M. Nieuws- en Attyertenlieblad voor Gouda en Omstreken. N° 1549. 1874. ES, BUITENLAND. BINNENLAND. Vrijdag 31 Jhll. UNGEN, orden ge- G. a. s», urneerd.) Boheden, rerking telling Buitcnlandsch Overzicht- da. Voorz. Secr. maal tal alhier nklljk LEIS. ibergf, Koning. TELLING, letten. IFRENTEN, r. X’ ing door 6 uur, een» u X 301. Ie Zwarte luwryk. i met Stroo- GOUDSCHE COURANT. itadgenooten HITJES- en erste van af [maale vrien- tie. >r de jeugd. □ET. 2d<Rang ig ƒ0.15. cht dat het eel op zjjn Familie nberg alken avond jende Dame DUITSCHLAND. Het was bekend, legt de HatuHud-Zeiimg, dat de minister van justitie deur dagen een circulaire bad gezonden aan de procureurs-generaru by de velschil lende hoven, naar aanleiding van de» bekenden moord aanslag, te Kissingen gepleegd. De inhoud daarvan was tot heden niet bekend, maar het jongste nommer der liannov. Cour, bevat een uittreksel uit bedoeld stuk, hetwelk door de Natioeal-Zeitunp is ovotgenomen In bedoelde circulaire begint de Minister met te wijzen op de feiten en verschijnselen in den jongst verloopen tyd waargenomen, die, naar hy meent, den meest voldoenden grond geven aan de onderstelling, dat de bestaande geest van verzet tegen de wet en zelf» misdadige handelingen (zoo als b. r. het feit te Kissingen gepleegd) hun oorsprong hebben in den verilerfelyken invloed door een reeks van gevaarlijke geschriften op hunne leur» uitgeoefeud. Het geldt hier voornamelijk de dagbladen, die de thans aan do or.le zijnde vraagstukken van kerkelijk-staatkundigen aard behandelen op eene wijze, waardoor onvermij delijk onrust in de gemoederen moet worden aange- kweekt, waardoor noodzakelijkerwijze een geest van verzet tegen de wet moest geboren worden. Het gevolg hiervan ia, zoo gaat de minister voort, dat de leden van het openbaar ministerie thans met verdubbelden ijver hunne aandacht behooreu te ves tigen op de bedoelde soort van dagbladen dat bierby vooral het oog gevestigd moet gebonden worden op de zoogenaamde kleine dagbladen, de locale bladen, wier aantal in den jongst verloopen tyd in zeer bij zondere mate is toegenomen. Overal en telken male, dal een dier dagbladen de wettelyke grenzen over schrijdt, behoort daartegen met alle gestrengheid der wet te worden opgetreden. Overal moet zonder verwijl op elk der dagbladen, die zich aan strafbare handelin gen schuldig maken, de wettelyke strafmiddelen wor den toegepastdo geïncrimineerde dagbladen moeten in beslag worden genomen en tegen de personen, daarbij betrokken, moet met gelyke gestrengheid wor den gehandeld, onverschillig of zy mogen geacht worden te zijn de hoofddaden, de medestanders, de verspreiden enz., al naar gelang die penonen, volgens de bepalingen van he> strafwetboek of de verordeningen, vervat in de wet op de drukpers, als strafbaar mogen beschouwd worden. De procurenn-gencraal hebben daarenboven aan schrijving ontvangen, om aan de onder hen reisor- teerende ambtenaren van het openbaar ministerie de rereischte instractiën te geven, hoedanig in voorko mende gevallen te handelen. Tevens worden zy nangemaand, om van alle belangrijke feiten van dien aard onverwyld bericht aan den Minister te doen toekomeu. Siugei alhier de bliksem geslagen. Gelukkig ir-er zoo goed als geen schade aangericht. De luitenants S. P. Lindbout en A. K. van der Garden, bier in garnizoen, zullen op verzoek hot kamp van Milligen bywonen. De officieren muziek-societeit alhier, eerst het vo rige jaar opgericht, ia op eene vergadering van Dinsdag jl. ontbonden. De reden zal wel gezocht moeten worden in te geringe deelneming. Dit is zeer te betreuren. Het is onmogelijk dat de muziek onur schutterij van beter gehalte kan worden, als de ingezetenen niet mede werken. Meu moge het al bejammeren dat de muziek niet beter is, men moge al een ongunstig oordeel uitsproken over de uitvoeringen van bet muziekcorps, bet ware vrij wat beter de pogingen, die in 't werk worden gesteld die muziek te verbeteren in de hand te werken en met kracht te ondersteunen. Mén moest meer waardeeren de belangelooze pogingen der muzie kanten en hoewel de muziek der schuttery