Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1874. N? 1530. BUITENLAND. Woensdag 17 Juni. L idincs; ;h, >inff Buitculandsch Overzicht. I i. K >1 V M GOUDSCHE COURANT. et ƒ5 50. kandeelen ot 1000 0000- - en 720 1874, des ijliuis „DB n de na- t Nalaten- ERNINK, 31, ERF als vorens zijnde in ken, een ;een meer behoort. n 17" Au- uly 1874. ten kan- DR00G- H I 4-KAAS- 5 van vier 4KKEN, N enver- EN, met, 7 daarbij als voren. 73, ERF i en lig- 50 Cen- [DIS met daarne- S en een tkomende met een GROOT- tgeoefend, 7esthaven en 205. ren Gang, iken, twee jrs enz. ARDE5T- de Peper- 5. PAPIER- loop” met JR,LOM- rdere BE- t de GE- hoorende, londkade lectie F. rijksdag aangenomen wet op het verplicht burgerlijk huwelijk en besloot den ryk «Kanselier uit te noodigen in overleg met de bondsregeeringen een nieuw wets* ontwerp in gereedheid te brengen. De bondsraadcommissie voor rechts .angelegen heden heeft voorgesteld een commissie te benoemen van elf leden tot het ontwerpen van een Duitsch burgerlek wetboek. De door den rijksdag verlangde herziening van de wet betreffende de uaamlooze vennootschappen zal worden uitgesteld tot de algemeene herziening van bet handelswetboek en gelijktijdig hiermee plaats hebben. Het besluit van den bondsraad om het spoorweg* tarief te verhoogen, zonder een nader onderzoek in te stellen, heeft in vele haodelskringen groote onte vredenheid verwekt en niet zonder reden. De te Dusseldorf vergaderde afgevaardigden van den Duit schen handelsdag hebben zich tot tolk gemaakt van die ontevredenheid. Keizer Wilhelm is gisteren voormiddag te Ems aan gekomen en door den keizer aller Russen aan het station ontvangen. Er was oen groote menigte op de been, welke keizer Wilhelm met geestdrift be groette. De stad was feestelijk versierd. Men bericht van daar, dat onze koning den 18en den keizer van Rusland zou komen bezoeken. In Engeland heeft zich weder een belangrijk ver schijnsel voorgedaan, ol. de verkiezing te Durham van twee liberale afgevaardigden voor bet parlement. Nu een conservatief kabinet aan de regeert ng is, be ginnen de kiezers weder liberale afgevaardigden naar het lagerhuis te zenden. Te Wigton is de heer Stewart, een conservatief, verkozen. Volgens berichten uit Rome is de paus zoover hersteld, dat de geneesheereu hoop hebben, dat Z. 11. den zomer weder zal doorkomeu. Volgens de Itaiiaansche Opinions kan bet decreet tot schorsing van de zitting der kamer in de volgende week worden tegemoet gezien, doch zal dat tot out binding eerst later volgen. In Spanje bereidt men zich, naar het schijnt, voor tot een beslissend treden, tot een veldslag, gewichti ger dan die waardoor Bilbao ontzet werd, doch in dit geval zullen de Carlisten een stad verdedigen, iu plaats van haar aan te vallen. Om Estelia is het te doen. Deze stadfen Durango in Biscaye zijn de traditioneele hoofdsterkien van bet Carlisme in Spanje, en de vel ,aQ een van beiden zou een diepen indruk maken op de bijgeloo»ige boeren, die don Oorlos ondersteunen. De Carlisten hebben van de zeezijde echter veel geschut gekregen, naar de Pall Mall Gazelle mededeelt. Maarschalk Concha trekt zijn troepen samen rond de stad en van Madrid worden hem zoo* veel mogelijk troepen toegezonden. Te Montitla worden o. a. 36,000 recruten daartoe georganiseerd. De Carlisten zullen al het mogeltjke doen om zich te verdedigen, want gelijk uit Santander am de En- gelsche dagbladen geschreven wordt, vei spreiden bun aanvoerders en de priesters het bericht, dat de Spaansche regeering voornemens is hen met groote wreedheid als een overwonnen volk te behandelen. Nu heeft generaal Zabalia juist “de volmacht gegeven aan de generalen amnestie te gevén aan aile Carlis ten die zich willen onderwerpen. F R A N K R IJ K. Iedereen in Frankrijk wenscht een gevestigde regee ring en het Septenninm, dat niets beslist, is ongeveer even vermogend als een vredebond zou zijn waaneer twee strijdvaardige volken elkander den oorlog had den verklaard. 