BINNENLAND. VERSLAG lollen laten doorgaan als votum ran vertrouwen. Hun eerste maatregel leent zich daartoe zeer goed. De (lepnrtemeutate rand van Marseille ia ten gevolge van het bekende conflict met den prefect ontbonden en nu is reu outwerp ingediend om volgens de bepa- liugeu der depnrtemeutale wet iu het beheer *oor- loopig te voorzien. Voor dergelijkeu maatregel is by alle conservatieve fraetiëu nog steeds een meerder heid te vinden. In de zittiug van Zaterdag van de uat. vergade* ring heeft de heer Raudot voorgesteld de gemeentewet aan de orde te stelleu. Hij wilde, dat eerst in discussie zou komeu het ontwerp op de gemeentelijke verkiezingen en vervolgens dat op de samenstelling der gemeenteraden. De heer Bethuiont wenschle, dat de vergadering de beide ontwerpen uiet zou scheideu. De heer Wad- dington verlangde, dat de kamef de gemeentewet en de kieswet aati de orde zou stelleu. De heer Beren - ger wcnsehte een votum over de kieswet. Omtrent het voorstel van de heeren Batbie en Randot heeft de nat. vergadtring besloten, tegen gis teren aan do orde van den dag te stelleu het outwerp op de gemeentelijke verkiezingenvervolgeus te be handelen het outwerp van gemeentelijke organisatie, en daarna het ontwerp van kieswet. De stille week in de nationale is miuder opgemerkt, omdat de verkiezing van den Bonapartistischeu Bour- going nog altijd de gemoederen iu beweging brengt. l)e Bonapartisten hebben de onvoorzichtigheid begaan om te veel ophef van die verkiezing te maken en daardoor niet alleen bij de republikeinen den haat tegeu het keizerrijk aangewakkerd, maar ook bij de Orleanisten. Sommige correspondenten en daar- ouder zijn er die doorgaans goed zgn ingelicht verzekeren nog altyd dat de verkiezing van Bourgoing ten gevolge zal hebben, dat bet grootste deel van het rechter midden onder Audiffret-Pusquier zich bij de linkerzijde aansluit om tegeu de Bonapartisten ecne repubhkeiusche organisatie van het Septenuaat tot stand te brengen. Dat de verkiezing van Bourgoing ook bg een deel vim het ministerie een slechten in druk heeft gemaakt, ziet men aau het orgaan van den minister Decazes, de Pretse, welke meedeelt dat de verkiezing waarschijnlijk onwettig zal worden ver klaard om de kuociertjen, die er bij hebben plaats gehad. De verkieziug moet de Bonapartisten een half millioen gekost hebben. Nu pas een conservatief kabinet in Eugeland is ipgetreden hebben de liberaleu weder ecne overwin - ing behaald bij de verkiezing vau een lid voor het igerhuis te Poole. De verkie/iugsstryd voor de heeren r Yvon Gnest als conservatieve eu Evelyn Ashley s liberale candidaat gevoerd is zoo heftig geweest en de verhouding der partijen was zoo gespauneu, dat meu voor orager^gtddheden vreesde eu een bui tengewone politiemacht vau 50 man op den dag der verkiezing naar de stad is gezoudeu. Slechts met eene meerderheid van tf stemmen behaalden de liberalen de overwinning. Ook in het lersche graafschap Masse ziju twee liberalen verkozen. De prins von Bismarck is Zoudag voormiddag te 88/* uur naar Varziu veitrokken. Zaterdag ts het voorstel der commissie betreffende het uitleveringsverdrag met Belgie door den bonda- raad aangenomen. De rijbkauselier zal thans het Duitsche gezantschap te Brussel vau iustructien voor zien, om de onderhandelingen verder voort te zetten, ilet besluit aangaaude eeue rijkswet over het burger lijk huwelijk is vau de orde van den dag verwijderd, omdat eenige gezanten niet van voldoende instruction voorzien waren. Het b< richt van sommige ochtend