Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. *s, l EG. N?‘ 1539. 1874. BUITENLAND. trecht Mgr. J. Kennisgeving. Woensdag 8 Juli. Buitcnlaiidscli Overzicht. ►sch, dg aat Ham- aarborg- i a. s. regtstreeke GOUDSCHE COURANT. dost ƒ5.50. Aandeelen eloot 1000 ƒ10000- 3.en 720 0, 50,000, 3 a 20,000, )0 enz. enz. eschonkene lemen mij- ELAAR het gebouw, verschaft wordt, eu de redenen, die daartoe den heer Lucien Brun, dat dit zou niet loelaten, dat de «ouher- vau Mac-Mahou werd aangetast. over g per post- r ook gang- in betaling outlergelee- tweede ver- ld, reeds op i prijzen: of fl. 7.— 3.50 1.75 euing. j de van ie origi- fl ilsmede de I bij iedere I worden de ambtelijke nauwkeurig I 311, ilnn, binnen ju zijn aan geleid hebben, wordt door de leden der Commissie, die het onderzoek verrigten, binnen tweemaal 24 uren proces-verbaal opgemaakt, dat door den Burgemeester of Kanton regter mede onderteekend, den gebruiker van het gebouw in afschrift wordt medegedeeld. Art 16. Ie lid. De Commissie bepaalt de belast bare opbrenst der gebouwde eigendommen, in hare Controle gelegen, bedoeld in art. 1 dezer wet, nadat die door twee of meer barer leden zijn opgenomen. Voorts wordt aan de belanghebbenden medegedeeld, dat de herziening vau de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen niet verordend is om meer opbrengst uit de grondbelasting aan de schatkist te verzekeren, maar om door eene gelijkmatige schatting over het geheele Rijk, het tegenwoordig belasting-be* drag, wat de gebouwde eigendommen aangaat, büiij- ker te verdeelen. In het belang der zaak wordt een ieder uitge nood igd aan de Commissie alle medewerking te ver- leehen, opdat de schatting der gebouwde eigendommen door haar geregeld zoude kannen plaats hebben. Gouda, den 4n July 1874. De Burgemeester, REMY, L. B. bij zijn intrek heeft genomen het uitzicht van den badpatiënt «iel algemeen mee. Te Paderborn heeft zich het volgende zonderlinge géval voorgedaan: een ijverig geloovige heeft zonder voorkennis van bisschop Martijn de boéte betaald, waartoe deze was veroordeeld. De bisschop heeft daarop bij de rechtbank protest ingediend tegen deze han delwijze, maar deze besloot de 400 thlr. te behou den en den bisschop Vrij te laten. De Ao'Z» Zeit. houdt vol, dat op de conferentie der Dui'vscbe bisschoppen te Fulda gesproken is over het staken van den strijd. Een deel der bisschoppen zou verznenensgezind zijn, maar ’t is de vraag, hoe men te Rome over een verzoening of een modus vivendi denkt. In de herfstconferentie zou de zaak nader worden overlegd. Dc koning van Beieren heeft den president-minis ter Lutz een brief geschreven van gelukwensching met zijn overwinning op de u'tramontaansche fractie. Prins Bismarck is naar Kissin^en vertrokken, al waar hij de gast is van koning Lodewijk van Beie ren, die alles heeft aangewend om den rijkskanselier een genoegd ijk verblijf te verschaffen en zijn eigen rijtuigen, paarden en bedienden naar Kissingen heeft gezonden, zeer tot stichting van de Beiersche ultra- montan en. Keizer Alexander van Rusland heeft weder een bewijs geleverd voor den geest «an vooruitgang die hem be/.ielt, door een besluit uit te vaardigen tot hervorming van het lager onderwijs; bijzonderheden zijn echter nog niet bekend. FRANKRIJK- Het tijdschrift de Economist bevat de volgende mededeeling over de uieuw ingevoerde Fransche luci- fers-bela«ting. De proefneming in Frankryk om eene belasting vau de lucifers te heffen is tot heden jammerlyk mis lukt. Zoowel het Journal des Economistes, van Mei 11., als t/ie Economist vestigen daarop de aandacht; eene mislukking trouwens nog versterkt door de onbegrij pelijk zorgelooze wijze waarop de zaak door de Fran- t»che administratie is behandeld. Aanvankelijk beeft men gemeend een eenvoudige belasting op het gefabriceerde artikel te kunnen leg gen, doch het gemak waarmede de fabrikatie heimelijk kan gedreven worden een werkman kan ten zijnen huize gemdkkelijk tot 250,000 stuks per dag maken deed