Niéuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BINNENLAND. BUITENLAND. N? 1514; 4 en 5. UNG 2 “*7 Buitcnlaadsch Overzicht. Zondag 10 Mei. ide. 'TIE. iIJK, UITGAVE De Ooudsche Courant van Woens dag 13 Mei wordt in plaats van Dins- dag-AVOND, Dinsdag-MOBGKN uitgegeven. ADVEKTENTIÊN voor dit Nr. moeten Maandagavond vóór 6 uur be- sorgd zijn. [indbock venslust nde ■Pillen, 'pillen. -- FKANKRUK. GOUDSCHE COURANT «I e. V MLAPPINO 1 Hazinbmo. van bekend. Gouda, 9 Mn. De uitslag ran de Donderdag'gehouden verkiezing voor 3 leden der Provinciale Staten, in het district Gouda, veroorzaakt door de periodieke aftreding der bh. J. Droogleerer Fortuijn, R. VV. Haentjêne Dekker en Mr. L. Slingelaud, waarvan de laatstgenoemde verzocht had niet weder in aanmerking te komen, was als volgt Zooals lager ouder Frankrijk wordt medegedeeld, spreekt men nu do verzoening van regeering en rech terzijde, met uitstel der constitutioneels ontwerpen weder tegen. De zitting van de permanente commissie is Don derdag, dank zij het streven der meerderheid om alle ernstige discussie te smoren, weder kalm afgeioopen; do regeering werd geïnterpelleerd orer de opheffing van de Uuiou Repvblicaine en over bet onderzoek naar het voorge.allene in den algemeeneu raad te Marseille. Bij bet eerste punt werd gewezen op den staat van beleg, bij het tweede werd gezegd dat bet onderzoek het sroeger door de regeering medege deelde bad bevestigd. De Duitscbe bondsraad heeft Woensdag bet wets ontwerp betreffende de drukpers goedgekeurdde keizerlijke bekrachtiging wordt spoedig verwacht, daar de wet reeds l Juli aaust, in werking treedt; de nieuwe wet is een belangrijke stap tot «rijmnking van de pers, en wanneer men de inrichting van de Duitsobe bladen over bet geheel nagaat, dan moet men er kennen, dat zij de verbetering dubbel vetdieud heeft. Het tot stand komen der wet is tevens een nieuw bewijs hoe Pruisen door de vereeniging met Duitscb- land en onder de leiding van den vroegeren jonker Bismarck zyu oude tradities verlaat en den vooruit gang huldigt. De rechtskundige commissie uit den bondsraad heeft dezen voorgesteld, om het wetsontwerp betreffende het burgerlijk huwelyk, zooals dat door den ryksdag is aangenomen, te verwerpen, omdat bet in verschei dene bondsstaten niet kan worden loegepast. Over eenkomstig eene door den Wurtemburgscben vertegen woordiger voorgestelde motie adviseert de commissie om den rykskanselier uit te noodigen een wetsontwerp op het burgerlyk huwelyk te willen ontwerpen, dat in het geheele ryk kan worden toegepast en be antwoordt aan de bijzondere behoeften van alle staten. Pruisen zal, naar men onderstelt, dit voorstel steunen, en deze onderstelling is niet gewaagd, want, terwyl het wel uitent moeilijk zal zyn om door één parle ment en door ééne regeering een wet te doen sa- menstellen, die aan de behoeften van verschillende staten voldoet, zal Pruisen wel zorgen voor het leeu wendeel en althans wel weten te bewerken, dat de imeester en Wethouders voornoemd. Cretans, De Burgemeester, Dbooolbeveh Fobtuun. BEMY, L. B. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER d»r gemeente Gouda, brengt ter al;eurene kennis, dat,de Secretarie dier gemeente, DINGSDAG deu 12n Mei aanstaande, tengevolge van de op dien dag plaats hebbende fees ten, eal gefloten eyn, doch dat voor de aangiften bij den Burgerlijken stand en voor de Bevolking, gelegenheid zal bestaan van des voormiddags 9 tot des middags 12 ure. Gouda, den 9" Mei 1874. De Burgemeester voornoemd, REMY*, L. B. willen heerseben.* Belangrijk is wat Thiers omtrent de aanleiding tot zijnen val mededeelde. «Achtereen volgens waren zemn tractaten of overeenkomsten ge sloten tot ontruiming van het grondgebied, toen men aan deu vooravond van den 24n Mei mij vragen kwam, of ik mij verbond om de hand te leenen tot wederinvoering der monarchie. Zoo de tractaten niet goedr»\orde waren geweest, zou men mij misschien aarzelend', verslagen hebben gevonden, genegen om concession te doen, maar Goddank 1 het was geheel anders. Ik heb beslist geweigerd mijn toestemming te vérleenen aan de voorstellen, welke men my deed, en den volgenden dag heb ik nogmaals van de tri bune verklaard, dat de republiek de eenige regeeriugs- votm is, waardoor Frankrijk herboren worden kan. Ik wist dat ik daardoor myn val verhaastte.