Belangrijk voor velen! Koloniën. Laatste Berichten. Adolph Haas in Hamburg felen niet of de burgerij zal deze poging om het haar zooveel mugeiyk naar den ziu te ma ken, waardeereu. Zaterdag had de jaarlijkache zomervergadering vau de onderwijzers uit het terende district der pror. Zuid-Holland alhier in het lokaal „Tivoli" plnats. Onder 't praeeidium van den heer J. Brordaltt, dis- tricts-ïchnolopziener, begon meu rolgens de agenda met de hemen mg ran bet reglement der vergadering, dat artikelsgewijze besproken werd en hier en daar, vooral bij de regeling der i contributie en het aantal der vergaderingen in het jaar, verschil ran gevoeleu deed uitkanen, doel ten slotte met eenige geringe wyzigingtn in zijn geheel aangeaomen werd. De veie tijd, hieraan besteed, belette de andere op de agenda vooi komende zaken te behandelen, zoodat die tolde najaarsvergadering uitgesteld werden. Als n. ar gewoonte rereenigdeu zieh de aanwezige toiiderwyzers na afloop der vergadering aan een ge- aelligen discb, waaraan gaile troolijkhcid voorzat. BUITENGEWONE VERGADERING van den GEMEENTERAAD. Woensdag den I5n Juli 1874, des namiddags ten 1 ure, waarin zal worden behandeld Eene missive van de Gezondheidseommissie betrek kelijk het gratis veretrekktn van gezuiverd Uaelwater. Een voorstel van Burgemeester eu Wethouders tot wijziging van den Staat van begrooting der uitgaven, <lienst 1874. Heft voorstel tot goedkeuring der rekening en verantwoording i°. van Librymeestert over 1873. 2°. van deji Kassier der Baak v«n Leening, over het boekjaar 1873/1874. Een verzoek van den Heer J. Radersma om ont slag als hulponderwijzer. Te benoemenRegentessen van het bestedelingbuis. Gisteren word te Haastree!it het stoffelijk overschot van den heer Simons, wiens heffend overlijden wij vroeger mededeelden, aan de aarde toe«ertrouwd. Vele belangstellende vrienden waren hierbij tegen woordig om de laatste eer aan deu gestorvene te be- wijz. a Dr. Terwogf, predikant te Simonshaven, sprak by de geopende groeve een hartelyk woord hem iuge- geven door zijne vriendschap voor den overledene en aarop werd door den heer A. F. Maekenstein, predikant te Haastre ht mede de veelvuldige ver- dieusteu van den waardigen Simons herdacht. Diep geroerd verliet men de begraafplaats, io de overtuiging iemand te hebben begraven, wiens werken iu dankbare herinnering zullen bl\jven bestaan. Volgens een telegram van den gouverneur-generaal van Nederl-Indië is op 23 Juui, na een scherp ge vecht vau anderhalf uur, de kampong Garouw, met -de zich daarin bevindende bentings en krijgsmacht, des nachts door de marine beschoten en vervolgens verlaten gevonden, waarop ook Kotta Radja Bedel genomen ie en beide poiitiën bezet zijn. De positie ten oosten der Atchinrivier en de vaart op die rivier zyn aldus meer verzekerd. Vier der onzen, alleu minderen, zijn gesneuveld en 28, waaronder »ier officieren, gewond. Vier vyanden zijn kiygsgevangen gemaakt. Voorts i(jn 9 dooden gevonden en, volgens bericht, nog 10 gesneuveld en velen gekwest. Men berichtte dat veel volk van Pedir M er doe en Groot-Atehin zich verzameld had om eed! benting op te werpen tegen onze postenketen, die Moraksa beschermt; door ons vuur wird die arbeid gestoord. Een oorlogschip, met een controleur aan boord, was naar Pedir en Telok Semawe vertrokken. Zondag hebben de ridders van het Metalen Krnis uit verschillende oorden des lands, te 's Hage een genoegelyken dag gepasseerd. Opgewacht door de leden der Haagsche