Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. HUIS. 1874. N? 1525. JPER, UNDIGEN, Vrijdag 5 Juul. HEREN urscl. TI rden, 93. U _L JL ri Ij UIT HET VERSLAG VAN DEN TOESTAND DER GEMEENTE GOUDA. 1873. 1 GOUDSCHE COURANT IA STOUT, wege de gemeente au. )OC 80 et, 0 MEDOC PHE ƒ1.25, 'RONQUOI .Y PAUIL- 4ER/1.20, Aan 1 gen plaat mstreken te JRG, Land- ireid door nde. üTiLn, ZevenstraaL - 204S1.82S - 260,— «7174,32» per flesch Ct. p. kruik leze dat bij mte soorten agazjjn vau lOHs. JOs. eschje. in huis. De d of terug ape. Eenig '3 te Ameter- slling. Gun- sch Verslag- gehouden itsck Provin- lept. 1873.) H. J. J. van IATEN; J. Q. itig gemaakt ERS, KOOT JES, KAAS- 3 zoo vroeg de aflevering 16. ir aan zjjne FRANSCII i te geven, nder boven iK geopend oorzien van IE. in de inrichting bevond, beliep 67, het kleinste 46; hieronder zijn begrepen 35 oude lieden, die tegen eene kleine bijdrage van armbesturen of particulieren in het gesticht zijn gehuisvest en doorloopend worden verpleegd. b. De vereeniging „Hulpbetoon aan eerlijke en vlijtige armoede”. Deze vereeniging, door eenige dames bestuurd, stelt zich ten doel aan behoeftige gezinnen Be delijke en stoffelijke ondersteuning te verleenen. Aan verscheidene vrouwen verschaft zij, tegen een billijk loon, naai- en breiwerk. Van de ge maakte goederen, die niet verkocht hebben kun nen worden, wordt eene verloting gehouden. Instellingen ter voorkoming van armoede door of van wege de Gemeente beheerd. a. De bank van Leening, bestuurd door eene commissie van drie leden. Op deu_ ls|eu Januari waren aanwezig; 16018 panden, beleend met 44988,75 In den loop van 1873 werden beleend, 78800 voor - 213189,20 te ramen 94818. panden, beleend met 258177,95 Daarentegen werden er: Gelost 7$29ö pand, teg ƒ209882,55 Verkocht 952 - 2362,90 te zameu 79247 ten bedrage van- 211745,45 Zoodat op uit. pee. 1873 aauwczig waren: 15571- panden; beleend met 46432,50 Het saldo in kas, waarvan tijdelijk f 10,000 in de Gemeentekas is gestort, bedroeg Het debet der administratie van verkoop Kapitaal der bank op uit. Dec. 1873 Er werden in den loop van het jaar 6148 panden minder beleend en j 10519,70 minder ter leen verstrekt dan in het vorige jaar. b. De spaarkas, onder het beheer van het burgerlijk armbestuur. Door 777 personen werd ingébracht de som van 7028,70. Zij ontvingen terug 7268,55. Het bedrag, waarmede de teruggaaf den inleg overtreft, wordt bestreden uit de rente, die het op da spaarbank geplaatste kapitaal heeft afge worpen, zijnde eene som van 60,12, en voor het overige uit de fondsen van het burgerlijk armbestuur. In het vorige jaar hadden 743 personen de som van 6733,25 ingebracht. Behalve de beide voorgaande Gemeente-instel- liugen verdienen nog de volgende, die door of van wege Corporatien of Particulieren beheerd worden, vermelding: a. De Spaarbank opgericht door het depar tement Gouda der Maatschappij to* Nut van 't Algemeen. Volgens de laatste rekening bedroeg het ge tal deelnemers 1073. De inlagen, in het jaar 1873 gedaan, belie pen 37856,04s, terwijl aan de deelnemers werd terugbetaald, zoo voor opgevraagde inlagen als voor interessen, 34634,75s. De rente door de Spaarbank betaald is 3°/0. b. De Hulpbank, insgelijks opgericht door het Departement Gouda der Maatschappij tot Nut van ‘t Algemeen. Zij verleende in het afgelobpen