BUITENLAND. BINNENLAND. Bullculanilscli Overzicht. Laatste Berichten. ADVERTENTIEN. VERGADERING van dïn GEMEENTERAAD. meten. De landbouwer maakte van Uet zuivel en van dk overige voortbrengselen hooge prjjzen. Er was tamelijk veel gras en de beweiding kon tot laat in bet najaar ..worden voortgezet. Er zijn in het jaar 1873 eenige weinige hec taren weiland publiek verkocht. Zjj golden on geveer 2550,— per hectare, buiten de kosten op de verkooping gevallen. Deze soin mag evenwel niet als de normale koopwaarde wor den aangenomen, daar de ligging van het land, in de onmiddellijke nabijheid van de bebouwde kom der Gemeente, op den prijs, zonder twjj- fel grooten invloed heeft uitgeoefend. De huurprijs per hectare is van zestig tot hon derd gulden. De afdeeling „Gouda en Omstreken" der Hol- landsche Maatschappij van Landbouw telt 204 leden. Zjj vierde in de maand September baar vijf entwintigjarig bestaan door het houden eener tentoonstelling, waaraan een talrjjk bezoek ten deel viel. Verschillende volksvermaken droegen by om de viering van het feest op te luisteren. Geen nieuwe gewassen, werktuigen of veer assen werden, zoover ons bekend is, ingevoerd, evenmin als er nieuwe uitvindingen werden toe gepast. Er heerschten geene ziekten onder het vee. Omtrent de tuin- en warmoezierderijgronden en de bloemisterij valt niets bijzonders te ver melden. Boomgaarden, boomkweekerjjen en boutteelt vindt men in deze Gemeente bijna niet. Er werden ter markt gebracht: Paarden 30 Veulens Bunderen 3489 Kalveren 7002 Schapen 2831 Lammeren 2430 Varkens3307 Biggen10970 Boter56068 kilo. Kaas797600 De partijeu boter en kaas, die rechtstreeks aan de hier wonendo handelaars werden gele verd, zjjn onder deze opgaven niet begrepen. (Wordt vervolgd.) Het buitenlandsche ui ruws wordt schaarsch. Id de Fransche nat. vergadering is inet 394 tegen 298 stemmen besloten om tot de tweede lezing van het wetsontwerp op de gemeentelijke verkiezingen over te gaau. Daarna is beraadslaagd over het wetsontwerp op de gemecuteifjke organisatie. De heer de Fourtou heeft verklaard, dat de regeeriug zal vragen: baud- liandhaving van bet beginsel, dat de maires door het gouvernemei.t benoemd worden. Het rechtercciiLrum beeft besloten, bijeengekomen, om te beraadslagen o-er de vraagstukken, welke be trekking bobben op het gezag van maarschalk Mac- hlabon. Kr is lunchen bet rechterceutrum eu de gematigde leden «au het linkereentrum toenadering te bespeuren ter bestrijding van het Bonapartisme. De nat. vergaderiug heeft met 503 tegen 189 stemmen, de prtalabe quatstie ten opzichte der kies wet, door deu heer Berthauld gesteld, verworpen. De heer Gambctta, heeft op eeu particuliere bij eenkomst te Auxerre eeu redevoering gehouden, waarin hij wees op de vorderingen, door de republikeinsche party gemaakt De verkiezingen hadden achtereen volgens de verschillende vormen der monarchie ver oordeeld. Hij voerde befig uit tegeu de Bonapar- tisten en eindigde met een beroep te doen op alle liberalen. De algemeene vergadering der aandeelhouders in de Suez-maatschappij heeft hedeu het rapport van den heer de Lesseps en de consolidatie der achterstallige coupons goedgekeurd. Havas telegraleert en Kenter neemt het telegram over, in ous vorig numiner medegedeeld, volgens het welk Rockefort hij zijn aankomst te New-York de misdaden van de coinmuue gerechtvaaidigd heeft, en de brandstichtingen en terechtstellingen daden van vergeluing heelt genoemd. De Times en Daily New* bevatten daarentegen telegrammen van hun eigen correspondenten, wuarin wordt medegedeeld, dat Rochefort geweigerd heeft om de feestelijke ontvangst en het gastmaal, dat de communisten cu internationalisten