Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. %s, LAK. BUITENLAND. 1874. N° 1544. KING Kennisgeving. fïXïïpiJKr" Bullenlandscb Vvenlcht. Zondag 19 Juli. osch, feloui, ƒ5.50. een aantal ie Premiön ns Prospectus van Breda, 5.- ELAAR t 100 Aau- ƒ10000— f 10.en en, i a, s. i de van ne origl- nvangen- m het her- urggoed- groots f’ ITALIË. DUIT8CHLAND. GOUDSCHE COURANT leeren Wed. onbepaalds" hoorei, en ren ,een zaakgelastigde eener jesohonkena nemers my- »n KLEINS treene Vrouw Hierop ra te doen in Ier het motto urant. 20,000, 0,000, 1 a )0 enz. enz. den door zrs in het geheel i, binnen ee- aangewezen, g per post ir ook gang* in betaling ondergetee- eerste ver- ld, reeds op I prijzen: of fl. 7— 3.50 1.75 ening. de Holland- e bestelling getrokkens rekkingshjst oegezonden. regtstreeks De BURGEMEESTER ran Gouds, brengt by deze ter kennis ran de belanghebbenden, dat door den Heer Provincialen Inspecteur der Directe Belas tingen ene. te Rotterdam, op den 14n July 1874 is executoir rerklaard het primitief kohier voor de belasting op het personeel. Dat voormeld kohier ter invordering ie gesteld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder daarop voorkomende verpligt is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, en dat beden ingaat de termijn van DRIE MAANDEN, binnen welken de reclames beboeren te worden ingediend. G’ourZn, den 17* July 1874. De Burgemeester voomoemd, BEMY, L. B. :ral bedraagt 12300. schitterende .rede bet standpunt der commissie uiteen gezet. Een bemiddelingsvoavstsl van den Frauscben vertegenwoordiger, ten doel hebbende om deze aan gelegenheid nog eens te doen onderzoeken door de commissie met toevoeging ven twee leden der op positie, werd verworpen. Daarentegen werd aange nomen het voorstel van den heer 8emmola, strekkende om het onderzoek der zaak nogmaals op te dragen aan de commissie, die tevens zal worden nitgenoodigd om de gronden, Aug,. bestrijding van baar voorstel aangevoerd, in overweging te nemen. In het Engelsche lagerhuis ie de discussie over de wet op de kerkelyke ceremoniën voortgezet. Na eene redevoering van Disraeli is de tweede lozing met bijna algemeene stemmen aangenomen. Uit Spanje komt het bericht van nieuwe gruwe len der Carlisten. De correspondent van de Timet te Santander telegrafeert, dat de Caristen lieden in de kustplaatsen, die in betrekking staan tot de libe ralen, in hechtenis hebben genomen, en dat de opper hoofden der Carlisten bevel hebben ontvangen roor eiken kogel, door de Speansche vloot afgevuurd, een gevangene te fusilleer». »De Carlisten schijnen dos besloten op allerbarbaarsté wijze oorlog te roeren," voegt de correspondent et eenigszins onnoodig aan toe. Het wordt meer dan tyd, dat de beschaafde vol ken tuMcbenbeide komen, en Engeland zou een dienst doen aan de wereld zoo het krachtig daartoe het initiatief nam. Wederom beeft te Chicago (Vereenigde Staten) een hevige brand gewoed, die een schade heeft veroor zaakt van 4 millioen dollars, waarvan 2‘/s nzillioeu was verzekerd. Frankrijk gaat een aiewwe srlris te gemoet. On der ons overzicht zal men het rapport vinden, dat de Constitutioneels Commissie van Dertig eindelijk heelt uitgebracht, over het bekende voorstel van Casi- mier Périer tot erkenning der republiek. Zij raadt aan dit voorstel te verwerpen en roor een neutrale, naamlooze tuaschenregeering een constitutie te maken. Zoo Frankrijk iets duidelijk getoond beeft, dan is het wel dat het land uit den voorloopigen toestand geraken wil, welkg alle partyen zich ten nutte maken om te iutrigeeren, waardoor het land in onrust wordt gehouden en aan handel en nijverheid groote schade wordt toegebracht. Wij kennen niet gelooven, dat de Nationale Vergadering, die het lijden van het land kent, deze 16e constitutie sinds 1789 zal goedkeuren, en dus een oplossing zal geven, welke niets oplost, dan wellicht het land zelf. Aanstaande week zal een ontzaglyken strijd in de Nationale Vergadering uitbar sten over dit rapport. Wij gelooven, dat alleen de aanneming van Casimir Rériers voorstel aan de ge vaarlijke onzekerheid een einde kan