r Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. IF 1536. 1874. BUITENLAND. T. AGE. Woensdag 1 Juli. raken Buitenlandse!! Overziclit. Jagers, J JST, len Tuin, beuren aeon bij otterdam. rijk. GOUDSCHE COURANT. tot hun betaald a. ff de Jtrechi, kandelaar ii bril te elen over door dat sven zyn r bestaat et tot in nen daar- ndig ge- (voor een verft) bij at, by de I men de 'erzwakte i in vele irwel zeg- ir vooral 'ebruiken evryd te velen is ig merk- dat men i afstand nen, dat beginnen fANTO- zult U os proef- ijk af te k. die netjes hun haar i in blond, st EAU- soort om Ier te gó den haar- e vochtig jenbandig Harlelijk begint nen in Frsnkrjjk n.ar eene be slissing nit te zien van de groote vraag van den dag: republiek of monarchie. De overtuiging, dat het koningschap geen kansen meer beeft, maar dat de strijd eigenlijk loopt orer de republiek en het keizerrijk, begint meer en meer veld te winnen. Tal rijk zjjn de aanhangers van de Bonaparte’s voor bet oogenblik nog niet, maar een net van comité*» is over het gebeele land gespannen om elke gunstige gelegenheid tot propaganda aan te grijpen en met elke gebeurtenis voordeel te doen. Valt de proef met de republiek slecht uit of krijgen de heethoofden de overhand, dan zal ongetwijfeld ceji derde keizerrijk veel kans van slagen hebben, want de m >ssa van het Franaohe volk is meer gesteld op een krachtig gou vernement, dat de orde weet te hai.dha.eu dan op eene vrge zelfregeering. Gisteren zou de constitutioneels commissie stemmen over het voorstel Casimir Périer en daarna dat ran Lambert Saiute-Croix in overweging nemrn. De kansen voor het eerste voorstel worden er niet beter op. De minister van financiën Magne zal waarschijnlijk wel zijn ontslag rragen. Zijn belasting-ontwerpen zijn met 14 tegen 8 stemmen door de budget-com- missie verworpen, terwyl daarentegen het voorstel- Wolowski om de amortisatie der bank van 200 op 150 millioen te brengen met 12 tegen 9 stemmen is aangenomen. De minister was tegen dit voorstel en had van de verwerping zoo goed als eene kabi- nets-quaestie gemaakt. Zoo de nationale het besluit vieren. Zóó ie het in de laatste jaren gegaan met meer dan één gewichtig voorstel van wet geving." Ten laatste eindigde hij met te zeggen: „Zoo komt er ten slotte niets tot stand. Elke groote maatregel van wetgeving, met hoeveel ernst en zorgvuldig overleg ook voorbereid, wordt onder dien stroom van beginsellooze in dividueels meeningen onmogelijk. De wetge vende macht in den Staat geeft zichzelve een brevet van onvermogen. Het Land kan daarbij niet welvaren. En de gehechtheid des volks aan zyne Staatsinstellingen wordt op eene zeer gevaarlyke proef gesteld." Wat dunkt u, waarde lezer, zou men het kunnen betreuren, dat een Kamer, wie zulke woorden, onder algemeene instemming en toejuiching, worden toegevoegd, ontbonden werd. De conservatieve organen zijn over 't alge meen van eene andere opinie. Zij wenschen aftreding van dit ministerie. Et pour cause. De meesten hunner hebben slechts één doel, 'twelk zij, ten koste van alles, willen bereiken. Hun eenige wensch is, dat hun party aan 't bestuur mag komen, dat de mannen hunner richting de teugels van het bewind mogen aanvaarden. En mocht 't blyken, zoo zeggen zy, dat samen werking onmogeljjk is, welnu dan kan in dat geval nog de Kamer ontbonden worden en het conservatieve ministerie zou blyven. Niet on aardig bedacht. Alleen vergeten zy dat 'tniet meer behoeft te blyken dat eene conservatieve regeering geen meerderheid in deze Kamer kan hebben. Daarvan is men overal in het land genoeg overtuigd en slechts groote verblindheid of verregaande moedwil kan dit ontkennen. Wij hopen dus, dat in 'tbelang van het land het gevraagde ontslag aan 't Ministerie niet zal worden verleend, al mochten dan ook een paar portefeuilles die van den minister van finan- tien