Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1874. r BUITENLAND. Zondag 7 Juni. Nationale Militie. Buitenlandsch Overzicht. EN. and. t. ch, Jion 1873. I GOUDSCHE COURANT t. c. blijken. d. >uda. •dam. ’IE. in. I ngeval van niet >ns niet worden IK iUDACTir. ooi 1000 10000— - en 720 ost 5 50. Aandeelen )ederen igenomen, 'eft om te hoo- om geplaatst te el gegrond outerd door i een haar- telliag, ge it nog toe ïract veree- en in zich, n het haar cht en ver- hoofd rein maakt de de wortel •de en ver- opkleuren stof bevat, i Haar-Ex- >f pomade, (en zyn, is Idig vermc- lik eenigen laren weder a re vatbaar- en het dus f te nemen, man wyzing diffret-I’asqoier en de Lavergne, toen er over gedacht -1 u— .-_ een mjBj3terje te joen Optreden. zich met dit programma hebben Dufanre had beloofd, bet te zullen Behalve deze reisgelegenheid is er eene postwa- gendienst op Schoonhoven en eene op Alphen. De keuring van rjj- en voertuigen had als naar gewoonte plaats. a. Vier kaasmarkten, nameljjk: op den twee den Woensdag in Maart, den derden Woensdag in Augustus, den vierden Woensdag in Sep tember en den eersten Woensdag in November. b. De paardenmarkt op Vrjjdag na de Ameid- sche markt. Deze markt wordt sedert jaren niet bezocht. Ook dit jaar waren weder geene paarden aangevoerd. c. De St. Jacobsmarkt of kermis, die een week duurt, en aanvangt op Maandag na St. Jacob. d. De weekmarkten, die iederen Donderdag worden gehouden. Daar wordt de handel voor namelijk gedreven in vee, boter, kaas, granen, boomvruchten en pluimgedierte. De handel met plaatsen buitenslands bestaat bijna uitsluitend in kaas, boter, stearine en daaruit vervaardigde kaarsen, pijpen en garens. De scheepvaart was van minder belang dan in het vorige jaar. Er kwamen hier aan of passeerden 39060 vaartuigen, waaronder 5922 stoombooten, metende te zamen 2,224,842 tonnen. Op de hier aanwezige werven worden geen zeeschepen gebouwd. Er zjjn vier werven voor vaartuigen bestemd voor de binnenlandsche vaart. Drie tjalken lie pen af, en een geljjk getal werd op stapel gezet. Het getal schepen in deze Gemeente te huis behoorende, van tien tonnen en meer, bedraagt 86, metende te zamen 3276 tonnen. Dagelijks vaart van hier naar Rotterdam en terug de stoomboot „de IJuef'ea viermaal per week de stoomboot „de »tad Gouda” beide voor passagiers en goederen. De stoombooten „de Volharding” varen in den zomer dageljjks driemalen en des winters tweemalen van Leiden naar hier en terug. Eens in de week, op Donderdag, varen van Alphen, Oudshoorn en Rhijnsaterwoude stoim- booten op deze Gemeente. Bovendien leggen hier aande van Amsterdam en daarheen terug varende stoombooten op Rot terdam, Delft, Dordrecht, Middelburg, Nijmegen, Helmond, 's Hertogenbosch, Waalwijk, Eind hoven en Maastricht-, de van Rotterdam en daarheen terug varende stoombooten op Alk maar, Formerend, Nieuwediep, Woerden, Oude- wetering, Hoorn, Medemblik, Enkhuizen en Zwolle; de booten van Zaandam en Leiden op 's Hertogenbosch en die van Schiedam op Leeu warden. Dageljjks, behalve Zaterdag, vaart eene barge van varen schuiten naar ’s Gravenbage, vier malen naar Leiden. Verder varen op deze stad een groot aantal markt- en veerschuiten. Er werden geene concession voor nieuwe diensten verleend. Het vervoer te lande heeft meerendeels langs den Nederlandschen Rhjjnspoorweg plaats. AFKONDIGING. De BURGEMEESTER rai Gouda brengt ter alge- meene kennis, dat ingevolge art. 138 <ler Wel op de NATIONALE MILITIE van den 19u Augustus 1861, (StaatMad no.,72), de INSPECTIE der VERLOF GANGERS voor de Gemeente Gouda, is bepaald op Vrjjdag den 19n Junij 1874, des morgens ten 11*/, ure. Dat daaraan behooreu deel te nemen de VER LOFGANGERS der NATIONALE MILITIE, van de ligtingen 1870, 1871, 1872 en 1873 roor zoo ver tij vóór den In April 11. iu het genot van onbe paald verlof zijn gesteld, (daaronder ook begrepeu, dezulken, die tot eene andere Gemeente beboeren, doch thans in deze Gemeente woonachtig zjjn), welke Verlofgangers op voorschreven dag en uur zich be knoren te bevinden op de Stadstimmzuwekf aan de Turfmarkt alhier. Wordende hun voorts medegedeeld: dat zij, volgens art. 140 der genoemde Wet, ter inspectie behooren te versebijoeu in uniform gekleed en voorzien van de K'eeding- en Uitras tingstukkeo, hun bij het vertrek met verlof medegegeven, van hun Zakboekje en van hun Verlofpas; dat zij, volgens art. 130 dier Wet, worden ge acht onder de wapenen te zijd, niet alleen ge durende den tijd dien het bedoeld onderzoek duurt, maar :n het algemeen wanneer zij in uniform zijn gekleed, zoudat zij, die ongeregeld heden als anderzius plegen bij het gaan naarde plaats Voor het onderzoek bepaald, gedurende het onderzoek en bij het naar buis keeren, te dier zake zullen worden gestraft volgens het crimi