BINNENLAND. Laatste Berichten. .Zal daze zaak al dan niet in den doofpot warden gestopt De Bonapart isten profiteeren van het zuigen dat hierover rust. Gedurende de vncantie zullen zij niet stilstaan. Zy rulleu den dagblodeu processen negens laster aundoeu, geloovende, dat zij zeker wogen zijn die te zullen winnen; wout ui wat men hun 11*11 feiten te laste legt, ook als deze waar zijn, ia laster, zoo die feiten van dien aard zijn, dat tij hen ia de achting van nndereu benadeeleu. En wat meu den Bonapart isten verwijt is ongetwijfeld van dien aard, en inen weet hoe zy bij het algemeen stemrecht van zulke veroordeeltngen partij trekken. Zal men licht ontsteken, ja dan neen? En zoo het licht niet verschijnt, wie houdt het tegen? - SPANJE. Aan de circulaire, door den Spaonsehen Minister van buitenlandsche zaken tot de vertegenwoordigers van die Mogendheid in het buitenland gericht, ont- leenen wij het volgende: Van den godsdienst en zyn verbeven voorschriften te spreken op het oogenblik dat de dienaars van het altaar zelf ztch aan het hoofd van legerbenden, van plunderaars en moordenaars stellen; er van te dur ven spreken en zijne gewijde gebruiken te ontheili gen te midden van plundering en inoofd er van te spreken om hein slechts tot een werktuig te miikcu, bestemd om de instinctmatige zucht n.*ar wraak eu bloed te voldoen, dat alles is erger dan de cynische geloofsbelijdenis van den bandiet, die begint mei alle gevoel van zedelijkheid en de stem vau het ge weten te onderdrukken. Dat de fueros bedreigd werden, was menigmaal het voorwendsel, waarvan men zich bediende om de gemoederen op te winden en partijgangers te wer ven. l)at voorwendsel is thans een uitgemaakte schandelijke leugen. Noch de Cortes, u.ch de Re geering hebben de hand geslagen aan een enkel hunner praerogatieven in de onrustigste tijdperken der revo lutionaire beweging heeft de iratie ze geëerbiedigd als een waarborg voor aller eendracht. Hoe hebben zekere provinciën die edelmoedige houding der Tie- geering beantwoord? Waardoor kunnen zij na dat alles haar tegenwoordigeti except iouerfen toestand rechtvaardigen Door de worsteling, die nog steeds voortduurt. Zóó eerbiedigen zij de inschikkelijkheid die ons de conventie vau Vergara ru de pen heeft gegeven. En hoewel de Carliskische opstand in zijn oorza ken evenmin is te rechtvaardigen -als hij iu zijn be doelingen is overeen te brengen met vrijheid en vooruitgang; ondanks de onbillijkheid, die er ue grondslag van is, verheugt hij zich iu de sympathie van persoueu die, welke ook hun politieke meeningeu mogen zijn, lofwaardige gevoelens verkondigen. Daar voor is geen verklariug te vinden noch in den partij geest, noch in de politieke meening, noefc iu bijzou- dere tij iingen en correspondenties Draconische bevelen, uitgegaan lv»n welbekende bevelhebbers, manifesten met een onbegrijpeiijkeios- zinnigheid door geheel Europa verspreid om oiimeu- scheiijke daden, vreeselijke gebeurtenissen te verkon digen, die de volken inet afgrijzen hebben vervuld, alles draagt bij om op authentieke en onwederlegbare wijze het onvergelijkelijk woest karakter-te cotiStatee- reu der daden van hen, die zich den mam toekennen van eenige verdedigers van den cbr.stelijken godsdienst. Wanneer ons leger door eenige kauousehoten de oproerlingen belet hun wapenen op onze kusten te ontschepen, dan behandelen zy ons u!s Vrouwen en kinderen bij monde van den opperbevelhebber van Biscay e, die verklaart, dat hij voor ieder projectiel, tegen