BINNENLAND. F B A N K R IJ K. Ac linker/.yde deel «An het bestunr gekregen hebben c« nil m dit eenvoudig belet d«jor den wil van het hoofd van den «laat. De zaak kan dus roor deze bedenkelijk worden, ale ziju ministers niet in den «maak vallen, intusschen ligt de verklariug van Mac- Mnfeous gedrag voor de hand: de rechterzijde heeft Thiers laten vallen en hem te paard geholpen; hy meent nu anu ziju mandaat te voldoeu door de rech terzijde, de party der moreeie orde, voor te staan. Heden zou het ministerie in overleg treden met «de kamer. De Francais verzekert, dot by de nat. vergadering ceiie boodschap vun Mac-Mahou zal in- fkoincit, of eene ministerieele verklariug over de staat kundige gedragslijn der regeering. Het belangrijkste feit van deu dag is echter de uitslag van de algemeene verkieziug in het departe ment Nièvxe. Mot -den gewonen ophef hadden de «Vpublikeiuen, zich zeker achtend van de overwin ning, gezegd, dat de kieeers van het departement Nièvre voor het geheele land uitspraak zooden doen •en den weg aanwijzen langs welken de miuisteriëele crisis moest worden opgelost, en zie Bourgoing, ■<le ratididaut der Botiapartieten, behaalt vyf en half duizend «temmen meer dau de republikeiusche can- didnat Gudiu; de legitimistische eaudidart verkreeg «lechts 4,500 stemmen. Het zal de rupublikeinsche bladen heel wat inoette kosteu om de groote ^betee- kenis vno deze verkiezing weer weg te prateji. l>«t de uiaires zieh geweerd hebben, kou worden ver wacht, maar gaat het aan oui nu, zooals de Rappel .doet, geheel de schuld te schuiven op die maires? Men berekent, dat de republikeinen in bet depart. Nièvre sedert de laatste verkiezing 7715 stemmen «n de Bonapartisten er 13871 gewouuen hebben. Zou het een locaal verschijnsel zijn of het bewijs eener omkeering in de algemeene publieke opinie? I)e Qauloiè heeft, naar aanleiding van een artikel, waarin gezegd wordt dat de ËouapartUtcu de af schaffing van het keizerrijk als nietig mogeu beschou wen, een communiqué ontvangen, houdende dat de regeering geert ariikels kan dulden, welke de strek king hebben om het gezag eu de besluiten d$r nat. vergadering te verzwakken. De Duitsche bladen verheugeu zich, bij gebrek aan ander nieuws, nog steeds in de belangrijke zittingen van den rijksdag en den Frimischeu landdag en de voortreffelijke samenwerking van regeering en volks vertegenwoordiging. Inderdaad steken Duitschland en Pruiseu op dit punt gunstig af bij vele audere /staten. De Duitecke Keizer is Maandagavond te Ems aan gekomen, waar hij aan het station door den Bussi- «cheii Keizer en de Koningin vun Wurteinburg werd opgewacht. Gisterenmorgen is de Duitsche Keizer naar Berlyn «ertrokkeo. Mag uaen afgfi.tu op hetgeen door sommige aan deu Bijn liet licht ziende clericale dagbladen wordt verzekrrd, dan bestaat bij de uitlamontaansche partij het vo gende plan Er zal een centrum worden ge kozen, vun waar alle pogingen, in het werk gesteld itol bevordering der clericale agitatieu, zullen uitgaan. Dit middelpunt zal derwijze moeten zijn gelegen, dat aan voikomeu vrijheid van handelen, het grootst mogelijke geuiuk voor het ten Uitvoer leggen der ope- rati en zich verbindt. De ultramontaansche party heeft tot dut einde gekozen het stadje Ecbieruaeht, in Lu xemburg, lu de ouaiid lelijjke nabijheid vUu Duitsch land gengeu. lutwsscbcu schijnt* het, dat men van zekere zijde het oog reeds daarop gevestigd houdt, cu dat meu niet geziud is, oui d.U plan ongestoord tot ontwik keling te doen koaieu. lu het joiigstontvangen oom- mer der Nardil. AUg. Zeit. lezen wij te dezen aan