jaar 75 voor schotten, tot een gezamenlijk bedrag van/9420. In 1872 was het getal voorschotten 51, en beliep de vcorgeschoten som 8445,—. c. Een algemeen Ziekenfonds, met 126 deel nemers, door welke 645,30 aan contribution., werd bijgedragenaan 87 personen werd ge neeskundige hulp verleend. d. Twee begrafenisbussen, door bijzondere vereenigingen bestuurd. Zij telden 1858 leden; tot begraving van 79 personen werdeii gelden uitgekeerd, tot een bedrag van 7785,— De landbouw bleef een geiveuschteu bloei ge- h«t gebouw hadden eenige veranderin- ais- met het oog op de te wachten toe neming der bevolking door de overbrenging derwaarts van de kinderen die niet in het Wees huis kunnen worden geplaatst, en van de be- stedelingeu die niet meer in het Gasthuis wor den verpleegd. Ten gevolge van die veranderde bestemming draagt voortaau het Gesticht den nanm „Bestedelinghuis” 4°. Het Gast- of Ziekenhuis. Het getal verpleegden in het Gasthuis, is reeds elders opgegeven (zie Ct. van 27 Mei jl.) alwaar ook verdere bijzonderheden dit gesticht betreffende voorkomen. 5°. Het Oude Vrouwenhuis. In dit gesticht werden bij den aanvang van het jaar verpleegd 35 vrouwen, waarvan er 17 haar kost hadden gekocht, en 18 op preuves gezeten waren. In den loop van het jaar zjjn 3 kostkoopsters opgenomen en werd eene vrouw op eenepreuve geplaatst. Daarentegen kwamen 3 kostkoopsters en 2 vrouwen, die op preuves zaten, te overlij den, zoodat aan het einde van bet jaar het ge tal verpleegden 34 beliep. 6°. Het Israëlietisch armbestuur, dat tevens het beheer voert over het Oude Mannen- en Vrouwenhuis voor Israëlieten. Deze instelling wordt niet van wege de Gemeente beheerd, maar door haar gesubsidieerd. Het armbestuur verleende onderstand: onaf gebroken aan .2 huisgoafunen, en 3 afzonderlijk levende personen en tijdelijk aan 5 huisgezin nen en 1 afzonderlijk levend persoon. Bovendien bevonden zich op 1 Januarjj in het gesticht: 6 mannen en 4 vrouwen. In den loop van het jaar werd 1 vrouw daarin opge- nomen, terwijl 3 mannen en 1 vrouw stierven, zoodat op, 31 December aanwezig waren: 3 mannen en 4 vrouwen. Volgens de laatst goedgekeurde rekeningen (dienstjaar 1872) bedroegen de ontvangsten der instellingen van Weldadigheid, door of van we ge de Gemeente beheerd of gesubsidieerd 46315,21s en de uitgaven 43260,62. Onder de ontvangsten zjjn subsidiën uit de Gemeentekas ten bedrage van 22060,be grepen. Als middel tot vermindering der armoede door onderwjjs kunnen wij alleen noemen de Armenschool met de daaraan verbonden Avond school. Zjj is kosteloos toegankelijk voor alle onvermogende kinderen, terwijl op de Avond school ook meer bejaarden onderwjjs kunnen bekomen. Werkverschaffing tot leniging van armoede geschiedt door twee instellingen, die echter niet van wege de Gemeente beheerd of gesubsidieerd worden. a. De werkinrichting tot wering der Be delarij. Deze instelling bestaat door bijdragen van een groot aantal ingezetenen, die daaraan we kelijks oontribueeren. Alleen de gebouwen be- hooren aan de Gemeente en worden door haar onderhouden. Aan het hoofd staat een bestuur van negen leden, en een collegie van Commissarissen, dat uit 25 personen bestaat. Ieder, die tot die inrichting zjjne toevlucht neemt en ondersteuning blijkt noodig te heb ben, kan daar, tegen verrichting van het hem aangewezen