maken, maar nie mand zal het zeker durven achten, dat er zich een meerderheid voor verklaart. De toestand in Frankrijk is werkelyk zeer ernstig, ernstiger dan bij in de laatste twee jaren geweest is. Een nationale vergade ring, die het vertrouwen van het volk verloren beeft, speelt gevaarlijk spel, wanneer zy aan dat volk de. vaste instellingen en den regeeringsrorm weigert, welke het materieele belang van dat volk eischt. «Het einde van den provisioneelen staat van zaken zou nieuw leven zyn voor Frankryk* zegt de Bin Public, het blad van den beer Thiers, in een zeer ge wichtig artikel, dat men in Parijs algemeen van de baud van den ouden staatsman zelven gelooft te zyn. Dit artikel is niet geschikt om het vertrouwen te her stellen van fabrikanten en winkeliers en een einde te maken aan de groote emigratie van vreemdelingen uil het land, welke nu reeds een paar weken duurt. »Wy staan roor een crisis» zegt het blad, .ernsti ger dan eenige welke wy beleeft! hebben sinds' de Nationale Vergadering Bordeaux verliet. De Broglie heeft een noodlottige erfenis nagelaten. Hij heeft de kar voor bet paard gespannenden ambtenaar be noemd zonder het ambt te hebben omsohreren en den duur er van bepaald zonder er de attributen van bekend te maken. Onzin zoowel als gezond verstand, heeft onverzettelyke wetten. Het is krachtens die wetten zeker, dat wy van .het onveranderlyke in bet soevereine kamer, die geheel onafhankelijk is van de vergadering, van welke by afhangt." Deze ónmogelijke toestand gegeven zijnde is oen conflict tusschen bet uitvoerend gezag en de wetgevende macht onvermijde lijk. In den aanrang werden de parlementaire vormen geëerbiedigd, als bel uitvoerend bewind aan de kamer een mededeeling had te doen, doch nu is de toon persoonlijk geworden en ten laatste zoekt het minis terie der minderheid zyn reden van bestaan en recht tot regeeren in den bijstand vau het leger. Zij, die voor het Septennium gestemd hebben, beginnen vrees te gevoelen roor hun werk. Doch de toestand is nog niet onherstelbaar bedorven De Nationale Vergadering behoeft zich niet te laten dwingen een dictatorschap te organiseeren. Zy kan nog, ten minste in beginsel, een regeenugsvorm constitueeren, welke Frankryk de vernedering bespaart van een dier persoonlijke, wille keurige regeeringen, die de schandelijke hulpmidde.en zijn van volken, beroofd van allen eerbied voor zich- zelven en veroordeeld tot nationale ontbinding. Door dit recht te eischen en te doen gelden, kan de crisis bezworen worden. Zoodra een minderheid zich ver klaard heeft roor een duidelijk geformuleerd regee- ringsbeginsel (als dat van Casimir Périer), moet een nieuw ministerie optreden en een algemeene verkiezing plaats hebben, welke aan wanorde en onzekerheid eeu einde zat maken, en een regeering samenjtelt gelijk het land verlangt." Deze woorden van den heer Thiers, die zeker in 60 departementen gekozen zal worden bij een alge meene verkiezing verdienen groote aandacht. Het staat kundig inzicht ran den veteraan der grondwettige partij in Frankryk is alle vertrouwen waardig. --ISZï v Te Rome ie overleden Xe wier de Mérode, bisschep van Mityleue i. p. igeheim kamerheer van den Paus. Xavier de Mérode was de tweede goon van Felix de Mérode, eeu der grondvesters van Bei- gie’s koningschap. Hij is den 15n Maart 1802 ge boren, werd officier in het Belgische leger en nam in 1840 deel aan twee veldtochten der Frauscben in Algerië, bij welke gelegenheid hij met het Legioen van Eer gedecoreerd werd. In 1848 nam de Mérode te Rome toet geestelijk gewaad aan. Pius IX, wiens gunst bij blijkbaar spoedig gewonnen had, benoemde hem in 1849 tot geheim kamerheer, vervolgens lot opperschenker en in 1860 tot Minister van Oorlog. Hij organiseerde een pauselijk vreemdelingen-lrger, waarover generaal Lamoricière op lijn aandrang het bevel op zich nam Na de nederlaag van Castelfi- dardo eu de inneming v<i|ijAncona, poogde de Mé- rode nogmaals de overblijRelen van dit legertje te verzamelen, maar toen bij zich in zyn verwachtingen zag teleurgesteld, moest by zyn toevlucht weder nemen Edaard Kuilmaan, de