zien o. a. het volgende: «Mocht het gebeuren, dat uitvoering aan dat voornemen wordt gegeven, dan zullen vau de zijde der regeenugzoodanige maatregelen worden genomen als vereisebt /alien worden, om die plannen te verijdelen* Beeds zegt een der Luxemburgsehe bladen, dat de regeer ui g een wetsontwerp gereed maakt om de c.ericJe rustverstoorders te weren. De bekwauie woordvoerder der Duitsche en Prui sische ultiAinontaoeu iu het parlement ton Midline- krodl is plotse!mg overleden. Zooals reeds uit de laatste berichten van ons*vorig nummer bleek, is de Italiaansche regeering ten slotte by de geheime stemming over de wet betreffeude de nietigheid vau ongeregistreerde acten geslagen, doch heeft het niet uoodig geoordeeld om die reden heen ie gaan. Wel heeft zy haar ontslag gevraagd, doch dit is niet verhend. Op het verdoek om outstag antwoordde de koning dat hij, uit aanmerking van den eigeu- aardige ii stand van zaken en de vei houding van het in de b iiucr uitgebrachte aantal stemmen, het ontslag der minisleis niet aannam Na deze verklaring ver scheen Mnigheiti hedee weder iet de kamer en zette hy zijue ambtsbezigheden voort. De keizer v«u Oosteniijk heeft ook de derde eon- fessioueele wet, die over de erketiuing van kerkge nootschappen, bekrachtigd. De Hongnarsche lagerhuiscommissie, belast met het onderzoek van de invoering van het burgerlijk hu- wefyk, heeft zich verklaard voor het verpiiebt bur gerlijk huwelyk en in haar rapport den minister vau justitie uitgeuoodigd uiterlijk Dec. van dit jaar een wetsontwerp iu gereedheid te brengen betreffende het burgerlijk huwelijksreobt. De Spaausche Corlisteu zijn voornemens hun terug tocht niet verder voort te'zetten, maar bij Estella stand te houden en het leger van geueraal Concha af te wachten. Dorregary is bezig de linie bij Estella te versterken; 't is dezelfde stelling, die Moriones het vorige jaar nietjaandurfde. Don Carlos is nog aityd te Dur.mgo. De wyze, waarop het nieuwe Fransche Ministerie is tot stand gekomen, is karakteristiek. Donderdag avond was weer een nieuwe lijst vastgesteldAu- diffret Pasquier, Goulard, DecaZes, Waddington, Cis- eey, Cezanne, Cumont, Tailhand, Lavergné, Mat'hiqu Bodet eu Moqtaignac vergaderden bij den Presideut der Bepubliek om een program te maken. Nauw waren de hèeren gezeten, of 't was weer de gewone geschiedenismen was het oneens. Cumont eu Tuil- hand merkten met clericale heftigheid op, dat wanneer VVuddiiigton, - de eenige der afgevaardigden die tegen de Broglie gestemd had op hen rekende pour faire ia démocratie, hij zieh deerlyk vergiste. Die Bcherpte werd veroorzaakt door de eenvoudige meedeeling van Waddington, dat hij kon rekenen op de meewerking vau Dufaure. Het eene woord lokte het audere uit en de heeren gingen met warme hoof den uiteen, nadut men bet eens was geworden om geen Ministerie te m«ken. Goulard bedankte ng voor goed voor zyu mandaat; het geschilpunt tusschen rèchterzijde en rcchterceutrum, m. a. w. de gematigde legitimisten en orleanisten, was en bleef het persoon lijk of onpersoonlijk septennaat. De rechterzijde wil het persoonlijke, om de hand steeds vrij te hebben voor de monaichie; bet rechtermidden het onper- sooulyke om met de organisatie van het Septennaat tevens in den Grooten Baad den weg te bereideu voor de prinsen van Orleans. Daar stond Mac-Mahon, nogal zonder Ministerie, wat zou hy doen? Weer werd Buffet geroepen, de presideut der Nationale, volgens parlementair doetri- uairisine de man die het weten en doen moestmaar Buffet had weer geen lust en al werd Mac-Mahon boos, het baatte niet. Wat