Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1874. BUITENLAND. ING, BINNENLAND. Zondag o Juli. uw- oek ,nd, Bulteulandsch Overzicht- □ping GOUDSCHE COURANT AVE 'ergadeiing t in Ver- lamidd. ING 5, e Gouda^ )OVÉN. zijn te is A. N. mg over- en. WAGEN- f, BOOM- OHgeveer 1. daspoldér an Walt- it legraven, >n. LIJ 1874 f bui- 37‘ Heel- H|j ia Wie goed i Hol le Ge- eilige en. PION >ezigt voor hem H.A., steeg 'raag .gave de per geia) meel nre, in orveer- n van geeft Gouda. 4 Juli. Naar wij met zekerheid vernemen heeft de commis sie van toezicht over de muziekschool alhier, over tuigd van de wen schel ijk heid dal zy plaats make voor vijf nieuwe leden, aan den gemeenteraad haar ontslag ingediend. De jaarfijksche zomervergadering van de hoofdon derwijzers uit het'zevende schooldistrict der provincie IDAG 7 ?oed on- JUR, te d. groot JEN in «ROND nis een Snelre- by bil- i De dood van Concha wordt zeer betreurd. Het schijnt dat het in de Spaansche militaire zeden ligt, dat de opperbevelhebber zich in tijd van nood aan het hoofd der troepen stelt met het zwaard in de vuist. Dergelyke ztken kunnen echter niet anders beschouwd worden, dan als gebreken in het leger. Kenmerkend voor de Parijsche nieuwskramers, noemt eeu correspondent, dat te Parijs onmiddeilijk de dood van Concha op rekening van Serrano werd gesteld. Men meent daar natuurlijk, dat Concha, als Alfunsist een doorn in het oog moet zijn van Ser rano. De zaak is onjuist en de gevolgtrekking meer dan lichtzinnig. In andere telegrammen wordt nog gemeld, dat Concha zal worden begraven op kosten van den staat en de regeering hem een gedenksteen zal slichten. Brieven in de Madndsche bladen beweren, dat dour de Carlisten een groot aantal gekwetsten op bet slagveld zijn vermoord. Don Alfons, de broeder van dou Carlos, heeft bij zijne nederlaag te Cbulva eene wonde in den arm bekomen. Te Santander liep het gerucht, dat Estella door de Carliateu was ontruimd en Lizarraga met 14 stafofficieren gevangen was ge nomen. Hoogstwaarschijnlijk is dit slechts een praatje, maar de Carlisten hebben zeker bij de jongste ge vechten niet weinig geleden Toch besta 4 aan beide zyden de overtuiging, dal a«n den oorlog nooit een eind komen zal, dan door een convenio en aange zien in Spanje nooit iets op natuurlijke wijze eindigt, is voor deze onderstelling veel grond. De Chineesche regeering beeft geweigerd het nieuwe handeistractaat met Busland te ratificeereu en inte gendeel last gegeven den Russische» handel zooveel mogelijk tegen te werken. Men verwacht thans een oorlog tusschen de beide rijken. -A«2SX__>—- F E A N K R IJ K. In de allereerste dageu kan men de onthulling der Venddmezuil te gemoet zien. Men zal echter te vergeefs op haren top een standbeeld zoeken. Hei beeld, dat er vóór den oorlog op stond is zoo ver minkt, dat men bet geheel zou moeten vernieuwen. Minstens zou men een jaar daarvoor uoodig heboeu en men heeft dus daarvan afgezien. Nu heelt men nog wel de bekende statue met den grijzen overjas eu den driekanten hoed, die geheel ongeschonden is, maar de vergadering besloot de zuil te herstellen «gelijk zij «óór haar verwoesting geweest was,* en van dat oude beeld zal men dus geen gebruik maken. Men krijgt alzoo voorloopig eene kolom van Napo leun zonder een beeld van Napoleon. Gemeenlijk duurt in Frankrijk de voorloopige toestand nog al lang. Of dit ook hier het geval zal zijn, zal echter te bezien staan. In sommiger schatting zal ongetwijfeld voor Fraukryk de, gouden eeuw aanbreken, de eeuw, waarin de leeuw stroo eet en de wolf kooi plaut, uu de militaire autoriteiten het besluit hebben genomen om bel talud der vestingen en forten uiet langer met gras te laten begroeien, maar ze tot het verbouwen van moesgroenten te bezigen, en dat werk aan de soldaten op te dragen. Die terreinen zijn uitgestrekt genoeg, om daarop op belangrijke schaal jonge groen ten en vruchten te teeleu. Men wacht hiervan een dubbel resultaat. Allereerst een aangenaam tijdver drijf voor den soldaat, die dikwyls met zijn ledige