Caspeu Johan Nicola as Deijikaw, van Rotterdam, EN Laatste Berichten. ADVERTENTIËN. JONGELING; KEUKENMEID. een fatsoenlijke JONGEN Uit de hand te koop Staten-Generaal. Tweede Kameb. Zittin gen van 30 April en 1 Mei. Wadrid.1 Mei. (drie uur 't uamiddagt). De Cariietea ijjn door de uitmuntend uitgevoerde corpo- ratieo van het leger zeer is 't nauw gebracht. Zy ontruimden heden ochtend de poaitien ran San Pedro Abauto, San Puentoa, San Juliana en (iaidamas. Ge noemde poaitien zijn reedt door de troepen betrokken. Vergadering van den Gemeenteraad. Bur ge r 1 ij k e Stand. Anna Elisabeth van Vbeumingen, van Gouda. m '8 Kfcöinga zilferen féést zal te Berg-ambacht ge vierd worden op Vrydag 15 Mei e. k.t en o. a. worden opgeluisterd door het geheele muziekcorps der Goudsehe schutterij. Door de schooljeugd zal de feestviering op den eigenleken datum, Dinsdag 12 Mei plaats hebben. Bij deze gelegenheid zullen de schoolkinderen worden onthaald, en hun feestplaten ea beekjes .worden uitgereikt. Oojc door de school jeugd zal een optocht worden gehouden. Sedert onheugelijke jaren bestaat in den Krimpe» nerwaard ouder de jeugd de gewoonte, om op den eersten Mei op afgelegen plaatsen een vuurtje aan te leggen. Zoo zag men ook gisteren op verschei dene plaatsen in genoemden waard //de Meivuren" de tegenwoordigheid van de meimaand aankondigeo, hetgeen in den avond een niet onaardig gezicht op? leverde. Uit Schoonhoven wordt gemeld, dat de schip per D. B., van wien wij in ous vorig nommer melding maakten, Donderdag namiddag gevankelijk naar Bot terdam is vervoerd Tot architect der gemeente Woerden is benoemd de heer Arnold, onder-directeur bij de ambachtschool te Botterdam. Met ingang van den lsten Mei is het Rijkstalen graaf kantoor te Woerden open gesteld: op werk dagen van 10 ure voor- tot 2 ure namiddags en van 3 tot 47, en B'/t tot 7 ure namiddagsop Zon en feestdagen van 8 tot 12 ure voormiddags. In de zitting der kamer van Donderdag is de discussie over het voorstel van den heer van Houten voort gezet. De hh. Mackay, Bredius, van Loon, Wint- gens, van den Berch van Heemstede, de Bruin Kops, C. van Nispen, Saaymans Vader, Fabius en Bergsma hebben het woord gevoerd. Op enkele uitzonderingen na, waren allen voor het hoofdbe- giusel, tut beperking van den arbeid van kinde ren, maar de meesten ook tegen het zamenvpegen daarmede van de quasstie van den leerplicht. De hh. Wintge»8 en Fabius waren er juist voos. In de zitting van gisteren, by de voortzetting der beraadslagingen over het wetsvoorstel van den heer van Houten, heeft de voorsteller dit uitvoerig verdedigd en art. 6 (de leerplicht) er uit gelicht. De minister van binnenlandache zaken verklaarde thans tot de overtuiging te zijn gekomen dat wettelijke bepalingen omtrent den kinderarbeid moeten en kunnen worden genomen, zoodat hij genegen is tot medewerking. I)e algemeeue beraadslagingen zijn gesloten. Op het voorstel van den heer van Hontcn be treffende den fahriekarbeid zijn wederom twee amen dementen voorgesteld, te weten: een door den heer OUlenhuis Grata iuh ora in plaats van de drie eerste artikelen van het wetsvoorstel te lezen: De arbeid van kinderen beneden de 10 j.mr is verboden. De arbeid vau kinderen boven 10 tot 16 jaar iu mijueu, werkplaatsen eu fabrieken worden binnen drie jaar na het iu werking komen dezer wet bij de wet ge regel