BINNENLAND. 4 ■«ken, omdat hy het nooit bijzonder met de Czech en kon finden. Na Sch er arrenberg hoopt men ook Rau- «cker over te halen. Zoowel de Czechen als de coii- etitutioueelen zullen dus weldra met een nieuwe partij moeten rekenen." Gouda, 20 Augustus. Bij kon. besluit is, op hun verzoek, eervol ont slag verleend bij de dd. schutterij alhier aan VV. F. C. van Reseii als 1ste lait. en aan Mr. P. J. Snel als 2de luit. G isteren teu 12 uur had de promotie van de leer- v liugcu van de Latijuscbe school ulhier plaats. Na een korte voorafspraak van den rector trad Cor nelia Anionic Mooleuaar op, die naar de Academie werd bevorderd en eeu prijs ontving voor de oude «n nieuwe ta en, wiskunde en geschiedenis. Hij sprak i O eer hei leven en de daden van Hannibal. Een korte toespraak werd door deu rector tot hem gericht, waarin hij gewezeu werd op den loopbaan, die zich voor hem opende en hein tevens een kort vaarwel werd toegeioepeu. Na hein ontving Pie'er v. d. Crab van de 4de klasse een prijs «oor Latijn en Grieksch. Van de 3de klasse kreeg Jan Willem Tulleken een pry's voor Latijn, Grieksch eu wiekumie en Pieter Peelen een getuigschrift voor Latijn, Grieksch en geschiedenis. Vau de 2de klasse ontving David van Buureu een prys voor Latijn, Grieksch, wiskunde en epu getuig schrift voor 't Fransch. Pieter Scheltema een prys voor Latijn, Grieksch, •wiskunde, Frausch en eeu getuigschr. voor 't Engelsch. Marinus Johannes Altheer een prijs voor Latijn, Grieksch, wiskunde en getuigschr. voor Hoogduitsch. Gerrit Berrtordus Lalieman een getuigschrift voor wiskunde en Frausch. Van de late klasse kreeg Cornells Antonie la Lau een prijs voor de oude en nieuwe talen, de wiskunde en geschiedenis. Everardus Johannes van Eldcn een prijs in de wiskunde en een. getuigsobr. voor Grieksch en Latiju. Leonard us Willem Ghristiaaa Gerard us van der Garde een prijs in de wiskunde. Na een toespraak aan de bekroonde leerlingen her dacht de rector de verdiensten van wijlen den heer Terwen en richtte eeue welkomsgroet tot den nieuw benoemden heèr P. van Doynen. i Een woord van dank aan euratoren voor hunne balaugstelling in de inrichting han toevertrouwd en aan de toehoorders voor hunne op komst besloot de plechtigheid. Tot hoofdoii' school te Arid •H. Brinkman iderwijzeres aan de gemeente-bewaar- na (in KlareudaJ) is benoemd mej. S. te Nijmegen. De militienn van de lichting dezes jaa'rs, die iu Mei by de 4 regimenten hu/aren, ,het regiment veld en het regimept rydende artillerie zijn ingelijfd en daarna tot nauere oproeping met verlof zijn gezon den, zullen den laten October a. s. bij ljunne korpsen, in werkelijker* dienst worden gesteld, ten einde ge kleed en geoefjend te worden. Men verneeoLt, dat na de terugkomst van generaal van Swieten aan de oppeibevel hebbers van land- en zeemacht der tweede expeditie, de generaals *an Swie ten an Verspyék en den kapiteia ter zee van Gogh, in de residentie een eeremaai zal worden aangeboden. Het Hoofdbestuur der Holfóftdéche Maatschappij van Land iouw beeft het programma openbaar gemaakt van de Tentoonstelling van 17 tot 21 September te Dordrecht te houden zoomede van de feestelijk heden welke té dier gelegenheid zullen plaats hebben. Donderdag 17 j Sept. wordt de Tentoonstelling door htl Hoofdbestuur geopend én worden tevens de pry zen toegekend. De algemeene vergadering lieeft plaats Zaterdag den 19 September in bet koffiehuis: Koop handel en Zeevaart. Aan feestelijkheden overigens geen gebrek; muziek-nitvoeringen door de muziek corpsen vau die Dordische Schutterij en artillerie- schutterij, van| de hutarén uit 's fjtage tooneelvoor stellingen dooé de koninklijke Hollandsóhe tooneel- Beten dit 's Hage onder directie van den, heer Valois en door het Rotterdamse!