hedrQver van hel snoode feit op den beer von Bismarck, is uit Katholieke ouders te Neustadt-Maagdenburg geboren en heeft thans den leeftijd van 21 jaren bereikt. Zyn vader, een goedig man, vent in de stad zijner inwoning bokking en dergeiijke waar langs de straten. Zyn zoon werd, nog jong zijnde, in de leer gedaan bij een kuiper, de firma Gebre. Welsch, in Neustadt ge- vestigd. Reeds destijds zat er een kwade aard in deu jongen. Toen zyn meester hem eens een paar zak> pistolen, welk speel tuig* Eduard voortdurend ban* teerde, ontnam, ontstak de knaap daarover derwyóe in woede, dat hij zijn snijmes uaar zyn kameraad wierp, maar hem gelukkigerwijze niet trof; hij werd hierop door zijn mees'er uit den dienst gejaagd. In 1873 bracht hij, geholpen door een anderen deugniet, den jongsten Welsch, lid der firma gebrs. WelschK een messteek toe, nadat zy met bun beiden hem vooraf op den grond hadden geworpen. Beide bedrij vers van dat feit hebben daarvoor eeu gevangenis straf ondergaan. Men beweert, dat hij omstreeks Pinkster de be- dreiging heett geuit, dat hy naar Berlijn zou gaan», om vou Bismarck te vermoorden. Ook hies (het bc- richt is uit Maagdenburg) heeft de justitie eeu on derzoek ingesteld, o. a. ten huize van den vader vuu, Eduard Kullmaun. De constitutioueele commissie uit de Fransche nut. vergadering heeft niet alleen geadviseerd tot ver werping van bei voorstel C.simir Périer maar zelf een voorstel tot regeling ran eepteunaat gedaan. Het bevat ze> artikelen. 1*. Maarschalk Mae-Mahon blyft de macht uit oefenen, die hem roor zeven jareo ie toegeketfd. Hy wordt enkel verautwoordelyk gestald ingeval ran hoog verraad. 2". De minuCaiu zyn gezamealyk rerautwoordelyk voor de algemeene staatkunde ral bet kabinet, M afzonderlijk roor elk banner persoonlijke daden. 3°. De weigerende macht wordt aitgeoefeud door twee vergaderingen, de kamer der afgevaardigden, die door bet algemeen stemrecht verkozen wordt, en de senaat, die door bet uitvoerend bewind verkozen wordt eu door verkiezing onder under te bepalen voorwaarden. 4*. De president der republiek heeft het recht tot ontbinding der kamer vau afgevaardigden; de ver kiezing der nieuwe kamer beeft plaats binnen tea maanden na de ontbinding. 6°. Bij sterfgeval of vrijwillig aftreden van den president, rerceuigen de twee vergaderingen zich, om de noodige besluiten te nemen. 6°. Gedurende het bewind van den maarschalk mag niets gewijzigd worden aan de conslituüoneele wetten, dan op voorstel ran deu maarschalk-presideut der republiek. Hague’s toestand wordt onhoudbaar. Men zegt dan ook, dat de maarschalk geen bezwaar zal maken hem op verzoek ontslag te verleunen. Een later bericht deelt mede, dat Magne zyn ontslag reeds heeft gevraagd eu dat Mac-Mahon hem verzocht heeft zich met de leiding van het departement van finan ciën te blyven belasten, totdat zyn opvolger be noemd ia. Uit alle oorden van Dnitschland ontvangt Bismarck gelakwenscben en bewyzen van sympathie. Zyn toe stand is hoogst bevredigend. Omtrent den moordaanslag zyn geen nadere omstandigheden met zekerheid bekend geworden. Het gereebtelyk onderzoek duurt voort. De Prm. Corr. bevat een artikel, waarvan de strek king is om te betoogen, dat de ongeregeldheden onder de plattelandsbevolking in Oost-Pruisen niets tegen de nieuwe regeling van zaken bewyzen, doch dat zy des te meer alle rechtschapen en vaderlandslievende mannen moeten aansporen, om niet slechts de regee ring in haar streven te ondersteunen, maar ook in een politiek opzicht alles te vermijden wat slechts eenigszins zou kunnen bijdragen, om den eerbied voor en overheid te krenken. De te Weenen vergaderde internationale conferentie tot bet vaststellen van regelen betreffende de open- l»re gezondheid, beeft beraadslaagd over het voorstel der Commissie tot het doen vervellen der quarantaine. De vertegenwoordigers van Turkije, Egypte, Frank rijk, Portugal en Zwitserland hebben met warmte bet behoud der zee-quarautaiue bepleit. De Italiaansche vertegenwoordiger, de heer Semmola, heeft ia eene

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 1