geeft het je, sprak Buffet of ik al een Minister^ maak, dnn krijg je eene pre sidents-crisis, die zal tutloopen op de benoeming van Dufaure en dan wordt het nog slimmer. Vrijdagmorgen kwamen de voornaamste leden van het rteh termidden en de gematigde rechterzijde, be nevens de bovengenoemde leden van het Ministerie Audiffrel-Pasquier nog eens bijeen om een laatste pugiug te doen om het eens te worden; meu wilde van persoonlijke of onpersoonlijk Septennaat niet meer spreken en ook de regeling van de overdracht der machten lateu varen, omdat men het daarover toch nooit eens zou worden, maar men kwam tot geen resultaat, 't Was nu aeht dagen geleden dat ernaar een Ministerie gezocht was en Mue-Mahon begreep, Hat het niet langer ging; hy wendde eerst nog ecu poging aan om de leden van het afgetreden Kabi net te behouden met uitzondering vun de Broglie, maar daar de meeste weigerdeu, schoot er uiet veel anders over (i«n op militaire wijze een Kabinet te fvjrmeereu. Mac-Mahou gelastte Cissey een Ministe rie te makenom half zeven kwam de Minister van Oorlog met de ons reeds bekende personen; de lijst werd goedgekeurd, maar de Maarschalk gaf lasft, dat de besluiten eerst deu volgenden dag, Zaterdag, zou den worden geteekend, omdat Vrydug een ongcluks dag was, een opvatting, die het oude Iersehe bloed van Mac-Mahon verraadt. Doorgaaas goed onderrichte correspondenten ver tellen; dat de maarschalk zeer boos waa over het parlementaire geteem; zelfs zou hij zieh dus hebben uitgelaten«Ik weet dat ik niet populair ben, maar ik zal het worden, wanneer ik deze Kamer uiteen jaag.* Men weet eehter, dat Mac-Mahon van geen ontbinding wil weten, ea uiteenjagen staat dus niet gelijk met het aitsehryven van nieuwe verkiezingen. Dat Mac-Mahon op deze wyze een eind heeft ge maakt aan de crisis, kan worden verdedigd, ook dat het nieuwe Ministerie samengesteld ie uit leden van h< t rechtermidden en de gematigde rechterzijde, want deze fracties maken te zamen nog 317 stemmen, ter wijl de gezamenlijke linkerzijde er niet meer dan 311 kan halen. Maar wanneer wij het Kabinet nader bezien, dan moet men de keuze om andere redenen ongelukkig noemen, en wel om het sterk clericale karakter van het Ministerie; meü kottit daardoor tot het vermoeden, dat mevrouw Mac-Mahou ook een stem in het kapittel heeft gehadtrouwens, het eene bijgeloof is het nadere waard; iemand die op Vrij dag niets durft, kan ook wel niet begrijpen dat het ultramontauisme de vampyr is der volken. De Republique Franqaise merkt op, dat Mngue, die herhaaldelijk door Mac-Mahon is voorgetrokken en alleen op uitdrukkelijk verlangen van het rechtermid den in de laatste miuisteriëele combinaties niet voor kwam, zeer veel heeft gewonnen bij de nieuwe com bi untie. Fourtou namelijk, die Binneulaudsehe Zaken heeft gekregen, staat bekend als geheel $e inzichten van zijn Bonapartistisehen ambtgenoot ie zyn toege daan. Fpurtou heeft volgens de Soir ook Caillaux Minister gemaakt. Wat zal het nieuwe Ministerie does Zaterdag hebben de heeren zich als ter slniks, als waren zij ver legen met hun figuur, vertoond in dc Nationale; geen woord over een program of geen program; de zittingen zijn verdaagd tot Donderdag en waarschijnlijk zal er dan wel jets gezegd worden 'over de plannen. Men zegt, dat het Ministerie niets zal doen en trachten de vacantie te bereiken en dit is het waarschijnlijkst; maar Mac-M.dion die zelf het Ministerie heeft laten maken, hc:ft zieh vroeger uitdrukkelijk verklaard voor de organisatie van de hem onherroepelijk voor zeven jaren opge dragen macht; hy kan nu op dit punt evenzeer too- ucu een wil te hebben als hy dit deed bij de for meering van het Kabinet; en wat dan? Zal de reehterzijde dan toegeven? Voorloopig heeft men slechts het vooruitzicht op de vorming eener nieuwe partij, die der Mac-Makonnisteii eu veel goeds heeft Frankryk ook vau deze uiet te wachten. Gouda. 