hen afgeschoten, een der onschuldige gijzelaars zal doen fusilleeren. Generaal Concba antwoordt met een proclamatie, die vap een edelaardige gezindheid eu menscbelijkheid getuigt, op de lasterlijke verkla ringen van het hoofd der Carlisten. En men deci meert de krijgsgevangenen en fusilleert eeu weerloos vreemdeling, die te vergeefs op zyn nationaliteit en zijn karakter van letterkundige wijst, en men kon digt v; reede ironieden beschaafden volken aan dat niemand kwartier zal ontvangen. Waartoe te gewagen van de gruwelen te Cuemja bedreven, de branden, de diefetallen in huizeu en openbare gebouwen begaan, de zieksn die «it de ra men werden geworpen, de moorden op de openbare straat bedreven Dit toch zyn de tooneelen vau dat drama, hetwelk twee dagen heeft geduurd. Alles heeft men met voeten getreden, zelfs de waardigheid van eeu deugdlieveud prelaat. Dat alles geschiedde in tegenwoordigheid van een dame, een jeugdige vorstin, m wier gevolg zich dood en verderf bevonden. Behalve al de onbekend ge bleven 'misdaden, die toen werden begaan, hebben tal van geloofwaardige getuigen er nog aadere mee gedeeld, die maar al te zeer aanduiden tot welk een graad van eerloosheid onze doodvijanden zijn gekomen. Brieveu endagbladen, om niet te spreken van de officieele documenten, maken tot in de ge- V** ringste bijzonderheden melding van het ontzettend groot aantal onzer gevangenen, die meetloogenloos werden gedood te Oiot, waar zij waren opgesloten voor de komst onzer troepen. De pen weigert het verhaal van zooveel afgrijse lijkheden te vervolgen, en ieders hart wordt getroffen door afschuw eu walging bij de daden van (lie man nen, die zich Spanjaarden durven noemen. Om kort te gaan, ik kan Uw Excellentie verzekeren, dat bet tafereel, dat ik daareven jheb geschetst, niet te sterk is gekleurd overdrijving is niet eigen aan eeu gou vernement, dat achting ryor zichzelf gevoelt, wauneer het in zijn officieele documenten beschuldigingen op neemt. Ik heb slechts eeuige feiten als voorbeelden willen aanhalen, feiten die uiet zijn te loochenen en boven allen twyfel verheven zijn. De publieke opinie, vertegenwoordigd door al de geaitoriseerde dagbladen in Europa, heeft ze met klem veroordeeld door ze op voegzame en eerlyke wyze met de onze te verge lijken: aan den eenen kant de waardige houding »an ons leger, aan de andere zijde de barbaarschheid der opstandelingen. k Gouda, 13 Augustus. Op de Dinsdag gehouden vergadering der afd. Gouda vau de Holl. maatschappij vau landbouw is benoemd tot secretaris de heer N. Francois Snel al hier en tot afgevaardigden ter algemeene vergadering <le hh. L. A. de Vreugd te Stolwijk eu J. Verburg te Remwijk. Gisteren en eergisteren had te Amsterdam de jaar- lijksche algemeene vergadering plaats van de Maat schappij tot Nut van het Algemeen. De voorzitter, de heer T. Modderman Azn. opende de vergadering met eene rede over de kracht der Maatschappij. Daarna werd door den algemeenen secretaris uitge bracht het verslag vau het hoofdbestuur, aangaande den staat der Maatschappij en hare departementen en van zijne iurichtingeu gedurende hei afgeloopen jaar. Ann de orde was toen de wetsherziening, waaraan de vergadering de geheele zitting van Dinsdag en een deel van die van Woensdag besteedde. Het ontwerp der herzieiiiugscommissie werd met geringe wijziging in sty* geheel aangenomen. Het voornaamste der aangeuonen amendementen was de vaststelliug van een «ast quotum aan de algemeene kas voor elk lid ten bedrage