van New-York hem aanboden, aan te neutenj Het laatste komt ons het waarschijnlijkste voor. In de commune nam Rochefort geeu noemenswaar dig aandeel. Enkele dagen voor dat de branden en moorden begonneu, was hij, daar hij Parijs poogde te ontvluchten, reeds gevangen geuomeu, en het is aigem :eu bekend, dat door deu krijgsraad iu Roche fort den schrijver van de hittere aanvallen op Na poleon 111 eu op zgn handlangers in de kerk, ge straft werd, en niet de communist. De Pruisische ministers gaan bijna allen op reis, als de keizer de hoofdstad verlaat. De heer Falk zal nog wel eenigen tijd werk hebben, daar de voor- zieniug in het bestuur van het vacante bisdom Posen noodzakelyk wordt. De Badrusche eerste kamer heeft het ontwerp van wet betredende de oud-Katholieken, in den geest zooals het door de tweede kamer is goedgekeurd, met bijna algemeene stemmen (op drie ua) aange nomen. De Hessische kamer der afgevaardigden heeft goed gekeurd het ontwerp van wet, waarbij aan ambtena ren of door den staat gepensioneerden verboden wordt, op verbeurte van hunne jaarwedde of bun pensioen, leden te zijn van den raad van bestuur eener raaat- soliappij op aandeelen. Op voorstel van een der le den is tevens bepaald, dat d<9|plgke personen, thans in die betrekking werkzaam, èh met langer mogen waarnemen dan tot 1 Jan. 1876. De Spaausche Minister van Financiën Caoaaoho beeft den moed gehad om een plan aan te geven tot regeling der Spaausche financiën. Naar de impartial verzekert, heeft hij eeu middel ontdekt om 2000 millioen realen-inkomsten te krijgen; de houders der biunen- eu buiteulandsche schuldbrieven zullen zich echter met eeu belaugrijke vermindering van den in terest tevreden moeteu stellen. Er zijn reeds zooveel fiaancieele plannen geweest, dat meu wel zal doen vooreerst de praetisclie gevolgeu van de werkzaam heid van deu heer Camncho af te wachten. FRANKRIJK. De Figaro- brengt onder het opschrift //Cabinet de Silence" het volgende verslag van de Zaterdag gehouden zitting der Fransche Nationale Vergadering: z/Nauw had Raudot de tribune besiegeu, toen Tail- hand reeds in diepe runt was; hertog Decazes liep om de vijf minuten weg om wal «ersehe lacht te scheppen; generaal Cissey zat met het hoofd in de hand boven eeu bundel stukkenhij sloeg echter geen blad om; oin 4 uur trad Ernest Picard met een lachend gezicht op hem toe, Schudde hem eeu oogen- blik deu arm eu ging weg, toeu hij zag dat er geen leven iu te krijgen was, zgn buurman toefluisterend ,hij slaapt." Welk eeu heerlijke gelegenheid om het Ministerie te doen vallen 1* De //Société des Geus da lettres" te Parys heeft beslist over de vraag of de vier Commune- mannen Pyat, Pascal Grousset, Valles eu Kazoua lid kunueu blijven van de Vereenigiug. Kazoua is met 9 tegen 5 stemmen, Jules Valies met 10 tegeu 4 stemmen vervallen verklaard vau het lidmaatschap. Felix Pyat eu Pascal Grousset zijn lid gebleven. Alpbon se Kurr, een uohryver zoo geestig en verstandig als Fraukryk er eeu heeft, pleit in het laatste nummer zijner Guêpes voor bet septennium. llij drukt de vurige hoop uit, dat in .arschalk Mac Mahon zich zal haudha«en op ziju post, totdat de ontvlamde partijwoede eeu weinig afgekoeld is, eu Frankryk in den kalmen geestestoestand verkeert, die onontbeerlijk is voor de verkiezing van een blijven- den regeeringsvorm. Hij veroordeelt alle partijen op het oogenbiik als machteloos en omdat ze haar recht tot regeeren bp onjuiste of onaanneembare aanspra ken grondvesten. Zoolang bet volk volstrekt geloof sloeg in de leerstellingen der kerk, was een koning door Gods genade mogelijk, doch die tyd is voor altijd voorby. Zekere legitimisten zien dat in, en willen het