BINNENLAND. IJSLAMD. 9. VerkifHfe. zyn attentie en al zyn waakiaAmheul naar dezen Vaat te riohteit. Wij willen roor 4e Patrie, om de moeite die het blad zich geeft, hoopen dat de Uegeering al haar aauJacht eu haar waakzaamheid uaar den kunt van Creuzot richt maar dan ar.i.e Uuitxrs die iets anders heeft ontdekt, iets dat niet tuiuder vreeaciijk ie, eu de attentie der regeering daarvoor ia roept. Misschien herinnert men zich dat dt Uuiver§ indertijd bitter verontwaardigd was toen het in de tottwen een Kugelseh blad van houtcultuur de verafsebuwde Ia/u- Urne ontdekte en hoe het vrome Wad dit onwid- dèlhjk bij de politie aangaf. Qf de admii|i|tratie van de Lanterne is zeer stomp, wanneer zy hieruit niet begrepen heeft dat het orgaan van Veuilrot niet ge diend is san de ourype vruchten van deu heer Roche- fort, of ze is verschrikkelijk plaagziek. Verbeeld u de uoede van den Univer8 toen dezer dagen weer *en nummer van de Lanleme tusschen een Kugelsche courant uitviel en wel dit keer uit TXé flour. Eén ander zou in drift misschien het pamflet in het vuur hebben geslingerd; toen de niter* voor de eerste mm.i de Lantern* iu handen kreeg ia hjj, ?aar wij verondrrstellen, onverwijld, zonder een oog in het boekske te slaan, naar het dichst bij zijnde bureau van politie gevlogen. Ditmaal ging de Univer» lezen en de straf hiervoor bleef niet uitj de angst is voorbeeldeloos gestegen, want ja, want de uitgevei van tie Lanttrue berichtte, dat hij een microscopische editie voorbereidde, die met een eenvoudige ioup gemakkelijk gelezen worden kan eg door postduiven naar Frankrijk zal worden overgebracht. Wjj kunueu niets anders doen, roept de Univer», dan onze bede tot de administratie te herhalen, dat zij beter toezicht late houden om van onze grenzen die vooortbreug- seleu verwijderd te buuden, die aehoon ze zeer stom zijn, niettemin «eel kwaad doen. Men kim iu die laatste opvatting van den ver* verschillen eu zeggenzij zijn te stom om veel kwaad te doen. Doch dit duurgelateu 1 Wat baat het of de Uegeering de grenzeu bewaakt, nu er post* duiven iu het kouiptut getrokken adieu worden. Hoe jammer dat de Groof tc Londen zijn stoute pogiugen, om de „'liegende mail* tc worden, met den dood heeft moeten bekoopeu. Ware het gelukt, de Unieer» en de Ifransche Uegeering waren te helpeu geweest. Inderdaad, de uiocilykheid is groot. Let uien ook al op het buskruitverraad iu Creuzot's mij 11 werken, men kan oumugelijk het oog op de duiven houden. Wie helpt de Uegeering tegeu de dubbele samenzwe ring der demonen op de aarde en de? buoze geesten in de lucht! Iu de gebeele geschiedenis van IJsland is geen bladzijde aan te wijzen, die gewgngt van zooveel geestdrift en zooveel opgewektheid ais de hoofdstad Keikiavik thans algemeeu te aanschouwen geelt. De masten van de schoeners en brikken der Noordache Mogendheden, Denemarken, Zwedep, Noorwegen en Duiitseblaud, hebben alle hun vlag in top. Zij zijn naar lteikia»ik gekomen om door bun tegen woordigheid het duizendjarig feest der IJslauders op te lui6tereu. Van alle Uegeeringsgebouweu en ma gazijnen wnaieu de nationale kleureu. Den 30u Juli werd de Koning verwacht. De telegraaf heelt reeds doen weten, dat Z. M. den 27n jl. van de Far-oë is vertrokken, om deze feestdagen in het midden van de IJslanders door te brengen. Een uitvoerig feest programma zal «jen Kotting bij zijn aankomst ter goedkeuring woiden voorgelegd. Zijn inhoud toont voldoende, dat het den afstammelingen der Vikings niet aan gulle gastvrijheid