Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1874. BUITENLAND. EN. Zondag 28 Juni. trcclrt. sr. Buitcnlandsch Overzicht (f eh, ilgr. J. ;oon. O, enz. itie. £IJK. g worden in zijn legitimisten recht. jst ƒ5.50. Aandeelen Hazenberg. F5 en kwart .ANDAG moerkerk, i Gra- :>ot 1000 LOOOO.— en> 720 GOUDSCHE COURANT ‘0 :omen ten m, A. N. Boskoop. ingen, maar j het authen- kNUS VIII, en Heer ng, hun door toegekend I! ----- F R A N K R IJ K. De Débat» bevat een belangrijken brief van den graaf Montalivet, den minister en vertrouwde van koning hfois Philippe. Deze monarchaal verloochent zijn voorslel-Casimir Périer zal het eerst voor de verga dering komen in den vorm van een amendement; amendementen worden het eerst behandeld. Daar het rechtercentrum voor het voorstel-Lambert Sainte Croix zal willen stemmen, stemt het tegen het amendement, gelijk natuurlijk evenzeer gedaan zal worden door de uiterste rechterzijde, gematigde rechterzijde en Bona- partisten. Met ongeveer 375 tegen 330 stemmen zal dus het voorstel-Casimir Périer worden verworpen. Het voorstel-Lambert Sainte Croix zal in de doos worden gedaan met 400 tegen 305 stemmen. Uiterste rechterzijde, Bonapartisteo, liukercentrum en linker zijde zullen er zich tegen verklaren. De beeren Lu cien Brun c. s. zullen dan het voorstel doen tot herstel der monarchie, dat met 430 tegen 275 stem men verworpen worden zal, daar men geen burgeroorlog hebben wil, en gelooft dat de monarchie niet de minste kans heeft. Het voorstel der Bonapartisten, om een recht st reeksch beroep op het volk te doen, zal door geen 50 stemmen ondersteund worden. Hierop zal een voorstel tot ontbinding der Kamer volgen. Vóór de verkiezing te Nièvre zou dit voorstel zeker zijn geweest van een meerderheid, doch op ’t oogen- blik zullen viervijfden der Kamer er tegen zijn, om dat het tegenwoordig ministerie verdacht wordt van Bonapartistische neigingen. De Maarschalk zal 'dan waarschijnlijk tusschen beiden komen. Hij zal de klachten vernomen hebben van het ongeduldige volk, dat uitgeput is door dien staat van onzekerheid, welke de dood is voor een volk, en hij zal vrij uit zijne meening zeggen. AanHle Vergadering zal hij het treffend tooneel harer eigpn machteloosheid toonen en de volstrekte noodzaak toonen, om Frankrijk te onttrekken aan den afgrond, waarin de worsteling der partijen, om zich van de regeering meester te maken, het land stort. Vervolgens zal hij verkla ren, dat hij geen geweld wil doen aan de wenschen der vergadering, doch bij zal tevens bewijzen dat het noodig is, dat of hy of de Vergadering beslissend handelt en afstand doet van de regeering. Deze eenvoudige boodschap zal on wed er staan baar de ontbinding der Nationale Vergadering medebren gen. Het is waarschijnlijk dat de conservatieven in het belang van het land den Maarschalk het recht zullen toekennen de nieuw te verkiezen Kamer te ontbinden wanneer dit noodig mocht blijken. Het land zal Mac Mahons daad toejuichen en naam Zal de verkiezing gehouden worden. Deze voorspelling van een Fransch staatsman, wien de correspondent van de Times die haar aan zijn blad seint groote kennis van den toestand toe schrijft, is werkelijk zeer belangrijk. Het is slechts te hopen, dat alles op de 'vredelievende wijze, door hem geschetst, geschieden zal. De toestand in Frankrijk wordt door de scheuring der rechterzijde nog meer verward. De tweedracht tusschen de legitimisten en Orleanisten moet weder volkomen zyn. Aanleiding daartoe schijnen gegeven te heb ben, nieuwe kuiperijen ten gunste van den graaf van Chambord, welke van de zijde van de Orleanisten zijn beantwoord met volledige openbaarmaking der onderhandelingen van het vorige jaar. De rol, die de Jtoning toen gespeeld heeft, was volgens een in de Timet gepubliceerden brief alles behalve ridderlijk. Wel is Changarnier in een brief tegen sommige on juistheden opgekomen en beeft getracht Chambord's eer te redden, maar in hoofdzaak schijnen de bekend geworden bijzonderheden juist te zijn, en zoo al Chambord zelf niet getransigeerd beeft met zijn be ginselen, dan hebben zijn aanhangers een dubbelzinnig spel gespeeld en hem daardoor onmogelyk gemaakt. Want dat