Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. il EH, R* N? 1346. 1873. BUITENLAND. Woensdag 9 April. ING Icgraven. ng der TÜR Wateren, Bultenlandscl Overzicht. 4 1 I »ch, lost, ƒ6.50. m Breda, m aantal Premiën mbij mde ipraken e r/trecAt. i-Ajsr, uda. De Inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des naxhiddags van den dag der uitgave. FBANKBUK. f ENGELAND. 6 l’tryz pluU ge ilUrlyk Wbaafi 1; men. GOUDSCHE COURANT. be huur aan- agustus a.a. i Prospectus worden berekend nakr plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VUF CENTEN. scha] op t in Potten of GROOS Jz. >op. 'Courant ge- RDENSCHE N G daarvan e. k. ROBBÉ, Secr. 000 Aan- 10000.- f 10.— en De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is f 1.75, franco per post 2. A D V E RTENTIÊN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS boekhandelaar wapenen om hare woede op de Carlieten te koelen. Een derde bataljon vrijwilliger, werd Woensdag ge wapend en naar Berga gezonden, om rich met de kolonne vanContreras te rereenigen. In Valencia hebben de Carlisten een belangrijke nederlaag gele den, waarbij helaas door de Vrijwilligere niet minder wreedheden gepleegd zyn als ‘waaraan de Carlisle» zich schuldig maakten. Deze toenemende verbitte ring der partijen doet voorzien welke ellende deze burgeroorlog nog over Spanje kan brengen, wanneer de regeering er niet in slaagt om spoedig een einde daaraan te maken. revolutionaire Commune, waarin o. a. Voorkomt Geen armen of onderdanen meer. Geen prefecturen, noch departementende voor allen geljjke Commune. Geen vertegenwoordiging, nog delegatiegeen leger geen geestelijkheidhet volk moet zijn eigen priester zijngeen magistratuurhet volk moet zijn eigen rechter wezen. Solidaire teruggave der jegens het volk gepleegde beroovingen en diafdallen. Afschaffing der erienia. Uit de bekentenissen van sommige beschuldigden en de verklaringen ren getuigen kan worden afgeleid, dat de nouvelle charkonnme iiy het zuiden van Frank rijk ot>gc«eer 30,000 leden telt en vooral in de de partementen DrÓme en Ardèehe talrijke aanhangers heeft. Zy ie reeds in de laatste jaren van het tweed 3 Aeiaerryk begonnen te herleven, maar is na den val daarvan, op 4 September 1970, en vooral na deu val der Commune van Marseille, aanmerkelijk toege- nomen. De rechtbank te Die heeft de beschuldigden Caret en Robert, oprichters van een der Genoot- sppeo, tot vyf jaren gevangenisstraf en da overigen, een na, tot lichtere gevangenisstraffen veroordeeld. Eene oplichterij op grpote schaal van denzelfden aard als waarvan de Engelsche bank de dupe geweest is, heeft den len dezer te Parys plaats gehad. Een zeer elegant en aaar het uiterlyk beschaafd jongman, die zich Gustav von Rh.den noemde, verscheen bij den bankier Keiler met een wissel, groot (0,000 francs, getrokken door bet bankiershaia Oppenheim te C° te Keulen. De heer Keiler, die den vorigen avond den adviesbrief ontvangen had, trilde hem het montant in verschillende geldswaarden uitbetalen, toen genoemde persoon ham verzocht slechts 20,000 francs in bankpapier te geren, welke som by op het oogenblik noodig bad, terwijl hy den volgenden dag het restant zou incauesren. De heer Keller had hiertegen geen bezwaar en betaalde tegen reyu de verlangde som uit. Na het vertrek van den jongman las de bankier den adviesbrief nog eens na en be speurde hy dat in strijd met de gewoonte van het Keulsche bankiershuis het nommer daarop ontbrak. Dit wekte achterdocht. Hij telegrapheerde naar Keulen en kreeg ten antwoord: de wissel is valscb. Denzelfden dag verscheen deze persoon aan het Comptoir d'escompte met een wissel van'100,000 francs. Blijkbaar met het' doel om alle verdenking te ver- myden, vroeg hy ook hier slechts een gedeelte, 75,000 francs, welke som hy zeide noodig te hebben. De rest zou hij den volgenden dag komen incasseeren. Aan zijn verlangen werd voldaan. Van daar begaf hy zich naar Rothschild met een wissel, groot 50,000 francs, dien hy geheel incasseerde. Natuarlyk waren bet Comptoir d’eseompte en de bankier llothsohild omtrent de aanbieding van den wissel geadviseerd. Een andere wissel van 100,000 francs werd bij deu heer Fould gepresenteerd. Vóór de uitbetaling las men den adviesbrief nog eens na, die als alle anderen den datum 30 Maart droeg. Men maakte den houder van den wissel er opmerkzaam op dat de 30e Maart een Zondag was. «Dit is zeker eene vergissing," zeide von Rhaden. «Heb de goedheid u hieromtrent te vergewissen, dan' kom ik morgen bet bedrag van den wissel iucas- scoren." Natuurlijk werd de wissel don volgenden dag niet weder gepresenteerd. Voor zoover bekend is, bedraagt het totaal waarvoor de verschillende bankiers bedrogen .zijn, 146,000 francs; le Droil vreest echter dat nog Andere buizen het slachtoffer van dezen gauwdief ge worden zyn. De rechtbank te Die in Frankrijk beeft de,vorige week uitspraak gedaan iu de raak van 12 beschuldig den van het oprichteu van of deelgenootschap aan geheime genootschappen. Het doel, dat die vereenigiu- gen zich voorstellen, is gebleken uil een bij de be schuldigden in beslag genomen programma eener De heer Buffet heeft niet dezelfde bezwaren