BINNENLAND. Ondernemingen Laatste Berichten. INGEZONDEN. De Gemeenteraad en de Gemeente commissies. het handhaven der eer van hun stand, waartoe zij blyven behooren. vDe bepalingen van het hierbygitand reglement hebben ten doel, den truditioneelen ridderlijken zin bij den officierenstand te bevorderen. Zy geven de middelen aan de hand om langs re gel matigen weg te werk te gaan, wanneer een officier wordt beschul digd dat hg in zijue eer is gecompromitteerd, of wannier hij zelf vreest dat dit het geval is. *De rechtbanken van eer hebben alzoo een dub bele taak. Zij moeten de eer van den officier, voor zoover hem geen andere middelen bjj zijn staud ten dienste staan, van alle ongegronde beschuldigingen zuiveren, en de eer van den stand handhaven tegen over officieren, wier gedrag met de eischen van die oer en *an den stand in sfcryd is. Het is niet doen- lyk, alle dergelgke gevallen hier te speciliceeien; bij juiste opvatting en toepassiug van bet bovenstaande zal echter blijken, wauneer al of niet zoodanig geval voordoet.* De keizer vertrouwtdat men niet onnoodig tot eene rechtbank van eer de toevlucht zal nemendat zlle handelingen bij die autori eit zich steeds zullen kenmerken door een wederzijdschen geest van we.- willcndheid dat zij beperkt zullen blijven binnen de punten van beschuldiging, zonder in nevenzaken oi uoodeloo/.e formaliteiten te vervuilen, eu ook dat al wat hij een offic.erskorps voorvalt, binncu den zriug van dat korps zal blijven; althans dat daarbuiten uiets meer er over gesproken zal worden dau on vermijdelijk noodig is. Verder komt in dat stuk nog dit voor: Wanneer een officier met een zijner kameraden in een particulieren iwist geraakt, waarbij de eer be trokken is, moet hij, bepaaldelijk wanneer hij den andtr uitdaagt, of door dezen uitgedaagd wordt, ten spoedigste van de zaak aangifte doen of laten doeu bij den Raad van Eer, die alsdan, in overleg met den regeraents-bevelhebber, eene verzoening moet trachten tut stand te brengen, voor zoover bet vol* gens de gewoonten en gebruiken van den stand mogelijk is. Gelukt dit niet, dau moet er gezorgd worden dat de conditiën van het tweegevecht in juiste evenredigheid zijn met het meer of miuder verzwa rende van liet voorgevallene. Om hierop toezicht te bonden, moet de president of een ander lid van den Raad van Eer getuige van het tweegevecht zijn en er op acht geven dut alles naar behooren ge schiedt. Ten slotte spreekt de Keizer over het mogelijk geval dat een officier iu euvelmoed een zijner kame raden zonder eeuige aanleiding eene zware beleedi- gitig aandoet. In dat geval moet die officier voor de Rechtbank van Eer worden gedagvaard. //Want zegt de Keizer„een officier die in staat is, de eer van een kameraad met opzet te schenden, kan ik bij mijne armee evenmin duldeti als een officier, die zyne eer niet weet te handhaven Gouda, 9 Jcjli. In de zitting der Arrondissements-rechtbank te Rotterdam vau Dinsdag 'stond o. a. terecht D. v. L, wonende alhier, beschuldigd van beleedi- ging van een bedienend beambte. Eisch 2 boeten van 15 of 3 dagen gevangenisstraf. De gemeente Haastrecht heeft een groot verlies geleden. Heden nacht is aldaar de heer Simons, die vele jaren als geneeskundige de algrmecne ach ting genoot, overleden. Dit treffend sterfgeval zal door velen met groote deelnemiug worden gehoord. Velen zyner patiënten herioueren zich met dankbaarheid eu groote erken telijkheid de hulp aan hun ziekbed verleend