Mill Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. N° 1557. BUITENLAND. 1874. Woensdag 10 Augustus. ewerkt I, briek I.” jlist, ouda. aping Oe ÏOZ (VAR 'IER, Bultenlandsch Overzicht. 55 o O o s* 55 M 5TUS zijn de den loop )ELEN en 't óór den rer- n»a. GOUDSCHE COURANT. PGARNITU- PATA1RES, MBRASSES, afmetingen, ÜTZAKKEN, ten Kantore JN DROOG-. kilo 46 Ct. 24 22 lood 16® 1 kilo 20 15 jrijs aan huis O m O w LNTAL0N8, de vrij staande, Choco bevelen. Jr., 70., lopera te be- i nog bestel- ENSAP aan- en 121/, Cent flesschen te door otheker en Gouda. ■STUS 1874, Lokaal aan an ruim Ipapler, re Kleuren en Vergulde EN GELAND. De eerste zitting van bet Eugelacbe parlement onder het nieuwe ministerie Disraeli behoort thans tot de geschiedenis. Reeds zijn de heeren wetgevers het gewoel der rensachtige hoofdstad ontvlucht om in de Engelsche zeebadplaatsen ot in de Duitscheen Zwitsersche bergstreken te gaan nadenken over den zonderlingen loop dien de zaken kunnen nemen, daar thans het onafhankelijkste land der wereld dooreen conservatief ministerie bestuurd wordt. Wat dit con servatieve bewind tot dusverre op wetgevend gebied heeft uitgevoerd, was zeker niet radicaal, maar even min conservatief en had in Gladstone’s tuin evengoed kunnen groeien als in dien van Disraeli. Men kan eigenlyk zeggen dat hier eenvoudig hetzelfde heeft plaats gehad wat in de ontwikkelingsgeschiedenis tener taal gebeurt, wanneer het eene woord de plaats van het andere inneemt. Disraeli is met zyn persoon en met zijne liberale redeneerituen op de plaats zyuer tegenstanders gaan zitten, hij heeft hen met huu eigen wapenen bestreden en, ten spijt van alle ongunstige voorspellingen, zit hij bij het eiude der zitting nog even stevig op zyne plaats aan de recaterhand van den speaker (den voorzitter van het lagerhuis) als op het oogenblik dat de verkiezingen plaats hadden. Hetgeen in deze zitting op den voorgroud trad, was de behandeling der kerkelijke aangelegenheden. Het leek somtijds alsof het parlement in eene kerk vergadering veranderd was. Het was voornamelijk de voortwoekering van den katholieken invloed in de plechtigheden der Engelsche staatskerk, welke Disraëli zocht te bestrijden, en daarmede heeft hij zich in Engeland over het algemeen veel bijval verworven. Hoe meer het ultramontan'sme zijn invloed op het vaste land verliest, zooveel te meer richt bet zyne blikken op de Britsche eilanden Op liet eene, Ierland, is Rome onbeperkt beer en meerster; op het andere zyn machtige stroomen waar te neuten, die allenaar de eeuwige stad heenvoeren. De Engelsche staats kerk is katholiek van afkomsthare leerstellingen en plechtigheden overschrijden reeds in menig opzicht de grenslijn welke haar van Rome scheidt. Ouder de Anglicaansche geestelijkheid vindt meu een geheele partij welke hare voorliefde voor het katholicisme niet onder stoelen of banken steekt, die aan deu katholieken voorraad van kerkelijke gebruiken het een sieraad na het andere ontleent en daarentegen de Engelsche staatskerk van haar protestautsch karak ter zoekt te berooven. In deze bedoelingen wordt de partij ondersteund door de zonderlinge vei hou ding der kerketijke rangen ouderling Een aarts bisschop kan een onwillig geestelijke negens de onge oorloofde invoering van katholieke kerkgebruiken niet Ver verantwoording roepen, indien hy de verbazend groote kosten van het proces niet uit eigen..beurs verkiest te betalen, en zelfs in dat gevnl duurt de rechtsvervolging nog jaren lang en eindigt zij dikwyls met de zaak te laten zooals zij was. Teneinde in dien toestand verandering te brengen diende de aarts bisschop van Canterbury zijn wetsvoorstel tot kerkelyke tuch in. Daarbij werd een kerkelijk gerechtshof inge voerd, met een kerkdijken opperrechter en met ver mindering der kosten gepaard. Toch zal deze wet in haar tegen w oord igen vorm nog niet veel baten. Zoolang de aanklager zich niet op deu aartsbisschop beroepen kan, indien de bisschop zijn klacht afwijst, zullen de rituabsien hun streden niet upgeven, daar er onder de bisschoppen zelven gevonden worden die tot de i/kleine, maar gevaarlijke sectie* behooren, welke de Engelsche kerk naar Rome zorkt te dri ven. De parlementszitiing