bladen, dat reeds een besluit in deze aangelegenheid gevallen was, is van grond outbloot. Woensdag jl. is de eerste oud-katholieke synode te Bono door bisschop Heinkens geopend, waarop 28 gees telijken ea 57 afgevaardigden van gemeenten tegen woordig waren. l)e synodale-en gemeentelijke inrich ting door het congres van Constauz ontworpen werd goedgekeurd en vervolgens de beraadslaging over ver schillende hervormingen geopend. De bisschop beeft Vrijdag aan een stndeut in de godgeleerdheid de subdiaconaate-wijdiug verleend en daarop heeft de verkiezing der synodale commissie plaats gevonden, waarna de synode gesloten is. Het eerstvolgende congres der oud-Katholieken zal in deu loop van den aanst. herfst te Freiburg, in Breisgau, gehouden worden. De Badensche tweede kamer heeft het wetsontwerp op de inkomstenbelasting met 42 tegen 13 atemmeu aangenomenbij eene latere invoeringswet zal worden bepaald, welke belastingen daarvoor zullen vervallen. Tusschen de Pruisische kroon en den voormaligen vermoedelijken trooqsopvolger van Hessen, den land graaf Fried rich von Hessen ia eene overeenkomst gesloten, waarby laatstgenoemde afstand heeft gedaan fan al rijn aanspraken op de kroon van Hessen tegen eene jaarlijksche rente van 202,000 thaler, terwijl aan de leden nit de zijlinie van bet Hessische huis het recht blyft voortbehouden om tegen mindere revenuen tot <kze overeenkomst toe te treden. De voormalige keurvorst heeft tegen deze overeenkomst geprotesteerd en verscheidene ledeu van het Hessische huis hebben verkiaird met dat protest iu te stemmen. Het iuternationale posl-oongres, door deu Duitschen postdirecteur-generaal Stephen georganiseerd, zal den 15u Sept. aanst. te Bonu bijeenkomen. De Zwitsersche stendeuraad heeft, in overeenstem ming met den natioualen raad, met eenparige stem men de kennisgeving vau den bondsraad betreffende de herzieuing der boudsconstitutie, goedgekeurd. De nieuwe bondsconstitutio is daarmede iu werking ge treden. Vermoedelijk zal de Italisansche kamer der afge vaardigden iu Aug. worden ontbonden en zullen de algemeeoe verkiezingen in Nov. worden gehouden. Volgens een gerucht zou de paus voornemens zgn, den katholieken kiezers te vergunuen, aau die ver kiezingen deel te nemen. Men weet evenwel niet of dit gerucht gegrond is. Men verzekert, dat het ontwerp betreffende de Zuidelijke eu Romeinsche spoorwegen nog in de te genwoordige zitting zal behandeld worden. De paus, die door koortsen is aangetast geweest, is thans weder geheel beter, doch zijne geneesheeren hebben hem aangeraden om het aantal audieutiën te verminderen. Omtrent de operation in Spanje tegen de Carlisten hoort men weinig. Hun zaken schijnen evenwel slecht te gaan. De Vereenigde Staten van Noord-Amerika zyn weder een staat rijker geworden. Nieuw-Mexieo, dat tot dusverre slechts een Territory was, is door de kamer van volksvertegenwoordigers tot den rang van staat verheven. De republiek; telt na 38 staten en 8 Territories, welke laatste uaarinate de bevolking een zeker cijfer bereikt, ouder dc staten worden op genomen eu in alle aan deze toegekende rechten, de benoeming van leden in het congres enz. treden. Ten gevolge van deu stroom der landverhuizers, welke zich vooral naar de rijke en vruchtbare Zuid-Westelijk gelegen gewesten richt, gaat er geen jaar voorbij, waarin het aantal staten niet vermeerderd wordt. Uit het rapport omtrent de Amerikaansche lands schuld in deze maand zal blijken, dat dc schuld met 3 a 4 millioen is verminderd. Het huis van volksvertegenwoordigers