Belangrijk voor velen! Laatste Berichten. Zonderlinge financiers. POSTERIJEN. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zittin gen van 20 en 22 Juni. dat de gezamenlijke ministers begre pen hebben in de gegeven omstandig heden aan den koning hun ontslag te Adolph Haas ia Hamburg I INGEZONDEN. Daarop V'd Rekeuing en Verantwoording gedaan waaruit bleek dat de Rekeuing sloot met eeu batig saldo vin /lb0.74,/a. Vervolgens kwamen twee foorstellen in betreffende de bestemming aan dat batig sildo te geven, waar van eeu strekte om die som aan 't Museum «au Oud heden te ge» en, ten einde daar «oor aan te koopen een voorwerp ter gedachteuis aau het fee9t en het ander om die som aan de gemeente terug te geven, daar de kinderfeestcommissie etne subsidie uit de ge meentekas onvaugen had van J 200.De voorstelier van liet eerste plan trok hierop dadelijk gijn voorstel in en het tweede werd met algemeene stemmen aau genomen. Nadat de voorzitter de vergadering gesloten had, blevcii de a<iu»\ezigeu nog teu uurtje gezellig bijeen; menige toast werd uitgebracht op verschillende per sonen die iets bijgedragen hadden tot eene waardige feestviering. Ouder aiideren werd er een hartelijke dronk gewijd aan den Burgemeester van Gouda. l>e heeren die de feestcommissie uitmaakten mogen overtuigd zijn dat de inwoners van Gouda heu zeer erkentelijk zijn voor alles wat zij gedaan hebben tot den goeden afloop der Meifeesten, en dat zij het voornamelijk a.ttt heit danken dat steeds ieder een aangename heriuuering zal bijblijven ran den 12den Mei 1874- in Gouda gevierd. Zondag morgen herdacht de heer H. C. N. van Amerom in de voormiddag-godsdienstoefening bet feest zijner 25 jarige e nngelie-bed lening, waarvan wy reeds in een vorig nr. gewag maakten. De leeranr sprak eene rede uit uaar aanleiding rau Hand. der Apost. IV vers 12. a. Aau bet einde daarvan stond de heer dr. M. A. G. Vorstman, emeritus predikaut alhier, op en sprak den jubilaris hartelgk toe. Een groot gedeelte der gemeente was opgekomen ter bijwoning dezer gedachtenisviering. Gisteren had alhier de collecte plaats tot stijving van bet fonds ter ondersteuniug eu aanmoedigiug van *le gewapende dienst in Nederland. Deze colleote bracht op de aanzienlijke som van125.80. Inderdaad wy durfden haast die som uiet noe men voor de eer onzer stadgenooten hadden wij haar gaarne willen verzwijgen om maar niet kenbaar te maken hoeveel de inwoners van Gouda over hebben ▼oor hen die bun leven waagden voor hunne mede- burgers. Burgemeester eü Wethouders hadden nog al gewezen, bij hunne kennisgeving van de collecte, op het feit, dat het fonds krachtigeo steun beboefile, vooral met het oog op de vermiukteu in den oorlog tegen A tob in de opbrengst was slecbta ruim 3 gul den booger dan die in het vorige jaar. Men moge al eens met gevoel spreken over die arme soldaten, die verre van vaderland en bloedver wanten stieden tegen den vijand, men moge al eens mat sympathie denken aan die brave belden, die aan hunne wonden lijden, behaald op het oorlogsveld daar schijnt het bij te blyven. Het ware vrij wat beter eeus dat geloei te toonen, blijken te geven van die sympathie. Men is in Gouda gewoon by gelegenheid van te vieren feesten nog al eens diep in tjen zak te tasten en zioh roijaal te boudeln, dat is prijzenswaard en goed maar dat die zelfde gemeente, als mén tot hnar komt om een bydroge voor ken, die moeiten en levensgevaar trotseerden voor het gemeenschappelijk Vaderland, niet meer heeft dan ecu geringe aalmoes want meer is het niet dat is zeer af te keu ren, zeer lakenswaard. Wg hadden een betere ver wachting gekoesterd van onze stadgenooten en zgu daarin teer teleurgesteld. Zondagmiddag liepen eenige kiudereq op den Fluweelen singel alhier te spelen, toen een van hen te dicht bg het water kwam en daarin viel. Gelukkig schoot aanstonds iemand ter hulpe toe, die de verschrikte kleine spoedig op het drooge bracht. Dat de bezorging der brieven op het platteland nog wel iets te wenschen overlaat is bekend. Het volgende staaltje mag daarvan nog vermeld worden in de hoop daarin verandering zal gebracht worden. De officieels postlyst aan het postkantoor alhier verkrijgbaar wijst aan dat brieven en couranten naar Reeuwyk vertrekken twee maal i 's morgens 7,45 uur en 's middags 2 uur.