van ƒ1.60. Van de punten op de beschrijvingsbrief vermeld zijn verder nog behandeld punt 6 eu 7. Overeen komstig punt 6 is besloten: //Namens de Vergadering eenige deskundigen, bui ten zijnen kring, uit te uoodigen, om in overleg, en samenwerking met enkele leden uit het Hoofdbestuur, iu 't algemeen de werking der schoolwetten van 1857 en 1863, en in 't bijzonder het verband tusschen Voorbereidend, Lager en Middelbaar onderwijs te on derzoekeu, en van hunne bevinding, zoodra mogelijk, een gedetailleerd rapport aan het Hoofdbestuur uit te brengen; verder met de bedoeliag: om aan dit ripport, voor zooveel uoodig aan de Departementen medegedeeld, voorstellen te ontleeneu 'tot zoodanige mnntregelen als het belang vort het onderwerp vordert. Fuut 7 was een voorstel van hel depart Doesburg concludeerende«dat de algemeene vergadering voors hands de wenschelijkheid van Postspaarbanken uit spreekt, ouder voorbehoud van later op de zaak terug te komen." De zaak werd daarop in handen eener commissie gesteld. De overige punten werden by gebrek aan tijd tot het volgend jaar verdaagd. H«t feest Dinsdagavond in het Park aan de afge vaardigden Van het Nut en verder aan de gewone bezoekers bereid, had in zoover van de ruwe weers gesteldheid te lyden, dat de tuin niet het groot genot van andere jaren kon Aanbieden, wijl de mu ziekuitvoering in de zaal plaatshad. Evenwel vergoedde daar de keurige uitvoering van het strykoreftest in mime mate, heigeen men miste. Na afloop van bet concert werd in den tuin met bet beste gevolg een vuurwerk ontstoken, waarvan de vervaardiger, de heer Ruy8ch, uit Utrecht, alle eer had. De geheele aansluiting van den spoorweg door Rot terdam zal zeker niet voor over twee jArett gereed zijn. Vroeger was bericht dat zy den Isten Nov. van het volgende jaar zou voltóoid zyn. De maatschappy tot Nut van Israëlieten in Neder land zal Zondag 30 dezer te Amsterdam, onder presidium van mr. A. de Pinto, haar jaarlyksehe algemeene vergadering houden, bij welke gelegenheid het 25-jatige bestaan dezer maatschappij feestelijk zal worden herdacht. De Vereeniging voor (le belangen des Boekhandels hield Dinsdag, onder voorzitterschap van den heer A. C. Kruseman,van Haarlem, bare gewone jaarlijk- scbe algemeene vergadering, in het lokaal de Gri«. keutuiü te Amsterdam. Ongeveer 100 boekhandelaren uit alle oordeu des lands waren bijeengekomen. De hoofdquoestie, die ter tafel kwam, was het behoud of de ter zyde stelling van het zoogenaamd vertaliugs- monopulie. In spyt eener heldere historische uiteen zetting door den voorzitter, waaruit bleek dat sedert vele jaren de meeuiug bestaat, dat dit monopolie in de toekomst onhoudbaar is, besliste de vergade ring met eene kleine meerderheid, dat het niettemin voor de leden der Vereeniging vooreerst nog wen- schelijk was. Op de door de Vereeniging uitgeschreven prijsvraag tot het leveren van een bibliograpliisch werk, waren twee antwoorden iugekomeu. Na het versing van de commissie van beoordeeling werd de eereprys toege kend aan den heer P. A. M. Boele van Heusbroek, te 's-Graveuhage, die een uitmuntenden catalogus had vervaardigd van Oostersche werken, van 1800 tot 1874 in Nederland en Nederlandsch-lndie «er- schenen. Voor de deelneming aan de te Philadelphia te houden wereld-tentoonstelling is op eene te Amster dam gehouden vergadering besloten tot het inzenden van collectief-tentooustellingeu uit Nederlandsche en koloniale voortbrengselen in verschillende groepen. Thans worden pogingen