droit divia doen bekrachtigen door het algemeen stemrecht; doch zoo de koning werkelijk door God wordt aangesteld, is men hein blinde ge hoorzaamheid schuldig, en is een plebiscft belache lijk. Alphonse Kurr toont na aan hoe ongeschikt de graaf van CbaniWd is om koning te worden, en hue buitengewoon gering de kracht van zijn vermeend recht op den troon is. Hij heeft zijn geheele leven lang buiten Frankrijk gewoond en begrijpt het volk volstrekt niet. Van den grooten stryd aangaande de witte vlag sprekende, vergelijkt hij deu pretendeut bij een sterken zwemmer, die iu staat is, een onge- lukkigen man, die verdrinkt, te redden, doch die handenwringende heen en weer op het strand loopt, klagende en jammerende, omdat zijp zwembroekje niet de juiste kleur heeft, welke hij verlangt. Wat de Bonnpartisten aangaat, merkt de schrijver op, dat de verheffing van den Istea Napoleon een protest was tegen het hereditaire beginsel en dat bet daarom een onaangename grap van Napoleon 111 was, om de kroon van Frankrijk als een erfstuk te eischen. De keizerlijke prins heelt niet de minste aanspraak op den troon. Wat zou hem trouwens aanspraak; geven? De toestand, waarin zijn vader het land liet na een zwaren en misdadigen oorlog? Zoo hg den troon bestijgt moet het de voornaamste hoop zijn, dat hg in het geheel niet op zijn vader gelijkt en juist het tegenovergestelde zal doen van hetgeen zijn .vader deed. Waarom zou meu dan den zoon kiezen tan een vader* op wien het een eerste voorwaarde is, dat hg niet gelijken moet? Men heeft betere kans -iemand te vinden geheel ongelgk aan de beide eerste Napoleon» -door geen Bonaparte te kiezen. AJphpnse Karr geeft Ivoor zichzelf de voorkeur aan de republiek, maar hg erkent, dat er tegen de republiek een verschrikkelijk en wellicht onoverko melijk bezwaar bestaat, namelijk de republikeinsche partij, welke grootendeels bestaat uit lieden, belust op macht, posten en goede salarissen. De toestand kan dus geresumeerd worden: de re publiek is op het oogenbiik de eenige mogelyke regeeringsvorm voor Frankrijk, en de republiek is onmogelijk. - tS23 V- DÜITSCHLAND. Van goed ingelichte zijde verneemt meu, dat de Pruisische minister van financiën, de beer Camphau- sen, het voornemen heeft opgevat, om vóór de in staande zitting van den Piuisischen Landdag zijn nieuw financieel belastingstelsel in gereedheid te brcu- gen. Het heuglyke feit, dat de jongste begrootingm een zoo verbazend hoog bedrog aan batige saldo's hebben nagelaten, verblindt deu heer Camphausen niet. Hoe goed de financiën des lands ook zgn ge regeld, die groote baten kunnen niet anders dan van voorbijgaanden aard wezen. Men kan thans reeds met zekerheid voorzien, dat de booge bedragen, op sommige posten verkregen, welke zoozeer de ramin gen hebbeu overtroffen, als op de spoorwegen, bout, steenkolen, zegel, euz., binnenkort onvermijdelijk moeten dalen. Nu heeft men wel aanzienlijke som men besteed voor schulddelging, waardoor verminde- dering van rentelast wordt verkregen, maar daarte genover staat, dat meer dan 200 millioen thai zal worden aangevraagd teu behoeve van den aanleg van spoorwegen; dat 6 millioen thai, op de klassen- belasting verloren is gegaan door de begunstigingeu, ingevoerd bij de laagst aangeslagene»dat wijders de zegelbelastiug op de dagbladen eu op de kalen ders is afgeschaft, benevens de gabellen op de r|jks groote wegenen ten slotte heeft men de overtui ging, dat weldra de uitgaven met 12 millioen thai, zullen verhoogd moeten worden eu daarenboven dut ook de matriculaire bijdragen voor het leger stijgen. Dit alles te zamen vatteude, zegt de heer Camphau sen, volgt daaruit, dat voorzichtigheid in bet beheer vau 