28 Mn. Z. M. heelt den luit.-kolouel de Fremery, nn het 4e reg. benoemd tot kolonel eu kommaadant bij het le reg. en by het 4e reg. tot luit-kolonel des ma* joor ran Helleuburg Hubar rau het 2e rag. Z. M. de Koping heelt door H. D. adjudant en par. ticulier secretaris aan Mej. H. N. Brinkman alhier, doen weten, dat Z, M. met welgeraileu aangenomen heeft haar bij gelegenheid Zijner 25-jarige ragee- riug aangeboden handwerk, en haar deswege bedankt. Gisteren werd door oneen geachten stadgenoot M. Kluitman het feest gevierd, waarover wij reeds iu ons rorig nr. met een enkel woord spraken. Gedurende veertig jaar waa de heer Kluitman als hoofdonderwijzer ia oase gemeente werkzaam en steede trachtte hij met oarerflanwden ijver ea onuitpnttelyk geduld de vermogens te ontwikkelen der kleinen aan zyae zorg toevertrouwd. Geea wonder dau ook dat toen de normaalschool alhier werd opgerieht, de keuze roor een directeur riel op den waardigen man, die steeds toonde een uitnemend onderwijzer te zijn. Het was te denken dat deze dag uiet onopge merkt roorbij zou gaan. De Keizerstraat, waar de jubilaris woont, was geheel (eeeteljjk versierd met vlaggen, eu by de wouiog zelf was een eerepoort opgericht, met liet opschift i Hulde aam 11. 11. Kluitman,' terwijl ook verscheidene personen op an dere straten de vlag hadden uitgestoken. Het school lokaal, de werkplaats raa den jubilaris, was keurig net versierd met groen en bloemen. Dit laatste was gisteren het eigenlijk tooaeel van de feestvreugde. Daar zongen de schoolkinderen lie deren, daar werden de gasten ontvangen, daar waa de plaats waar de jubilaris omringd van familie, col lega's, enz. enz. zyu feest vierde. Onder de groote menigte belangstellenden, die hunue ingenomenheid toonden met het feest waa o.a.dr. M. i'. Liudo, inspecteer rau het lager onderwijs, wiens tegenwoordigheid een bewijs was ook van de waar- doering door de regeeriag ran de verdiensten ren den heer Klnitman. Deze overhandigde hem, nadat hy hem eenige woorden ran gelakweusching had toe gevoegd, eenige prachtig ingebonden boekwerken, dia een hulde waren ran de regeering aan de verdiensten van den directeur der normaalsehool. Voorts was ook de aohooleommissie met den school opziener aanwezig en verder eene groote menigte be langstellende stadgenooten, waarvan vele niet alleen met woerden gelukwenscbten maar ook door e(schen ken hunne ingenomenheid met dit feest toonden. Zoo gaven o. a. dié schoolkinderen een sierlijke kanapó, do ^genten van het weeshuis een tafel, bewoners van de Keizerstraat een bloemmand en tal ran vrienden en keunissen eea menigte geschenken, waarvan reien door doelmatigheid, anderen door ólógance uitmuntten. Nog mag vermeld dat do hulponderwijzers en kwee- kelingen der eehool zieh gezamenlijk hadden laten pbotographeeren, welke photographic eveneens den heet Kluitman werd aangeboden. Het beetnnr onzer gemeente toonde evenzeer do veelvuldige verdiensten van den jubilaris te erkennen. De w. burgemeester, de heer Remy begaf zieh nl. heden raiddag niet den wethouder Viruly tot den heer Kluitman en hield eene korte toespraak, waarin hy hem geluk wenschte namens de gemeente eo hem tereus overhandigde een gouden horloge, waarop eeue toepasselijke inscriptie was aangebracht, als een blijk v.