spoedig tot het instellen van een staatsmonopolie besluiten. Dit geschiedde bij de wet van 9 Augustus 1872: fabrikatie, koop en verkoop van lucifers wordt staatsmonopolie. Dat monopolie kan, hetzij in eigen beheer worden geëxploiteerd, hetzij door verpachting, onderhands of publiek. Onteigening der bestaande fa brieken was daarvan het uoodzakelyk aanhangselde daartoe noodige gelden zouden door het rijk worden voorgeschoten bij wyze van voornitbeschikking op de te ontvangen pachtsom. De minister de Goulard rekende op plus minus 20 mil hoen franken opbrengst, tegen ongeveer gelyke som voor de onteigening te voldoen, dus met opoffering slechts van het eerste jaar. intusschen heeft de regeering tot beden niet meer dan 7 miliioea franken ’s jaars kuunen maken. Vele fabrieken zijn gesloten, een bloeiende tak van industrie is gestoord, eu het publiek klaagt in de twee laatste jaren over hinderlijk slecht fabrikaat. Van alle kanten is er niets dan verlies: voor schatkist, fabrikauteu en ingezetenen, en tot heden is de uitkomst allerongelukkigst van dezen door drin genden geldnood veroorzaakten terugtred tot het ver ouderde stelsel van fiscale monopoliën en verpachting. De bekende telegrafische agentschappen Havas en Reuter, te Parijs en te Londen, bezitten voor de overbrenging van dépêches naar andere werelddeelen, voornamelijk ten behoeve van handelsfirma’s, eene eigenaardige inrichting. De meeste handels-dépèches bestaan uit minder dan 20 woorden en kunnen door hét gebruik van een bepaalden sleutel gewoonlyk in drie of vier woorden samengeperst worden. De tele- graaf-maatschappijen daarentegen nemen meestal geen kleiner dépêches dan van 20 woorden en bij meer woorden geen kleiner breuk dan 10 woorden aan De twee agentschappen nu vereeuigen dc verschilieudo :val bedraagt I 0000. HERZIENING tam de BELASTBARE opbrengst der GEBOUWDE EIGENDOMMEN. De BURGEMEESTER der Gemeente Gouda, Brengt ter algemeene kennis, dat er, krachtens de Wetten van 26 Mei 1870, (Staatsblad n°. 82) en 22 July 1873 (Staatsblad u°. 116) zal p'a-its heb ben eeue herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen eu dat de Commissie daar mede binnen deze gemeente belast, hare werkzaam heden eerstdaags zal aan vangen. In verband met deze kennisgeving worden dc eige naren en huurders van woonhuizen en andere gebou wen gewezen op de voorschriften, vervat in laitst- ge noem de wet, eu voornamelijk op de volgen ie bepalingen voorkomende in de artt. 9, 2e lid, 12, 13, 14 en 15 en 16, le lid daarvan, luidende als volgt Art. 9, 2e lid. De Commissie vuor de herziening is bevoegd aan hem, die in de jaren 1868—1872 ten opzigte «an een gebouw eene overeenkomst van jiarhuur heeft gesloten, inlichtingen te vragen om trent de over elk dier jaren bedingen huurprijzen eu de bijzonderheden d .ertoe betrekkt-lijk, bedoeld in art. 3 dier wet. Tot dat einde doet zij aan diens woning, door een gemagtigde, een daartoe strekkend, door ons vast te steden, formulier van verkiariag of biljet uitreiken. Art. 10. Die de overeenkomst, bedoeld in het vorig artikel, beult aangegaan, is, in ien ten zynen huize een biljet, als in het vorig artikel vermeld, is uitgereikt verpligt dat biljet naauwkeurig en volledig in te vullen en vervolgens te otufe teekenen. Art. 11. De biljetten «orden door den gèmng- tigde der Commissie, minstens acht dagen na de uitreiking, teg<u schriftelyk bewija opgehanld. Indien het biljet niet of, naar <el oordeel van den gemagtigde, niet naauwkeurig of volledig is ingevuld zal deze deu persoon, tot de invulling verpligt daarop opmerkzaam maken en hem daarin, op duns verzoek, behulpzaam zij:». Verklaart die persoon niet te kunnen schrijven, dén geschiedt1 de invulling van hel biljet op zijn verrock en met vermelding der redenen, kosteloos door deu gemagtigde, die de verklaring, na voorle zing, in diens imam teek ent, in tegenwoordigheid en met medeonderte-kcning van een derden persoon. Art. 12. De Commissie kan aan hem, die verzuimd of geweigcyd heeft