Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I ERIJ 11 N? 1513. 1874. O BUITENLAND. Vrijdag 8 Mei. u rater, water, staande Ver- NDERDAG Bultenlaudscli Overzicht. I 'E 3 I De inzending-vaa advertentiên kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. De Goudsche Courant van Woens dag 13 Mei wordt in plaats van Dins- dag-AVOND, Dinsdag-MORGEN uitgegeven. ADVERTENTIÊN voor dit Nr. moeten Maandagavond vóór 6 uur be zorgd zijn. f Gouda. len, eu 01,” ADVERTENTIÊN worden geplaatst •w. -d didaten te de ge- NING een I. r worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. P. T. van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS lagen par en ander >ning en by den 23. 10. in lokaal nede gel- te voren daagseha GOUDSCHE COURANT. I f j j 23 APRIL. .tschap der te Nuu- .40. .03. .45. Ie dan te ;igers. 1 een ON- en de 20 De uitgave dezer Conrant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is 1.75 franco per post 2. niet worden verwacht, daar Gladstone Londen heeft verlaten en naar buiten is gegaan. In het Engehche hoogerhuis heeft lord Derby, op eene vraag van lord Bussell, aangaande den staat* kondigen toestand in Europa, geantwoord, dat het mogelijk is, dat er vrees bestaat voor het verstoren van den vrede wegens den in Frankrijk nog steeds bestaanden wrok, maar dat, volgens uit alle streken van Europa ontvangen berichten, er geen enkele ernstige reden voorhanden ia» om in de naaste toe komst, het behoud des vrede» bedreigd te achten. Mocht echter het gevaar van een oorlog dreigen, dan zou Engeland voor het behoud des vredes zijne beste pogingen in het werk stellen, zonder zich te laten medesleepen in eene worsteling, waarin zijue belangen niet betrokken ziju. Elk internationaal verdrag, d d in het tegenwoordige tijdsgewricht onuitvoerbaar is geworden, zou tot gesshü aaaleiding kunnen geven; doch de in den jongsten tijd duor Engeland aan* gegane internationale verplichtingen zullen de regee* ring steeds heilig zijn, omdat de eer en goede trouw van Engeland daaraan ten nauwste zijn verbonden. Ten slotte heeft de minister geweigerd om vra.igde correspondentie over te leggen. In het lagerhuis heeft Disraeli in antwoord aan den heer Kinnaird verklaard, dat het eerste artikel van het traktaat van 1871 tusschen Engeland en Nederland gesloten, eeue interventie van Engeland in de Atchineescke aangelegenheden zedelijk ónmo gelijk maakt. De hoofden der Spaansche regeert ngst roepen zijn op weg naar Madrid, waar bun een luisterrijke out* vangst bereid wordt. Door bet geheele land beerscht geestdrift over het ontzet van Bilbao. Het schijnt, dat men met kracht de overblijfselen van het leger der C.irlisien wil te keer gam. Het is te hopen, dat bet niet bij dit goede voornemen zal blijven. Komt er dan gevaar, men blaast binnen enkele mi* nuten de buis.op en kan verder gerust zijn. Wan neer men een geheelen dag te water vertoefd heeft en de lucht eenigermate uit de buis ontsnapt is, dan begint men maar weer te blazen. Het cost num, schrijft een dergenen, die bij de proefneming tegen woordig waren, is buitengewoon licht en kan met alle gemak onder de gewone kledingstukken worden gedragen. Het reikt van de knieën tot den hals en wordt op de borst door een rij knoopen gesloten; bet bestaat uit een dubbel flanel, waartusschen de buis van caoutchouc loopt. Die buis begint op de borst, klimt over den linkerschouder, volgt den rugge- graat tot de lendenen, waar zij zich in twee takken verdeelt, die langs de dijen tot de kn een loopen. Van het „centrale gedeelte der hoofdbuis" loopen 12 of 15 buizen van kleiner afmeting, die rondom het lichaam gaan en vóór bij de knoopen van dit hemd eindigen, ’t Is te hopen, dat tegen den tijd dat het reddingscostuum algemeen gebruikt worden zal, men ook een middel zal hebben uitgevonden om het te kunnen opblazen, juist op bet oogenblik dat men het noodig heeft. Het mysterie betreffende het verblyf van deo ftqpl van Chambord is nog altoos niet opgehelderd. Som migen blijven onv^rzettelyk gelooven, dat de graaf zich le Versailles bevindt?' Daartoe behooren o. a. lieden, als Paul de Cassagnac, wiens ontstelde ver beelding van een samenzwering droomt der heden- daagsche Conans, die den onschuldigen Fruhsdorffer Hendrik tamelijk een samenzweerder noemt en zelfs den legitimisten zijdelings verwijt, dat zij gepoogd hebben dezen pretendent met vergif uit den weg te ruimen. Men vestigt ook de aandacht op het feit dat de legitimistische Union hardnekkig over het tegenwoordig verblijf des Graven het stilzwijgen be waard beeft, hoe ook aangespoord om hare meening te kennen te geven en eerst te elfder ure het ver toeven in Frankrijk heeft ontkend. Een dépêche, den Isten Mei uit Weenen aan hel Engelsclie blad The Evening Standard gezonden, bericht dat Ch imbord den vorigen dag aan het spoorwegstation der Wiener- neustad gezien is, van waar hij zijn vrouw tegemoet reisde, die uit Zwitserland terugkeerde. Ons dunkt, het doel er minder toe waar 'de graaf op dit oogen blik verblijf houdt. In verband met de algemeene overtuiging, dat Chambord bij heropening der kamer zittingen wel te Versailles aanwezig zal zijn, verdient echter a.le