IAIN. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. i230N, 1874. JNF 1550. TG. BINNENLAND. BUITENLAND. UNG Zondag 2 Augustus. recht ItiiUcnlandscli Overzicht. (iL .8. indbock I r O I HE. an. te Gouda. UITGAVE 08 LAPPING (postzegels) I door geheel I ngen. I GOUDSCHE COURANT. 0 ?E8, ren voor het en het a u- an alle ZIE- F, volgens de nten of bui- RT, N°. 37, m het Heel- enz. Hij is eeren. Wie m met goed og in de Hol- Id en de Ge en op veilige rerzonden. ERVATION ial<f en voor- j is door hem r idelaar H. A. de Molsteeg F co aanvraag che Uitgave I t 85 Ct., de I i franco per I erkenne Frankrijk is te veel onder den invloed van i de clcricalen, zeggen zij, om te kunnen hopen, dat het als een eerlijke nabuur hande'en zal jegens Spanje en daarom moet Duitschland in deze optreden. De toon, die tegen Jezuïeten en Ultramontanen in de Duitsche dagbladpers wordt aangeslagen, wordt dagelijks heviger. De Roomsche associaties worden I door de regeering in verschillende oorden van het land ontbonden, omdat ze, gelijk de Prov. Correnp. zegt, samenzweren tegen de Duitsche eenheid. Dit blad beschuldigt de ultramönhansche partijhoofden i van door de woeste taal hunner dagbladen en woord- I voerders alle staatkundige en godsdienstige harts- tochten op te zweepen en den weg te banen tot de schandelijkste misdaden. «Ongehoorzaamheid aan de wet en het gtóag van de rijksregaaring* zegt het i blad, «wordt als een katholieke plicht gepredikt, en natuurlijk dat ej dun dweepers worden gevonden, die de gruwelijkste wapenen opvatten om de veronder stelde vyanden van hun godsdienst ooschadelijk te maken.* 1 De regeering is verplicht al de haar ten dienste staande middelen te gebruiken om den boozen invloed der Roomsche associaties en vltramonlaansche pers te breidelen, meent het blad ten slotte. In Spanje vecht men op dit oogenbiik niet. Het repuWikeinsche leger wordt versterkt, maar de Car- listen zitten evenmin stil. Aanf iroepenbewegingen ontbreekt het niet, maar van heide kanten schynt men den aanval te schuwen. Geheel Europa beeft echter op dit oogenbiik de aandacht gevestigd op de beweging der Duitsche eskaders. Duitschland, dit blijkt duidelijk, wil zijn passieve houding vaarwel zeggen en wordt daarin door tal van organen aan- gemoedigd. Donderdag schreef de Küln. Zeit. Het zenden van een eskader naar dat deel der Spaansche kust, waar de Carlistische provinciën liggen, kan geen andere beteekenis hebben, dan dat Duitschland de zaken niet langer lijdelijk wil aanzienhet wil de Carlisten, zonder ze als oorlogvoerende mogendheid te erkennen, zooveel mogelyk bestrijden. Er loopt ook een gerucht, dat Duitschland, Engeland en Italië het reeds eens zouden zijn over do-aan te nemen gedragsliju, maar heel waarschijnlijk klinkt dat ver haal niet. Het onderzoek naar de redenen, die geleid hebben tot de overgave ‘van Cuenca is nog niet afgeloo^n. Generaal Pavia is in die streek nu opperbevelhebber van het republikeinsche leger. Een deel van dé troe pen uit het Noorden is ook gezonden naar de rich ting van Cuenca. Gouda, 1 Augustus. Naar men rerneemt kunnen de besluiten, houdende benoeming ran bet nieuwe ministerie, aanstaanden Maandag of Dinsdag uit Montreux worden te ge- moet gezien. Donderdag middag is aan 'l einde ran den Tien de weg bij de stalhouderij ran Elberreldt een paard met tilbury, toen de knecht die het had ingespan nen den eigenaar was gaan waarschuwen dat hij rertrekkeu kon, achteruit in 't water gelóopeu. Niettegenstaande spoedige hulp werd bet paard, dat een fraai dier moet geweest zijn, er dood uitge baald. VERGADERING van den GEMEENTERAAD. Maandag den Sn Augustus 1874, des namiddags ten 1 ure, ten einde kennis te nemen van het rapport der commissie ran fabricage op het verzoek van de hb. Kaptijn en Nievergeld om concessie voor het leggen van eene drinkwaterleiding. Te behandelen Het rapport der commissie belast met de voorloo- pige opneming der rekeningen van de besturen der gesubsidieerde Instellingen van Weldadigheid. Te formeren eene aanbevelingslijst ter benoeming van drie