d. Het tweede amendement is van den heer van den Berch van Heemstede ora in plaats van de artt. 1, 2 en 3 te lezen: Art 1. De arbeid van kinderen beneden de 12 jaar is verboden in mijnen en fabrie ken Uit de eeiste zinsnede1 van art. 4 weg te laten de woorden de hoofden vau geziuueu. De Minister van Koloniën heeft den 28sten April jl. aan den voorzitter van de eerste kamer der Stateu- generaal het volgende doen toekomen: „Ter voldoening aan het mij, uit een heden ont vangen telegram van den civieleu regeeriogs-commis- s iris en militairen opperbevelhebber bij de expeditie in Atchin, gebleken verlangen, heb ik de eer aan de eerste kamer der staten-gencraal den dank van Zee- en Landmacht al* ook van den opperbevelhebber over te brengen voor het votum, door haar in Je zitting vnn den 9deu dezer als dankbare hulde aan de vloot, hit leger eu dien opperbevelhebber uitgebracht.' Van goed ingelichte zijde wordt medegedeeld dat Z. K. H. de prins von Wied aan zyn voornemen om op 12 Mei by de plechtigheid in de hoofdstad tegenwoordig te zyo,-geen gevolg zal geven. De Nederlandsche kunstschilders willen den Koning een geschenk aanbieden, bestaande in een aantal miniaturen, smaakvol in een lyst vereenigd. Naar men verneemt, is de Holl. spoorweg maatschappij voornemens den I2den Mei een extra- trein s morgens uit den Haag ta orgauiseeren, uit sluitend bestemd voor de autoriteiten, welke uitgenood igd zijnde plegtigheid in de Nieuwe Kerk te Amsterdam hy te wonen. Toegangkaarten tot die treinen zullen eenïge dagen te voren verkrijgbaar zijn op vertoon van de invitatiekaart. Men schryft on9 uit New-York Het cadeau aan den Kouing aangeboden door de Amerikaansche Hollanders, zal bestaan uit 4 gravures in prachtige lijsten: 1°. The Return of the May flower. 2°. The Rocky Mountains. 3°. The Heart of the Andes. 4°. Lake Superior. Daarbij ontvangt Z. M. eene ajphabetische lijst van de namen van al de daaraan gecontribueerd heb benden. Dit is echt Amerikaansch, daar hierdoor niemand op den voorgrond gesteld en de comopisssie zelf niet genoemd wordt. Cé.) Omtrent het reispjau des Keizers vau Rusland wordt met zekerheid medegedeeld^ dat het vertrqjc van Z. Jt uit St. Petersburg bepaald is op 1 Mei. De Keizer zal vervolgens te Berlijn en te Stuttgart eenige dagen vertoeven en den 12ön, des avonds ten 10 ure, te Vlissingen aangekomen. Het gevolg van den Czaar zal bestaan uit den Russischen Staats kanselier, prins Gortschakotf, adju dant-generaal graaf Adlerberg, graaf Schouwalofl; Ue generaals Ryleieff, Woyeicow, Soitvkoffen Weder; aides- de- camp prius Metchersky, graaf AdJerberg, kapitein prins Dalgorouki, 'de geheimraad Hamburger, de staats raad prius Gortschakoff en Dr. Care}, geneesheer van den Czaar. Hertog Alexis Alexandrowitch zal vergezeld wordeu door zijn adjudant, baroo Schilling, de Grootvorst Wladimir Alexandrowitch door den schout-bij-nacht Bock en luiten, graaf Schouwaloff, en de Grootvorst Konstautijn Nicolajewitch door kolonel KireietF en ka- pit.