was dit jaar echter te ver gevorderd om het beroep in laatsie instantie op den aartsbisschop te kuuneii doordryveu, zoodat het lager huis daarvan afzag ten einde de geheele wet niet De telegraaf deelt uit Frankrijk den uitslag mede van de verkiezingen in het departement Calvados; deze is niet zoo gunstig voor de republikeinen als men dit na de woelingen van de Bouapartisten en de onmachtige intriges van de Broglianen of Septennalieten had kunnen verwachten Paul Aubert immers verkreeg 27272 stemmen en de geheime Bonapartislische Brogliaan Lepro»ost 40794 stem men; de legitimistische caudidaat Fontenelle ver kreeg 8978 stemmen. Bij de verkiezing iu het zelfde departement in het »orige jaar was de ver houding juist omgekeerd; toen hadden de republi keinen de meerderheid, terwijl de Bonapartisten het nummer hadden, thans door de legitimisten ge- tr- kken. De mededeeling betreffende h*t groot aantal Katho lieke Vereengingen, zoo van meunen als van vrou wen te Berlijn, aldus meldt men uit Fulda, aan de Bank- vnd Hand.-Ztit., heeft algemeen en ten zeerste de aandacht getrokken. Enkele ophe.deringen ten a inzien van het tijdstip van haar ontstaan zullen derhalve am velen waarschijnlijk zeer welkom zijn. Meer dan de helft dier Vereenigingen, aldus gaat de berichtgever vooit, zijn in de jongst verloopen vijf jaren gesticht. Het is nu ongeveer vijf jaar geleden, d 4 de cleric de richting te Fulda zich van alle gezag meester maakte en binnen dit tijdperk is de groote meerderheid dier Vereenigingen in het leven geroepen. Onder de tegenwoordig bestaande veroeni- gingen wordt geen enkele meer gevonden, die uiet een geestelyke, hetzij een kapelaan of een hoogere geestelijke, tot stichter heeft. Zy zijn alle geschoeid op een en dezelfde lees;, maar elke vereeniging heeft daarbij nog zekere speciale verordeningende herkomst dier bijzondere bepalingen laat zich gemakkelijk onder kennen. De eerste vereenigingen dagteekenen uit het jaar 1851. In gemeld jaar hebben geestelijken, behoo- rende tot de orde der Jezuïeten, een missie gehou den te Fulda en zy zijn het, die destijds de grondslagen hebben gelegd, waarop later is gebouwd; zij hebbeu de zaden van onverdraagzaamheid gezaaid, welke later zoo welig zijn opgeschoten. 0 >k aaa de Franciskanerorde moet een zeker aan' deel in dit werk worden toegekeud, enkele vereen i- gingen „van de derde orde* zijn door ben gesticht. Aangainde één punt bestaat onder de personen, die met den toestand te Fulda van nabij bekend zyn, geen verschil van gevoelen. Indian de heer Homann, indertijd deken van het kapittel, de be noeming tot bisschop niet van de hand had gewezen, dan zou Fulda thans bet schouwspel niet opleveren, hetwelk nu wordt waargenomen. Zoo iets zóu niet mogelijk zijn geweest. Het totial dier vereenigingen is thans geklommen tot 26 en bel aantal inwoners bedraagt ruim 10,000. De Spaansche offioieuse telegraafsche berichtgevers gaan voort met mededeelingen betreffende erkennin gen van die regeeringdie van Italië moet gevolgd zijn, terwijl die van Rusland en Oosteuryk spoedig zou komen. Men weel, dat deze Spaansche bericht gevers in hun optimisme voorbarig zyn, maar toch de zaak hier by het rechte eind hebben. De erkenning door de Mogendheden is een harde slag vóór Don Carlotdat komt er van, wanneer men gaat moorden en rooven. De Zwarte pretendent wil zyn zaak nu redden door zich te verdedigen by «de Christelijke Mogendheden.* In een stuk dezer dagen tot die Mogendheden gericht, geeft hy een overzicht van de gebeurtenissen, welke zeden zijn op treden aan het hoofd der Carlislen hebben plaatsge had en beroept zich op zyn erfrecht. Met betrekking tot kapitein Schmidi zegt hy, dat een vreemdeling, die aan een burgerkrijg deelneemt, daardoor zijn in ternationale vechten verliest en zich asn represaille maatregelen blootstelt. Ten slotte geeft hij zyn volle Vertrouwen te kennen op hei gevoel van gerechtig heid der //Christelijke mogendheden* en uit de hoop, hadden teruggevonden, stapten we daarin over en we lieten onze boot door een der matrozen naar de kust terugbrengeu. Zoodra we aan boord van het schip waren, gaven mijn neef en ik den kapitein, daar het reeds 1 uur na middernacht was geworden, bevel om terstond weg te stoomen en direct naar Genua terug te gaau, waar wij den lOu Augustus des morgens om 11 uur aan land gingeu. Dit, mijnbeer! is de waarheid en ik heb de eer te groeten. La MauÉchale Bazaink.