neel Wetboek en het Reglement van K-ijgstncht voor het krijgsvolk hier te linde, bij genoemd art. 130 toepasselijk verklaard. dat bij die door ziekte niet kan verschijnen een attest van een Geneesheer of Heelmeester, door den, Burgemeester geviseerd, moet overleg gen, en dat degene, welke zonder vergunning absent is, volgens de wet met arrest zal worden gestraft. Gouda, den 4" Juny 1874. De Burgemeester voornoemd, REMY, L. B. UIT HET VERSLAG VAN DEN TOESTAND DER GEMEENTE GOUDA. (Vervolg eo dot.) In het personeel der kamer van koophandel had geene verandering plaats. De nijverheid leverde over het algemeen gun stige uitkomsten op. Vooral was dit met de stearine kaarsenfabriek, de houtzagerijen, de leerlooierijen, branderjjen en distilleerderijen het geval. Nieuwe fabrieken werden niet opgericht, en ook geene bestaande opgeheven. De binnenlandsche handel, die voornamelijk gedreven wordt in vee, boter, kaas, granen, en hetgeen hier in de onderscheidene fabrieken ge-, produceerd wordt, bloeide. De veehandel, die in de laatste jaren zeer is vermeerderd, vertoonde eenige meerdere leven digheid. De winkelneringen schjjnen geen reden tot klagen te hebben. De weekmarkten werden druk bezocht. Er werden de volgende markten gehouden De algemeene kieswet lokt in de Fiansche nat. vergadering veel discussie uit. Eerst is de prealabele quae?tie ge-teld, doch met groote meerderheid ging men tot de discussie over. Daarna deed Lacaze uit naam van het linkercentrnm het voorstel om haar te behandelen na de constitutioneels wetten, met welk voorstel een eervoller begrafenis bedoeld werd, doch ook dit werd met 394 legen 317 stemmen verworpen. Volgens den Courrier de Paris zou Dinsdag een belangrijke vergadering zijn gehouden van bel rech- terceutrum van het Fransche wetgevend lichaam. Er zou worden gehandeld over een programma, gesteld door den hertog van Broglie, oud-preïident van het rechtercentrum, in overleg met de heeren Audiffret- Pasquier, tegenwoordig president, de Goulard en Leonce de Lavergne, vice-presidenten. Meer is er van die vergadering niet bekend ge worden. Het linkereentruin neemt, zegt men, eene afwachtende houding aan. Volgens den Moniteur Universele zou het rechter centrum meer dan ooit zich vasthouden aan de con- stitutioneele wetten en een programma ontwerpen en openbaren, dat de overeenstemming zou gemakkelijk maken van alle voorsten Iers van het septenniuin. Dit programma is volgens hetzelfde blad geen ander, dan hetgeen ontworpen werd door de Goulard, Au- (liffrpt— Pnsnnipr Pn dp Invprjnp fnpn or nvir zmJnokf werd, om hen in Waddington zou vereenigd en ondersteunen. Later zal van deze zaak wel meer blijken. Hier kan men slechts afwachten, wat deze nieuwe fraaie zwenking der centrums zal baren. Een later bericht deelt mede, dat het rechtercentrum het eens geworden is over een programma, waarbij »oora*. de regeling van het septennium door consti- totioneele wetten op den voorgrond wordt gesteld. Volgens het Journal des De'bats echter kan zich het linkercentrum niet met liet program vereenigen en neemt eene afwachtende houding aan. Terwijl Thiers weder iu een toespraak aan Fransche Peruanen de republiek heeft aanbevolen als den eenig mogelijken regeeringsvorm in Frankrijk, vertelt men nu openlijk, dat de tegenwoordige regeering, Mac- Mahon niet uitgezonderd, de zaak van de Bonaparüs- ten genegen is eu die bevordert, wat zij ook van het tegendeel moge beweren. De verdachtmaking is gegrond op de daden der regeering, die, zooals de benoeming van zekere maires, de Bonapariisten in de hand weiken. En Waar óf niet, het strekt al weder niet om de ongerustheid in het land te doen afnemen. De verwerping van bet voorstel van Magne tot dekking van het deficit zal wellicht het bedanken van dezen minister ten gevolge hebben, die buiten dien alleen op dringend verzoek van Mac-Mahon gebleven is. Onmiddellijk na het Pinkster-rcces zijn de beide huizen van het Engelsche parlement vrij voltallig opgekpmen, om hun arbeid voort te zetten. Zeer vele onderwerpen van ondergeschikt, althans niet van al hier naar Amsterdam, tweemalen 's weeks gemeen belang die in de parlementaire taal van En- geland onder de benaming van „private bills" bekend staan, werden besproken en afgebandeld. De beroemde groote Derby-dag (wedrennen) is door vacantie van het parlement gevierd. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de Ross sche regee- ring eene nieuwe haven voor koop - aard ij schepen laat a.adeggcn te Nicolaieff in de Zwarte Zee. De oude haven wordt dan geheel bestemd voor de marine, daar de Russische vloot in deze wateren sterk toeneemt. Een telegram uit Santander zegt, dat raar San Seb-s.iau versterking wordt gezonden en buitenlandsobe

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 1