-lnit. graaf Lutke. Dezer dagen wordt by den Rynspoorweg ingevoerd het zoogenaamde glip-systeem, daariu bestaande dat op scheidiugswegen, zooals te Ilarmelen en Breukeleo, de trein onder het doorrijden in tweeën wordt ver deeld, zoodat de voorste wagens geen oponthoud on dervinden, eu het losgelaten achtergedeelte door rem ming tot spoedigen stilstand wordt gebracht. Dit systeem berust op een nieuw uitgevonden mechaniek van losmaking, dat op behendige wijze moet bestuurd worden. Men schryft uit 's li age aan 't Handelsblad Zyn hier te laude velen in angstige bezorgdheid omtrent den toestand hunner betrekkingen in Atjin, dan is het voor hen ook een onschatbare troost de overtuiging te erlangen, dat bet den gekwetsten en zieken daar aan niets hoegenaamd ontbreekt, en het Roode Kruiin toewydiug met den geneeskundigen dienst wedijvert. Indieu eerstdaags de gewone ver vanging van den clief vau den geneeskundigen dienst der zeemacht zal plaats hebben en de aftredende chef een welverdiende rust vefkrijgt, dan zal zijn plaats worden ingenomen door een man, iu de volle kracht des levens, met de Indische toestanden geheel bekend en met al die talenten toegerust, welke men in deze gewichtige dagen voor zulk een betrekking eischeu kan, tot het geveu van adviezen, zoo aan het Indisch gouvernement als nan hen, die van zijn groote erva ring op het gebied der genees- en heelkunde wen- schen gebruik te maken. Wy wenschen dokter van Leent een voorspoedige reis. Het bestuur van de Amsterdamsche afdeeling der Ned. vereeniging tot afschaffing van sterken drank heeft in een aanplakbillet bekend gemaakt, dat de opbrengst van den accijns op het gedistilleerd in de drie eerste maanden van dit jaar reeds bijna/ 2U0,0QP meer bedraagt dan iu die maanden van 1873. Men schrijft uit Velp dd. 29 April Ouder begunstiging van schoon weder, waren heden vele notabele ingezetenen, met hunne dames, van Velp Arnhem eu omstreken aan de Nederlandsche Visch- kweekerij vergaderd, om de aangekondigde invrijheid stelling der gekweekte jonge zalmen by te wonen. Verscheiden corporatien waren mede vertegen woordigd. Nadat een notaris procesverbaal had opgemaakt, werd de gelegenheid aan de bezoekers gegeven om de geheele inrichting te bezichtigen. In de verschil lende kanalen waren naambordjes geplqatst om de daarin reeds aanwezige of nog te teelen vischsoorten te doen kennen. Het warme weder der laatste dagen had de ontwikkeling der jeugdige vischjes zoodanig doen toenemen, dat de directie reeds Zondag avond besloot, in tegenwoordigheid van genoemden notaris, een getal v*n p, m. 60,000 stuks, welke zich iu de laatste bakken hadden opgehoopt, de vrijheid te geven. Een aangebrachte leiding bad deze reeds tusscheudyks doen gaan in een stroom, welke op ieder vijf meter een verval had en naar de rivier den IJsel voerde. Hoe klein deze vischjes ook waren, kon men duidelyk hunne bewegingen over eene lengte van 4ÖQ meter waarnemen. Na de bezichtiging hiervan werd het ontwikkelings lokaal opengesteld, waar de opeengehoopte vischjes ta°rnCUk°le Z0Daestralei17crl'cht» g°ed te aanschouwen Verklaringen eu ophelderingen werden door de di rectie eo het overig personeel verstrekt; de gazen ramen werden nu van de laatste bakkèn weggekomen en alzoo de vrijheid gegeven ann de duizendtallen welke in eiken bak aanwezig waren, terwijl de ver plaatsing der zalmpjes meestal des nachts geschiedt Volgons de statistieken, dagelijks, nauwkeurig met observatie van |temperatnur en weersgesteldheid bijge houden, bedraagt het getal, waaraan op bovengenoemde wy«e werd vrijheid gegeven, 288,150 zalmen. Uit Urk schrijft men dd. 28 April: De ansjovis-visoohery laat zich gunstig aanzien: er kwamen eeinge sohuiten in