's lands financiën driugeud wordt gevorderd. Als grond hiervan mag derhalve worden verwacht, dat de heer Camphausen z|ju uienw belastingplan in de eerstvolgende zitting van den Landdag ter tafel zal brengen. Gouda, 4 Juni. Z. M. heeft bij de dd. schutterij alhier benoemd tot 1ste luit. de 2e luit. J. M. Noothoven vso Goor eu J. A. Hoest van Limburg en tot 2en luit., deu schutter F. K. Mertz. Het bestuur d.r Werimriohtin, tot wering dsi bedelarij alhier heeft in danlc ontvangen de som vau 96.60, z|jode het overschot der geldeu bijeenge bracht door de bewoners vau de Markt, Kleiweg e, a. lot illuisiuatie dier atrateu op 13 Mei U. Zaterdag den 6n Juni 1874, des namiddags ten 1 ure, waarin zal worden behandeld Een voorstel vau Burgemeester en Wethouders tot wijziging van den Staat vau Begrooting van Uitga, rei, dienst 1873. Het verzoek van den brugwachter B. C. Feit om rerhooging van bezoldiging met een daartoe betrek kelijk rapport van Burgemeeater en Wethouders. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders om het verkrijgbaar stellen van gezuiverd IJsetwater te doen eindigen. Benoeming van een lid iu de commissie vau toe zicht over het museum vau Oudheden. De gemeenteraad van Oudewater benoemde in zijn* vergadering vau 2 Juni 11. tot hulponderwijzer aau de openbare school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs, den heer P. R. Bos te Groningen en tot hulponderwijzer» mej. C. J. G. van der Upwich te Leiden. Met den eerstgenoemdeu ston den van de negen belanghebbenden op de voordracht de hh. A. F. Kuste te Groede en W. P. F. L. Ja cobs te Zaandam, terwijl met mej. van der Upwich, de dames M. Hansma van Dokkum en C. J. Hana van Amsterdam voor de benacmiug in aanmerking tremen. Tegen vergoeding van reiskosten had men Vooraf de dames laten overkomen, om eeuige proe ren van praktische bekwaamheid af te leggen. De gemeenteraad van Nieuwerkerk a/d IJssel heeft met algemeene stemmen besloten de kermis aldaar af te schaffen. Men verneemt dat bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de koningin op 17 dezer, van gemeente- wege des avonds in de Maliebaan te 's Hage een groot vuurwerk zal worden afgestoken. De gemeenteraad te 'e Gravenhage heeft ach iu zijne Diusdag gehouden zitting met 22 tegen 11 stemmen vereeuigd met het voorstel van Burg. eu Weth., om bij den Koning voorziening te vragen tegen het bevel van gedep. staten tot oprichting eener derde school voor meer uitgebreid lager ouder wijs aldaar. Voorts werd beraadslaagd over een voor stel van deu heer Polak Daniels, die bet verzoek van curatoren van het gymnasium, om geen uitvoering ta geven aau het besluit tot verhoogiug van het miner- ral, tot een voorBtel maakte. Ofschoon dit voorstel krachtig werd verdedigd, hadden vele leden er tegen zoo spoedig op een geuomeu besluit terug te komeu. Het voorstel werd met 20 tegen 14 stemmen ver worpen. Door een zestigtal der aanzienlijkste vrouwen in den lande is bjj Z. M. deu Koning een adres ingediend verzoekende, dat het Z Majesteit moge behagen het den mensah verlagende kwaad der dierenmishandeling te beteugelen, door het uitvaardigen van een Kouink- lijk besluit, doelmatige straffen tegen genoemd kwaad iu bet leven roepeude, opdat het der Nederland ache natie niet langer vergund zij zich te verlustigen in het aanschouwen van diereulijden, het ounoodig te veroorzaken of daardoor ongeoorloofde wiust te be- jagen. In genoemd adres komt 0. a. de behartigenswaar dige eu juiste opmerking voor: Immers alle staten van het beschaafd Ëar rpa, onderroheidene in Azië en Amerika, zelfs iu Afrika en Aastralië, voortoover Frankrijk en Engeland daar invloed oefenen, bezitien rijkswetten tegen