s<otie, kwamen de afdeelrngen Amsterdam, Rotterdam, Leiden, Gonda eu Dordrecht per Holl. spoortrein ten 9 en 11 ure te dier stede aan, voorzien van bonne banieren. In optocht, voorafgegaan door de muziek van het 14de bataillon jagers, trokken de feestvierenden langs 's beeren straten, den weg nemende naar den Hoog- duitschen Schouwbnrg in de Houtstraat, die tot pnut van ramen kornet was gekozen, en waar ook des na middags eeue reünie en kameraadschappelijke maaltijd plaats hadden. Gedurende den middag maakten zij eene wandeling door de stad en hielden o. a. stil voor de Konink lijke ea Prioselyke paleizen, de woning des Burge meesters ea eenige militaire autoriteiten. De stoet werd op zynen weg steeds omgeven door eene talrijke schare nieuwsgierigen. De Haag sekt Nieuw thud* spreekt nog eens over den moord van December 1872. Zy zegt o. a. het volgende Dat intu8acjben aan de verklaringen van de meeste personen, die in deze moordzaak a!s getuigen zijn gehoord, weinig geloof mocht worden geschonken, is, behalve dat de zaak van den beginne af aan veikeerd op touw schijnt te zijn gezet, zeker een der oorzaken, dat men niet verder gevórderd iswaarby nog zou kunnen worden gevoegd, dut men zich weleeus heeft uitgelaten, dat een zeker persoon (zich thans buiten Europa bevindende), aan wien vertrouwen schijnt geseltotiken te zijn, wien men althans niet mistrouwd heeft, meer van de zaak moet geweten hebben, dan hij den commissaris van politie, *et pour cause", mededeelde. Wie weet of de-te deu buit niet medegenomen en de personen, die hy io het werk had gesteld, bestolen, ja hm misschien hun loon nog wel onthouden heeft? Wie weet ook of, als er geen 30 uren verloopen waren vóór dat men het steifbuis is binuengetreden, al de schuldigen hun gerechte straf al uiet ohdtrgiugen De heer mr. W. baron van Goltstein van Oldenal- Ier, heeft de benoeming tot lid van de Tweede Kamer, voor het kiesdistrict Amersfoort, «angenomeo. De Provinciale Staten van Utrecht zullen alzoo een nieuw lid van de Eerste Kamer moeten kiezen. Inde vergadering van den Geneeskundigen Raad te sGrufenliage is o. a. eene woordenwisseling gehou den over gevallen van cholera-usiatica, die in het Ver slag der mededeelingen van den Inspecteur als twij felachtig zijn vermeld. Dat twijfelachtige is nader door hem toegelicht uit het oogpunt der veler hande gevallen, waarin niet alleen de huisgenooten vAh den overledene, maar zelfs geneeskundigen in dwaling en in onzekerheid daaromtrent kunnen ver- keeren. Ook het feit in dat zelfde verslag gecon stateerd, dat bij 348 sterfgevallen, waarby 112 te Gouda, werd opgegeven, dat de overledene niet door een genccskund'ge was bthandeld, gaf tot discussie aanleiding, in verband met de vraag, of daaromtrent ook eene laakbare onverschilligheid by de huisgenooten in het spel zou zijn, inzonderheid ten opzichte van jonge kinderen en oude lieden, eni of de gewtone meeuitlg: /,er was toch niets aan te doen" dan wel of andere beweegredenen er toe leidden. Ver schillende omstandigheden zijn met het oog daarop bijgebracht, o. a. het al of niet lid zijn van zieken bussen, de ai of niet werkelyke inroeping der hulp van geneegkuudigen, of het te laat inroepen dier hulp, het al of niet misbruiken van die fondsen, de al of niet geneigdheid van geneesheeren om de ziekte te omschrijven, enz. Over de gevallen, waarin zieh cholerine had voor gedaan, was de vraag gedaan, of het niet wenschelijk was eene vervolging in te stellen ter z«ke van niet- opgave