Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1874. N? 1824. BUITENLAND. Woensdag 3 Juni. h, [NG dboek Kennisgeving. Buitenlandse!) Overzicht. kinster- TTITTZRZEKZSIEZj UIT HET VERSLAG VAN DEN TOESTAND DER GEMEENTE GOUDA. 1873. GOUDSCHE COURANT den CGAVE I 1873 1°. 1/5.50. andeelen IEOPHI- nsterdam. t 1000 000- en 720 APPING BAARD- jete Am- ie „eenige XTRACT bevonden zoo is het larin ligt I getuig- tal wordt vriend of zjjn Haar en heeft, zoo als 't 'oor her- postzegeis) •or geheel [en. in of bui- N°. 37‘ het Heel- z. Hg is en. Wie met goed in de Hol en deGe- op veilige zonden. 1VAT10N ijk toezigt d en voor- door hem laar H. A. 3 Molsteeg aanvraag e Uitgave 35 Ct., de franco per de goede orde, tjjdeljjk, en twee, voor het ove rige van den Cursus, van de school verwjjderd. Tot tjjdeljjk leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde werd aangesteld de heer P. C. Schriek. Het onderwijzend personeel onderging verder geene veranderingen. De toestand van de hulpmiddelen en van de lokalen was zeer voldoende. De opbrengst der schoolgelden De BURGEMEESTER van GOUDA, brengt bij deze ter kennis ran de belanghebbenden, dat door den heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastin gen enz. te Rotterdaia, op den Wn Mei 1874 is executoir verklaardhet rierde kwartaalskohier van het patentragt dienst 1873/74. Dat voormeld Kohier ter invordering is gesteld in handen ven den Heer Ontvanger, dat ieder daarop voorkomende verpligt is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, en dat heden in gaat de termijn van DRIE MAANDEN, binnen welken de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den 30" Mei 1874. De Burgemeester voomoemd, REMY, L. B. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER ran Gouda, brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Provincialen Inspecteur der Directe Beiaslingrn enz. te Rotterdam, op den !6u Mei 1874 zjjn executoir verklaard: een Kohier van het vierde kwstaal en een voljaars Kohier voor de belasting op het personeel dienst 1873/74. Dst voormelde Kohieren ter invordering zijn gesteld ia handen van den Heer Ontvanger, dat ieder daarop voorkomende verpligt is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, en dat heden ingast de termijn van DRIE MAANDEN, binnen welkende reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den 30' Mei 1874. De Burgemeester voomoemd, REMY, L. B. Het ministerie De Cissey schijnt zijn mandaat van kabinet van zaken letterlijk op te vatten. Bij hnn optre den in de nat. vergadering hebben de ministers geen woord gerept over de hangende quaestiën en men schrijft hun het voornemen toe om zich over de orde der werkzaamheden volstrekt niet uit te laten, zich een voudig te stellen ter beschikking van de kamer, onder voorbehoud van later bij de behandeling der ont werpen zich nl of niet over de quaestiën uit te laten Men vermoedt, dat de ministers over een ot ander punt, waarbij zij van eene meerderheid zeker zijn, eene stemniiiig zullen uitlokken, die zij dan De opbrengst der schoolgelden was 175,65. De kosten van de Burgeravondschool bedroe gen voor de Gemeente 4677,33s. b. De Rijks Hoogere Burgerschool. De school telde bjj den aanvang van Cursus in 1872, 47 leerlingen, waarvan 32 voor het volledig onderwjjs en 15 voor enkele les sen. In de eerste klasse waren 21 leerlingen, waarvan 7 voor enkele lessen, in de tweede ins gelijks 21, waarvan ook 7 voor enkele lessen en in de derde 5, waarvan 1 voor enkele lessen. Er waren in den Cursus 18721873,51 leer lingen, waarvan bjj de sluiting der lessen nog 45 aanwezig waren, 21 in de eerste, 18 in de tweede en 6 in de derde klasse. Bjj het einde van den Cursus werd aan 2 leerlingen uit de derde klasse eeu getuigschrift van goed volbrachte studiën uitgereikt voor het volledig onderwijs, terwijl aan één leerling het diploma, wegens voldoende vorderingen in de beginselen van het boekhouden, gegeven werd. Een leerling uit de derde klasse had reeds een vorig jaar zjjn volledig diploma ontvangen, twee leerlingen werden afgewezen. Tot het volledig onderwjjs der derde klasse werden bevorderd, onvoorwaardelijk 5, voor waardelijk 3, afgewezen werden 2. Van de 8 leerlingen voor enkele lessen der tweede klasse hebben er 4 deelgenomen aan de overgangsexa mens, doch ze werden niet bevorderd. Alleen werd tot eene hoogere klasse voor de vreemde talen toegelaten één leerling der eerste klasse. Tot het volledig onderwjjs der tweede klasse werden bevorderd, onvoorwaardeljjk 6 leerlin gen, voorwaardelijk 3; afgewezen werden 6. Zes leerlingen der eerste klasse voor enkele lessen namen deel aan het overgangsexamen. Hiervan werden slechts 2 bevorderd. Van de leerlingen, die voorwaardeljjk bevorderd zijn, hebben er zich 2 aan een later examen, doch 1 zonder gunstigen uitslag, onderworpen. Aan het toelatingsexamen bjj den aanvang van den tegenwoordigen Cursus nameu 17 ad- spiranten voor het volledig onderwijs deel, en 3 voor enkele