ontbreekt, maar dat zij bereid zijn, ais de gelegenheid zich voordoet, om hui! sonverein een hartelijke ontvangst te bereiden. Vermoedelijk zal 's Konings eerste bezoek aan de Geyser worden gebracht, voor welk doel ruim twee honderd paarden beschikbaar zijn gehouden voor den Koning en dieus gevolg en elk IJslauder hoopt, dat de tieyser niet alleen een dof onderaardsch gebrom zal doen hooren, maar dat hij het kokende water in dikke stroomen zal doen oprijzen. Gewoonlijk heeft dit laatste tweemaal 's weeks plaats, doch mocht de Geyser werkeloos zijn, dan* weten de boeVett wel eeu middel aan te wenden om de woede van een andere heete bron de Strökr op te wekken; daartoe werpen ay dan iu de brandende diepte een hoeveelheid turf en na verloop van tien of twaalf minsten hoort men in deu Strokr een zwaar gerommel c& als w&re hij veroutwaardigd op zulk eeu wijze te worden gevoed, werpt by zijn tijdelijk en last ohge*eer 70 a 80 voet in de hoogte. Gewoonlijk duurt dit tien minuten. De grootste hoeveelheid kokend water wordt, wat van zelf spreekt, opgeworpen bij de eerste losbran ding en als dan toevallig de zon schijnt, heeft men het prachtigste natuurtafereel, hetwelk men zich bij mogelijkheid denken kan. Van de Geyser wcuscht men den Koning te ge leiden naar Thiogvellhr, waar de oude Althing* (ver tegenwoordiging) gewoon was byecu te komen. Tal rijke deputatiën zullen daar adressen komen aanbieden. Niet alleen zullen de verschillende steden en dorpen van IJsland daar vertegenwoordigd' worden, ook de hoogescholen van "Noorwegen, Zweden eu Denemarken zullen hun afgevaardigden zenden. Tien duizend per sonen zullen Jaar bijeenkomenvoorzeker eten groot aautal als men bedenkt, dat het geheele eiland geeu 70,000 bewouers heeft en het reizen alleen te paard kan geschiedeu bij gemis van wegen en wei een bewy9, dat het natiouaal gevoel op IJsland niet is uitgedoofd, wij zouden ba.ist zeggen bevroren. Daar zal men bijeenkomen op een kale vlakte, waarop geen huis te vinden is, ais mea een of twee hoeven en een kerkje met kleine pastorie uilzoiidert. Alleen in het huis van den predikant kunnen reizi gers onder dak komen, mits zij tevreden willen zijn met een klein vertrek de //logeerkamer*, eu dit is men al spoedig, wanneer er geen andere keus over blijft dan om in de open lucht te overnachten. Doch omdat men op IJsland niet alleen kan reizen en altijd vergezeld is van drie of vier personen, behalve een gids en een jongen voor de pairden, wordt van deze logeerkamerdie maar een kleiue bedstede heeft, weinig gebruik gemaakt, en meu neemt dan liever zijn toevlucht tot de kerk. De kleiue kerk te Thing- vellir is echter ditmaal voor deu koning en zijn ge volg ingericht, zoodat hoogstwaarschijnlijk velt der duizenden IJslanders den feestnaeht onder den bloo- ten heinel het hoofd zullen moeten nederleggen. Van Thing vellir is het piau om naar Keikivarik terug te keereti. Twee bals zullen in de hoofdstad worden gegeven, eeu aan de gasten en eenaan de inwoners. Te Reikiavik worden twee couranten uitgegeven. De eene verschijnt om de drie weken eu wordt uit gegeven door den lJslandsehen dichter Matthias Joch- mU860n, die o. a. Macbeth, Roineo en Juliette, Othello en Hamlet in het IJalaudsch heeft overgebracht. Al leen het eerste dezer werken is gedrukt kunnen worden en dat nog wel alleen door partteuliere inschrijvingen. Gooda, 8 AUOU8TU8. Bij Icon besluit is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan H. vau de Velde als 2d' luit. bij de