daarvan, welke vraag door deu Inspecteur ontkenueud werd beantwoord. Deze had «oorai be denking er tegen, nu zieh die gevallen in andere pro vinciën zouden hebben voorgedaan, daaromtrent wen- schen of wenken aan andere Geneeskundige Raden kenbaar te maken; immers vooralsnog en in afwaoh- tiug van den verderen loop van zaken. Onder de vele vreemdelingen en bezoekers, die Zondag o. a deu doiutoreu te Utrecht beklommen, behoorde ook zekere C». Fonds, uit Zaandam. De man, die 63 jaar telde, was aan beide beeneu ver lamd eu beklom de 365 trappen met zijue krukken een tocht die 2 aren duurde. Te Zwolle heeft de plaatselijke schoolcommissie ann de boofdonderwijzers doen weten, dat z^j vacantia moeten g- ven, wanneer de thermometer 's namiddags 80° Fahr. aanwyst. Hè* zeer uitvoerig verslag omtrent het arets ont werp tot regeling vhh het hoógfer onderwys is aan de leden van de tweede kamer rondgedeeld. Het heeft tot eeue langdorige overweging in de aftïeelingen aanleiding gegeven, waaraan door een betrekkelijk groot aantal leden werd deelgenomen. Door de commissie van rapporteurs werd naar aanleiding van eene opgemaakte nota van vraagpunten een mondeling on derhoud met den minister van'binneolandsche zaken noodig geoordeeld, waartoe jde miuister zich Volgaarne bereid verklaarde, doch terwyl de zaak in dezen stand verkeerde ontstond de ontslag-aanvrage door de geza menlijke ministers, na de kennisgeving waarvan aan de kamer, de commissie van rapporteurs oordeelde, dat het te houden overleg met den min. niet meer in aanmerking kon komen. Wat nu de hoofdpunten van het zeer breedvoerig onderzoek betreft, ze komen hierop neder: Verreweg de meeste leden toonden zich zeer tevreden over de indiening eener wet aan welke in het belang onzer hoogescbolen en piet minder van de gymuasien zoo groote behoefte bestaat en door welker vaststelling aan een te lang verwaar loosd voorschrift dér grondwet zal worden voldaan. Men betreurde het echter, dat die iudieniog niet vroeger heeft plaats gehad. Enkele leden achtten het tegenwoordig tijdsgewricht voor eene regeling van bet universitair onderwys niet gunstig bij den staat vau krisis waarin de hervormde kerk hier te lande verkeert, en vooral met het oog op het al of niet voortdurend bestaan eener theologische faculteit. Het hoofddenkbeeld van het ontwerp, beperking tot re geling van het universitair (akademisch) eu gymna- smaal onderwys vond bij verre de meeste leden goed- keuring. 6 Men schrijft het volgende aan de Leidsche Ct - Met ledereu dag wordt bet verlangen naar rezen grooter. Soms dreigt de lucht met eeu donderbui, doch de westewmd steekt op en met versch roe enden zonneschyn, met een dagen achtereen oubewoiklen hemel, neemt de droogte steeeds toe. De pluk vau aardbeziën is ruim, doch zij zijn niet zoo groot en sap- ryk meer als in het begin. De tuingroenten zijn stug en de aanvoer er van beperkt. Er worden steeds aardappeleu gerooid, doch de struiken zijn niet ruim beladen en de knollen middelmatig vau stuk. Naar Engeland gaau aanzieulijke scheepsvrachten uit het Westlaud, hoewel ook het binnenland van daar en andere streken voorzien wordt. Een vale tint ligt over het groeu van heesters en bloeienden planten verspreid, daar zy het noodige ontberen, terwijl yele bloemen verdorren voor dat zij zijn uitgebloeid. Er is geeue groeizaamheid vooral die gewassan. Hieruit volgd dat er scUaarschheid van bloemen bestaat. Op sommige plaatsen valleu de bladeren van de boomeii: de morellen