heeft de wet tot vermindering vnn het leger aangenomeu. Het rapport van het bureau van landbouw te Mem phis, loopeude over de halve uitgestrektheid grondt waar katoen geteeld wordt, berekent dat dit jaar 6l/9 pCt. miuder terreiu voor de katoencultuur gebezigd zgn. De staat van de helft van bedoelden katoen- oogst is slecht. De heer Heuri Rochefort, vergezeld van twee zijner vrienden, is hedenavond te New-York aangekomen. Hij had verzocht elk publiek vertoon achterwege te laten. Hij heeft een brief openbaar gemaakt, waarin hij de commune verdedigt, de brandstichtingen en execu- tien goedkeurt, omdut zij slechts represailles waren. Hij geeft eene beschrijving van het verschrikkelijk lijden der communisten, gedurende het vervoer naar en het verblijf in Nieuw-C'aledonië, en beschuldigt op bittere wijze Mac-Mabon, wiens gezag slechts van korten duur zal ziju. Gouda, 2 Juni. Z. M. de koning heeft door II. D. adjudant en par ticulier secretaris aan den heer G. Boot kleedermaker alhier Hoogstdeszelf9 dank doen betuigen voor een bij gelegenhéid zijner 25 jarige regeering aangeboden kleedingstuk. Door dc commissie uit het provinciaal gerechts hof is Zaterdag als caudidaat-uotaris toegelaten de heer de Wilde, van Schoonhoven. Vier caiulida- ten werden afgewezen. Hiermede zijn de vooijaars- exameus geëindigd. Vrijdag a. st. wordt, naar wy vernemen, de ste delijke zwemschool alhier geopend. De feesten van den heer M. H. Kluitman zijn li. Zaterdag geëindigd. De vorige dagen waren bestemd om familiebetrekkingen, stadgenooten en schoolkin deren te ontvangen, terwijl de Zaterdag geheel en al gewijd moest zijn aau de receptie^ van kweèkelingen en ambtsbroeders. Reeds des namiddags om één ure vereemgde zich in „de Zalm* een twaalftal kweekeliugen en oud-kweekelingen om de verschillende tijdperken van 's meesters arbeid aau de opleiding van onderwij zers voor te stellen. Bij monde vau den oud-kweeke- ling J. Schippers, thans hoofdonderwijzer te 'sG raven - hage, werd de jubilaris gefeliciteerd met zijn gelukkig volbrachten veertigjarigen arbeid en ontving h(j als een stoffelijk bewijs van hoogachting en erkentenis van 83 kweekelingen eeu keurig zilveren theeservies benevens een album,dat de namen der dankbare gevers bevatte. Was de waardige man door dit bezoek reeds aange naam verrast en diep getroffen, niet minder verras- si ogen werden hem des avonds bereid. In 't schoollokaal vau den heer Kramers vereenigden zich te zeven uren ue collega's uit het zevende schooldis trict van Zuid-Holland, om, met hun geachten schoolopziener, den heer J. Broedelet, aan het hoofd zich gezaaenlyk naar de rijk versierde Keizerstraat en het niet minder opgesmukte schoollokaal te bege ven. paar schaarden zich de deelnemende ambts broeders in eenen kring om den jubilaris en sprak de schoolopziener in schoone en hartelijke taal den jubilaris namens allen toe om hem geluk te wenschen met zgn veertigjarig fgest en hem dank te zeggen voor alles wat hg ais ouderwijzer en vriend voor zijne mede-onderwijzers geweest was. Tot in de ziel getroffen nam toen de heer Kluitman het woord en aanvaardde daarna het geschenk, bestaande in zes smaakvolle stoelen met fauteuil, en een album met de namen der deelnemers. Hierop zett'en zich de feestgenooten aan de theetafel en wijddeu een blik van bewondering aan het schoollokaal, dat door do zorg der hulponderwijzers in een heerlijke feestzaal was herschapen. Werd op het gezicht daarvan ieder een reeds tot feestvreugde gestemd, die vreugde steeg nog