door den bekwameu man, wiens leven gewijd was aan de hujp zgner medemenschen. Het zal voor de bedroefde familie van den over ledene een troost zya te weten dat in vele huisge zinnen de naam van den heer Simons iu gezegeud aandenken zal blijven. Dinsdagavond ging een landbouwer te Haastrecht melken en werd, zonder dat hg het gewaar werd, gevolgd door zijn driqarig dochtertje. Eenige oogen- blikken daarna kwam zijne vronw naar bet meisje vragen en vond het in de sloot liggen. Dadelijk haalde zij het er uit, doch alle teekenen van leven waren reeds verdwenen. De zomervergadering der Provinciale Staten van Zuid-Holland werd Dinsdag door den Commissaris des Koning, Mr. C. Fock, in naam des Konings geopend. Nadat de geloofsbrieven der herkozen en nieuwbe noemde leden waren goedgekeurd, namen de leden, na aflegging der gevorderde eeden, zitting. Onder de ingekomen stukken behoort o. a. een missive van Ged. Staten, daarbij overleggende een adres van de heeren F. A. van Hall, te Utrecht en P. M. Mon- tjjn alhier, om subsidie nit de Provinciale geldmid delen ten behoeve der door hen voorgenomeu droog making «an de plassen, onder de gemeeulen Reeuwijk en Sluipwijk. Zij vragen een subsidie vau/150,000 welke som, bij de aanvrage om concessie, door hen mede van het Rijk werd verzocht. De uitvoerige correspondentie met verschillende collegien over die aanvrage gevoerd, gaf Ged. Staten alsnog niet gele genheid tot het doen vau «en voorstel, re ien waarom zy thans voorstellen dat adres aau hen te renvoijeeren, tot nader onderzoek. De vergadering vereenigde zich met het voorstel. Verder kwam iu een missive van den heer Martinus Sirnous, ingenieur by den aanleg van Staatsspoorwe gen, die op het drietal geplaatst was voor de benoe ming van Hoofd-ingeuieur van de Provinciale Water staat in Zuidi-Hoiland, doch in die missive verzocht niet iu aaumerking te komeu. De Voorz. voegde aau deze missive de mededceling toe, d.it de heer Simons niet op de voordracht was geplaatst, dan uadat hij zich bereid had verklaard bij eventueele benoeming de betrekking te aanvaardeu. In handen ecner commissie bestaande uit de heeren van Hcukelom, Gevers Deynoot, Droogleever Fortuijn, van der Heim en Poortman werden gesteld de navol gende missives van Ged. Staten: 1°. betrekkelijk het a ires van de heeren Maas en Kool, te Scheveningen, bij subsidie in de kosten van de aanleg eeuer zeehaven te Scheveniugen, welke mis sive voorwaardelijke toestemming geeft op bet verzoek 2°. betrekkelyk een ontwerp van wijziging in het Reglemeut van orde voor de Vergadering der Prov. Staten. 3°. betrekkelijk een ontwerp tot wijziging van het regiement v. Politie op de vaart door de schutsluis en de brug van de Gouwe, in den Hoogen Rijndijk, onder de gemreute Alphen. In de zitting van gisteren was aan de orde de be noeming van leden van gedeputeerde staten. Tot leden van gedeputeerde staten werden achter volgens herkozen de aftredende heeren Mr. C. vau Volleuhoveii (met 69 van de 74 stemmen). Jhr. Mr. H. J. van der Heim met 61 stemmen. Jhr, Mr. II. A. Steeiigracht van Duivenvoorde, met 64 stemmen. E. H. barou Rengers van Warmeubuyzeu met 68 stemmen. Jhr. Mr. H. A. C, de la Bassecour Caan, met 39 van de 75 stemmen. (Mr. Verniers van der Loeff erlangde 32 stemmen.) Tot buitengewoon lui van het college van gedep. staten wordt benoemd de heer C. Maas Geesterauus, met 41 stemmen. De aideelingeu zouden heden ten elf nre vergade ren tot het onderzoek