aangewend, om Adressen te doen teekenen, ten eiude vau de regeering te ver krijgen voorziening iu verschillende kosten, als: a. verzekering van vrije uit- en thuisvracht voor hunne goederen naar eu van de tentoonstellingb. schade loosstelling voor onkosten, aan uit- en inpakking en terugzending verbondenc. schadeloosstelling voor bewukiug, toezicht, schoonhouden, verkoopd. scha deloosstelling wegens middelen tot opstelling, deco ratief, wegens middelen, tentooiistelliugs-kasten en bureaux tot verkoop (arbeidsloon, materieel, opzicht, enz.): e. vrijdom vau in-en uitvoerrechten, hier en in Noord-Aaerika; garantie wegens vermis en beschadiging, g, garantie wegens brand-en zee-schade. Daarentegen onderwerpeu de inzenders zich aan eene preventieve kontrole van het ter inzending aan gebodene. Voor de vertegenwoordiging en vurzorg'iig der Nederlandsche belangen wordt gevvenscht niet slechts óeo lijksgevolmachtigde, maar tevens eenige zaakkundige, praktisch gevormde personen, door de inzenders in groep bij eigen keuze aan te wyzen eu door den Saat van genoegzame hulpmiddelen voor* zien, om hunne taak iu 't belang der nationale kunst eu uijverheid naar eisch te vervuilen. Zondag werd te Utrecht de aangekondigde verga dering gebonden vau de «Sociaal-democraiische Ver eeniging Kapitaal en arbeid" De ziltiug, eerst door 6, later door 60 personen bijgewoond, werd door den voorzitter ingeleid niet de aanprijziug eener wet, die vrije verkiezingen invoert en ook nnu werklieden vertegenwoordigers der Staten-Geuetanl geeft, die met het «volk* bekend zyn, daar de Tweede Kamer thans slechts het kapitaal vertegenwoordigt. Loons- verhooging, meende bij, baatte niet, want de pro ducten werden daardoor duurder. Hij droug aan op vereeuigiog eu samenwerking der werklieden, om té deeleu iu de genoegens, die het kapitaal afwerpt. Aan zijne opwekking, om over die denkbeelden te debatteeren eu er bezwaren tegén aan te voeren, werd uiet voldaan, zoodat de bijeenkomst gesloten werd, na kennisgeving, dat er gelegenheid bestond om lot de Vereeniging toe te treden. Een treffend ongeval bracht Maandag avond te Wor- merveer veel ontsteltenis te weeg, en dompelde eene familie iu diepen rouw. Twee ingezetenen dier plaats, vader en zoon, gingen bij een opkomende onweers bui langs den weg van Krommeuie naar huune woonplaats, toen beiden werden getroffen door den bliksem, die den zoon dadelijk dóódde, en den vader bewusteloos neder wierp. De zoon laat eene jonge weduwe na zonder kinderen. Voor eenige dagen werd te St. Jnosteen by de wed. 8 Aerts, rentenierster, een naamlooze brandbrief onder de deur gestoken. De schrijver eischte daarin, dat de som van 125 franks in een beurs met een lint er aan op eeu bepaalde plaats moest gelegd wor- don. Bij niet-voldoening aan dien eisch zou 'hy baar huis doen springen met buskruit en haar alzoo mede het leven benemen. De politie, daarmede in kennia gesteld, deed ter aangeduide plaatse een zakje met steentjes gevuld leggen en hield daarbij de wacht. Een paar dagen later naderde zekere F. P., timmer* mausknecht, zeer voorzichtig den boom, waaronder de bears i*. Na herhaalde malen omgezien te heb ben, nam hij haar en wilde voortgaan, dooh na had hy te doen met de politie. Eergisteren is hy als ver moedelijke dader naar Goes getransporteerd. Do wed» Aert", die door dien brief zoo zeer verontrust is ge worden, is meer dan 70 jaar oud. Men meldt uit Lage Zwaluwe: De zalm is in'bat Ho.laudscli Diep zoo talrijk; als hy iu