* «Het volk niet de partijen toont by elke gelegen heid, dat bet een geregelde, vrijzinnige eu eerlijke regeering begeert en dit kan slechts de republiek we zen, aangezien de monarchie in dit land niet consti tutioneel zou kunnen zyn.* «Ten slotte zal de nationale vergadering uit eigen beweging zich ontbinden. Men moet haar misschien een weinig voortdryven op dien wegdat is onze zaak. In een nieuwe nationale vergadering zullen de partijen slechts schaarsch verte genwoordigd zijnde meerderheid zal, als de afspie geling des lands, republikeinsch-conservatief wezen. Eu dan, maar ook dan eerst alleen, zullen wij de republiek van het juiste midden bezitten, waaraan Frankryk behoefte heeft.* De trouw, waarmede deze staatsman de zaak der republiek, door hem eerst voor eenige jaren omhelsd, voo-staat, dwingt den eerbied af van allen, die door paitijhutstocht niet verblind zyn. De brieven, door Thiers in 1871 aan de Girardin gericht en onlangs in de Jadeyeniiance publiek gemaakt, leverden van de diepte der overtuiging van Thiers een nieuw bewijs. Zij werden geschreven in een tijd toen Thiers nog niet lot president der republiek benoemd was. Hij verkladtjle zich met de Girardin tegen een benoeming, die ty.ïelijk was en door een votum kon worden te met gedaan. Ging hij echter tot het aannemen van zulk ven benoeming orer, hij wilde dit als een op- offsking beschouwd zien. De monarchischgezinde ka mer zou, naar zyne meeoing, niet voor vier jaren (den tyd door de Girandin aangereden) zich tot het laten bestaan eener republiek willen verbinden. Van deu toestand in 1871 gaf Thiers eene beschrijving, die ook nog op onze dagen toepasselijk ia. „Ten einde den partijen te beletten elkander naar de keel te vliegen, heeft men haar moeten zeggen, dat alle fundamenteele quaesliêu verdaagd werden. Dank zij dit redmiddel, kreeg men tyd om aan den burger oorlog een bind te maken, het krediet te herstellen en bet meest noodzakelyke tot stand te brengen. Maar terwyl men hiermede bezig is (en vergeet wat men mij is versrbuldigd) komt de ondergrond van den toestand van tijd tot tijd boven en dan staan de mouarchalen, woedend zich onder de republiek 'o bevinden, de republikeinen, boos dat de republiek nog niet republikeinscli genoeg is, gereed om.elkander aan te vliegen eu ik ben gedwongen om mij tusschcn deze beide iu- te werpen, en ben te weerhouden deu burgeroorlog op uieuw te beginnen, het leger mis schien te verdeden, het krediet te vernietigen. Men haat mij eu myne politiek, die eendracht bedoelt. Meu is er op gesteld elkander te haten, elkander te miskennen eu elkander boosdoeners te noemen, ter wyl het slechts dwazen zijn, wier hoop verijdeld werd en die door teleurstellingen verbitterd zyn geworden.* Thiers achtte zich verplicht aan bet debat der Nationale Vergadering deel te nemen, daar men tegenover deze geen geweld gebruiken, maar zich alleen van het mid del der overreding bedienen mocht. i van ide 50 jaren ilen, is groot or hoest, ge deelde spijs den mond by eid. Zij ver- itslngen, ver- gunstig wer- Istoestand. 40 ceut, te BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van Gouda, brengen ter algemeen* kennis, dat de Blee- kerssingel op Dingsdag den 12 Mei e. k. voor het publiek verkeer zal zyn GESLOTEN, van des roor- middags 1l1/, tot des namiddags l1/, ure. Gouda, den 9n Mei 1874. Bni De en 5 uur. nten of bui- ECT, N». 