* tooneelgezelschap van Le gras, van Zuilen en Haspelsrijtoer door de om streken, harddraverijen, bal en vuurwerk. Woensdag 23 Sept. heeft op bet Raadhuis de openbare trekking plaats der loterij van vee, enz. Toegangkaarien voor niet-leden an voor nïet-inzen- ders zijn voof 18 Sept. tegen 50 ets., de overige dagen tegen 25 ets. Verkrijgbaar aan het terrein der Tentoonstelling, waarmede, tegen 1 gulden, aandee- leii ia de lotery te bekomen zyn. Op het congres der vereenigitig tot hervórthing en codificatie van het idteraattötiaal recht, welk congres den 31 sten dezer te Geneve moet bijeenkomen, zal ons luud o. a. vertegenwoordigd zijn door den heer P. J. Bacliiene. Ingevolge de opdracht der algemeene jaarlijksclie vergadering, in Februari 1873 gehouden, heeft het Cent raai best uur van bet Algemeen Nederlandsoh Werk lieden-verbond alle afdeelingen der Maatschappij van Nijverheid, van Fabriek- en Handwerksuyverheid, Maatschappijen voor of ten natte van den werkenden stand, Vereenigiugen en Genootschappen voor of vun iudustrierleu, bouwkundigen, enzjalsmede de ver- schdleude Patroons-vereenigingen en! de verschillende fabrikanten en patroons in den lau je uitgenood igd, oui deel te nemen aan een congres, dat ten doel heeft de middelen te beramen om samenwerking tus- schen patroons en werklieden te bevorderen. Overtuigd als het Bestuur is dat de Vereenigingen en particulieren, tot wie het zich heeft gewend even eens p* ijs stellen op een goed georgflniseerden maat- schappelijken toestnlid, waarin handel en nijverheid het be^t zich kunnen ontwikkelen en bloeien, voedt het de hoop dat zij deze gelegenheid niet zullen laten voorbijgaan, om wederkeerig met het Bestuur te toon en dat Neerlamlsch industrieelen wars zijn van de gebeurtenissen, waaronder de buitenlandsche nij verheid zoo vaak 'zuchtdaarvan overtuigd, durft het met meer vrijmoedigheid eeu stap doen, die naar zijn innigen wensch zal leiden op tien weg van voor uitgang, volkswelvaart en geluk. Wanneer genoegzame blijken van deelneming in- koulil, zal het Centraal bestuur tijd en plaats voor I het te houden Congres regelen. Algemeen loopt te Haarlem, volgens de IV. Arnh Cé., Let gerucht, dat de welbekende heer Previnaire, groot fabriekant aldaar, op een reis door Italië door een rooverbende in dat land zou iyn overvallen en gevangen gehouden, om niet dan tegen een losprijs van 150,000 lires, anderen zeggen 150,000, te worden in «rylieid gesteld. Men ziet met de meeste belangstelling nadere tijding te gemoet. Naar het L. D. verneemt, is thans ook de vrouw van den bij de ramp omgekomen conducteur Hedik- huizen, nadat zij reeds eenigszius lijdende was, bij het vernemen der noodlottige tijding door den schrik overleden, zoodat mi hunne kiuderen binnen enkele dagen geheel ouderloos zijn geworden. Het Aardrijkskundig Genootschap te Parys heeft een speciale commissie belast met de studie der han- delsgeogrnphie. Deze oommissie ontviug in een barer laatste zittingen een der zonderlingste personen, die ooit in deze wereld der on vermoeide landontdekkers heeft bestaan. WTe bedoelen: Rabbi Mordechai. Het leven van dezen buitengevvonen man is zoo vol avon turen, dat het vrijwel op een roman gelykt. Mardochi Abjr Serouv is, volgens hel Petit Journalin een klein dorpje van Zuidelijk Marocco, Akka geheeten, geboren. Zijn vader was een arme Israëliet, die niet dan met groote moeite in het onderhoud van zyu gezin