vele jareu niet geweest is. Tot iu de haven van Moerdijk zwemt hij. Zelfs ino'et iemand daar eeu felm met de hand gevangen hebben. Hij Wordt hier voor 10 stuivers het halve kilogr. verkocht. Tot den Uo dézer hebben de liefhebbers der sterre- kunde weder gelegenheid om, bij helderen hemel, den jaarlijks om dezen tijd eu"vi»ndeu 12u tot den 14n November terugkcereyd/n regen vau vallende sterren wuar te nemen Het punt waar deze waarge nomen kan worden moet .zich iu het nooroosten, tosschen de sterrenbeelden Cassiopeia en Perseus, bevinden. In 1833 werile» door eenige s'errekundige in-Noord-Ainerikttbiuneu negen uren minstens 240,000 vttlloude sterren geteld en iu 1866 nam men er ook verscheiden duizenden van waar. De eerste nauwkeurige Waarnemingeu over de val lende sterren werden iu 1798 door de sterrekundigeu Benzenberg cn BranJes verricht, die den afstand, de snelheid en de loopbaan dezer hemellichamen trachtten te berekenen. Sedert dien tijd is men steeds met de observation voortgegaan. Over de eigenlijke zamen- •telling der vallende sterren verkeert men nog in het ouzekefe, doch men veronderstelt tegenwoordig vrij algemeen dat zy, evenals de vuurkogels en meteoor- •teeuen, kleine lichamen zijn, die z:ch met dezeifde «nelheid als de planeten voortbewegen, en overeenkom stig de algemeene weiten der zwaartekracht eeu kring vormige loopbaan roudom de zou beschrijven. Zoodra zy iu haar loop den dampkring onzer aarde ontmoe- ieu, vertonnen zij zich als lichtgevende massa's aau ons oog doch het is nog geheel onzeker of er, onder bet groot aantal als vonken langs den hemel voor schietende lichamen, ook nog uiet verschillende zijn v»u geheel anderen aard. MiddelbCt.) Zijn wy wel ingelicht, dan is den fiuancieele toe stand ten aanzien van Oost-ludië op dit oogenblik hoven verwachting gunstig. Het slot van rekening o*er 1866 (vroegere dieustjzou eindelijk zy is gecon stateerd, en dieutengevolge ook dat »an het dienst jaar 1867, het eerste j.»ar van werking der compta biliteitswet van 1864. Alle uilgaveu tot en met 1874, de buitengewone wegens de expedition naar Atj 111 inbegrepen, zyn gedekt» evenals de gewone by drogen tot de begrootiug vau het moederland. l)e ontworpen begrootiug voor 1875, met inbegrip vau de buitengewone uitgaven voor Oorlog en Ma rine, zou evenzeer met een overschot van ongeveer 10 millioeu als gewone bijdrage voor Nederland slui ten. l)e vergoeding aan de Inlandsche hoofden voor ingetrokken hcerendiensten schijnt onder de uitgaven uitgetrokken, evenzeer als onderscheidene openbare werken. Die gunstige uitkomst zou zijn verkregen, tonder hooge opvoering van de raming der middelen, daar de gemiddelde koffieprijs in 1875 sou zyn ge- roam l op slechts 47 cent per 5 hectogram, de tin op 55 eu de landrente op 16 millioeu gulden. De hoeveelheid koffie zou geschat zyn op 750,000 picols. Ook de overige middelen zouden met matigheid zijn begroot, Een paar knapen te Maastricht, de een zoon eener geachte Zwolsche familie, die te Maastricht zyn op leiding genoot, hebbeu hun woning verlaten en zyn naar Luik en verder naar Parys vertrokken teo einde dienst te nemen bij de Carlivteu. Gelukkig dat eeu schoolkameraad het uur van naukomst te Parijs ver klapte, waarop per telegram de aanhouding dier kna pen werd gevraagd. Hieraan is met de meeste bereid willigheid voldaau. Zij zijn ondereskortcgetransporteerd naar Charleroi, waar zij door de familie en den pa troon in ontvangst zijn genomen en naar bier terug gekeerd. De