* Hij die daarop vertrouwt vindt zich echter deerlyk bedrogen, daar de brieven en couranten die vóór 2 uur alhier bezorgd worden, aan het kantoor te Reenwyk blgven leggen tot den volgenden dag, zou ze niet geadresseerd zijn aan personen in de onmiddelykc nabijheid van het kan-» tóor wonende. Doet men dns b. v. om 9 uur morgens een brief te Gouda op de post naar ReeU- wijk, die bereikt eerst den volgenden dag om M a 12 uur de plaats zyner bestemming, dat één uur gaans van Gonda ligt. Deze uren zyq volgens de gisteren uitgekomen nieuwe postlijst thans 7.30 en 12 our. Bg gedaan onderzont kreeg jnen tot antwoord: «Er was gesn doen aan om den besteller der brieven 2 maal per dag het dorp rond te storen." Wij vestigen hierop de aandacht en geren in be- deuking óf die aanwijzing der tweede verzending op de postlijst te doen wegvallen, óf, wat natuurlijk nog de voorkegr verdient, die 2de verzending) uiet alleen in naam, maar ook inderdaad te doen plaats hebben. In de zitting van Zaterdag, deelde de voorzitter mede dat was ingekomen eene missive van den tij- delg ken voorzitter van den raud van ministers, den minister van binnenlandscüe zaken, den heer Geertse- ma, waarbij de kamer beleefd werd ver ocht de be handeling van het wetsontwerp tot definitieve vast stelling van hoofdstuk VI der staatsbegrootiug voor 1874 (dep. van marine), die tegen dien dag aau de orde was gesteld, te verdagen^tot gisteren. Op voor stel vao den voorzitter werd overeenkomstig dat ver zoek besloten. De voorzitter stelde voor om de onder werpen, die volgens het besluit van de centrale afdeeling gisteren in de sectien zouden worden be handeld, in deze zitting in overweging te nemen des middags ten 1 ure. Dienovereenkomstig werd mede besloten. In de zitting van gisteren vroeg na het lezen der notulen de heer Bergsma bet woord om er op te wijzen dat in het bijblad alleeu de namen waren vermeld der ledeu die bij de behandeling der census- wet vóór het amendement Bredins hadden gestemd, er niet die er tegen huddeu gestemd. Tevens wees de heer van Zuyien van Nyevelt er op dat volgens de Staatscourant art. I der wet zon zijn verworpen met 32 tegen 29 stemmendit moest zyn 39 tegen 32 stemmen. Nadat mededeel ing was gedaan van de conclusie van het verslag der commissie ad hoe omtrent de koffiecultuur op Java, gaf de voorzitter het woord aan den minister van binnen!, zaken. De miuister van bifinenl. zaken zeide het volgende: Mijnheer de voorzitter! Als duaitoe door Z. M. den koning gemachtigd heb ik de eer te verklaren dat bet wetsontwerp tot wijziging der kieswet van Juni 1850 door de regeeriug wordt ingetrokken. Ik heb tevens de eer daaraan toe te voegeu de mededeeling moeten vragen. Het adres, daartoe strekkende, is reeds Zaterdag aaa Z. M. verzonden, maar de ministers mochten aan hun besluit geeu openbaarheid geven, zoolang zy niet berekenen konden dat bet ter keunis van Z M. zou zijn gekomen. Vandaar het verzoek aan de kamer om de beraadslagingen over de begrooting van marine tot heden te verdagen. Wanneer de kamer meent nog andere wetsontwerpen, waarvan de afdoening haar noodzakelijk of wensche- lijk voorkomt, te moeteu behandelen, dan verklaart de regeering zich bereid daartoe mede te werken. De voorzitter dankte den minister voor de gedane mededeeling. Vervolgeus kwam iu behandeling het wetsontwerp houdende definitieve vaststelling van hoofd* stuk VI der staatsbegrooting v. 1874 (dep. van marine). Slechts