1 De crisis, die men sinds lang voorzien heeft, is thans uitgebroken. De gebeurtenissen volgen elkander snel op en het volk zal een ernstig besluit moeten nemen, wil het een burgeroorlog voorkomen. De meer- dèrheid is op het oogenblik ontbonden, en de ont bieding der Kamer moet daarop volgen, zoo men een einde wil maken aan den twist om de heerschappij tusschen republikeinen en Bonapartisten, want deze partijen alleen staan tegenover elkander. Legitimisten en Orleanisten zijn, door hun onbeduidend tuintal, geheel buiten den strijd, zoodra hét volk totVqene algemeens verkiezing wordt opgeroepen. De Times heeft een hoogst gematigden, correspon dent te Parijs, die zijn blad van alles op de hoogte houdt door een dagelijkschen brief van drie compres gedrukte kolommen uit zijn kamer te telegrapheeren naar het redactiebureau der Times, langs een door de Times gelegden telegraafkabel tusschen Frankrijk en Engeland. De?e kalme Orleanistischgezinde cor respondent veroordeelt de houding der politie bij de laatste ongeregeldheden en zegt, dat de sergenta de ville het hooge loon en de gratificatie, enz. enz. van het tweede keizerrijk betreuren. Verwonderlijk in de hoogste mate is wat men thans in Frankrijk ziet gebeuren Een groot volk wordt geregeerd door een Kamer van Vertegenwoor digers, Wflke bet zoo weinig vertegenwoordigt, dat zelfs de meest conservatieve legitimist erkent, dat de republikeinsche party in een nieuwe Kamer een over weldigende meerderheid hebben zou. De republikeinen, die de werkelijke macht dus bezitten, houden zich wel beschouwd kalm en de Bonapartistiscbe partij neemt tot wild geweld baar toevlucht. Onbeschaamuer dan de Bonapartisten te werk gaan kan het niet. In 1870 verklaarde de nieuw verkozen Nationale Vergadering, te Bordeaux zitting hebbende, met al gemeene stemmen op zeven na. Napoleon 111, zijn dynastie en aanhangers verantwoordelijk voor den ondergrfug, de verbrokkelingen vernedering van Frank rijk. Tevens verklaarden zij deze noodlottige dynas tie voor altijd vervallen van den troon. En' wat ziet men drie jaren en drie maanden la ter? Eeu nieuw verkozen afgevaardigde (de Bourgoing) gaat openlijk naar Chislehurst, om zijn bevelen te outvangep wordt bij ziju terugkeer beleefd door Mac Mahon ontvangen. Een Fransch generaal ver schijnt iu Engeland in vol uniform, aan de zijde van eeu knaap, die van den naam der Napoleon's de erfgenaam is. Een afgevaardigde Levert dreigt in de Kamer de republikeinen met spoedige wraak en gilt s „wij zullen u weldra het zwijgen op leggen I* De Bonapartisten nemen tot geweid hun toevlucht en slaan afgevaardigden, die op hun weg zijn naar de Kamer. De Bonapartistiscbe dagbladen bevatten artikelen, die, gelijk de Times ze te recht brandmerkt, in woesten partijhaat en hartstochtelyke hevigheid, alles overtreffen wat ooit te voren geschreven is. Eu intusschen heet bet, dat er wapenstilstand is onder de partijen en dat Mac Mahon het hoofd is van een zevenjarige regeering van vrede en ver zoening? De correspondent van de Times acht het een be langrijk bewijs van de tucht, welke thans in de repu blikeinsche partij gehandhaafd wordt, dat ofschoon het aantal republikeinen ontzaglijk groot was bij de schandalen aan bet spoorwegstation, geen Bonapartist aan eqnige beleediging heeft bloot gestaan en dat het diepste stilzwijgen is gehandhaafd bij de vooruit be raamd^ aanvallen van de handlangers van het Kei zerrijk. Het is te hopen, dat de Bonppartistische samen zweerders hun plantten te vroeg^geopenbaard hebben. Het jaar 1872 en de coup d'etat <an 1852 zijn nog niet vergeten, en indien de republikeinsche party kalm en gehoorzaam blijft aan hare leiders, zal Frankryk, bytyds gewaarschuwd, zich wel tegen de Bonaparlis- teu weten te try waren. En wat zou de eerwaardige staatsman Thiers wel van de tydsomstandigheden denken vraagt men zich onwillekeurig af. Volgens een correspondent van de Inde'pendance is hij van vreugde vervuld over de aanvankelijke ver werping van het voorstel om het algemeen stemrecht te beperken. „Het nationale instinct vindt men in de menigte" heeft Lij gezegd, „en het Is het levendigst vooral bij die jeugd, aan welke men het stemrecht ontnemen wilde. Men stelt wij ‘voor als een samenzweerder, terwyi er niemand bestaal, die minder dan ik samen zweert, maar ik zie welken loop de rivier neemt en volg dien. Men kan er niet aan denken eene natie een recht