IER, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1874. N° 1559. BINNENLAND, EG. BUITENLAND. Zondag 23 Augustus. ping 4 1 4 AAR 1. Popp, Bulteulaiulscli Overzicht. e> [ustus 1873. aan heb ik de vóór den 1 GOUDSCHE COURANT. de fabricatie wijn in den n Kantore I DROOG- I SCHERM. JTALONS, LEN en 't iuda. lenen, lettld ’inkt bij p I i’ ik bet noo- IE1LZAMBOB- ATliU. over mijn eesmiddelen alles vnieh- lertifieaatin iter. Twee ii ziet, mijtte osse' tanden theid. ingetwijfeld a uitvinding waarom u int gebruik maar, SNINGER. ik, winkelier srdam bij F. peieiju C° ij J. L. F. C. k te Utrecht van Wind er bij T. J. A. Wollf. TUS 1874, Lokaal Joan i ruim >apier. Kleuren i Vergulde Gouda, 22 Augustus. Bij kou. besluit sijn benoemd tot burgemeester der gemeente Strijen J. B. Neder reen, met toekenning ran eervol ontslag als burgemeester van Zevenhuizentot burgemeester der gemeente Zevenhuizen P. C, Stoop, burgemeester der gemeente Blei»wijk en Muercappelie, ten einde die betrekkingen gelijktijdig te bekleeden. iARNITU- ATA1RE8, BRASSES, ifmetingen, 'ZAKKEN, Aan een viertal leerlingen der Burger-avondschool alhier is een getuigschrift toegekend voor het door hen iugezondene op de Tentoonstelling van teeke- ningen en boetseerwerk vervaardigd door leerlingen van burgerdag- en avondscholen, ambachtsscholen en andere voor den ambachtstand bestemde inrichtingen, die gisteren te Rotterdam is geopend. Bekroond zijn: B. Brouwer, voor een eenvoudig ornament; H. C. van Staveren, voor het teekenen naar de natuur; A. Grendel, voor het boetseren naar een model in gips en J. E. van Dongen Bol ding, voor het boetseren naar een geteekend voorbeeld. Deze Tentoonstelling en wedstrijd gaat uit van de Vereeniging van leeraren aan inrichtingen van middelbaar onderwijs en is door de Regeering ge subsidieerd. De voorbereiding en regeling der ten toonstelling, alsmede de beoordeeling van het voor den wedstrijd ingezondene was opgedragen aan de Heeren Dr. D. J. Steyn Parvé, Inspecteur van het Midd. Onderw., B. de Poorter, Directeur der Rijks- akademie van Beeldende kunsten, E. Gugel, Hoog leeraar aan de Polytechnische school, C. Outsboorn en J. Gosschalk, Architecten te Amsterdam en J. VV. Weevers, Leeraar aan de Hoogere Burgerschool en Burgeravondschool te Zaandam. De Tentoonstelling wordt gehouden in het gebouw der Akademie van Beeldende kunsten en Technische wetenschappen, op de Coohest te Rotterdam; rij is I a 25 cis. geopend Zondag 23 Augustus van 12—3 en Maandag 24, Dinsdag 25 en Woensdag 2b Aug. van 10—4 ure. Woensdag zijn een 600tal R. C. bedevaartgangers met twee stoom booten van hier naar Brielle vervoerd en des avqnds van daar teruggekeerd. Bij herbesteding van een te bouwen woonhuis voor v den heer K. Jonker alhier was de minste de firma de Erve C. A. de Gidts ad/14097, aan wien het is gegund. Dinsdagavond ten half elf ure kantelde het beurt schip van Oudewater, schipper Snellemnn, liggende in de Openrijstuin te Rotterdam, door overlading geheel om; de schade is aanzienlijk. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Woensdagmorgen is te Woerden het kerkgebouw der Remonstrantse be gemeente met daaraan grenzend woonhuisje en erf, in publieke veiling verkocht voor 6995. Gemeld kerkgebouw was verhuurd aan de afgescheiden gemeente onder ’t Kruis, terwijl de Re monstranten bij hunne enkele godsdienstoefeningen gebruik maakten van dat der Luthersche gemeente. De heer Heemskerk is uit Montrenx teruggekeerd. Naar men verneemt, heeft Z. M. zich met de voor dracht van Ministers vereenigd en zal de Staats courant de besluiten mededeelen na de terugkomst des Konings, die op 26 dezer verwacht wordt. In den Haag is Woensdag een vergadering gehouden ter vaststelling van de statuten een er op te richten Vereeniging van officieren tot bevordering van ’s lands weerbaarheid. (PW.) In de Donderdag gehouden Raadszitting te Rot terdam is o. a. ingekomen een aanvraag van het Bcshmrvkr Vmwigif tot Het vodeemem vaaW^.