enkele leden voerden daarover het woord. De voordracht werd met algemeene stemmen aangenomen. Tegeu heden zgu onderscheidene wetsontwerpen aan de orde gesteld. Voor de aanslaande zomervergadering van de pro vinciale staten in Zuid-Holland zijn door ged. staten wederom een aantal onderwerpen ter behandeling aan deze vergadering aangeboden. Qp de ageuda komen o. a. de volgende onderwerpen voor: Verzoek van de heereu F. A. vap Hall, te Utrecht en F. M. Moutijn, te Goud*, om subsidie uit de provinciale geldmiddelen ten behoeve der door hen voorgenomen droogmaking vau de plassen onder de gemeente Reeuwgk; gunstig preadvies van ged. staten op een adres van het beatpar van het departemeut AlphenAarlauderveen, der maatschappij tot nut van het algemeen, om een jaarlyksohe subsidie, voorgedra gen tot een bedrag van 100 nit de provinciale fondsen, ter instandhouding van de door genoemd departement opgerichte Ambachtschool te Alpheu. Verder zgu ter behandeling voorgedragen de advie zen van Ged. Staten op de adressen vao de Gemeen tebesturen te Capelle a/d IJsel, Krimpen a/d Lek, Chariots, Nieuwerkerk a/d IJsel, Dubbeldam, Naald wijk, Bleihwijk, Nootdorp, Hei- en Bpeicop en Lan- alle subsidie verzoekende ter tegemoetkoming •in do kosten vgn vergrooting, bouwen of verbouwing der. openbare lagere scholen, Op bijna al deze verzoeken adviseeren ged. staten der vergadering Z, M. den koning de inwilliging daarvan voor te dragen. Ten aanzien van Nieuwer- kerk aan den IJsel racen en ged. staten, dat geen voldoende termen aanwezig zijn om aau die gemeente tegemoetkoming te verleenen in de gewone kosten van het lager ooderwys; voor de inwilliging vau het verzoek van Dubbeldam acht dat college eveneens geen voldoende termeu aanwezig; hetzelfde geldt voor de ssbsidie-aanvrage in de kosten van den bouw eener school en onderwijzerawoaing te Bleiswijk eu 4e gemeente Hei- en Boeicop. Zaterdag 11. werd te Rotterdam gehouden de alge meene vergadering van het aardrijkskundig genoot schap, die bygewooud werd door Z, K. H. prins Heudrik. Iu die vergadering werd o. a. besproken het zeuden eener wetenschappelijke expeditie naar Sumatra. De heer Versteeg wees qp de vallei van Korin^ji aan den Boven-Djambi, hoogstwaarschijnlijk een zeer rijk en vruchtbaar land, gelegen tusschen Nederlandsche bezittingen, met een kalme bevolking, en toch nimmer door een Europeaan betreden. Na eene leveudige discussie, waaraan ook Z. K. H. deel nam, over het wensohelijke van het onderzoek der Korintji-vallei boven dat der Batta-landen, over het aantal der uit te zeuden personen, de te ramen kos ten en het wensohelijke om enkel Nederlanders de expeditie te doen ondernemen, werd bij acclamatie aapgenomen het voorstel van den voorzitter, om eene expeditie naar de Korintji-vallei en omliggende lan den op touw te zetten. Aan bet bestnnr werd op gedragen, nadere inlichtingen te verzamelen en d* voorbereidende stappen te doen. Blgkens den getilslaat van de leden van het Ned. Onder wijs-genootschap op 1 Jnni 1874 bedroeg het getal afdeelingen 159, der gewone leden 2192, der stemhebbende 1773, der algemeene 134, leden vau verdienste 4, honoraire leden volgens art. 10 der wet 174, honoraire leden 30, voorstanders 164. In het groote badhuis te Scheveniogen is Zaterdag eene Russische familie aangekomen, die tot Scheve- ningen de geheele reis heeft afgelegd met hare particuliere stoomboot, een elegant vaartuig met ver schillende compartimeuten, dat thans in het kanaal, ter plaatse waar de gondels aanleggen, liggende is. Het kapitaal, benoodigd voor de voortzetting der uitgaven van de Standaard, is, volgens bericht van den administrateur, byeengebracht. Naar wij verurmen, zal met 1°. Juli a. s. de Haaosche Nieuwsbode iu anti-liberale banden overgaan. {Vod.) De beroemde schaakspeler Blackburne gaf Vrijdag avond in het Yachtclubhuis te Rotterdam een