de haven, die heden nacht op het span van 25 tot 80duizend stnks hadden ge- vangen in de nabyheid van ons eijand. Er worden reeds toebereidselen gemaakt om alhier ahsjovia in te zouten. D„Vereeniging tot 'verbetering van den gezond heidstoestand te 's Graven hag e" hield Woensdag haar gewone vergadering. Tot levendige discussie gaf aan leiding een, door de Kamer van Koophandel en Ifc- brieken te Utrecht, tot Z. Exc. den Minister van Birmeivlandsche Zaken gericht adres, waariu gewezen wordt op de wenschelykheid der oprichting van alge- raeene slachthuizen (abattoirs), waaraan het KonTbe- sluit van 31 Januari 1824, betreffende de vergunning ter oprichting van sommige fabrieken en trafieken, in den weg staateen ondersteuning van het adres werd vooralsnog om verschillende redenen niet wen- schelyk geacht. Gelyk men zich herinnert, hebben ouderscheiden gemeeutebesturen, waaronder ook dat van 's Gravenbage, krachtens raadsbesluit van 16 Sept. 1878, zich bereids tot de Regeering gewend met het verzoek om de bezwaren uit den weg te ruimen, welke voor de Gemeentebesturen de oprichting van algemeene slachthuizen onmogelyk maken. (D.) Aan een particulieren brief van een officier der Atjineesche expeditie ontlreut het Vaderland het vol gende weinig rooskleurige verbaal van den staat vau zaken aldaar, dat, naar wy hopen, door het eindre sultaat zal worden gelogenstraft: Pmajong, 15 Maart. Dage'yks wordt er door zeshonderd man aan den Kraton gewerkt, om dien voor logies van 2000 a 2500 man in te richten. Ook bij ons kampe ment is men begonnen aan een gebastiooneerde re- doute voor 120 man, bestaande uit klapperstijlen met een banket van binnen en een gracht van buiten aan den overkant der rivier zal een kleine versterking voor 20 man komen, bij wijze van bruggehoofd. Ver der hoor ik, dot de beating die vroeger door de ma rine genomen werd een duizendtal passen lager aan de rivier gelegen voor 50 man zal ingericht wor den. Waarschijnlijk blijft Taman Goenongan en Pakan Atjeh het laatste als een voorwerk Van dca Kra ton ook bezet. Is dit alles voltooid, dan zal de regenmousson wel daar rijn en ons batu-jon met het grootste gedeelte der expeditie sfmarchceren. Zooals gij uit de telegrammen wel gezien zult heb- beu, beteekent de toenadering nog niets, en zijn wy eigenlijk even ver uls eene maand geleden. Pc radja's van Pedir en Meraksa zitten in de naby heid van den Kraton, en de bevolking geeft geen enkel blyk van Vredelievendheid. Het tegendeel ia «aar; s vyends overmoed neemt toe. Achter Pinnjoog zien wij zijn bentings bij Lemboe, waarvan dagelyka patrouilles uitrukken, die |ons op een afstand beschie ten. Evenzoo komt gedurig volk uit Longbatta en Lampo Idjoe, kampongs die weer door den vyund bezet en geducht versterkt zyn, en lost aohoten op rakan Atfeh en op den Kraton. Als ik na daarby voeg dat ook Ketapan Doea, Lantermin eu Pejaroem weer in de macht der Ayineezen zyn, dan zal het u duidelijk zyn, dat toij eigenlyk door deo vijand over een halveu cirkel nauw ingesloten wordeu. Het is een vreemde toestand, die werkeloosheid van een expeditie, zqó sterk en zóó goed uitgerust als ooit eene te voreu. Den vyand zal het wel aanstaan, want hij weet dat wy hem over een paar maanden, als de regens beginnen, niet meer schaden j maar om bevalt het niets, en het zal mij verwonderen of het deu heeren in