kon voorzen. Reeds als kind van negen jaren toonde Mordechai groote weetgierigheid en lust tot reizen, 't Was als een ziekte, een koorts die hem aangreep. Hij verliet het arme dorp, doortrok Spanje, Italië, Griekenland en kwam te Jerusalem aan, waar zyn grondige studie en rustelooze vlijt hem oinnen een viertal jaren den rang van rabbijn deden verwer ven. Toen hij nnar Akka teruggekeerd was, vond hij zijne familie nog veel armer dsn hij yjn vertrek. Hy wenschte zijn oudsu «ader te ondersteunen en besloot om die reden, handel te gaan dry»en in die geheimzinnige stad Timbuktoe, die tot nog toe Streng gesloten was voor Israëlieten ea Christenen. Met ziju jongen broeder Isaac vertrok hy. In vieren veertig dagen trok hy door de woestyn, die Akka van Arouan scheidt, een stad, die van Timbuktoe slechts zeven dagreizen verwyderd ligt. Die reis, dwars door een verlaten land, een ware zandzee, door gansche beudén plunderaars doorkruist, was vol gevaren. Te Arouan werden beide reizigers dbor den cheik der Arabieren gevangen genomen, die hen ter dood wilde brengen, gelijk hy dftt in 18'26 éen christelijken ontdekker, majoor Ling, had laten dóen. Mordechai had al zijn scherpte van géést en al zijn bekendheid met Arabische géwoont<pi, noodig om dat lot te ontgaan. Hij riep de godsdienstige wétten zijner vijanden te hulp en met veel dtylomatieken tact 'gelukte het hem verlof te k'rijgén, óm tegen betaling eener jaarlijksche schatting te ArOaan zijn verblijf te mogen houden. Mordechai had vast be sloten naar Timbuktoe door te drihgen; hij braöht het jaar 1858 te Arouan door, in afwachting ceder gunstige gelegenheid om aan zyne bewakers te ónt- Snappen, maar intusschen handeldrijvende en zijn rykdom vermeerderende. Bij alle rolkefen opent de gouden sleutel vele deuren. De Arabische cheik, die eerst zeer ongunstig gestemd was tegenóver zijnen gevangene, stond deztn voor een belangrijke som toe naar Timbuktoe te vertrekken. Slechts met de grootste xhodtc en als een Arabier verkleed, kwam MOïdtcllai daar aan. In plaats van daar, gelijk hij hoopte, steun te vinden bij de Marokkaansche kooplieden', zijne lttiulgenooten, vond hij in hen wreede vervol gers, die eischten dat hij «er dood werd gebracht. Mordechai wendde zich tot den Muzelmnnschen gou^ verueur, bood hein aan een belangrijke jaarlijksche schatting te betalen en verkreeg zoo doende, het recht om handel te drijven. Hij deed dit, met behulp van zijn broeder, gedurende de jaren J 861 en 862, ea toen hij het volgende jaar naar Akka terugkeerde', was hij in het bezit vat. eenig vermogen Andermaal' vertrok hij naar Timbuktoe met een. belangrijke be- zending koopwaren e.i vergezeld van eenige bloed verwanten en geioofsgenooteu, met wie hij besloot eene Israelietisohe kolonie te vestigen. De zaken dezer nieuw-aaugekomeueii verwierven weldra grooten bloei. Een jaar later kon de jonge broeder van Mordechai nnar Marokko terugkecreu, met eeu ryke bezending struisvogelveeren, g«u<Ltuf en ivoor, een waarde van meer dan 50.000 fr. virtegeuwourdig'ende. Een Arabische rooverbende ontmoete hem, ontnam hein al zijn schatten en hij mocht zich gelukkig prijzen dat hij het ieven er afbracht. Toen in 1869 stond rabbi Mordechai bloot aan de gruwelijke wis selvalligheid van een handel, ondernomen in Streken waar zelfs het woord recht iets onbekend is en het recht van den sterkste alleen geldt. Telken mrtle wanneer het hem, wiei* de bedrijvigheid en de be hendigheid vau ziju geslacht in hoogc mate eigen waren, gelukt was zijn fortuin te herstellen, zag hij het zich weer door de woestijn-A ra bieren