•A Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1874. N? 1529. l BUITENLAND. ENG ;em au haar, traliën en Zondag 14 Juni. dboek Bultenlandscli Overzicht. 1 rjK, I al populair UIJ8EN. K1AVE l FIJNEN- hun door gekend!! LZENBBKO. ïn kwart die on. nakshalre .E, haar- 514, Am- Mief we- daatst ala APP1NU jostzegels) or geheel |en. len inge- Goudsche ibanger. «an het- Bonaparüsme en geren aan beu -LLS .let ([gekijf Ign ledeplichiigheid Het zitting gewijd beraadslaging orer art. 2 was afgeloopen woord gegeven interpelleereu ischte ge- ran uwen zien, daar on uit te eer flink ilvera die o veroor- iken, ten I te beko- 'C 80 et., MEDOC IE ƒ1.25, ONQÜOI PAUIL- SR/1.20, 'en, maar :t antben- U8 VIII, Heer GOUDSCHE COURANT. jh of bui- N°. 37‘ het Heel- z. Hij is ■en. Wie met goed in de Hol en deGe- op veilige zonden. OVATION nktoezigt d en voor dooi* hem tiaar H. A. 5 Molsteeg aanvraag e Uitgave 35 Ct.T de franco per FRANKRIJK. grootste gedeelte ran de Dinsdag gehouden ran de Fransche Nationale Vergadrring was aao de Bouapartislvsche intriges. Nadat de ran de gemeente-kieswei en dit artikel goedgekeurd, werd het aan Girard, die de regeering wilde i naar aanleiding ran een circulaire, door het comité »an «het beroep op het volk*, of Bona partisten gericht aan de kiezers in het departement Niévre. Hij zeide, dat hij het woord had gerraagd om een woord te richten tot het Ministerie; eenige dagen geleden rond men in een spoorwagen ie klasse een zeer behngryk stuk, waarop hij meende de aan dacht te moeten vestigen van den Minister van b>n nenlandsche zaken eu ran justitie; daar hg evenwel verlangde dat de vergadering zelf over het stuk een oordeel zou vellen, wilde hij het in zyn geheel mee deden; het luidde aldus: «Nota voor L. B. 17, Z/Beveel al onze rriehden aan, en inzonderheid aan hen, die gemeentelijke of adiuisiratieve betrekkingen verruilen, toch al het mogelyke aan te wenden, opdat wij de medewerking Van gepensioneerde of anuere officieren in Niévre verkrijgen. Gij kunt hun ver zekeren, dat wij in de gelegenheid zijn, hen bij het vormen van de kaders voor het territoriale leger of bij het begeven vau andere betrekkingen of gunsten, ruim te beloonen, indieu zij door hun invloed de candidamur van den beer de Bourgoïng willen be vorderen. «Meu lette vooral op hun wenschen, op hun eischen en grieven; velen hunner hebben niet de beloouiug ontvangen, die zij onder het keizerlijk voor bun dien sten hadden kunnen verwachten. Beloof alle hei stel te dien opzichte. len, verdeeld in vier hoofdstakken. De rechten en verplichtingen der oorlogvoerenden worden daarin in alle bijzonderheden omschreveo. Een ander Berlijnsch correspondent meldt, dat ook de Duitsche regeering aan het -congres voor .tellen zal doen. Te dien einde is een commissie benoemd, be last met het ‘stellen van een ontwerp. De Augib. Allg. Zeil, heeft dezer dagen bericht, dat Oostenrijk en Rusland waren overeengekomen, den groothertog van Toskane voor te stellen als regent van Bosnië. Daar deze vorst een Oostenrijkse!» aarts hertog is, heeft deze tijding te Weenen eenige sen satie gewekt, maar naar bet schijnt, hecht men daar aan toch slechts weinig geloof. Omtrent de Belgische verkiezingen blijkt nog het volgende In zes kiesdistricten moesten herkiezingen phats hebben. In vijf dier districten, Verviers, Sorgnies, Tbuin, Charleroi en Ath hebben de clericalen de partij verloren en te Gent hadden de lioerale can didates de meerderheid in de stad, maar wonnen de clericalen het door de stemmen van hel platteland. Voor den senaat zijn de hh. Robiano (Thuin) Sjlvain Pirmez en Houtart-Cassée (Char eroi) ver vangen door de liberalen: Brouaet, Dewandre en Piret-Goblet. De partijverhouding in den senaat was 35 clericalen en 27 liberalen en wordt nu 32 c eri- calen en 30 liberalen, zoudat het ministèr e in dit lichaam slechts 2 stemmen meerderheid heeft. In de kamer verloor de elericale partij de hh. Dorlodet eu Hermant (Charleroi) vervangen door Ixun- bert en van Dam. lu dit district werden verder gekozen de liberalen Permez^en Sabatier en de cleri- caal Drion (Lalstgenoemde,‘naar het schynt wegens persoonlijke redenen) Te Verviers