uren geen weg weet, maar ook een belangrijke ver betering ja de voeding der troepen, die nog vaak zeer veel té weuschen overlaat. SPANJE. Don Manuel de la Concha, Markies del Duero, werd in 1794 te Madrid geboren; hij speelde, als elk Spanjaard van eenig aan zien, een rol in by na alle oorlogen en politieke beroeringen, waaraan Spanje onderhevig was gedurende een 60tal jareu. Reeds vroegtijdig opende hij zijn militairs loopbaan in den Spaanscheu onafhankeiykheidsoorlog tegen Napoleon; zijne eerste lauweren won hij met Espanero in deu oorlog tegen de opstandelingen in Peru. Na zijn terugkeer in Spanje omhelsde hij de zaak van koningin Christina en van Isabella. Hij werd, in de oorlogen tegen de Carlisten gevoerd, eerst bri gade—generaal, daarna veldmaarschalk, eu bracht als De dagorder van den president der Fransche repu bliek am het leger begint dagelijks meer sympathie te viudeu onder de Franschen, en wel om de een voudige reden, dat men nu althans voor zeven, of Kever voor zes jareu geruat kan zijn »our staatsgrepen van de een of andere partijMac-Muhuu heeft zooveel gezegd als: wat er ook besloten worde, ik blijf. Van daar dat men met meer kslmte deu loop der zaken in de nationale te gemoet kau zien. Het ontwerp Woensdag door de subcommissie van de commissie der dertigen ingedieud, komt in hoofd rank hierop neder: 1°. het presidentschap der repu bliek is voor ze*en jaar aan den maarschalk Mac- Mahon toeverirouwd2°. de president der republiek bestuurt met de hulp van twee kamers3°. de booge kamer wordt voor de helft verkozen en voor de andere helft door deu president der republiek be noemd 4°. alleen de president der republiek bezit het recht de kamer der gekozenen (2de kamer) te ontbinden; 5°. bijaldien bet bewind vacant komt, zullen de beide kamers zich vereengeu eu iu de be noeming van een nieuw hoofd van het uitvoerend gezag voorzien. De commissie der dertigen beeft art. 1 aangenomen, gelijk het door hare subcommissie ^vas voor ges leid, na een amendement te hebben ver worpen van dezen inhoud: «Het gouvernement van Frankrijk is voor zeven jaren aan deu maarschalk Mnc-Mabou toevertrouwd, die dat gezag zal uitoefenen wet den titel van president der repuMek. Het oordeel der republikeinsche dagbladen over dil ontwerp, voorstel der subcommissie van de com missie van dertigen is uiet gunstig, gelijk te verwach ten was. Volkomen te recht merkt de Temp» op, dat dit voorstel niet anders kan worden beschouwd, dau als eene laatste wanhopige poging, om der natie eene definitieve regeering te onthouden. Zoo gaat de Temp» voort, om ten slotte te ver klaren, dat een aldus geregeld Septennium niet veel anders is dan eene «voorloopige dictatuur*, wat wel ieder zal toegeven. De grooie vraag echter is, of in de gegeven om- stand igheden in Frankryk iets anders mogeiijk is, en juist deze vraag kan slechts de vergadering beaut woorden, door iets anders dau deze dictatuur te scheppen. Er loopt een gerucht dut de graaf van Chambord zijn volgelingen heeft aangereden voor het persoonlyk leptenmiHt te stemmen Bonapart istische bladen verzekeren, dat de minister van financiën Magne geen ontslag zal nemen, wan neer de nat vergadering overeenkomstig het voorstel der commissie zijn belasting-voorstellen verwerpt eu in <le vermindering van de amortisatie by de bank loei emt. Waarschijnlijk stelt Magne de belangen van zijn partij, de Bouapaitiitische, hooger dau eigen consequent handelen. In de Donderdag avond door het Huil der Ge meenten gehouden zitting, is de discuisie over het voorstel van Butt (autonomie vour Ierland) voortge zet. De heer Disraeli heeft het onraadzame betoogd, om in de groote crisis, welke nader ophanden is dan menigeen «ermoedt, oneenigheid onder het volk van Groot-Brittannië te weeg te brengen, Het voor- stel-Butt is ten slotti verworpen met 458 tegen 61 stemmen. De heer Disraeli heeft een conferentie van conser vatieve pairs bijeengeroepen, om over den verderen loop der zitting en de behandeling der aangeboden wetsontwerpen te beraads'agen. De