ontroo* ven. In het bezit eener langdurige en ouder harde beproevingen verkregen ondervinding, heeft hij thans zyu diensten aangeboden aan het Aardrijkskundig genootschap te Parys, dat zich gehaast heeft zijne voor-tellen en zijue medewerking te aauva.rden. Voorloopig zal rabbi Mo.rdechai eenige opsporin gen doen in de onbekende streken, die ten zuiden van Mhrokko gelegen ziju. En intusschen mn.ikt men toebereidselen om hem uit te zenden op cents groote expeditie naar Timbuktoe. Men koestart de hoop dat danrdtólr voor de bewoners vau Algerië nieuwe baudetéVegen geopend eu nieuwe hainitisrela- tien zullen wadden aangeknoopt. llandehbl De eigenaars der hooilanden te Tieijeksterndeel» hebben in dezen zomer goede zaken gemaakt. Hooge huurprijzen werden besteed. De huurders hadden eeu overvloedigen hooioogst, die met prachtig weder bin nengehaald werd. Wat de veldvruchten betreft, kan van hier het volgende worden bericht: I)e rogge is grootendeels binnen eu levert eeu tamelyk beschot. Vlas en haver bereikten bij de langdurige droogte niet geheel de volle lengte. Cichorei belooft een goed gewas. Voor de aardappelen vooral de latere soor ten begint men te vreezen. De groei stond eenigen tyd geheel stil en ua den zeer overvloedigen regen ontwikkelt de knol zicb thans, tengevolge van het zoogenaamde //doorgroeien", zeer ongunstig. Van ziekte onder de varkens wordt, gelukkig I nog niets vernómen. Het vee is algemeen gezoud en viudt in de weilanden nog altijd overvloedig voedsel. Uit Hoenderloo wordt van 15 Augustus gemeld Nadat sedert November des vorigen jaars een wild zwijn zich had opgehouden in onze wildrijke bos- scben en bergen, werd dit gisteren middag dooreen onzer jagers geschoten. Het was een vreeselyk dier, laag vau den kop tot aan het einde van den staart 1.8 meter, hoog 0 8 meter en zwaar, zonder inge wanden, 28 kilogram. De ingewauden wogen 25 kilogram. Ziju Kóp was byzouder lang en zijne vier slagtanden waren niet lang maar dik. Zijn ouderdom wordt geschat op 6 a 10 jaren. De pooteu waren gitzwart en verder naar boven vuilgrauw. Daags hield het zich acbuil in de groote bosscben en ging 's nachts op roof uitzoo heeft bet zich bijna zonder gezien te worden opgehouden in deze streken der Véluwe. Algemeen is men blijde van dit ondier verlost te fcijn, daar het in den nacht groote schade aan aardappelen en roggeldnden toebracht. In een krankzinnigen-gesticht, in de nabijheid van Exetar, sprong onlangs een verpleegde, in een vlaag van waanzin, uit het venster éener bovenverdieping en bekwam daardoor een zoodanige verlamming in de beenei*, dat hij, volgens de verklaring van genees kundigen, het gebruik dier liehaamsdeelen voor altyd verloren heeft. Opmerkelijk is het echter, dat hij* van dit oogenblik af ziju verstand heeft teruggekregen en in dit opzicht als volkomen hersteld kan wórden beschouwd. Dit nam echter niet weg, dat hy tegen den doder, als directeur van het gesticht, een actie tot schadeloosstelling instelde wegens bekomen licha melijk nadeel, veroorzaakt door onvoldoende zorg ten zynen aanzien, tijdens zyné verpleging. De recht bank te Bristol ontzegde hem echter dien élsch, op grond dat niet voldoende gebleken was, dat er werkelijk te weinig zórg voor hem was gedragen. Be Middelburgeche Ct. bevat een lezenswaardig artikel over spoorwegrampen naar aanleiding van het onlangs i bij Warmond voorgevallen ongeluk. Daarin komt o. a. het volgende vour: Hoe zeldzamer gelukkig ten onzent de spoorweg rampen zijn, zooveel te dieper indruk maken zij. Men kan zeggen dat het bericht van de lamp die Vrijdag avond