Holland bevalt. Er is maar één opinie over de leiding der zaken, en die is alles be halve gunstig. Daargelaten nog de oneindige rusten na elk gevecht, begrypt niemand waarom de vyand niet vervolgd en geheel verstrooid werd, toen hy ontmoedigd uit den Kraton sloopwaarom de gene raal hém niet belette' zich onder het geschut van den Kraton weer te versterken en vast te nestelen, en I waarom wy thans met de handen over elkander zit- ten. De A tjineezen begrijpen bet zeker ook niet, want zij zijn de atr jdlustigste lieden van den geheeleo Archipel; mbord- en vechtpartijen zijn bij hen dagé- jjjlA'Werk f te'Meraksa o. v., de eenige niet-vijandige kampong, ziet men de inwoners altijd met een ont- blooten klewang loopeh; en om nu te4enkeii dat Buik ten volk zich" zal laten'paaien door, mooie "proclama ties en het hoofd in den schoot zal leggen zoolang het nog in staat is zyn onafhankelijkheid te verde digen, dit getuigt van weinige meoscheukennis. Som migen beweren dat generaal van Swieten er tegen opziet om de troepen door nieuwe gevechten adder- maal aan verliezen bloot te stellen. Maar als dat waar is, dan moet hij er nu al spijt van hebben, daar de expeditie door lang bivouakkeeren meer ver zwakt is dan zij door vechten zou hebben geleden. In weerwil der suppletie, onlangs aangekomen, zyn de baiaillons door ziekte tot op de helft der sterkte geslonken, en voor een taak die een maand geleden geen moeite zou gekost hebben, zal men zich tegen woordig dubbel sterk moeten inspannen. Dat er nog gevochten moet worden, is zeker. Za ten '*förop Poeljóe Nassi of een ander Atjineeach eiland, dan konden'wy ons geheel isoleeren. Maar wij zitten te midden van menschen, die ons zullen verjagen, als wy het hen niet doen. Daarbij komt nog dat wy verplicht zyn den radja van Meraksa, Toekoe Nek, te beschermen. De vnand, die ons dage lijks beschiet, bedreigt Toekoe Nekbeschermen wij hem niet, dan is er veel kans, dat hy eerlang weer de partij van zyn landslieden kiest. Aan onderwerping denkt geen vfland die ous dag aan dag de tanden laat zien, en daarom vind ik dat het verschiet niet brillant is. Men zegt dal de generaal mismoedig is, omdat zijne verwachtingen zoo verkeerd uitloopeii, en dat hy niet besluiten kan weder offensief te gaan werken. Ik weët niet wat te moeten gelooren; maai als voor Mei generaal van Swieten de operation niet hervat, zal in December een ander bet moeten doen; wat in Maart qog weinig bloed zal kosten, kost later driemaal zooveel. De omtrek van den Kraton moét van vijanden worden gezuiverd, zal onze positie niet voortdurend gevaarlijk btyvende radja van Pedir, PangÜma Polim, en Iman Longbatta moeten ééa voor éón machteloos worden gemankt; al zendt de generaal hun ook nog zulke hoogdravende proclamaties, zij zullen even vijandig blijven. Aan wapens en levens* middelen hebben zy geen gebrek. Dit bericht heeft hier groote vreugde veroorzaakt. Nog heden zullen de troepen vermoedelijk Porta- galette bezetten. *t Ontzet van Bilbao kan ala oogen- lilikkelijk op handen beschouwd worden. Vrijdag 1 Mei. De heer Remij, waarnrmeud voorzitter, deelt mede dat tot zyn leedwezen de burgemeester door ongesteldheid verhinderd ia de vergadering by te wonen. Tegenwoordig zijn behalve den voorzitter, de hh. Virnlj, Kist, Prince, Kranenburg, Droogleever, van Straaten, Poet Drost, Messemaker, iloogenboom, Samsom en Strnver. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en ge arresteerd De voorzitter deelt mede dat de hh. Weeterbaau, Luijten en van VreuiniDgeS kennis hebben gegeven de vergadering niet te kunnen bywonen. Ingekomen zijn: eene missive van B en W. daarbij aan biedende het gemeenteverslag over 1873, dat gedrukt en aan de leden rondgedeeld zal worden. Kenn. Eenige missives van verschillende commissien, indienende hare verslagen over 1873deze zullen voor eenige dagen by de leden rondgaan. Eene missive van de commissie voor het stedelyk museum van oudheden, kennis gevende dat de opening daarvan op 12 Mei a. a. zal plaats hebben des voormidd. ten half tien ore, daarbij den raad uitnoodigende om by de opening tegenwoordig te zijn en voorstel lende om den eerstvolgenden Donderdag en Zoodng den toegang tot een verminderd entrée te doen plaats hebben, B. en W. mee- nen dat de leden van genoemde uitnoodiging wel gebruik zullen maken en vinden in het tweede pont geen bezwaar, waarna dien overeenkomstig wordt besloten. Eené missive vsn den heer W. J. Fortuijn Droogleever, kennis gevende dat hij voor de benoeming als lid vin boven genoemde commissie bedankt, wordt voor kennisgeving aange nomen en de benoeming aan de orde gesteld in eene vol gende vergadering Eene missive van regenten van het Wees- en i&lemoe- zeniershuis en missives vsn verschillende instellingen vin weldadigheid, inzendende de rekeniag over 1873. In handen gesteld van de hh. v. Straaten, v. Vreumingen en Muller. Insgelijks van den schuttersraad over 187-3. In handen ge steld van de hh. Westerbaan, Prince en Hoogé&boom. Een adres van C. Hnijcnaar, verzoekende ia gebruik te mogen houden een stukje grond in de Lazaruskade, wordt. geBteld in handen van de qommissie van fabricage. Éen adres van C. Nederhoff, verzoekende mede een stukje gemeentegrond, in handen van dezelfde commissie. Een adres van P. van Vliet, verzoekende een stukje ge- rioleerdeu grond achter de Zeogstraat, in handen van de zelfde commissie. Een adrea van B. C. Pelt, brugwachter aan de Kleiwegs- briig, verzoekende verhooging^ Van tractement, wordt gesteld la handen van D. en W. Een adres van G. A. Oudijk, verzoekende voor 10,000 in koop den nog oubtbouwden grond aau de C'rabethstraat, aan biedende -on*' io dit' jaar daar 2 huizen te bouwen en voorts biMfta O jaren-heb-gedeelte te bebonwen tot aari de brng, terwijl het. overige gedeelte door hem binnen 15 jaren be bouwd zal moeten-wezen en dat zoo zulks niet het geval is, de grond dan weder aan de gemeente vervalt, gesteld iu banden van de commissie van fabricage. Aan de orde is het adres van het R. C. parochiaal kerkbe stuur, betreffende den verkoop van grönd, tot het bouwen eaoer kerk, in verband met-het daarover uitgebracht rapport dtf commissie van fabricage. Hierover worden langdurige discassien gevoerd. De heer Messeaaker kan zich gedeelte lijk met het rapport vereenigeu, iu dier voege nl. dat de grond worde afgeztaan tegen f 30,000 met de andere daarbij gestelde voorwaarden, maar spr. is er tegen, dat dit geld gebezigd zal worden tot het aanleggen van een park, daar bet uoodza- kélyker ia om te zorgen voor goed drinkwater of geld te be steden voor de aanwending van den afvoer van fsccale stoffen; de heer Droogleever meent dat de afstand van dien grond voor een kerk niets geea nadeel zal opleveren