aandacht geschonken te worden aan een telegram uit Parijs aan de Times gezonden, waarin des Graven opinie omtrent het gedrag rijner aan- hangers medegedeeld wordt. Volgens dit bericht heeft een van ’s Prinsen vertrouwden geschreven, dat Z. H. volstrekt niet van plan is om zich over iets uit te laten. „Hij moedigt volstrekt die vrienden niet aan, welke hem aansporen zijn meeningen te kennen te geven. Zij zouden bovenal verlangen, dat de Graaf zyn gevoelen openbaarde omtrent de brieven, onlangs door leden der rechterzijde in het licht gegeven. Monseigneur, schryft de vertrouwde van den Prins, wil in den tegenwoordigen toestand geen enkelen stap doen, die hem verantwoordelijk maken kan voor de gevolgen, welke een votum in den een of anderen zin zou kunnen hebben.” Zoo de correspondent van de Times goed is ingelicht, brengt deze houding van den Graaf zijne aanhangers in een vrjj scheeve positie. Een opera-zabgeres, mejuffr. Luoiani, te Mar seille, ontsnapte ternauwernood aan een dreigend ge vaar, op het oogenblik dat zij zich naar den schouwburg In ons vorig nummer deelden wij reeds bet ge rucht mede vso eene nieuwe zwenking der Frsnscbe regeering, die steeds op lijfsbehoud bedacht is. De legitimistische bladen, de Union en de Unieert, verklaren, dat er een schikking tusschen de rechter zijde en de regeering is tot stand gekomen en dat Mac-Muhon, niet minder dan zijue ministers, beslo- tan is orfr de stemmen der koningsgezinden, ten koste van belangrijke concession, te behouden. De buis der overeenkomst moet, volgens deze bladen, hierin bestaan, dat de regeering bet septenuium niet als eene instelling voor den tyd van seven jaren sou willen beschouwen, maar als iets zuiver persoonlijks, iets wat met den persoon van den maarschalk staat en valt. Als eeu gevolg dezer overeenkomst geelt de Unieert te kennen, dat de constitulioneele wetsont werpen niet terstond na de heropening der kamer zittingen aan de orde gebracht, maar eerst ua de belastingwetten, de kieswet, de gemeentewet en de wet op de drukpers, zullen behandeld worden. Het orgaan van de Broglie schijnt dit bericht te bevestigen. Dat van Dec..zes en van de Orleauisten zwijgen. De republikeinsclie binden zijn eenstemmig in hun ongeloof of hun afkeuring. In den Pruisischen landdag kwam Maandag en Dins dag de wet op de vacante bisdommen aan de orde, waarvan de twaalf eerste artikelen werden aangenomen. De ultramontaansche partij is over deze wet nog meer ontdaan dan over de bekende Mei-wettende reden daarvan is dat in deze wet als beginsel het recht der gemeenten erkend wordt zich die kerkelijke bestuur- ders te geven, die zij verkiezen. De keizer van Rusland heeft een bezoek gebracht aan den zieken von Bismarck; er moet over politiek gesproken zijn, want vooraf had Bismarck eeu lang durig onderhond met den Bussischen minister Gort. schakoff. De Duitsche Keizer vertrekt Donderdag a. s. naar Wiesbaden en den 24n dezer vau daar naar Ems. Het zoogenaamde kleine seminarie te Straatsburg is op last der regeering gesloten, omdat de directeur weigerde den regeerings-inspectear toe te laten tot bet bgwonen van bet ouderwys. Het staat den direc teur nog vry Ml den Rykskanselier in booger beroep te komen. Voor de aanstaande komst van den keizer van Rusland in Engeland worden aldaar groote feestelijk heden georganiseerd, en het publiek is zoo geheel met die gebeurtenis vervuld, dat het geen de minste belangstelling toont in de politieke aangelegenheden. Vandaar een groote mate van onverschilligheid in de handelingen van het parlement, dat onder dien in* vloed verkeerende Rechts de noodige zaken afdoet zon der belangrijke discussion te houden, die blijkbaar ook - tszrn— F R A N K R IJ K. Zekere heer Gosselin, te Parijs, beeft een toestel bedacht, dat drenkelingen te stade komen moet; een soort kan reddingscostuum, waarmede men proe- ven heeft genomen, die sis goed geslaagd worden be schouwd, eu waarvan men zich voor de toekomst gouden bergen belooft. Wordt de uitvinding ran den heer Gosselin in practyk gebracht, dan zal men voortaan bij zeerampen het verlies van menschen'e- vens niet langer hebben te betreuren. Ieder zal zich met de groot-te gerustheid te water kunnen begeven en naar verkiezing staande of liggende de komst van reddingboot of reddingboei kunnen afw.ichten. Het mooiste van deze uitvinding is misschien wel, dat men niet op een schipbreuk of doodsgeraar be hoeft te wachten om dit reddingscostuum aan te trekken, maar dil als een gewoon kleedingstuk, bij wijze van een flanelletje, gebruiken en dus elk oogen blik gereed zijn kan. En ook dit al wederom zonder hiervan eenigen binder te hebben of in eenige be weging belemmerd te worden. De beschrijvingen, die van deze kostbare ontdekking worden gegeven, ko men ongeveer hierop neer. Het hoofdbestandjeel bestaat in een pneumatische buis vau caoutchouc, om het lichaam gerold, wier ringen talryk genoeg zijn om de noodige hoeveelheid lucht te bevatten. Die buis is besloten, verborgen om zoo te zeggen, in een dubbel bekleedsel, dat een hemd vormt. Men heeft zich slechts aan te wennen, zulk een hemd te dragen,

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 1