Zwolsche knaap ia nu reeda voor de tweede maal het huis van zijn patroon ontvlucht, hoewel hy daar zeer minzaam word behandeld. Naar wij vernemen, bestaat bij den Minister van Oorlog bet plan om aan ongehuwde ónderofficieren fcy engagement voor 6 jaar een premie ntn/600 toe te kennen, met dien verstatade, dat zij daarvan -/ 100 in de hand bekomen en de overige/500 te hunuen name op het Grootboek der Natiónale Schuld zullen worden ingeschreven, om na eipiratie van dienst tijd, met rente op rente, te hiinher beschikking te komen. toóóht dit plan tót uitvoering en de maatregel inderdaad in werking kómen dan is daarvan ie ver wachten, dat hy een gunstigen iuvlded op de vry willige dienstneming zal uitoefenen; wént óm eenmaal die •om van ƒ600 te kunnen bekomen, moet men eerst soldaat en korporaal zijn geweestterwijl de bepaling, fot ds premie by reengagement nogmaals wordt toto- fmfan, aeker voor de meeste goede ouderofficierén krsohtlg genoeg zal zyn om hen te bewegen licb «a Hjirige dienst nogmaals te verbinden. De maatregel zou ongetwijfeld kostbaar zijn maar de nood dringt, en onder den drang der omstandig heden Schijnt hij zich dus wel aan te bevelen. Niet alleen toch mag men verwachten, dat de lust tot dienstneming er door zal worden aangewakkerd, het incompleet aau kader zal verminderen en men weder een oud gediend kader bekomen zal; maar er wordt ook bij gelet op de toekomst van den onder-officier. De Minister zon toch niet slechts een hooge premie toestaan, maar ook voogdijschap oefenen over het grootste gedeelte dier som, verzekering der toekomst van den onderofficier, die bij het verlaten der dienst op jeugdiger leeftijd uiet geheel hulpeloos zoo zijn totdat bij een civiele betrekking gevonden heeft en in het kapitaaltje lichtelijk het middel zou bezitten om zich een bestaan te verzekeren, of wanneer hij eerst op rijperen looft y«l de dienst verlat, uit bet misschien meermalen verdubbeld en met renten aan gegroeid kapitaaltje een genoegzame toelage bij eveutueel pensioen of andere middelen v,tn bestaan zou trekken om niet meer hulpbehoevend te zijn, maar onbezorgd den ouden dag te kunnen te ge- moet zien. {Dagblad.) De Independence verhaalt het volgend vermakelijk staaltje van de manier waaróp door een Fransch blad het systeem vau roof uit andere couranten wordt toegepast. De Independence zelve had vóór eeuigen tijd medegedeeld dal iu bet schilderijen-museum te Brussel een paar stukken van Rubbeus door een nederstortend gedeelte van de zoldering beschadigd waren. Een Fransch blad, de Memorial d'Amiens, neemt dit verhaal over, doch maakt van het Hrus- selsch museum de schitderijen-vec&ameuug iu de Louvre te Parys, brengt het feit in verband tot de gruwe len der commune en knoopt daaraan de volgende stichtelijke overdenkingen vast «Het vernietigingswerk van de Communisten is, naar men weet niet volkomen gelakt l)e brand, door deze fractie van de republikeinsche party aange stoken, heeft tot haar grooteu spijt de Lont re en de daar bewaard wordende meesterstukken ontzien. Maar het gedeelte van het gebouw dat afgebrand is, wordt thans weder opgebouwd eu in afwachting dat dit afgeloopen zal zijn, heeft men eenige schilderijen, waarouder ook stukken van Rubbens in eene nieuw gebouwde zaal geplaatst." Volgt het verhaal van het ongeval, dat met deze treffende toepassing besloten wordt. «Zeker is de betrekkelijk geringe schade, die aan de schilderyen is toegebracht, pog veel te groot voor alle vereerders van den groot» ten meester der Vlaamsche school. Maar wanneer men bedenkt welk een gevaar de meesterstukken van Raubens geloopcn hebben door de toepassing van sommige hedeudaagsche staatkun dige leerstellingen, dan moet men het een geluk noemen dat de veroorzaakte schade uiet belangrijker geweest is.