séance. Door het Comité, nit de schaakliefhebbers, namens wie de heer B. was geéugageerd oui tien partijen blind te spelen, w<>ren tien heeren als spelers uitge- noodigd, waaronder onze stadgenoot de neer C. Mes- semaker. De strijd ving aan des namiddags teu 2 are. Ten 5 ure werd gedineerd met den heer B., die alzoo geen oogenblik aan zichzelf was overgelaten. Toen men omstreeks zeven ure het gevecht ging voortzetten, begon de heer B. met, tot voorkoming van mogelijke verwarring, te verifieeren of al de stukken op al de borden nog op hnnne plaats stouden. Gelijk altyd met den rug naar de borden geweud, en zonder der halve zelfs den vluchtigiten blik op den stand der partijeu te hebben geworpen, gaf hy met groote suel- heid aan, hoe al de stukken op de tien borden waren geplaatst, een tonr de force die met algemeeue en aanhoudende toejuichingen werd begroet. En geen wonder! Het srreekt wel vanzelf, dat hij de tien partijen in het hoofd moest hebben hij zou auders niet blind kunnen spelen eu het allermiust midden iu de partijen deel aau een diner kunnen nemen maar dat belet niet, dat zulk een meer dan zeldzaam geheugen de grootste bewondering afperste. Ten zeven ure hervat, duurde de stryd tot S'/j ure na middernacht. Dc einduitslag was, dat de heer Blackburne van de tien partijen zes won. Twee spelers («en daarvan was de heer Messemaker) wisten eena remise te be werken. Twee anderen wonnen het van den heer Blackbnrne, de laatste partij kwnm eerst omstreeks half vier na middernacht tot een einde. Het Was van weerszijden een geweldige inspanning, die voor de spelers en de talrijke toeschouwers rjjke- lijk beloond werd door de geniale wijze waarop de heer Blackburne zyne partijen wist te leiden, en zich van zwakkere oogenblikken wist te releveeren. Te middernacht annonceerde hij een mat in vijf zetten ten nadeele van bord n°. 10, den zelfden speler, die bij de eerste séance in den Haag een m»t in vijf zetten had moeten verduren. De heer Blackburne is Zaterdagmiddag ten vijf ure naar Londen teruggekeerd, hier te lande by, allfjn die hem leerden kennen een gunsUgen en blij venden in druk achterlatende. Boven Zaandam hebben zich in de vor|ge wede achtereenvolgens drie hoozen vertoond, waarvan de eene, een lange, witte, Kegelvormige Iguur, veel ge- lèek op een kronkelende slang. Veel schade ia niet r li ij tm j u - -1 upgwichteen knil werd in den grond gemaakt, Jt water opgejaagd eu het gemaaide gras over schuur a molen geslingerd. Het vee in de weiden was teer ongerust. Uit Texel wordt aau de Amst. Ct. gemeld: Schrijver dezes is ooggetuige geWeest vltn den vol- Jtnden strjjd, die opnieuw bewijst, dat het zwakste ier moedig wordt eu uiet tegen een grooten vijand opziet, als zijn nest bedreigd wordt. Een jong, an ditmaal gewis dood onnoozel, lam was grazende, zonder het minst booze opzet voorzeker, het nest vau een kievit genaderd. De vogel vloog op en schoot bij herhaling pijlsnel op het lam af, telkens vinuig toepikkeude. Het lam verschrikte derwyze van die onverwachte, pijnlijke aanvallen, dat het, geheel door angst vermeesterd, zich plat ter aarde wierji. Daar door echter bleef het in de nabijheid vau bet nest, van wuar de kievit het juist verjagen wilde. De vqgel hield dus niet op, eu herbaalde zoo dikwijls «u hevig zijne mm vallen, totdat het Dm opsprong. De kievit joeg bet dier voor zich uit, totdat het ein delijk van vermoeidheid uitgeput en radeloos in een sloot kroop. Nu blies de kievit dén aftocht en het van angst blatende lam wsrd door iemaud uit de naby- heid gered. Op een der kleine Belgische badplaatsen bad de- eer dagen een gezellige bijeenkomst p.aats van eenige jongelieden in een hótel van den tweeden óf derden rang. De feestvierenden wareu verrukt over de vele heerlgke soorten van wyo, die de hotelhouder tot bun groote verbazing in ziju kelder had Welk merk tij ook vroegen, zij