van de onderwerpen, die naar de afdeeliugen verzonden zijn. Door den heer Haeutjens Dekker wordt reeds rap port uitgebracht uu naam van de commissie, in wier handen gesteld zijn verschillende aanvragen van ge- uieeutebesturen om toepassing van urt. 36 der wet op bet Lager Onderwijs. Dat rapport zal worden ge drukt eu roudgedeeld. Op voorstel van deu Voorzitter wordt besloten aan staanden Vrijdag, des voormiddags ten half 12 ure, eeue zitting te houden tot behandeling o. a. van de aanvraag van het Bestuur van de gemeente Boskoop, om subsidie voor de inriebtiug eeuer nieuwe algemeeue begraafplaats en de aauvraag om subsidie van de pruviucie voor bet Taal- en Letterkundig congres te Leiden. Omtrent beide aanvragen luidt het praeadvies van Ged. Stateu afwijzend, terwijl aanstaanden Dinsdag zal worden overgegaan tot de benoeming van leden van de Eerste Kamer der 8taten-Generaal, tot be handeling der zaak van de benoeming van een hoofd ingenieur van den Provincialen Waterstaat in Zuid holland en van de verdere ouderwerpen, die alsdan mochten gereed zyn. De vergadering wordt daarop gescheiden tot aan staanden Vrijdag ten half 12 ure. De gemeenteraad te 's Hage heeft in zgne zitting van Dinsdag eene afwijzende beschikking genomen pp een adres, houdende verzoek, dat tot de openbare inrichtin gen van middelbaar onderwijs uitstekende leerlingen der armen- en tusscbenscholeu kosteloos mogen worden toegelaten. Tusschen do eerste verkiezing eq de herstemming te Gouda (toen de heer Kuyper candidaat was) nam de administratie van de Standaard, in overleg met commissarissen, het besluit om geen ongeteekende ad- verièntiën tot aanbeveling van candidaten meer te plaatsen. f Ter gelegenheid van de Amersfoortsche verkiezing schijnt dat besluit weer te zgn ingetrokken. Althans bet wemelde in de advertentie-kolommep van de Stan daard van ongeteekende aanbevelingen der candidatuur van v. Ascb v. Wijck. Tegen keranderlykheid van inzicht schynt ook de Christelijk—historische wereldbeschouwing geen waar borg. Of-) Bij de herstemming in het kiesdistrict Amersfoort, ter verkiezing van een lid der tweede kamer, zijo uitgebracht 2468 stemmenVan onwaarde 9. Geko zen: Mr. W. baron van Goltstein met 1288 stemmen. Op jhr; 41'. M. M. van Asch van Wijck waren 1176 stemmen uitgebracht. De negende algemeeue vergadering dej vereeniging van leeraren van inrichtingen van middelbaar onder wijs zal dit jaar gehouden worden te Rotterdam op 20, 21 en 22 Aug. Tot de verschillende belangrijke vraagpunten, die ter sprake zullen komen, behooren Is het wenschelijk dat aan de wiskunde, als bepaald vak van onderwijs op de hoogere burgerscholen voor meisjes, een afzonderlijke plaats wordt toegekend P Prof. J. M. van Bern melen zal spreken o^er school- ventilatie; de heer Kollewiju over hot doel eu de methode bij het onderwijs in de geschiedenis. Een cursus van 6 jaren en de inkrimping der ^leervakken zullen besproken worden door de beeren Grcneman en J. Versluys; het wetsontwerp Geert- sema door Prof Burger en Dr. Renssen. Den laatsteu dag zal eene bijeenkomst plaats heb ben van de leeraren in het teekenen, terwijl een tentoonstelling zal gehouden worden van teekeningr-n, vervaardigd door leerdngen van middelbare scholen en daarmede gelijkgestelde inrichtingen in Nederland. Naar men verneemt is door den hoofd-commiss ris te *8 Hage proces-verbaal opgemaakt tegen een lid der tweede kamer, gewezen burgemeester eener groote gemeente, die zich