<. aan minvermogende ooglijders in Ztfidholland, geves tigd te dier stede, om een subsidie van 2000 per jaar. Het adres werd in handen van B. en W. gesteld. Het tienjarig bestaaneer instelling voor onder wijs in de taal-, land- en volkenkunde van Ned.- Indie, te Delft, zal van 1719 September feestelyk worden gevierd. Door de Brandweer te Utrecht is een voorstel gedaan aan het dagelijksch bestuur der gemeente tot eene geheele reorganisatie van het brand wezen. Men wil het tegenwoordige personeel ontslaan en een korps oprichten uniform gekleed en met een bijl gewapend dat meer waarborgen oplevert voor een betere discipline dan bij het tegenwoordige heerscht. Ook zou deze Brandweer in geval van brand als politie dienst doen. Het Utr. Dagll. noemt dit bericht onjuist. Maandag 17 dezer is op officieele wijze een aan- vaog gemaakt met het afbreken der citadel van Antwer pen. De Koning van Belgie was in persoon tegen woordig bij het doen springen van den eersten muur der sterkte, die in de geschiedenis van Belgie en ook in die van ons vaderland, gedurende drie eeuwen, zulk een gewigtige rol heeft gespeld. De heer Liernur, wiens pneumatisch stelsel waar schijnlijk te Napels zal worden ingevoerd, is door de Societa Emulatrice per le Science e arti in Italia, die te Napels baar zetel heeft lot eerelid benoemd. Hiervan is hem kennisgegeven met toezending van de gouden medaille 1ste klasse voor verdiensten. Te Aalten ging een ISjarige jongen buskruid balen vooreenige jongelieden, die naar den vogel schoten. Hij rookte onderweg een sigaar. Daar viel vuur af en dit stak het buskruit in brand, waardoor de knaap duchtig geschroeid werd en wellicht levenslang biind zal blyven. De N. drnh. Ct. is vlug. Hare reporters en cor respondenten hadden de feestviering in het Paleis voor Volksvlijt reeds bijgewoond, toen het nummer vau Woensdagavond uitkwam. Zij hadden toen de muziek van bet Pruisische korps, dat te Minden in furnizoen ligt en eerst (Donderdag) in Amsterdam kwMb, reeds concerten booren geven in den tuin van hei Paleis zij hebben het feest, hoewel zeer kort, dan toch af doende beschreven. Do New-York Ht dergelyke vlugheid in het niet. stelden termijn niet afgewacbi; zij hebben nu reeds, 6 weken voor den bepaaldeu tyd, hun ontslag inge- diend. Ten einde den schijn te redden, was brpaaid, dat drie leden der rechtbank in Riuclie zouden blijven. Het sprak vanzelf, dat de gang der werkzaamheden daardoor nog meer werd vertraagd dan vroeger. Hier- heeftde regeering nu Voorgoed een einde ge maakt. De nog fungeeréude rechtersteen hun ontslag erlangen zoodra zij hunne slultiflgszitting hebben ge houden, hetgeen dezer dagen zal plaats hebben. De nieuwbenoemde ledeu zijn Duitscbers, waardoor de vroeger gerezen klachten vanzelf vervallen. Dat de Duitsche regeering gedurende de vacantie van den rijksdag werk in overvloed bezit, blijkt uit de verschillende berichten die omtrent de iu voor bereiding zijnde wetsontwerpen in omloop zyn. Zoo heeft de kamer van koophandel te Bremen uit naam der verschillende zee- en baadrisplaatsen een adres tot den bondsraad gericht o* door het Duitsche rijk het initiatief te doen nemen tot de vaststelling van een internationaal wetboek van zee-recht. De ryks- kanselier moet aan deze aangelegenheid veel gewicht hechten. Ook aan de wet tot invoering van het bur gerlijk huwelijk en deu bufgarlyken stand over bet geheele grondgebied des rijks wordt ijverig doorge werkt. Eindelijk hebben de Verschillende wijnhan delaars langs den Rijn en in feuid-Duitschland zich tot de regeering gewend mot hit verzoek om maat- regelen te nemen te nemen U(en de steeds toene mende vervalsching van den wyn en van dranken die, onder den oaam van handel gebracht wordende, geen droppel druivennat bevatten. De wijnhandelaar* willen tegen die ver- valanhing zelve geen verbodaferjalicigea ia hei leven roepen, gelijk in Beieren seeds het geval is, Üoch alleen straf bedreigd zien legeu hen die de vervalschte wynen verkoppen zonder bekend te maken dat het geen zuivere wijn is. De rijksdag en zijn voorgan ger, de bondsraad, heeft dus in den eersten tijd