kregen het. Eindelijk begon men «Un de champagne, en ook daarin was de bötelhoader too wel gesorteerd, dat men van de fijnste soorten kon krijgen, Een der gasten echter, die wat zwaar in 't hoofd was geworden, gevoelde behoefte om een luchtje te scheppen en verzeilde toevallig in den wijn kelder waar hij aau den ingang eeu bakje met aller lei gegomde étiquetlen vond, die dhotelhouder op de flesschen plakte naar gelang van het gevraagde merk. De persoon, die het gevonden had, bracht het binnen en schudde het ouder groote Verbazing zijner vrienden ledig. Een zich daaronder bevindende deurwaarder maakte een komiek procesverbaal op, en de hdtelhoader was zeer tevreden toen bij er af kwam met voor iederen fleseh champagne slechts ƒ2.50 te •iitvaugen. Men zy dus op zijne hoede wguneer de uryukeider van een klein hdtel /oo goed voorzien ie. In alle braucheu, in hel bij /.onder echter met be trekking tot de algemeeu veel gezochte onginéeleloten, rechtvaardigt zich het vertrouwen eenerzij lsj door de bekende soliditeit der firma, suderzyds door den hieruit van zelfs voortspruiten leu enormen verkoop dar loten. Het door zijne nauwkeurigheid bekende baukierehnis kan dtswegen iedereen sterk aanbevolen worden, en doen wg op het heden in ouze courant voorkomende advertentie der voormelde firma algemeen de aan dacht vestigen. Versailles, 22 Juni. De bureaux der linker- ajjde hebben besloten zioh niet te verzetten tegeu de derde lezing van de gemeentewet Rome, 21 Juni. Na het te Dtum in, de St Pieterskerk, ter gelegenheid van deu verjaardag van 'a paaien troonsbeklimming, hebben eeuige hónderden lieden, den paua aan een der vensters van het vati- aaan ziende, hem met de zakdoekeu toegewuifd, ter- wij' de kreet van: leve de paus-koning! vernomen werd. Ze* personen zijn te dier zake in hechtauia genomen. De menigte giug rustig uiteen. Versailles, 22 Juni. Bij de voortzetting der beraadslagingen over de gemeentelijke organisatie is een amendement van een der afgevaardigden, volgent hetwelk de gemeenteraden b|j besluit Van den pre- aident kunnen ontbonden worden, maar dat uiterlijk drie maanden na de ontbinding van een gemeen teraad nieuws verkiezingen moeten worden uitgeschre ven verworpen met 36(> stemmen tegen 341. De kamer beeft besloten nader tot de derdt lezing der wet over te gaan. In den jare 1872 begreep de groote meerderheid ran den gemeenteraad dat ter omwikkeling van Gouda •en om te voldoen aan de aanvrhge' tot hóef van huizen van familiénvhn buiten, het noodig was om "de gemeente uit te breiden en daar alle steden, zoo wel hier als in het buitenland, zich ontwikkelen naar de stations der spoorwegen besloot men ook in di^ richting hier werkzaam te ziju. Men kocht de noo- digc terreinen en wist, toen men dat deed, dat voor aankoop van gronden, ophoogen van het terrein, leggen van bruggen en straten, maken van kaaimu ren, rioleeren etc. benoodigd was 116 a 117.000. Niet dadelijk was men verplicht die som uit te geven. Voor het oogenblik kon men volstaan met betaling der terreinen en het malteu van één straat en twee bruggen. Een en ander kostte aan de ge meente ruim 61.000. Weldra verkocht men aan eene bouwvereeniging een gedeelte van den grond eu nu reeds staan er tien heeren huizen die aanlei ding gaven dat zeven vreemde famiiien zich in.de stad veetigdeu. Met de verdere verkoop van den grond ging het niet zeer vlot. De zaak vond bij aannemers en ba zen in plaats »an medewerking, tegenweiking én nieuwe koopers deden zich niet op. Maar op eens staal eeu energiek en ondernemend man op, doet aan degemeeute een bod van10 000 voor het overschietend terrein, verlangt slechts ééue nieuwe straat met kaaimuur, uamelyk die welke even wijdig met den toegangsweg naar het spoorstation loopt, wenscht geen straat en kaaimunr langs de Jan- verzwollenwetering ea verbindt zich om binnen 15 jaren op het terrein te bouwen 40 buizen, villas, fabrieken etc. met uitzondering van arbeiderswoningen. De kosten die zgn eisch voor de gemeente na zich sleept, bedragen 28.000. De gemeente kan ajzoo haar doel bereiken met eene totale uitgaaf van p: m 89.000 of p. m. 27.000 minder dan het cijTer dat zy wist dat het kosten zou toen zij iu 1872 tot de zaak besloot. Nu zon, denk ik, een ieder juichen over déze voor- deeiige uitkomst. 