Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. s, ibilé van 1874. N 1681. BUITENLAND. icht »is Woensdag 5 Augustus. s. ama. wereld. Buitenlandse!! Overzicht. Kennisgeving. 4,. PMAR, astique, ii lieden, irking IE N bergr, Coning. ELLING, itten. Familie tberg JIN. maal Dö inzending Tan advertentiön lean geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. van ng door IUREAU GOUDSCHE COURANT. :Iken avond [ende Dame worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VUF CENTEN. ft LET. 5, 2d'Rang ig ƒ0.15. icht dat het leel op zjjn il alhier klijk LEIS. Rotterdam het vroe- ree groots ure. DOLF ITIGE L ng f 0,60, ,20. i ie Rang e Zwarte dnjvrijk. i met Stroo- orer de gele koorts. Daar reeds in beginsel permanente Commissie voor epi- lleen met de cholera-qaaestie tal er in toestemmen tullen om hun wissels tot een be drag van 25,250,000 tot 1875 te verlengen. ADVERTENTIÊN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRUDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is f 1.75, franco per post 2. Burgemeester en De Secretaris, DROOOLEKVKR FOBTUUN. De Commissie van Dertigen heeft in de vergade ring van 31 Juli vastgesUld: Het getal leden van den Senaat, door den president van de republiek le kiezen, bedraagt 150. Zij moeten gekozen worden uit de volgende categorieën. 1°. Uit de leden vun de Nationale Vergadering, de oud-leden der wetgevende vergaderingen, de mi- nisteis en oud-ministers. 2°. Uit de leden van den Raad van State, van de Rekenkamer, van de hoven van Cassatie, uit de procureurs-generaal bij de hoven, de opper-presiden- ten van de hoven van appèl. 3°. Uit de voorzitters en oud-voorzitterf van de A igetneene Raden. 4°. Uit de leden van bet Instituut. 5°. Uit de leden vau de constil» superieur* den handel, den landbouw en de nijverheid. 6°. Uit de aartsbisschoppen, bisschoppen, de voor zitters van de Consistorie* van de Augsburgsche Con fessie en van den Herv. Godsdienst, de voorzitters en de opperrabynen van de Centrale Consistorie der Israëlieten in Frankrijk. 7°, Uit de afgezanten, de mini*ter*-plenipotentiai- res, de prefecten, de divisie-generaals en vice-wdimruals. 8°. Uit de directeuren en secretariSHfn-gBuoraal van de ministers met 10 jaren dienst, rit de ge nerale inspecteurs by de burgerlyke eu militaire genie. 90. Uit den gouverneur en de regenten van de Fransche bank. 10°. Uit de mairea van steden boven de 50,000 inwoner*. 11°. Uit grondbezitters, die gedurende 3 jaar 5000 franken grondbelasting betaalden en uit de hoofden van induatrieele of handclsondornemingen, die drie jaar lang 5000 franken patentbelasting betaalden. 12°. Uit de dekens en oud-dekens van de orde der advocaten aan de Hoven van Appèl. De leden van den Senaat, door de depai tementen gekozen, zijn gekozen voor negen jaar; een derde hunner treedt om de drie jaren af. De leden door den President benoemd, treden niet af. De leden van den Senaat genieten bezoldiging noch schadeloosstelling. Aan den Senaat is in vereeniging met de Kamer van afgevaardigden, het ontwerpen en samenstellan S ENGELAND. De winsten, die ’t st elsel van coöperatie onder de leiding van de zoogenaamde Civil Service Co-opera- tiwe Associations afwerpt, zijn zóó groot geworden, dat de benijden dier Vereenigingen zelfs in ’t Par lement zich hebben doen hoeren Sir T. Chambers en de heer Forsyth (vermoedelijk optredend, ten ge lieve hunner neringdoende constituenten), hebben nl. onlangs de sandaoht van ’t Lagerhuis gevestigd op ’t feit, dat eeoe der Civil Service Stores een kapitaal van 90,000 had overgewonnen. Zij klaagden dat de Stores, wel verre van enkel te voorzien io de behoeften der oprichters en deelhebbers (de burger lijke ambtenaren), ook aan ‘t publiek daarbuiten win kelwaren leverden. Op die wijze, meenden zij, werd door de bnrgerlyke ambtenaren een handel gedreven, dien de wet brui verbood. Gelijk zich intusiohen denken laat, hebben de grie ven dier boeren nog bij de regeert tig, noch bij de pers eenigen bij.al gevonden. De kanselier der schat kist antwoordde, dat een combinatie van ambtenaren tot ’t bewuste doel volkomen wett'g was, en dst *1 den ambtenaren natuurlijk vrijstond, in ben eigen tijd voor do belangen eener zoodanige combinatie te ar beiden voorts, dat de Stores wel genoodzaakt worden tot toelating van niet-deelhebbers al. keepers, door de pogingen der winkeliers om de groothandelaars over te luien geen waren aan de St-rei te leveren. Van zyn kant heeft de Timet in een hoofdartikel *t onbilljjke van de klacht der beide kamerleden breed- roerig aangetoond. De geschiedenis van de coopers'iere beweging laat zich (zegt 't blad) met korte trek ken schetsen. Bij allen, hoog of laag van stand, die hij grondbezit, handel of nijverheid direct betrokken zijn, is de wel vaart in de laatste jaren enorm toegenomen. Rijkdom heeft zich op rijkdom gestapelden aan die opeen- hooping ran schatten in de banden van sommige klassen is nog geen einde te bespeuren. De gelijke- nis tier talenten wordt verwezenlijktwie geld heeft, kan geld maken. Meer dan ooit vindt de eerzuch tige man ran zaken syn voortvarendheid beloond. De groote