het u.isliaudeleu van diereu. Spanje en Nederland slechts beschouwen dergelijke strafwetten alt overtollig. Alleen in Spanje en Nederland durft men plichlbesef en begrip van barinhanightid jegens dieren belachelijke oierdrij-ing achten. (fad) Een correspondent van het Utreckltck Dagblad be weert, dat bij gelegenheid van het kroningsfeest 180 onderwijzers den pegnsus bestegen en feestzaagen ge dicht hebben, terw|ji het totaal aantal gedrukte lied jes het fabelaohtig cijfer van 800,000 zon bedragen. Naar men ons mededeelt, heeft Z. M, de Koning ter geL-geoheid van bet kroningsfeest, ongeveer 2000 telegrammen outvangen om hem met de heuglijke gebeurtenis gelnk te uenschen. Het eerste telegram was afkomstig van Z. M. den Sultan van Turkije. Staten-Generaal. Tweede Kamee. Zittin gen van 2 en 3 Juni. In de vergaderzaal der kamer Dinsdag het ver- eischte getal leden ten half 4 ure uiet aanwe zig zijnde, werd alleen mtdedeefing gedaan vau de inge- komen, meerendeels reeds bekende wels-ontwerpeu en eenige regeeringvbeacheiden, zoomede van een brief van den heer llardenbroek, daarbij zijn ontslag ne mende als lid der kamer. Daarna is deze bijeenkomst gesloten, In de zitting van gisteren heeft de voorzitter voor gesteld tegen a. s. Vrijdag, ten 11 uur, op nieuw aan dé orde te stellen het in de vorige bijeenkomst reeds aau de orde gestelde uets-ontwerp houdende wijzi gingen inde bepalingen omtrent do rechterlijke tucht en daarna te behandelen de wets ontwerpen tot wy- ziging der begrooting van brt fonds voortspruitende uit de koopprijzen der domeiuen en tot goedkeuring «eener dading met den beer Jantzon vau Erffrenten van Babylonienbroek gesloten en vet volgens te be raadslagen over de conclusie van het verslag nopens West-Indië over 1873. Daartoe werd besloten. Dê heer Fabius verzocht verlof aan de kamer om op een nader te bepalen dag tot den minister van koloniën twee vragen te richten, die uitsluitend be trekking hebben op het militair beleid in Atchin. Die vragen zijn1°. Is de terugkeer van deu gene raal van Swieten naar Batavia gegrond op de be schouwingen van het gouvernement dat de Atahinesche oorlog is geëindigd en de vredelievende stemming der bevolking ven zelf zal volgen. Of is de generaal van Swieten bestemd, om, na afloop van den kwaden monsson, naar Sumatra terug te keeren, om verder deu vyaud met kracht te bedwingen en zoodanige maatregelen in het leven te roepen nis bij uoodig zal oordeelen 2°. Welke ziju de redenen dat te midden van den tegenwoordige!! toestand op Atchin dc onderbevelhebber der tweede expeditie, de om zijn flinkheid en dapperheid aao geroemde genemal Vcr- spyck/ op ziju Verzoek eervol is ontslagen en gepen- sioueerd De eer en waardigheid van het land eischen dat ook omtrent de raadselachtige houding in Atchin het noodige licht verspreid worde. De heer vau Oideithuis Gratama wenschte verlof van de kamer te bekomen om tot deu minister van koloniën drie fotgen te richten omtrent den stand der zaak van de Indische spoorwegen. Die vragen zgn: 1*. Welke zijn de plannen der regeering ten aauzieu van den aanleg van spoorwegen op Java? 2°. Blijft de regeeiiug gezind daarvoor nan particu lieren concessie te verieeueu? 