>u waardering zijner verdiensten. Terwijl heden deu sohoolkiuderen een feest ii be reid in bel schoollokaal, zullen Zaterdag de onder- wijzers uit het district, die uit den aard der zaak op den eigenlijken feestdag niet konden komen, den heer Kluitman persoonlyk komen felicileeren. Het feest ven den man, die geduteude 40 jaar zoo veel deed voor de ontwikkeling niet alleeu van velen onzer stadgenooten, maar ale directeur der nor maalschool, door de opleiding van vele tol onderwijzers, ook het zjjne bijbracht tot de ontwikkeling en bescha ving van velen in het land, werd dus waardig gevierd. De heer Klnitman zal zeker door de slgemeene belangstelling overtnigd zijn dat zijne verdiensten als onderwijzer zeer gewaardeerd worden. Moge het flen waardigen man gegeven zijn nog lang ten natte vau de maatschappij werkzaam te zjjn Naar wij vernemen is gisteren een onzer stadgenooten, pp den Moordreohtschen wegwandelende, aangeraden Boor een marinier. Na eene kleine worsteling heeft laatstgenoemde zich van een gouden horlogeketting mees ter gemaakt en zich daarmede uit de voeten gemaakt. Wy hooren tevens dat de marinier reeds in ver zekerde bewaring is genomen. In de zitting der Arrond.-Kecbthank le Botter dam van Dinsdag stonden o. a. terecht: W. K. en P. de B., wonende te Stolwyk, appel lanten van een vonnis van bet kantongerecht te Schoon hoven, wuarbjj de beide beklaagden waren veroordeeld de eerste wegens het te laat openhouden van zyn tap perij en de laatste wegens bet late bezoeken van deze tapppry. De eiach was bevestiging van het vonnis. Aan het vergetykend examen voor de vacante Bjjka- benrs te Amersfoort, Zaterdag 11. gehouden, werd door drie kweekelinjgen deelgenomen. Door den in specteur A. Moens is tan dea Minister voorgedragen H. Verkerk, kwcekeling aan de openbare school te Haastrecht. Het te Oudewater ter cere van Z. M. gehouden negendaagseh feest is ten volle geslaagd. Den 12deu dezer met godsdienstoefeningen begonnen, «aren de volgende dagen gewyd aan allerlei feestelijkheden, ale: schoolfeesten, concerten, algemeens illnminatie allego rische optochten en voorstellingen derBederijkerskamer. Kr heer echte algemeene geestdrift. Men sehryft ons uit Oudewater dd. 27 Mei£ De ve- lerwege alhier uitgestoken driekleur moest een uiet- ingewjjde gisteren wel doen denken, dat er iu ons stadje wat bijzonders aan de hand waa. Dat vu dan ook het gevel. De heer Dr. H. P. ven Praag tl. herdacht zyn vijf-en-twintig-jarige ambtsvervul ling als geneesheer in deze gemeente. Vele waren de blijken van belangstelling, welke de grsehte ju bilaris oudervoud. Niet bet minst vermetend en vereerend wellicht de ovatie, hem de« avonds by fakkellicht gebracht door het hier bestaande muziekge zelschap en de leden van de rederijkerskamer «Borger*, 't Wae eene even welgemeende als verdiende bolde wegens de verdiensten van den jubilaris ten opzichte dezer colleges en wel in 't bijzonder ten opzichte der rederijkerskamer, die leugen tijd 't genoegen bed hem tot president te hebben. Moge het den jubilaris gegeven zijn nog eene lange reeks van jaren zijne praklyk in ons midden uit te oefenen en tot heil en genoegen, zoo van zijne dierbare betrekkingen als van geheel de Ondewatereche gemeente werkzaam te zyn. De tweede kamer der staten-generaal is tot her vatting rau hare werktaamheden bijeengeroepen tegen Dinsdag 2 Juni aanstaande dee namiddags ten 3 ara. Gedurende de maanden Jnui eo Juli, worden tot bet houden van bijzondere oefeningen in het aebjjf- schieten, in de lggerplnote het Wiesselsehe veld ver- nlhet personeel der