begin u en rood te worden, terwyl zy nog zeer klein zijn; men vreest dat vele jouge vruch- ten vau de peren- en appelboomen zullen afvallen. Voor de druiven in de kassen en langs de maren is het weer gunstig. De eeiste beginnen rijp te worden, de laatste hebben, met het vooruitzicht op een goeden oogst, vrucht gezet. De anyboonen groeien, doch verlangen toch naar regenvau augur ken zal er eene menigte zijn. Gran-n, booneu, erwteu en andere producten worden geel en krachteloos. De hooibouw is vlug, voorspoedig en zeer voordeclig geëindigd, maar de weilanden zijn kaal; het vee zoekt er overal naar het uoodige voedsel. De melk- opbrengst is tot op de helft verminderd. In som mige streken zal men er toe moeten overgaan hooi aan het vee iu de weiden te brengen. By den hoogsten zonnestand, ais veel regen zelfs doorgaans spoedig verdampt is, is er nu in twee maanden geen regen van eenige beteekeuis gevallen. Het buitenwa ter is laag, hoewel er sedert geruimen tijd toevoer van water uit den IJsel plaats heeft. Vooral nu blijkt die toevoer weinig te baten, terwijl de polders overal water iulaten. Sommige putten geven geen water meer. Buiten langs de wegen is het overal stof; grauw van het stof is het gras en het kreupelhout; stof, droogte, dorheid, kleurloosheid oreral. Onlangs deelden wy mede, dat den 12 Mei jl. deu dag van het Kroningsfeest, de Nederl. Israëlieten te Jeruzalem woonachtig, naar den westelyken Tempel- muur gingen, om daar te bidden voor het heil van Z. M. Willem III eu het dooiluchtige stamhuis van Oranje. Thuis vernemen wij wederom ait goede bron, dat deze Israëlieten ook nog op andere wijze van hunne belangstelling in het natiouale feest en van hunne verknochtheid aan den Koning deden blijken, hebbende zy namelijk een uit olijveuhout vervaardigd album, met fotografische af beeld ingen van merkwaar- d!ge gezichten te Jeruzalem ea ia de omstreken, met eeu begeleidend schrijven alt blyk van hulde aan 2. M. toegezonden.fTeekUvoor lsr.) Men schrijft nit Assen aan het Utr. Dagblad: Spoedig zal de aangename rust, die gewoonlijk iu ons Bosch beerscht, volgen op de ontzettende drukte van de „geestelyke kermis", zooals spotters het zen- dingsfeest wel eens noemen, wat da. Bleeker aanleiding gaf om bij den bidstond, in den avond vótfr het feest gehouden, die kermis dan vele koopeft toe te wen- schen. De meer dan gewone beweging, nn nog iu het Bosch op te merken, is dre der opruiming ♦Nn «preek-stellages, banken, tenten* stalletjes, enz. enz. 8prak men dagen lang over t geen het zêmdingi- feest zou aanbieden na hoadt men Zlbh beztg met het gesproken wöord te herdenken au te te- ëoftleelen. Er waren epfekérs, die de gate hebben om roór 't tolk het woord te voeren en ze tonden een goed luisterend oor. De zang liet nu en dan te wensfchen over ton ging wel eeas moeielyk toet de mositft Sa men. Bekende en onder het volk geliefde psalmen, ook wat de w^jze betreft, maakten den meesten mdrofc. z/Maat houden", in alle dingen zoo moeielijk, was -ook bier het groote straikelblók. Dr. Kujrpers's tersohijning op den eetfvoudigttï, met dennengroen bekleeden «preekstoel, werd Itfèt ongedhld verbeid en toen hij dnkrop tfJrsöbfeen, Wtos er een oogenblik stilte. Men nam eenige minuten om hem te zien. Daardp hield de redenaar, dte Mo Over de tong gaat, eene toespraak, die ■gëtüigde tda een rappe tong, van levendig tempérametit, Yantteta zich //welbehagelyk" gevoelen tegenover de menigte. Hy schetste het zendingswerk, dat teekën