in rnime mate, toen tegen het vallen van den avond de honderden lichten aan de eerepoort en aan de woniog van den feestvierende werden ontsto ken en het vroolyke gejoel en gejuich door de straat weergalmde en een herhaald //Leve Meester Kluitman* 1 allen naar buiten lokte. In de school teruggekeerd, klonk kort daarop de muziek van de schutterij, die eene serenade aan den jubi laris kwam brengen en de blijgestemde feestge nooten een gcruimen tijd in de school op hare ju belende en welklinkende tonen vergastte. Was het wonder dat de heer Wensink, kapelmeester der dd. schutterij uitgenoodigd werd om web naast de gasten, ruim zeveutig in getal, aan de feesttafel neer to zot ten eg deel te nemen in en bij te dragen tot do algemeeue vreugde? Ook de heer Heringa, oud schoolopziener eu twee onderwijzers uit Rotterdam waren herwaarts gekomen om hunne hulde te bren gen aan den mau, wiens naam in de schoolwereld zulk een goeden klauk heeft. Ecbte broederzin en gulle vroolijkheid zaten verder aar. den welvoorziene» disch voor, waar het niet aan hartelijke toasten, aan zang ea muziek ontbrak en waarmede men niet eer der eindigde dan nadat de dagvorstinne reeds sedert lang uit hure gouden poorten de jubelende schare had begroet. Vroolijk en hartejijk was het feest be- gonneu, hartelijk en vroolijk was het eiude. De heriunering aan dut heerlijke feest zal nog lung bij onderwijzers en vrienden in aandenken blyven eu de achtenswaardige Kluitman heeft meer dan ooit onder vonden hoe hoog men zijne verdiensten op prijs stelt. De tevredenheid vau zijn schooltoezicht, de hoog achting van zijn ambtgenooten en boven al de dank baarheid van duizendeu ouders py hem eene beloo ning, waar ridderkruis noch ridderlint bij haalt. Hetzij hg zijne taak uu verder voortzette, hetzij hij zijne welverdiende rust neme, veler wcusch is voorzeker dat hij met zijne gade nog jareu lang aan zijn veertigjarig jubilé in welstand moge denken. De toestand van den muzickant Groenendaal bij de schutterij alhier, wiens arm Zaterdagavond door het springen van een ijzeren pyp, waariu kruid werd aangestoken, gewond werd, is naar wij vernemen, vooruitgaande. Men schryft ons uit Stolwijk: Het zilveren kroningsfeest werd alhier den 29n Mei met buitengewone geestdrift gevierd. Het dorp was rijkelijk met groen en vlaggen ver sierd, terwijl twee prachtige eerepoorten ieders aan dacht trokkeu. Den Heeren C. Stoppelenburg eu W. Verburg komt daarvoor alle eer toe. Des morgeus werd er een optocht te paard gehou den op het dorp en door de verschillet)de doelen der gemeente. Te twee ure begareu zich dc schoolkinderen in vereeniging met die uit het Beiersche* nadat zij in de school tliuk onthaald waren, naar de kerk, om daar eénige toepasselijke zangstukjes te doen hooren. Teruggekeerd werd de jeugd getrakteerd op wijn en koekjes. Onderwyl had men zich op het dorp bezip gehou den met tonnetjes kruien en andere vermakelykheden. Het voornaamste nommer van het programma bleef voor den avond bewaard. Onder leiding van de Rederijkerskamer //Vooruit gang* werd er eeoe allegorische voorstelling gehou den van de verrassing van Bergen, welke voorstelling in de beste orde eu naar aller genoegen afliep. Eene prachtige illimunatie besloot de feestelykuedpn. Een regeeringstelegram, Buitenzorg 31 Mei, bevat De ster van gas aan die poort, die ruikeen uitmun tend succes te weeg bracht, was geheel uit eigen beweging door de directie der gasfabriek aangebracht, om ook het hare te doen tot opluistering van het feest. jc volgende