lessen. Allen werden toegelaten, ofschoon één niet in de klasse, waarin hij ver langd had geplaatst te worden. De Cursus begon met 21 leerlingen in de eerste, 9 in de tweede en 4 in de derde klasse, in het geheel 34 leerlingen voor het volledig onderwjjsterwjjl 11 enkele lessen bjjwoonden, waarvan 2 in de eerste, 8 in de tweede en een in de derde klasse. Op het einde van 1873 werd het volledig onderwjjs gevolgd door 33 leerlingen; voor en kele vakken was het getal 12. In het personeel der leeraren kwam geene verandering. De Commissie van toezicht verklaart, dat de rapporten na het schoolbezoek opgemaakt, zoo wel over deze School als over de Burgeravond school, steeds gunstig luidden. Verdere scholen van bjjzonderen aard en strekking. De Gymnastiekschool, waar de leerlingen der Latjjnsche school, der Hoogere burger school en der Scholen van openbaar lager onderwijs, onderricht ontvangen, voor zoo veel daartoe aan die scholen zelve geene gelegenheid bestaat. (Vervolg.) De Commissie van toezicht op de scholen van Middelbaar onderwjjs verloor twee harer leden. De heeren: D. Dobbe en A. A. G. van Iterson nameu hun ontslag en werden vervan gen door de heerenDr. F. H. G. van Iterson en J. N. Scheltema. a. Openbare Burgeravondschool. Bjj het begin vau het jaar volgden 104 leer lingen de lessen. Hiervan waren 27 in de voor bereidende, 33 in de eerste, 20 in de tweede, 9 in de derde en 15 in de vierde klasse. De uitslag van het overgangsexamen, in Maart gehouden, was, dat bevorderd werden15 leer lingen uit de voorbereidende klasse tot de eer ste, 20 uit de eerste tot de tweede en 11 uit de tweede tot de derde. Een leerling uit de derde klasse verkreeg het diploma. Voor den Cursus 1873/74 hebben zich aan gegeven 115 leerlingen, waaronder 37 nieuwe en 78 oud-leerlingen. Van de 37 nieuwe werden er 7 afgewezen, in de voorbereidende klasse geplaatst 14, in de eerste 13, in de tweede 1 en in de derde 2 leerlingen. Van de 78 oud-leerlingen zijn in de voorbereidende klasse geplaatst 9, in de eerste 19, in de tweede 22, in de derde 13, in de vierde 15. Zoodat in het geheel waren in de voorbereidende klasse 23, in de eerste 32, in de tweede 23, in de derde 15 en in de vierde 15 leerlingenin het geheel 108. Hiervan waren in December nog aanwezig 21 leerlingen in de voorbereidende, 30 in de eer ste, 21 in de tweede, 14 in de derde en 15 in de vierde klasse, te zamen 101. Door vjjf leerlingen werd bjj den aanvang van den Cursus vrijstelling van betaling ge vraagd en verkregen. Twee leerlingen werden in het belang van Bijzonderheden vallen daarover niet te ver melden. 2°. De Zwemschool, die voor een ieder tegen betaling van een klein bedrag toegankelijk is. Men is over het onderwijs, dat door den Directeur gegeven wordt, en over het toe zicht door hem gehouden, tevreden. Het onderwijs op de Latjjnsche school wordt gegeven door den Rector en door den Leeraar in de wiskunde en de moderne talen. De Heer J. L. Terwen zag zich door den slechten staat zjjner gezondheid genoodzaakt zjjn ontslag als Leeraar te vragen, dat hem eer vol onder toekenning van pensioen werd verleend. Reeds korten tijd daarna kwam de verdienste lijke man te overlijden. Zjjne plaats werd vervuld door de benoeming van den Heer P. van Duinen. Drie leerlingen werden aan het einde van den Cursus 18721873 naar de Hooge school be vorderd. Twee werden tot de lessen aan de Militaire geneeskundige school te Amsterdam toegelaten. De school telde aan het einde van het jaar 13 leerlingen. De lokalen voldoen zeer goed aan de be hoefte, de hulpmiddelen bij het onderwijs en de schoolmeubelen zijn in zeer goeden toestand. Het gedrag en de vljjt der leerlingen geven reden tot tevredenheid. De kosten der Latjjnsche school bedroegen ƒ2882,69, die JMeelteljjk uit het Schoolarcbie- fonds worden bestreden. Het Minerval beliep 705,—. Op de muziekschool werden na de Kerstva- cantie de lessen door den nieuw benoemden on derwijzer, den heer J. W. Wensink aangevan gen met een getal van 116 leerlingen, waarvan 56 jongens en 60 meisjes. Aan 14 hunner werd gratis onderwjjs ver strekt. Werd door den vorigen onderwijzer, den heer J. Kwast, bjj het vocaal onderwijs de leerwijze van Wilhelmus Smits gevolgd, de tegenwoor dige leeraar heeft gemeend die van J. Worp te moeten kiezen. Het gedrag der leerlingen was uitstekend. Het gehouden examen gaf zeer voldoende blijken van dé gemaakte vorderingen. De lessen op blaasinstrumenten werden (niet-- tegenstaande de heer Jakobs in de maand Au gustus ophield aan de school verbonden te zijn) door de welwillendheid van den heer Wensink, onder diens leiding voortgezet. De Commissie geeft hare bijzondere goedkeu ring te kennen over de wijze, waarop die Heer zich in het algemeen van zijne verplichtingen, ten aanzien van de muziekschool, kwjjt. Ten behoeve van die school werd in uitgegeven f 1152,42s. Aan schoolgeld werd ontvangen 317,50. (Wordt vervolgd

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 1