voor de gezondheid, (zooals het rapport van de comm. v. fabricage meent) stemt toe om den' grond te verkoopeo voor de aangeboden som van 18,000 maar wil geene verplichting om dit te gebruiken tot het aanleggen van plantsoen; de heer Kist spieekt in gelij ken zin, en zegt ook dat bij zich met het rapport niet kan vereenigen, dat het aan de gezondheid niet zal schaden en wil ook geene verplichting dit te besteden tot bet aanleggen van tuinen; de heer vau Straaten insgelijks, wilden grood voor 18,000 geven, maar gelooft dat de daarachter gelegen panden van J. Drakei daardoor in waarde zonden verminde ren, waarom bij gaarne zonde zien dat, al ie het dan ook maar de eenige requestrant die er tegen is geweest, het R. O. Parochiaal kerkbestuur met hem ia schikking trede; de heer Kranenborg kan zich met de vorige sprekers niet vereenigen, voert aan dat de grond van wylen den heer J. Goedkoop 5.— per el heeft opgebracht, en dit in aanmer king nemende is deze, volgens spr. wel 20.— per el waard, waarom hy het voorstel ven B. en W. goedkeurt, spr. kan zich ook met 30,000 vereenigen^ zooals door den heer Mes- aemaker is aangemerkt, maar wil het geld dan, in tegen overstelling van dien spreker, ook voor plantsoen aange wend hebbende heer van Straaten zegt dat er wandelplaatsen geoQeg zyn, wil mat den vorigen spreker rendgaan om die «Uk te wijcen, en kan zich overigens wel vaeenigen met het voorstel van f 30,000de beer Messemaker geeft nogmaals dfe redenen op, die hem bewegen bij de 30,000 te blijven per- sisteereo; de heer VIruly zegt dat er nog wel meerderen bouwgrond te bekomen is, en meent dat bet kerkbestuur juut dit scboone punt daarvoor verlangt, want vroeger heb ben zij by B. en W. er reeds op aangedrongen, toen was bet terreiu van den heer Goedkoop nog te koop, aan de singtls ia mede cog terrein genoeg te krygen en des noods kon de kerk gebonwd worden aan den Kleiweg. Spr. wil echter bij verkoop de gelden bepaald besteed zien tot het aanleggen van wan delplaatsen; de heer Droogleever blyft bij zijn gevoelen dat de kerk daar een 'sieraad zal zyn en viodt 18,000 genoeg de beer lleaaemakar tracht den voógui spreker te wederleg gen de keer Post Drost kan zich geheel verecnigen met het rapport, vindt billijk dat er eenen goeden prijs voor betaald wordt; de heer Samsom beweert mede dat als de grond van Goedkoop f 5.— deze wel 15.waard is, omdat men hier wel goede huizen zoude kunnen bouwen zonder te heien, bij kan ook iu de som van 30,000 berusten met reu njweg naar de Karnemelk sloot en tot teruggave van de kerk op de Haven; de heer Hoogenboom vindt geen bezwaar om dm grond voor hoogen prijs af te staan, maar wil ook coutrac- teeren om de kerk op de Haten terug te geven; de voorzitter wederlegt de vorige sprekers en zegt dat wandelingen noodzake lijk zyn; de heer Messemaker stelt voor om dtu groud voor f 30,000 af te staan, zonder verband ora een plantsoen aan te l*ggen, hetwelk genoegzaam ondersteund wordt; de heer Prince WÜ om de discussien te verkorten, het aan de orde gestilde eerst in rondvraag gebracht hebben; na eenige discussie wordt dien overeenkomstig besloten en nu wordt het verzoek vfln bet R. K. kerkbestuur om den grond voor 18,000 te beko men, afgestemd met 8 tegen 4 stemmen die der hh Kist, «au Strasten, Hoogtnbooin en Droogleever. Daarop volgt de stemming over het voorstel