bijeenkomst zal binnen kort plaats hebben. De wijze, waarop de Pruisische officieuse bladen zich over den strijd met de nltramontaausche party uitlaten, doet duidelijk zien, dat de voorstellen, door de Pruisische bisschoppen van Fulda naar Berlijn ge zonden, volstrekt niet van verzoenenden aard zyn. De Duitsche bladen overwegen dan ook hoe lang die stryd nog zal duren en komen tot het resultaat, dat het einde nog niet te zien is. zoodanig Barcelona tot onderwerping, beteugelde deu opstand iu Catalonië, en onderdrukte eindelijk in 1844 1 een progressistiseben opstand, iu Carthagena uitge- brokeu, welke opstand destijds ook al aan de oprui ingen der Carlisten werd toegeschreveu. Iu 1847 verwierf Concha eene zekere Europeeeche vermaard heid, omdat onder zijn bevel een Spaansch leger van 8000 man Portugal binnentrok, om, volgens het be sluit genomen door de vertegenwoordigers van Enge land, Frankrijk, Spanje en Portugal, Koningin Maria te hand haven op den Portogeeschen troon. Deze expeditie eindigde met de inneming van Oporto. In 1849 werd hij aan het hoofd geplaatst van de troepen, die uit Spanje deu Paus ter hulp gezon den werden, cn bezette hij Terracina. Evenals eik Spanjaard toch wel minstens éénmaal in zijn leven deelneemt aan eene zamenzwering of althans aan iets wat er op gelijkt, maakte zich Concha aan iets dergelijks schuldig. In 1854 teekende bij met O’Donnell en Gonzalez Bravo eene memorie, waarbij bij het ontslag van het Ministerie vroeg; deze daad werd als inconsti tutioneel beschouwd en hij zou in ballingschap naar de Canarische eilanden gezonden zijn geworden, in- dien bij niet bijtijds ontsnapt ware naar Frankrijk. De revolutionaire bewegingen in Spanje riepen hem echter sp.>edig in zijn vaderland terug, en hij nam bet bevel over de opstandelingen te Saragossa op zich. De opstand gelukte, de Koningin weduwe, Maria Christina, werd verbannen, Narvaez geraakte in on genade, Esparteru kwam weer in a inzien, en Concha werd, als militair opperbevelhebber van de revolutie, wegens zijne diensten aan de Kroou bewezen, bevor derd tot veldmaarschalk. Na den coop d’état, waarbij O'Donnell Espartero ten val bracht, bleef Concha iu *c bezit van al zijne waardigheden, maar moest er afstand «an doen, toen bet Narvaez nogmaals gelukte het vertrouwen van Koningin Isabella te verkrygen. Dit duurde tut 1868, toen Isabella iu wanhoop Concha’s hulp inriep tegen Prim, Serrano en Tupete Concha deed toeu aan Isabella, mar men zegt, de belofte, dat hij tegen de opstandelingen zou agee» reu, indieu zij uaar Madrid wilde terugkeeren, zonder haren gunsteling Marfuri, en toen zij weigerde, gaf hij zyne troepen bevel zich niet tegen de opstande lingen te verzetten, eu bracht aan de Koningin te St. Sebastiaan de tijding, dat haar zaak verloren was. Na dien tijd onttrok Concha zich aan de politiek, wat, zijn leeftijd in aanmerkiug genomen, niet be vreemdend was. Toen Concha nu in Mei vau dit jaar«door Ser rano uitgenoodigd werd, weder een werkzaam deel te nemen aan den veldtocht, verwonderde men zich over het vertrouwen dat men in iemand van dien leeft jd stelde. Het is echter bekend, boe de grijze krijgsman ’t échec van Serrano herstelde, aan het leger zijn zelfvertrouwen wedergaf en de discipline verbeterde. Hoewel ‘t nu schoon mag heeteu voor ziju Vaderland te sterven, a s opperbevelhebber te sneuvelen aan ’t hoofd van de troepenop tachtig- jarigen leeltyd te vallen door zijn hndgeuooten is een uiteinde zóó tragisch, dat ons, orndut ze deu schijn van ongepaste scherts hebben, slechts met weer zin de woorden uit de pen vloeien: Zoo iets kan alleen in Spanje gebeuren. Dut Concha gevallen is aan het hoofd van zijne troepen is óf een bewijs dat er *t zij onder de sol daten, ’t zij onder dc officieren gewankeld werd óf ’tis weder eene van die zaken die men alleen uit een Spaansch oogpunt billijken kan-, *t Zal evenwel veiliger zijn, voor wij hierover een oordeel uitspre ken, nadere berichten af te «vachten.

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 1