b. v. in andere handen overgaan. Wy gelooven dat ontbinding der Kamer in de te genwoordige omstandigheden zoowel gewettigd als gewenscht is en verwachten daarvan de heil- rykste gevolgen. W. Men roemt geen deskundige is, en neemt ling om in het breede voort te zonder eenig licht over de aan hangige vraag te verspreiden. Zelfs het: in dubiie abstine wordt ter motiveering van een beslist afkeurend oordeel aangevoerd. Als dit alles geen ander nadeel had dan dat de discus- siën tot in het eindelooze gerekt en schromelijk verward worden, het ware nog te verdragen. Maar elk houdt liefst aan zyn» eenmaal uitge sproken meening vast en eindigt met alles te verwerpen, omdat zijne meening niet kan zege lend door tal gejuicht. „Er is een kwaad” zoo schreef de heer Vis sering, „dat meer en meer in onze Staatsverga dering om zich grijpt en dat wel geschikt is om den eerbied voor de Vertegenwoordiging ■iet te vermeerderen. Er komt geene groote quaestie ter sprake, of elke individueele opvat ting, ook de meest oppervlakkige (om geen harder woord te gebruiken) acht zich bevoegd, zich als advies aan de Regeering en aan de leden der Kamer op te dringen. I.Ii er in, dat men -J!~ daaruit aanleidii redekavelen, der budgel-eommissie bekrachtigt zal hij wel heengaan. In meer dan een opzicht zal zijn vervanging moei lijk zijn vooreeist omdat roor die portefeuille niet iedereen te vinden is* te meer daar het deficit groeiende is de opbrengst der belastingen bleef in April en Mei 24 millioen beneden de raming en in de tweede plaats omdat Mague als Bunapartist nog al- tijd een zekere steun is bij eventueele stemmingen van de oude meerderheid. De wapenschouwing Zondag op Longchamps ge- banden over 60,000 man werd door een onafzienbare menigte bijgewoond, die Mac-Mahon heeft toegejuicht. Deze was vergezeld van een schitterenden staf, de ministers en de militaire attache's. Het Journal Officiel bevat een dagorde van Mac- Mabon aan het leger, naar aanleiding van deze wa penschouwing; daarin wordt aan de flinke houding eu den goeden geest van de troepen hulde gebracht en op nieuw het septennaat bevestigd. Bij de aanbieding der diploma’s als eereleden van bet kleermakers-gilde te Londen aan den heer Dis raeli, eu de lords Derby en Salisbury beeft eerstge noemde eene rede gehouden, waarin bjj' enkele politieke onderwerpen heeft besproken. Ten aarizien van de kerkeljjke aangelegenheden heeft hij bet stelsel van godsdienstige gelijkheid verdedigd, terwijl hij ont kende, dat de Anglikaansche kerk in een toestand <an achteruitgang verkeert. Hij raadde aan, alle uitersten zooveel mogelijk te vermijden ronder die echter te onderdrukken. Voorts besprak hg de Eu- gelsche staatsinstellingen en constateerde de trouw der natie aan die instellingen, omdat de koningin de majesteit der wetten vertegenwoordigt. Het hooger- huis, hoewel bet lidmaatschap erfeijjk is, is een representatieve senaat, tenrjjl het lagerhuis meer dan 8 millioen kiezers vertegenwoordigt, en 30 millioen Engelsché onderdanen d-- meert volkomen waarborgen vinden in deze instellingen. De plicht der regeering is om bet volk te leiden en tot vooruitgang op te wekken en de zwakken ter hulp te komen. Hg ver dedigde eindelijk den vrjjeu handel en verzekerde, dat het Engelscbe volk kalm, gelukkig en tevreden is met den staat van zaken, terwgl in het buitenland de groote mogendheden over het algemeen meer dan ooit verlangen met Engeland op goeden voet en be vriend te zijn. Lord Derby verklaarde, dat in geheel Europa een meer en meer kalme geest heersebt. „Engeland zeide bij zal al het inogelijke doen, om dien geest aan te moedigen. Het behoud van deu vrede voor Eugeland is de eerste plicht van een Engelsch minister, maar zjjn tweede plicht is zooveel mogelijk te waken voor hel behoud van den vrede in Europa Uit Berljjn wordt gemeld, dat