normaal-schietschool met de y gedetacheerde officieren, ouderofficieren eu min deren, alsmede het grootste gedeelte van de scherp schutters dar korpsen infanterie met hunne sergeanten instructeurs. Het bevel over die troepen zal worden gevoerd door den miyoor Langlois van den Bergh, directeur der narmial-sohietschoal. Deze tftteppn, waaronder ook de gedetecheerden ven het korps mariniers hu de norjnaii-scbietaobool zyn begrepen, zullen den 18dep Junia. e. de legerplaat! op het Wiesselsehe veld betrekken, en den 18den Juli d. e. v. naar hnnpe garnizoenen terug koeren. De miliciens-scherpschutters der lichting ven 1871, beboerende tot de korpsen van de le, Se en 4a divisie fp(iinterie en ren de reserve brigade, zullen vau 22 Juni tot 18 Juli, en die der lichting vin 187 S, behoorende tot de oorpssn van de 2 divisie infanterie, v. 18 Jpni tot U Juli a. s., aan die oefojiingen deelnemen. De kommaodeertnds officier van het regemeut grenn- diers en jagers zal van elk der hatalllons jagers een daartoe byzonder geschikt onderofficier bestemmen, om sis instructeur der scherpschutters aau voornoemd kamp deel te nemen. In verband met de beschikbare ruimte in de leger plaats en de behoefte aan een voldoend getal instruc teurs bij het onderwijs van de jongste lichting der militie, zullen per regemeut slechts acht korporaals- scherpscbutters doch daarentegen oi/isolduteu-scherp- schutters aan het kamp deelnemen. In den gemeenteraad te 'e Hage leeft de heer de Casembroot eenige vragen gedaan omtrent de feestvie ring in de residentie, meer bepaaldelijk aangaande de daarbjj plaats gegrepen ongepaste handeliugen. Z. i bestond er een reden voor de sclundslen, die een blaam op deze stad hebben geworpen. Hy wenschte daarom duidelijk te weten de maatregelen door het collegie van burg. en weth. vóór de feestviering ge nomen en deed derhalve deze vragen i 1°. of de eere- wachten, die toch gewoonlijk de vorstelyke personen moeten beschermen, speciaal helset zijn geworden het rytuig van HH. MM. te omringen2°. of er bepa lingen waren vastgesteld omtreut eeue onbelemmerde passage, en 3°. of alle zijstraten, die op den «eg waarlangs de koninklijke stoet is getrokken debon- cheerden, wel waren afgezet. Die vragen werden door den heer burgemeester a's hoofd van de gemeente-politie, eea tak van be staar waarmede het collegie van burg. en weth. niet belast is, beantwoord met de verklaring dat het steeds by plechtige intochten de gewoonte is geweest niet de geheele eerewacht, maar haar kommandanten het koninklijk rijtoigen te deen omgevendat op den dag van de intrede ten 12 are de geheele weg was afgesloten, zoomede dat al de door dea interpellant bedoelde zijstraten afgezet waren door bnzaren. De ongeregeldheden waren echter niet te wijten aan de burgerij, die zich even alt bij alle vroegere plechtig heden, welke dan ook, uitmuntend heeft gedragen, maar zij moesten op rekening worden gesteld tan de vele buitenlui, die op den kroniugs-leestdag her waarts waren gestroomd. De policie, ging hij voort, was gedecbsrgeerd, want dezeldè maatregelen, die gedurende jaren bij plechtige gelegenheden zyn ge nomen, werden ook op dit feest toegepast. De burgemeester voegde aan deze rcrantwoordiog van de daden der politie nog dit toe dat de zaak van hooger hond onderzocht is en dat de precureur- Seneratl van Zaïdholland in eeu schrijven aan hem nrgemeester heeft verklaard dat hem na een naauw- kenrig onderzoek volkomen is gebleken dat door het hoofd der politie tijdig alles ter handhaving der orde ia bevolen en dat de heer hoofd-eommissaris van politie met zeer