mededeelingen, ontleend aan len bericht rtn den bevelhebber in Atcbin, kolonel Pel. Vijandelijke aanvallen op KolaraJja Vennjong en Jfaraksa waren algeslagende laatste met zwaar ver lies voor deu vyaud. Deze nestelde zich oostelijk #p verscheidene pinten. De gezondheidstoestand was liet gunstig. De raad van achten te Pinang (voor name Atcbineezen aldaar gevestigd) had gevraagd voorwaarden vnn onderwerping van Atcbin Proper en scheen dus tot toenadering gezind. De onder-officieren, die onlangs het examen voor den rang van 2eu luitenant voor hét leger hier te lande hebbeu afgelegd, zullen eerstdaags door Z. M. den Koning tot dien rang worden beuoemd. De Minister van Oorlog, ontvangen hebbende een aantal requesten, waarbij door of ten behoeve van miiioien-verlofgangers, vrijstelling wordt vertoebt van het opkomen onder de wapenen voor de te dezeu jare te houden herhalingsoefeningen, brengt ter kennis van adressanten, dat de belangen van den dienst niet laten in hun verzoek te bewilligen. Bij deze geie- geuheid wordt aau de betrokken miliciens herinnerd, dat zy, die wegens ziekte niet op den bepaalden dag onder de wapenen komen, overeeukomstig de daar omtrent bestaande voorschriften, zich ua hunne her stelling bij hun korps zullen moeten vervoegen, teu einde gedurende zes weken in den wapenhandel te worden geoefend. Bij het Hoofd-Comité van hèt Roode Krkii zijn mededeelingen uit Indië ontvangen met betrekkingen tot de verrichtingen dier instelling aldaar. Deu 8n Maart werden de lijders «au Atcbin in het militair hospitaal te Batavia opgenomen, bezocht door den president Allen zonder onderscheid waren hoogst tevreden met hun verzorgiug en verpleging. De chef der geneeskundige dienst, kolonel B. E. J. H. Becking, benevens eenige aan bet hospitaal ge plaatste militaire geneesheeren, waren bg dit bezoek tegenwoordig. Ten gevolge daarvan hadden verzen dingen naar het hospitaal te Batavia plaats, terwijl later nog verschillende zaken naar Atcbin werden verzouden. Deu 14n Maart kwam van Atcbin en Pudaug een groot aantal zieken eu gewoudeu aau, vooral dwang arbeiders. Volgens mededeeling van den directeur van het militair hospitaal bedrueg het aantal lyders van At cbin den 14n Maart 124, zóówel van de land- als van de landmacht. Den 15n Maart bezochten de president en de secre taris onder geleide van den dirigecrenden officier van gezoudheid le klasse, den heer D. J de Leeaw.de siekpn en gekwetsten vau wie als uit ééu moud werd vernomen, dat zij hoogelijk tevreden wareu met huu verzorging, zoowel van de zijde der militaire genees heeren als van wege het Roode Krui». Zondag werd te 's Hage gehouden de algemeene ver gadering der ordo vnn vryraeiselareu, re-sorteerendc onder het Grootoosten. Die vergadering is samen- ge t ld uit dc leden vau het hoofdbestuur eu afge vaardigden of vertegenwoordigers der onderscheiden loges, mitsgaders uit vertegenwoordigers van vreemde groote loges bij het Groot-oosteu vau Nederland, bij welke wcdeikeerig van bier representanten zijn be noemd. Door de Amstrrdamsche departementen der maat schappij tot Nut »nn 't Algemeen is besloten, 100 beschikbaar te stellen, ter erkenning van het lof- waardig gedrag der pol iele, gedurende de jonge fees ten. Door de commissie, die aan de policie een blijk van tevredenheid wil aanbieden, i^ tot dasver, met inbegrip tan bovengenoemde som,v omstreeks 1000 outvaugen. De algemeeue vergadering van het «Algemeen Ne- derlf.ndsch Vredebond* zal den 15u Juli te 'sGra- venbage, in het hóiei Bellevuegehouden