verloren zij Cor- nesse, oud-minister (kabinet van 1870) en Simonis. Te Soignies werd niet gekozen de minister van openb. werken Beernaert. De cleric «Ie meerderheid in de kamer is van 22 stemmen tot 14 stemmen gedaald. Deze meerderheid is voor bet ministerie nog groot genoeg en in zoover heeft dus de liberale partij in België zich van den uitslag dezer verkiezingen meer voorgespiegeld dan verwezenlijkt werd. Colorado is als een nieuwe sla^t opgenomen in de republiek der Vereenigde Staten van Noord-Amerika. De kamer vau afgevaardigden heeft bet daartoe strek kende wetsontwerp aangenomen. De eerste poging in de Fransche nat. vergadering om het algemeen stemrecht te besnoeien is mislukt. Met 11 stemmen meerderheid (348 legen 337) is besloten de leeftijd, waarop men kiezer wordt te laten op 21 jaren. De commissie bad 25 jaremvoorgesteld. De bepaling, dat men alleen kiezer is waar men zijn wettig domicilie heeft, is aangenomen. Wij hebben nog melding te maken van de onstui mige zitting op Dinsdag jl., toen midden in de dis cussie over de gemeentewet een debat ontstond over de houding der regeering tegenover de Bonapartisten. Vooral Gambetta onderscheidde zich door heftige, schoon niet onverdiende, verwijten aan de keizerlijke partij. Rouher en zijn medestanders werden door hem betiteld a's „de ellendelingen, dit Frankrijk van den 2n Dec. naar Sédan gevoerd hebben.* Hij werd natuurlijk tot de orde geroepen Dit gezegde heeft Gambetta op tens weer gemaakt, doch ook in hevige mate den toorn der Bonapartisten opgewekt. Wanordelijkheden hebben een paar malen plaats gehad aan het station St. La- zare bij de aankomst en het vertrek van den parle mentairen trein. Men zocht twist met Gambetta, sloeg naar hem, jouwde de afgevna iligden uit en nam er zelfs een bij vergissing in arrest. De politie, die voor een groot deel uit on Ie dienaars des keizers bestaat, schijnt niet onpartijdig geweest te zijn, maar oogluikend de demonstration tegen de republikeinen te hebben toeg<*laten. Al deze zake ff dragen er toe bij, om de groote opwinding, welke in Frankrijk schijnt te heersclen, begrijpelijk te maken. De rechterzijde schijnt de les, die Gambetta den Bonapariiste i gaf, zeer verdiend te hebben gevonden en met blijdschap gezien te heb ben, dat uitgesproken werd wat ieder» en gevoelde: doch niettemin is niemand gerust, dat, als het er op aankomt, de monarehalen een derde keizerrijk niet boven de Republiek verkiezen zouden, als het blijkt dat de monarchie onmogelijk ia. Onrust heerscht daarom overal Er is oneenigheid tusscheu rechterzijde en recbterceutrumde vereeni- ging der beide centrums blijkt onmogelijk; hevige oorlog is uitgebarsten tusseben republikeinen en bo napartisten de partyhaat leidt tot vuistgevechten en stokslagen, en iedereen vraagt, zegt de correspondent van de Times, waarvan dit het voorspel is. Hij ge looft van een ontbinding der kamer, hetgeen een optimistische verwachting ia. Voorstellen zijn nog niet ingekomen van wege bet linkercentrum. Men bericht evenwel, dat het plan blijft bestaan. In Pruisen heeft ook de bisschop van Paderborn thans aanschrijving ontvangen om zich binnen acht dagen aan de gevangenis aan te melden ten einde zijn wettige straf te ondergaan. De halfofflciëele Prov. Corr. bespreekt opnieuw den voortdurenden tegen stand van de Roomsclie geestelijkheid, haar weigering om zelfs die bepalingen der wet na te komen, die elders geen bezwaar opleveren. Het blad vraagt of de geestelijkheid den tegenstand zoover zal drijven, dat zij in het hopeloos streven naar uiterlijke macht, de kerk inwendig geheel zal laten desorganiseereu. Voor het oogenblik schijnt de curie echter nog aan geen wijken te denken; zij stelt tegenover Pruisen alles op het spel; het is tusschen Rome en Berlyn een strijd op leven en dood. Bij den Beierschen landdag is ingediend de nieuwe kieswet, die hoofdzakelijk op de verandering van de kiesdistricten betrekking heeft. Volgens het inge diende ontwerp, waarvan de kans van aanneming niet groot is, worden districten gevormd voor één afgevaardigde, met uitzondering van Muuchen, Augs burg, Nuremberg en Wur/burg. De afgevaardigden genieten 1000 mark schadeloosstelling. Volgens den Berlijnschen correspondent van de Times is de bedoeling van het aanstaande internatio nale congres te Brussel eene codificatie van het erkende oorlogsrecht. Dit zal geschieden in den vorm van een internationaal tractaat. Het ontwerp, dat aan het congres zal worden voorgelegd, bevat 76 artike- «Teeken ook zorgvuldig de namen op van allen, s ons vijandig of ook maar onverschillig jegens zijn. «Hierbij gaat eene door het ministerie van financiën verstrekte lijst van Je namen en adressen der officie ren, die hun pensioen of traktement in Niè»re ont vangen.