in den laatslen tyd goed vooruitgaat, kan de toekomst roor 't muziekcorps niet helder zyn als de burgerij geen belangstelling toont. De geschiedenis der muziek-societeit wier overlijden wjj met leedwezen bekend maken is een treurig staaltje van gemis aan belangstelling in Gouda voor een goede saak. Het votum tot verdaging der Kamer heeft maar weinig succes bij de Parijsche pers, zelfs bij organen van hel recbtcrcentrum als de Mouileur, Vuwerul en Pruu. Merkt eerstgenoemd orgaan op, dal er geene vacantia lang genoeg is voor eene impotente kamer, ran die opmerking tot het voorstel tot ont binding is maar ééne schrede. De Pruu, bel orgaan van Mae-.Mahon, had nog kort vóór dat de verda ging gevraagd werd, op de organisatie van hot ge zag van den President met alle kracht asnged rouge o. Met verbazing vroeg men zieh af: wat hiervan te denken, dat de ministers rau Mao-Mahou vóór de verdaging waren en zijn orgaan er tegen? Men meende dat de Pruu na de verklaring vaa Vrijdag inbinden of.reranderen zou. Maar neen, ook blijft de Pruu de rerdaging sterk sfkeuren. „Men kan niet gedoogen, dat eene vergadering, onder voorwend sel van behoefte aan ruit te hebben, de zaken in een start van uittering, de gemoederen in onrust houdt, Frankrijk op eene beslissing laat wachten eu Europa een verrassing bereidt, die niet ver van misnoegen verwijderd is.* Sprekende van hetgeen Gbaugaruier als reden tot verdaging opgaf, de nood- zakelijkheid van met de kiezers ruggespraak te ne men, wyet de Pruu er op, dat het eigenlyk moet beeteo afspraken maken met geestverwanten en zich door dezen in de eenmaal opgevalle meeuing laten styven. (Opnieuw in aanraking komeu met bet land (se rwlremper dans la pays) er is maar één middel daartoe, te weten zich voor de kiezers plaatsen, wan neer die in comité zyn bijeengekomen.* De organen van hel rechieroeutrum voelen zelve de moeilykbedrn, waarin zy zich gewikkeld hebreu, en komen nu met de bewering roor den dag, dat in den duur der Vergadering nog altoos wyziging kan worden gebracht. Maar U Tempt merkt daar tegen op, dat niet die duur, doch dieper liggende oorzaken, de ontbinding noodzakelyk maken. Na korte en na lange raat zal daze Vergadering altoos onmach tig wazen om iets tot stand te brengen, hetzij repu- bliek, hetzy monarchie, hetzij septennium, meer en meer wordt dit door de afgevaardigden van bet rechterceuirum erkend. Ook onder hen vindt thans de ontbinding vuorsiauders. Mn| Richard, Marc Du fraians scharen zich iu deze aau de kant de/ltjuker- zijde. Hierdoor kreeg Ze Tempt eenige hoop, dat het voetstel tot ontbinding slagen zou; doch de ludé pendauce beschouwde zulks als eene illusie. Iu de veertiende zitting der internationale cholera- oouferentie is behandeld hel rapport der commissie over het.reglement der zee-quarantaine voor Staten, die dezen maatregel tegen de verspreiding der cholera zouden willen blyven toepassen. Schepen, die Uit besmette havens komeu, moeten dan aau eene qua rantaine van één tot zeven dagen onderworpen wor den. In de Oosterscbe havens kan deza termijn tot tien dagen verlengd worden. Als er op zulke sche pen gedurende de reis geen cholera- en annere verdachte ziekte-gevalleu roorgekomeu zyn, dan zal de quarantaine hoogstens zeven dagen deren. Heeft da reis zelf reeds meer dan zeven dagen geduurd, dan zal een scherp toezicht van 34 uren voldoende zyn. Voor de zieken moeten oholera-hospitalen ingericht zyn. Voorwerpen uit verdachte havens afkomstig zullen niet langer dan gedurende vyf dagen afgezon derd blyven, als aan boord Van het schip geen cho- lera-geval is vóórgekomen. Schepen, welke pelgrims vervoeren, of wegens bijzondere redenen als byzouder gevaarlyk geacht moeten worden, kunnen aan uil- zonderinga-maatregelen onderworpen worden. Schepen, die uit besmette havens komen eu gedurende de reis andere havens hebben aangedaan, maar aldaar niet aan eene quarantaine onderworpen zyn geweest, ral len beschouwd worden direct uit de besmette haven gekomen te zyn.