dd. schutterij alhier. Men meldt oua uit Stolwijk: Onzen geaebten arts, den heer Bijlama, die roor het eerst in zijn nieuwe rijtuig zijne patiënten bezocht, was 11. Donderdag bijna een erg ongeluk overkomen. De landbouwer J. V., die ia besctionken toestand verkeerde, reed hem bij het wisselen tegen de wielen, Waardoor paard en rijtuig van den geneesheer in het water geraakten en den doop ondergingen. De heer BijUina wist er bij t|jds af te springen en alzoo het gevaar te ontkomen. Gisteren is te Stolwijk het il/} jarig zoontje van J. Zuidervliet iu het water gevallen en verdronken. Het Vaderland verneemt, dat een van de redenen, waarom de ministrieele crisis niet spoediger ten einde loopt, ook daariu moet worden gezoeht, dat de heer Heemskerk reeds voor eeuige dagen Z. M. den Koning om audiëntie heeft verzocht, maar tot heden geen antwoord heelt bekomen. Het Vaderland bevat een artikel over den nsiaisterieelen eed, naar aanleiding van het gerucht, dat de heer Heemskerk zou worden gemachtigd, zijn toekorastigen ambtgenoot deu eed af te uemeu. Het blad betoogt, dat dergelijke handeling onwettig zou zijn, eu zulks op grond van een wet van koning Lodewijk, welke nooit is afgeschaft. De opening der jabht op klein wild voor dit jaar iu deze provincie ie vastgesteld op Zaterdsg 5 September. De Staate-Courant van 8 de/er bevat het besluit van den 28aten Juli 1874, bepalende de plaatsing in het Staatibtai van het tasscheu Nederland en Groet- Hrittaunie op 19 Juni 1874 te Gravenhage geslo ten verdrag tot wederkeerige Bitlevering van misda digers. De misdrijven, ter zake waarvan uitlevering zal worden toegestaan, zijn de volgende 1. Moord (daaronder begrepen vadermoord, kin dermoord en vergiftiging), of poging tot moord. 2. Moedwillige doodslag. 8. Muutvervalsching of muntsehenais. of het des- bewust in omloop brengen van volaehe munt. 4. Valsokheid in geschriften, daaronder begrepen bet namaken van bankbiljetten, muntpnpier en open bare schuldbrieven. 5. Diefstal, daaronder begrepen elke diefstal, die door de Nederlandsche strafwet niet als eenvoudige diefstal (vol simple) beschonwd wordt. 6. Oplichting, knevela/y, verduistering of ontvreem ding door openbbre ambtenaren, met bewaring of ontvangsten belast. 7. Bedriegelijke bankbreuk. 8. Valsch JÊuigenis. 1-0. Opzetteu|te brandstichting. De uitlevering zal ook plaats hebben ter zake van medeplichtigheid aan de voornoemde misdrijven, mits zoodanige medeplichtigheid naar de wetten van beide de eontracteerende partijen strafbaar zjf. Naar men verneemt, ia na bet iawarkingtreden der verordeuiog op de droakeneehap te 's Hage reeds tegeu meer dan 80 personen op dien groud proces verbaal opgemaakt. (Vad.) Door den raad te Amsterdam is besloten dat na 1 Jan. 1875 aldaar geene honden als trekdieren meer mogen gebruikt worden. Men deelt ons mede, dat bij de betrekking vaa de Premieleening der R. K. Kerk te Oudenboseh de hoofdprijs van 10.000. is te baurt gevallen aan eeu lugezetene te Warmenhuizen, bij Alkmaar. Dit lot wse gedebiteerd door den beer de Lange te Alkmaar. Door de 's Gravenhaagsche tulnbouw-vereeniging is iu de groote zaal der „Vcretniging" (Willemstraat) te 'e Gravenhage eene tentoonstelling van bloemen, plan ten enz. tot stand gebracht. De planteo, zegt het D. v Gr., w|j noemen bier vluchtig de Coniferen, de Agave'a, de Brometiacecn, de Ceutaurea's, en de bloemen, vooral de rozen, reseda's, benevens de bloembouquvtten en ook de voorwerpen tot versiering dar tautooustelling, die «toer de bloemisten herwaarts werden gezonden, vormen een geheel, waarboven naar wanrheid het opschrift mag worden geateld zeldzuam schoon, eu dat verdient bezichtigd te worden door allen, die de planten en de bloemen liefhebben, gelijk zij de pogingen waardeeren van deze taiabouw-vereeniging, welke, voorgegaan door eeu werkzaam bestuur, eene dergelijke expositie vermocht tot stand te brengen. Onder de bekroonden komen o. a. voor J. van Veen te Boskoop, die de 2e prijs voor de fraaiste verza meling Coniferen kreeg en M. J. van Laren te Wad- dinxveen, die voor de fraaiste verzameling van 25 Coléus de 2de prijs als liefhebber en voor eenr ver zameling Groenten van den konden Grond (ingezonden tot opluistering) den lsten prijs verkreeg. Men verneemt, dat binnenkort bet prospeotus zal verzonden worden van een nieuw periodiek gesdhriit, dat onder den titel de Juridiecke Spectator zal ver schenen bij den heer D. A. Tliieine, en zich vooral ten doel zal stellen critiek der rechtspraak en wet* gering in Nederland te leveren. (Vad.) De Internationale zal te Utrecht nog eens weder trachten baar zinkentlep invloed te komen heretellen. Tegen Zondag den 9n Aug. ie b|j de wed. Esjelink in bet (Wed" een vergadering aaugekoudigd van de afdeelipgen 'a Gravenhage, Rotterdam, Amsterdam en Utrecht, in zoover deze aog besta,.t. Alle. werklieden wordeu uitgenoodigd, tegen 10 cents entree. De Haagsche correspondent van de „Independence Beige,, schrijft O. a. bet volgende Éeuigen tijd geleden heb ik u bericht, dat de Pruisische Uegeering voornemeus was de in Pruisen woonachtige Nederlanders het verblijf daar te intide te ontzeggen, indien z|j weigerden zich te laten na- turaliseeren. Thans verneem ik, dat men op het punt staat dien m>stregel ten uitvoer te leggen. De Neder landers, die te Kleef woneo, zijn uitgenoodigd zich alt Pruisisch onderdaan te laten naturaliaeeren of het grondgebied te verlaien. Wanneer men in aanmerking neemt, dat alleeu te Amsterdam en te Botterdam 40,(100 Duitschers wonen, die daar handel drijven, moet men zich met recht verwonderen over die bui tengewone gestrengheid. Van représailles zou geen sprake kunnen zijn. Van oudsher is Nederland een gastvrij land geweeet, en de grondwetgever heeft zorg gedragen die deagd te handhaven, door in art. 3 te bepalen s «Allen die zich op het grondgebied van den Nederlnntltcben Staat bevinden hebben gelijke aan spraak op bescherming van persoon en goed." Boven dien zal het ten uitvoer leggen van dien maatregel noodlottige gevolgen hebben, niet zoozeer voor onze landgepnoten te Kleef, als wel voor die grensstad zelve, die bijna geheel van de Nederlanders leeft. «Doch kan er al geen aprake zijn van repréaail- les, daarom beboaft de Noderl. Regeering nog niet lijdelijk toe te zien. llonderde Duitschers trekken pensioen van den Nederiandschen Staat. Eertijds wa ren alle gepensioneerden verplicht hun pensioen in dat laad te verteren nieta is gemakkelijker dia d»t besluit weer van krnoht te verklaren.» «Terwijl ik dit schrijft deelt men mij mede, dat die maatregel van Pruisen niet uitsluitend tegen de Nederl. onderdanen is gericht, maar in het algemeen tegen alle vreemdelingen, dat in de afgeloopen maand een aanvang is gemaakt met de uitzetting en dat onder hen, op> wie zij wefd toegepast, zich ool( twee Belgen bevonden, afkomstig van Luik en van Virtou. Hat zou derhalve voor ouze Regeeriug moeilijk zijn, zich bij het nemen van tegenmaatregelen te iaoleeren.» De 2Sste alg. vergadering dor