worden. Te Rotterdam is Zaterdag de algemeene vergade ring der Noord-Brab. Duitsche spoorweg-maatschappij (Boxtel-Wesel) gehouden. Aan de deelhebbers werd de treurige toestand der maatschappij medegedeeld, 'foen men eindelijk de exploitatie kon beginnen, waa er verlies, en konden de inkomsten de uitgaven niet dekken men hoopte op beteren uitslag, als de lijn voltooid was, vooral door transito-vervoer. De direc tie had tot voltooiing geld in Engeland gevonden en zij werd ten slotte gemachtigd eene hypothecaire leening te sluiten, toen het was uitgemaakt, dat op betere voorwaarden geen geld te bekomen was, en 1 dat als de weg niet voltooid werd, de actiehouders tonne obligatiën als scheurpapier konden beschouwen» jetwijl er bij het aangaan van de leeuing in de toe- tojnst nog eenige kans tot redres bleef. De leening 1 hm tijn eene hypothecaire en worden gevloten ad 6 nulioen gulden, rentende 5 pCt., tegen den koers van 1r\ Naar men verneemt, zijn door de directie van den Nederl. CentraaUpoorweg drie nieuwe locomo tieven aangekocht, die tegen het einde dezes jaars in dienst zullen gesteld worden. Zulk eene aanwinst ui er voorzeker veel toe bgdrageu om op de lijueu van genoemden spoorweg herhaaldelijk voorkomende stoornissen en kleine ongelukken dpor gebreken aan machines enz., waaruit licht grooter rampen konden ontstaan, tegen te gaan en geheel te doen ophou den. De quantiteit hoephout eu teen, welke thans in de Lekdorpen van de Krimpenerwuard geschild of wit- gemaakt wordt, is buitengewoon groot. De geschilde witte teen uit deze waOrd gaat met scheepsladingen naar Engeland en brengt 55 ets. per half kilogram op. Teen voor de mandemakers, waarbij de prijs per tel berekend wordt, komt thans hier niet voor. Ter wijl de teen veel meer geldt dan in het vorige jaar, is dit niet met het hoephout het geval, daar de prijzen hiervan tyï minder zijn dau verloopen jaar. De gladde hoep wordt thans tegen 50 ets. en de ongeschilde tegen 40 cis. per bos geleverd. In de vergadering van den geneeskundigen raad voor Gelderland en Utrecht, gehouden te Arnhem deu 22steu jl., wees de voorzitter op het tot nog toe gunstige verloop der cholera iu ons vaderlandDeze ziekte heeft zich het eerst voorgedaan in de laatste dagen van September te Bergen-op-Zoom en geduurd tot het einde van Maart; in April is slechts nog één sterf geval voorgekomen te Utrecht eu ééu te Dordrecht. Zy heeft vo'gens officieele berichteu geheeracht iu 44 gemeenten eu, bg eeu duur van een halfjaar, slechts 312 menacben weggerukt. Naar wij vernemen, heeft de Minister van Binnen- landsche Zaken in het sectie-verslag van de Tweede Kamer over de inlichtingen betreffeode den census aanleiding gevonden, om de Gemeentebesturen nadere opgaaf 'te vragen van het getal kiezers, zoowel voor de Tweede Kamer als voor den Gemeenteraad, bij bet aannemen van hoogere bedragen voor deu census don iu het hangende wetsontwerp zijn »ourge«teld. j De Miuister verlangt de opgaaf met spoed te ontvangen. Iu de Time» komt vau de baud van eeu voornamen veearts, een opstel over hondsdolheid voor, waarvan wy ouzeu lezers het volgende meeueu te moe eu me- dedeeleu De eerstverschijnselen van dpiheid in eeu houd toonrri zich in wijzigingen in z(jn*gedrag, welke boe- wel zij der a indacht vnn gewone opmerkers kunnen ouigaan, gelukkig treffend genoeg zyn, om de op merkzaamheid te wekkeu vau itdrr, dief deu hond kent eu vertrouwd is met ziju gewoonte eu eigenaardig- baden. Wanneer een hond dolheid ouder de leden heeft, verliest hij zijn gewone