Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. N° 1658. 1874. BUITENLAND. Vrijdag 21 Augustus. 100, 0 enz. iatie. FA-TEinSTTETST. KENNISGEVING. Bultenlanilsch Overzicht. i e zamen voor plakbiljetten zij zich daartoe persoonlijk aanmelden, i» GOUDSCHE COURANT. >ekomen ten ot>e«, A. N. te Boskoop. ijk worden ën worden 121.98. Polderlasten hectare. mber 1874. in ten Kan- len Bchie- a ten Kan- Advocaat werkdagen bezichtigd. WONING BETEN en TNG en BE- heiden Par- ffLAND ed er van Schie- rk a/d IJsel, i met 137, i, 549, 558, 569, 745, lectaren, 81 AN8W0- e Perceelen n den Zuid- Gemeente tie Biw n°s. 2, 733 en aren. 2.69. 'olderlasten ectare. im 3 hec- Perceel II zamen voor te Nieu- net daarop im 3 hecta- en breeder loorigbeden, iv en Hooi den f 1725 te Nieu- g benevens bij hetna- Griendlan- nanswoning iO hectaren. Bouwmans- van ruim 24 eeo verwoestend insect is, dat aan Frankrijks wijn bergen groote schade aanbrengt. Er is volgens den Unieer» niets beters voor de lijkverbranding te beden ken, dan dat zij zal worden toegepast in de „Com mune de Paris." Veler nieuwsgierigheid werd Vrijdag op de Boule vards te Parys opgewekt door de verschijning van drie dames in zonderlinge bleeding, namelijk een wijden Zouavenpautalon met slobkousen, grijze jas* sen met zwart afgezet en spitse vilten hoeden. Zij namen in het Grand Hotel haar intrek. Bij onder zoek bleek het, dat het zekere miss Walker was, een Amerikaansche vrouwelijke dokter, en twee barer kweekelingen. Miss Wakker is ongeveer 50 jaren oud en was in de Vereenigde Siaten een ijverig apostel van de emancipatie der vrouwen Thans bevindt zij zich naar men zegt, op reis naar Turkije, waar zij de betrekking heeft aangenomen van particulier genees heer (geneesvrouw van het serail des Sultans. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Gouda, brengen ter kennis van alle Patent- pligtige ingezetenen, dat de PATENTEN voor het dienstjaar 1874/75 in gereedheid en op de Secretarie dezer gemeente voor hen verkrijgbaar zijn, wanneer zij zich daartoe persoonlijk aanmelden, »an Maandag den 24n Augustus 1874 tot en met Zmurdag den 5n September daaraanvolgende, des voormiddag* van 10 tot des namiddags 1 ure (de Zondag uitgezon derd); zullende overeenkomstig Z. M. besluit van 17 October 182,0, dé binnen dien tijd door de belang hebbenden niet afgehaaldfc PATENTEN, door den Deurwaarder der directe belastingen, aan hunne hui zen, tegen betaling van tien centen, worden uitgereikt. Zij, die des gevraagd wordende, hun PATENT of een afschrift van hetzelve niet kunnen vertoonen, vervallen in eene boete van vijftien gulden. Gouda, den 17n Augustus 1874. De Secretaris, De Burgemeester, Droooleever Fobtuijn. van Bergen IJzendoobn. FRANKRIJK Jl. Vrijdag heeft de Parysche gemeenteraad niet alleen het belangrijk besluit genomen tot oprichting van het groote kerkhof te Méry-sur-Oise en den aanleg van een spoorweg derwaarts; maar hij nam ook een beslissing ten opzichte van de verbranding der Ijken. Het lid Cadet bad dienaangaande een voorstel ingediend; een paar artikelen van zijn ontwerp zyn door den gemeenteraad aangenomen 1° gedurende zes maanden zal er een concours geopend zijn tot opsporing ran het beste practische middel om lijken te verbranden; 2°. het stedeiijk bestuur wordt uitgp- noodigd om onmiddellijk deze quastie te bestudeeren en van de wetgevende macht een wet te vragen, waarbij het gebruik der crematie in de gemeeute van Parijs word» toegestaan. Over deze beslissingen spuwt de Uni- vers vuur en vlam. Het vrome blad, een quaestie van hygiëne in eene quaestie van geloof veranderend, scheldt zijn tegenpartij voor on weten schappe lijke ezels en stijf geworden apen," (dit laatste ziet op Littré) uit en zegt dat de gemeenteraad een „dier excentriciteiten heeft laten zien, die geboren worden in hersenen, welke door de phylloxera der vrije gedachte zijn aangetast." Tot herinnering onzer lezers diene, dat de phylloxera Heden komt de Permanente Commissie bijeen men verwacht, dat de leden van de iiukerzyde de Regee- ring zullen iuterpe'leeren over Je ontvluchting van Bazaine en over de arrestaties ie Marseille, men zegt ten getal® van 82, en wel op grond van verouderde Cum mune-aank lach ten. Ook wil men verlenging vra gen tan den termyn, waarop de kiezers bezwaar kun nen