plaats heeft gehad, op de anders oui bare dege lijkheid en hare kaliute zoo beroemde Hollaudsche lijn, iu Nederland eeue algemeene verslagenheid heeft teweeggebracht. Bijna zou die verslagenheid zoo ver gaan van een blaam te werpen op het zoo bij uit stek voor onzen tijd geschikte middel «an vervoer zelf. //Men zou bang worden in een spoortrein te gaan zitten", zoo hoort men allerwege Daar nude vrees, op zich zelve reeds volgens Thorbecke de nutte- loosste aller hartstochten, in dit geval bovendien kwaad zou kunnen doen, door de spourwegreizigers in het algemeen zenuwachtiger en angstiger te maken dan noo.lig is, achten wij het niet overbodig reeds nu, ofschoon al de bijzonderheden van het Warmoudsclie ongeluk nog niet bekend zijn, een paar opmerkingen over spoorwegrampen in 't algemeen en over die welke wy thans betreurea in 't bijzonder ten beste te geven. Al dadelijk zij opgemerkt dat, hoe vrévselijk spoor wegrampen ook ziju mogen, bet aantal slachtoffers dat op die wijze bet leven verliest toch nog iu de verte niet te vergelijken is bij de ougeiukkeu, door de vervoermiddelen van vroeger tijd veroorzaakt. Toen had men schichtige of hollende paarden, nachte lijke duisternis, beschonken of onbekwame koetsiers en schippers, zonder nog te gewagen van de talrijke gelegeuheden om koude te vatten en eeue ziekte op te loopen, waarmede onze voorvaderlijke diligeuces, trek- en veerschuiten het leven der reizigers in gevaar brachten Hoe afschrikkend de cijfers dan ook mogen zijn, door de spoorweg-statistiek aan het licht gebracht, men kau veilig zeggen dat onder de oorzaken die aan het menschelijk leven in onzen tijd over bet algemeen eert langer duur verzekerd heObeu, ook be hoort de grootere veiligheid op rei». Uit het spoorweg-ongeluk te Warmond, voor zoo ver de juiste toedracht thans b .kend is. vloeien eenige gevolgtrekkingen voort, welke nuar onze meening tot verdere geruststelling kunnen strekken. Zijn de be richten van het Leidsche Dagbl. juist, dan moet alleen aan het personeel vau den sneltrein, die v<tii Rotter dam kwam, meer bijzonder aan deu machiuist, de schuld van de ramp gegeven worden. Aan plicht verzuim van het wachthebbend eu waarschuwicgs- personeel, dan gemis van voorzorgen in 't algemeen valt niet te denken. «De machiuist, schrijft beige- noemde blad, scheen geheel vergeten dat bij op het stntiortsterrein te Warmond met etn trein van spoor moest verwièsen. Op (ie alarm-signalen heeft hy of geen acht .geslagen of hy heeft ze naar zyn ei gen verklaring te laat kunnen zien. De signalen om te stoppen, de remtoestellen waren in orde.4' Te on hegr ij pel ijker is deze achteloosheid, daar de werk zaamheden aan dat gedeelte van deu weg reeds zes weken duurden en derhalve aan het trein personeel niet onbekend waren. Men kan dus aannemen dat men in den regel ©enigszins daarop voorbereid was. Vrydsg avond was het werk jtist ten einde gebracht, den volgenden dag zou weder van het andere spoor gebruik worden gemsakt. Met deu laatsten trein, die op, den laatsten dag passeerde, moest dit vreese- lyke ongeluk, dat nog door een minuut vertraging te voorkomen ware geweest, plaats hebben. Achteloosheid aan de zijde vau het waarscbuwings- personeel, zeiden wij, schijnt niet bestaante hebben. De roode lichten, het sein vtoèr het gevaar, brandden behoorlijk en waren op verren afstand zichtbaar. De stationschef te Warmond stond zelf op den weg om fftet nog efen èhder rood licht en door roepen en ge baren voor het gevaar te waarschuwen en van al degenen die by het ongeluk tegenwoordig of betrek ken waren, heeft zeker deze