over gebrek aan werk niet te klagen. In de Donderdag gehou len zitting van de Franse he Permanente Commiss.e is gesproken over de Com- mune-arrestaties te Marseille, over de ontvluchting van Bazaine en de voortdurende strenge houding van de Regeering ten opzichte van de republikeinsche b'a- den, De antwoorden van de Regeering hadden weinig te beieekenen het waren vragen van de minder beid; de meerderheid zweeg en wilde noch door de Spaausche erkenning noch door de Orénoque-vraag het bevriende Kabinet in ongelegenheid brengeu. Bazaine heelt tbans ook een brief geschreven aan den Franschen Minister van Binnciil. Zaken, waarin bij het algemeeu voor onjuist gehouden verbaal van zijn vrouw betreffende de ontvluchting bevestigt en ais reden van zijn vlucht opgeeft, dat men het ge vangen isreglement op hem wilde toepassen en dat het vonnis onrechtvaardig is. De verkiezing van'een Boiupartist in het rijkste gedeelte van het voors, oedige Normandie, is een veeg- teeken voor de toekomst der Frauscbe Republiek. De Timet acht deze verkiezing te recht zeer ver nederend voor de Franschen, want zij beteekent, dat zij, volgens hun eigen bekentenis, niet geschikt zijn voor zelfregeering. Door de verkiezing van den oud-prefect van het tweede keizerryk, den heer de Lnunay, met 40,000 van de 76,000 uitgebrnchte stemmen, terwijl de repu blikeinsche eandidaat er slechts 27,000 ontving, heeft NormaiMÜë zich voor W berstol «sa Jrcl keizerrijk verklaard. De zucht, de im.tge verlangst der boeren en burgers naar een alleenbeerscber, die alle verant woordelijkheid van hunoe schouders neemt, schijnt weder even groot te zijn als weleer. Het komt tel kens duidelijk aan bet licht, dat Hendrik V, zoo bij van de witte vlag slechts bad willen afstqnd doen, tut Koning zou zijn benoemd. Niet uit liefde voor het Bopapartisme, maar uit verlangst naar een mees ter, die hen drilt, wenden de Normaudiërs zich tot 'het Keizerrijk. Van lieden, die niet geleerd hebben van den verschrikkelyken oorlog met Duilschlaod en van de Commune, wat de rust en orde, die een al- leenheerscher verzekert, ten slotte kosten, en die we derom een Napoleon willen te hulp roepen, kan men alleen zeggen, dat ze niets beters verdienen. Het lund is materieel vooruitgegaan, doch moteel en intellectueel achteruitgegaan onder het onzedelyk be wind «an den Deiden Napoleon. De materieele winst is echter geen twee provinciën en drie milliarden waard I De Köln.-Zeitung deelt berichten mede uit Posen, waaruit biyfct, dat de partij dergenen, die -de regee ring in bet conflict, tusschen Laar en de clericale geestelykheid gerezen, ondersteunen, met den dag in sterk'e toeneemt Er hebben weder benoemingen van geestelyken plaats gehad, na voorafgaand overleg met de regeering. Hetgeen hierby voornamelijk van ge wicht mag geacht worden, is het volgende De benoe ming heeft niet alleen plaats gehad op de wyze, bij de wet voorgescliruven, in aar de leden der betrokken gemeenten hebben zich daarmede^zonder eenig verzet hoegenaamd vereenigd, hetgeen te opmerkelijker is, dewijl de gansche zaak is tot stand gebracht, zonder dat de in het geheim fungeerende geestelijke autori teiten daaraan hunne goedkeuring hadden gehecht. Ten gevolge van verschillende oorzaken heeft de rijksregeering het besluit genomen, om de rechtbank van koophandel te Metz met 1°. October e. k. uit bare functie te ontslaan. Dezer dagen zyn de hoofdgrieven vermeld, welke tegen bedoeld college werden ingebracht. In de eerste plaats komt daarbij in aanmerking b^t voorbeeldeloos groot aantal zaken, die op afdoening wachten; tén andere de kostbaar beid der gedingen, voor die rechtbank gebracht, vooral indieo Duitscbers daarbij waren betrokken. Dewijl de gansche procedure in bet Fransch geschiedde, ondervonden zij daarbij langdurige vertraging en bui tensporig booge onkosten voor beledigde vertalers wanneer hunne zaak diende, vertalingen van stukken, registratierechten enz. enz. De leden der rechtbank hebben echter den vastge-

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 1