Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1874. N? 1510. BUITENLAND. Vrijdag 1 Mel. u atcr, n. Bultenlandsch Overzicht. ‘alen. De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. GOUDSCHE COURANT lidaten te' I. ieel. een kanon »an 80,000 KG. em. worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. jmen ten er, indien P. i schen IJg- i VUREN Ie woning llegatsluis ■oom*., DS. RO- agte met lige- sun- )EN de met n en is ook der vend 1 is, in- :un- N. isen uda de ENGELAND. Verleden week is, in de koninklijke kanonfabriek vóór den ld ingeie- der der at. E als den hans i van de ra, ngs- door nar is. 23 APRIL tsehap der NEN. 1ATIE en 4ANDAG onniddaga schrjjving De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is 1.75 franco per post 2. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS 1 was gedempt2°. de onhoud- de politiek der intransigentes, en 3°. van de gematigde republikeinen, FRANKRIJK. Ofschoon de Kamer eerst den 12den Mei weer bijeenkomt, zijn op dit oogenblik reeds tal van af gevaardigden naar Versailles teruggekeerd. Die haast moet toegeschreven worden aarr let verlangen van velen, om, met het oog op de gewichtige zaken, die weldra in de Kamer aan de orde zullen komen, zich met hunne geestverwanten te verstaan omtrent eene gemeenschappelijke gedragslijn. Volgens den Rappel heb en de leden der gematigde rechterzij ie, in zoo ver zij te Versailles tegenwoordig waren, in den laat- steu njd verscheidene bijeenkomsten gehouden. Eéne daarvan werd door een dertigtal leden bijgewoond. De beraadslagingen duurden lang en waren levendig. De vergadering was van meening, dat het tegenwoor dig Kabinet tot eiken prijs moet ondersteund wor den, daar de Omverwerping van hei Ministerie de politiek en in de polemiek. Dat heeft geduurd totdat de gevechten werden geleverd bij Somorrostro, nu ongeveer een maand geleden. In het hoofdkwartier van Serrano trad op eens de politiek weer op den voorgrond, geruchten van een convenio met de Car- listen dwarrelden door de lucht, men sprak van de terugroeping van Isabella’s zoon, Don Alphonso, en weldra was de geheele politieke wereld ook te Ma drid weder in rep en roer. In het Ministerie stonden Zabala, en Martos drei gend tegenover elkanderde laatste gaf zich ziek, omdat hij den eerste niet meer wilde ontmoeten men weet hoe Topete moest overkomen den ministe- riëelen brand te blusschen. De kranten-mannen trachtten hun schade in te balen en vielen met ver nieuwde woede op elkander aan. Zoo breidde bet vuur zich uit, en ook de hooge politieke personen traden weder op het tooneel. In de eerste plaats Castelar, in den vorm van een brief, waarin hij drie zaken behandelt: 1°. de noodzakelijkheid om alle binnenlandsche quaesties te laten rusten, totdat de (’arlistische opstand baarheid van de beginselen te Woolwich, de laatste hand gelegd aan den reus- achtigen stoomhamer, welke bet geschut der toekomst smeden moet. De onbeschrijfelijk groote kracht van dezen hamer kan slechts begrepen worden, wanneer men hem aan het werk ziet. Het gewicht van het vallende gedeelte is 40 ton, (40,000 KG.). De hamer is 45 voet hoog en bedekt 120 vierkante voeten. Hij rust op fondamenten van steen, versterkt door ijzer ter zwaarte van 665,000 KG. De hamer valt van een hoogte van 15 voet en 3 duim, doch oefent viermaal grooter kracht uit dan de stoomhamer van den heer Krupp, welke ongeveer even zwaar is, door- dieu bij van boven door stoom gedreven wordt, ter wijl die van den heer Krupp enkel nedervalt als een heiblok. De drijfkracht van den stoom is zoo groot, dat de hamer'er evenveel kracht door krijgt als viel hij van een hoogte van 80 voet. Eeu der ovenè, welke den hamer voeden zullen, is zoo groot, dat een omnibus door de deur zou kunnen inrijden. Deze deur weegt zevenduizend KG. In de derde week van Mei zal de keizer van Rusland het arsenaal be zoeken, bij welke gelegenheid met den nieuwen hamer het zwaarste gedeelte van gesmeed zal worden. De vredebonden zullen bij dit bezoek niet vertegen woordigd worden. Een nog reusachtiger werk, dat in den loop van dit jaar voltooid zal worden, is de vergrooting en vermeerdering der dokken te Portsmouth. Tot nu toe besloegen zij 46 bunders, doch in het begin van het volgende jaar zullen zij 7 1 bunders beslaan. Een p*ar dokken zullen zelfs bij laag water 27*/a voet diep zijn. De geheele kosten van dit werk zijn op 2,207,000 p. st. geraamd, van welke reeds 1,633,633 p. st. uitgegeven zijn. A uilïlue,8el i9 van Ue den, daar de^mrerwerpinif ran he. M..n.terie de republikeinen in slaat zou stellen reaa/icAe te nemen over 24 Mei, en zoo iets moet op alle mogelijke wijze voof-komeu worden. De afgevaardigden lieten zich bitter en hevig uit tegen de leden der uiterste rechterzijde, die, gelijk Lucien Brun, de la Rochette, Ferdinand Boyer, Ca zenove de Pradines en anderen de krijgsklaroen tegen het Kabiuet geblazen hebben ter zake der constitu- tioneele wetten, of van het organiseeren van het Septennium. Hieruit blijkt voldoende, dat, ten spijt der .erukeriageu ,a,i de ■mni.terieele bladen, het ‘*e“ ook da polll>eke personen getroffen, roodat zj vertrouwen in „de wijsheid .Ier partijen, die den draloten alle Pol‘llek ’oa5Mr,t laten rusten da 24sten Mei genteene zaak met elkander gemaakt heb kra'den-manne.i sloten zich daarbij aan, en men had ben, om Frankrijk te redden/ geducht aan het wan- warka)l?k het ongehoorde schouwspel van rus inde kelen is gebracht. Vooral vreesde men voor eene herhaling vao onverwachte incidenten, die het bestaan van het Kabinet in gevaar kunnen brengen, zooals er een plaats had bij hei indienen van het bekende voorstel des heeren Dahirel, toen het Ministerie, bij de eenvoudige quaestie over de urgentverklaring van bedoeld voorstel, alleen ten gevolge der medewerking van zeker aantal radicale afgevaardigden in de meer derheid is gebleven. Om nu in het vervolg te voorkomen, dat het Ka binet op nieuw derwijze overrompeld worde, heeft de vergadering besloten, dadelijk na de hervatting der parlementaire werkzaamheden, een motie te doen, vol gens welke geen voorstel, handelende over de reor ganisatie des lands, urgent kan verklaard worden, zoodat de ontwerpen van dien aard altoos aan drie lezingen moeten onderworpen worden. Voorts zou in de motie bepaald worden, dat alle constitulioneele fontwerpen, zonder voorafgaande discussie in de Ka mer, aan de Commissie van Dertigen tot onderzoek moeten gezonden worden. dat de regeering onmogelijk met deze wijzigingen kon instemmen. In berichten uit Egypte wordt gemeld, dat de khedive het Suez-kanaai militair had doen bezetten en dat eerst toen de heer de Lesseps heeft toegege ven, onder voorbehoud van al de rechten der maat schappij. De aandeelhouders der Suez-kanaalmaatachapp'g zijn tot eene vergadering opgeroepen tegen 2 Juni. Het bedrag van de Lesseps, en het voorbehoud dat hij gemaakt heeft, worden algemeen goedgekeurd en zul len in de bedoelde vergadering krachtige ondersteu ning vinden. Zaterdag is te Parijs eene bijeenkomst van de republikeinscbe unie gehouden teu einde de mededee- lingen uit verschillende oorden van bet rijk ontvan gen te bespreken, die een zeer gunstig getuigenis be vatten voor de republikeinscbe gevoelens der bevolking. Het gerucht, dat de prefect van het dep. Bouches-Ju- Rhóne de heer Tracy, zou worden verplaatst, wordt stel lig tegengesproken, terwijl de regeenug ook geen lust schijnt te hebben om den depart, raad te ontbinden, omdat zy huiverig is voor den uitslag der verkie zingen. i Het sluiten vau den rijksdag in Duitschland heeft een aangenaam gevoel van rust gegeven onder de natio- nalen, na de spanning over de iegezwet en de druk perswet zeer geweuschtweinigen ,aden eenige weken geleden eeu gunstig verloop van die zaken hebben du’vcn vóórspellen, en het is waarschijnlijk dat het verwijderen van deze teedere quaesties van de dagorde veel zal bijdragen, zooals de keizer meende, tot ver sterking vau de organisatie des rijks. De opmerk zaamheid zal nu weder onverdeeld kunnen worden gewijd aan den strijd tegen het ultramontauisme. De Pruisische landdag zal daartoe onverwijld overgaau tot goedkeuring van de ingediende wetsontwerpen betreffende het bestuur van de vacante bisdommen, een 1 vroegere kerkelijke wetten. De Maandag heropende Pruisische landdag was voornamelijk gewijd aan de onteigeningswet, waarvan eenige artikelen werden aangenomen overeenkomstig dé oorspronkelijke lezing. De Zwilsersche bondsvergadering is tegen 28 Mei tot eene buitengewone verga.lering bijeengeroepen, om deu uitslag der volksstemming van 19 April, nopens de herziening der grondwet, te constateeren. Deze buitengewone zitting zal bijna op denzelfden tijd in vallen als de gewone zitting, welke op 1 Juni een aanvaog neemt. Dp Zondag gehouden verkiezingen voor den groo- ten raad zijn bijna iu het geheele kanton Bern in libe ralen geest uitgevallen. Het wetsontwerp op den Protestantschen eeredienst te Geneve is met eene meerderheid van 82 stemmen aangenomen, en evenzeer het voorstel tot rechtstreeksche verkiezing van deu raad van administratie. Daaren tegen is het voorstel der kiesbevoegdheid op 20-jarigen leeftijd, alsmede, dat tot verhooging der bezoldiging van de leden van den raad van state, verworpen. De heer Frcre-Orban heeft in de zitting der Bel gische kamer iu een lange redevoering de algemeene politiék van het clericale ministerie sedert zijn op treden bestreden, en den heer Malou in *t byzonder verweten zijne beloften aan de kiezers niet gehouden te hebben. Deze discussie is waarschynlyk aange vangen met het oog op de aanstaande verkiezingen. De Oostenrijksche kamer van afgevaardigden is met de beraadslagingen over de kloosterwet tot 16 gevorderd. Twee amendementen werden aangenomen, het eerste houdende>dat tót de stichting van nieuwe orden of het oprichten van kloosters eene rijkswet vereischt wordt, en ten tweede dat in de kloosters op ’s rijks grondgebied slechts Oostenryksche burgers kunnen opgenomen worden en priors kunnen zijn. Bij het debat verklaarde de .minister van eeredieust, SPANJE. Toen generaal Moriones in het Noorden van Spanje de nederlaag leed tegen de Carlisten, beersebte er ontste.tenis te Madrid, en door die ontsteltenis wer-

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 1