bij gelegenbeid van de harddra verij, verleJen week te 's Ilage gehouden, schuldig maakte aan poiitie-overtred mg. Dit proces-ver baal moet reeds naar den procureur-geueraal bij den hoo gen raad zijn opgezonden. De persoon uit Sliedrec'it, die dezer dagen als ver dacht van brandstichting gevankelijk naar Gorinchem was overgebracht, beeft zich in het huis van arrest het leven benomen. Van den gisterenmorgen van den Haag, Rotterdam, Gouda en Utrecht vertrokken pleiziertrein naar Arnhem hebben 1800 reizigers gebruik gemaakt en ongeveer 1000 van dien van Amsterdim naar Utrecht. Naar aanleiding der vraag, waarom de onderoffi cieren 't leger verlaten, om polilie-agent, veldwachter- of zoo iets dergelijks te worden, vindt men een schrij ven uit Maastricht aan T N. v. d. D.t waarin een staaltje wordt gege-en van de wyze, waarop een chef met de onderofficieren handelt. De corr. schrijft: «/Hier ter stede zijn vereenigd 44 onderofficieren, aan welke 't vergund was zoogenaamde buitenmodel kleed ing te dragen. Een in 't begin dezes jaars bij het korps gekomen officier vond echter goed den 16 Juni die vergunning in te trekken, met uitzondering van die op het dragen van halve laarzen eu verlakte sabelkoppels, 't Spreekt van zelf, dat dit verbod, aan stonds in werking tredende, bij de onderofficieren, die alzoo noodelooze kusten hadden gemaakt, groote on tevredenheid verwekte. Een hunner, verplicht en ge rechtigd als de onderofficieren waren, om zich van hunne niet-dienstige zaken te ontdoen, vond daarop goed in de krant te koop-aaubieding te doen van buitenmodel uniform-jassen, pantalons, koppels en laarzen. De chef, in die advertentie eene beieediging ziende van zgn persoon, vond daarop goed aan den onderofficier, die de advertentie had ingezonden, de (uiets beduidende) straf van vier dagen politiekamer op te leggen, en, zonder te onderzoeken of, en in hoeverre die advertentie-inzender medeplichtigen had, al de overige 43 onderofficieren op te leggen de straft 1. van veertien dagen kwartier-arrest en 2. van vier strafmarschen, te doen op vier achtereen volgende Zaterdagen, 's avonds van 6 tot 9'/s ure, met gepakten randsel en met slaanden trom, met bepaling: 1. dat de troep niet mocht gaan langs deo kortsten weg, maar laugs de hoofdstraten, (opdat de gebeele bevolking dat onderofficiers- •trafpeleton zou zien), en 2. dat op den marsch niet mocht gerust worden in de nabijheid van eenige herberg of woning.. De zaak ie ten uitvoer gelegd; onsehuldigen tjjn gestraft, gestraft met een masseh van 122 pas snelheid in oen minuut, langs een bel lenden weg, met toelating van 10 a 12 minuten rost iu 't geheel, eu gedurende anderhalf uur oa zonsondergang. Zoo wordt in Nederland de onder officier, die de kern ie van het leger, behandeld. En, terwyl de onderofficier alzoo wordt behandeld, durft men nog aandringen op algemeene dienstplich tigheid. Naar men verneemt, heeft de collecte op het jongste zendingsfeest, te Slid lachten, omstreeks J 900 op gebracht, welk bedricr onder de verschillende zen dingsgenootschappen zal worden verdeeld. Uit Assen sohry'ft men dd. 8 Juli t Prachtig weer begunstigt het Noordsche zendings feest. Er heerscht eene buitengewone drukte. Dr.' Kuyper hield de openingsrede* Hg noemde het zen* dingsfeest de profetie van een nieuw tijdperk in 't christendom: een tijdperk van vrije beweging, vrijen arbeid, vrije vereeniging en van breken met trans actie en domioocratie. Tegeu den heer Hasseluian, predikant bij de Her vormde gemeente te deu Ham, is bij de Rechtbank te Deventer eeu aanklacht ingesteld wegens honende en lasterlijke uitdrukkingen, gebezigd iu de namiddag - godsdienstocfeuing van 21 Juni jl., tegenover eeu pas getrouwd paar, dat van den predikant de inzegening van het huwelijk verwachtte. Onder de voorstellen, die Volgens de punten van besenrij ving zulten behandeld worden op de algemeene vergadering der Maatschappij „Tot Nut van 't Alge meen.