* dat zij zich niet met Spanjes zaken zullen bemoeien. Het Noorderleger heeft wedêr versterking ontvan gen. De opperbevelhebber ZaWala heeft Vittoria vau leeftocht voorzien en is daarop naar Miranda terug gekeerd. Geen at rijd dus nog. FRANKRIJK. Mevr. Bazaine heeft den volgenden brief geschre ven aan deu Fianscheu Minister van binueuhndsche zaken, generaal Chabaud-Latour Spa, 16 Aug. 1874. Mynheer de MinisterBy myn aankomst alhier lees ik iu de dagbladen, dat teu gevolge van de vlacht van deu Maarschalk eeuige gevangennemingen hebben plaats gegrepen. Het was reeds mijn voorne men u over deze zaak te schrijventhans is mij uit ten plicht geworden. Zoek geen medeschuldigen; want zy zyn er niet Mijn neef, de heer Alvarez de Rul en ik zyn dege nen, die alles hebben tot stand gebracht. Toeu ik zag, dat er geen verandering kwam iu de behande ling van den Maarschalk en daardoor zyn leven be dreigd was, beb ik besloten hem lot vluchten te o verreden. Ik verzocht mitsdien mijn neef, wieu zoo iets door zijn onafhankelijke positie vrijstond, mij te helpen, en wij beloofde» elkander alles zelf te doe», om niemand verder te compromitteert. Ik deel u thans nauwkeurig mede, wat er is voor gevallen in de hoop de justitie voor te lichten eu te verhinderen, dat onschuldige» nog langer in den kerker rnchten. Ik verliet Spa 29 Juli, in gezelschap van myneu neef, wiens toeweiding elke proef heeft door gestaan. Wy begaven one naaeJ^nnUA, waar wy 2 Augustus aankwamen. Maandag den 3<ieu gingeu wy naar de maatschappij l’eirauo Danovaro, om een pleizierstoomboot te huren, onder voorwendsel, dat we een tochtje op de Middellaudsche Zee wilden maken en op voorwaard»*, dat wij geheel en al over het vaartuig beschikken konden. Zaterdag 8 Augus* tus verlieten wij 's morgens te 5 uur de haven van Genua. Nog in den loop van denzeliden voormid dag kwamen wy te Porto Maurizio aan, waar wij door het slechte weer gedwongen waren te overnach ten. Deu volgenden morgen, deu 9de, voeren wy naar San Rome, waar den dag doorbraebteu. Tegen 8 uur gaven wij den kapitein last naar de golf Juau te varen, daar wy, gelijk wy hem zeiden, een bcdieude wilden afhale^uit een aan ds kust gelegen villa; want de kapitein wist niets vau ons plan. De Maar schalk had, door middel vat» woorden, die ik iu myne brieven met sympathetischen inkt geschreven had, bad bericht gekregen dat hij terstond na aan komst van een stoomschip in de golf Juau toebe reidselen maken moest om ’s nachts van bet eiland af te dalen. Toen de kapitein heengaan wilde om zyn patent in de golf van Juan te laten visiteereu, vroeg hy ons, waarheen en hoeiaat wij wildeu weg varen. Wij gaven hem ten antwoord, dat wij ons zouden begeven naar eene zeer dichtbij gelegene villa om een bediende en misschien ook een kamenier te halen en dan tegen middernacht naar Nizza terug varen zouden. Om 7*/g uur verlieten we het stoom schip met boot; we lieten ons bij La Croizette aan land zetten, om zelfs niet de matrozen van het vaar tuig te compromiteeren. Van daar begaven wij ons te voet naar Da Cruizette, waar wij een boot buur den om een pleziertochtje te maken. Daar de zee zeer omstuimig was en wij beiden zeer weinig van het roeien verstonden, bereikten wy den voet van het fort (tegenover Juan) eerst tusachen 9x/s en 10 uur. Daar zagen wij den maarschalk aan een touw afda len, en om hem een teeken te geven, waar de boot lag staken wij een lucifer aan De Maar schalk gaf terstond antwoord, door e^enzoo een lucifer aan te sieke» om aan te toonen, tol hoever hy rëeds omlaag geklommen was. Een oogenblik later sprong hij in zee om de boot te bereiken. Bij het inklimmen moest mijn neef hem helpen, daar de Maarschalk eenige kneuzingen gekregen bad en zyn krachten uitgeput waren. Nu zochten wij met out drieën de boot van het stopm3chip te bereiken, die ons wachten zou op de plek, waar we haar hadden verlaten. Nadat we haar met zeer groote moeite

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 1