beambte de pijnlijkste oogenbltkken van zielsangst doorleefd, toen hy de Tamp lag aankomen, maar niets doen kon om die af te wénden. Uit al deze gegevens vloeit alzoo voort dat slechts aan de onoplettendheidheid of het plichtverzuim van een enkel persoon het ongeluk te wyten ia en naar oaee zienaw^ze lioht daarin êen reden tot gerüststtl- ling. Moest een geheel personeel van onbekwaam heid of gemis van voorzichtigheid beschuldigd wor den, had men de directie van de Hollandsebe spoor wegmaatschappij in 't algemeen roekeloosheid, kwMyk begrepen zuinigheid, of welke fout ook te'verwijlen, er zou by vóoitduring heden tot ougehistbfid -bestaan. Tegen het*t>ogeiibtfkkeKjk plretft»ef«ïim ritrf*een enkel persoon moet, zoo er termen toe bestaan, volgens de wetten gestraft worden en de justitie te Leiden is dan ook bezig op bet overal afgezette terfein onder Zoek te doen. Zelfs aan die «beetTafBng 'heohten tfy eöh- ter geen byzonder gewicht, daar de vreeselykfverblitl woordelijkheid, welke op do spoorwegbeambten rust, en dóór üulk efene ramp huff bij vernfeuWidg^>rtdeé het oog gebracht wordt, een krachtiger -aandrang tot plichtsvervulling voor henzijn moet dan de strengste gerechtelijke verroigiiig. Toch moet ook iu dit opzicht aan den eisch der wet voldaan worden. Het rechterlijk onderzoek is tevens het beste middel om over de bijzonderheden der ramp het volledigste licht te verspreiden. Hoe meer daaruit blijken zal dat het plicht verzuim van een enkel man de schuld draagt, hoe grooter in zeker opzicht onze gerustheid zyn kan. Aan zooda nige schuld s'.aat men zijn geheeie le»en, bij ieder vervoermiddel, iu zijn eigen huis zelfs, ieder oogen blik bloot en moest men zich aanhoudend beangst maken over al de gevareu welke men op die manier loopt, dan zou men geen rustig oogenblik meer ge nieten. Indien wij weten dat de Ne lerl. spoorweg- 1 maatschappijen haur plicht beseffen, indien door haar alle voorzorgen genomen worden, zoo in de keuze van haar personeel als iu haar andere maatregelen, die voor de veiligheid der reizigers noodzakelijk zijn, dan kunnen wij, om eene alledaa^ache uitdrukking te gebruiken, bet er gerust „op wagen." De naar evenredigheid tot het miiiioenental reizigers altijd nog zoo zeldzame spoorwegrampen, behoeven geen reden te zyn om ous voor het gebruik van bet beste en gemakkelijkste vervoermiddel onzer dagen huiverig te maken. Omtrent de Nederlandschs uitzending tot waarne ming van den overg>ng van Venus voorbij de zon, meldt dr. V. S. M. van der Willigen in de Haart. Ct. o. a. het volgende „Natuurlijk blijven wij voortdurend met onze ex peditie in correspondentiede beeren reizen van Marseille tot Rdunion samen met de Fransoos expe ditie, die zich op St. Paul gaat vestigen; wij hebbeu bericht ontvangen, dat zij goed te Napels zijn aange komen, en twijfelen niet aan hun gelukkige overvaart. Onmiddellijk nadat de overgang heeft piaut* gehad, voriVacbten wy een telegrapbiscb bericht, of/de waar neming al of niet gelukt isdit bericht moet echter eerst per stoomboot naar Aden worden overgebracht en kunnen wij dus niet wel voor den 26 Dec ontvangen; wij hopeu door de laatste vergadering der Kouiuk- lyke Academie van dit jaar gemachtigd te worden om terstond, ook meüedeeling van ons telegram aan het pybliek te doen. Mocht ouverhoopt ongunstig weder de waarneming «an het verschijnsel hebben belet, dan zullen de verkregen plaatsbepalingen en andere astronomische waarnemingen voor een deel die teleurstelling kunnen vergoeden, terwijl de kost bare werktuigen en de daaraan volbrachte ouder/.oe kingen van groote