^Dok eenvoudige verdvnking mag tot desinfectie-maatregeleu aanleiding geren. De wyze van desinfectie wordt aan do beslissing der genees kundige autoriteiten overgrlaten. Hoewel dit niet waarschijnlijk is, hoopt men toch, dat het internationaal congres, dat Maandag te Brut- Gouda, 30 Juli. Naar de ff. R. Ct. verneemt, is op het allerlaatst nog een wijziging gekomen in de ministerieele lijst. De heer Pel» Rycken namelijk beeft zieh teruggetrokken, en in zyn plaats zal nu de aftredende Minister van Marine, de heer Taalman Kip, worden voorgedragen. Z. M. beeft benoemd tot 2en luit, bij de dd. schuttery alhier, den beer C. G. van dor Poet, thans schutter. Dinsdagavond is iu een huis aan den Flstweelen kkim iJ-er sel werd geopend, ook eenige gunstige gevolgen zal hebben met betrekking tot toestande* ais thans in Spanje voorkomen. In Rusland i>eeft(Let een onaan gename indruk gemaakt, dat hst voorstel tot deze conferentie niet alleen door Engeland en Frankrijk minder welwillend is ontvangen, maar dat zelfs het Roode Kruis er zich niet mede ingenomen beeft geloond. De eerste zitting der conferentie werd Maandag in de groote zaal van het miaisieiie van buitenl. zaken te Brussel geopend, en de eerste beslissing die werd genomen, bepaalde, dat de besluiten door de emfe rentie te nemen geheim zouden worden gehouden. Nadat de leden door den Belgischen minister van buitenl. zaken d'Aspremont Lynden aan elkander waren voorgesteld, verwijderde deze zich, en gingen de leden over om hun bestuur te kieren. Van de 42 waren er 31 tegenwoordig. Nadat België <oor de eer van het voorzitterschap had bedankt, werd dit aangeboden aan en aangenomen door den Russiscben vertegenwoordiger den geheimraad baron Joiaim, een intiem vriend en vertrouweling van prins Gortschakolf. Hij is de zoon van den beroemden Franschen gene raai baron de Jomini, die in 1812 de beruchte brug over de Béresina liet slaan, waarover bet overschot van het leger vau Napoleon I werd gered, en die na het sluiten van den vrede in Russiscben dienst overging. Tol secretaris van de conferentie werd verkozen de heer de Borchgrave, raad van legatie en chef van bet kabinet van den minister van buitenl. zaken te Brussel. Nadat do volmachten der afgevaardigden wareu geverifieerd, werd besloten om Dinsdag geene zitting te houden, maar gisteren te 1 uur de werk zaam bedes te bsrvatieu. Meden zouden de ledoU aau den koning worden voorgesteld on by den koning en de koningin dineeren. De telegraafkabel tusechen Nieuw-Scbotlaud eu New-Foundland is gelegd. De stoombooten Faraday en Jmiatiadnr koeren naar Engeland terug. E-n hevige orkaan en overstroomingeo teisteren Pennsylvahié. Straten, spoorwegen eu magazyueu zyu overstroomd, bruggen weggeslagen en rotsblokken neergeworpen op de straten. Alleghany City is gedeeltelijk overstroomd. Veel menschee levens zyn verloren gegaan. Vyfeutwiutig lyken zjjn gevonden, vele peisonen worden nog vermist Groot is da verwoesting in de districten Woods- run en Sawmillran, waar alle gebouwen zyu weg gevaagd en 50 personen zyn omgekomen. De fabriekwetgeving in Zwitserland wordt nog steeds verbeterd. Te Beru is dezer dagen eeu congres vau ge- neesbeeren, fabrikanten en arbeiders gehouden om hun gevoelen uit te spreken omtrent eenige belangry ke punten. Met betrekking tot den kinderarbeid werd hel ooodig geoordeeld het absolute verbod van fabrieksarbeid *t te strekken tot 14-jarigen leeftijd. De solioolplich- tigbeid wilde men zeifs uitgestrekt hebben tot 15- jarigen leeftijd. De arbeidstijd van de fabriekskin deren van 14—15 jaar moest h. i. niet langer duren dan 4 uur op schooldagen en 6 uur op andere dagen. De arbeid van jongelieden van 15 tot 18jaar wilde men nog aau zekere regelen onderworpen hebbeu. Met betrekking tol de waarborgen voor gezondheid enz. was men algemeen ran oordeel, dat de wetgever bepalingen moet maken op de gezonde inrichting der fabriekslokalen, behoorlijke ventilatie en verwarming, verbod van het schoonmaken vau machines, terwijl zy in werking zyn en dat bovenal onpartijdige fa- brieksinspecteurs, geheel onpfhaukelyk van de fabri kanten behoorden te worden aauges eld-.

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 1