tot den afstand «an dien grond voor f 80,000, onder bepaling van het maken van eeu weg en onderhoud gedurende 3 jaren en kostelooze teruggave aau de gemeente van de tbaus iu gebruik zijnde kerk aau de Oost- haven. Dit voorstel wordt met algcin. stemmen aasgcuoiut-n. De heer Droogleever verlaat de vergadering. Ovefgatnde tot de benoemingen, wordt tot lid der com missi* van beheer over de bank van leeuiqg herbenoemd de heer W. Post Drost, en tot Librycmccster de heer Mr. J. Fortuijn Droogleever Tot leden eu plaatsvervangende leden in het bureau van stemopneming ter verkiezing van leden der provinciale staten worden aangewezen de hh. Post Drost, Wes'erJbaau, Slraver en Prince. Tot waagmeester wordt benoemd D. L. Cats, Hierna gaat de vergadering over iu eene met gesloten deuren ter resuinptie van de vorige besloten vergadering, waarna de sitting wordt opgeheven Gsboken: 28 April. Levie, ouders 1. Gompers en L. San ders. -r- 80. Jacobus, ouders J. Hartog en A M. Rotmeyer. Wilhelmus, ouders S. van Leeuwen en A. C. van der Heyden. Ovebleden: 29 April. J. G. Nieuwlond, 1 j. 1 m. 30. M. v»n Leeuwen, 18 d. 1 Mei. J. de Vries hoisvr. van J. L. Zwarts, 41 j. J« Zwanenburg hnisvr. van A. Viedenburg, 52 i. J. van der Lindcu, 4 w. 2. A. G. de Wolf, I m. Gehuwd: 1 Mei. M. Vermaat en N. de Gidts. Onze eenige lieveling werd heden door den dood van ons weggenomen. M. H. van TILBURG. G. van TILBURG— Gouda, 28 April 1874. Srnuwx. V Ondertrouwd Gouda, 1 Mei 1874. r.C.'J Ku l td Ondertrouwd J. VERHAGEN, van Rotterdam, EN L. P. van GENT. Gouda, 1 Mei 1874. Alyemeene kennisgeving. Heden overleed zacht en kalm, aan eene langdurige en slepende ziekte, na de laatste troostmiddelen der H. Kerk genoten te hebben, en geheel overgegeven aan den wil Godsonze hooggewaardeerde en beminde Moeder MARIA JACOBA de VOS Wed. van Augustincs Ca- Uit aller naam, A. L. CANEVASCINI, NEVASCINI. .Gouda, 27 April 1874. De Affaire zal op denzelfden voet worden voortgezet. Blijkens akte d.d. 28 April 1874 is de Heer WILLEM SCHEPER, Wgnbandelaar, wonende te Leidon, en gehandeld hebbende onder de firma M. A. KLUIT, krachtens door hem gedanen afstand van zijne rechten op en belangen bij ge noemde firma, daaruit getreden en is in zijne plaats daarin opgetreden de Heer HENRI van de VELDE, wonende te Leiden, die den handel in WIJNEN en GEDISTILLEERD onder de zelfde'Firma zal voortzetten en uitsluitend de Firma zal teekenen ook tot ontvang van het daaraan nog verschuldigde wegens alle vroeger door genoemde Firma gedane leveringen. Door deze heb ik de eer mijnen geachten Begunstigers kennis te geven, dat ik op heden mijne Kleedermakers-afiaire en Handel in Ma nufacturen gequitteerd heb en U tevens harte- ljjk dank te zeggen voor het zoo ruimschoots in mjj gestelde vertrouwen. Wed. G. MERTENS. Gouda, 1 Mei 1874. C. Mol. In een KOEK- en BANKETBAKKERIJ wordt gevraagd EEN die met het vak eenigzins bekend zijn, zullen in aanmerking komen. Adres Bureau dezer Courant. Mevrouw PRINCE, op de Kattensingel, vraagt tegen half Junij een KEUKENMEID of NOODHULP. In het Koffiehuis „de KAP" wordt gevraagd en tevens eene flinke SCHOONMAAKSTER. Adres in persoon 4 Mei. G. H. FAIVAE. eene HIT, oud 3 jaren, fraai graauw, mak en vlug hij den weg lopende. Adres franco bjj den Boekhandelaar A. BRINKMAN te Gouda.

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 2