de op&iaf te doen, in de twee voorgaande artikelen bedoeld, of die er eene heeft ge daan, waarvan zij de juistheid betwijfelt, door een Deurwaarder der directe bel. s ingen kosteloos eene uitnoodiging doen beteekeneu om na verloop van minstens acht dagen binnen de gemeente, ter plaatse en op den dag en het uur, in de uitnoodiging aan gewezen, voor haar te verschijnen, ten einde dé op het biljet gestelde vragen alsnog te beantwoorden of dienaangaande de noodige ophelderingen te geven. Art. 13. Indien de voor de Commissie geroepene niet verschijnt of weigert te antwoorden, wordt daar van door de Commissie proces-verbaal opgemaakt. Op dit proces-verbaal is art 437 van het wetboek van strafvordering van toepassing. Art. 14. Het niet verschijnen of bet weigeren, in bet voorgaande artikel vermeid, wordt gestraft met eenegeldboete van minstens/ I.—en hoogstensƒ80. tenzij redenen van verhindering worden aangevoerd, die door deu regter als wettig of aannemelyk wor den erkend. Art. 15. Tot het bepalen der belastbare opbrengst, het onderzoek der hierna genoemde bezwaren en het verrigten van herschatiingeu volgens de artt. 20 en 24, hebben dc leden der Commissie dagelijks, dc zon en algemeen erkende christelijke feestdagen uitgezon derd, van des voormiddags 8 uur tot zonsondergang toegang tot de gebouwde eigendommen. Indien hun die toegang geweigerd of belet wordt, roepen zij de lusschenkomst in van den Burgemeester of van den Kantonregter, op wiens bevel de toegang, ondanks den gebruiker van Van die lusschenkomst Nog is het rapport der ennmissie vau dertigen niet iugekomen by de uat. vergadering. Intusscbeu heeft de graaf van Chambord een nieuw manifest uitgevaardigd, waarin hij zijne beginselen handhaaft eu toelicht, maar de groute qaacalie der vlag onaan geroerd Iaat. De Union, het legitimist! sch hoofd orgaan is voor 14 dagen geschorst, omdat het dit stuk heeft publiek gemaakt. De regeering heeft zelf erkend, in antwoord op eene vraag van de reden was. Men roepelijke" benoeming Dinsdag zal een interpellatie plaats hebben deze zaak. De discussion over art. 5 van het wetsontwerp betreffende de gemeentelijke verkiezingen, waariu wordt bepaald, dat mea 3 jaren in eene plaats moet wonen om kiezer te kunnen zijn, en over het amen dement van den heer Pascal-Duprat om dien tijd te verminderen op één jaar, werden Vrijdag in de nat. vergadering ten eindt» gebracht. Zij verwierp het amendement met 366 tegen 331 stemmen eu voorts alle andere voorgeslelde amendementen. Geen der partijen schijnt volkomen viede te heb ben met het ontwerp vau constitutie der commissie van dertigen, zooals wij dat onlangs mededeelden. De correspondent van de Timet schrijftHét is «volkomen ouuoodig over een ontwerp te handelen, dat alleen bestemd is, om de doodgeboren voorstel len te vermeerderen, die in de jongste drie jaar zijn uitgedacht. De 52 man lichte ruiterij schijnen er ook al niet mede tevreden te zijn, daar in het ontwerp gespro ken wordt van een senaat, welke instelling zij be schouwen als strydig mul de begrippen van het zuiver persoonlijk septenuium Daarvoor zullen zy desnoods stemmen, maar ook voor mets meer. Venuoedelyk zal de loop van zaken deze zijn: ver schillende coustilutioneele ontwerpen zullen aan de kamer worden voorgelegd en allen verworpen. Dan zal het voorstel om de kamer te ontbinden wordeu gedaan door een afgevaardigde, tot de Bonapartisten wordt gerekend, ofschoon hij oogeusebijnlyk tot geene party behoort. Uit Spanje wordt gemeld, dat de uitvaart van generaal Concha met groote plechtigheid te Madrid is gevierd. Bij de begrafenis gingen Serrano en ai de ministers achter bet lijk en eene verbazende menigte was op de been. De Duitsche Rijkskanselier is Zaterdagmiddag te Kiss ngen aangekomen; bij was vergezeld van tyn vrouw en dochter, werd door de volksmenigte luide toegejuicht en in het rijtuig van den Kouing van Beieren naar de woning van dr. Diruf gereden, waar

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 1