* op 11 Aug. te Amsterdam te houden, komeu voor: Een voorstel van hel Hoofdbestuur, om eenige des kundigen uit te uoodigen, iu orerleg met eenige leden vau liet Houfdbestuur de werking der schoolwetten vau 1857 en 1863 te onderzoeken en daaromtrent eeu gedetailleerd rapport uit te breugeu. Een voorstel vau liet dep. Doesburg om de wen- schelijklieid tan postspaarbanken uit te spreken; een voorstel van het dep. Haaften om «Ie oprichting van voorschotb »nken door de departementen te ondersteu nen, en een om het Hoofdbestuur te machtigen bij de Hooge Regering aan te dringen op wettelijke rege ling der coöperatieve vereeuigingm etn paar voor stellen vao Delft omtrent het sociale vraagstuk en •eu spaarbanken-congres en eindelijk de voorstellen der Commissie voor wetsherziening. Ais bijlagen ziju achter de punten van beschrij ving hoogst belangrijke rapporten gevoegd omtrent het sociale vraagstuk. Vooreerst de antwoordeu van 42 departementen op vroeger gestelde vragen ver volgens een rapport omtrent de vraag aangaande de Kaden van bemiddeling bij geschil tusscheu werkge ver en werklieden, waarop door 83 depurtemcuten antwoord is ingezondenslechts 10 departementen I verklaarden zich vóór Raden van bemiddeling. Ein delijk viudt men als bijlagen eeu statistieke opgave van de werkuren eu loonen van de werklieden in verschillende departementen; een overzicht van de loonen en prijzeu der levensmiddelen in 1851 en 1871 te Deventer; een overzicht van de behoeften vgn een arbeidersgezin in verschillende deelen des Lauds, en tindel|jk de toestand der arbeiderswonin gen met den huurprys in verschillende gemeenten. Naar men verwacht, zal de nieuwe brandweer te Amsterdam met L Augustus e. k. in werking treden. De telegraafleiding is gereed; enkele toestellen by particulieren moeten nog worden geplaatst. Het per soneel is nog niet geheel voltallig, doch dit zal «poe dig het geval zijn. De ondercomaMndaut zat eerstdaags worden benoemd. De derde stoomspuit, hoofdzakelijk ingericht om in stegen en op padeu te kuuueu werken, is reeds bij den brand aan de Raampoort gebruikt, waar ook een groot gedeelte van de manschap der nieuwe brandweer ter oefening aanwezig was. In de kazernen worden voortdurend oefeningen gehouden, dikwerf luideo de alarmsignalen en is alles in de weer alsof bet een brand gold en de organ satie reeds iu werking ware. De commandant, de heer Steenkamp, is Ijverig aan het werk om tegen 1 Aug. de indienststel- ling der nieuwe brandweer mogelgk te maken. übl De belangrijke vangst, meldt het HUwelke de Amsterdamsche politie heeft gedaan in zake het tot dusver geheime speelhuis van de wed. Kaspers, in de Oude-Kenuiasteeg, is natuurlijk 't onderwerp van veler gesprek keu, waarbij men zich niet altyd aan de juiste lezing houdt. Ter aauvulling van bet vroegere bericht kunnen wij intussehen nog mededreten, dat de wak- kere commissaris van policie der 2de sectie, de heer Veruóe, zeer teel bereidwilligheid heeft ondervonden van een