landeigenaar beeft zijne reed, vorstelijke in komsten zien verdubbelen. De mannen van den groot handel treden hem dicht op de hielen En op een sport lager treft men den ijverigen winkelier in recht gezegende omstandigheden, vaak in 't bezit van een villa en een span goede paarden met wat daarbij behoort al welke goede gaven zijn eenvoudige winkel hem afwierp. Middelerwijl is er een deel van de bevolking, een allerbelangrijkst deel, dat niet slechts van al die toe nemende welvaart en weelde uitgesloten is, maar zelfs met steeds klimmende bezorgdheid de toekomst tege- moetgaat. Voor de lieden met vaste inkomsten is die toenemende welvaart een demon, die ben lang zaam doet wegtinken in vergetelheid en pijnlijke ont bering. Onder de lieden met vaste inkomsten, nn, moet men in de eetste plaats de bnrgerlyke ambte naren rangschikken. De hoogsten in rang onder ben mogen geheel of gedeeltelyk voor de eer werken; maar verreweg de metsten werken teer zeker om den broode. Hint is 't zelden gegeven, hooge intellectuee'e gaven te doen schitteren, zy btkleedeu niet de be voorrechte plaats in de maatschappij, die aan officieren van wetten opgedragen. Financieels wetten evenwel moeten in de eerste plaats worden ingediend aan de Kamer van afgevaardigden. De Senaat kan als Ge rechtshof geconstitueerd worden, voor hetwelk de President der Republiek en de Ministers terechtstaan en de aanslagen tegen de veiligheid nn den Staat behandeld worden. De Prette (het orgaan van Mac-Mahon) meent te weten, dat aau het ministerie van buitenl. zaken een belangrijke en afdoende nota wordt gereed gemaakt, die een eind maken zal aan de dwaze beschuldigin gen door sommige vreemde bladen tegen bet Fransche gouvernement ingebracht, dst door hen ah de mede plichtige van don Carlos in Spanje wordt voorgesteld. Dezer dagen bracht de interaationale cbolera-confe- rentie, hare werkzaamheden ten einde. De laatste sitting was nitalaiteud gewijd aan de beraa Islagingen over de gele koorts. Daar reeds in beginsel was aangenomen, dat de demieën zich niet all bezig houden, maar ook bare werkzaamheden zal uitbreiden over alle epidemische nekten, die door bet verkeer der meoseben onderling voortgeplant worden, zoo bleef der conferentie niets meer over dan nog te bepalen, dat tegen bet aanbrengeo en de versprei ding dezer ziekte dezelfde maatregelen ah tegen cho lera, nl. inspectie of quarantaine, door de Begee- riugen behooren genomen te worden. Ten einde de •biologische stadie der gele koorts te bevorderen, werd door de conferentie een onafgebroken en nauw keurig aaderzotk umberoleo van de verschijning en do voortplanting dezer ziekte op schepen, die met door gele koorts besmette plaatsen verkeeren. Dit ondersoek behoorde op gelijksoortige wyte te gesehie den, ah ten aanzien der cholera is aangenomenook van de voortplanting deur ziekte op het vasteland moeten plaats en tyd even nauwkeurig worden na gegaan als bij cholera-epidemièn Hiermede waren de werkzaamheden der conferen tie afgeloopen. Donderdagavond ten 8 uur zou de laatste officieele receptie by den Voorzitter, baron von Oagern, gehouden worden, terwijl II. Zaterdag ten 10 ure de plechtige sluiting der conferentie heeft plaats gehad, nadat bet officieels protocol der beraad slagingen door alle gedelegeerden der Landen, die aan de conferentie deelnamen, onderteekend is. De Madridsobe Oaoeta bericht, dat verscheiden Car- listische benden nit Galiciê naar Portugal gevlucht zijn Uit Port Vendus wordt van Carlistizche tijde getelegrafeerd, dat bet gevecht bij Castelfallit niet zoo geheel en al ten voordeale der republikeinen is afqe- loopen ah men het ven die r.yde heeft gemeld. In een decreet van het Spaansche gouvernement worden de buitcnlandsche houders van Spaansche vlot tende schuld, voor zoo ver die door geconsolideerde binnenlandsche schuld is gegarandeerd, aangeschreven om binnen 14 dagen zich te verklaren of zij het c in trant tusseben de Spaansche bank en de schatkist tot verrekening van de betaling van hun schuldvor deringen aannemen. Zy zullen te gelijker tyd de waarden, die zy tot waaiborg ontvangen hebben, en de nummers van die papieren moeten vertonnen. Verklaren zy zich niet, dan zal men het er voor hou den, dat zy bet contract niet goedkeuren. De houders ran de vlottende schuld, die door schatkist- billetten gegarandeerd is, zullen onmiddellijk aan de directie den waarborg kunnen vragen, die hun is toe gezegd. Men gelooft, dat de bankiers Urquyo deu waarborg van de Spaansche bank zullen aanoemen en BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda brengen ter kennis van de IngeuC-nen, dat de REKENING van de INKOMSTEN en UITGA VEN der Gemeente, over het dienstjaar 1873, voor den tyd van veertien dagen op de Secretarie ter lezing van een ieder is nedergelegd, waartoe gelegen heid wordt gegeven op alle werkdagen, van des mor gens ten tien tot des namiddags ton één ure, terwijl bovendien, tegen betaling vin kosten, afschrift dier Rekening kan worden verkregen. Gouda, den 3 Augustus 1874, Wethouders voornoemd, De Burgemeester, REMY.

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 1