3°. Zjo uiet, is de regeering d<*n gezind een wets-outwerp iu te dienen om die spoorwegen vau staatswege te doen aanleggen? Op voorstel vau dec voorzitter ia aau beide kee ren het gevraagde verlof verleeud. De Commissie uit de Tweede Kamer der Sinten- Generaal, tot het houden der enquête omtrent de Nederlandsohe koopvaardijvloot, heeft hare taak aan gevangen met het vastste len van eeue schets der hoofdpunten, die bij haar onderzoek in aaumerkiiig komen. Zij heeft zich verplicht geacht, een aflruk van die schets aan de Kamers van Koophandel eu Fabrieken te zeuden, in de verwachting dat vau de zijde dier Lichamen omtrent eenige der geste.de rra gen, of omtrent onderdeeleu daarvan, inlichtingeu zullen kunnen worden gegeven, die de taak der Gom missie gemakkelijker maken. Voor het outvangen van zoodanige inlichtingen houdt de Commissie zich aanbevoleu. Tevens keel zij de Kamers uitgeuoodigd, opgave te doen van de in haar ressort gevestigde personen, die. naar hare mee- niug, meer bijzonder bjj de te houden enquête zou den verdienen te worden gehoord. Daar dc Commissie voornemens is, tegeu den ln Juli tot het verhoor van deskundigen eu getuigen over te gaan, zal het haar aangenaam zijn, de ver laugde inlichtiugeu en opgaveu te outvaugeu vóór den 2Ön Juni, en wel onder het adres van de Tweede Kamer der Staten-Generul, met de bijvoeging: Com missie van enquête. Naar men verneemt, hebben de grondboringen, die van wege het departement van binnenlandde raken in den jougsten tgd werden gedaan ten behoeve van het plan tot droogmaking van het zuidelijk gedeelte der Zuiderzee, zulke gunstige resultaten opgeleverd, dat er alle vooruitzicht bestaat op het welslagen der onderneming. Ten behoeve van het Nederl. zendelinggenootschap is onder het postmerk Utrecht vau deu heer H. lliite eeu bankbillet vau 1000 ingekomen. de Noderland8che artillerie niet in aanmerking komt. Den 5den Augustus zullen bij Soesterberg proeven met het nieuwste vestinggeschut genomen worden. Naar men verneemt wordt door de justitie een onderzoek ingesteld te Zwartsluis, wegens het ont dokken van bloedvlekken in een vaartuig van J. K., die gezegd wordt overboord te ziju geslagen eo wiens knecht alleen met het schip is teruggekomen. Aan dc Prov. Over. eo Zw. Ct. wordt uit Leiden geschreven, dat het taal- eu letterkundig congres, het welk dit jaar te Leiden zou worden gehouden, niet zal doorgaan, eu wel ten gevolge van de weinige belangstelling van letlerknndigen uit Noord- ea Zuid- Nederland. Op een verkooping te Koewacht werd door den heer A. Moerdijk uit Zuiddorpe een oude eikenhouten kleederkast gekocht, uit welke, nadat die reeds tiea dagen iu het huis geborgen was geweest een beurs je met 480 franken aan goudstukken van 20 franken te voorschiju kwam. De eerlijke vinder spoedde zich dadelijk naar den vroegeren eigenaar, den heer van Putte te Koewac'it, die, in edelaardigheid niet wil lende onderdoen, hem de helft tan den gevooden schat afstond. Men leest iu de N. R Ct.: Velen zullen zich berinneren, a) is het feit ook weliigt eenigzios op den achtergrond geraakt, dat eenige vrieuden en ver eerders van Tol'ens ter gelegenheid vau zijn 70sten verjaardag een fonds hebben opgelicht, onder den naam van //Tolleuafonds", ten doel hebbende hulpje hoevende betrekkingen van overleden prozaschrijvers en dichters te ondersteunen, en dus ook dooi het bewijzen van liefdadigheid, in zijnen geest en in /ij oen naam, zijn nagedachtenis in gezegend aandenken te doen blgven. Tollens heelt dit huldeblijk boog gewaardeerd, maar hjj wilde dat er bij ziju leven geen meer openbt&rheid aan zou gegeven worden. Zyne nederigheid gedoogde dit niet. De statutcu ziju dan ook in dien geest ingericht. Met belangstelling zien wy thans door bestuurdereu oaugekondigd, dut nu bet tydstip daar ia eu de kas toelaat om tot uitkeering over te gaan, en dat mitsdien dit jaar twee gratificatiën zijn uitgereikt. Het dezer dagen uitgebracht verslag van de Am- Bterdamsche kanaalmaatschappij luidt zeer ontmoedi gend, vooral wat betreft de havenhoofden anu de Noordzee, die zoozeer door de voorj aarsstor men heb ben geleden. Er zullen nog aanzienlijke sommen moeten