* Aan een brief uit Parijs a.tn het Handelsblad ont- leeuen wy het volgende: Parijs blijft toch altijd eeoig en onweerstaanbaar, schoon en verlokkend bij uitnemendheid. Alles, wat men er doel, gebeurt met gratie eu smaak be halve de faits et gestes der Nationale Vergadering. Toen zelfs de gartjons van een caté chantant in de Chaaps-Elysées ons dezer dagen door een zeer slim manoeuvre op een paar stoelen hadden doen plaats nemeu, die wij als de zetea van de bezoekers tegen 1 frank iu vertering beschouwden, en net naderhand bleek, dat juist voor die gereserveerde plaatsen 3 frank gerekend werd, verontschuldigde men zich zoo beleefd en keurig, dat wij' bijua geëindigd zouden zyn met ban wederkeerig onze excuses aan te bieden. Vooral het«ces messieurs nous out fait l'honneur de s'asseoir sur ces fauteuils," zoodat het nu onmoge- lijk zou wezen minder dan 3 frank aau te nemen, was onbetaalbaar. l>e eeuige onbeleefde man te Parijs is de koetsier, die amper bedankt als ge hem 40 centimes fooi voor een rit van 1 fr. 50 ceutiroes geeft. Dosh ligt bier niet meer de schuld aan bet publiek, dat hem ver wend heeft? «In 1864 gaf men een koetsier voor een rit nog 20 centimes", zoo vertelde me een aar dig Parijzenaar. «In 1867, het jaar der wereldten toonstelling, kwam 25 centimes reeds in zwang. Toen de koetsier daarvoor oiet eens bedankte, gaven de gullen 30 eu toen hy ook zelfs daarvoor geeu teeken van dankbaarheid toonde, stopten de dwazen hem 40 oentimes in de hand. En nu geeft men reeds 50 centimes en gaat het allengs zóó ver, datdegansche Fransche rente weldra in fooien zal uitgegeven worden." Trouwens, wy Hollanders zijn er min of méér aan gewoon, en de onbeschoftheid onzer koetsiers kan gerust met die der Fransche wedijveren. De con ductors der spoortreinen daarentegen beoefenen die echte Fransche beleefdheid, welke u zoo aangenaam aandóet; het welluidend en vriende.yk «en voiture, messieurs!" maakt een geheel anderen indruk als het barsche en bevelende: «eiusteigen" der Noord- duitsche conducteurs. Te Query wordt tegenwoordig uw bagage nage zien, met eene welwillendheid, alsof Frankrijk richt om geene inkomende rechten beko-nmerde. Eeu be ambte schrijft voor den vorm uw mam en woonplaat» op een beduimeld vel papier, eu veischaft u hierdoor in eeu oogwenk den toegang tot den restaurant vau het grensstation, waar ge vrij oeproeveu moogt binnen 15 minuten een diner te wroriwreii. De man aan het buffet 1de c inductrur van het spoorwegdiner, de weêrgaloo/.e tijdwijzer. Nauwelijks hebt ge uw pottage geuuttigd, en somt de garcou u ai de schotels op, of ter gems steding toept de mau aan het buffet, die uw a.w/uliug ziet eucoie douze minutesDe groenteu komen aan, /ij tuc'ieu u toe, inaar ge vreest, dat de tijd u zal outbr ken. Aan 't buffet worden nu negen vingeis opgelie»en en roept men encore neuf minutesTelkens is het signaal aan het buffet in verband met den loop van het diner, tot eindelijk, bij liet a titbiedeu van de koffie, de hand nog drie vingers ophef, en troostend ver zekerd wordtnog drie minuten l Parijs mist min of meer zijne vroegere levendig heid, Alle winkels zijn "pen, schitterend en met dien fijnen smaak uitgestald, w iarvdumen ginds