaak zelf onderzoeken en zond zijn stuurman, machinist en twee man vau den LLébroa van Sunderland naar de Amcrique. Deze vonden weinig water binneogedron gen en meenden dat met kalm weer bet schip nog beat te redden zou zyn. Met sterke kettingen werd daarop de Amérique aan de Spray vastgemaakt en het slepen nam een aanvang. Daar de wind zich tegen den avond sterk verhief, keerden de mannen, die op de Amérique waren overgegaan, na eenige zeilen te hebben bijgezet, aan boord van de Spray terug. Den ganschen nacht ging men met sleepen iu de richting van Brest voort. In den vroegen mor- geu van den 15den werd de hulp van den Engelschen stoomer F. T. Barry aangenomen, en daar de wind Oostslijk liep, zette men koers naar Plymouth, waar men Zaterdag behouden aankwam. Hoezeer men ook van Fransche zijde het moedig gedrag en het beleid van den kapitein van den Amé rique geprezen heeft, betwyfeleu wij zeer of de roem der Compagnie trantatlanlique door deze geschiedenis verhoogd worden zal. Toen voor eenigen tijd de Europe, aan deze maatschappij toebehuorende, insge* lijks door de bemanning in zee werd verlaten, heeft een deel der bemanning van de Engelsche stoomboot Greece getracht, het Fransche vaartuig binnen te brengen en zijn deze wakkere zeelieden nog vijf dagen aan boord van het verlaten schip gebleven. Men zoekt naar oorzaken voor deze rampen, en is geneigd hierop de schuld te werpen, dat beide stoomschepen eenigen tijd geleden verlengd werden, en dientengevolge eene meer dan gewone lengie had den verkregen. Behalve de departementale raden blijft in de va- eantie der nat. vergadering ook het zevenjarig bewind van Mao-Mahon aan-de orde. Laboulaye heeft aan de Débah een zeer uitvoerig schrijven gericht, waarin hij zijn opinie omtrent den staatkundigen toestand te kennen geelt. Laboulaye verklaart, dat hij een voorstander is van het septen- nium, mits dit in republikeinschen zin worde opge vat, en toont aaa dat men vóór alles de dubbelzin nigheden vaarwel zeggen moet en rond voor de zaak moet uitkomen. Wat in dit schreven allo opmerk zaamheid verdient, is dat ook Laboulaye in deze de tolk van het linkercentrum der regeeringspartij de hand der verzoening toesteekt. ^Aangenomen dat de meerderheid der rechterzijde vereenigd met het rechtercentrum niets anders bedoelt dan bet gezag van den maarschalk te orgauisccren, zou men bij aldien van weerszijden eenig goed vertrouwen en goede wil werd getoond zich met het linkercentrum en een groot deel der linkerzijde kunnen verslaan.* Mocht evenwel het liakerceutrum in oppositie blijven, dan zal het naar Laboulaye meent steeds den constilutioneelen weg blyveu bewandelen, maar het behoudt zich voor om, in geval van nood, het sou- vefein gezag weder in banden van het land te stellen. Men kan er zeker van zijn, dat de dagbladen vau allerlei kleur in de eerste dagen nog niet zullen ein digen met over dezen brief ta spreken. De uitkeering van een som van 25,000 aan sir Garnet Wolseley als een erkenning zijner bekwame leiding van de Ashantijnsche expeditie, is door het Engelscbe lagerhuis met algemeene stemmen toege- staan, nadut de minister Disraeli had verklaard, dat sir Garnet zelf aan een huldeblijk in dezen vorm de voorkeur gaf boven een erfelijke waardigheid, die men hem aanvankelijk had willen aanbieden. Daarna werd eeu aanvang gemaakt met de behan deling der begroeting van marine. De slechte toe stand van bet gepuutserde materieel en de wensche- lijk heid om ook op particuliere werven oorlogschepen te doen aan bouwen, wareu de onderwerpen van het debat. Een depêche uit Spanje, gedateerd St. Jan de Luz 20 April, deelt mede dat het bombardement van Monte Al ban to sedert twee dagen is hervat. De algemeene aanval zou op dien dag onder aanvoering van gene run! Concha moeten plaats grijpen. Gelijk hier reeds bekend is, waren de versperringen aan den mond van de Nervion uit den weg geruimd, waardoor de ope raties door de vloot krachtig konden worden oude.- steund. Algemeen verwacht men dat de atrydspoedig zal beslist zyn. De Berlijnsche Prov. Corr. sprekende over de ont zetting van Ledochow&ki uit zijn ambt, doet uitkomen, dat men bovenal behoort te zorgen, dat de afgezette bisschoppen nit*t verder oulrevoegd bun ambt uit oefenen. „Het kan aan geen twyfel onderhevig zijn" zegt het blad, „dat de rijks- en de Pruisische lands- vertegenwoordiging berudwiliijfl^de middelen zullen aan de hand geven, waardoef de strijd tegen de geestelijken die de staatswetten overtreden, met goed gevolg kan worden voortgezet. Hoe spoediger de regeering in staat wordt gesteld, om met vasten tred voort te gaan, des te beter zal zij de beroering, door de bisschoppen in de kerkelyke aangelegenheden verwtkt, kunnen bezweren." In hetzelfde blad leest meu: „De gezondheidstoe stand des keizers gaat op bevredigende wijze vooruit, en verleden Zondag kon hij de godsdienstoefening in de Domkerk weder by wonen. 1 e keizer zal in elk geval tot het midden van Mei ie Berlijn en Babels berg blijven. „Ook in den toestand van den rijkskanselier is in den loop van de vorige week eene merkbare beter schap gekomen, hoewel hy ook thans nog niet zich met staatszaken kan bemoeien.* Grant, de president der Amerikaansche unie, heeft zijn veto uitgesproken over de onlangs aangenomen financieele bill. Hij ve-kh.irt dat het ontwerp, door de circulatie van het muntpapier te vermeerderen, Uit Metz wordt onder dagteekening van 18 dezer o. a. het volgende gemeldDe Regeering h?eft in dtn jongst verloopen tijd verscheiden maatregelen genomen, welke strekken om het gebruik der Duitsche taal meen algemeen te maken. Zoo is bij voorbeeld aan de advocaten, die optreden voor de rechtbanken buiten Metz, de mededeeling gedaan, dat tij voortaan zich uitsluitend van de Duitsche taal zullen mogen bedienen. Dergelijke verordening werd dringend ge vorderd, want zelfs in de districten, waar oorspron kelijk de Duitsche taal werd gesproken, ontwaart een comedie-i’eveehi uh. j - ióuai ijövi.. men het zeer zonderlinge verschijnsel, dat alle advo- opperbevelhebber Óerrr.n k u .uukeu eaten hunne pleitredenen in de Fransche taal bonden. heeft aan den schoouen ^orm van zyu lichaam en de Dit verschijnsel is nog opmerkelijker, indien men in j uitstekende wijze waarop hij zich weet voor te doen,

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 1