te ontnemen, in welks bezit zij sinds 25^ jaren is. Ik Weet, dat men gedwongen zou worden dat onzinnig plan op te geven,, en wat de ontbinding betreft, ik zie haar dagelijks meer en meer naderen. De verwarring in Frankryk ia grooter dan ooit. Aan het hoofd staat een president, wiens benoeming de verlenging moest zijn ran den wapenstilstand der partyen en wiens 7jarig gezag door geen enkele der partyen als ernstig gemeend wordt opgerat of ver dedigd, maar alleen roorloopig gedold. Een minis terie zonder programma, zonder beginselen, dat orer geen enkele hoofdquaestie ziob uitlaat, met de minder heid stemt en het toch niet noodig keurt heen te gaau. Een nationale vergadering, die de republiek heeft ge maakt, maar telkens terugdeinst roor de regeling dier instelling en met toejuiching de republikeinen ziet honen en beleedigen; die weet, dat nieuwe verkiezin gen een groote meerderheid voor de republiek zouden geven, maar juist daarom weigert haar eigen dood vonnis uit te spreken, ten einde middelen te beramen of men nog aan de republiek zou kunnen ontkomen. In de tegenwoordige omstandigheden is er volgens onze meaning geen andere uitkomst mogelijk dnn de ontbinding der nationale vergadering. De legitimis ten hebben hun zaak verspeeld, even als de Orlea nisten. Besten de Bonapartisten en de Republikeinen. De eersten hebben in den laatsten tijd door hunne onbeschaamdheid veel terrein verloren, zoodat het niet lang deren kan of het gezag zal als een rijpe vrucht den republikeinen in den schoot vallen. Zy behooren daartoe alleen zoo kalm en vereenigd om hun hoofden te blijven, als in deu laatsten tyd het geval geweest is Aan ds ongeregeldheden aan het station St. Lazare is een eind gekomen. Wel is de afkeurende motie in de kamer, te dezer zake voorgestel'!, niet aange nomen, want dergelijke voldoening gunde men dm republikeinen niet, maar de politie heeft, waarschijn lijk op een wenk drkregeering, haar partydige houding laten raren, militairen zyn aan bet sialiou geposteerd geweest, de aanvaller van Gambetta is met 6 maanden gevangenis gestraft en de orde sedert gehandhaafd. De parlementaire trein kan weer rustig af- en aanryden. Het Bonapartistiscbe dagblad le Pay» zal wegens aanhitsing tot den burgeroorlog door de regeering worden vervolgd. In de Donderdag gehouden zitting van de natio nale werd de behandeling van de gemeente-hieswet Voortgezet en weer bleek, dat de meerderheid niet geneigd is het algemeen stemrecht aan te tasten; de amendementen door de rechterzijde voorgesteld om een lang verplicht domicilie te bepalen voor de kie- 'zers, die buiten de gemeente geboren zyn, werden verworpen en een amendement van Ferry Om aan de miliciens in de gemeenten, 'waar zij geloot heb ben, hetzelfde privilege toe te kennen als aan de kiezers, die in de gemeente zyn geboren, werd ver- zontien naar de commissie De commissie san dertigen heeft besloten in de door haar ontworpen staatkundige kieswet geen ver andering te brengen naar aanleiding vao het votum der kamer ten aanzien van het kiesrecht voor de ge meentelijke vertegenwoordiging Dat wil zeggen, dat ofschoon de kamer het kiesrecht voor de gemeente raden gesteld beeft op 21 jaren, dit voor de com missie geen reden is om het staatkundig kiesrecht., hetwelk zij op 25 jaren heeft bepaald, insgelijks op 21 jaren terug te brengen. Zij zal haar ontwerp handhaven, gelyk het thans luidt. Het linkercentrum heeft besloten, dat de heer Ca simir. Perier gisteren het voorstel zou indienen, waarbij 1°. de regeering der Fransche republiek verklaard wordt samengesteld te zyn uit twee kamers en één president als /hoofd van het uitvoerend gezag2°. de wet van ,20 Nov. 1873, welke het bestuur tot 20 Nuv. 1880 opdraagt aan maarschalk Mac-Mahon, nader bekrachtigd wordt, en 3°. de uitoefening van het recht tot geheele of gedeeltelijke herziening der constitutie erkend wordt. De Duitsche bondsraad heeft Donderdag zyn goed keuring gehecht aan het voorstel der commissie be treffende de verhooging van het spoorwegtarief; de verhooging zal evenwel uiterlyk tot 1 Jan. '75 plaats hebben. Verder verwierp de bondsraad de door den

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 1