Geldersche Maat schappij van Landbouw, doze week te ihlt-Bommel gehouden, werd geopend met een zeer belangrijke redevoering, door het lid der Tweede Kamer mr. D. J. baron Maoksy uitgesproken, over de verbetering der landbouw-nljverhód. De redenaar toóode aan, dat aan den landbouw nog veel oatbscekt, dat by de fabrieksnijverheid wordt aangetroffen en deze tot hoogen bloei heeft gebracht. Ofschoon hij de vraag of klein grondbezit beter is dan groot, voor geen abaolute beantwoording vatbaar aobtte, wees bij toch op de goede uitkomsten, die het eerste iu vele stre ken heeft opgeleverd, o. a. in Vlaanderen, terwijl de bodem van Engeland, grootendeeis in handen van enkelen, volgena lord Derby's uitspraak, tweemaal zooveel kon opbrengen als thans. De geringe pro ductie van den bodem is ook de oorzaak dat zoovelen van bet platteland naar de steden trekken. Eeu andere behoefte is kapitaal, dat te weinig in laud- bouw-ondernemingen wordt gestoken. Als middel tot verbetering w«rd ook op de verlenging der pneht- eontrneten gewezen, welke den pachter in staat stelt meer tot verbetering vhn den grond te doen. In Bel gië is daardoor de waarde van den grond sedert 1886 verdubbeld. Ook hooge loonen kunnen daartoe mede werken, daar de goedkoopste arbeid meegtal de duurste is, omdat hij bet minst opbrengt. Betaling bij stuk behoort boven dagloonen te gaaü. Ook de Staat kan veei doen om de productie vau den grond te ver meerderen, zonder daarom nog het recht te hebben zieb een deel dier vermeerdering, door toevallige om- alandighedou verkregen, toe te fclgenen, gelijk Stuart Mill beweerde. De spreker drong aan op verbetering van bet kadaster, op de aanlegging van een grond boek, om den overgang van onroerend goed gemak kelijker le maken, op afschaffing der hypotheekrechten en de invoering van hypotheken aan toonder, op goed landbouwonderwijs, betere landbouwstatistiek, spoor wegen, enz. - In een schrijven van mr. H. Ph. De Kanter in bet weekblad De Hervorming wordt medegedeeld, dat te Zwsrtewnal, terwijl de kerkeraad bezig was een nienwen predikant te beroepen, de pastorie verhuurd werd aan den nieuwbenoemdCn burgemeester, die zieh daar ook werkelijk geïnstalleerd heeft, zoodat do do- miné, alt hij komt, geen woning vindt. Naar men verneemt is gisteren ochtend omstreeks M/j ure brand ontstaan op 't IIijken te Tilburg, en zijn in ongeveer 2 uren tijd elf huizen in de aseh gelegd. Onlangs werd melding gemaakt van de arrestatie van Notaris V. te Sas van Gent. Naar aanleiding van die medadeeling schrijft J. P. B. Ktebooin te Westdorpe aan het Nieutet m Adv. tl. v. Vlaanderen dat deze notaris teu zij neut een wissel heelt gepro' tcsteerd, waan an het bedrag reedt des morgens ten kantore vau dien notaris doch in sijne afwezigheid was betaald. Door het bcstaur van de rederijk-kamer de Olijftak, kenspreuk „Labore et eonstantia,' te Antwerpen is het volgende schrijven rondgezonden: «Nog levendig is by ons de herinnering aan de genoegelijke oogenblikken, welke wij 't vorige jaar, tijdens het congres, te midden der Noord-,en Znid- Nederlandsche letterkundigen doorbrachten, en by ons uilwi bestond de wenacb, de panden gan broederlijk heid, toen aangeknoopt, nog nauwer te kunnen toe halen. Onze verwachting was op 't taal-congros van dit jaar gevestigd en innig verlangden wij binnen Leiden's wallen de broederhand aan 't Noorden te ko men reiken. Die wenseh kan niet rervald worden i het congres zal geene plaats hebben. Tot eene kleine vergoeding JfiÊv I ,erleu,ste'liBg, heeft de rederij klusser „de Olyftak» beslotsn, bij gelegenheid ven groote stads kermis (16 en 17 Augustus a. s.) een luisterrijk letter en toonkundig feest interichten, tot welks bijwoning Jftj de eer hebben alle Noord- en Zuid Nederlandsche letterkunde beleefdelijk nit(enoodigen. Dank anti de opreohte Vlaamwhgeiindhrid van ons gemeentebestuur, aal dit letterkundig feest plaats vin oen in den nieuwen tempel onter Vluamsche vader landse!» kunst, welke tevens bij die gelegenheid plwMtg wordt geopend. wl?