onzttttfd, als voorbode van toeüe revolutie in de hervormde kerk, en gebruikte daartoe beelden en beffidsptatfk, dteim gns bij de toehoorders verrassing, soms ook twijfel jaugaande hare juistheid of gepastheid scheenen op te telTken. i)r. Kuyper huldigt blijkbaar den lossen ipreektrant en wil ook in gewijde onderwerpen het korset losrijgen, in 't welk deze door ouze dtitige raderen gewoonlijk gesloken werd. Deed hij het met tuterispelyk talent? Met vuur, met geestdrift? Ja, maar hij begaf zich, voor de bevolking iu H noorden, op gevaarlijk terrein en dat heeft hij voor menigeen bewezen. De Noormannen 'zijii den regel tan dritëu op den preekstoel ontwassen en op goed zichtbare grenzen tusscheu //verklaring" eu tot passing" zijn ze niet meer verzot, maar boogen prijs stellen zij op den vorm en oratorische beelden en op het fatsoen van den opschik. Velen beweren, dat de spreker tegen eeu en ander wel eens zondigde. Hoe 't zij, men luisterde oplettend, toen hij het zendiugswerk den voorlooper noemde van eeue aan staande omwenteling iu de hervormde kerk eu boe hij deze gaarne de kerk der zending wilde genoemd hebben. Vrij lang, lang genoeg, sprak hij over vroegeren tijd en bet heden en de tjekomst en allerlei orato rische sprongen voerde hij op't gebied dier kerk uit. Snel en met vuur liet hij zyu denkbeelden voor de groote schare, die om hem stond, de revue pas- see ren en als bij niet vermoeid mocht geweest zijn, zou ieder dat verwoudcreu. Waren er onder de toehoorders, die een sterk geheugen hebbeu eu de pen kunnen voeren, dan zullen lofspraak en kritiek niet achterblijven. Dr. Kuyper kan volks-redeuaar zijn. Zijne stem, de wijze vau voordracht, gestikulatim,' alles tezamen geuomen, trekt oog eu oor. Maar bij moet, althans, in 't noorden, niet vergeten, dat toen hooren wil eu daarna oordeelen, dat men zich niet vooraf tot een gevangene stelt van tien spreker. Het zeudingsfeest is overigens ordelijk gevierd en komen eu hooren, zingen eu bidden had zonder ernige stoornis plaats. De herinnering van het feest zal niet zoo spoedig verdwijnen en de profetie van dr. Kuyper wordt door velen niet vergeten. Men meldt uit Scheveningen Dën 28 dezer zal eeu oude, brave visscher te Scheveningen, Kornelis Pronk, zijn vijftig-j.irig huwelijk mogen vieten. Hij is de laatstorergebleven zoon van den in de geschie denis van 1813 bekenden Jacob Pronk, en mocht, als sehippersmaat, bij de gewichtige diensten door Scheven in genvieschers in die degen aan het Va derland en aan het Huis van Oranje bewezen, het jtyue naar vermogen bijdragen, zooals mea den bra ven oude, thans nog een krasse 7öer, gaarne zal booren verbaleh. Zoolang mogelijk bleef hij werkzaam iu zyn beroep, en bij nut zijne wederhelft, Willemioa Kor ving, beboeren tot die goede, stille oudje% die alle achting en sympathie verdienen. Den 4 Juli jl. werd een burgerfamilie te Amster dam verrast door de terugkomst van een bloedver want, die sedert lang ouder de dooden was gerekend, uit California Het hoofd van dit gezin had hem als kind gekend, zich vaak net beos bezig gehouden, eu steeds veel iie'de voor deu knaap gevoeld. Groot wtis derhalve de vreugde, toen de jongen als man terugkwam en bet gezin, waarin hij als jongen vele dagen had doorgebracht, weder bezocht. De nieuw- aangekomene kon dnn ook van blijdschap niet spre ken, en te, vrrgeets had de vrouw des huizes hem eenig eten voorgezet; ook tot eten was bij, door vreugde overstelpt, niet in staat. Hoe by het in 'al de jarei\ gehad, wat hij gedaan had, waren natuur lijk de wvte vragen, den gast ter beantwoording gegeven. Hij verhaalde, dat hij in Californië had gewoond als landbouwer, in bet bezit van een groote boerderij en aanzienlijke kudde vee. Hoewel hy niet schatrijk was geworden, «na het hem toah goed ge gaan van daar dat hij naar Holland wm vertrokken, om zyn broeder, dien bij in het jaar 1652 op dë reede van Batavia het laatst had gezien, te «rggen mee te gaan; de overtocht was voor zyn rekening. Om zyn familie een denkbeeld vau den omvang zyner zaken te geven, deelde hy mede, dat hy by zyn neef Kflsdonk een wissel bad gedeponeerd, groot 80(fo, op den heer Ryckevorsel, te Amsterdam, be taalbaar ten kantore van Hope C°. Bij dit e<ene bezoek bleef het itatauriyk niet; de volgende dagen kwm de doodgewaande bloedverwant tronw bij de familie, to* vroeg toen wel eens om toenig geld; zijn neef KBsdonk had wel een wissel, mar hij bad zooveel nriet noodig: met toen golden of lieu was hop geholpen. By het derde bezoek weed het ter leen gevraagde geld vermeerderd met./ h0, totdat het ten laatste J0 bedroeg. Argwaan werd volstrekt niet gekoesterd; in de vreugde over den teruggevonden bloedverwant, dacht men niet a^n op lichting. Vijf dagen na zyn loomst te Amsterdam bracht hij weer een bezoek aan zijn familie, en vróeg, of men het papier, dat hij Inv handen hield qn één vrsarde had van 15Ö0 döHata, toot hem in de brand kast wilde bewarenlater 'zou Vij Rat wel terugont vangen. Men voldeed hieraan met genoegen, en vond het aangenaam, dat de jongen zulke goede zaken had gedaan. Na dien dag echter werd de bloedverwant uiet meer gezienmeu hoorde niets meer van hein, en tot den huid>gen dag is men" zijn spoor bijster. In de eerste dagen koesterde men nog geen argwaan; later echter wel, en de blijde familie begon te vree zen, dat haar blijdschap wat al te dunr gekocht was. Het duurde niet lang, of het vermoeden werd zeker heid. De broeder van den doodgewaanden bloed verwant kwam eens by zijn familie, sprak over het plotselijke vertrek van zijn broeder, en kreeg het bewijs van de 1500 dollafsin handen, zoo zorgvuldig in de brandkast bewaard. De oude zeeman, die jaren iaug op Amerika gevareu had en het Eugeisch goed verstoud, sag terstond, dat de gewaande 1500 dollars niet anders waren dan een afmonstering van eeu matroos, onderteekeud door den Engelschen con sul te Antwerpen. Thans was het bedrog zonuekiaar; tot meerdere zekerheid, ging men nog naar den heer Kilsdonk, en mocht daar vernemen, dat dezen niets bekend was vau een wissel van 8000. De blijd schap was veranderd in verdriet; de jongen van vroegere jaren was teruggekomen als oplichter en ge vaarlijk sujet. Aan de politie werd kennis gegeven van het voorgevallene; de bloedverwant werd opge spoord, doch te vergeefs: de vogel was gevlogen, zonder zyn tegenwoordige verblijfplaats op te geven. Polei» tan Jmtitie) Te Dresden zijn den 2 Juli II, proeven genomen met den regeneratieven oven, door briedrich Siemens vervaardigd tot het verbranden van lij keu. Een der twee kamers, waaruit de oven bestaat, is afgesloten met tegels, die door gas en verhitte luebt tut den warmtegraad van witgloeiend ijzer worden gebracht; de audere bevat een bovenste af- deeling waarin de lijkkist gerold wordt, en een be nedenruimte waarin de osch door een rooster valt. De lijken worden eerst door verwarmd gas uitgedroogd en dan v rbrand door tot op 600 graden verhitte lacht, met bijvoeging van */8 gas. üeeu de