37, in het Heel- enz. Hij is eeren. Wie en met goed ng in de Sol id en de Ge en op veilige rerzonden. ERVATION leilijk toezigt aald en voor is door hem idelaar H. A. 1 de Molsteeg too aanvraag iche Uitgave t 85 Ct., de u franco per (postzegeis) door geneel ingert u. wet voor dat land geschikt wordt. Eene beslissing echter in den zin der motie zal waarschijnlijk ook wel naar genoegen van Beieren wezen, alwaar men op het punt van de burgerlijke wetgeving nog al gevoelig ia. De Beicluaaeeiger publiceert de wet betreffende de interneering eu verbanning van kerkdienaars, die hou ambt uitoefenen zouder daartoe bevoegd te zijn. De rijkskanselarij heeft definitief besloten tot ver- hooging van het spoorwegtarief; volgens de Börua- Courier um aan de spoorwegen worden toegestaan een verhooging van 20 pCt. in te voeren. De bondsraad heeft, zooals men verwachtte, het voorstel van den ryksdag om de afgevaardigden reis- en verblijfkosten toe te kennen, verworpen. In den Pniisischen landdag werd Donderdag de onteigeningswet in derde leziug aangenomen, en daarna een aanvang gemaakt met de behandeling van het ontwerp tot aanvulling der Mei-wetten. De keizer van Busland is Woensdagmiddag te Stutt gart aangekomen en door den koning en de koningin aan het spoorwegstation ontvangen. De Spaausche Carlisten schynen thans zich in ver- schillende afdeelingen te lubben gesplitst. Sommige batallous zyn naar huis geg.au. Andere zijn te Durangoweder andere te Orduna, die van Navarra in de Amezcons. Het wordt na weder guerilla, die kort of lang duren kan, al naar gelang Concha goede of minder goede maatregelen neemt, maar waarvan voor de zaak van don Carlos niets meer te wachten is. In Caialouie schynen de Carlisten onder Alfons inmiddels ook eene geduchte nederlaag te hebben geleden. Maar wat daar geschiedt is altijd van nog veel minder belang, dan walieabeurt in de B.akiiebe gewesten, de boofdretel van den opstand. Het bericht door den Union en den Unieert ge bracht. en ook door ons medegedeeld, dat er een verbond tusschen de rechterzijde en het ministerie tot stand gekomen etj de verdaging der behandeling van de constitutioneeie wetten hiervan bet gevolg zon zijn, wordt thans tegengesproken. De Francais, die om de betrekking, waarin dit blad tot de Broglie staat, goed iugelicht kon zyn, deelt mede, dat er niets waar is van de bewering der legitim istische bladen, en dat de regeering bij haar plan blijft, om dadelijk ua de hervatting der zittingen met het ontwerp over de Eerste Kamer te beginnen. Bij dat ontwerp zal, naar de Francais zegt, worden aangewezen, dat, in geval de Maarschalk binnen zeven jaren mocht ster ven, een bepaald daarvoor aan te wyzen ambtenaar diens werk op zich zal nemen, totdat de vereenigde beide Kamers nadere bepalingen dienaangaande hebben getroffen. De Francais laakt de bladen der uiterste rechterzijde zeer, die het gezag van den Maarschalk niet meer in het front durven aantasten, gelijk zij dit bij den aanvang der parlementaire vacante deden, en nu langs zijwegen, door uitstel van de behande ling der constitutioneels wetten, hun doel trachten bereiken. De Temps verwondert zich, dat de organen fan de Chambord met zoo onbegrijpelijke lichtzinnigheid iets zou hebben medegedeeld, waarvan zij wisten, dat het reeds den volgenden dag zou worden tegenge sproken. Dit blad houdt het er voor, dat beide part yen als werkelyk bestaande datgene hebben aan gezien, wat zij gaarne wenschten, maar dat noch de Regeering, noch de legitimisten één enkelen stap tot toenadering hebben gedaan. Of misschien is dat plan netje van een vereeniging der beide Kamers, die bij bet overlyden van den Maarschalk nadere bepalingen zouden kunnen treffen en dus ook een beslissing nemen omtrent den verderen regeeringsvorm, de beloofde con cessie van de legitimistische partij, en hebben de bladen dier richting de mededeeling daarvan boven matig vergroot. Thiers heeft een deputatie der Franschen in Chili ontvangen en bij die gelegenheid nogmaals ten voordeele der conservatieve republiek gesproken. „Een goed georganiseerde constitutioneels monar chie is, vo'gêus den ex-presideot, niets anders dan een wyselijk gereglementeerde republiek. Dat hebben onze souvereiuen nooit begrepen. Zij hebben zelveu

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 1