* «itstzkenite redenaars uit Noord- en Zuid- Nederland juichten ons voornemen toe en verzekerden ons van hjtnne medewerking, teasriji.de voornaamste angers en zangeressen uit ons midden het muziekaal gedeelte met hun talent zullen opluisteren. Kosten nooh moeiten worden ontzien on» hot feest io alle opzichten schitterend te doen zjjp, waardig oon naam van de stad van Marnix en Plantijn, de ottormat, bij uitnemendheid, van echt vaderlandsohe kunst en wetenschap. Aan allen, die bet feest zullen komen bijwonen, wordt een gulhartig onthaal in de Scheldestad voorbereid. Door de innige samenwerkimr der beide deelen van ona eenig Nederland zal het weislagen verzekerd zijn. Dat dit feest etn echt broederlijke bijeenkomst zij en bijdrage door de onderlinge beoefening der Neder landsche letterkunde, door de opbeuring van tooueel en bouwkunde, tot de groei eu bloei van het ge meenschappelijk vaderland, in kunst, wetenschap, vrij- neid en welvaart is onze wenscli." Op het programma worden o. a. vooidraohten aan gekondigd van de hls. J. P. Hazebroek fBeethovens doofheid), dr. L. R. Beyneo, (het ouderwijs in de geschiedenis voor onzen tijd), dr. Jan ten Brink (de Ned. tetteren in de XIX eeuw, een tijdperk van fris- sohen bloei.) Emm. Hiel zal een trilogie uitspreken gewijd aan de Viaamsohe vrouweu, mannen en jonkheid. Overal bgint men reeds weder onrijp ooft tever- koopen Om de uadeelige gevolgen te voorkomen, die hieruit zoo licht voor kinderen kannen omstaan, dient de politie eer, waakzaam oog te houden op de' karren en de appelmanden van de rondventeis. Bo venal de ouders moeten thans op hun kinderen streng toezien, al willen ze ook een mitlere straf toepassen" dan die welke een Amerikaausche redacteur iu zijn blad schreef: „Ouders, doorzoekt de zakken uwer kinderen, zijn ze met onrijp ooft gevuld, dan ver dienen ze (iraf zonder ge e miezijn ze ledig, d,m hebben ze het slechte fruit in de maag en verdienen ze ook weder straf.» Menig landbouwer beeft bg het ziea der platen vau professor George Ville in zjjn werk over schei kundige meststoffen, waarin afbeelingen voorkoraeu van op onbemeste, met stalmct bemeste eu eindelijk met zoogenaainden scheikundigen mest bedeelden grond gekweekte tarwe eu andere planten, ougeloovig de schouders opgegaald en gedacht: het papiet is gedul- dig en de bijna dubbele hoogte van het stroo en zooveel grootere opbrengst .Hu zaad bestaan alleen lrt de Verbeelding van deu schrijver, of dienen als reclame om die inest toiteu aan deu man te brengen. Wie echter niet uit platen maar in de natnur, met eigen oogen het verschil wil zien tusschen plauten, gekweekt met of zonder kunstmest, dieu wordt aan geraden even eeu bezoek te brengen aau den moestuiu van de buitenplaats Dennenheuvel te Bloemendaal, alwaar vergelijkende proe en zijn genomen door den tuinbaas 1). J. l'.schnr, die «et genoegen aan ieder beiaugsteilaode zijn Turkscbe tarwe, zijne duivea- boouen enz. laat zien, over wier ontwikkeling hij, die