leveudigheid. Hij druil oort alsof hij bang ware en poogt zich ia donkere boekeu terug te trekkeu. Van den aanvang af zijn er aanduidingen van dat zekerste verschijnsel der ziekte, ontaarde eetlust. Dolle honden versliuden uiet alleen- met graagte vuilnis en vodden vau elkeii aard, maar ztlfa hun eigep uitwerpselen. Dit verschijuael toont zich spoedig en "is meer dau bedenkelijk. Te gelijk met dt-zfl eigenaardigheid is het van groot belang op te merken, dat een besmette hónd vau den aanvang af zonder aanleiding grommend hapt nnar andere honden. Deze manier, om te bijten eu te happen, is van groot belang. Zoo een hond die deze gewoonte niet heeft, mauwend bijt uaar deu eersteii hond deu beste, dien hij ziet, is hij waarschijnlijk niet veilig. Op de straat toont de hond eveneens door zijn gedrag dat by in eeu gevaarlij kin staat verkeert. Eeu gezon de hond, die o»er slroat gaat, toont bij eiken stap. dat alles, wat hij ziet en hoort, zijn aandacht trekt. De dolle hond gaat daarentegen ingetrokken eu korse- lig recht voor zich uit, zonder dat ziju aandacht ge 'trokken wordt door de zaken, die bet meest gcsch%| zijn haar te wekken. Altyd echter met die uitzond? ring, dat hij door het zien of hooren van een anderen houd wordt opgewonden. Van de verschijnselen, die de laatste periode der ziekte onderscheiden, zijn de belangrijkste die, welke betrekking hebben op de organen, waar de ziekte zich nestelt den bek ea de keel. De aandacht wordt vaak getrokken uaar deir, toestand, waariu de bek van een gezond gewaand dier zich bevindt, door dien men opmerkt, dat de hond poogt de hoeken van zijn bek te krabben, als poogde hij zich te out doen van htt touwaehtige slym, dat uit den bek vloeit. In honden, die vastliggen, is het opmerkelijk, dat het blaffen zyn klank verloren heeft en een schor gejuid wordt voortgebracht, dat zelfs de aandacht van deu minst opmerkzame niet ontgaan kan. Als de ziekte zich ontwikkelt, neemt het uitvloeien van slijm toe; de onderkaak hangt neer als ware zij verlamd en het dier ondervindt blykbaar moeite iu het s'ikkgti. Dit gaat vaak gepaard met het vtrlies van beweeg kracht in de achterdeelen van het lichaam. Het dier wordt nu onderhevig aau vlagen »an opgewondenheid, in welke aanvallen het herhaalde pogingen doet om te bijten of te knagen op alle voorwerpen binnen zijn bereik, zouals bout, stroo, enz., terwijl het terzelfder tijd de reeds vermelde neiging blijft toonen, om ziju eigen uitwerpselen op te eten. Zelfs gedurende de tijdperken yan kalmte en afgematheid vernieuwt de opgewondenheid zich onmiddellijk bij het zien of hoo ren van eeu anderen hond. liet mag vooral wel opgemerkt wordeu, dat de ziekte in alle jaargetijden wordt waargenomen; dat de dolle hond zijn meester blijft herkennen en genoegen toont, wanneer men hem vriendelijk toespreekt, dat hij geen water schuwt, eu dat lu vele gevallen .van het begin tot het einde, de wilde woede, welke men algemeen onderstelt dat de ziekte steeds vergezelt, in het oogloopend afwezig is. De doctoren, die over de ziekte schrijven, drukken allen eigeuairs van honden op het hart, dat zij een ontzaglijke verantwoordelijkheid op zich nemen, als ze verzuimen deze kenteekenen op te merken en den hond dus niet buiten staat stellen, menschen of hon den te bijten. Aan alle plaatselijke besturen wordt door de regeering het afmaken vau oobeheerde hon den teu sterkste aanbevolen, en de rechtbanken hebben iu den laatsteu tijd tot het betalen van groote schade loosstellingen in geld lieden veroordeeld, wier