blijkt meer en meer het geval te zyu. Hoe het in deze omstandigheden met de voor stellen zal gaan, die naar de constitutioneels com missie verzonden zijn, is een raadsel. Men zie dien aangaande wat wij uit de Time» mededeelen onder de rubriek Fraukryk. Het rapport is er altoos nog niet. i De nat. vergadering is tot .de derde lezing over gegaan van het wetsontwerp tot bescherming van kinderen, die een rondzwervend beroep uitoefenen, zuoals van kunstenmakers, enz. De derde lezing van het wetsontwerp betreffende den verkoop van sterke dranken is reeds in bet En- ^grlechc lagerhuis ten einde gebrabht. Met 328 tegen 39 stemmen is bet aangenomen. In den Duitschen bondsraad vordert de quaestie der rijkswetgeving tegenwoordig vry goed. De voor stellen der rechtsgeleerde commissie betreffen Ie bet "plan en de methode van bewerking voor bet burgerlijk wetboek, de herziening van het wetboek van koop handel en van de wetgeving op de vennootschappen zijn door den bondsraad aangenomen, die de genoemde commissie de benoeming heeft opgedragen van de rechtsgeleerden die haar bij de bewerking van het outwerp-burgerlyk wetboek zullen behulpzaam zijn. De Pruisische bisschoppen, te Fulda vergaderd, hebben besloten, voorloopig hun overwegingen geheim te houden. Uit Spanje deelt de telegraaf nog weinig anders mee d<>n berichten omtrent dc plannen van generaal Concha; de opperbevelhebber wil zijn positie nog meer versterken en nog meer voorraad afwachten van levensmiddelen en munitie. Dat een korte, beslis sende oorlog voor alles zaak is met het oog pp de 8p<tanscbc financiën, wordt niet bedacht. Castelar schijnt weer teruggekeerd te zyn Ie Ma drid in een telegrafisch bericht wordt althans gespro ken van een onderhoud tusschen hem en Martos over een vereeniging van de radicalen en de republikeinen. De eersten willen aandruigen op het bijeenroepen van nieuwe constitueerende Cortes. Volgens de Italia komt Minghetti op 1 Juli te Home terug. Hij z«l eerst te Florence eene bij een- komst hebben, met onderscheidene, ten einde te raad plegen over de staatkundige gesteldheid. Dc linkerzijde heeft haar programma voor de ver kiezingen gereed. Het zal in alle gemeenten worden verspreid en aungeplakt. Het stuk is zeer uitvoerig. De staatkunde der gematigde partij wordt er vinnig in bestreden. De Türksche regeering staat op zeer gespannen voet net Perzië; aanleiding heeft daartoe gegeven de wei gering van Perzië om een aantal Türksche familiën uit te leveren, die op Perzisch grondgebied zijn ge vlucht. Bij den wanhopigen toestand van de Türksche financiën zal het waarschynlyk wei bij éen spanning ml blijven. verleden evenmin als Tbfers; steeds heeft hij dezelfde leerstellingen liefmaar hij buigt zich voor de nood zakelijkheid. De eischen der legitimisten, die Frank rijk willen doen teruggaan tot voor 1830, hebben de vestiging onmogelijk gemaakt van een constitu- tioneele monarchie, en laten aan de niet clericale conservatieven slechts de erkenning over der republiek. De oud-minis ter van koning Louis Philippe zegt, dat bet rechtercentrum door die erkenning het land op het oogenblik een grooten dienst doen en 'de toekomst verzekeren kan. Het is op de volgende wijze, dat de oude staatsman die reeds lang vreemd is aan den partijstrijd, doch die deel neemt aan de rampen van zyn land, den eenigen weg wijst, waar langs redding mogelyk is en waarlangs men aan de schandeiyke vernedering en het onheil van een derde keizerryk der Bonaparte^ ontkomen kan. De brief is gericht aai den heer Casimir Périer, wiens vader de ambtgenoot als minister was van den graaf de Montalivet. Het staatkundig artikel, waarop de graaf doelt, werd door hem geschreven in het Mei-nummer van de Revue de» deux Monde». Mynheer 1 - Eenige weken geleden schetste ik nogmaals in een historische studie de loopbaan als president (van den ministerraad) van nw beroemden vader. Ik toonde er in aan, hoe hij tot het laatste oogen blik toe zich zei ven getrouw is geweest, zoo in het ministerie als in de oppositie, hoe hij voorstander was van het gemeene recht, en vijand van uitzon deringswetten, die hij met geestkracht weigerde aan de hartstochtelijke beden zelve