veel zorg de uoodlge maatrege.en heeft geeonsen, bevelen die door het verdere policie-persuneel met stiptheid sijn uitgevoerd, zoodas Z. E. G. Achtb. tot de couclusie komt dat de gepleegde wanordolykheden niet te wyten zijn geweest tan de policie, speciaal aan haar hoofd eu aan den hoofd-eommissaris. De beide Pinksterdagen zijn wederom voor een groot aautal reislustige mensehen eene gewenschte gelegenheid geweest om naar 't Hage te gaan. Geen wonder dat aan de beide stations, de Hollaudsche- en Bhijnspoor, aldaar eene groote drukte heerschte by het aankomen en het vertrek van de volle treinen. Soheveningen werd als van oudsher drak bezocht, iu den voormiddsg meer door hen die van buiten kwa men en in den avond door een onnoemelijk aantal stedelingen. Tramways, omnibussen, schuiten, zoowel als een groot aantel rij- en voertuigen, brachten onophoudelijk de bezoekers naar het vissohersdorp, waarvan alle koffijhnizea druk bezocht werden. Van ongelukken bij die voorbijsnellende rijtuigen eu chai- sen is, dauk zij de uitmuntende bonding der poli tie, niets vernamen. Alleen veroorzaakte het dérail lement van enkele der weinige tramway-wagens, die dienst deden, eeuig oponthoud en veel ontevre denheid. Asn het kanaal naby de Koninginncbrug o. a. derailleerde een wagen ten half tien nre op een vrij gevaarlyke plaats, zoodot de passagiers verplicht wsrett nog op het 1ste avonduur den tocht te voet al te leggen. De alg. vergadering van de Nederl. veree'niging Volksonderwijs* zal dit jaar gehouden worden te Amsterdam op Zaterdag 13 Juni e. k., in het lokaal •bet Voeje,* op het Bokin. Gedurende de twee Pinksterdagen zyn over den Rijnspoorweg in verschillende richting 82000 reizi gers vervoerd. Donderdag 11., by de viering van het kronings feest ts Botterdam, zjjh over den Holl. spoorweg ruim 7000 personen derwaarts gevoerd. De reeke vaa kroningsfeesten werd Maandag te Apel doorn op eene waardige wyze gesloten. Ten 7J/« uro arriveerde Z. M. en werd aan het Kanaal door den Bur gemeester van die gebeente gecomplimenteerd. Op hartelijke wyze antwoordde Z. M., waarna de stoet zieh in beweging zette, geëscorteerd door een eerewscht te paard. Onder het luide gejubel der ven alom aaam- gevioeide menigte, kwam men aan Zr. Ms school, alwaar door een der leerlingen een dankschrift over handigd werd. Iels verder stond eene sohaar ven meisjes, ge kleed in 't wit, met Oranjesjerp, om Z. M. een prach tig bouquet aau te bieden, terwijl Z. M. door de Feeateommisaie bij monde van haren voorzitter jhr. van der Feltz gecomplimenteerd werd. Zichtbaar aangedaan, betuigde Z. M. dank voor de hartelijke bewijzen van genegenheid, door Apeldoorn'e ingeze tenen betoond. Eene onafzienbare menigte bewoog zieh den ge- lieelen dag door de verschillende deelen van het dorp. Muziek liet zich beurtelings of in het dorp of op 't Loo hooren. Kene algemeene, en men mag zeggen prachtige illuminatie, werd tegen den avond ontstoken, en de geestdrift steeg ten top, toen tegen 9 ure Z. M. bet paleis verliet, om getuige te zijn van al 't geen men te zijner sere gedaan had. Tegenover 101/, ure werd op de laan, gelegen tegenover het paleis, een prach tig voorwerk afgestoken. De Algemeene Synodale. Commissie der Ned. Herr. Kerk heeft, bij gelegenheid vaa bet zilveren hnldi- gings'eest van Z. M. onzen geëerbiedigden Koning ter audiëntie toegelaten, Z. M. met overreiking van een adres, bij monde van haren president verzekerd van de belangstelling der Nederlandsche Hervormde Kerk in zijn persoon en huis en wederkeerig van Z M. de verzekering mogen ontvangen, dat het hais