40 huizen toch werpen aan belas tingen aan de stad af p. m. 6800 de 10 bestaande 1700 te zamen 8500 Neemt men van deze opbrengst 2000 af voor onderhondskosten in de eerste jaren, later wordt dit natuurlgk veel minder, dau legt het voor de hand dat de stad eene goede speculatie heeft gedaan. Maar gesteld nog dat de gemeente de zaak in 1872 niet had moeien ondernemen, dan ligt er de zaak nu toe; ill het plan zijn gestoken 61.000 en de vraag ia nu maar, wilt gy die gelden als grooten- deelt weggeworpen beschouwen of door er 28.000 bij te voegen reutegevend sulen. Moeielyk was de beslissing voor den gemeenteraad niet en zeker bet denkend publiek dacht dat hy met beide handen het voorstel z*»u aannemen en niemand er tegen kon zijn. Die dat dachten rekenden buiten den waard. 8 wyze raadsleden maakten oppositie; daardoor staak ten de stemmen en waaruit bestonden de argumen ten hunner bestrijding: 1°. Eeu renteberekening die zeer goed zou te pas gekomen zijn toen in 1872 het eerste plan ter sprake kwam, maar thans hare actualiteit verloor, daar het slechts eene nitgaaf betrof van 28.000 minus de 10.000 voor den geboden grond, dus slechts over 18.000 liep. 2°. Eeu be toog dat aanbonw vau huizen niet noodig aas en dit de waarde der panden inde stad deprecieeren zon; geheel ft stryd met den aanbouw in andere plaatsen, waar juist het tegeudeel plaats had. 3°. Eert schrome lijke overdrijving der kovten die wel tot 2 ton zouden stygen, terwijl de architect die slechts op 89/in raamde. Voor tyne raming pleitte dus dat die, vau hetgeen uu reeds gemaakt is, aanmerkelijk beneden zyn aan vankelijke begrootiog gebleven is. Desniettegenstaande werd h\j niet gelogtJ. 4°. Men moest eerst deuken aan waterleiding en verzameling van fnectle stoffen etc. alsof juist dit voorstel tot die nuttige zaken niet leidde. Men kan die groote woorden ran hygiene wel in het debat werpen, maar daardoor komeu de zaken die zij eischt niet tot stand. Zij tnoe'en be taald worden en daartoe moet men zich iukomsten verschaffen. Ware het plan aangenomen dan zouden wy zeker door den tijd eene -netto bate van p. m. 5000 verkregen hebben genoeg om daarop eene leening van 80 a 90/m. te sluiteu. Ziedaar dus een middel om onze stad gezoud&r -en aangenamer te maken. En eindelyk eene massa kleingeestige beschouwin gen en aanmerkingen1 niet de moeite waard om die te refuseereu. De tegenstanders vergsten geheel de indirecte voor- deelen. Zij zageu over bet hoofd die welke door slager, bakker, winkelier, timmerman, metselaar enz. ▼an eeu 50tal nieuwe huizeu zouden genoteii wordeu. Zij geloofdeu niet dat Gouda eene goede toekomst had, zg miskenden zyne scboone ligging aan spoor- en waterwegen en een aohttul raadsleden zal waarschijn- .ljjfc1 oorzaak zyn dat onko goede stad" uiet vooruit gaan en zich niet ontwikkelen kau. Dit noem ik' eene kleine politiek, niet waardig eene gemeente waarin zooveel goede eléxrtenten van vooruitgang aanwezig ziju. 2. I Mijnheer de Redacteur! Iu uw vorig nommer komt een ingezonden stukje voor onderteekend door X., waarin de schrijver, de zaak van de Crabethstraat besprekende en het ver handelde daaromtrent in den Gemeenteraad, vraagt, of men mij niet moet toeroepen, Schoenmakerhoud u bij uw leest. Hiertegen heb ik de volgende bedénking: Rnadsledeu kunnen onmogelijk in alle zaken die hun ter beoordeeling worden gegeven specialiteiten zijn, zij laten zich dus voorlichten door maunen van het vak, en