leden in het collegie van zetters. Van den hoofdcursns bij het 5de reg. in'anterie hebben zich 14. en van den hoofdcursus bij het reg. te Maatstricht 5 onderofficieren aangemeld, om in de maand Nor. a. s. het examen af te leggen voor den rang van 2den luit, bij het leger in Oost- Indië. Ten einde diegene onzer lezers nipt teleur te stel len, die valt ons een woordje verlangen over datgene, waar hoofd tn hart dezer dagen bij velen onzer stad- genooten vol van is, willen wij de kermis niet ge heel onbesproken laten. De amusementen, die de kermis dit jaar oplever ENGELAND.’". Het werk van de Eugelsohe vertegenwoordigers voor dit zittingjaar is genoegzaam afgedaan. Waar schijnlijk zjjn nog een paar belangrijke debatten en verrassende besluiten te verwachten. Doch dit is zeker, dat zonder onverhoopte bijzon dere gebeurtenissen, de nog aan de orde gestelde onderwerpen zullen worden afgehandeld. Daarom kan reeds uu de geschiedenis van dit zittingjaar worden geschre.en en is de natie reeds nu gerechtigd haar oordeel over het tot stand gebrachte uit te spreken. Voortvarende bijna bespottelijke bedrijvigheid, waar men die het minst zou verwachten, kenmerkte dit zittingjaar, terwijl zeldzame traagheid of werkeloosheid viel waaf te nemen, waar bepaalde beloften, werk zaamheid, kunde en succes hadden mogen doen ver- wachten. De leider der Regeering had by zijn optreden en te voren bij de verkiezingen aan den lande verze kerd, dal hij en zijn collega’s niet voornemens waren ojn bij wyze van proefneming- wetten in te voeren, het lievelingsdenkbeeld der liberajen. Dat was in- constitutoneel, cosmopolitisch en in elk gevaL het nieuwe Ministerie wilde dien weg niet op. Bevordering van het volksgeluk en de volkswelvaart was de beste staatsmanswijsheid. Als nieuwe ministers in Ebgeland schoone toezeg gingen doen en verzekeren, dat zij praktische scherp zinnige wetgevers zijn, dan gelooft het goedhartige publiek hen op hun woord. De millioene.n-speech va» den kanselier der schat kist deed dien goeden indruk nog dieper wortel schieten. En te recht mochten zyu helder inzicht in de financiëele zaken, de gedragslijn, die hij zich- zelven had gesteld de onbepaalde goedkeuring verwer ven van alle bekwame financiers en inzonderheid van den bekwaamstee, die na Peel of Pitt den zetel van Minister van Financiën heeft bekleed. Doch hier eindigt elke proeve »an de groote be kwaamheid van deze Regeering in practische, scherp zinnige wetgeving, waarop bij voorbaat zoo hoog was afgegeve». De Minister van Binnenlandsche zaken was in dien het kort tusschenbestuur van den heer Lowe buiten rekening wordt gelaten een man opgevolgd, die algemeen gezegd werd niet bedeeld te zijn met genoegzame geestkracht, scherpzinnigheid en een eigen wil omdat hij niet wist wat hij eigenlijk wilde en moeielijk «noen* «durfde zeggen. Algemeen werd verwacht, dat in den nieuwen Minister van Binnenlandsche Zaken de man met een praktisch helderen blik en groote vastberadenheid zou gevonden zijn. De 'heer Cross heeft echter al spoedig een groot deel van die schoone verwachtingen in rook- doen vervliegen. Hij sprak veel meer dan zijn voorganger en hy scheen telkens van gedachten of althans van plau te veranderen. Reeds kort na den aanvang der beraadslagingen o«er de drankwet, betreurden drie kwart der En- gelschen het aftreden van den heer Bruce, nu lord Aberdare. En om den stand van zaken nog meer verward te maken, bedreigde hij het land met ver bodsbepalingen tegen het drinken binnensbuis op uren, die hij niet goedkeurde. De Minister I Ward Hunt bracht in het vuur der improvisatie, de begroetin gen van Financiën en Marine in groot gevaar. De eerste Lord van de admiraliteit werd evenwel spoe dig te hulp gesneld door zijn collega’s, die beproef den hem uit het dreigend gevaar te redden. De Minister had zich slechts in dichterlijken of figuurlij ken zin uitgedrukt. Maar de oogen der natie gingen open en zij begon te twijfelen of werkelijk die hoog opgehemelde praktische kennis dezer Regeering allo moeielijkheden, zou oplossen. De zitting