altijd beweerde dat uiets boven stalmest gaat zelf het meeei verbaaad staat. Niet minder verras send zijn de resultaten op andere plaatsen als ook iu deu proeftuin bij de fabriek vau kunstmeststoffen te Halfweg, Hiiarlem-Amsterdsm, verkregen, wsar ieder vriend van den landbouw zich van de juistheid dezer mededeeling kan osertuigen. Cl) In de Angeburgeche Allg. Zeitung wordt een uit- noodiging gevonden van den heer Wegmann-Ereolani te Airicb, gericht aan alle vereenigingen tot bevor dering der verbranding van ijjken, met bet oog op de weldra in Dresden te houden algemeene vergade ring van leden dier vereenigingen. By die gelegen heid zal het stelsel Siemans-Keclam worden onder zocht. Mocht het blyken, aldus zegt de heer Wegmann- Jsroolani, dat het bedoelde stelsel niet in allo deelen door de gedelegeerden dier vereenigingen werd goed gekeurd, dan blijft nog immer bet middel orer, om deswege een prijsvraag uit te schrijren. Wordt daar entegen het stelsel als deugdelijk aangenomen, dan zal de vereeuigiug, te Zurich gevestigd, onverwyld tot de toepassing daarvan overgaan, en dit middel' in de plaats der gewone teraardebestelling bezigen Te Crefeld ia het plan geopperd een verbindings kanaal te graven tusschen den Biju en de Waal. Deze vaart zou uitgaan van Keulen en loopon langs Sochteleo naar Venlo, terwijl een tak zou gaan van Suchtelen naar Crefeld-Uerdingen. De kosten zijn begroot op ongeveer zes millioem gulden. I)e Opmer ker deelt omtrent dit pisn en de vroegere plannen van dien aard wetenswaardige bijzonderheden mede. Aan den hoogleeraar Henket is de leiding der voor- loopige opaamen en het maken van oen avant-preject opgedragen. Uit Zeist sobryft men aan 't V. 1).De school voor zoogenaamd Christ. Nat. Onderwijs, onder het beheer van deu Ned. Hervormden Kerkeraad alhier, heeft over hat vorige jaar weer *eu te kort van bijna 1500 aau te wijzen, niettegenstaande voor iederen leerling het volle schoolgeld wordt betaald. Voor de kinderen toch der bedeelden, die de school moeten be zoeken, wordt het schoolgeld betaald uit de armen kas, die bovendien ongeveer nijg gelijke som bynast, om het te kort te helpen dekken. De Aster Courant meldt het schier ongeloofelijke I feit, dat te Stadskanaal eene vrouw ziels beeft laten doodhongeren, omdat haar man haar deu sterken drank onthield, waaraan zij iu hooge mate veisioafd wus Eene jeugdige Nederlandse!» zangeres, mejuffrouw Kntpers uit Fraueker, die in het vorige jaar op de concerten in het badhuis te Scheveuiugeu veel tof heeft ingeoogst, heeft diïi eersten prijs auu het oou- se/vatoire te Brussel behaald. De vijftigduizend gulden, door mr. A. Verhuell ten behoeve van het te Bridle in aanbouw zijnde y «>or oude "o gebrekkige Nederlandse!» zeelieden geschonken, zullen overeenkomstig het verlangen van den edelen gever besteed worden voor den aan bouw van ée'n der vleugels van hqt monumentale gebouw. De aanbouw van die vleugel waarop de naam van Verhnell zal prijken, zal aan den heer Lok, op dezelfde voorwaarden, waarop hem de bouw van het hoofdgebouw, dat weldra gereed zal zijn, gegund werd, toevertrouwd woidou. De commissie vleit zich, dat zij door de liefdadigheid barer laudgeuooten zal lil staat gesteld worden ook den tweedei, vieugei te doen bouwen, eo alzoo de piachtige stichting geheel te doen voltooien. De jaarlijkse!» Algemeene Vergadering van de Broederschap der Notarissen in Nederland werd Dins dag te Breda gehouden. 