van Oranje zieh bij «oortduriug ten zeerste gehecht gevoelt aan die Kerk, waaraan het door zoo vele schoone herinneringen verbonden is. De Commissie heeft een advies aan de Synode ge steld omtrent hetgeen naar hare meening zon behoo- ren te geschieden bij de Tweede Kamer der Staten- Generaal ter take van de wet op het Hooger Onderwijs, met machtiging van haar Moderamen om nit haren naam in den geest van genoemd advies een adres op te zenden aan genoemde Kamer, bij aldien de loop der omstandigheden zulks mocht nooidig maken. Opmakende de stemmingen der Provinciale Kerk besturen over de wijziging in artt. 4 en 56 van bet Algemeen Reglement is gebleken, dat op éóo na al len zich er voer verklaard hebben. De bekoeling der belangstelliog in het Nederl. Onderwijzers-Ge lootschap bij de Zeeowsehe onder wijzers heeft het boofdoestuur dezer dagen doen be sluiten eene circulaire toe te zendea aan de onder wijzers in de provincie Zeeland, waarin gewezen wordt op «den onlooehenbareu teruggang, die sedert den aanvang van dit jaar verontrustende afmetingen ge nomen heeft*; de redenen, die tot dien trenrigeo toestand aanleiding geven, worden opgespoord eo weerlegd; de zegeningen opgesomd, die het Genoot schap ook voor Zeeland met milde hand wil uit strooien, en op hartelijken toon aangedrongen op vernieuwden ijver, op meerdere deelname. •Zoolang de Zeeuwen van heden*, aldus eindigt de circulaire, «niet dc bastaardee worden van huu edel voorgeslacht, zoolang het Luctor et Kmertjo huu nit het hart gesproken blijft, znllen wij IT, onze staudgenooten in Zeeland, toeroepen Blijft bij ons, komt tot ons, verlaat Uw isolement; helpt ons met Uwe kracht en Uw licht; wjj kanoën, wij willen U niet missen in onze gelederen I* Omtrent de vruohtboomen in de Betnwe wordt medegedeeld dat de peren- en kersenboomen zeer vol geladen zjjn, en een overvloedigen oogst doen ver wachten. Men vreest, dat de appelboomen veel ge leden hebbea van bet ongunstige voorjaarsweder der laatste dagen. Met zekerheid evenwel kan men over het setlen der vrachten nog niet oordeelea. De lange lijst ran ridderorden, bjj gelegenheid van het gevierde feest van Willem III verleend, geeft aan verscheidene bladen nog aanleiding tot opmerkingen. De Kerk. Cl. vindt het nog al eigenaardig dat na een tijdperk van 25 jaren, dat door ieder als eea tjjdperk van vrede wordt geroemd, juist zoo vele militairen met ridderorden begiftigd zyn, terwyl zij die aan gymnasiaal, middelbaar of lager ouderwijs zich wjjdden, vergeten zjjn. De Aruk. Ct. zegt o. a. het volgende: «Behalve de Militaire Willemsorde, die ten minste nog eenige reden van bestaan heeft, zjjn ridderorden iu het algemeen in onze eeuw, tea minste b|j oon- stitutioneel geregeerde volken, een antiquiteit, eeu anachronisme geworden. Deze menagerie van phantas- tiach uitgedoste en gekleurde dieren, van gouden, groene, witte en roode leeuwen, van wanschap:n ade laren met dubbele koppen en lijven, al deze nooit bestaan hebbende fauna en Sora der heraldiek, heeft in onzen tjjd geenerlei zin meer. Het is, ronduit ge sproken, onzin, en dat niet telkeoe er tegen gepro- testeerd ea het belachelijke er van aangetoond wordt is slechts hierdoor te verklaieu, dat het onzin is waaraan wij lang gewoon zijn geraakt eo dien wij dus bjjna niet meer opmerken. Als iemand z.eb ge vleid gevoelt een lintje, kruisje of roselje in het knoopsgat van zijn rok en jas te mogen steken, waar- om zouden wij, nu zoovele duizenden dooden liet I voor hem gedaan hebben en zoovele duizenden leren

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 2