het tot stand ko men der internationale conferentie te Brussel verze kerd is; men weet nog niet of Frankrijk er aau deel zal nemen, terwijl Engeland ook nog geen be paalde beslissing heeft genomen. De conferentie der Pruisische bisschoppen ia Vrij dagnamiddag ten 5 uur gesloten. Over de beraad slaging en conclusion is niets met zekerheid bekend. Men zegt, dat de bisschoppen, die aan de conferentie hebben deel genomen, een herderlijk schrijven tot do kdholieken zullen richten. De Beiersche kamer der afgevaardigden heeft de begroeting van uitgaren voor rijksaangelegenheden een bedrag van 8,602,810, zonder eenige beraad slaging heeft aangenomen De Badensche landdag is Vrijdag door den groot hertog gesloten. In de troonrede worden do verkre gen resultaten dankbaar herdacht. Voorts wordt betoogd, dat de ontwikkeling van het rijk aan de afzonderlijke landen veiligheid en kracht verschaft. De troonrede sluit met den wensch, dat een lang durige vrede zoowel bet rjjk als het land ten zegen moge strekken. In Italië overweegt men nog steeds het voor en tegen van eeu kamerontbinding. De offlcieuse orga nen beweren, dat Mmghetti zich op dit oogenblik onmogeljjk aan algemeene verkiezingen mag wagen. Zij meeneu, dat juist ouder den indruk ran de laatst gehouden stemmingen de leden der oppositie als éen man zullen herkozen worden. Het is treurig maar waar, dat het volk steeds verdedigers van zjjn rechten meent te zien in die afgevaardigden, die geen nieuwe be- Wederom staan wy voor eene ministerieele crisis. Wederom is er een oogenblik in Ne- derland’s geschiedenis aangebroken, waarop wy met bezorgdheid de toekomst te gemoet ziende, vragenwat nu wat moet er nu ge beuren? Wederom beleven wij dagen, waarin ieder Nederlandsch staatsburger met meer be langstelling dan gewoonlijk de nieuwsbladen inziet, ten einde te weten te komen of de crisis reeds is opgelost en niet minder, hoe die tot een einde is gekomen. Na de verwerping van art. 1 der Censuswet zijn twee gevallen mogelyk, een van die twee noodzakelyk geworden. Ofhet ministerie treedt af en maakt plaats voor een ander van conser vatieve of anti-revolutionaire richting of de Kamer wordt ontbonden en de kiezers worden geroepen op nieuw afgevaardigden ter Tweede Kamer te zenden. Tusschen deze twee gevallen is geen ander mogelyk. Een van deze moet gekozen worden. Tertium non datnr. Wat is het verkieslykste van deze twee? Naar ons inzien moet thans, zonder eenigen twyfel, verreweg de voorkeur worden gegeven aan ontbinding der Kamer boven aftreding van het ministerie. Waarom? Omdat de zoogenaamde anti-liberalen, die de oppositie vormen in de tegenwoordige Tweede Kamer het met elkander in geenen deele eens zijn ten opzichte van gewichtige quaeaties. Hetzij een anti-revolutionair, 'tzy een conservatief mi- nisterie aan 't bewind kwam, spoedig zou 't blyken dat het aan geen van beiden mogelyk was eene meerderheid in de Kamer te krygen, daar de verschillende fracties van de oppositie in beginsel te zeer met elkaar verschillen. Eene kamerontbinding zou daarentegen zoo wel gewettigd als gewenscht zyn. Gewettigd, omdat, nu de tegenwoordige Kamer de censusquaestie niet tot eene beslissing heeft kunnen brengen, het niet meer dan natuurlijk is op het volk eeu beroen te doen ten einde dat beslisse of het uitbreiding van het getal kiezers goed- of af keurt Gewenscht, omdat het Nederlandsch volk reeds lang niet meer het zoo hoog noodige vertrouwen in de Katner koestert, omdat de Kamer haar prestige als volksvertegenwoordiging meer en meer ziet verloren gaan. Ten bewyze dezer laatste woorden roepen wij slechts in herinnering wat Prof. Vissering de Kamer toevoegde, hetgeen en dit vooral moet hierby niet vergeten worden overal in het land door tal van adhaesie-adressen werd toe-

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 1