maktn tegen het schrappen van hun naam van de kiezerslijst, ingevolge de nieuwe kieswet; er wordt door de gedienstige trawanten der Regeering zoo ruw gehakt in die kiezerslijsten, dat de protesten-regen moeilijk den 26n dezer kan afgeloopen zijn. De meer derheid van de Permanente Commissie, de Regeering welgezind, heeft er echter ten allen tijde slag van gehad om alle hinderlijke zaken in de doos te stoppen. De Time» weet niet of het schreven van don Car los eigenlijk wel aan Engeland gericht ia. Het is geadresseerd aan de christelijke mogendheden, maar in de oogen van Zijne Katholieke Majesteit is En geland een ketterscb land. Dezelfde bedenking bespiat ten opzichte vau Duitschland. Het gouvernement van Frankrijk ii „naamloos" evenals dat te Madrid en koning Victor Emanuel heeft nog geen berouw getoond over de zonden, die hem de excommunicatie op den bals gehaald hebben. Indien don Carlos erkent dat de gouvernementen van Engeland en Duitschland wettig zijn, dat bet gouvernement van Frankryk geen usurpatie is en dat Victor Emanuel recht heeft op den troon vnn bet vereenigd Italië, erkent hij het begin sel, dat de volkssoevereiniteit over de kronen beschikt en verloocbeut hij den aanhef van zijn manifest, waar in hij zich de jure koning vau Spanje noemt. Indien hij echter werkelijk aan het goddelijk recht gelooft, is zijn schrijven gericht aan den graaf van Cbambord, aan den ex-koning van Napels, aan den ex-kouing van Hannover, aan den erfgenaam van don Miguel, en aan andere gebannenen. Vervolgens merkt de Time» aan, dat als hy maar half geloofde, wat bij schrijft, don Carlos het beneden zich zou achten zulk een noodelooze alarmkreet aan te heffen. Indien zijn voorhoede aan de poorten van Madrid staat en het uur naby is, dat hij de armee der republiek ver nietigd zal hebben, dan deed hy beter maar bedaard zijn gang te gaan en weldra in het Escuriaal den spot te drijven met de dwaasheid der onzijdige mogendheden, die de Spaansche republiek juist op bet oogenblik erkenden, dat zij op het punl was, den doodsnik te geven. Daar de interventie een valsch alarm was, behoefde don Carlos daarom ook niet de pen op te nemen. De Telegraph merkt op, dat don Carlos in onzen tijd niet t’huis hoort; hij is een anachronisme en ziet niet in, dat de preten ties, die hij voorop stelt, sedert lang niet meer er kend kunnen worden. Zyn e<-nige verontschuldiging is, dat hij werkelyk gelooft, dat hij een recht heeft OOSTENRIJK. De invoering van de directe verkiezingen voor den Weener Rijksraad blijkt een weldaad te zijn ge weest voor Oostenrijk. Het centrum der Regeering heeft daardoor de noodige stabiliteit verkregen, want niet meer zooals vroeger werd het hesiaan van den Rijksraad afhankelijk gemaak van de nationaalgezinde Landdagen. De partijtwisten he’iben natuurlijk ook bij de nieuwe orde van zaken niet opgehouden, maar zij zijn minder schadelijk geworden, zij hebben bet dreigende karakter verloren, en, meenen wij soms te kunneu opmerken, ook wel iets van de heftigheid. Groote verauderingen zijn dan ook niet op te merken in Bohemen hebben de oud- en jong-Czechen, of m. a. w. de feudale en de democratische Czech en in hun organen een heftigen penuestrijd gevoerd ;de democraten hadden geen lust langer aan den leiband te loopen van de feu'.lalen en ultramontanen, en wilden deunt- houdingspolitiek laten varen, die blijkens de ervaring zoo weinig succes opleverde. De pennestryd heeft echter bij de verkiezingen niet veel invloed geoefend slechts een paar Jong-Czechen werden verkozen, en bij nader inzien bleek, dat zij slechts ten halve de onthou dingspolitiek wilden laten varenzij besloten name lijk alleen jn de Landdag te verschijnen, maar niet in den Rijksdag Voorloopig zullen de vruchten van de Jong-Czechische politiek zich dus wel laten wach ten. De politieke minderheid van de Jong-Czechen laat zich gemakkelijk verklaren, wanneer men in aanmerking neemt, dat de oud-Czechen, de feudalen verreweg de materieele meerdeiheil hebben; bet zyn de eigenaars der groote landgoederen. Men weet, dat de nationale partij in Bohemen de zoogenaamde staatsrechterlijke politiek volgt, die dui delijker wordt uitgedrukt, wam.eer men haar de fe deralistische noemt; de ultramontanen hebben een tijdlang meegedaan met deze politiek, maar in dm laatsten