minste rook of geur was te bespeuren, toen eeu 200 kilo wegend paard wérd verb and. Ten 4 u. 35 min. kwam bet in den oven, ten 7 waren nog slechts asch en overblijfselen van beenderen, te zamen 12 kilo wegende, over. Eeu aautai geueeskundigen en andere autoriteiten op wetenschappelijk gebied woonden deze proef bij. Men meldt uit Bred» van 11 Juli: Het zeer felle on weder, dat heden ochtmd tusscheu 4 eu 5 uur boven onze stad en omvferekeu woedde, heeft een treurig ongeluk teweeggebracht. Vijf arbeiders waren, aan den T<rheiscben weg aan *t uitdiepen der vaart werkzaam, in een schuit gezeten. In eeu kleiu over dekt gedeelte van die schuit schuilden vier huuner voor den regeneen vader en twee zoons en nog een zoon van den vyfdeu aanwezige. Deze laatste ging juist bel zeil inhalen, toeu de bliksem in de eehuit sloeg, waardoor hij gewond en de vier overi gen gedood werden. In alle brancheu, in het byzonder echter met be trekking tot de algemeen veel gezochte origineeleloten, rechtvaardigt zioh het vertrouwen eenerzyds door de bekende soliditeit der firma, anderzijds door den hieruit vau zelfs voortspruitenden enormen verkoop der loten. Het door zijne nauwkeurigheid bekende bankiershuis kan des wegen iedereen sterk aanbevolen worden, en doen wij op het heden in onze courant voorkomeode advertentie der voormelde firma algemeen de aan- OOST-INDIÉ. Aan het algemeen overzicht van de Indiër van 3 Juni is het volgende ontleend /»Eike dAg brengt ols nieuwe tijdingen, die be vestigen dat Atsjia niet overwonnen en de oorlog niet geëindigd is, maar daarentegen nog zeer belang- rijke kraohtainspanniqg zhI eischen, eer wy van de kiststreek meester zyn. Zoo bericht de kommandant der maritieme middelen dat te Rigas op de somma tie om de Nederl. vlag te hy schen, ons zulk een krenkend antwoord werd gegeven, dat hy het noodig beeft geacht eeu 40tal puntgranaten in den kampong te werpen om de lieden wat meer wellevendheid te lee- rendeFraosohen zoiden zeggen*poor leur apprendre a yivro." Zoo hoeft kolonel Pel op eigenaardige wy ze liet krooningsfeest op 12 Mei aan de Atsjineezen bekend gemaakt. De 101 saluutschoten, uit den kraton en de omliggeude versterkingen gelost, wwaren met puntgranaten op de vyaodige kampongs gericht, en de maüne ècachoDt meerendeels met scherp. Zoo al thans schryft men Atyin. De vijand is door den lerngkeer van een gedeelte van onze troepen tevens zoo overmoedig geworden dat de kraton en Maraksa door eenige duizeuden gewa pende» zijn aangevallen. De meeste geloofwaardige berichten zeggeo, dat de vijaud met grooter massa's is te velde getrokken dan sedert de eerste expeditie tegenover ons hebben gestaan. Er moeten nog meer aanvallen hebben plaats ge had (dan waarvan de regeering-berichten gewag ma ken). Ouze troepen werden bij dag en nacht bestookt. De vijand beeft groote verliezen geleden. Ouze versterkingen zyn evenwel onuecmbaar voor die onge regelde benden en kolonel Pel is een waakzaam en energiek bevelhebber. Gelukkig is de cholera geweken, maar desniettemin is onze toestand van ernstigen aard, want een gedeelte van onze troepen lijdt aan buikziekte en koortsen, zoodat te Atsjin 500 zieken zonden zijn. Door de aanhoudende aanvallen wor den onze manschappen afgemat en voortdurend moet uog worden gewerjet aan de bevestiging van onze uederzetting. De noodzakelijkheid bestaat dan ook om onze krijgsmacht te versterken, zoodat het stoom schip Prins Alexanderjas van Atsjin teruggekeerd, naar Samarang is vertrokken