der nationale vergadering was eergis teren bijna uitsluitend gewijd aan de discussie over een wetsontwerp, waarbij de verkiezing voor de al ge neene departementale raden van 17 Augustus tot 11 September wordt uitgesteld, en bepaald wordt dat die verkiezing volgens de oudé lijsten van 1871 zal plaats Lebben. Qai laatste wekte eenige bedenkingen. Van bet meeste gewicht was, het rapport over het ▼oorstel-Malartre (verdaging tot 5 Jan.) door den beer Paris voorgelezen. Zal de vergadering verdaagd worden? Wanneer zullen de zittingen worden ge- elo.en Wanueer zal de vergadering op nieuw bij eenkomen? De meerderheid Oer commissie achtte de verdaging op dit tijdstip noodzakelijk. Donderdagochtend te 10 uren heeft de com missi.! *an het congres te Brussel onder voorzitter schap van baron Jomini eene zitting gehouden, die stwee uren heeft geduurd. De commissie zal, naar men zegt, allereerst die punten in het ontwerp op zoeken, waarover de mogendheden het eens zijn. Het schijnt dat de meerderheid der commissie geneigd is om liet ontwerp der overeenkomst te beperken tot de zuiver humane vraagstukken. De heer Ecaicedo, ge volmachtigde minister van Salvador en lid der maat schappij tot verbetering van het let der krijgsgevangenen is te Brussel aangekomen. Evenzoo de afgevaardig den van Brazilië. De internationale commissie van onderstand voor krijgsgevangenen, die in 1870 4e Brussel werd opgericht, heeft by het congres een ontwerp ingedicud, waarin onderscheidene bepalingen voorkomen, die de taak verlichten der instellingen, welke de verbetering van bet lot drr krijgsgevangenen zich teu doel stellen. Dour tusscheukomst van den Belgischen minister van buitenlandsche zaken is dit ontwerp’aan den president van het congres ter hand gesteld. De Noordduitsche bladen, en ’t allerminst de Staats- ■an ztig er, hebben nog niet kunnen besluiten den pastoor Hauihaler de voldoening te geven, hem weder in zijn eer te hers.ellen, niettegenstaande de herhaalde aanmaning daartoe door Oostenryksche onafhankelijke en olficieuse organen. De zaak baart in Weenen eeuig opzien, te meer nog daar men thans te Berlijn blyken geeft, van de onpartijdigheid der in deze aangelegenheden werkzame Beiersche autoriteiten in twijfel te trekken. Zuo schrijft men b. v. aan de Montag s-Bevue letterlijk het volgende uitBcrlyn: «De resultaten van het te Kissingen en te Schweinfurt plants* hebbende on lerzuek geven hier weinig bevre diging. Ik laat daar*, in hoever de in enkele orga nen der pers geuile blyken van wantrouwen tegen de Beiersche ambtenaren der justitie gerechtvaardigd zyn of nirt. Doch dit staat vast, dat de vrylating ▼an Hnuthaler onder de of misschien door de daar mee gepaard gegane omstandigheden - bier eenig op zien verwekt heeft. Men houdt hier nog niet, zooals in Kissingen zijne onschuld voor bewezen, maar in het allergunstigste geval zyne medeplichtigheid voor nog niet bewezen, ën de verklaringen, welke hy gegeven heeft voor ziju verdacht optreden en voor namelijk voor zijn overijld vertrek van Kissingen, zyn nog lang niet voldoende om zijne vrijstelling, met vrijspraak van alle verdenking te rechtvaardigen. De algemeene ongunstige indruk wordt nog verhoogd door verscheiden onregelmatigheden, welke bij de ver zending vau officieels stukken tusscheü hier en Kissin gen ziju voorgekomen ik hoor zelfs vau een te late aankomst op zekeren dag van 24 uren." Zeker is het, dat de onhandige en lompe verdachtmakingen van sommige Noordduitsche bladen in Beieren een zeer onaangenamen indruk maken en den aard der Duitsche eenheid in eeu eigenaardig daglicht stellen. De Prov. Corresp. zegt dut het Duitsche volk met groote tevredenheid vernomen heeft dat een Duitsch eskader naar de kust van Spanje gezondèn is, en men hoopt dat deze handeling der rijksregeering tot een gélukkige wending in de Spaansche aangelegen heden aanleiding zal geven. De andere Duitsche dagbladen volgen het voorbeeld van de Kölniwhe, en ▼ragen dat de regeering het Spaansche gouvernement

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 1