waarde zalleii zijn Voor de expe ditie, die, naar wij hopeu. den volgeuden Venus- orergang in 1882 in Amerika sul gaan waarnemen. Wij verwachten de heeren omstreeks half Februari vau bet volgende jaar iu ons middeu terug. Wskelyks worden te Birmingham gemiddeld 98000 gros stalen pennen gemaakt. Dertig jaar geleden wer- deu de pennen verkocht voor 2 per gros; nu kos ten even gcode pennen nog geen 20 ets. Toch moet iedere pen minstens 12 verschillende bewerkingen ondergaan. Het Dagblad heeft eenige artikelen geleverd onder den titel jOiia leger kwynt weg", waarin de oorzaken aan getoond worden van het verloopeu van-het kader bij ons leger. Aan het laatste dier artikeled ontleeneu wij het volgende „Wy zullen thans door cijfers aantoonen, dat voor ziening hoogst noodzakelijk is, en niet alleen dit, maar dat die voorziening spoedig, zeer spoedig, moet plaats hebban, wil meu oiet dat de ziekte zioh ver der voortplant en boe langer hoe meer ongeneeslijk wordt. Ten bewyze dat bet gebrek aan kader ny- pead is, laten wy hieronder volgen een staaltje van het aantal onderof&Qieren en korporaals, dat bij de verschillende regementen infanterie mankeert. Wij merken hierbij eobter op,-dat de aanwetige korpo raals tot dusverre voldoende konden voorzien in de vacatures, ontstaan in de onderofficiersrangen. Die stof raakt echter uitgeput en het groot gebrek aan korporaals plant ziohilangzamerhand/voort inde on derofficiersrangen. Mankeeren Onderofficieren. Korporaals. Reg. Grenadiers en Jagers. Ie Kegement Infanterie 8® n h 8® <r v 4® a 5e 6® n 7® n i/ b® v rr 11 11 28 14 12 48 69 134 110 98 130 135 81 97 .Instructie Bataillon. u Totaal. 88 902 J Deze óyferi, dit zij hier ter loops gezegd, zijn weiliehKhafis «iet meer juist, maar de verschitibude corpsen zyn omstréeks'Mei en Juni geweest iu de positie die my\ aangeven. Die cijfers zullen waar schijnlijk ten nadeele zijn gewijzigd door de verschil lende beuoemingen tot officier enzmaar wij kannen die veranderingen gerust fer tijde laten, d.«ar de algeuieeue toestand duideiyk genoeg blijkt. Wij zien hieriu, zooals ook iu den aanhef is gezegd, dat het nypend gebrek zioh uog slechts grootendeels bepaalt tot de korporaals, want de onderofficieren van den harofdcurcus zijn overcompleet gevoerd, maar dat er groote krachtsinspanning eu spoedige voorziening noo- dig is, om in het gebrek le voorzien. Het instruc- tie-bataillon toch leverde iu de tydeu van zijn groot sten bloei geen 500 sujetten per jaar aan de regi menten infanterie. Het hee t dus minstens twee jaar noodig om. in de thans b' staaude vac itures te voorzien en zou hij de in dien tijd onts aue v icitures min stens 6 jaar daarvoor behoeden Ma»r het instruc- tie-bataillon maukeert reeds 204 jongelingen en telt slechts 140 korporaals-titulair on Ier zijn sterkte van 296 man! De taak, die derhalve op ous rust, is zeer zwaar, 't zij dat wij verplicht zullen zyn te blij ven roeien met de riemen, die ons zijn overgebleven en die hoe langer hoe ineer zullen verminderen, 't zij dat wij een groot aantal jongelieden lot degelijke kor poraals tot flinke onderofficiers zullen moeten vormen. In de vooigaaude beschouwingen hebben wy ge tracht de oorzaken aan te tojiieu, waaraan het gebrek aan kader kan worden ioegeschre»eu. Voor zoover zulks mogelijk was, hebbeu wij daarbij gewezeu op de middelen, die ouzes inziens tot verbetering van den bestauuden toestand zouden kuunen leiden. Er blijft eveuwel een grens besiam, die door het leger bestuur niet kan en niet mag worden overschreden. Het is onmogelijk, dat het Miuisterie van oorlog den sergeant