der Amsterdamsche burgers, die zyn huis voor hem benevens een inspeeteur en agaot beschik baar stelde, ten einde door een achterraam zooal Biet veel te tien, dan toch des te meer te hooren. Toen de commissaris en zgne beide getnigen op die W|jio genoeg hadden vernomen, gingen z|j bij ver- raasiog da tapper|j binnen, |jlden naar de bovenkamer en legden daarby beslag op de speelbak, dobbelstee- nen enz. Dit alles, en wel bijzonder het bezoek aan V db bovenkamer, ging zoo snel in zyn werk, dat de- geen, die achter de toonbank stond, geen t|jd en besef bad om op den aohter de tapkast verborgen schelknop te drnkken, ten einde de heeren spelera, «Isneer gewoonte, te waarschuwen, wanneer men Onraad meenJe te bespeuren. In geen 20 jaar was het der Amsterdamsche policie gelukt, dergelgke over- treders op heeter daad te betrappen. Te Aalsmeer had op den ln dezer de aangekon digde tentoonstelling van aardbeziën plaats. In het •ohoollokaal, smaakvol versierd met heesters eu bloe den, waren ongeveer een 100-tal schoteltjes met Mrdbezien tentoongesteld. Des voormiddags ruim 11 uur opende de heer de Vetman, voorzitter Jer afdeeling, deze tentoonstelling met eene toepasselijke rede. Gedurende den dag tot 's avonds 8 uur viel de tentoonstelling een ruim bezoek ten deel, zoowel van inwoners als van vreemdelingen, 's Avonds ten 9 uur was bij den logementhouder Kaptein gelegen heid om deel te nemen aan een aardbezien-souper, opgeluisterd door muziek. ran iedere loort zijn ran Omstandigheden afhankelijk. Dikwijle in het gewone Leren waagt men groote Sommen zonder dat daarroor naar ereuredigheid kan sen zijn geboden. Een gelukkig Resultaat ia aan iedereen welkom! Derhalve zal VOOT allen welke gaarne aau «oliede Ondernemingen Deel nemen de Advertentie ran het gerenommeerde Huis ran S- Steindecker Comp. in Hamburg, in ons B ad ran he len van bijzonder Belang zijn, -nut hier han delt het zich om edne door den Staat gegarandeerde en op de hechtste grondslagen gereitigde Geiden- Verloting welke door hare roordeelige Inrigting bij een in verhouding geringe luzet groote Gewin- kanscn aanbiedt Versailles, 8 Juli. De heer Lucien Brun ont wikkelde heden in de Kamer zijne iuterpellatie en las het manifest vau den graaf v. Cham bord voor. De Kamer heeft het eerst ge.-temd over de motie van Lucien Brun c. luidendeDe Vergadering, het debat over de wet van 20 Nov. ter zijde stel- lende, betreurt den maatregel, door bet Ministerie (tegen de Union) geuomen. Deze motie werel ver worpen met 379 stemmen tegeu 80. Hierop is de motie van deu hoer Paris, die door het Gouverne ment was aangenomen, verworpen met 368 stemmen tegen 330. De heer Daliirei diende toen de vol gende motie in: De Vergadering, de partydigheid af keurende, waarmede liet Ministerie iu zijne maatregelen tegeu de drukpers is te werk gegaau, gaat over tot de orde van den dag. Generaal Changarnier stelde zijnerzijds eeue motie voor, waarb|j de Kamer een voudig verklaart tot de orde van den dag over te gaan. Deze motie werd aangenomen met 339 stem- meu tegen 315. Versailles, 8 Juli Nadat er heden avond een Miuisterraad was gehou Unt^keafk het Kabinet zyu ontslag by Mac M.thou ingediend. De Maarschalk beeft volstandig geweigerd het aan te nemen, zoodat het Ministerie, gclyk hei thans bestaat, aau het be stuur blijft. Meu zegt dat Mac Mahou morgen of overmorgen een boodschno bij de Kamer zal indienen. Iu die boodschap zou hij te kennen geven, dat hij gedurende