eerst daarna vellen zij een oordeel. Het is waar, dit laatste klinkt eenigzints zonderling men beeft geen verstand van de zaak, men laat zich voorlichten, en volgt per slot van rekening toch zijn eigen weg. Maar goede mijnheer X. dat kan niet auders, een voorlichting moet een voorlichting blij ven, mag niet zijn een vonuis in het hoogste res sort. Onze architect is ontegenzeggelijk een bekwaam man, doch de gare der onfeilbaarheid, hij zal zolf wel de eerste zijn om het te erkennen, bezit hij niet, zijue begrootingeu komeu ons nu eens juist, dan eens hoog en dan weder laag voor, en op dien indruk welke die begrootiugtn op ons maken gaan wij af, en dit is wet met auders in 'gelijk, tenzij wij blinde vol gelingen worden, hetwelk toch niemand redelijkerwijze van oos kan verlangen. De Raad is na eenmaal uit niet-specialiteiten za- mengesteld, de schold daarvan berust slechts voor een zeer klein gedeelte bij de raadsleden; het zyn de kiezers die ons van onzen driestal hebben geroe pen, het is niet fair om er ons ontijdig weer naar te verwijzen. Dit tot slot. Mynheer X. zegt: «men moet blijde zijn dm zich eindelijk een energiek man heeft opge daan, die den braak liggenden grond productief wil maken, met groote risico voor hem zei ven maar met stellige winst voor de gemeentekas." Welnu laat mynheer X. dat bewijzen, dan zal hij de gemeente eeu dienst doen, want ik beloof als een eerlyk man, er alsdan bij voorkoming niet meer tegen maar voor te zullen stemmen. U Mijnheer de Redacteur, dank zeggende voor de plaatsing blijve met hoogachting UEd. Dienaar, C. MESSEMAKER. Mijnheer de Redacteur! Hoewel ik met U en vele Ingezetenen het onlangs genomen beslnit van den Gemeenteraad omtrent het gezuiverd ijselwater, en het daarop gevolgd ontslag der gezondheids-commissie, ten hoogste betrenr zoo zal ik my toch wel onthouden om de redeoen te beoordeelen die hiertoe kannen geleid hebben, maar wend mij liever tot U, Mijnheer de Redacteurj met beleefd vertoek velen met mij over dit belang- ryk onderwerp eenige inlichting te verschaffen. Ik geloof dat nagenoeg alle inwoners van Gouda overtuigd zyu, dat indien ergens in ons land behoefte aan zuiver drinkwater is, dat wel, bij gemis aan de noodige regenbakken of wel pompen zeker hier zal zijn, en dus een afdoende maatregel om daartoe te geraken zeer wenschelyk zoude zijn. Wat zoude daartoe al beter kunnen leiden, dan een flinke op goede schaal ingerichte waterleiding, waardoor elk inwoner ia de gelegenheid wordt ge steld voor eene kleine nitgave op makkelijke wijze, zich van gezond drinkwater te kunnen voorzien Naar ik meen is reeds in de maand April jl. eene aanvrage gedaan door de heeren Nievergeld, Schei kundige te Rotterdam ea Kaptijn, Kassier te Woer den om concessie tot het aanleggen van een water leiding van chemisch gezuiverd ijselwater alhier, zonder eenige subsidie daartoe vau het gemeente bestuur te «ragen en is dat stuk toen in handen gesteld van de commissie van fabricage (waarom ook niet aan de gezondheids-commissie P) eu tot heden toe wordt van deze zoo noodige zaak uiets vernomen. De inwoners verlaugen zeer daarover eeuige iulich- tiug te bekomen en ik weet geen anderen weg dan U Mynheer de Redacteur beleefd uit tc noodigen ous- daarvan iets te willen melden of door Uwe Couraut anderen daartoe nit te lokken. Hiertoede zult ge zeer verpligten UEd. jDie. Dienaar X. (Ik nr.. 1448 is door ons aam het drinkwater een artikel gewijd. Het plan der kk. Nievergeld en Kap tijn hopen wij weldra in ons blad te kunnen opnemen Red Stut vau Brieven, geadresseerd aan onbekenden, vérronden uit Gonda, die op schriftelijke aWvrage aan bet postkantoor alhier, terug gevorderd kunnen worden. 2e helft der maand Mei 1874: Mq. N. de Bruin, te Alkmaar; D. Vos, Swarla, G. Leuning, alien te Amsterdam; W. Kot, te Dor-

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 2