een bezoldiging geve van 500 tot /700, terwijl menige burgerbetrekkiug, die met den ondef- officief8stand kan worden gelijkgesteld, nog liooger wordt gesalarieerd. Een sergeant van jeugdigen leef tijd beneden de 24 jaren kost den lande toch al zijn ƒ400 's jaars, wanneer men bij zijn soldij tevens zijn kleeding, brood, geneeskundige behaude- liug onz. rekent. Boren de 24 jaren, d. w. z. na 6 jaren, trouwe dienst en daarna nog weer na 12- jarige dienst, vermeerdert Zjii zakgeld een weinig. De verhoogiug der soldij zal zich derhalve tot hoog stens 10 ceuts per dag kunt.eu bepalen; maar er is mogelijkheid zyn vooruitzichtcu te verbeteren. Wy zouden daartoe de soldijeu der jonge onder- officiereu willen iaten gelijk die thans ziju, maar die na reengagement een vermeerdering doen onder gaat), grooter dan dit tegenwoordig het geval is, behalve natuurlijk de gratificatie, waarop milicien- korporaals en milicien-sergeanten aanspraak kunnen maken. Hij zou moeten weten, dal hy, na begiftigd te ziju met de medaille voor 12-jarige trouwe dienst, bij voorkeur gekozen zal worden voor vele Rijksbe trekkingen, zooals poet- eu telegraafbode en klerk, concierge, brug- en sluiswachter enz, enz.maar dan moet uit de benoeming ook blijken, dat, wellicht op enkele uitzonderingen na, die beiiekkiugen voortdu rend worden gegeven aan ouderoffiuiereu, die nog in activiteit zyu. Heeft een onderofficier de zilveren medaille voor 24jarige trouwe dienst verkregen, dan is bij rjjp voor zijn pensioen; de fijne puntjes zijn er af, maar bij is nog goed geschikt om in de burgermaatschappij ziju brood te verdienen. De pensioenen der onder officieren, zooals die thans zijn, zyn onvoldoende, in zooverre dat een versleten man, iemand die niet meer werken kan, te veel heeft om te sterven, te weinig om te leven. Die peusioenen zuilen dus toch mettertjjd verhoogd moeten worden, of wat daarmede gelijk staat, voor de tegeuwoordige pen sioenen moet de diensttyd verkort worden. Een onderofficier ontvangt de zilveren medaille het aller vroegst, doch ook in de meeste gevallen, op zyn 42c jaar. Hy heeft dan aanspraak up pensioen uiet alleen maar hy moet bijv. binnen het jaar gep-ti- sioneerd worden, vooral wanneer er veel jeugdig kader io het leger plaats neemt. De gepensioneerde heeft nog levenskracht genoeg om zoo»eei te verdienen dat hy reeds voorlang, wetende dat zyn pensionneering aanstaande was, naar eeu betrekking hebben omgezieo, eu hij is in elk geval voorloopig gevrijwaard voor armoede. Treedt hij in een Rijksbetrekking, dan is bet onbillijk hem zijn geheeie pensioen te ontne men bij dient dan de volle bezoldiging zijner be trekking te ontvangen, vermeerderd met lL of l/St naar omstandigheden, van zijn wettig verdiend pen- siom. Verder moet aan de onderofficieren het voor uitzicht worden gegeven om officier te worden. Dit vooruitzicht bestaat wel reeds voor allen; mrtar er moet een zeker aantal gegeven zynde ouders en voogdeu moeten daarop kunnen rekenen bij het kiezen eeuer betrekking voor hun zoons of pupillen. Verder moet er algemeen publiciteit gegeven worden aan de voordeeleo, verbonden aan een vrijwillige iu dienst treding by het instructie bataillon of 'bij de corpseu. In het eerste góval dient de jongfclirig te Kampen dezelfde rechten te- genieten,' die deo adpirant-sergeant of korporaal zyrt toegekend en wel «aarmate de jon geling voldoet aan de gestelde examqns voor aspirant- sorgeaot of korporaal. Adverteeren schijnt goed te holpen, althans de iustructie-kompagiiie der artillerie

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 2