werk, den kost en bovendien nog eene kleine geldelijke belooning bekomen. Deze inrichting heeft door de bedelarjj, die vóór hare oprichting op groote schaal bestond, geheel te doen verdwijnen, 'eenen hoogst welda- digen invloed in onze Gemeente uitgeoefend. Het grootste getal personen, dat tegeljjk zich (VerTolg.) De toestand, waarin de behoeftige klasse ver keerde, was bjjna gelijk aan dien van het vo rige jaar, toen hij betrekkelijk niet ongunstig kon worden genoemd. De loonen waren vrij hoog, en de winter niet buitengewoon streng; maar vele levensbe hoeften stegen zeer in prijs, waardoor zij voor minvermogenden moeieljjk te verkrijgen waren. De cholera, die gedurende de laatste maan den van het jaar heerschte, maakte voor som mige gezinnen buitengewone hulp noodig. In veler behoeften werd voorzien door de zorg van de dames Directrices van de hier ge vestigde afdeeling van het* Roode Kruis, wier liefderijke bemoeiingen dankbare vermelding verdienen. Ook in dit jaar ondervond onze Gemeente de gunstige werking der wijziging van de ar menwet, waarbij het recht van verhaal van ver leenden onderstand werd afgeschaft. Instellingen door of van wege de gemeente gesubsidieerd. Deze instellingen zjjn. 1°. Het Burgerlijk Armbestuur, waardoor in 1873 werden ondersteund onafgebroken 67 huisgezinnen en 84 afzon derlijk levende personen; en tjjdelijk 112 huisgezinnen en 18 afzonderlijk lévende personen. Bovendien werd aan 1158 personen kosteloos geneeskundige hulp verleend. 2°. Het vereenigd Wees- en ASlmoezeniers- huis, waarin, op den In Januari 1873, 54 kin deren werden verpleegd. In den loop van het jaar kwamen er 17 bij; 2 stierven, 1 verliet het gesticht en 1 werd in het idiotengesticht te 's Gravenhage geplaatst, zoodat er aan het einde van het jaar 67 weezen ten laste van deze ad ministratie Waren, waarvan echter bij gebrek aan genoegzame ruimte 6 buiten het Weeshuis moesten worden verpleegd. Ten geVolge van hel besluit van den Ge meenteraad om de kinderen, voor wie geene plaats is in het Weeshuis, in het Bestedeling- huis op te nemen, is met 1874 aan deze ver pleging buiten het Gesticht een einde gekomen. De gedurende toeneming van het getal kin deren in het Weeshuis is voornamelijk toe te schrijven aan de wijziging, die voor eenige jaren de Verordening onderging, waarbjj de leeftijd, waarop de kinderen kunnen worden opgenomen, ruimer werd gesteld. In het1 vorige jaar aanvaardden Regenten een door den Heer A. K. Kemper aan het •Gesticht gemaakt legaat van een kapitaal van j 30,000. Inschrijving op het Grootboek der 21/, Nat. Werk. Schuld, waarvan de rente levenslang aan K. R. Pelt moest worden uit betaald. Door het overlijden van den vrucht gebruiker in dit jaar is het Gesticht ook in het genot van de rente gekomen. Regenten dringen op vergrooting en verbe tering van. het gebouw aan. Voor een klein’ gedeelte werd hieraan dit jaar voldaan. De uitgaven' zijn tengevolge van het toene mend getal kinderen aanmerkelijk gestegen. 3°. Het Bestedelinghuis voor kinderen. Bij den aanvang van het jaar bevonden zich 12 kinderen in het gesticht. 3 jongens wer den gedurende het jaar opgenomen, terwijl 1 jongen en 3 meisjes het verlieten. Aan het einde van het jaar werden dus in het Bestede linghuis 11 kinderen verpleegd.

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 1