111 leden waren opgeko men van de Werkzaamkdrn valt alleen te vermelden, dat twee aauvragen om garantie der kosteu iu proce dures, betreffende het recht vau overbedeeling bij scheidingeu, door de vergadering werden toegestaan. Na afloop der bijeenkomst werd door de Groote Socwteit een matinee musicale tereere der Broeder schap in 't Valkenberg gegeven. Daarna had in het Hof van Holland de gemeenschappelijke maaltijd plaats, aan welken door 86 leden Werd deelgenomen. De volgende vergadering zal te Utrecht gehouden worden. Men schrijft uit Almelo', aan het Vaderland: Elk jaar omstreeks dezen tijd, heelt hier een eigen aardige verhuizing plaats. Tal van jonge beereu van een bepaalden leeftijd «verkassen» dan van de Stad naar het Ambt, en zulks eenvoudig om geen schutter te worden. Gelijk men weet, is er een gemeente Stad- Almelo en gemeente Ambt-Aimelo, maar een schei ding tusschen die beide gemeenten is nergens zichtbaar, de grensscheiding bestaat alleen in naam; bier loopt zij dwars door een huis of eeu tuin, ginds snijdt ze zelfs een stokje van een huis af. Vreemde gevallen zijn daarvan bet gevolg; zoo zit men b. v. aan den disehde tafel met gerechten staat iu de Stad, de verbruiker zit in hrt Ambt Niet zeldzaam is bet geval, dat de denkbeeldige ge- meentescheiding, door de bedstede of het ledikant loopt,- zoodat meo met het hoofd of wel met de voeten in de Stad of het Ambt ligt, welk verschil nog al vaq belang is bij de berekening van den hoofdelyken omslag, die in de Stad aanmerkelijk hooger is dan in bet Ambt. Die nu iu het Ambt woont, behoeft niet te schutteren, vandaar de hierboven gezegde verhui zing Het voornemen bestaat eeuige huizen aan te bou wen op de gemeenlescheidiug, welke huizen zullen staau in de Stad, met uitzondering van één kamer met alcoof, om te verhoren aau eeu beer, die niet van schutteren houdt, tn vau één woonvertrek voor den eigenaar, om niet in de SUd te wonen voor den hoofdelijken omslag. Dikwijls is reeds de ver- eeniging lot één gemeente ter sprake gebracht, doch de hoofdelijke omslag is steeds het struikelblok. Ook de graaf van Almelo, woont in het Ambt. Volgens de Provinciale Noord-Brabantsche Ct. is de le luitenant v. A. te 's Hertogenbosch toor een raad vau officieren-commissarissen geljoprd op de tegen hem ingebrachtebesehnldiging v. te Venlo eeu wethouder, die geweigerd had met hem te duelleeren, op eene openbare wandelplaats met karwatsslageo te hebbeu mishandeld. Alweder staat een internationaal congres te Weanen voor de deur. Daar zullen besproken worden de maat regelen, die men zou kunnen nemen ter besoherming der insecten-etende vogels. Het initiatief tot d« congres zon worden genomen door de Itulinansohe en de Oostenrijksch-Hongaorsche regerringeu, die de zaak reeds vroeger hebben onderzocht. De Londensche Globe deelt het volgende mede Onlangs wandelden twee kinderen van den heer Itoos Philadelphia, in de Vercenigde Staten, in de naby- beid der ouderlijke woning, topu twpe hceren, in een rijtuig gezeten hen uitnoodigden om een wandelridje met hen te doen, waaraan door de kleinen gretig gehoor werd gegeven. Na een eind weegs te zyn weggereden hield het rytuig voor ean winkel stil en gaven de heeren het oudste kind eenig g«ld om iets te gaan koopen. Nauwelijks echter was dit den winkel binnen gegaan of het rijtuig verwijderde zieh snel met het andere kind. Deo volgenden dag maakte de heet R. bet geval in de dagbladen bekend, waarop al spoedig iu een advertentie aas den vader werd

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 2