* Het stuk, voorzien van den keizerlijken adelaar, omgeven door een kroon, draagt tot opschrift: Cen traal Comité voor een beroep op het volk, Parijs, n° 142. Reg. D. Htt gewicht van dit stuk, ging Girard voort, zal door niemand worden outkend, want het constateert het bestian te Parijs ran een politieke vereeniging, die over geheel Frankrijk is verspreid. Ik vraag den minister van binnenlandse he zaken, of hij verlof heeft gegeven tot het oprichten van déze vereeniging. Ik vraag den minister van justitie, of hij het oog houdt op de kuiperijen van deze vereeniging, die zoo al niet misladig, toch in strijd zijn met de wet. «Richt de «raag tot bet ministerie,* klinkt een stem van de linkerzijde. De minister van justitie Tailhnnd zeide, dat hij van het bestaan van deze vereeniging geen kennis droeg en terstond een nader onderzoek had gelast; hij kon alleen zeggen dut hij zulke kuiperijen niet dulden zou. Rouher verlangt het woord, waarop de president evenwel opmerkt, dat hij hem bet woord niet kan verleenen, omdat er geen discussie over het onder werp plaats heelt. «Ik wil slechts eenige woorden tot de vergadering richten,* zegt Rouher. «Ik kan u. al.een het woord geven, wanneer de vergadering zulks veroorlooft,* herneemt Buffet. De vergadering stemt toe en Rouher zegt, dat hy van het stuk eerst kennis heeft gekregen bij zijn komst te Versailles en bij onmogelyk kan uitmaken of bet stuk vervalscht is of echt; het bestaan van zu k een vereeniging is hem in elk geval onbekend, bij zou dut bestaan moeten betreuren en moet de Regeering gelijk geven, dat zij zulk een vereeniging vervolgt. Hij voor zich houdt het stuk voor onecht, moet op een rechterlijk onderzoek aandringen en op zijn eer verklaren, dat het genoemde comité niet bestaat. De Minister van Biunenlandsche Zaken, Fourtou, zegt, dat hij niet weet of bet comité bestaat, maar wanneer bet bestaat, moet het worden ontbonden. Gambetta vraagt het woord on merkt op dat men een belangrijk punt heeft voorbijgezien en wel dat de Minister van Financiën en die van Oorlog mede in deze zaak betrokken zijn, want beide bevorderen de aanl de gewichtigste betrekkingen. Niet be de circulaire is bedenkelijk, maar dwfni van de Regeering met een factie. Er moet licht ver spreid worden over deze zaak. Rouher verlangt dat het oordeel zal worden opge schort, totdat een onderzoek beeft plaats gehad. Gambetta zegt, dat hy niets tegen dat onderzoek heeft, maar dat er een soort van lieden is, dat het recht niet heeft te spreien; dat zijn de ellendelingen die Frankryk van den 2n December naar Sedan ge voerd hebben. De president verlangt, dat Gambetta zijn woord terugtrekt; d ze antwoordt echter, dat de uitdrukking, door hem gebezigd, geen beleediging is, maar een die dienen moet om die lieden te brandmerken. De president roept nu Gambetta tot de orde, waarop eenige leden der linkerzijde opstaan en zeggen: Roep ons allen tot de orde Rouher spreekt nog eenige woorden, die evenwel in bet rumoer verloren gaan, waarop de discussie over de gemeentekieswet wordt voortgezet; deze liep over art. 3, dat evenwel niet werd afgehandeld. De laatste nieuwigheid in sommige manufac tuurwinkels te Parijs is de openstelling van een biljartzaal voor echtgenooten en broeders, om daar den tyd te dooden, terwijl hunne gezellinnen hun aaukoopen doen. Een goede lunch en een glas wyn worden gratis verschaft. Uit Algerië wordt het volgende bericht: De sprinkhanen zetten hunne verwoestende tochten voort over unze velden, waarvan men deu oogst weldra

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 1