het geheim bezit; alle koffiehui/en en restaurants lokken u door hun fonkelend spiegelglas eu ryk verguldsel, hun drukte en zachte divans; inaar toch bespeurt men spoedig, dat hel meereudccls vreemdelingen zijn, die de plaatsen vullen, en dat de ontzaglijke leveu- digheid der Boulevards van vroeger, veel verdwe nen is. Eene ziekenoppaaseres in het welbekende M lisou de santé Dubois, in de rue du Faubourg Saint-Denis, was dit volkomen met mij eens. Ik was naar Parijs gevlogen, om eene bloedverwante, die ginds plotseling ernstig ziek was geworüen en in genoemd hospitaal haar intrek genomen had, te bezoekeu. Dit gasthuis voor betaleude zieken heeft een zeer goeden naam, bezit eene groote uitgestrektheid, een fraaien Hu in en alle gemakkeu, die de wetenschap vordert. Doch eeu Hollander vindt bier allerlei dingen, die hem hinderen. Wij vooral, die schuifgordijnen en horren voor onze ramen plaatsen, ergeren ons hier telkens. Vooreerst is het lugubre; «Gedeukt te sterven," waaraan de dagelijksche lijkmissen in de kapel van het gasthuis herinneren, voor een zieke niet zeer verkwikkend. De verpleegde beseft, dat de dood weer eene overwinning op d$ wetenschap behaald heeft, en vraagt zichzelven onwillekeurig af, wanneer het nu z ij n e beurt zal weze^. DdU schijnt er in een Fransch verplegingsgesticht een zekere sans-gêne te heerscien, die van een zie kenkamer bijna een receptie-salon maakt. Eerst maakte de couranten man, zonder kloppen, zijne opwachting eu kwam aan de oppasseres haar Petit Journal bren gen. Er ontstond nu een levendig gesprek tusschen beiden over de politiek vau den dag de couranten- rond venter was republikein eu de oppasseres Bona- partiste, en deze laatste was op het punt bij haar hartstochtelijk pleidooi het drankje te offpren, toen eene andere oppasseres met het ombijt binnentrad. Deze was de type der aardige, vroolijke, bevallige F an<;nise. „Qa fera du bien a mademoiselle! voila tout ce qu'il lui fautsprak ze op inttemendeu toon. Wij babbelden met haar en gaven onze verbazing te kennen, dat zoo'u levendige Francaise nog niet ge trouwd was. «Mon DieuJe m'en étoune moi- mmemais je n'ai pas eu le temps de me saarier Saus (ja P; Nu werd de deur geopend door den klerk van het gesticht, die eveneens, zonder zich te verontschuldi gen, binnentrad en het geld kwam ophalen. Het merkwaardigst van aPes was de optocht der doctoren, die kort daarop plaats had. Vijf mannen, in zwarte buizen met lange witte voorschoten tot op den voet, tradeu in processie de kamer binueu. Ik dacht het eerst, dat het gar(jons uit een naburig café of rvstauraut waren, die le menu du jour in triurnf kwamen mecdeelen. Hun stil cortege bracht ook mejuffrouw Angot's zauienzweerders in herinne ring. Toen eohtpr de eerste gar(jon zich aan het ziek bed neerzette en de kranke toesprak, bespeurde ik tot mijne verbazing, dat het niemand anders dan do bekende doctor Fériol was, gevolgd door zijn gene ral en staf. De apotheker met een rel papier in du hand ontbrak er zelfs niet aan. Eene korte poos daarna verdween de bende, en ik beklaagde de zieke die, alhoewel 13 frank daags voor hare verpleging offerende, niettemin dezen stoet dulden, moest. Parijs, 12 Aug. Volgens de degblsden bed Be- zaine reeds sedert res weken het plan tot ontvluchting beraamd. Men weet nog niet eeker, w.iar bij zièh thans berindt. New-York, ll Aug. De oproerige bewegingen ouder Üe negert in Arkaasas nemen toe. Op bet

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 2