Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. N BIB. N° 1542. 1874. BINNENLAND. BUITENLAND. Woensdag 15 Juli. Ping Haver, EN, BIE- de lauden J. BRINK- ten de ge g vS, ÏLAAR pintf rm. ten tien Gouda, van Buitenlandse)! Overzicht- 000. ttHam- arborg- de van e origi- FKAÜKaUK. i t j| I ’t 1874, mits uig bij den sohonkene smers my- ÏN, 1874, des gement van lande in het oed te veld 1 bedraagt il. n, binnen zijn aan 50,000, a 20,000, enz. enz. in St. EMI- I, Dü LUC <LAC enz. tien en in- Mr. KIST GOUDSCHE COURANT. per post ook gang- 1 betaling udergetee- ,’eede ver- 1, reed, op a, s. prijzen f fl. 7.— 3.50 1.75 >ing. smede dn bij iedere orden de smbtelyke suwkeurig regtstreeks gen zijn te 'addiuxeeen NAAR, ten mts hebben. at, verlangt 1ME Gouda. 14 Juli. In de zitting der Arrond.-Rechtbank te Botterdam ran Vrydag morgen werd o. a. veroordeeld: A. M. v. alhier, oeachuldigd van hoon, tot eene boete van 2.50 of 1 dag gevangenisstraf. Wij moeten helaashet bericht in een paar bladen opgenomen, dat hier een geval van cholera is geweest, bevestigen. Hopen wy dat het bij dit eene geval zal blyren. Mochten er meer gevallen komen dan vreeien wij dat er alle reden zou bestaan tot zelfverwijt. Alleen dan, wanneer men al bet mogelyke gedaan heeft om de ziekte voor te komen, kan men onbekommerd de toekomst tegemoet gaan ia de overtuiging dat er gedaan is, wat er kon en moes< gedaan worden. Die overtuiging kan men in onze gemeente niet bezitten. Daarom destemeer is bet te wenschen dat dit eene geval zich niet zal herhalen. Aan het door bet bestuur der vereeniging „Hulpbe toon aan eerlijke en vlijtige armoede" alhier nitgebrachte 29ste jaarlijksche verslag, ontleenen wij het volgende: «Wanneer wy ons nederzetten, om het jaarlijksche verslag van onze Vereeniging op te maken, is veelal onze eerste gedachte: «Wel, er valt niets nieuws te zeggen Alles bleef zoo geheel bij het oudealtijd hetzelfde getal huisgezinnen, die onder ons toezicht staan; dezelfde uitdeelingeu 1Wy zouden gerust onze geeerde begunstigers naar dat van een vorig jaar kunnen verwijzen.* Mochten wij toch tens wat meer kunnen doen! is de vrome wensch, die wij telkens in ons zclveu herhalen. Maar, helaas, daartoe blij* ven onze middelen te beperkt. De stad onzer inwoning breidt zich wel uit, mar ook liet getal liefdadige genootschappen is toegenomen. Van onze leden en begunstigers zijn reeds zoo velen ten grave gedaald. De jongere en nieuwe Stadgenooten verdoelen hunne giften onder de thans bestaande inrichtingen, wat niet meer dau billijk is, maar dat maakt ons deel niet grooter. Zoo veel te meer erkentelijkheid gevoelen wij jegens U, die onze vereeniging begunstigen en bieden wij U daarvoor dan ook onze oprechte dankbetuiging aau. Ook U daukeu wij, die, door het nemen van loten in onze loterij, ons in staat steldet, eene me* nigte handen aan het werk te houden, voor 't ver vaardigen van de prijzenwij hebben voor een vasten regel aangenomen, geen geidelijk voordeel met de loterij te beoogen, maar voor dezelfde som, die wij voor de loteu outvangen, prijzen te schenken. Een twintigtal loten werd er dezen winter meer dan verleden jaar door ons gesleten. Ontvangt ook Gij onzen dank, Heeren Regenten van het oude mannenhuis, voor de herhaalde toezending der socp- lijsten. Wat men ook zegge moge, dat vele armen ze veismadeu, eu liever geld er voor hebben, de on zen stellen er hoogen prys op. en noemen het eene groote vervulling bij hun anders zoo schraal kostje. Gelukkig konden wij dit jaar bijzonder veel laten werken. Bijna het dubbele getal extra naaivrouwen hielden wij een groot gedeelte van den winter aan den gang. Wel gaf eene treurige reden daartoe aan leiding. De cholera, die ons meer en langer dan eenige andere plaats in den omtrek bezocht, opende een ruim veld voor de ijverige en liefderijke be moeiingen van de Dames bestuurderessen van het «Roods Kruis.