om troepen in te schepen. Behalve kleinere detachementen, die reeds vroeger gingen, zullen van Padang, Samarang en hier binnen eenige dngeu 900 man ten strijde trekken Voorts wordt verzekerd, dat elke-maand 200 man derwaaris zullen gaan tot aflossing of vervanging tan andere troepen. Kolonel Pel zou ook de aehterlaadkanotinen hebben terugverzoebt, die generaal van 8wieten bad weggezonden, omdat daarmede nieuwe werken moeten worden liewapeod. De Atsjineezen ge^en overigens blijken van toe nadering tot onze vestiging, want er moet een oogen blik zijn geweest, dat men zich niet dan met gewa- perde macht 100 schreden buiteu onze wallen of grachten kon wagen, terwijl des nachts ons vee is weggehaald en de kettiuggaugefs gedood werden, die het bewaakten. Kolonel Pel heeft het ernstige van zulk een toe stand ingezien. Het moge een bespottelijk denkbeeld van deu geoefendeu vijand zijn ons te verdrijven, wil men den oorlog niet in duur en omvang zien toenemen, dan moet met kracht doorgetast en een ontzag voor onze wapenen ingeboezemd worden.dat blijkbaar nog niet bestant, al zegt de Penang Gazette dat P<ing)ima Poliai zich niet langer met de verde diging des lands bezig houdt. Dat blad weerspreekt echter hedeu hetgeen het gisteren heeft medegedeeld, en wij hechten evenvtel aan de berichten die het nu en dan ten gunste van ons bevat, als aan de las tertaal, die wij een half jaar geleden tegen Nederland daariu konden lezeu. Vrijdag 22 Mri jl zijn eenige dames en de com- mis»ie uit de B.taviasche burgerij naar boord Zr. Ms. fregat Zeeland getogen om hulde te brengen aan de mariue wegens de verrichtingen te Atsjin; zij werden door het ótit-major op feestelyke en harte lijke wijze ontvangen. Te Soenibaija hebben de officieren der marine, daar in station, een feest gegeven aan 'huu vhn Atsjia teruggekeerde kameraden. Aan generaal Verspeyck is eervol ontslag en pen sioen verleend met deu titulairen rang van lnitenant- generaal. Het Indische leger verlitst io hem zijn meest beminden aanvoerder. Ook de kolonel der infunterie van DaaJen, die zijn pensioen had aange vraagd, doch wien, zoolang de enquête oog niet af- geloopen heette, eervol ontslag werd onthouden, is eindelijk gepensioneerd. Meu heeft al de schuld vau de mislukking van de eerste expeditie zeer ten on rechte grooteudeeU op hem geworpen en eeu soen- offer voor de van vele zijden begane fouteu in hein willen vinden. De majoor Cava'jó vertrekt insgelijks wegens rede nen van gezondheid naar Europa. Tot inspecteur van het lager onderwijs voor Euro peanen in fie derde afdeel ing is benoemd de heer VV van der Lee, hoofdonderwyter te Soerakarta. Iu Bagelen kwamen in April 4480 cholerageval len foor." De Penang Gazette deelt mede, dat Panglima Polhn ugjjkbaar geen werkzaam aandeel meer neemt aan den oorlog eu dat men van meeuing is, dat ij niet meer zoo vijandig gezind is ais vjoeger, al heeft hij zjch dau ook uog onderworpen. De Penang Gezette verklaart van Toenkoe Ilyahim, zich uoemeude zaakgelastigde van den spltan van Atsjin te Pinang, eeu ingezonden stuk te hebben ontvangen, 4at zjj echter niet .wil plaatsen, omdat het lasterlijk en kwaadaardig is. Eenigen tijd geleden zag dte krant tegen zulke stukken volstrekt niet top. JEiSSingen, 13 lluli. Prins Bïamark is beden op een tocht in 't open veld doof eeu schot aan de rechterband licht gewond. De misdadiger een jong mensch, wiens identiteit nog niet bekend is, is ©n-

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 2