als de heer Gróry, wat betreft de meerderheid waarmede ‘de voorzitter ran een groote vergadering, zooals de Nationale te Versailles, moet gekozen zyn om het noodige gezag uit te oefenen. Met 304 stemmen van de 750 stelde hij zich tevreden en dadelijk heeft by den voorzitterszetel aanvaard. De uiterste linkerzijde heeft zich bij de stemming onthouden de ministers stemden roor den heer Mar tel. De aftreding van Grévy heeft overal in de pro vinciën een onungenamen indruk gemaakt en de on tevredenheid over de rechterzijde doen toenemen. De keuze van Buffet, die tweemaal onder Napoleon rif minister was, beeft dien slechten indruk juist niet uitgewischt; hel is een persoonlijk tegenstander van Thiers. De wet op de gemeenle-inrichting van Lyon is 'aangenomen met 401 tegen 178, nadat de regeering haar rigen ontwerp laten varen en dat der Com missie ovesgenomeu had. De laatste zittingen vóór het recès worden besteed om de wet op de schadevergoeding aan Parijs voor oorlogskosten te behandelen. Inmiddels zyn weder unvullingsrerkiezingen voor den 27 dezer maand door de regeering uitgeschreren. Deze zullen in 8 departementen plaats hebben, ^hoe wel door het ontslag van den heer de Lapra'de en den dood van den heer de Chasseloup-Laubat 10 vacatures in de kamer zyn. Het Journal Offieiel herin nert naar aanleiding van deze verkiezingen aan de bepalingen der onlangs aangenomen wet van den heer de Savary, volgens welke om gekozen te wezen niet slechts de volstrekte meerderheid der uitgebrachte stemmen, maar ook een vierde van het aantal inge schreven kiezers vereischt wordt. In den Duitsohen Bijksdag heeft Laster Vrijdag zijn interpellatie toegelicht over de actie-knaatschap- pyen de president der Bondskanselary erkende, dat een herziening van de bestaande wet dringend nood zakelijk wasde regeering zou een nieuw ontwerp indienen, zoodra de afzonderlijke staten het eens ge worden waren op dit punt. Daarop is de vergade ring tot 21 dezer uiteengegaan. In het Pruisische Heerenhuis kwam voor de tweede maal het wetsontwerp in stemming tot wijziging van - artt. 15 eu 18 van de grondwet; bet werd opnieuw goedgekeurd efi wel met 81 tegen 53 stemmen. Met groote voldoening wordt door de Engelsche liberale dagbladen er op gewezen, hoe althans enkele van de .anomalieën in het lersohe stelsel van hooger onderwys vóór het einde van deze zitting zullen ver dwijnen. De regeering heeft namelyk, afwijkende van haar vroeger gekozen standpunt, haren bijval geschon ken aan de bill van den heer Fawcett, strekkende tot het afschaffen van de «tests” aan het Trinity Col lege en de universifeit van Dublin. De berichten uit Spanje getuigen nog roortduteyd van algemeen» verwarring en onderlinge verbittering der partijen. Barcelona verkeert in aanhoudende agitatie. Het fusiileeren van 60 gevangen vrijwilli gere van Catalonié door de Carlisten heeft de slui merende hartstochten wakker geschud. Geen geeste lijke ia meer veilig in de stad en de bevolking eischt Het vertrouwen, dat passagiers in de schepen stellen die hen vervoeren wordt dit jaar zeer geschokt. De Northfleet zonk onlangs naar den grond aan de Engelsclie kust met 300 passagiers, en nu is een der schepen van de gunstig bekende W hite-Starline tus- sehen Liverpool en New-York met 750 personen vergaan. De Atlantic had elf dagen geleden Liverpool ver laten, en was ten gevolge van ruw weder nog op eenigen afstand van haar bestemming, toen de voor raad steenkool bijna uit geput bleek. Koers werd gezet naar het noorden, om in Nbva- Scotia steenkool te iaden. Bij het rond varen naar de rotsachtige landtong, welke de haven van Halifax beschermt, stootte het sphip op de rptsen. De stuur man zag het Sambrolicht voor het Devil’slicht aan. De Atlantic liep met volle vaart op een rif, stootte vijf of zes maal; helde over een diep water en zonk na enkele minuten. De kapitein en stuurlieden poog den de booten te klaren, doch één werd slechts af gelaten en zonk in \de draaikolk, welke het rond- dryvende schip maafte. Er waren 934 personen aan boord, waarvan de meesten in hunne hutten verdronken zijn. De Atlantic was een fraai schip van 3607 ton en 600 paardenkrachten, dat met de tegenwoordige yzcrpryzen 150,000 p. sterl. aan aan bouw zou kosten. De lading was op 50,000 p. sterl. geschat. Meagher's Rock, waarop het schip te barsten stootte, is eeu derde mijl van de kust, bij Kaap Prospect, verwijderd dat is ongeveer 8 minuten roeiens, en is 15 mylen ten westen van de haven van Halifax. De heer Brady, derde stuurman op het schip deelt mede, dat hij te twee uur des nachts i gewekt werd door bet stouten van het schip. Hij vond een groote menigte passagiers op het dek* en zag dat de kapitein en manschappen bezig waren met de booten los te maken. Hij wist een der reddingboot™ zee te krijgen, plaatste er twee vrouwen in en sprong er zelf in toen het schip zonk, de boot medesleurende in de diepte. De heer Brady, boven water gekomen, slaagde er eindelijk in na vijf vefgeds^e pogingen, om in den top van een der masten te klimmen, die boven water uitstaken. Met behulp van twee boots- sren Wed.

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 3