zijner eigene vrienden, hoe hij op Frankrijk vertrouwde, en steeds het oog hield op de wenschen van het volk, en niet aarzelde om des« noods zyn persooulyke foorkeur op te offeren aan bet heil van zijo land, gelyk hij bij quaesties, als die der kieswet en van het erfelijk pairschap toonde. Nogmaals hebt gij u, mijnheer, de waardige erfge naam getoond van den naam, dien gij draagt. De oude vriend en collega van uw voort reffel ij ken vader wenscht u daarmede geluk, ouder den indruk vau de dubbeic aandoening, gewekt door de herinneringen door hetgeen het heil van ons u,:‘-eischt. feel dat ik aan dal verleden had en vereerde ben ik op treurige #ijze zijn mij myne illusies ontnomen door de royalistische- DÜITSCHLAND. Uit Beieren wordt weder een staaltje gemeld van schandelijke behandeling van een soldaat door zijn superieuren. Tengevolge van eene interpellatie in de kamer is door den minister van oorlog een onderzoek ingesteld, hetwelk heeft uitgemaakt dat de cavalerist Plattner, die tengevolge van zijn zwSkke gezondheid en een lichamelijk gebrek voor den dienst ongeschikt is, door den eersten luitenant Jürtmeier, den tweeden luitenant van Gunder, den vice-wachtmeester Hartung en de onderofficieren Braunig en Muller herhaalde malen met de vuist en de sibel werd geslagen en bij de haren getrokken, terwijl zij hunne manschappen tegen hem ophitsten. Bij eene exercitie, waarbij Plattner van het paard viel, spoorde de genoemde eerste luitenant zijne manschappen zelfs aan om over den gevallene heen te rijden, terwijl hij diengene, wiens paard hem het eerste had getroffen, prees. De z/heerén" zullen voor een krijgsraad terecht staan. Waarlijk de Volkt-Zeitung mocht wel waarschuwen voor de behandeling der manschappen door de officie ren van het Nederlandsch-Indische legerZulke beu len als die Beiersche officieren ent onderofficieren zullen er, hopen wij, wel niet bij worden gevonden. De directeur-uitge*erf'van een blad over op voedkunde, dat te Berlyn het licht ziet, heeft de stelling verkondigd, dat slaan een betere manier van straffen is, dan de kinderen na schooltijd nog te hou den. Slaan, zegt hij, zet het bloed in beweging en aan het verleden en <B J vaderland op het oogenbhju eischt. Ik ben fier op het aMfifeel 11 genomen heb; wat ik lief li getrouw geblevenmaar myne illusies ontnomen door de royalistische mani festation van 1871, die dc vestiging eener waarlijk coustitutioneele monarchie en het recht van Frankrijk, om over zich zelf te beschikken, zoo vijandig zijn, en, even als gij, heb ik van dien dag af zeker ge looid dat het heil van Frankrijk dringend de loyale erkenning eischte der republiek,* welke de eenig mo gelijke liberale regeeringsvorib geworden is. Van de tevens liberale en conservatieve party, die in het iinkerceutrum zetelt, hangt bet af die wijze en conservatieve republiek te maken, op voorwaarde dat het verstandig genoeg zij haar zonder voorbehoud te steunen. Moge God bet rechtercentrum daartoe bet heilzame besluit dóen nemen na de stemming over het voorstel, waaraan gij iw naam verbonden hebt." De splitsing tusschen Orleanisten en schijnt dus weder volkomen te zijn. Ou allon» nou»? Waar gaat het toch met Frank - rijk heen? is de vraag waarmede het zeker is, dat het gesprek begint wanneer twee Franscheu elkander tegenwoordig ontmoeten. Een hooggeplaatst man in de politieke wereld van Frankryk, die in de ge legenheid is een zeer goed oordeel te vellen over den tegenwoordigeu toestand, heeft deze vraag beantwoord, op welke de meesten zich onbevoegd achten uitsluit sel te geven. De correspondent van de Time» deelt dit antwoord mede. „Het is waarschynlyk, dat de commissie voor de constitutioneel» Wetten het voor stel Casimier Périer verwerpen zal en dat van den beer Lambert Sainte Croix met eene kleine wyziging zal aannemen. Gelijk men weet, ‘is het groote verschil tusschen de beide voorstellen, dat in het eerste de republiek genoemd wordt, in het tweede niet. Beide dragen het presidentschap op aan den Maarschalk. Wanneer bet rapport der commissie bij de Kamer inkomt, zullen de constitutioneel» hecatomben beginnen. Het

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 1