zeven jaren het gezag zal behouden, krach tens de wet van 20' November. Tevens zal hij wyzeu op de noodzakelijkheid om zijn gezag te organueere-n. De terineu vao die boodschap zijn inlusechen nog niet vastgesteld. Niet ongepast schijnt het mij toe dezer dagen de verhouding van den gemeenteraad tot de commissies door dat college benoemd te besprekeu. Opmerkelyk toch is het feit dat weinige dagen na elkander twee commissies in deze gemeente haar out- slag Aemen. De gezondheidscommissie en de muziek- oommissie. De reden hiervan mag als eeu openbahr belang betreffende worden nagegaan. De gezondheids commissie naai haar ontslag om de vreemde, weinig vertrouwen te kennen gevende houding »an den ge meenteraad de muziekcommissie om reden dat K dat is minder bekend. KOm plaats te maken voor vijf nieufce leden.'1 Zoo luidt het, maar natuurlijk schuilt daar iets anders achter. Immers iedere com missie die bedankt, doet dit om plaats te maken voor nieuwe leden. Dit behoefde dus niet vermeld. Het vreemde van het feit dat twee gemeenttcom- missies hun ontslag vrageu doet echter 't weusclielyke iu het licht treden van de beantwoording der vraag: melkt it de verkonding van den raad tot gemeente- commissies? Deze verhouding is natuurlyk eene ge- keel andere dan die vau deu raad tot gemeente ambtenaren. De verschillende commissies z|jn iu 't leven geroepen 1°. omdat de raad niet voor alles t|jd heeft en 2°. omdat de raad niet van alles (wel van heel veel, natuurlyk) verstand heeft. Daarom worden verschillende personen uitgenoodigd commis sies'te vormen tot nut der gemeente, tot heil der steddyke maatschappij. Iu 't openbaar belaug getroosten velen zich dan ook t|jd en moeite, overtuigd dat ieder 't zijne doen moet tot een goeden gang van zaken. Die oommissie» verdienen den dank hunner mede burgers voor de belangelooze waarneming van ge meentezaken. Zij moeten dus, minst genomen, voor komend en beleefd behandeld worden en alles dimt gedaan om hun taak gemakkelijk te maken. D.t moet ieder burger doen, mnar vóór alles de gemeente rend. Deze moet de commissies, die den taak van den raa.l verlichten, bij alles in de hand werkeu en zelfs den schijn vermijden hen tegen te werken. De raad moet hen, wier hulp hij heeft ingeroepen, hen wier kunde en talenten hy erkend heeft noodig te hebben, hen wier hoofden en vermogeus hij in 't belaug der gemeeute wenschte te gebruiken, natuurlyk in de eerste plaa s eerbiedigen als personen aan wie de gemeente veel verplichting heeft, dus nooit hen voor t hoofd stooten of ben in de verste verte aanleiding geven zich gekrenkt te'gevoelen, maar hen integendeel zoo behandelen dat ieder knap, ontwikkeld mensch gaar- ne de benoeming io eeue gemeeutecotnmissie aanneemt. Heeft de Goudsche raad steeds eene houding aange nomen tegenover gemeentecommissies zooals 't behoort? Ronduit gesproken, neen. Heeft immers niet onlangs de raad aan de gezond- heidsc iinmissie, zojals men noeint, ven klap in 't aangezicht gegeven, door eenvoudig niet alleen geen advies te vragen aan die commissie in een zaak, die de gezondheid der burgerij betrof, ma .r zelfs geweigerd, botaf geweigerd een advies dier commissie aan te hooren Is dit eene ge^al niet genoeg om de uitspraak te rechtvaardigen: de gemeeuteraad van Gouda behandelt de gemeentecommissies niet zooals 't behoort en daar men niet mag veronderstellen dat 't genoemde col lege opzettelijk, met vooidacht zio handelt, moet men tot de conclusie