* Konden zij al geene hulp toebren gen aan tie arme slachtoffers van die vreeslijke ziekte, zooveel te meer zorgden zij voor de herstel lenden of de nagelatene betrekkingen. Voor die en andere zieken, die door haar verpleegd werden, voor zagen zij zich, bij ons, van vele gemaakte kleding stukken. Omstreeks denzelfden tijd kregen wij ook eene bestelling voor den Kersboom. Het een en ander maakte wel, dat wij de pryzen voor onze loterij moesten aanspreken, en wy daardoor, eerst een groo- ten veertiendaag later dan aanvankelijk bet plan was, de trekking konden doen plaats vinden. Dit speet ons wei, toch was het ons, aan den anderen kant, hoog»t aangenaam, dat wij daardoor de extra vrou wen zooveel langer van werk konden voorzien, en niet midden iu den winter laten uitscheiden, wat wy toch niet baddcn kunnen voorkomen, als de trekking vroeger wara geweest. Onze depots zijn met één vermeerderd, en wel te Bergambacht bij S. Kastelein. Aanvankelijk gaat dit heel goed. Wij durven ons echter niet vleien, dat dit zoo blijven zal. Al meer hadden wij, op die wijze, eene teleurstelling. In den beginne schijnen familiebetrekkingen en vrienden het nieuwe depót te begunstigen, maar later verflauwt dit, daarmede ook zeer het debiet. Wy willen hopen, dat ditmaal onze vrees ongegrond zij. Het bestuur eindigt met het verzoek aan de leden steeds goedgunstig gestemd te blijven jegens de Vereeniging en ook zooveel mogelyk anderen op te wekken de Vereeniging te steuneu.* Gisterenavond heersabte er weder een vroolijke drukte op de groote Markt. De muziek der schutterij lokte een talrijke schare daarheen, die in opgewekte stem ming den heerlijken avond daar doorbracht. Gaven wy in een vorig nr. den wensch te kennen dat de teut bij die eigenaardige volksconcerten in ’t vervolg verlicht mocht zijn, opdat ’t genot iels lan ger zou kannen, duren, wij zagen gisteren tot ons groot genoegen dat die wensch is vervuld. Wij twij de clericale partij ten gevolge het verbod van den paus aan de geestelijkheid, om deel te nemen aan de verkiezingen. De aartsbisschop van Napels en de bisschoppen van Turijn eu Ivrea hebben besloten, hel bevel niet te gehoorzamen. Dit Spanje is er weinig nieuws. De wreede en barbaarsche wijze, waarop de Carlisten ua den dood van Concha gewonde en gevangene vijanden in koe leu bloede gedood hebben, schynt ongelukkig bevestigd tc worden. In een brief aau een Duitsch dagblad wordt door een correspondent in bel hoofdkwartier van don Carlos de gruwelyke moord, die door de Timen te recht met innige verontwaardiging geschand vlekt werd, bevestigd van gevangenen en van een Duitsch officier, luitenant Schmidt, die als dagblad* correspondent het leger van Concha volgde. Wel deelt de correspondent mede, dat don Carlos den moord verboden had, maar, dat zijn bevel geminacht is geworden. Hel operatieplau van Concha schynt opgegeven het leger zd nu worden verdeeld in twee korpsen, waar an bef, een hooger in Navarra werkzaam zal zyn en het andere de Ebro-vallei beztrt houden. Het republikeinscbe leger wordt voortdurend versterkt en gereorganiseerd. De vervanging vau generaal Echa que blijkt een noodzakelijkheid te zyn geweest, want by beeft na het sneuvelen van Concha door geheelen terugtocht zonder reden een belangrijke positie prys gegeven. Tot zijn verschooning strekt, dat hij zieke lijk was. Dit Amerika wordt getelegrafeerd, dat de sprink hanen in Minnesota verwoestingen hebben aangericbt, en «groot lijden" (interne inflwing) veroorzaakt hebben. ----JU.J2SÜ-*- Donderdag ia het te Parijs verschrikkelijk heet geweest. Volgens het Petit Journal wees de ther mometer ia de schaduw 95 graden aan. De Figaro spreekt zelfs van 107 graad (<4-2 degree centigra des") en zegt, dat de paarden op straat neervielen. Des namiddags tegen drie uur werd de lucht met zware dvnkere wolken zoozeer bedekt, dat men (zegt bet Petit Journal) in onderscheidene woningen licht moest aausteken. Het begon te bliksemeu, te don deren, te druppeleu en tegen vijf uur viel een zware slagregen. Eensklaps hield deze op en viel er een verschrikkelijke massa hagel, zoadat de gotcu verstopt geraakten. Een waterhoos ontlastte zich boven Parijs. De openingen der goten konden die watermassa niet verzwelgen, en weldra stonden de straten onder. Tot halverwege moesten de ongelukkige voetgangers, die geen schuilplaats hadden gevonden, door de stortbeekjes waden. Het was een algemeene vlucht. Een stormwind, die veel schade heeft