tijd teekenen gegeven dat zij meer lust had den hun eigen weg te gaan, omdat zij met de fede ralistische politiek toch niet verder kwamen. De feudale bladen hebbeu dit telkens tegeugsprokan, maar volgens verschillende Weener correspondenties kan hieraan niet langer worden getwijfeld. Dezer dagen is aan alle „welgezinde" Katholieken een oproeping gericht, waarin wordt aangedrongen op het vormen van een „vereenigingspunt voor de Katholieke belan gen, opdat de geestverwanten door onmiddellijk per soonlijk verkeer met elkander van gedachten kun r en wisselen, waardoor alleen een eendrachtige samen wer ken mogeiijk is." Van bet doel der vereenigii-g behoeft verder niets te worden gezegd; de Zwarten zijn overal dezelfde. De Weener Pre»»e zegt het volgende van de vor ming van de nieuwe „Katholieke Rijkspartij". „De, vereeniging van de clericalen tot vorming van ecu zelfstandige politieke fractie heeft een tastbaren vorm aangenomen. De Katholieke partij laat het tot dusver ingenomen federalistische standpunt geheel «aren en schrijft de „conservatieve" richting‘zoowel in politieke als in godsdienstige quaesties op baar vaan. De aarts bisschop Furstenberg, bisschop Nöt tig, benevens de prelaten van Moravië zijn reeds toegetredener wordt iok moeite gedaan om kardinaal Schwarzenberg te winnen men gelooft, dat deze niet veel bezwaar zal Spanje in eeuwige erfpacht te bezitten en het is meer zijn ongeluk dan zijn schuld, dat ziju opvoeding hem gemaakt beeft tot hetgeen bij ia! In plaats vaneen redder, naar wie» men verlangend uit ziet, is hij een rustverstoorder op groote schaal. Omtrent het internationale congres te Brussel wordt verzekerd, dat de vertegenwoordigers der ver schillende mogendheden bet niet een» hebben kunnen worden over het volgende artikel van het Russische programma: „De vijand, die een gebied bezet, kan volgens de eischen van'den oorlog en met het oog op het algemeen belang, óf de verbindende kracht der wetten, die in vredestijd van kracht waren, hand haven, óf gedeeltelyk wijzigen, óf opheffen Rusland zou daarop besloten henben dit in te trekken. Over de punten, waarover men het niet eens heeft kunnen worden, zouden de leden van het congres aan hunne gouvernementen refereeren en zij zouden voorloopig onbeslist blijven Men denkt, dat het congres uiter lijk in het begin der volgende week uiteen zal gaan. De komst van den Egyptiscben minister Monrad Bassa, te Berlijn, staat in verband met de onder- handelingen, welke de Egyptische regeering heed aan geknoopt met Duitschland, wegens het aangaan vau een handelsverdrag. Op grond van den firman, in het vorige jaar door den sultan van Turkije den Khedive verleend, ia het hem vergund zelfstandig handelsver- dragen met vreemde mogendheden te sluiten. Ten gevolge hiervan heeft de Khedive aan de vreemde mogendheden, bij circulaire-nota, kennisgegeven, dat hij, in de plaats der thans bestaande verdragen, ge heel nieuwe handdstractaten wenscht aan te gaan, waartoe hij de goedkeuring der mogendheden vraagt. Duitschland heeft zijn bewilliging daartoe geschonken, en de onderhandelingen óver het nieuwe verdrag zul len eerstdaags «invangen. De betrekkingen tusseben Duitschland en Egypte zijn steeds van den meest wei willenden aard geweest; het weinig beteekenende incideut-Jasmund heeft daarop geen duurzame inbreuk gemaakt. De ontvangst van den buhengewonen gezant door den Keizer, tijdens deze nog te Gastein vertoefde, getuigt daarvan op voldoende wijze. Bij de overige mogendheden zal het voorstel onge twijfeld een even gunstig onthaal vinden als bij de Duitscbe regeering het geval is, zegt de National-Zei- tung, op deze uitzondering na, namelyk Frankrijk, dat reeds sedert geruiinen tijd op zeer onaaugeuamen voet met Egypte staat. De opperbevelhebber van het Spaansche Noorderle- ger Zabala heeft na het proviandeeren vau Vitoria een tweede legerkorps ouder Ceballos naar Logrono gezonden, zoodat het Noorderleger thans de lange linie Miranda-Logrono-Tafalla bezet houdt, terwijl de Carlistische hoofdmacht, 35 bataillons sterk, rondom Estella geconcentreerd is. Generaal Moriones rukt van Tafulla of Oteiza uit tegen Larraga op, maar men gelooft niet, dat er voor bet eiude dezer maand iets erustiga zal worden ondernomen.

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 1