komen dat de raad wellicht niet we t hoe het behoort. Zou het eigenlijk wel te verwonderen zijn als meo ten laatste geen geschikte personen meer kon krygeh, die zich wilden belasten leden van commissies te z|jn? Eeu gemeenteraad is uit zich zelf niet achtens waardig. Eerst ten gevolge van zijne handelingen wordt hij dit. Een raadslid is niet per se eeu ver standig mensch, dit moet eerst blijken uit zyne ad viezen. Deze twee stellingen schijnen eenvoudig, en toch blijkt het meermalen in 't dagelijksch leven dat 't niet oi.noodig is ze eens ter herinnering neer te schrijven. Een en ander mogen de raadsleden wel bedeuken, bet moge hen leiden tot een billijker behandeling *an commissies, tot een «eistnndiger w|jze om de gemeentebelangen te behartigen, tot een respectvoller' en waard igêï houding. Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding der twee stukjes in de Goudsche Courant van Zondag en Dinsdag jl. betreffende de aanvraag van de hh. Kapt ij n en Nievergeld verzoek ik U het volgende te plaatsen. Het is uitstekend en vkrdient onbeperkte goedkeu ring om regeeringsmatregefen te critiseeren, om geno men besluiten door het bestuur en gegeven adviezen *ao openbare personen als kamer-en raadsleden aan een g< streng onderzoek te onderwerpen, maar het is zeer aftekeu ren om reeds te g*ao twyfelen aan de medewerking van een bestuur of commissie, nog voor die iets hebben gedain tot motiveering van dien twijfel. De schrijver in het Zondagsnr is van oordeel dat de oommissie van fabricage lang wacht met haar rap port in zake de concessie-aanvraag der hh. Nievergeld •n Kaptyn. Dit oordeel wordt waarsch|jnl|jk door weinigen gedeeld, als men bedenkt, dat die oommis sie m<er heeft te doen en tevens dat genoemd rap port wel niet lijvig maar toch goed doordacht moet zijn. Niet alleen de plaats notnlig voor de oprich ting der gebouwen of moeilijkheden bij het leggen van pypen heeft de commissie te onderzoeken, zoo- als de bovenbedoelde schr. zegt, maar ook de solidir teit der personen, die de conoessie aanvroegen; want, en hierop dieut gelet, de hh. Kaptijn en Nievergeld vroegen gedurende eenige jarén gevrijwaard te syti tegen concurrentie. Zeer begrijpelijk en verklaarbaar. Maar vóór de gemeenteraad na daarin toestaat en dus eventueele verdere aanvragen afsbjjdt, moet goed on derzocht worden of de tegenwoordige conoessie-aan- vragers de noodige kansen aanbieden ter bereiking van bun plan. De sohryver in het nr. der G. Ct. van Dinsdag doet een verwet van onlog eigenaardig, daar zyn stnkj als droog zand pleegt te ti af, tot beoordeeling der zaak van fabricage voor verfraai] gestemd is. Moet zij daan aan de hh. Kaptijn en NievVgeld zijn De voor stander van gezuiverd IJariwhjwwgthet. Doch m. i. geheel onjuist. Het eene is~~een finintteele quvs- tic, het andere volstrekt niet. Dut dcgemeeuteraad (wien door den sohry>er eelb teer twijfelachtig compliment wordt gemaakt) de argumenten door de commissie van fabricage aangevoerd moet be oordelen weet ieder. Voorts stelt de schryver de qumstie geheel verkeert. Het is niet de vraag of Gouda goed drinkwater noodig heeft; wie zou daaraan twyfelen? maar wel of de concesiie tot verschaffing daartoe kan eu mag worden verleeud aan de hh. Kaptyn eu Nievergeld. sch redeneeren. Nog al e zoo goed in elka&r zit, oen. Wat doet het toch n gumstie of de Commissie ig en uitbreiding der stad ook voor de conoessie

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 2