besteed worden, eer het kanaal kau worden wat men grond bad daarvan te verwachten. Sedert den I2n Maart ataat de arbeid aau het kanaal ge heel stil. Indien onze mededeelingen juist zijn, schrijft bet Ubl., dan zgn de zeehoofden thans groo tendeels onbruikbaar geworden, en zijn zij door de kracht der zee op vele plaatsen uiteengeslagen. Bij het ontwerpen er van schijnt uiet genoeg rekening te zijn gehouden met den zandbodem van de Noord zee op onze kosten en had eene geheel andere con- struotie als die bij de zuidelijke havens van Enge land behooren gevolgd te worden, -waar de zeebodem vaster is. Hoe uitstekeod de Zeehoofden ook als kunstwerk mogen zgn, zg voldoen niet aan de eischen der plaats waar zij liggen en om ze in behoorlijken toestand te brengen zgn eiuige jaren en nog meer millioéneu noodig. De proeven ten vorigen jare met mitrailleuses ge nomen hebbeu niet voldaan, zoodat dit geschut voor Ver8aille8, 3 Juni. De heer Ledru Rollin heeft iu de zitting uier kamer op heden de kieswet bestre den. De mouarchie van het droit devin, de consti tutionele monarchie en het keizerrijk, zeide hij, zijn onmogelijk. De republiek zal voor altoos in Frank rijk blijven. Hij veilaugde van de kamer, dat ze de repub.iek organiseeren en vertrouwen stellen zou in het lood. Londen, 3 Juni. I)e Pall Mall Gazette behelst ern te.egram uit Berlijn, waai in verzekerd wordt dat de Keizers van Oostenrijk en Duitschland in 't begin der maand Juli te Kuis eene bijeenkomst zullen hebben. MunchOD, 3 Juni, De kamer van afgevaardig den beeft met 77 tegen 76 stemmen het voorstel a ingenomen, om het bezwaar van den Jezuïetenpater graaf Fugger tegeu zijue uitzetting, waartoe krachtens de Jezuïeten wet last was gegeven, gegrond te ver klaren. De meerderheid werd geleid door de over weging, dat de uitvoering dier wet zou zijn eene schending der zoogenaamde gereserveerde rechten van Beieren, omtrent welke in het tractaat te Versailles een voorbehoud is gesteld. Het ministerie heeft zich tegeu het voorstel verklaard. Berlijn, 3 Juni. Het gerucht aangaande de can - didatuur van den Prins von Hoheuzolleru, of van eeu anderen Pruisivcheu Prins voor deu Spaanscheo troon, woidt officieus tegengesproken. Parijs, 3 Juni. De heer Thiers, eene deputatie v.tu iu Peru gevestigde Franschen outvangende, zette haar uiteen, wuarom hij een republikein was geworden. De onmacht der monarchalen had hem de noodzake lijkheid doen zien, om zich bij de conservatieve re- I publiek aan te sluiten. Hij eindigde mét te zeggen, dat hij aan 't behoud van den vrede geloofde, daar Europa den vrede verlangde. Europa wenscht over de blinde hartstochten te zegevieren, die de rust kuu- nen verstoren. MARKTBE RTc H T E N. Gouda, 4 Juui. Tarwe en Gerst weinig aan geboden. PoJder-tarwe puike 12.75 a 13.75. Mindero 11.a 12.Rogge puike 9.25 a 10.25. Mindere 8.— a 9.Voer 7-50 a 8. Gerst puike 8.75 a 9.50. Mindere 7.50 a 8 50. Haver zware ƒ5.6.25. Mindere 4.25 a 4 75. Heunipzaad 8.75 4 9. De veemarkt met weinig aanvoer, de handel in alle soorten vlug, vette schapen vlug, lammeren traag te verkoopen, magere varkens en biggen traag. Kaas. AaugevoerJ 90 partijenprgzen 28 a 31.50. üoeboter 1.30 a 1.40. Wei boter 1 10 a I 20. Burgerlijke Stand. GlboeeN: 2 Juni. Cornelia, ouders J. Ziolemau en S. J. Marks. 3. 'Maria Alida Elizabeth, ouders T. J. Kooba eu D. W. Willems. Jansjc, ouders D. Meijer en D. A. Ever- liug. OvKRLkDFN2 Jnni. H. van Hoon, 3 j6 m. 3. E. van der Vlist, 26 d. Gehuwdi 3 Juui. J. A. Meewezcn en J. Leuvenink. D. van Dam en A. Viprrnau. Voorspoedig bevallen van. eene Dochter, D. W. KOOB8—Wii.LEMS. Gouda, 3 Jnni 1874.

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 2