honden meuscheu gebeten hadden, nadat zy reeds eens be wijzen van boosheid of bijtlust gegeven hadden. Eeu der doctoren, die vele gebeten menschen be handeld heeft, merkt op, dat verreweg alle gevallen geen noodlottigeu afloop hebben. Gebeten menschen doen dus wel, zich niet al te ongerust te maken en knlra te blijven. Het beste blijft steeds de wond door een gloeiend yzer of bijtend middel (waartoe hij vooral lunar caustic aanbeveelt) te laten uitbranden» Dit moet steeds onmiddellijk geschieden wauneer een ontbloot gedeelte van het lichaam aapgezicht of hand gebeten is. Meestal worden echter de beenen gebeten, in welk geval de beet veel van zijn gevaar verliest, door dien pantalon en kousen de tanden vau bet slijm ont doen. Een andere doctor heeft belangwekkende proeven genomen door, de tanden van eenige dolle honden zoo danig af te slijpen, dat zij niet scherp of suijdend zijn. Hij was eindelijk zoo overtuigd geworden van het doelmatige hieivan, «lat hij zich door een dus bchanr delden dollen hond in de hand liet bijten. Het dier kneusde zijn hand wel, maar de tanden drongen niet iu het vleesch, en hij ondervond dus geen nadeel. Het eenige goede middel is eu blijft echter de opmerkzaamheid' vau houdeneigenaars en het afmaken van alle onbeheerde honden. VAN HET EIND-EXAMEN DER BURGER AVONDSCHOOL.» (Slot). De uitslag van het examen iu de rekenkunde mag inderdaqd uitmuntend heeten. De opgaveu voor het practisch gedeelte werden by na alle flink beredeneerd opgelost, en wat de theorie betreft, toonden de exa minandi een goed begrip te hebben van het tientallig stcLel, de deelbaarheid der getallen, de gewone en tiendeelige breuken eii het metriek stelsel van maten en gewriohteu, waarbij vooral gelet werd op de keuuis der syatematische benamingen. Gelijke resultaten leverde het onderzoek in de meet kunde. De| vraagstukken werden bijna zonder uit zondering g^jed opgelost, en bij het mondeling examen toonden de jongelieden niet alleen de zaken goed te begrijpen, mnar ook vaardigheid in het juist betoogeu. Om van hunne geoefeudüeid in het stellen te doeu blijken, kozen zes der zc«eu examinandi uit de hun opgegeven onderwerpen tot stof voor een opstel „het geld,* dat, eenige taal- en spelfouten uitgezonderd, door allen, niet alleen uit een taalkundig, maar ook uit een staathuishoudkundig oogpunt -zeer goed eu vol ledig werd behandeld. De zevende, die een tweede onderwerp, „de oorlog met Atchin,* koos, leverde een opstel, dat uitmuntte door zuivere taal en fraaien stijl. Het mondeling gedeelte van het examen in de Ned. taal bestond uit „Grepen uit de Land- en Volken kunde vau Sanders en Ilessler,* verklaring en ont leeding van het gelegene en van de beteekeuis der leerteekens. Ofschoon bij lage eischen eu kelen hierin nog dik- wyls% faaldeu, was de uitslag toch gunstiger dan andere jaren. Het examen in de geschiedenis kon slechts zeer weinig omvattend zijn, daar aan de B. a. s. zeer weinig tyd aan dit wak kon worden besteed. De uitslag was dau ook maar even voldoende, van één onvol doende. Uit de tijdvakkep van 157 D tot 1795 en van 17951813 werd naar bekendheid met de meest voorname personen en feiten onderzoek gedaan. Het begrip van ons tegenwoordig" regeeringsstelsel was o*er het algemeen vrij voldoende. Bij h-t onderzoek' naar de mate hunner natuur kundige keuuis toonden ade examinandi voldoende begrippen te hebben-vau verschillende pbysiscbe ver schijnselen en hun verbaud Het begrip van wurinte

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 2