veroorzaakt, joeg den regen en den hagel zoo onstuimig voort, dat de pa irden bleven stilstaan en weigerden er tegen in te rijden. Des avonds te tien uren hoorde men nog in de verte het doffe gerommel van den donder. De aanwijzing der punten, welke Mac-Mahon voornamelijk in aanmerking wil genomen zirn bij de regeling van zijn bevoegdheid, heeft plaats gehad. Het kabinat heeft zyn gevoelen daaromtrent mede gedeeld. Het verlangt eene kieswet, waarbij de ver kiezingen arrondissements- en niet depanemeutsgewijs plaats hebben; eene wet tot instelling eeuer tweede kamer, waarvan de pre.ident der republiek een ge deelte der leden zult benoemen en de commissie de wijze van benoeming der overige leden zou regelen, en eindelijk de toekenning aan den president ran het recht tot ontbinding der vertegenwoordiging, terwijl weder de commissie zal moeten uitmaken of dit recht al of niet met medewerking van een der kamers zal worden «itgeoefend. De genera»! de Cissey heeft verder medegedeeld dat het ministerie niet voor de dadelijke ontbinding der kamer gezind was, maar dat het toch op die gebeurtenis voorbereid wilde zyn. Gisteren zou de constitutioneels commissie haar rapport indienen. Men weet nu reeds, dat zij het niet eens is met het ministerie in de punten, welke boven genoemd zyn. Zooals men weet, was de Fransehe regeeriug zeer partijdig voor den Figaro, een der meest gelezen, doch ook der meest begü.sellooze bladen vun Parijs. Men zegt, omdat dit het eenige blad is, dat Mac-Mahon geregeld loost. Thans echter konden de aanvallen van dit blad op de nat. vergadering en de aanspo ringen tot een coup d'élat niet ongestraft blijven. Hot is evenals de Union voor 14 dagen geschorst. De Daily Telegraph maakt er opmerkzaam op dat het vertrek van prins Bismarck naar de badplaats Kissingen op den 8n Juli juni op den verjaardag van den slag bij Sadowa plaats had, en knoopt aau de buitengewoon hartelijke ontvangst welke den Duit zeilen rijksknoselior op Beierschen bodem ten deel viel eenige beschouwingen vast. Merkwaardig is het zeker dat hij, die in I860 met de wapenen in de vuist tegenover Beirreu stond, thans als weldoener van het vaderland daar begroet wordt cn, moet in deze blijken n> sympathie veel geschreven worden op rekening van de gemeenschappelijke wapenfeiten in 1870 en 71, te ontkennen valt het niet dal de rijkskanselier de kunst wel verstaan heeft heii, die bij ten onder gebracht heeft, voor zich in te nemen. Intusschen mag niet het oog worden verloren.dat de sympathie tussclreu de Beiersche natie en de door den rykskanselier in het leren geroepen instellingen nog alles behalve algemeen is. De laatste zitting van deu Beieischen landdag leverd. daarvoor over vloedige bewijzen, en niet dan door inspauning van alle krachten kon de overwinning op de Boierache „patriotten", de clericale partij, behaald worden. Toen bet buitengewone militaire crediet tot reorganisatie van het leger aan de orde was, nam men de voor zorg alle leden per telegraaf op te roepen. Allen hadden daaraan gehoor gegeven; sommigen waren zelfs van het sterf- of ziekbed hunner naaste betrek kingen opgekomeu ten einde den minister van oorlog voor een nederlaag te behoeden en de regeering in staat te stellen het leger gelyk te doen zyn aan dat der andere bondstaten. In het Erigelsche Huis der Gemeenten heeft een belangrijk debat plaats gehad, betreffende een wets voorstel der conservatieven tot regeling van den eere- dienst in de slaatskerk, dat tot strekking heeft, de ritualisten onder gestrenger tucht der bisschoppen te brengen. De heer Gladstone sprak ten gunste van uitbreiding der vrijheid van geestelijken in plaats van bekrimping. Hij sprak echter niet in uaam zijner party, die bet grootendeels in deze met hem oneens is. De Daily Nme merkt op, dat de heer Gladstone iu zyn pleitrede ran de vryheid der geestelyken te veel vergtdat de vryheid van den geestelijke en elke nieuwigheid, welke hij wensoht in den eere- dienst in te voeren, de onderwerping beteekent der gemeente, die machteloos is. Uit Rome telegrafeert de correspondent van de Daily Neve, dat er verdeeldheid gekomen ia onder

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 1